Coupon Affiliates for WooCommerce - en to ja translation catalogue (3729 entries)

en:  / Product
ja: / 製品

en:  Fallback attempt also failed:
ja: フォールバックの試みも失敗した：

en:  You can also view the <a href="%s">plugin documentation</a> for more information on all the plugins features.
ja:  また、すべてのプラグイン機能の詳細については、 <a href="%s">プラグインのドキュメント</a> を表示することもできます。

en:  on each product sold,
ja: 販売された各製品について、

en:  on each sale referred,
ja: 紹介された各販売について、

en: "Account Number" Field Label
ja: 「口座番号」フィールドラベル

en: "Coupon Affiliate" User Role
ja: 「クーポンアフィリエイト」ユーザーの役割

en: "How did you hear about us?" Field
ja: 「どうして私たちのことを知ったの?」畑

en: "How will you promote us?" Field
ja: 「どうやって私たちを宣伝しますか?畑

en: "My Account" Menu Link
ja: 「マイアカウント」メニューリンク

en: "Network" Tab Text
ja: 「ネットワーク」タブのテキスト

en: "Payee Name" Field Label
ja: "受取人名" フィールド ラベル

en: "Phone Number" Field
ja: 「電話番号」フィールド

en: "Referral URL" Tab
ja: 「紹介URL」タブ

en: "Sort Code" Field Label
ja: 「ソートコード」フィールドラベル

en: "Sub-Affiliates" Tab Text
ja: 「サブアフィリエイト」タブテキスト

en: "Website" Field
ja: 「ウェブサイト」フィールド

en: % - Percentage Of Total Order
ja: % - 注文合計の割合

en: % Change
ja: % 変化

en: % of Affiliate Earnings
ja: アフィリエイト収益の

en: % of Commission
ja: 手数料の割合

en: % of Order
ja: オーダー率

en: % of Order Total
ja: 注文合計に占める割合

en: % on each sale referred,
ja: 紹介された各販売の%

en: %1$s sales | %2$s commission | %3$d referrals
ja: 1$sの売上｜%2$sのコミッション｜%3$dの紹介数

en: %1$s user "{username}" was assigned to the new %2$s coupon "{coupon}".
ja: 1$sユーザ"{ユーザ名}"が新しい%2$sクーポン"{クーポン}"に割り当てられました。

en: %d settings updated.
ja: d個の設定が更新されました。

en: %d user has encrypted bank details that cannot be accessed without the encryption key. | %d users have encrypted bank details that cannot be accessed without the encryption key.
ja[0]: d ユーザは暗号化された銀行の詳細情報を持っており、暗号化キーなしではアクセスできません。

en: %d user has unencrypted bank details that will be encrypted automatically when accessed. | %d users have unencrypted bank details that will be encrypted automatically when accessed.
ja[0]: d ユーザには暗号化されていない銀行口座情報があり、アクセスすると自動的に暗号化されます。

en: %s - Fixed Amount Per Order
ja: %s - 注文ごとに固定金額

en: %s - Fixed Amount Per Product
ja: %s - 製品ごとに固定量

en: %s Coupon
ja: sクーポン

en: %s Coupons
ja: sクーポン

en: %s Dashboard
ja: sダッシュボード

en: %s Fixed Amount
ja: 固定金額

en: %s Groups
ja: グループ

en: %s Orders
ja: sオーダー

en: %s Overview
ja: 概要

en: %s Performance Bonuses
ja: パフォーマンス・ボーナス

en: %s Program Statistics
ja: s プログラム統計

en: %s Registrations
ja: s登録

en: %s User
ja: ユーザー

en: %s Users
ja: ユーザー

en: %s groups are used to assign %s to specific user roles, so you can then configure a variety of settings for that group.
ja: アフィリエイト グループは、アフィリエイトを特定のユーザー ロールに割り当てるために使用されるため、そのグループのさまざまな設定を構成できます。

en: %s has been added as a sub-affiliate.
ja: sがサブ・アフィリエイトとして追加されました。

en: %s has been removed as a sub-affiliate.
ja: sはサブ・アフィリエイトとして削除されました。

en: %s: %s
ja: s: %s

en: (1) Add the shortcode [couponaffiliates] to a frontend page (click the button below to generate automatically).
ja: (1)ショートコード[クーポンアフィリエイト]をフロントエンドページに追加します(下のボタンをクリックして自動的に生成します)。

en: (2) As an admin, you will see a full list of affiliate coupons and dashboard links on the
ja: (2)管理者として、アフィリエイトクーポンとダッシュボードリンクの完全なリストが

en: (2) As an admin, you will see a full list of dashboard URLs to share with affiliates on the
ja: (2)管理者として、アフィリエイトと共有するダッシュボードURLの完全なリストが表示されます

en: (3) You can assign/link users to coupons so they can access their coupons affiliate dashboard directly, without needing the unique link.
ja: (3)ユーザーをクーポンに割り当て/リンクして、一意のリンクを必要とせずにクーポンアフィリエイトダッシュボードに直接アクセスできるようにすることができます。

en: (4) Customise the plugin on the
ja: (4)プラグインをカスタマイズする

en: (4) Customise the settings on this page below, and view the 'How To Use' tab for more help on getting started.
ja: (4) 以下のこのページの設定をカスタマイズし、「使用方法」タブを参照して、開始に関するヘルプを確認してください。

en: (5) To view our plugin setup guide
ja: (5) プラグイン設定ガイドを見るには

en: (5) To view our step-by-step setup guide
ja: (5) ステップバイステップのセットアップガイドを見るには

en: (Admin) Activity Log
ja: (管理者)アクティビティログ

en: (Admin) WooCommerce Orders "Affiliate Info" Sections
ja: (管理者)WooCommerce注文「アフィリエイト情報」セクション

en: (Custom discounts include negative fees, store credit, and discounts added by other plugins.)
ja: (カスタム割引には、マイナス料金、ストアクレジット、および他のプラグインによって追加された割引が含まれます。

en: (Custom) 3rd Party Wallet Plugin Integrations
ja: (カスタム)サードパーティのウォレットプラグインの統合

en: (ERROR) This page does not contain the shortcode:
ja: (ERROR) このページにはショートコードが含まれていません：

en: (Free) Built-in Store Credit & Wallet System
ja: (無料)ビルトインストアクレジット&ウォレットシステム

en: (If you are using a mail SMTP plugin, the from email may be overridden.)
ja: (メールSMTPプラグインを使用している場合、差出人メールと名前が上書きされることがあります。

en: (If you are using a mail SMTP plugin, the from name may be overridden.)
ja: (メールSMTPプラグインを使用している場合、from名はオーバーライドされます)。

en: (If you leave unchecked it stays the same, incase any new commission was earned since you opened this page.)
ja: (チェックを外すと、このページを開いてから新しいコミッションが獲得された場合に備えて、同じままです。

en: (Integration)
ja: (統合)

en: (MLA) Multi-Level Affiliates
ja: (MLA)マルチレベルアフィリエイト

en: (MLA) New Sub-Affiliate Referral
ja: (MLA)新しいサブアフィリエイト紹介

en: (Only applies to coupons that have an affiliate user assigned to them.)
ja: (アフィリエイトユーザーが割り当てられているクーポンにのみ適用されます。

en: (PRO) Affiliate Email Reports
ja: (プロ)アフィリエイトメールレポート

en: (PRO) Affiliate Landing Pages
ja: (プロ)アフィリエイトランディングページ

en: (PRO) Affiliate Registration on Checkout
ja: (プロ)チェックアウト時のアフィリエイト登録

en: (PRO) Auto Affiliate Registration for New Users
ja: (プロ)新規ユーザーの自動アフィリエイト登録

en: (PRO) Automated Conversion Rates
ja: (プロ)自動コンバージョン率

en: (PRO) Automatic Payouts
ja: (プロ)自動支払い

en: (PRO) Commission Tracking and Payouts
ja: (プロ)コミッションの追跡と支払い

en: (PRO) Creatives
ja: (プロ)クリエイティブ

en: (PRO) Custom Fields for Affiliate Registration
ja: (プロ)アフィリエイト登録のカスタムフィールド

en: (PRO) Custom Tabs
ja: (プロ)カスタムタブ

en: (PRO) Direct Link Tracking
ja: (プロ)ダイレクトリンクトラッキング

en: (PRO) Dynamic Coupon Generation
ja: (プロ)動的クーポン生成

en: (PRO) Export to Excel
ja: (プロ)エクセルにエクスポート

en: (PRO) Invoices
ja: (プロ)請求 書

en: (PRO) Lifetime Commission
ja: (プロ)生涯コミッション

en: (PRO) Line Graphs
ja: (プロ)折れ線グラフ

en: (PRO) MLA – Auto-assign referred customers as an MLA sub-affiliate.
ja: (プロ)MLA – 紹介された顧客をMLAサブアフィリエイトとして自動割り当てします。

en: (PRO) MLA – How to edit a user’s parents
ja: (プロ)MLA – ユーザーの親を編集する方法

en: (PRO) MLA – How to edit the MLA “unpaid commission” for a parent
ja: (プロ)MLA –親のMLA「未払いコミッション」を編集する方法

en: (PRO) MLA – Make MLA Dashboard “Invite Only”
ja: (プロ)MLA – MLA ダッシュボードを「招待のみ」にする

en: (PRO) MLA – Make MLA invite links a normal referral link.
ja: (プロ)MLA – MLA 招待リンクを通常の紹介リンクにします。

en: (PRO) Monthly Summary Table
ja: (プロ)月次サマリーテーブル

en: (PRO) Multi-Level Affiliates – Overview
ja: (プロ)マルチレベルアフィリエイト–概要

en: (PRO) Multiple Template Coupons
ja: (プロ)複数のテンプレートクーポン

en: (PRO) Payouts – How to Pay Affiliates
ja: (プロ)支払い–アフィリエイトへの支払い方法

en: (PRO) QR Code Generator for Referral URLs
ja: (プロ)紹介URL用のQRコードジェネレーター

en: (PRO) Referral URL Campaigns
ja: (プロ)参照 URL キャンペーン

en: (PRO) Scheduled Payout Requests
ja: (プロ)スケジュールされた支払い要求

en: (PRO) Short URL Generator for Referral URLs
ja: (プロ)参照 URL の短縮 URL ジェネレーター

en: (PRO) Social Sharing for Referral URLs
ja: (プロ)紹介URLのソーシャル共有

en: (PRO) Statements
ja: (プロ)ステートメント

en: (PRO) Store Credit Payouts – Integrations
ja: (プロ)ストアクレジットの支払い–統合

en: (PRO) User Registrations as Lifetime Referral
ja: (プロ)生涯紹介としてのユーザー登録

en: (PRO) User-Role Specific Payout Methods
ja: (プロ)ユーザーロール固有の支払い方法

en: (Recommended)
ja: (推奨)

en: (Required)
ja: (必須)

en: (The page that has the [couponaffiliates-mla] shortcode on.)
ja: ([クーポンアフィリエイト-mla]ショートコードがオンになっているページ。

en: (The page that has the [couponaffiliates-register] shortcode on.)
ja: ([クーポンアフィリエイト登録]ショートコードがついているページ)

en: (The page that has the [couponaffiliates] shortcode on.)
ja: ([クーポンアフィリエイト]ショートコードがついているページです。

en: (This is saved as meta data "wcusage_currency_conversion" for the order.)
ja: (これは、注文のメタデータ "wcusage_currency_conversion" として保存されます。

en: (Unknown)
ja: (不明)

en: *You can select multiple statuses if you create more additional custom order statuses. Currently one 1 is available.
ja: *追加のカスタム注文ステータスを追加で作成する場合は、複数のステータスを選択できます。現在、1つが利用可能です。

en: - Currently with this option enabled, if multiple affiliate coupons are applied with different custom commission rates, it will apply the commission rate for the first coupon to all affiliate coupons.
ja: - 現在、このオプションを有効にすると、複数のアフィリエイトクーポンが異なるカスタム手数料率で適用されている場合、最初のクーポンの手数料率がすべてのアフィリエイトクーポンに適用されます。

en: - Default -
ja: -デフォルト-

en: - Disabled -
ja: -無効-

en: - MLA commission will also only apply to the first affiliate coupon.
ja: - MLAコミッションは、最初のアフィリエイトクーポンにのみ適用されます。

en: - No Campaign -
ja: - キャンペーンなし -

en: . It may have already progressed too far in the payment process.
ja: .すでに支払いプロセスが進みすぎているのかもしれない。

en: . Please check your Wise account.
ja: .Wiseアカウントをご確認ください。

en: <a href="%1$s"%2$s>%3$s Coupons <span class="count">(%4$d)</span></a>
ja: <a href="%1$s"%2$s>%3$s クーポン <span class="count">(%4$d)</span></a>。

en: <a href="%s" target="_blank">Learn more about referral URLs.</a>
ja: <a href="%s" target="_blank">詳しくは、参照 URL についての記事をご覧ください。</a>

en: <strong>Check this to confirm you would like to update the "Unpaid Commission", "Pending Payments", and "Processing Commission" to the above.</strong><br/>(If you leave unchecked it stays the same, incase any new commission was earned since you opened this page.)
ja: <strong>「未払いコミッション」、「未決済の支払い」、「処理中のコミッション」を上記のものに更新したい場合は、このチェックボックスにチェックを入れてください。

en: <strong>Note:</strong> This setting is shared with the Registration &rsaquo; Extra Fields settings.
ja: <strong>注意:</strong>この設定は登録フィールドと共有されます。

en: <strong>Why is there a difference?</strong> The total commission shown is the all-time commission earned across all referred orders. However, the processing, unpaid, pending, and paid commission amounts only begin tracking from the point at which the payouts system was activated. Orders completed <em>before</em> the plugin was installed (or before the payouts feature was enabled) will contribute to the total commission figure but will not appear in the individual payout categories - resulting in this difference. <a href="https://couponaffiliates.com/docs/unpaid-commission-is-0-even-though-there-are-referred-orders/" target="_blank">Learn how to grant unpaid commission for past orders &rarr;</a>
ja: <strong>なぜ違いがあるのでしょうか？ </strong>表示されている合計コミッションは、すべての紹介された注文で獲得された歴代のコミッションです。しかし、処理中、未払い、保留中、支払い済みのコミッション金額は、ペイアウトシステムが有効化された時点から追跡を開始します。プラグインがインストールされる前（またはペイアウト機能が有効化される前）に完了した注文は、総コミッション額に貢献しますが、個々のペイアウトカテゴリーには表示されません。<a href="https://couponaffiliates.com/docs/unpaid-commission-is-0-even-though-there-are-referred-orders/" target="_blank">過去の注文の未払いコミッションを付与する方法を学ぶ &rarr;</a>.

en: A custom "manual" payment method of your choice.
ja: お好みのカスタム「手動」支払い方法。

en: A direct bank transfer payment method (paid manually).
ja: 銀行振込の直接支払い方法 (手動でお支払い)。

en: A fixed amount earned for sub-affiliate referrals
ja: サブアフィリエイト紹介で獲得した固定額

en: A login form will be displayed on the affiliate dashboard for users to login to their account, and directly access their dashboard without needing to use the unique link.
ja: ログインフォームがアフィリエイトダッシュボードに表示され、ユーザーは自分のアカウントにログインし、一意のリンクを使用せずにダッシュボードに直接アクセスできます。

en: A new "Bonuses" tab will be shown in the affiliate dashboard displaying all the available bonuses, and their current progress towards achieving it.
ja: 新しい「ボーナス」タブがアフィリエイトダッシュボードに表示され、利用可能なすべてのボーナスと、その達成に向けた現在の進捗状況が表示されます。

en: A new "creatives" tab will be shown in the affiliate dashboard displaying these creatives, including a HTML code for them to copy and paste, to show the banner on their own site (with the referral link).
ja: アフィリエイトダッシュボードに新しい「クリエイティブ」タブが表示され、これらのクリエイティブ(コピー&ペースト用のHTMLコードを含む)が表示され、バナーを自分のサイト(紹介リンク付き)に表示します。

en: A payout request will only be requested automatically if:
ja: 支払い要求は、次の場合にのみ自動的に要求されます。

en: A shortlink will only be created once for the same URL. A shortlink can also only be created if the URL is pointing to this website
ja: ショートリンクは、同じ URL に対して 1 回だけ作成されます。ショートリンクは、URLがこのWebサイトを指している場合にのみ作成することもできます

en: A user cannot be their own sub-affiliate.
ja: ユーザーは自分のサブ・アフィリエイトになることはできません。

en: A user has not yet been assigned to this coupon.
ja: このクーポンにはまだユーザーが割り当てられていません。

en: A user has not yet been assigned to this coupon. (This message is only visible to admins.)
ja: ユーザーはこのクーポンにまだ割り当てられていません。(このメッセージは管理者にのみ表示されます。

en: ADD NEW BONUS
ja: 新しいボーナスを追加

en: ADD NEW CREATIVE
ja: 新しいクリエイティブを追加する

en: ADD NEW DYNAMIC CREATIVE
ja: 新しいダイナミック クリエイティブを追加する

en: AES-256-CBC encryption with key stored outside database (in wp-config.php)
ja: AES-256-CBC暗号化。データベース外（wp-config.php内）に保存。

en: AJAX request failed.
ja: AJAXリクエストに失敗しました。

en: API Key
ja: APIキー

en: API URL
ja: APIのURL

en: APILayer API Key
ja: APIレイヤー API キー

en: Ability automatically collect the latest conversion rates for currencies, and update them automatically in the multi-currency settings.
ja: 機能は、通貨の最新の換算レートを自動的に収集し、複数通貨設定で自動的に更新します。

en: Ability to link a landing page to an affiliate coupon, which will then work the same as a referral URL.
ja: ランディングページをアフィリエイトクーポンにリンクする機能で、紹介URLと同じように機能します。

en: Ability to link a landing page to an affiliate coupon, which will then work the same as a referral URL. It is also possible to automatically generate pages.
ja: ランディングページをアフィリエイトクーポンにリンクする機能、これは紹介URLと同じように機能します。また、ページを自動的に生成することも可能です。

en: Accept
ja: 受け入れる

en: Accept Application
ja: 申請受付

en: Accept and decline affiliate registrations submitted via the affiliate registration form.
ja: アフィリエイト登録フォームから送信されたアフィリエイト登録を受け入れ、拒否します。

en: Accept or decline direct link tracking domains for affiliates.
ja: アフィリエイトの直接リンクトラッキングドメインを承認または拒否します。

en: Accept selected
ja: 選択されたものを受け入れる

en: Acceptance Checkbox
ja: 受け入れチェックボックス

en: Acceptance Field
ja: 受入フィールド

en: Accepted
ja: 受け入れ られる

en: Accepted Affiliate User Role
ja: 受け入れられたアフィリエイトユーザーの役割

en: Access denied.
ja: アクセスが拒否されました。

en: Access to unlimited date range, export to excel, and date comparison features on the admin reports.
ja: 無制限の日付範囲へのアクセス、Excelへのエクスポート、および管理レポートの日付比較機能。

en: Account Details
ja: アカウントの詳細

en: Account Email
ja: アカウントのメールアドレス

en: Account Holder Name
ja: 口座名義

en: Account Holder Name is too long (maximum 100 characters).
ja: 口座名義人の名前が長すぎます（最大100文字）。

en: Account ID
ja: アカウント ID

en: Account Name
ja: 口座名

en: Account Number
ja: 口座番号

en: Account Number is required for international transfers
ja: 海外送金には口座番号が必要です。

en: Account Number is required when using SWIFT code.
ja: SWIFTコードを使用する場合は口座番号が必要です。

en: Account Number too short for international transfers (minimum 4 characters, provided: %d)
ja: 国際送金のための口座番号が短すぎます (最低4文字、提供: %d)

en: Account SID:
ja: アカウントSID：

en: Account Type
ja: 口座種別

en: Account Type:
ja: アカウントの種類:

en: Account Verified
ja: アカウント確認済み

en: Action
ja: アクション

en: Action (Bonuses / Rewards)
ja: アクション(ボーナス/報酬)

en: Action Required:
ja: 必要な行動

en: Actions
ja: アクション

en: Active
ja: 能動

en: ActiveCampaign
ja: アクティブキャンペーン

en: Activity
ja: アクティビティ

en: Activity Log
ja: アクティビティログ

en: Add
ja: 足す

en: Add Affiliate Coupon
ja: アフィリエイトクーポンを追加

en: Add Coupon
ja: クーポンを追加

en: Add Domain
ja: ドメインの追加

en: Add Group / Role
ja: グループ/ロールを追加

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add New %s
ja: 新しい %s を追加

en: Add New %s Group
ja: 新しい %s グループを追加します。

en: Add New Bonus
ja: 新しいボーナスを追加

en: Add New Coupon
ja: 新しいクーポンを追加する

en: Add New Coupon +
ja: 新しいクーポンを追加

en: Add New Coupon for Affiliate
ja: アフィリエイトの新しいクーポンを追加

en: Add New Creative
ja: 新しいクリエイティブを追加

en: Add New Domain
ja: 新しいドメインの追加

en: Add New Domain:
ja: 新しいドメインの追加:

en: Add New Field
ja: 新規フィールドの追加

en: Add New Order
ja: 新しいオーダーを追加

en: Add New Short URL
ja: 新しいショートURLの追加

en: Add New Sub-Affiliate
ja: 新しいサブアフィリエイトを追加する

en: Add Sub-Affiliate
ja: サブアフィリエイトの追加

en: Add a button to the referral URL tab, to allow affiliate users to automatically generate a QR code for their referral link.
ja: 紹介URLタブにボタンを追加して、アフィリエイトユーザーが紹介リンクのQRコードを自動的に生成できるようにします。

en: Add a button to the referral URL tab, to allow affiliate users to generate a short URL for their referral link automatically.
ja: [紹介URL] タブにボタンを追加して、アフィリエイトユーザーが紹介リンクの短い URL を自動的に生成できるようにします。

en: Add a coupon to this order for tracking. Since the order is already %s, the coupon will be added with a zero discount.
ja: この注文に追跡用のクーポンを追加します。注文はすでに%sであるため、クーポンはゼロ割引で追加されます。

en: Add a referrer coupon to this order
ja: この注文に紹介者クーポンを追加する

en: Add a square logo image in the center of generated QR codes.
ja: 生成されたQRコードの中央に正方形のロゴ画像を追加します。

en: Add an "Affiliate" menu link to the "My Account" page.
ja: 「マイアカウント」ページに「アフィリエイト」メニューリンクを追加します。

en: Add custom CSS to further style the referral popup/bar/widget.
ja: 紹介ポップアップ/バー/ウィジェットをさらにスタイルするためにカスタムCSSを追加します。

en: Add custom text that will appear at the top of each tab (below the section title).
ja: 各タブの上部（セクションタイトルの下）に表示されるカスタムテキストを追加します。

en: Add social sharing buttons to the referral URL tab, so affiliates can instantly share their generated referral link.
ja: ソーシャル共有ボタンを紹介URLタブに追加すると、アフィリエイトは生成された紹介リンクを即座に共有できます。

en: Add subscriber to list:
ja: サブスクライバーをリストに追加する:

en: Add to Blacklist
ja: ブラックリストに追加

en: Add your first %s
ja: 最初の%sを追加

en: Additional Email Addresses
ja: 追加のメールアドレス

en: Additional Email Addresses: (Separate with Comma)
ja: 追加のメールアドレス:(カンマで区切る)

en: Additional email addresses to send the affiliate email notifications. Separate each email with a comma.
ja: アフィリエイトのメール通知を送信するための追加のメールアドレス。各メールはカンマで区切ります。

en: Address
ja: 住所

en: Address Information
ja: 住所情報

en: Address Line 1
ja: 住所 1 行目

en: Address Line 2
ja: 住所 2 行目

en: Address Line 3
ja: 住所 3 行目

en: Address Line 3 (City/State/ZIP)
ja: 住所 3 行目 (市区町村/都道府県/郵便番号)

en: Adds an unsubscribe link at the bottom of each newsletter. Required for user control and recommended for compliance.
ja: 各ニュースレターの下部に配信停止リンクを追加。ユーザーコントロールのために必須であり、コンプライアンスのために推奨されます。

en: Admin (phone number above)
ja: 管理者（上記電話番号）

en: Admin Permissions
ja: 管理者権限

en: Admin Phone Number (E.164 format, e.g. +15551234567):
ja: 管理者電話番号（E.164形式、例：+15551234567）：

en: Admin Quicklinks
ja: 管理者クイックリンク

en: Admin Reports
ja: 管理者レポート

en: Admin Reports & Analytics
ja: 管理レポートと分析

en: Admin Tools
ja: 管理ツール

en: Admin notice: Please enable your preferred payout methods in the plugin settings, under the "Payouts" tab.
ja: 管理者からの通知: プラグイン設定の [支払い] タブで、ご希望の支払い方法を有効にしてください。

en: Admin notice: The 'template coupon code' can not be applied to any cart.
ja: 管理者への通知:「テンプレートクーポンコード」はどのカートにも適用できません。

en: Admin – Assign affiliate users to coupons
ja: 管理者 – アフィリエイトユーザーをクーポンに割り当てる

en: Admin – List of all ‘Affiliate Dashboard’ Links
ja: 管理者–すべての「アフィリエイトダッシュボード」リンクのリスト

en: Administrator
ja: 管理者

en: Advanced Admin Reports
ja: 高度な管理者レポート

en: Advanced CAPTCHA Spam Protection
ja: 高度なCAPTCHAスパム保護

en: Advanced Calculation Settings
ja: 計算の詳細設定

en: Advanced Orders Settings
ja: 注文の詳細設定

en: Advanced Registration Features
ja: 高度な登録機能

en: Advanced: Enable multiple order statuses.
ja: 詳細: 複数の注文ステータスを有効にします。

en: Affiiliate Info not available.
ja: 所属情報は使用できません。

en: Affiliate
ja: アフィリエイト

en: Affiliate Account Login Details
ja: アフィリエイトアカウントのログイン情報

en: Affiliate Application Accepted
ja: アフィリエイト申請受付

en: Affiliate Application Accepted!
ja: アフィリエイト申請受付中!

en: Affiliate Application Declined
ja: 関連アプリケーションが拒否されました

en: Affiliate Application Submitted
ja: アフィリエイト申請書提出

en: Affiliate Application declined
ja: 関連アプリケーションが拒否されました

en: Affiliate Commission
ja: アフィリエイトコミッション

en: Affiliate Controls
ja: アフィリエイト・コントロールズ

en: Affiliate Coupons Only
ja: アフィリエイトクーポンのみを表示

en: Affiliate Dashboard
ja: アフィリエイトダッシュボード

en: Affiliate Dashboard - Header
ja: アフィリエイトダッシュボード - ヘッダー

en: Affiliate Dashboard - Login Form
ja: アフィリエイトダッシュボード - ログインフォーム

en: Affiliate Dashboard - Payouts
ja: アフィリエイトダッシュボード - ペイアウト

en: Affiliate Dashboard - Privacy
ja: アフィリエイトダッシュボード - プライバシー

en: Affiliate Dashboard - Profile
ja: アフィリエイトダッシュボード - プロフィール

en: Affiliate Dashboard - User Access
ja: アフィリエイトダッシュボード - ユーザーアクセス

en: Affiliate Dashboard Customisation
ja: アフィリエイトダッシュボードのカスタマイズ

en: Affiliate Dashboard Page
ja: アフィリエイト・ダッシュボード・ページ

en: Affiliate Dashboard Page (ID):
ja: アフィリエイトダッシュボードページ(ID):

en: Affiliate Dashboard Page:
ja: アフィリエイトダッシュボードページ:

en: Affiliate Dashboard Statistics
ja: アフィリエイトダッシュボード統計

en: Affiliate Dashboard Tabs
ja: アフィリエイトダッシュボードのタブ

en: Affiliate Dashboard URLs
ja: アフィリエイトダッシュボードのURL

en: Affiliate Email Newsletter
ja: アフィリエイト・メルマガ

en: Affiliate Email Newsletters
ja: アフィリエイト・メルマガ

en: Affiliate Email Reports
ja: アフィリエイトメールレポート

en: Affiliate Fraud Prevention Features
ja: アフィリエイト詐欺防止機能

en: Affiliate Group
ja: アフィリエイトグループ

en: Affiliate Groups
ja: アフィリエイトグループ

en: Affiliate Information
ja: アフィリエイト情報

en: Affiliate Landing Pages
ja: アフィリエイトランディングページ

en: Affiliate Landing Pages (Referrals)
ja: アフィリエイトランディングページ(紹介)

en: Affiliate Login Form
ja: アフィリエイトログインフォーム

en: Affiliate Performance Tips for This Month
ja: 今月のアフィリエイト・パフォーマンスのヒント

en: Affiliate Portal
ja: アフィリエイトポータル

en: Affiliate Portal Logo
ja: アフィリエイトポータルのロゴ

en: Affiliate Portal URL:
ja: アフィリエイトポータルURL:

en: Affiliate Program - Signup Promo Page Generator
ja: アフィリエイトプログラム-サインアッププロモーションページジェネレーター

en: Affiliate Program Invitation
ja: アフィリエイトプログラムへの招待

en: Affiliate Program page has been updated successfully.
ja: アフィリエイトプログラムのページが正常に更新されました。

en: Affiliate Referrer Coupon
ja: アフィリエイト紹介者クーポン

en: Affiliate Registration
ja: アフィリエイト登録

en: Affiliate Registration Approved
ja: アフィリエイト登録承認

en: Affiliate Registration Approved (Admin)
ja: アフィリエイト登録承認（管理者）

en: Affiliate Registration Emails
ja: アフィリエイト登録メール

en: Affiliate Registration Form - Terms Acceptance
ja: アフィリエイト登録フォーム - 利用規約への同意

en: Affiliate Registration System
ja: アフィリエイト登録システム

en: Affiliate Registration – Overview
ja: アフィリエイト登録–概要

en: Affiliate Registrations
ja: アフィリエイト登録

en: Affiliate Reports
ja: アフィリエイト・レポート

en: Affiliate Reports Settings
ja: アフィリエイトレポート設定

en: Affiliate User
ja: アフィリエイトユーザー

en: Affiliate Username
ja: アフィリエイトユーザー名

en: Affiliate commission
ja: アフィリエイトコミッション

en: Affiliate dashboard page
ja: アフィリエイトダッシュボードページ

en: Affiliate dashboard page created.
ja: アフィリエイト・ダッシュボードページを作成しました。

en: Affiliate display name
ja: アフィリエイト表示名

en: Affiliate email address
ja: アフィリエイトEメールアドレス

en: Affiliate registration page
ja: アフィリエイト登録ページ

en: Affiliate registration page created.
ja: アフィリエイト登録ページを作成。

en: Affiliate registration will allow your users to easily register to become affiliate, and automatically create an affiliate coupon for them.
ja: アフィリエイト登録により、ユーザーは簡単にアフィリエイトになるために登録し、自分のためにアフィリエイトクーポンを作成することができます。

en: Affiliate stats will be automatically refreshed when changing these statuses.
ja: アフィリエイト統計は、これらのステータスを変更すると自動的に更新されます。

en: Affiliate store credit available
ja: アフィリエイトストアクレジットが利用可能

en: Affiliate user not found
ja: アフィリエイト・ユーザーが見つかりません

en: Affiliate users will then just need to visit this page to see their affiliate dashboard.
ja: アフィリエイトユーザーは、このページにアクセスしてアフィリエイトダッシュボードを見るだけです。

en: Affiliates
ja: アフィリエイト

en: Affiliates Coupons
ja: アフィリエイト・クーポン

en: Affiliates can link directly to your website via their website without needing an affiliate link.
ja: アフィリエイトは、アフィリエイトリンクを必要とせずに、ウェブサイトを介してあなたのウェブサイトに直接リンクすることができます。

en: Affiliates can request payouts for coupons they are assigned to in the "Payouts" tab on the coupon affiliate dashboard page.
ja: アフィリエイトは、クーポンアフィリエイトダッシュボードページの[支払い]タブで、割り当てられたクーポンの支払いをリクエストできます。

en: Affiliates can select a payment method, then request and track payouts for unpaid commission, if they meet the threshold.
ja: アフィリエイトは支払い方法を選択し、しきい値を満たしている場合、未払いのコミッションの支払いを要求して追跡できます。

en: Align:
ja: 並べる：

en: All
ja: すべての

en: All %s Users
ja: すべての %s ユーザー

en: All Bonuses
ja: すべてのボーナス

en: All Campaigns
ja: すべてのキャンペーン

en: All Categories
ja: すべてのカテゴリ

en: All Coupons
ja: すべてのクーポン

en: All Event Types
ja: すべてのイベントタイプ

en: All Existing & New Customers
ja: すべての既存および新規顧客

en: All Future Pro Features
ja: 将来のプロの全機能

en: All Groups & Roles
ja: すべてのグループとロール

en: All Methods
ja: すべての方法

en: All Roles
ja: すべてのロール

en: All Roles & Groups
ja: すべての役割とグループ

en: All Statuses
ja: すべてのステータス

en: All Users
ja: すべてのユーザー

en: All numeric monetary values use store currency formatting if available. Leaderboard only renders if data exists.
ja: すべての数値金額には、利用可能であればストアの通貨フォーマットが使用されます。リーダーボードは、データが存在する場合にのみ表示されます。

en: All payouts are deducted from your store's base currency balance. Wise handles currency conversion automatically at their competitive exchange rates. You will see the exact conversion rate and fees before each transfer is processed.
ja: すべての支払いは、ストアの基本通貨残高から差し引かれます。Wiseは、競争力のある為替レートで自動的に通貨換算を行います。各送金が処理される前に、正確な換算レートと手数料が表示されます。

en: All registered affiliates will be automatically included in your newsletter campaigns.
ja: 登録されたすべてのアフィリエイトは、自動的にニュースレターキャンペーンに含まれます。

en: All-Time
ja: オールタイム

en: All-time
ja: オールタイム

en: Allow MLA parent to approve/decline their sub-affiliate registrations.
ja: MLAの親がサブアフィリエイト登録を承認/拒否できるようにする。

en: Allow admin accounts to view payouts tab (and request payouts) for all coupons.
ja: 管理者アカウントがすべてのクーポンの支払いタブを表示 (および支払いをリクエスト) できるようにします。

en: Allow administrator users to fill out the registration form for new users.
ja: 管理者ユーザーが新規ユーザーの登録フォームに記入できるようにします。

en: Allow affiliate user to apply their own coupon code at cart / checkout.
ja: アフィリエイトユーザーがカート/チェックアウト時に独自のクーポンコードを適用できるようにします。

en: Allow affiliates to enter a custom payout amount.
ja: アフィリエイトがカスタムの支払い額を入力できるようにします。

en: Allow affiliates to opt out of SMS notifications
ja: アフィリエイトがSMS通知をオプトアウトできるようにする

en: Allow affiliates to upload their invoice when requesting a payout for their unpaid commission.
ja: アフィリエイトが未払いのコミッションの支払いを要求するときに請求書をアップロードできるようにします。

en: Allow logged out users to register as an affiliate.
ja: ログアウトしたユーザーがアフィリエイトクーポンに登録できるようにします。

en: Allow multiple affiliate coupons to be used in the same order.
ja: 複数のアフィリエイトクーポンを同じ順序で使用できるようにします。

en: Allow the affiliate to upload an invoice (PDF file) when requesting a payout.
ja: アフィリエイトが支払いを要求するときに請求書(PDFファイル)をアップロードできるようにします。

en: Allow your affiliates to create referral "campaigns" and then create custom URLs to track clicks/conversions per campaign.
ja: アフィリエイトが紹介「キャンペーン」を作成し、カスタムURLを作成してキャンペーンごとのクリック/コンバージョンを追跡できるようにします。

en: Allow your affiliates to request commission payouts as "Store Credit" which they can use towards purchases in your store at checkout.
ja: アフィリエイトがコミッションの支払いを「ストアクレジット」としてリクエストできるようにし、チェックアウト時にストアでの購入に使用できます。

en: Allow your affiliates to request commission payouts via Wise Bank Transfer.
ja: アフィリエイトがWise Bank Transfer経由でコミッションの支払いをリクエストできるようにしましょう。

en: Allows you to set custom commission rates per user role. This will replace the settings set above, if it is set.
ja: ユーザーロールごとにカスタムコミッションレートを設定できます。これにより、上記で設定した設定が置き換えられます (設定されている場合)。

en: All‑time total commission earned
ja: 歴代総獲得手数料

en: All‑time total order value attributed (minus discounts if tracked)
ja: 全時間帯の注文総額（追跡可能な場合は割引額を差し引く）

en: All‑time total referrals (uses coupon usage count)
ja: 全時間帯の総紹介者数（クーポン使用カウントを使用）

en: Also block MANUAL use of affiliate coupons, if referred by a blocked domain.
ja: また、ブロックされたドメインによって参照されている場合は、アフィリエイトクーポンの手動使用をブロックします。

en: Alt Text:
ja: 代替テキスト:

en: Alternatively, enable the option below to disable this field and generate a specific code automatically via a merge tag template.
ja: または、以下のオプションを有効にしてこのフィールドを無効にし、差し込みタグテンプレートを使用して特定のコードを自動的に生成します。

en: Alternatively, you can add the %s shortcode to a new page, then select the page from the dropdown below.
ja: または、%sショートコードを新しいページに追加し、下のドロップダウンからページを選択することもできます。

en: Alternatively, you can allow affiliates to register as an affiliate. When accepted, this will then automatically create the coupon and assign them to it.
ja: または、アフィリエイトがアフィリエイトとして登録できるようにすることもできます。受け入れられると、クーポンが自動的に作成され、割り当てられます。

en: Always Enabled
ja: 常に有効

en: Amount
ja: 量

en: Amount of orders to show on the affiliate dashboard by default.
ja: アフィリエイトダッシュボードにデフォルトで表示される注文数。

en: An %1$s application has been submitted for user "{username}" for the coupon "{coupon}".
ja: クーポン「{coupon}」に対して、ユーザ「{username}」の %1$s 申請が提出されました。

en: An active affiliate is any user with at least one coupon assigned to them, and not unsubscribed from newsletter emails.
ja: アクティブなアフィリエイトとは、少なくとも1つのクーポンが割り当てられ、ニュースレターメールの配信が停止されていないユーザーを指します。

en: An error occurred when attempting to reverse the Stripe payment.
ja: Stripe の支払いを取り消そうとしたときにエラーが発生しました。

en: An error occurred when attempting to send the Stripe payment.
ja: Stripe 支払を送信しようとしたときにエラーが発生しました。

en: An error occurred when attempting to send the Stripe payment. Please check your Stripe account.
ja: Stripe 支払を送信しようとしたときにエラーが発生しました。Stripe アカウントをご確認ください。

en: An error occurred while generating URL.
ja: URL生成中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while getting coupon code.
ja: クーポンコードの取得中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while getting coupon description.
ja: クーポンの説明を取得中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while getting dashboard URL.
ja: ダッシュボードの URL を取得中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while loading content.
ja: コンテンツの読み込み中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while loading creatives.
ja: クリエイティブの読み込み中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while loading custom tab 1.
ja: カスタムタブ1の読み込み中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while loading custom tab 2.
ja: カスタムタブ2の読み込み中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while loading links.
ja: リンクの読み込み中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while loading payouts.
ja: ペイアウトのロード中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while loading referrals.
ja: 紹介の読み込み中にエラーが発生しました。

en: An error occurred while loading statistics.
ja: 統計情報の読み込み中にエラーが発生しました。

en: Animation Type:
ja: アニメのタイプ

en: Any Status
ja: ステータス

en: Applies to all text in the Affiliate Portal. Fonts available from the <a href="%s" target="_blank">WordPress Font Library</a>.
ja: アフィリエイト・ポータル内のすべてのテキストに適用されます。<a href="%s" target="_blank">WordPress Font Library</a>から利用可能なフォントです。

en: Apply
ja: 応募する

en: Apply %s credit to this order.
ja: このオーダーに %s クレジットを適用します。

en: Apply restrictions on when affiliate coupons can be used to help prevent affiliate fraud.
ja: アフィリエイト詐欺を防ぐためにアフィリエイトクーポンを使用できるタイミングに制限を適用します。

en: Are shipping costs excluded from stats and calculations?
ja: 送料は統計や計算から除外されますか?

en: Are you sure you want to cancel this Wise Bank Transfer payout? This will also attempt to cancel the transfer in your Wise account if it has been created and return the commission to unpaid balance.
ja: ワイズの銀行振込をキャンセルしてもよろしいですか？これにより、ワイズアカウントに振込が作成されている場合は、その振込もキャンセルされ、手数料が未払い残高に戻ります。

en: Are you sure you want to decline this application?
ja: 本当に辞退しますか？

en: Are you sure you want to delete all these registration entries?
ja: これらの登録項目をすべて削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the
ja: 削除してもよろしいですか

en: Are you sure you want to delete the selected coupons AND their assigned affiliate users? This will also delete all coupons belonging to those users and permanently remove their user accounts.
ja: 選択したクーポンとそのアフィリエイトユーザーを本当に削除しますか？この場合、そのユーザーが所有するすべてのクーポンも削除され、ユーザーアカウントも永久に削除されます。

en: Are you sure you want to delete the selected coupons?
ja: 選択したクーポンを本当に削除しますか？

en: Are you sure you want to delete this coupon?
ja: このクーポンを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this role?
ja: このロールを削除してもよろしいですか ?

en: Are you sure you want to refresh all this coupons affiliate dashboard data? The next time you visit the affiliate dashboard, it may take significantly longer to load (first visit).
ja: このすべてのクーポンアフィリエイトダッシュボードのデータを更新してもよろしいですか?次にアフィリエイトダッシュボードにアクセスすると、読み込み(初回訪問)にかなり時間がかかる場合があります。

en: Are you sure you want to refresh the affiliate stats for this order? This will delete the current referral stats/commission and recalculate them.
ja: この注文のアフィリエイト統計を更新してもよろしいですか?これにより、現在の紹介統計/コミッションが削除され、再計算されます。

en: Are you sure you want to remove this coupon from the order?
ja: このクーポンを注文から削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to unassign the selected affiliates from these coupons? This will remove the affiliate assignment but will NOT delete coupons or users.
ja: これらのクーポンから選択したアフィリエイトの割り当てを解除してもよろしいですか？アフィリエイトの割り当ては削除されますが、クーポンやユーザーは削除されません。

en: As an admin, you can also manually add new affiliate registrations easily in the "Registrations" admin page, via the "Create New Registration" button.
ja: 管理者は、「新規登録の作成」ボタンから、「登録」管理ページで新しいアフィリエイト登録を手動で簡単に追加することもできます。

en: As an admin, you can then easily download/view the invoice in the admin "Payouts" list, found under a new "Files" column, before completing the payout.
ja: 管理者は、支払いを完了する前に、新しい[ファイル]列の下にある管理者の[支払い]リストで請求書を簡単にダウンロード/表示できます。

en: As the parent affiliate, they will then earn a percentage of extra commission for all sales that their sub-affiliates refer to you.
ja: 親アフィリエイトとして、彼らはサブアフィリエイトがあなたに紹介したすべての売上に対して追加のコミッションの一定の割合を獲得します。

en: Assign Affiliates to Coupons
ja: クーポンへのアフィリエイトの割り当て

en: Assign Orders to %s
ja: 注文を %s に割り当てます。

en: Assign Role/Group
ja: 役割/グループの割り当て

en: Assign affiliates to groups and then configure a variety of settings for that whole group.
ja: アフィリエイトをグループに割り当ててから、そのグループ全体に対してさまざまな設定を構成します。

en: Assign this landing page to an affiliate coupon. Enter the exact coupon code.
ja: このランディングページをアフィリエイトクーポンに割り当てます。正確なクーポンコードを入力します。

en: Assign to a new user role or affiliate group
ja: 新しいユーザーロールまたは関連グループに割り当てる

en: Assign to role:
ja: ロールの割り当て先:

en: Assign user roles (groups) to specific templates
ja: 特定のテンプレートへのユーザーロール(グループ)の割り当て

en: Assigning a landing page to a coupon will act in the same way as a referral URL (click tracking and auto assign coupon).
ja: クーポンにランディングページを割り当てると、紹介URLと同じように動作します(クリックトラッキングとクーポンの自動割り当て)。

en: Attempt to apply coupon instantly on first page visited.
ja: 最初にアクセスしたページですぐにクーポンを適用してみてください。

en: Attribution Model
ja: 帰属モデル

en: Audience ID
ja: オーディエンスID

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Austria
ja: オーストリア

en: Auth Token:
ja: 認証トークン：

en: Auto Apply Coupon
ja: 自動適用クーポン

en: Auto Apply Coupon to Cart
ja: カートにクーポンを自動適用

en: Auto-Accept Registrations
ja: 登録の自動受付

en: Auto-assign referred customers as an MLA sub-affiliate.
ja: 紹介された顧客をMLAサブアフィリエイトとして自動割り当てします。

en: Automated Conversion Rates
ja: 自動コンバージョン率

en: Automatic Affiliate Registration
ja: 自動アフィリエイト登録

en: Automatic Payouts
ja: 自動支払い

en: Automatic Saving (AJAX)
ja: 自動保存（AJAX）

en: Automatic encryption/decryption handling for bank details
ja: ほとんどの銀行情報を自動的に暗号化/復号化。

en: Automatically accept all affiliate registrations.
ja: すべての関連アプリケーションを自動的に受け入れます。

en: Automatically add unpaid commission a number of days after completion (optional).
ja: 完了後数日で未払いのコミッションを自動的に追加します(オプション)。

en: Automatically apply coupon to cart/checkout if referral URL is used.
ja: 紹介URLが使用されている場合は、カート/チェックアウトにクーポンを自動的に適用します。

en: Automatically apply the coupon to the customer's cart when they click the action button (if not already applied).
ja: 顧客がアクションボタンをクリックすると、自動的にクーポンをカートに適用します（まだ適用されていない場合）。

en: Automatically generate a PDF statement when your affiliates request a commission payout.
ja: アフィリエイトがコミッションの支払いを要求したときにPDFステートメントを自動的に生成します。

en: Automatically log the user in after registration.
ja: 登録後、ユーザーを自動的にログインさせる。

en: Automatically pay your affiliates in one-click with PayPal Payouts! Your affiliates get paid instantly directly from your account.
ja: 自動的にPayPalの支払いでワンクリックであなたのアフィリエイトに支払います!あなたのアフィリエイトはあなたのアカウントから直接即座に支払われます。

en: Automatically pay your affiliates in one-click with Stripe! Your affiliates get paid instantly directly from your Stripe funds.
ja: 自動的にストライプでワンクリックであなたのアフィリエイトに支払います!アフィリエイトは、Stripe の資金から直接即座に支払いを受けます。

en: Automatically register all new users as an affiliate.
ja: すべての新規ユーザーをアフィリエイトとして自動的に登録します。

en: Automatically send an email report (and PDF) to affiliates every week/month with a summary of their recent commission and referral stats.
ja: 毎週/毎月、アフィリエイトに最近のコミッションと紹介統計の概要を記載した電子メールレポート(およびPDF)を自動的に送信します。

en: Automatically send an email report (with an attached PDF report) to affiliates every week/month with a summary of their recent referral/commission stats.
ja: 毎週/毎月、アフィリエイトに最近の紹介/コミッション統計の概要を記載したレポート(PDFレポートを添付)を自動的に送信します。

en: Automatically submit "payout requests" for your affiliates, every month, week or day, if they meet certain criteria.
ja: アフィリエイトが特定の基準を満たしている場合は、毎月、毎週、または毎日、アフィリエイトの「支払いリクエスト」を自動的に送信します。

en: Available in PRO
ja: PROで利用可能

en: Available merge tags:
ja: 使用可能な差し込みタグ:

en: Available tags:
ja: 利用可能なタグ

en: Available with Pro version.
ja: Pro版で利用可能。

en: Back
ja: バック

en: Back To Payouts
ja: ペイアウトに戻る

en: Back to Affiliates
ja: アフィリエイトに戻る

en: Back to Groups
ja: グループに戻る

en: Back to site
ja: サイトに戻る

en: Background
ja: バックグラウンド

en: Background Color
ja: 背景色

en: Background color for the main floating button.
ja: メイン・フローティング・ボタンの背景色。

en: Background color when hovering over the floating button.
ja: フローティングボタンにカーソルを合わせたときの背景色。

en: Bank Account Details
ja: 銀行口座詳細

en: Bank Account Region
ja: 銀行口座 地域

en: Bank Address
ja: 銀行住所

en: Bank Address is required for international transfers
ja: 海外送金の場合、銀行住所が必要です。

en: Bank Address too short (minimum 5 characters, provided: %d)
ja: バンク・アドレスが短すぎます (最小 5 文字、%d が指定された場合)。

en: Bank Data Encryption
ja: 銀行データの暗号化

en: Bank Data Encryption - Setup Required
ja: 銀行データの暗号化 - セットアップが必要

en: Bank Data Encryption Active
ja: 銀行データの暗号化 アクティブ

en: Bank Details Validation Errors
ja: 銀行詳細の検証エラー

en: Bank Name
ja: 銀行名

en: Bank Name is required for international transfers
ja: 海外送金の場合、銀行名が必要です。

en: Bank Name too short (minimum 2 characters, provided: %d)
ja: 銀行名が短すぎます (最小 2 文字、提供: %d)

en: Bank Transfer
ja: 銀行振込

en: Bank details are missing or invalid format.
ja: 銀行の詳細が見つからないか、無効な形式です。

en: Bank details validation failed. Please verify all information is correct.
ja: 銀行詳細の検証に失敗しました。すべての情報が正しいことを確認してください。

en: Bank details will be automatically encrypted when saved or edited
ja: 銀行口座の詳細は、保存または編集時に自動的に暗号化されます。

en: Bank transfer payouts are sent in your store's base currency and Wise automatically converts them to the recipient's bank currency:
ja: 銀行振込の支払いはお店の基本通貨で送信され、ワイズが自動的に受取人の銀行通貨に変換します：

en: Bank transfers do not require the recipient to have a Wise account or email address. The payout is sent directly to their bank account using the provided banking details.
ja: 銀行振込では、受取人がワイズアカウントやEメールアドレスを持つ必要はありません。提供された銀行詳細を使用して、受取人の銀行口座に直接送金されます。

en: Bar Message
ja: バー・メッセージ

en: Bar Notice
ja: バーのお知らせ

en: Bar Notice Settings
ja: バー告知設定

en: Bar Position:
ja: バーの位置

en: Bare in mind: In both cases the referral link cookie will take priority over the cart coupon in terms of awarding the affiliate.
ja: 覚えておいてください：どちらの場合も、紹介リンククッキーは、アフィリエイトへの賞与という点で、カートクーポンよりも優先されます。

en: Basic Admin Reports
ja: 基本的な管理者レポート

en: Basic Fields Customisation
ja: 基本フィールドのカスタマイズ

en: Basic Information
ja: 基本情報

en: Batch size:
ja: バッチサイズ:

en: Be sure to watch the setup guide video below, for a detailed walkthrough.
ja: 詳細なチュートリアルについては、以下のセットアップガイドビデオをご覧ください。

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Benefit #1
ja: 特典1

en: Benefit #1 Icon
ja: 特典1 アイコン

en: Benefit #2
ja: 特典2

en: Benefit #2 Icon
ja: 特典2 アイコン

en: Benefit #3
ja: 特典3

en: Benefit #3 Icon
ja: 特典3 アイコン

en: Benefit #4
ja: 特典4

en: Benefit #4 Icon
ja: 特典4 アイコン

en: Benefits Section Subtitle
ja: ベネフィット・セクション サブタイトル

en: Benefits Section Title
ja: 福利厚生部門名

en: Beware of privacy issues when showing customer names. This is not recommended.
ja: 顧客の名前を表示する場合は、プライバシーの問題に注意してください。これはお勧めできません。

en: Black Friday / Seasonal Promo – Maximise Earnings
ja: ブラックフライデー／シーズン・プロモーション - 収益の最大化

en: Blocked "Visitor ID" or "IP Address" List
ja: ブロックされた「訪問者ID」または「IPアドレス」リスト

en: Blocked Domains List
ja: ブロックされたドメインのリスト

en: Bold
ja: ボールド

en: Bonus (Unpaid Commission)
ja: ボーナス（無給歩合）

en: Bonus Amount
ja: ボーナス額

en: Bonus Archives
ja: ボーナスアーカイブ

en: Bonus Attributes
ja: ボーナス属性

en: Bonus Commission (%)
ja: ボーナスコミッション(%)

en: Bonus Commission:
ja: ボーナスコミッション:

en: Bonus Credit:
ja: ボーナスクレジット:

en: Bonuses
ja: ボーナス

en: Bonuses & Rewards
ja: ボーナス&リワード

en: Bonuses Settings
ja: ボーナス設定

en: Bonuses and rewards that are available for this group:
ja: このグループで利用できるボーナスと報酬:

en: Bonuses are currently not available.
ja: 現在、ボーナスは提供されていない。

en: Boost customer loyalty with a powerful WooCommerce points and rewards plugin.
ja: 強力なWooCommerceポイント＆リワードプラグインで顧客ロイヤルティを高めましょう。

en: Border color for the main floating button.
ja: メインフローティングボタンのボーダーカラー。

en: Bottom
ja: ボトム

en: Bottom Left
ja: 左下

en: Bottom Right
ja: 右下

en: Brand Colors
ja: ブランドカラー

en: Brazil
ja: ブラジル

en: Brevo (Sendinblue)
ja: ブレボ(センディンブルー)

en: Build "dynamic" creatives, which automatically generate unique and personalised image/banner for each of your affiliates based on certain merge tags.
ja: 「ダイナミック」クリエイティブを作成すると、特定の差し込みタグに基づいて、アフィリエイトごとにユニークでパーソナライズされた画像/バナーが自動的に生成されます。

en: Built-In Newsletter System
ja: 内蔵ニュースレターシステム

en: Built-in Safe Fonts
ja: 内蔵セーフフォント

en: Bulk Assign: Coupons to Orders
ja: 一括割り当て:注文へのクーポン

en: Bulk Assign: Per-%s Product Rates
ja: 一括割り当て商品単価

en: Bulk Assign: Per-Affiliate Product Rates
ja: 一括割り当て:アフィリエイトごとの商品料金

en: Bulk Create Coupons
ja: クーポンの一括作成

en: Bulk Create: %s Coupons
ja: 一括作成: %s クーポン

en: Bulk Create: Affiliate Coupons
ja: 一括作成:アフィリエイトクーポン

en: Bulk Edit Coupons
ja: クーポンの一括編集

en: Bulk Edit: Coupon Settings
ja: 一括編集:クーポン設定

en: Bulk Edit: Product Settings
ja: 一括編集: 製品設定

en: Bulk accept complete. Accepted: %1$d. Skipped: %2$d.
ja: 一括受け付けが完了しました。受け入れられました: %1$d。スキップされました: %2$d。

en: Bulk actions
ja: 一括アクション

en: Bulk assign affiliate coupons to orders for the affiliate to earn commission for that order.
ja: アフィリエイトクーポンを注文に一括割り当てして、アフィリエイトがその注文のコミッションを獲得します。

en: Bulk assign affiliate coupons to orders. Enter the order ID and the corresponding coupon code to assign the coupon to the order.
ja: アフィリエイトクーポンを注文に一括割り当てします。注文 ID と対応するクーポンコードを入力して、クーポンを注文に割り当てます。

en: Bulk assign per-product commission rates, on a per-affiliate basis.
ja: アフィリエイトごとに、製品ごとの手数料率を一括割り当てします。

en: Bulk assign per-product commission rates, on a per-affiliate basis. Any existing rates will also be updated.
ja: 商品ごとのコミッション率をアフィリエイトごとに一括割り当てます。既存の料金も更新されます。

en: Bulk create or import a list of affiliate coupons (and users) to be automatically created. This will automatically create the coupon, and assign the user to it. If the user does not exist, that will also be created.
ja: 自動的に作成されるアフィリエイトクーポン(およびユーザー)のリストを一括作成またはインポートします。これにより、クーポンが自動的に作成され、ユーザーがクーポンに割り当てられます。ユーザーが存在しない場合は、それも作成されます。

en: Bulk create or import a list of new affiliate coupons (and users) to be automatically created.
ja: 自動的に作成される新しいアフィリエイトクーポン(およびユーザー)のリストを一括作成またはインポートします。

en: Bulk decline complete. Declined: %1$d. Skipped: %2$d.
ja: 一括辞退が完了しました。拒否されました: %1$d。スキップされました: %2$d。

en: Bulk delete complete. Deleted: %1$d. Skipped: %2$d.
ja: 一括削除が完了しました。削除されました: %1$d。スキップされました: %2$d。

en: Bulk edit, import, or export existing coupon commission rates and assigned user.
ja: 既存のクーポン手数料率と割り当てられたユーザーを一括編集、インポート、またはエクスポートします。

en: Bulk edit, import, or export the per-product commission settings.
ja: 商品ごとのコミッション設定を一括編集、インポート、またはエクスポートします。

en: Bulk payouts processed. Done: %1$d, Paid: %2$d, Cancelled: %3$d, Deleted: %4$d, Skipped: %5$d
ja: 一括支払いが処理されました。完了: %1$d、支払い済み: %2$d、キャンセル: %3$d、削除: %4$d、スキップ: %5$d

en: Button Background Color
ja: ボタンの背景色

en: Button Border Color
ja: ボタンボーダーの色

en: Button Hover Color
ja: ボタンのホバーカラー

en: Button Icon
ja: ボタンアイコン

en: Button Position
ja: ボタンの位置

en: Button Settings
ja: ボタン設定

en: Button Size
ja: ボタンサイズ

en: Button Text
ja: ボタンテキスト

en: Button Text (For Affiliates)
ja: ボタンテキスト（アフィリエイト用）

en: Button Text (For Non-Affiliates)
ja: ボタンテキスト（非アフィリエイト用）

en: Button Text Color
ja: ボタンの文字色

en: Button URL (Optional)
ja: ボタンのURL（オプション）

en: Button Visibility
ja: ボタンの可視性

en: Buttons
ja: ボタン

en: Buttons Hover
ja: ボタンホバー

en: By default the order totals displayed on the dashboard, and used for % commission calculations exclude shipping costs, fees, taxes, and discounts (recommended).
ja: デフォルトでは、ダッシュボードに表示され、手数料率の計算に使用される注文合計には、配送料、手数料、税金、割引(推奨)は含まれません。

en: By default the tabs settings are all already set to recommended options.
ja: デフォルトでは、タブの設定はすべて推奨オプションに設定されています。

en: By default, a required "preferred coupon code" field will be shown on the registration form for the affiliate to enter their prefered coupon code name.
ja: デフォルトでは、アフィリエイトが優先クーポンコード名を入力するために必要な「優先クーポンコード」フィールドが登録フォームに表示されます。

en: By default, the referral URLs will automatically apply the affiliates coupon code to the customers cart when clicked. The affiliate can view their referral link clicks and conversions on the affiliate dashboard.
ja: デフォルトでは、紹介URLはクリックされると自動的に顧客のカートにアフィリエイトのクーポンコードが適用されます。アフィリエイトはアフィリエイトダッシュボードで紹介リンクのクリック数とコンバージョンを見ることができます。

en: By which date should orders be sorted on the affiliate dashboard?
ja: アフィリエイトダッシュボードで注文をソートする日付はいつまでですか?

en: CREATE NEW NEWSLETTER
ja: ニュースレターの新規作成

en: Calculate Statistics
ja: 統計の計算

en: Calculating statistics
ja: 統計の計算

en: Calculation Settings
ja: 計算設定

en: Campaign
ja: キャンペーン

en: Campaign Name
ja: キャンペーン名

en: Campaign URL variable
ja: キャンペーン URL 変数

en: Campaign name
ja: キャンペーン名

en: Campaigns (Referral URL)
ja: キャンペーン(紹介URL)

en: Can I assign affiliate users to multiple coupons?
ja: アフィリエイトユーザーを複数のクーポンに割り当てることはできますか?

en: Can I view the dashboard for each of my affiliates?
ja: 各アフィリエイトのダッシュボードを表示できますか?

en: Can also be set on a per-coupon basis.
ja: クーポンごとに設定することもできます。

en: Canada
ja: カナダ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel Payout & Transfer
ja: 出金・振込のキャンセル

en: Cancel the selected payouts? This will return funds to unpaid commission for the affiliates.
ja: 選択したペイアウトをキャンセルしますか？この場合、アフィリエイトの報酬は未払いに戻ります。

en: Cancel this payout request and the transfer in Wise.
ja: このペイアウト請求とワイズでの送金をキャンセルしてください。

en: Cancel this payout request.
ja: この支払い要求をキャンセルします。

en: Cancelled
ja: キャンセル

en: Cancelled, Refunded, and Failed orders will show stats as "0.00".
ja: キャンセル、払い戻し、失敗した注文は「0.00」と表示されます。

en: Cancelled: When a payout is cancelled, the commission will be returned to the affiliate as unpaid commission.
ja: キャンセル済み: 支払いがキャンセルされた場合、コミッションは未払いのコミッションとしてアフィリエイトに返金されます。

en: Cannot process payout - Bank details validation failed
ja: ペイアウトを処理できません - 銀行詳細の検証に失敗しました

en: Capitalize
ja: 大文字

en: Cart Discount Text
ja: カート割引テキスト

en: Case:
ja: ケース：

en: Center
ja: センター

en: Center Left
ja: 中央左

en: Center Right
ja: 中央右

en: Change status to cancelled
ja: ステータスをキャンセルに変更

en: Change status to completed
ja: ステータスを完了に変更する

en: Change status to on-hold
ja: ステータスを保留に変更

en: Change status to processing
ja: ステータスを処理中に変更する

en: Change the status of this domain to declined.
ja: このドメインの状態を [拒否] に変更します。

en: Change to Declined
ja: 拒否への変更

en: Changing the coupon name may cause the affiliate dashboard statistics to be reset. Are you sure you want to proceed?
ja: クーポン名を変更すると、アフィリエイトダッシュボードの統計がリセットされる場合があります。続行してもよろしいですか?

en: Changing the parent user will move over this affiliate, and all of their sub-affiliates into the network of the new parents.
ja: 親ユーザーを変更すると、このアフィリエイトとそのすべてのサブアフィリエイトが新しい親のネットワークに移動します。

en: Chart Bar
ja: チャートバー

en: Chart Line
ja: チャート・ライン

en: Check Circle
ja: チェック・サークル

en: Check this to confirm updating the MLA parents.
ja: MLA の親の更新を確認するには、このチェックマークを付けます。

en: Check this to confirm you would like to update the 'Unpaid Commission' and 'Pending Payments' to the above.
ja: これをチェックして、「未払いのコミッション」と「保留中の支払い」を上記に更新することを確認します。

en: Checkbox Field
ja: チェックボックスフィールド

en: Checkbox label
ja: チェックボックスラベル

en: Checkbox ticked by default?
ja: チェックボックスはデフォルトでチェックされていますか?

en: Checking
ja: チェック

en: Checking status...
ja: ステータスをチェック...

en: Checkmark
ja: チェックマーク

en: Checkout Page
ja: チェックアウトページ

en: Checkout Page: Join Affiliate Program
ja: チェックアウトページ: アフィリエイトプログラムに参加

en: Choose how commission amounts are rounded to currency decimals. "Round down" will always truncate extra decimals instead of rounding up.
ja: コミッション金額を通貨単位で四捨五入する方法を選択します。「切り捨て」は、切り上げの代わりに常に余分な小数を切り捨てます。

en: Choose how the email is formatted for affiliates.
ja: アフィリエイト用のメールフォーマットを選択します。

en: Choose how the referral notification will be displayed to visitors.
ja: 訪問者への紹介通知の表示方法を選択します。

en: Choose which events trigger an SMS to the affiliate.
ja: どのイベントがアフィリエイトへのSMSをトリガーするかを選択します。

en: Choose which icon to display in the popup header.
ja: ポップアップのヘッダーに表示するアイコンを選択します。

en: City
ja: 都市

en: Clear
ja: クリア

en: Clear Cache
ja: キャッシュクリア

en: Clear all dashboard caches to refresh statistics
ja: ダッシュボードのキャッシュをすべてクリアして統計を更新する

en: Click "show settings" to customise each specific tab.
ja: 各タブをカスタマイズするには、"設定を表示 "をクリックします。

en: Click / Visit History
ja: クリック/訪問履歴

en: Click Attribution
ja: クリック属性

en: Click for more details
ja: 詳細については、ここをクリックしてください

en: Click for more information
ja: 詳細はこちら

en: Click here
ja: ここをクリック

en: Click here for a tutorial.
ja: チュートリアルについては、ここをクリックしてください。

en: Click here to install %s
ja: %s をインストールするにはここをクリックしてください。

en: Click here to learn more
ja: 詳細はこちら

en: Click here to reset your password.
ja: ここをクリックしてパスワードをリセットしてください。

en: Click the button below to automatically generate the page:
ja: 下のボタンをクリックするとページが自動生成されます：

en: Click tracking is not currently enabled.
ja: クリックトラッキングは現在有効になっていません。

en: Clicks Per Page
ja: ページあたりのクリック数

en: Close
ja: 閉じる

en: Close Menu
ja: メニューを閉じる

en: Cloudflare Turnstile is a new, user-friendly, privacy-preserving reCAPTCHA alternative.
ja: Cloudflare Turnstileは、ユーザーフレンドリーでプライバシーを保護する新しいreCAPTCHAの代替手段です。

en: Cloudlare Turnstile (Recommended)
ja: クラウドレアターンスタイル(推奨)

en: Code "EXAMPLE10", discount "10%", username "exampleuser", name "James", company "ExampleCompany".
ja: コード "EXAMPLE10"、割引 "10%"、ユーザー名 "例ユーザー"、名前 "ジェームズ"、会社 "例会社"。

en: Coins
ja: コイン

en: Collapsed Widget Text
ja: 折りたたまれたウィジェットのテキスト

en: Color
ja: カラー

en: Color Code:
ja: カラーコード:

en: Color:
ja: 色：

en: Commission
ja: 手数料

en: Commission %
ja: 手数料 %

en: Commission %s - Order
ja: コミッション %s - 注文

en: Commission %s - Product
ja: コミッション %s - 製品

en: Commission (%) Per Order
ja: 注文あたりの手数料(%)

en: Commission (%s) Per Order
ja: 注文あたりの手数料 (%s)

en: Commission (%s) Per Product
ja: 商品あたりの手数料 (%s)

en: Commission (Fixed)
ja: コミッション（固定）

en: Commission (Percentage)
ja: コミッション（パーセンテージ）

en: Commission + Payouts
ja: コミッション+支払い

en: Commission Added
ja: コミッション追加

en: Commission Amounts
ja: コミッション金額

en: Commission Earned
ja: 獲得したコミッション

en: Commission Earnings
ja: コミッション収益

en: Commission Fixed
ja: コミッション固定

en: Commission Graph
ja: コミッショングラフ

en: Commission Line Graphs
ja: コミッション折れ線グラフ

en: Commission Payout Paid
ja: コミッション支払い

en: Commission Payout Paid (Admin)
ja: コミッションの支払い（管理者）

en: Commission Payouts
ja: コミッションの支払い

en: Commission Payouts Features
ja: コミッション支払い機能

en: Commission Per Product
ja: 製品ごとのコミッション

en: Commission Per Tier
ja: ティアごとのコミッション

en: Commission Percent
ja: コミッション率

en: Commission Percentage Per Order
ja: 注文あたりのコミッション率

en: Commission Priority
ja: コミッションの優先順位

en: Commission Rate
ja: コミッション率

en: Commission Rate Increase
ja: コミッション率引き上げ

en: Commission Rates
ja: コミッション率

en: Commission Removed
ja: コミッション削除

en: Commission Settings
ja: コミッション設定

en: Commission Tier
ja: コミッション層

en: Commission from orders awaiting completion.
ja: 完成待ちの注文からの手数料。

en: Commission granted to %s, ready for payout request.
ja: アフィリエイトに付与されたコミッションは、支払い要求の準備ができています。

en: Commission last month (final)
ja: 先月の委員会（最終）

en: Commission not yet granted to %s.
ja: アフィリエイトにまだ付与されていない手数料。

en: Commission payouts setup guide (PRO):
ja: コミッション支払い設定ガイド(PRO):

en: Commission rounding mode
ja: 手数料丸めモード

en: Commission the user earned from their own MLA sub-affiliates.
ja: ユーザーが自分のMLAサブアフィリエイトから獲得したコミッション。

en: Commission the user earned from their own referral link.
ja: ユーザーが自分の紹介リンクから獲得したコミッション。

en: Commission total so far this month
ja: 今月までの手数料合計

en: Commission will be earned for every renewal order in the subscription, at the rates you have set.
ja: コミッションは、サブスクリプションの更新注文ごとに、設定したレートで獲得されます。

en: Commission £ - Order
ja: 手数料 £ - 注文

en: Commission £ - Product
ja: 手数料 £ - 製品

en: Commission:
ja: 委員会

en: Company Name
ja: 会社名

en: Compare with another date range
ja: 別の日付範囲と比較する

en: Comparing with date period
ja: 日付期間との比較

en: Complete (%1$d / %2$d)
ja: 完了 (%1$d / %2$d)

en: Complete Authentication in Wise
ja: ワイズで完全認証

en: Complete Payment in Wise
ja: 賢い支払い方法

en: Complete authentication in Wise to complete the bank transfer payout.
ja: 銀行振込を完了するために、Wiseで認証を完了してください。

en: Completed
ja: 完了

en: Completed Date
ja: 完了日

en: Completed Payments
ja: 完了した支払い

en: Completed Payments:
ja: 完了した支払い:

en: Compose and send a newsletter to all current affiliates.
ja: ニュースレターを作成し、現在のアフィリエイト全員に送付する。

en: Configure the Affiliate Email Newsletters module default settings.
ja: アフィリエイトメールニュースレターモジュールのデフォルト設定を行います。

en: Confirm Password
ja: パスワードの確認

en: Connect your affiliate registration system to a mailing list. When a user joins your affiliate program, they will be automatically added to your mailing list.
ja: アフィリエイト登録システムをメーリングリストに接続します。ユーザーがアフィリエイトプログラムに参加すると、自動的にメーリングリストに追加されます。

en: Connect your registration form to automatically add affiliates to your mailing list.
ja: 登録フォームを接続すれば、自動的にアフィリエイトをメーリングリストに追加できます。

en: Connected
ja: 接続

en: Contact List ID
ja: コンタクトリストID

en: Content
ja: 内容

en: Continue to Settings Page
ja: 設定ページに進む

en: Control how often the popup appears to visitors. "Once" shows it one time only, "Every" shows it each time the URL has the referral parameter, "Persistent" keeps showing it on every page until they click apply or dismiss.
ja: 訪問者にポップアップを表示する頻度をコントロールします。「1回 "は1回のみ、"毎回 "はURLにリファラルパラメータがあるたびに、"持続 "は適用をクリックするか解除するまですべてのページに表示し続けます。

en: Conversion Rate
ja: コンバージョン率

en: Conversions
ja: コンバージョン

en: ConvertKit
ja: コンバートキット

en: Converted
ja: 変換

en: Converted Only
ja: 変換のみ

en: Converted?
ja: 変換。

en: Cookie Duration
ja: Cookieの有効期間

en: Cookie Duration (days)
ja: クッキー期間（日）

en: Cookie Settings
ja: Cookieの設定

en: Copied to clipboard!
ja: クリップボードにコピー！

en: Copy
ja: 写し

en: Copy Code
ja: コードのコピー

en: Copy Dashboard Link
ja: ダッシュボードリンクのコピー

en: Copy Link
ja: リンクをコピー

en: Copy the code above and paste it into your wp-config.php file
ja: 上記のコードをコピーし、wp-config.phpファイルに貼り付けます。

en: Could not accept: coupon "%s" already exists.
ja: 受け付けられませんでした: クーポン "%s" は既に存在します。

en: Could not apply coupon.
ja: クーポンを適用できませんでした。

en: Could not generate a coupon code. Please contact an administrator.
ja: クーポンコードを生成できませんでした。管理者に連絡してください。

en: Country
ja: 国

en: Coupon
ja: クーポン

en: Coupon "%s" already exists.
ja: クーポン "%s" は既に存在します。

en: Coupon "%s" created successfully and assigned to affiliate.
ja: クーポン "%s" が正常に作成され、アフィリエイトに割り当てられました。

en: Coupon "%s" deleted successfully.
ja: クーポン "%s" は正常に削除されました。

en: Coupon %s
ja: クーポン / %s

en: Coupon %s Users
ja: クーポン %s ユーザー

en: Coupon Affiliate - Bonuses
ja: クーポンアフィリエイト - ボーナス

en: Coupon Affiliate Landing Pages
ja: クーポンアフィリエイトランディングページ

en: Coupon Affiliates
ja: クーポンアフィリエイト

en: Coupon Affiliates & Commission
ja: クーポンアフィリエイト&コミッション

en: Coupon Affiliates - Affiliate Groups
ja: クーポンアフィリエイト - アフィリエイトグループ

en: Coupon Affiliates - Bank Transfer Settings
ja: クーポンアフィリエイト - 銀行振込設定

en: Coupon Affiliates - Commission Rates
ja: クーポンアフィリエイト - 手数料率

en: Coupon Affiliates - Extra Limits:
ja: クーポンアフィリエイト - 追加制限:

en: Coupon Affiliates - Lifetime Affiliate Settings
ja: クーポンアフィリエイト - ライフタイムアフィリエイト設定

en: Coupon Affiliates - MLA Commission
ja: クーポンアフィリエイト - MLAコミッション

en: Coupon Affiliates - MLA Dashboard
ja: クーポンアフィリエイト - MLAダッシュボード

en: Coupon Affiliates - MLA Parent Users
ja: クーポンアフィリエイト - MLA親ユーザー

en: Coupon Affiliates - MLA Per-User Tier Commission Rates
ja: クーポンアフィリエイト - MLAユーザーごとのコミッションレート

en: Coupon Affiliates - Payment Settings
ja: クーポンアフィリエイト - 支払い設定

en: Coupon Affiliates - Store Credit
ja: クーポンアフィリエイト - ストアクレジット

en: Coupon Affiliates enhances affiliate marketing by integrating coupons as a core feature. Unlike traditional affiliate systems that rely primarily on referral links, this plugin allows affiliates to share their unique coupon codes. These codes not only track sales for commission purposes but also offer customers immediate discounts or special offers, enriching the purchasing experience. However, the Coupon Affiliates system still maintains the flexibility of referral links; affiliates can share URLs that automatically apply their coupon at checkout, and even if a coupon isn't used, you can <a href="%s" target="_blank">still make the link alone track referrals</a>, ensuring affiliates receive credit for every sale referred.
ja: Coupon Affiliatesは、クーポンをコア機能として統合することにより、アフィリエイトマーケティングを強化します。主に紹介リンクに依存する従来のアフィリエイトシステムとは異なり、このプラグインを使用すると、アフィリエイトは独自のクーポンコードを共有できます。これらのコードは、コミッション目的で売上を追跡するだけでなく、顧客に即時割引や特別オファーを提供し、購入体験を豊かにします。ただし、クーポンアフィリエイトシステムは、紹介リンクの柔軟性を維持しています。アフィリエイターは、チェックアウト時にクーポンを自動的に適用するURLを共有でき、クーポンが使用されていない場合でも、 <a href="%s" target="_blank">リンクだけで</a>紹介を追跡できるため、アフィリエイターは紹介されたすべての売上に対してクレジットを受け取ることができます。

en: Coupon Affiliates for WooCommerce (PRO)
ja: WooCommerce(PRO)のクーポンアフィリエイト

en: Coupon Affiliates: Activity Log
ja: クーポンアフィリエイト - アクティビティログ

en: Coupon Affiliates: Creatives
ja: クーポンアフィリエイト - クリエイティブ

en: Coupon Affiliates: Email Newsletters
ja: クーポンアフィリエイトメールマガジン

en: Coupon Affiliates: Info & Help
ja: クーポンアフィリエイト - 情報とヘルプ

en: Coupon Affiliates: PRO Modules
ja: クーポンアフィリエイト - PROモジュール

en: Coupon Affiliates: Setup Wizard
ja: クーポンアフィリエイト - セットアップウィザード

en: Coupon Affiliates: Short URLs
ja: クーポンアフィリエイト - 短いURL

en: Coupon Affiliates: Statements
ja: クーポンアフィリエイト - ステートメント

en: Coupon Checkout Settings
ja: クーポンチェックアウト設定

en: Coupon Code
ja: クーポンコード

en: Coupon Commission Settings
ja: クーポンコミッション設定

en: Coupon Details
ja: クーポン詳細

en: Coupon Discount Amount:
ja: クーポン割引額

en: Coupon Format
ja: クーポン形式

en: Coupon History Start Date
ja: クーポン履歴開始日

en: Coupon ID
ja: クーポン ID

en: Coupon ID:
ja: クーポンID:

en: Coupon Info
ja: クーポン情報

en: Coupon Name
ja: クーポン名

en: Coupon Title Prefix
ja: クーポンタイトルプレフィックス

en: Coupon Type
ja: クーポンの種類

en: Coupon Usage Restrictions
ja: クーポン利用制限

en: Coupon applied successfully!
ja: クーポンは正常に適用されました！

en: Coupon code already exists:
ja: クーポンコードはすでに存在します:

en: Coupon code successfully created:
ja: クーポンコードが正常に作成されました:

en: Coupon code was not created. Template has not been selected.
ja: クーポンコードは作成されませんでした。テンプレートが選択されていません。

en: Coupon code...
ja: クーポンコード...

en: Coupon unavailable
ja: クーポン利用不可

en: Coupon unlinked from user:
ja: ユーザーからリンクされていないクーポン:

en: Coupon...
ja: クーポン...

en: Coupon: %1$s
ja: クーポン: %1$s

en: Coupons
ja: クーポン

en: Coupons List
ja: クーポン一覧

en: Coupons:
ja: クーポン

en: Create & Start Sending
ja: 作成＆送信開始

en: Create Affiliate Registrations Manually
ja: アフィリエイト登録を手動で作成する

en: Create Coupon
ja: クーポン作成

en: Create MLA Payout Request
ja: MLAペイアウトリクエストの作成

en: Create New Newsletter
ja: ニュースレターの新規作成

en: Create New Payout
ja: 新しい支払いを作成する

en: Create Payout Request
ja: 支払い要求の作成

en: Create Payouts
ja: ペイアウトの作成

en: Create Support Ticket
ja: サポートチケットの作成

en: Create Your First Affiliate
ja: 最初のアフィリエイターを作成する

en: Create a coupon based affiliate program for your WooCommerce website, and view coupon usage statistics.
ja: あなたのWooCommerceウェブサイトのためのクーポンベースのアフィリエイトプログラムを作成し、クーポンの使用統計を表示します。

en: Create a coupon code
ja: クーポンコードを作成する

en: Create a more effective signup promo page design with the generator tool:
ja: ジェネレーターツールでより効果的なサインアッププロモーションページのデザインを作成します。

en: Create a new coupon and assign it to this affiliate.
ja: 新しいクーポンを作成し、このアフィリエイトに割り当てます。

en: Create a new coupon code
ja: 新しいクーポンコードを作成する

en: Create a new support ticket
ja: 新しいサポート チケットを作成する

en: Create a new template coupon
ja: 新しいテンプレートクーポンを作成する

en: Create a support ticket.
ja: サポート チケットを作成します。

en: Create and display leaderboards on your posts or pages with rankings for your affiliates total referrals.
ja: あなたの投稿またはページにリーダーボードを作成して表示し、アフィリエイトの合計紹介のランキングを表示します。%s

en: Create the affiliate dashboard page:
ja: アフィリエイトのダッシュボードページを作成する：

en: Create the affiliate registration page:
ja: アフィリエイト登録ページを作成する：

en: Create the template coupon:
ja: テンプレート・クーポンを作成する：

en: Create your own tabs, to display custom sections and content on the affiliate dashboard.
ja: 独自のタブを作成して、アフィリエイトダッシュボードにカスタムセクションとコンテンツを表示します。

en: Created
ja: 作成

en: Created Date (Recommended)
ja: 作成日 (推奨)

en: Created: When a payout is created but requires additional authentication (like SCA for Wise). The commission is moved to pending until the payout is completed.
ja: 作成されました：ペイアウトが作成されたが、追加認証（ワイズのSCAなど）が必要な場合。コミッションはペイアウトが完了するまで保留になります。

en: Creating Affiliates & Coupons
ja: アフィリエイトとクーポンの作成

en: Creating...
ja: 創造...

en: Creative
ja: クリエイティブ

en: Creative Details
ja: クリエイティブの詳細

en: Creative Image
ja: クリエイティブ・イメージ

en: Creative Name
ja: クリエイティブ・ネーム

en: Creative Type
ja: クリエイティブ・タイプ

en: Creative Type:
ja: クリエイティブ タイプ:

en: Creatives
ja: クリエイティブ

en: Creatives Categories
ja: クリエイティブ・カテゴリー

en: Creatives Per Row
ja: 行あたりのクリエイティブ数

en: Creatives Settings
ja: クリエイティブ設定

en: Creatives Tab Custom Text
ja: クリエイティブ・タブ カスタムテキスト

en: Creatives are not enabled.
ja: クリエイティブな仕事はできない。

en: Creatives that are available for this group:
ja: このグループで使用できるクリエイティブ:

en: Credit Amount
ja: クレジット金額

en: Credit Card
ja: クレジットカード

en: Credit will be added to user
ja: クレジットはユーザーに加算されます。

en: Currencies
ja: 通貨

en: Currency Conversion:
ja: 通貨換算：

en: Currency Handling:
ja: 通貨の取り扱い

en: Currency Settings
ja: 通貨設定

en: Currency mismatch error. The bank account currency may not match the transfer currency.
ja: 通貨不一致エラー。銀行口座の通貨が送金通貨と一致しない可能性があります。

en: Current Balance
ja: 現在の残高

en: Current Month
ja: 当月

en: Current Status:
ja: 現在の状況

en: Current Week
ja: 今週

en: Current Year
ja: 今年

en: Current status:
ja: 現在の状況

en: Current unpaid (pending) commission total
ja: 現在の未払い（保留）手数料合計

en: Currently "Per-Affiliate Product Commission Rates" can only be edited by viewing/editing the individual product.
ja: 現在、「アフィリエイトごとの商品手数料率」は、個々の商品を表示/編集することによってのみ編集できます。

en: Currently only reCAPTCHA "v2" is supported.
ja: 現在、reCAPTCHA "v2" のみがサポートされています。

en: Curved (5px)
ja: 曲線 (5px)

en: Custom
ja: 習慣

en: Custom "Affiliate Commission" Text
ja: カスタム「アフィリエイトコミッション」テキスト

en: Custom "Affiliate store credit available" Text
ja: カスタム「アフィリエイトストアクレジットが利用可能」テキスト

en: Custom "Affiliate" terminology:
ja: カスタム「アフィリエイト」用語：

en: Custom "Affiliates" terminology:
ja: カスタム「アフィリエイト」用語：

en: Custom "Apply credit to this order" Text
ja: カスタム "この注文にクレジットを適用する" テキスト

en: Custom "Commission" message on coupon affiliate dashboard.
ja: クーポンアフィリエイトダッシュボードのカスタム「コミッション」メッセージ。

en: Custom "Preferred Coupon Code" Field Label
ja: カスタムの「優先クーポンコード」フィールドラベル

en: Custom "Store Credit Balance" Text
ja: カスタム "ストア クレジット残高" テキスト

en: Custom #1
ja: カスタム #1

en: Custom #2
ja: カスタム #2

en: Custom / URL Referral
ja: カスタム / URL 参照

en: Custom 2
ja: カスタム2

en: Custom Affiliate Dashboard Tabs
ja: カスタムアフィリエイトダッシュボードタブ

en: Custom Bonus/Reward Text:
ja: カスタムボーナス/報酬テキスト:

en: Custom Bonuses Text
ja: カスタムボーナステキスト

en: Custom CSS
ja: カスタムCSS

en: Custom Commission Message
ja: カスタムコミッションメッセージ

en: Custom Commission Per Coupon, Product, Category, or User Role/Group
ja: クーポン、製品、カテゴリ、またはユーザーの役割/グループごとのカスタムコミッション

en: Custom Creatives Text
ja: カスタム クリエイティブのテキスト

en: Custom Dashboard CSS
ja: カスタムダッシュボードCSS

en: Custom Dashboard Tabs
ja: カスタムダッシュボードタブ

en: Custom Description:
ja: カスタムの説明:

en: Custom Email Header Image / Logo
ja: カスタム電子メールヘッダー画像/ロゴ

en: Custom Form Fields
ja: カスタムフィールド

en: Custom Header Text
ja: カスタムヘッダーテキスト

en: Custom Message
ja: カスタムメッセージ

en: Custom Paragraph Text
ja: カスタム段落テキスト

en: Custom Payment Method
ja: カスタム支払い方法

en: Custom Payment Method #1
ja: カスタム支払い方法#1

en: Custom Payment Method #2
ja: カスタム支払い方法#2

en: Custom Payment Method 2
ja: カスタム支払い方法2

en: Custom Registration Form Title
ja: カスタム登録フォームのタイトル

en: Custom Submit Button Text
ja: カスタム送信ボタンテキスト

en: Custom Tab Header
ja: カスタムタブヘッダー

en: Custom Tab Name
ja: カスタムタブ名

en: Custom Tabs
ja: カスタムタブ

en: Custom Tax Adjustment (%):
ja: カスタム税調整 (%):

en: Custom Terminology
ja: カスタム用語

en: Custom Text
ja: カスタムテキスト

en: Custom Text / Description
ja: カスタムテキスト/説明

en: Custom Text / Information
ja: カスタムテキスト/情報

en: Custom date to begin displaying past coupon data. Leave empty to show full history.
ja: <br/><i>過去のクーポン データの表示を開始するカスタム日付。完全な履歴を表示するには、空のままにします。</i>

en: Custom information/text shown in the "Direct Link Tracking" section on the affiliate dashboard.
ja: アフィリエイトダッシュボードの「ダイレクトリンクトラッキング」セクションに表示されるカスタム情報/テキスト。

en: Custom information/text shown when payment method is selected (in the dashboard settings).
ja: 支払い方法が選択されたときに表示されるカスタム情報/テキスト(ダッシュボード設定内)。

en: Custom tab settings are configured in the "Tabs" settings section.
ja: カスタムタブの設定は「タブ」設定セクションで行います。

en: Custom text for "Coupon" on checkout for affiliate coupons:
ja: アフィリエイトクーポンのチェックアウト時の「クーポン」のカスタムテキスト:

en: Custom text shown affiliate dashboard for the "commission" amount. This will be overridden if you enter commission amounts on the coupon level.
ja: 「コミッション」金額のアフィリエイトダッシュボードを示すカスタムテキスト。これは、クーポンレベルでコミッション金額を入力すると上書きされます。

en: Custom text shown at the top of the Creatives tab.
ja: クリエイティブタブの上部に表示されるカスタムテキスト。

en: Custom text shown at the top of the Orders tab.
ja: 注文タブの上部に表示されるカスタムテキスト。

en: Custom text shown at the top of the Payouts tab.
ja: ペイアウトタブの上部に表示されるカスタムテキスト。

en: Custom text shown at the top of the Refer tab.
ja: 参照」タブの上部に表示されるカスタムテキスト。

en: Custom text shown at the top of the Stats tab.
ja: 統計タブの上部に表示されるカスタムテキスト。

en: Customer
ja: 顧客

en: Customers get %s and you earn %s!
ja: 顧客は%sを獲得し、あなたは%sを獲得する！

en: Customers get a %s and you earn %s!
ja: 顧客は%sを獲得し、あなたは%sを獲得する！

en: Customisation
ja: カスタマイズ

en: Customise Affiliate Portal Design:
ja: アフィリエイト・ポータルのデザインをカスタマイズ

en: Customise the MLA Affiliate Portal:
ja: MLAアフィリエイトポータルをカスタマイズします。

en: Customise the affiliate dashboard page to include exactly what you need:
ja: アフィリエイト・ダッシュボード・ページをカスタマイズして、必要なものを正確に含めることができます：

en: Customise the order of sections displayed on the "Statistics" tab.
ja: 「統計」タブに表示されるセクションの順序をカスタマイズします。

en: Customise the pending application message (shown while awaiting review).
ja: 保留中の申請メッセージ（審査待ちの間に表示）をカスタマイズします。

en: Customize the floating affiliate widget that appears on your website to provide easy access to affiliate features.
ja: ウェブサイトに表示されるフローティング・アフィリエイト・ウィジェットをカスタマイズして、アフィリエイト機能に簡単にアクセスできるようにしましょう。

en: Customize the text that appears to the affiliate on the frontend when they view their rewards. Leave empty to use default text.
ja: アフィリエイトが報酬を表示するときにフロントエンドに表示されるテキストをカスタマイズします。既定のテキストを使用するには、空のままにします。

en: Cyprus
ja: キプロス

en: Czech Republic
ja: チェコ共和国

en: DASHBOARD
ja: ダッシュボード

en: DETAILS
ja: 細部

en: Dark Mode
ja: ダークモード

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Dashboard Link
ja: ダッシュボードリンク

en: Dashboard Page
ja: ダッシュボードページ

en: Dashboard URL unavailable
ja: ダッシュボードのURLが利用できません

en: Dashboard caches cleared successfully!
ja: ダッシュボードのキャッシュが正常にクリアされました！

en: Database compromise alone cannot decrypt bank details
ja: データベースの侵害だけでは、銀行の詳細情報を解読することはできない。

en: Date
ja: 日付

en: Date Field
ja: 日付フィールド

en: Date Paid
ja: 支払日

en: Date Requested
ja: 要求日

en: Date comparisons and more filters are available with the
ja: 日付比較とその他のフィルターは、

en: Day:
ja: 日：

en: Debug
ja: デバッグ

en: Debug, Performance & Extra Settings
ja: デバッグ、パフォーマンス、追加設定

en: Decline
ja: 断る

en: Decline Application
ja: 申請の辞退

en: Decline selected
ja: 辞退を選択

en: Declined
ja: 減少

en: Decreased
ja: 減少

en: Deduct a custom percentage from the order subtotal, before calculating the commission (% commission).
ja: 手数料 (% 手数料) を計算する前に、注文の小計からカスタムの割合を差し引きます。

en: Deduct parent affiliate commission from sub-affiliate commission.
ja: サブアフィリエイトのコミッションから親アフィリエイトのコミッションを差し引きます。

en: Default
ja: デフォルト

en: Default (inherit browser/system)
ja: デフォルト（ブラウザ/システムを継承）

en: Default Email Format
ja: デフォルトのEメールフォーマット

en: Default Referral Link
ja: デフォルトの紹介リンク

en: Default Referral URL Page
ja: デフォルトの参照URLページ

en: Default URL:
ja: デフォルト URL:

en: Default amount of "latest orders" to show:
ja: 表示する「最新の注文」のデフォルト金額:

en: Default number of months to show
ja: 表示するデフォルトの月数

en: Default selected format when composing a new newsletter.
ja: 新しいニュースレターを作成する際にデフォルトで選択されるフォーマット。

en: Delay Commission (Number of Days)
ja: 遅延コミッション(日数)

en: Delay Per Email (seconds)
ja: メール1通あたりの遅延（秒）

en: Delay between each email send (2 - 5 seconds). Helps avoid server overload or provider throttling.
ja: 各メールの送信間隔を遅らせます（2～5秒）。サーバーの過負荷やプロバイダーのスロットリングの回避に役立ちます。

en: Delayed Commission (Payouts)
ja: 遅延コミッション(支払い)

en: Delete
ja: 削除

en: Delete (cancelled only)
ja: 削除（キャンセルのみ）

en: Delete Campaign
ja: キャンペーンの削除

en: Delete Coupons
ja: クーポンの削除

en: Delete Coupons & Assigned Affiliate User
ja: クーポンとアフィリエイト・ユーザーの削除

en: Delete Options
ja: オプション削除

en: Delete User
ja: ユーザー削除

en: Delete User & Coupons
ja: ユーザーとクーポンの削除

en: Delete plugin options and custom database tables on plugin deletion.
ja: プラグインの削除時にプラグインオプションとカスタムデータベーステーブルを削除します。

en: Delete selected
ja: 選択削除

en: Delete the selected payouts? Only payouts with status Cancelled will be deleted. This action cannot be undone.
ja: 選択したペイアウトを削除しますか？ステータスが「キャンセル」のペイアウトのみが削除されます。この操作は取り消すことができません。

en: Delete this domain.
ja: このドメインを削除します。

en: Delete this payout.
ja: この支払いを削除します。

en: Delete this registration.
ja: この登録を削除します。

en: Delete this visit.
ja: この訪問を削除します。

en: Denmark
ja: デンマーク

en: Description
ja: 形容

en: Description:
ja: 形容：

en: Design
ja: 設計

en: Design & Layout Customisation
ja: デザイン&レイアウトのカスタマイズ

en: Details
ja: 細部

en: Details Submitted
ja: 提出された詳細

en: Direct
ja: ダイレクト

en: Direct Bank Transfer
ja: 直接銀行振込

en: Direct Bank Transfer (Manual)
ja: 直接銀行振込(手動)

en: Direct Link Domain
ja: ダイレクト・リンク・ドメイン

en: Direct Link Tracking
ja: ダイレクトリンクトラッキング

en: Direct Link Tracking (Referrals)
ja: ダイレクトリンクトラッキング(紹介)

en: Direct Link Tracking Emails
ja: ダイレクトリンクトラッキングメール

en: Direct Link Tracking Restrictions
ja: ダイレクトリンクトラッキングの制限

en: Direct users to the <a href="%s" target="_blank">Affiliate Registration</a> page to allow them to register themselves. When accepted, this will then automatically create the coupon and assign them to it.
ja: ユーザーを <a href="%s" target="_blank">アフィリエイト登録</a> ページに誘導して、自分で登録できるようにします。受け入れられると、クーポンが自動的に作成され、クーポンに割り当てられます。

en: Disable Notifications
ja: 通知を無効にする

en: Disable invoice upload for specific payout methods.
ja: 特定の支払方法に対して請求書のアップロードを無効にします。

en: Disable registration form for existing affiliate users.
ja: 既存のアフィリエイトユーザーの登録フォームを無効にします。

en: Disable the autofill user picker when assigning users to coupon.
ja: ユーザーをクーポンに割り当てるときに、自動入力ユーザー ピッカーを無効にします。

en: Disabled
ja: 無効

en: Disabling these will prevent cookies from being stored by the plugin in the visitors browsers.
ja: これらを無効にすると、プラグインによって訪問者のブラウザにCookieが保存されなくなります。

en: Discount
ja: 割引

en: Discount Amount
ja: 割引額

en: Discount Type
ja: 割引タイプ

en: Discount:
ja: 割引：

en: Discounts
ja: 割引

en: Dismiss Notice
ja: 通知の却下

en: Display Affiliate Registration Form
ja: アフィリエイト登録フォームの表示

en: Display Dark Mode Toggle
ja: ディスプレイのダークモードの切り替え

en: Display Delay (milliseconds)
ja: 表示遅延（ミリ秒）

en: Display Frequency:
ja: 表示周波数：

en: Display Name
ja: 表示名

en: Display Settings
ja: ディスプレイ設定

en: Display Type:
ja: ディスプレイタイプ：

en: Display a button to copy the coupon code to clipboard.
ja: クーポンコードをクリップボードにコピーするボタンを表示します。

en: Display a creatives section with downloadable banners, videos, PDFs, and colors. They can also generate an embed code to easily display it on their site.
ja: ダウンロード可能なバナーを含むクリエイティブ セクションを表示します。また、埋め込みコードを生成して、サイトに簡単に表示することもできます。

en: Display a creatives section with downloadable banners/media on the affiliate dashboard.
ja: アフィリエイトダッシュボードにダウンロード可能なバナー/メディアを含むクリエイティブセクションを表示します。

en: Display a custom message above the list of landing pages on the affiliate dashboard.
ja: アフィリエイトダッシュボードのランディングページのリストの上にカスタムメッセージを表示します。

en: Display a custom message at the top of the "Network" tab.
ja: 「ネットワーク」タブの上部にカスタムメッセージを表示します。

en: Display a custom message at the top of the "Sub-Affiliates" tab.
ja: 「サブアフィリエイト」タブの上部にカスタムメッセージを表示します。

en: Display a custom message at the top of the bonuses tab on the affiliate dashboard.
ja: アフィリエイトダッシュボードのボーナスタブの上部にカスタムメッセージを表示します。

en: Display a custom message at the top of the creatives tab on the affiliate dashboard.
ja: アフィリエイトダッシュボードの [クリエイティブ] タブの上部にカスタムメッセージを表示します。

en: Display a custom modal popup to customers when they visit your site for the first time via an affiliate referral link. This feature helps highlight the discount and encourage conversions.
ja: アフィリエイト紹介リンクを経由して初めてあなたのサイトを訪問したお客様に、カスタムモーダルポップアップを表示します。この機能は割引を強調し、コンバージョンを促すのに役立ちます。

en: Display a custom modal popup, bar notice, or small widget to customers when they visit your site via an affiliate referral link. This feature helps highlight the discount and encourage conversions.
ja: アフィリエイト紹介リンクを経由してあなたのサイトを訪問した顧客に、カスタムモーダルポップアップ、バー通知、または小さなウィジェットを表示します。この機能は割引を強調し、コンバージョンを促すのに役立ちます。

en: Display a dismiss/close button.
ja: 解雇/閉鎖ボタンを表示する。

en: Display a floating affiliate button on your website that opens a compact dashboard popup.
ja: コンパクトなダッシュボードポップアップを開くフローティングアフィリエイトボタンをウェブサイトに表示します。

en: Display adjusted total and subtotal.
ja: 調整された合計と小計を表示します。

en: Display an icon at the top of the popup.
ja: ポップアップの上部にアイコンを表示します。

en: Display custom modal popups, bar notices, or floating widgets to customers when they visit via a referral link. Highlight discounts and boost conversions.
ja: 紹介リンク経由で来店した顧客に、カスタムモーダルポップアップ、バー通知、フローティングウィジェットを表示します。割引を強調してコンバージョンを高めます。

en: Display orders and reward commission for WooCommerce subscription renewals
ja: WooCommerceサブスクリプション更新の注文と報酬手数料の表示

en: Display the affiliate dashboard as a page within the "My Account" section.
ja: アフィリエイトダッシュボードを「マイアカウント」セクション内のページとして表示します。

en: Display the coupon code in the popup.
ja: クーポンコードをポップアップに表示します。

en: Display the creatives tab (only shown if creatives are enabled).
ja: クリエイティブタブを表示します（クリエイティブが有効な場合のみ表示されます）。

en: Display the link to the full affiliate dashboard.
ja: 完全なアフィリエイトダッシュボードへのリンクを表示します。

en: Display the payout request button on the payouts tab (PRO).
ja: ペイアウトタブ（PRO）にペイアウトリクエストボタンを表示する。

en: Display the payouts tab (only shown if payouts are enabled).
ja: ペイアウト]タブを表示します（ペイアウトが有効な場合のみ表示されます）。

en: Display the tab with affiliate statistics.
ja: アフィリエイト統計のタブを表示します。

en: Display the tab with coupon code and referral links.
ja: クーポンコードと紹介リンクのあるタブを表示する。

en: Display the tab with recent referred orders.
ja: 最近紹介された注文のタブを表示します。

en: Displayed at top of the "referral URL" section on the coupon affiliate dashboard page. HTML tags enabled.
ja: クーポンアフィリエイトダッシュボードページの「紹介URL」セクションの上部に表示されます。HTML タグが有効になっています。

en: Displayed at top the "statistics" section on the coupon affiliate dashboard page. HTML tags enabled.
ja: クーポンアフィリエイトダッシュボードページの「統計」セクションの上部に表示されます。HTML タグが有効になっています。

en: Dollar Sign
ja: ダラーサイン

en: Domain
ja: ドメイン

en: Domain Accepted
ja: ドメイン承認済み

en: Domain Accepted: {domain}
ja: ドメインが受け入れられました: {ドメイン}

en: Domain Declined
ja: ドメインが拒否されました

en: Domain Declined: {domain}
ja: ドメインが拒否されました: {ドメイン}

en: Domain Name
ja: ドメイン名

en: Domains (Direct Link)
ja: ドメイン (直接リンク)

en: Domains Blacklist
ja: ドメインブラックリスト

en: Don't forget to <a href="%s" target="_blank">create your template coupon</a> and set this in the plugin settings! <a href="%s" target="_blank">Learn More</a>.
ja: <a href="%s" target="_blank">テンプレートクーポンを作成し</a>、プラグイン設定で設定することを忘れないでください!<a href="%s" target="_blank">詳細情報</a>。

en: Done! The affiliate statistics for this coupon will be refreshed the next time the <a href="%s">affiliate dashboard</a> is loaded.
ja: 完成です！このクーポンのアフィリエイト統計は、次回 <a href="%s">アフィリエイトダッシュボード</a> がロードされたときに更新されます。

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download CSV
ja: CSVをダウンロード

en: Download PDF
ja: PDFダウンロード

en: Download Preview
ja: ダウンロード プレビュー

en: Draft
ja: ドラフト

en: Drag and drop to customise the order of tabs shown on the dashboard menu.
ja: ドラッグ＆ドロップで、ダッシュボードメニューに表示されるタブの順番をカスタマイズできます。

en: Drag to reorder
ja: ドラッグで並び替え

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Dropdown Field
ja: ドロップダウンフィールド

en: Duplicate this creative
ja: このクリエイティブを複製する

en: Dynamic Code Generator
ja: 動的コードジェネレータ

en: Dynamic Creatives
ja: ダイナミッククリエイティブ

en: Dynamic Image
ja: ダイナミックイメージ

en: Dynamic Image Customisation
ja: ダイナミックイメージのカスタマイズ

en: Dynamic Landing Page?
ja: ダイナミックランディングページ?

en: Dynamic Text #%d
ja: ダイナミック・テキスト #%d

en: ERROR: Failed to load ajax request. Session may have timed out. Refresh the page to try again.
ja: ERROR：ajaxリクエストのロードに失敗しました。セッションがタイムアウトした可能性があります。ページを更新して再試行してください。

en: EU IBAN accounts → Receive EUR (converted from your store currency)
ja: EUのIBAN口座 → EURをお受け取り（店舗通貨から換算）

en: Earned
ja: 獲得

en: Earned from completed orders but not yet paid.
ja: 完了した注文のうち、まだ支払われていないもの。

en: Easily generate a Terms & Conditions template for your affiliate program, which you can then link to in the registration form.
ja: アフィリエイトプログラムの利用規約テンプレートを簡単に作成し、登録フォームにリンクすることができます。

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Account
ja: アカウントの編集

en: Edit Affiliate Group
ja: アフィリエイトグループの編集

en: Edit Bonus
ja: ボーナスの編集

en: Edit Coupon
ja: クーポンの編集

en: Edit Creative
ja: クリエイティブの編集

en: Edit Group
ja: グループの編集

en: Edit Groups
ja: グループの編集

en: Edit Page
ja: 編集ページ

en: Edit Short URL
ja: ショートURLの編集

en: Edit Unpaid Commission
ja: 未払いコミッションの編集

en: Edit User
ja: ユーザーの編集

en: Edit coupon
ja: クーポン編集

en: Elliot Sowersby, RelyWP
ja: エリオット・ソワーズビー、RelyWP

en: Email
ja: 電子メール

en: Email Address
ja: アドレス

en: Email Customizer
ja: メールカスタマイザ

en: Email Details
ja: Eメール詳細

en: Email Format
ja: Eメールフォーマット

en: Email Message
ja: 電子メール メッセージ

en: Email Message:
ja: 電子メール メッセージ:

en: Email Newsletters
ja: メールマガジン

en: Email Notification Message
ja: 電子メール通知メッセージ

en: Email Notification Settings
ja: メール通知設定

en: Email Notification Subject
ja: 電子メール通知の件名

en: Email Notifications
ja: 電子メール通知

en: Email Notifications:
ja: メール通知:

en: Email Subject
ja: メールの件名

en: Email Subject:
ja: メールの件名:

en: Email address for recieving admin notifications:
ja: 管理者からの通知を受け取るためのメールアドレス:

en: Email already exists.
ja: Eメールはすでに存在している。

en: Email is required.
ja: Eメールが必要です。

en: Email:
ja: Eメール

en: Emails
ja: Eメール

en: Enable "Affiliate Information" section in the admin "New Order" email.
ja: 管理者の「新規注文」メールの「アフィリエイト情報」セクションを有効にします。

en: Enable "Ajax Loading" on Affiliate Dashboard.
ja: アフィリエイトダッシュボードで「Ajaxローディング」を有効にします。

en: Enable "All Time Stats" in the plugin settings to view top affiliate performance.
ja: プラグインの設定で "All Time Stats "を有効にすると、トップアフィリエイトのパフォーマンスを見ることができます。

en: Enable "Click History" Logs
ja: 「クリック履歴」ログを有効にする

en: Enable "Creatives" Features
ja: 「クリエイティブ」機能を有効にする

en: Enable "Multi-Currency" Functionality
ja: 「複数通貨」機能を有効にする

en: Enable "Per User Role" Commission
ja: 「ユーザロールごと」コミッションを有効にする

en: Enable "Processing Commission" tracking.
ja: 処理手数料」のトラッキングを有効にする。

en: Enable "Referral Link" Generator Section
ja: 「紹介リンク」ジェネレータセクションを有効にする

en: Enable "Referral Statistics" Section
ja: 「紹介統計」セクションを有効にする

en: Enable "Referral URL" tab on the affiliate dashboard.
ja: アフィリエイトダッシュボードの「紹介URL」タブを有効にします。

en: Enable "Unsubscribe" link in footer
ja: フッターの「購読解除」リンクを有効にする

en: Enable "affiliate landing pages" features.
ja: 「アフィリエイトランディングページ」機能を有効にします。

en: Enable "lifetime commission" features.
ja: 「生涯コミッション」機能を有効にします。

en: Enable "lifetime commission" functionality globally for all affiliate coupons.
ja: すべてのアフィリエイトクーポンに対して「ライフタイムコミッション」機能をグローバルに有効にします。

en: Enable "tabbed" layout (recommended).
ja: 「タブ付き」レイアウトを有効にします(推奨)。

en: Enable 2 Column Layout
ja: 2列レイアウトを有効にする

en: Enable Activity Log
ja: アクティビティログを有効にする

en: Enable Affiliate Portal
ja: アフィリエイトポータルを有効にする

en: Enable Affiliate Registration Features
ja: アフィリエイト登録機能を有効にする

en: Enable Built-In Newsletter System
ja: 内蔵ニュースレターシステムの有効化

en: Enable Commission Calculations & Statistics
ja: コミッション計算と統計の有効化

en: Enable Coupon Codes
ja: クーポンコードを有効にする

en: Enable Custom MLA Commission Rates
ja: カスタムMLAコミッションレートを有効にする

en: Enable Custom MLA Commission Rates for this user
ja: このユーザーのカスタムMLAコミッションレートを有効にする

en: Enable Custom Rates
ja: カスタム・レートの有効化

en: Enable Dark Mode
ja: ダークモードを有効にする

en: Enable Dark Mode as Default
ja: ダークモードをデフォルトで有効にする

en: Enable Direct Link Tracking
ja: Direct Link トラッキングを有効にする

en: Enable Email Notifications
ja: 電子メール通知を有効にする

en: Enable Email Reports
ja: メールレポートを有効にする

en: Enable HoneyPot Spam Prevention
ja: HoneyPotスパム防止を有効にする

en: Enable Multiple Templates
ja: 複数のテンプレートを有効にする

en: Enable Notifications
ja: 通知を有効にする

en: Enable Pagination
ja: ページネーションを有効にする

en: Enable Payout Requests & Log Features
ja: 支払いリクエストとログ機能を有効にする

en: Enable Payouts Features
ja: 支払い機能を有効にする

en: Enable Payouts features, and automatically add "unpaid" commission to the affiliates account on order completion, ready for payout.
ja: 支払い機能を有効にし、注文完了時にアフィリエイトアカウントに「未払い」コミッションを自動的に追加し、支払いの準備が整います。

en: Enable Per-User and Per-Group Commission Rate Settings.
ja: ユーザー単位およびグループ単位の手数料率設定を有効にします。

en: Enable Performance Bonuses
ja: パフォーマンスボーナスの有効化

en: Enable QR Code Generator
ja: QRコードジェネレーターを有効にする

en: Enable Referral Campaign Features
ja: 紹介キャンペーン機能を有効にする

en: Enable Referral Links & Click Tracking
ja: 紹介URLとクリックトラッキングを有効にする

en: Enable Referral URL Generation & Click Tracking
ja: 参照URLの生成とクリックトラッキングの有効化

en: Enable Referral Welcome Popups
ja: 紹介者を歓迎するポップアップを有効にする

en: Enable Registration Form Acceptance Checkbox
ja: 登録フォームの受付を有効にするチェックボックス

en: Enable SMS Notifications
ja: SMS通知を有効にする

en: Enable Short URL Generator
ja: 短縮URLジェネレータを有効にする

en: Enable Test Mode?
ja: テストモードを有効にしますか?

en: Enable affiliate email notifications.
ja: アフィリエイトメール通知を有効にします。

en: Enable button to export an Excel file of "monthly summary" table.
ja: 有効にするボタンで「月次集計」表のExcelファイルをエクスポートできます。

en: Enable button to export an Excel file of "recent orders" table.
ja: 有効にするボタンは、「最近の注文」テーブルのExcelファイルをエクスポートします。

en: Enable lifetime commission for this coupon.
ja: このクーポンのライフタイムコミッションを有効にします。

en: Enable multi currency settings.
ja: 複数通貨設定を有効にします。

en: Enable multi-currency support for store credit?
ja: ストア・クレジットの多通貨サポートを有効にしますか？

en: Enable or disable the "affiliate info" sections displayed on WooCommerce orders in the backend.
ja: バックエンドのWooCommerce注文に表示される「アフィリエイト情報」セクションを有効または無効にします。

en: Enable some more advanced affiliate registration features such as custom form fields, multiple templates, dynamic code generator, auto accept, auto registration, and more.
ja: カスタムフォームフィールド、動的コードジェネレータ、自動承認、自動登録など、より高度なアフィリエイト登録機能を有効にします。

en: Enable terms and conditions checkbox on registration form.
ja: 登録フォームの利用規約チェックボックスを有効にします。

en: Enable the "Additional Email Addresses" field in affiliate settings.
ja: アフィリエイト設定で「追加のメールアドレス」フィールドを有効にします。

en: Enable this to automatically submit "payout requests" for your affiliates, every month/week/day, if they meet certain criteria.
ja: これを有効にすると、アフィリエイトが特定の基準を満たしている場合、毎月/毎週/日にアフィリエイトの「支払いリクエスト」が自動的に送信されます。

en: Enable this to only link customer to coupon as "lifetime referral" if the coupon has a user affiliate assigned to it.
ja: クーポンにユーザーアフィリエイトが割り当てられている場合に限り、顧客をクーポンに「生涯紹介」としてリンクするには、これを有効にします。

en: Enabled
ja: 有効

en: Enabling this option will enable lifetime commission for ALL your affiliates & coupons. You can alternatively enable lifetime commission on a per-coupon basis, in the individual coupon settings.
ja: このオプションを有効にすると、すべてのアフィリエイトとクーポンの生涯コミッションが有効になります。または、個々のクーポン設定で、クーポンごとにライフタイムコミッションを有効にすることもできます。

en: Enabling this option will prevent ALL affiliate coupons and referral links from working UNLESS the customer was directly linked by the approved domain that is assigned to that coupon.
ja: このオプションを有効にすると、顧客がそのクーポンに割り当てられている承認されたドメインによって直接リンクされていない限り、すべてのアフィリエイトクーポンと紹介リンクが機能しなくなります。

en: Enabling this will allow the unique coupon affiliate dashboard URLs to be used without the ID, but both URLs will still work.
ja: これを有効にすると、一意のクーポンアフィリエイトダッシュボードURLをIDなしで使用できますが、両方のURLは引き続き機能します。

en: End
ja: 終わり

en: End Date:
ja: 終了日:

en: Ensure you have setup your billing details, added credit to your balance, and enabled low balance notifications. Keep your credentials secure and monitor your balance usage.
ja: ご請求の詳細を設定し、残高にクレジットを追加し、残高不足通知を有効にしてください。認証情報を安全に保管し、残高の使用状況を監視してください。

en: Enter URLs separated by commas. Use relative URLs (e.g., /shop, /about) or full URLs. Use * for wildcards (e.g., /shop/* for all shop pages).
ja: URLはカンマで区切って入力してください。相対URL（例：/shop、/about）または完全なURLを使用してください。ワイルドカードには*を使用してください（例：/shop/*はすべてのショップページを表します）。

en: Enter a coupon code to preview
ja: プレビューするクーポンコードを入力してください

en: Enter a custom commission "fixed amount per product" for this product category.
ja: この商品カテゴリのカスタムコミッション「商品ごとの固定額」を入力します。

en: Enter a custom commission percentage for this product category.
ja: この商品カテゴリのカスタム手数料パーセンテージを入力します。

en: Enter an email address.
ja: メールアドレスを入力してください。

en: Enter in international format, e.g. +447911123456. Leave blank to disable SMS notifications.
ja: 国際形式で入力してください（例：+447911123456）。SMS通知を無効にするには、空白のままにします。

en: Enter minimum payout amount (e.g., "$5.00")
ja: 最低支払額を入力します (例: 「$5.00」)。

en: Enter one per line.
ja: 1 行に 1 つずつ入力します。

en: Enter one per line. You do not need to include "http://", "https://", or "www." in the domain.
ja: 1 行に 1 つずつ入力します。ドメインに "http://"、"https://"、または "www." を含める必要はありません。

en: Enter page URL...
ja: ページのURLを入力...

en: Enter payment methods (e.g., "PayPal, Bank Transfer, or Stripe")
ja: お支払い方法を入力します(例:「PayPal、銀行振込、Stripe」)

en: Enter the ID of a user here. Useful if you want to limit this bonus to a specific user.
ja: ここにユーザーの ID を入力します。このボーナスを特定のユーザーに制限したい場合に便利です。

en: Enter the URL slug for the affiliate program page (e.g., "affiliate-program")
ja: アフィリエイトプログラムページのURLスラッグを入力します(例:「affiliate-program」)。

en: Enter the commission rate (e.g., "25%" or "$10 per sale")
ja: コミッション率を入力します(例: 「25%」または「販売ごとに $10」)。

en: Enter the name of the coupon code that will be created.
ja: 作成されるクーポンコードの名前を入力してください。

en: Enter the title for the affiliate program page
ja: アフィリエイトプログラムページのタイトルを入力します

en: Enter user email address...
ja: ユーザーのメールアドレスを入力してください...

en: Enter your Address Line 1 to show on statements.
ja: 住所 1 行目を入力して、明細書に表示します。

en: Enter your Address Line 2 to show on statements.
ja: 明細書に表示する住所 2 行目を入力します。

en: Enter your Company Name to show on statements.
ja: 明細書に表示する会社名を入力します。

en: Enter your VAT/Tax number to show on statements.
ja: 明細書に表示する VAT/税番号を入力します。

en: Enter your city, state and ZIP/postal code to show on statements.
ja: 市区町村、都道府県、郵便番号を入力して、明細書に表示します。

en: Enter your commission amounts below (0 to disable). If you enter multiple types, they will be combined. For example you could have: 10% of total order, plus an extra $2 per product.
ja: コミッション金額を以下に入力します(0 で無効にします)。複数のタイプを入力すると、それらは結合されます。たとえば、合計注文の10%に商品ごとに2ドルを追加したとします。

en: Enter your domain...
ja: ドメインを入力してください...

en: Enter your terms acceptance message. Make sure you edit the message to include links to your terms and privacy policy!
ja: 利用規約の承諾メッセージを入力します。メッセージを編集して、利用規約とプライバシーポリシーへのリンクを含めるようにしてください。

en: Equal
ja: 等しい

en: Equal or Less
ja: 等しいか小さいか

en: Equal or More
ja: 等しいか、またはそれ以上

en: Equal or More than
ja: 同等以上

en: Error
ja: エラー

en: Error cancelling transfer:
ja: 転送をキャンセルするエラー：

en: Error checking transfer status:
ja: 転送ステータスのチェックエラー：

en: Error checking username.
ja: ユーザー名のチェックでエラーが発生しました。

en: Error creating coupon.
ja: クーポン作成エラー。

en: Error creating recipient account:
ja: 受信者アカウントの作成エラー：

en: Error loading content. Please try again.
ja: コンテンツの読み込みに失敗しました。もう一度お試しください。

en: Error loading creatives.
ja: クリエイティブの読み込みエラー。

en: Error loading links.
ja: リンクの読み込みエラー。

en: Error loading payouts.
ja: ペイアウトの読み込みエラー。

en: Error loading referrals.
ja: 紹介の読み込みエラー。

en: Error loading statistics.
ja: 統計の読み込みエラー。

en: Error updating user.
ja: ユーザー更新のエラー。

en: Error: Bank details not provided. Please set up your bank account information first.
ja: エラー銀行口座情報が入力されていません。先に銀行口座情報を設定してください。

en: Error: Could not create recipient account for bank transfer. Please check your bank details.
ja: エラー：銀行振込用の受取人口座を作成できませんでした。銀行詳細を確認してください。

en: Error: Could not retrieve transfer status from Wise.
ja: エラー：Wise から転送ステータスを取得できませんでした。

en: Error: Coupon does not exist.
ja: エラー: クーポンが存在しません。

en: Error: Currency not supported by Wise API. Currency:
ja: エラー：通貨がWise APIでサポートされていません。通貨

en: Error: Failed to find the table %s
ja: エラー：テーブル %s が見つかりません。

en: Error: For PayPal Payouts, please enter your PayPal API Credentials in the
ja: エラーPayPalペイアウトの場合、PayPal API認証情報を

en: Error: For Stripe Payouts, please enter your Stripe API Credentials in the
ja: エラーStripeペイアウトの場合、Stripe API認証情報を

en: Error: For Wise Bank Transfer Payouts, please enter your Wise API Credentials in the
ja: エラーWise Bank Transfer Payoutsでは、Wise API認証情報を

en: Error: Invalid bank details format. Please provide complete bank account information.
ja: エラー無効な銀行口座情報です。銀行口座情報を入力してください。

en: Error: No payout methods are enabled. Please go to %sPayouts Settings%s and enable at-least one payout method.
ja: エラーペイアウト方法が有効になっていません。sペイアウト設定%sに移動し、少なくとも1つのペイアウト方法を有効にしてください。

en: Error: No transfer ID provided.
ja: エラー：転送IDが指定されていません。

en: Error: Wise Profile ID not configured. Please check your Wise API settings.
ja: エラー：Wise Profile IDが設定されていません。Wise API設定を確認してください。

en: Estimated send time ~ %d seconds (based on 2s delay).
ja: 推定送信時間 ~ %d 秒 (2 秒の遅延に基づく)。

en: Estonia
ja: エストニア

en: European Union (IBAN)
ja: 欧州連合（IBAN）

en: Even if the "coupon code" isnt used, the commission and sales will still be tracked on the coupons affiliate dashboard. All future orders by that customer, even with different coupon codes, will only apply to the original coupon affiliate.
ja: 「クーポンコード」が使用されていなくても、コミッションと売上はクーポンアフィリエイトダッシュボードで追跡されます。その顧客による今後のすべての注文は、異なるクーポンコードであっても、元のクーポンアフィリエイトにのみ適用されます。

en: Event
ja: 出来事

en: Every: Display every time the referral URL parameter is present
ja: 毎回：参照URLパラメータが存在するたびに表示する

en: Example URL with campaign "twitter" would be
ja: キャンペーン「ツイッター」のURLの例は、

en: Example URL with user "example" would be
ja: ユーザー "example" を含む URL の例は次のようになります。

en: Example default referral URL with coupon code "example" would be
ja: クーポンコード「example」を含むデフォルトの紹介URLの例は、次のようになります。

en: Exchange rates will be updated automatically every 12 hours, or you can click the button below to update it now.
ja: 為替レートは12時間ごとに自動的に更新されますが、下のボタンをクリックして今すぐ更新することもできます。

en: Exchangerates API Key
ja: 為替レート API キー

en: Exclude Sale Items
ja: セール商品を除外する

en: Exclude/Remove taxes from Store Credit in cart.
ja: カート内のストアクレジットから税金を除外/削除する

en: Expiration Date:
ja: 有効期限：

en: Expires
ja: 期限切れ

en: Expiry Date
ja: 有効 期限

en: Export
ja: 輸出

en: Export %s Users
ja: ユーザ %s をエクスポートします。

en: Export Orders
ja: 輸出注文

en: Export Orders (PRO)
ja: 輸出注文（PRO）

en: Export Orders is available in PRO.
ja: 輸出注文はPROでご利用いただけます。

en: Export Payouts
ja: 輸出支払

en: Export Payouts (PRO)
ja: ペイアウトの輸出（PRO）

en: Export Payouts is available in PRO.
ja: ペイアウトのエクスポートはPROで利用可能です。

en: Export to Excel Buttons
ja: Excel ボタンへのエクスポート

en: External URL:
ja: 外部URL：

en: Extra Field Label
ja: 追加フィールドラベル

en: Extra Fields
ja: 追加フィールド

en: Extra Restrictions
ja: 追加の制限

en: Extra Settings
ja: 追加設定

en: Extra features are available with PRO version including custom commission amounts per coupon, email notifications, and more. <a href="%s">UPGRADE</a>
ja: PROバージョンでは、クーポンごとのカスタムコミッション額、電子メール通知などの追加機能を利用できます。 <a href="%s">アップグレード</a>

en: Fade In
ja: フェード・イン

en: Failed to copy
ja: コピーに失敗

en: Failed to create the page.
ja: ページの作成に失敗しました。

en: Fees vary (typically around 1% - 2%). Learn more about Stripe Connect
ja: 料金はさまざまです(通常、約1%〜2%)。ストライプコネクトの詳細

en: Fetch Profiles
ja: プロファイルを取得

en: Field
ja: フィールド

en: Field Label:
ja: フィールドラベル:

en: Files
ja: ファイル

en: Filter
ja: フィルター

en: Filter by
ja: 絞り込み条件

en: Filter by Payment Method
ja: 支払い方法で絞り込む

en: Filter by Status
ja: ステータスによる絞り込み

en: Filter by user roles/groups:
ja: ユーザーのロール/グループによるフィルタリング：

en: Filtered by user roles:
ja: ユーザーの役割によってフィルタリングされます：

en: Finally, we need to setup the email notifications for your affiliate program.
ja: 最後に、アフィリエイト・プログラムのメール通知を設定します。

en: Find these in your <a href="https://console.twilio.com/" target="_blank">Twilio Console</a> dashboard.
ja: <a href="https://console.twilio.com/" target="_blank">Twilio Console</a> ダッシュボードで見つけてください。

en: Finish
ja: 終える

en: Finland
ja: フィンランド

en: First & Last Name Required
ja: 名と姓が必要です

en: First Name
ja: 名前

en: First visit - this will take a little longer than usual.
ja: 初診-通常より少し時間がかかる。

en: First-Click Attribution
ja: ファーストクリック・アトリビューション

en: First-Click: Once a referral cookie exists, later referral links won’t replace it or the cart coupon automatically; customers can still manually apply a different coupon.
ja: ファーストクリック：一度紹介クッキーが存在すると、後の紹介リンクは自動的にそのクッキーやカートクーポンを置き換えることはありません。

en: Firstly, if you have not already, get started by creating a new page and adding the shortcode: [couponaffiliates-register]
ja: まず、まだ行っていない場合は、新しいページを作成し、ショートコードを追加することから始めます:[couponaffiliates-register]

en: Firstly, we need to create the main affiliate dashboard page on your website.
ja: まず、ウェブサイトにメインのアフィリエイトダッシュボードページを作成する必要があります。

en: Fixed
ja: 付け

en: Fixed Amount
ja: 定額

en: Fixed Amount ($)
ja: 固定額 ($)

en: Fixed Amount Per Order
ja: 注文ごとの固定金額

en: Fixed Amount Per Product
ja: 製品ごとの固定金額

en: Fixed Cart Discount
ja: 固定カート割引

en: Fixed Commission (%s - Amount Per Order)
ja: 固定コミッション (%s - 注文ごとの金額)

en: Fixed Commission (%s - Amount Per Product)
ja: 固定コミッション (%s - 製品あたりの金額)

en: Fixed Commission Per Order
ja: 注文ごとの固定コミッション

en: Fixed Commission Per Product
ja: 製品ごとの固定コミッション

en: Fixed Product Discount
ja: 定額商品割引

en: Fixed amount on cart.
ja: カートの固定金額。

en: Fixed amount you earn per sub-affiliate referral.
ja: サブ・アフィリエイトの紹介ごとに得られる固定額。

en: Fixed cart discount
ja: 固定カート割引

en: Fixed discount on subscription signup.
ja: サブスクリプションのサインアップの固定割引。

en: Fixed product discount
ja: 固定商品割引

en: Flexible Commission - Per Product or Coupon
ja: 柔軟なコミッション - 製品またはクーポンごと

en: Flexible Commission Settings
ja: 柔軟なコミッション設定

en: Flexible commission settings can also be set at product level, as well as coupon level. To do this, simply edit a product, or coupon, and visit the "Coupon Affiliates & Commission" data settings tab.
ja: 柔軟なコミッション設定は、クーポンレベルだけでなく、製品レベルでも設定できます。これを行うには、単に製品、またはクーポンを編集し、「クーポンアフィリエイト&コミッション」データ設定タブにアクセスします。

en: Floating Affiliate Widget
ja: フローティング・アフィリエイト・ウィジェット

en: Floating Button Colors
ja: フローティングボタンの色

en: Floating Widget
ja: フローティングウィジェット

en: Footer Text
ja: フッターテキスト

en: For "unpaid commission" to be granted (PRO), the order status must be "completed".
ja: 未払い手数料」を付与（PRO）するには、注文ステータスが「完了」でなければならない。

en: For Wise bank transfer payouts, it will automatically complete the first step of creating the unfunded payment in Wise ready to complete manually.
ja: Wise銀行振込の場合、手動で完了できるように、Wiseで未入金の支払いを作成する最初のステップが自動的に完了します。

en: For advanced features like automated payouts, multi-level affiliates, dynamic creatives, performance bonuses, affiliate groups, email reports, and more, visit the <a href="%s" target="_blank">PRO modules section</a>.
ja: 自動ペイアウト、マルチレベルアフィリエイト、ダイナミッククリエイティブ、パフォーマンスボーナス、アフィリエイトグループ、Eメールレポートなどの高度な機能については、<a href="%s" target="_blank">PROモジュールセクション</a>をご覧ください。

en: For affiliate registrations to work properly, you will need to create a "template coupon" and assign it in the "registration" settings tab.
ja: アフィリエイト登録が正しく機能するためには、「テンプレートクーポン」を作成し、設定で割り当てる必要があります。

en: For detailed information regarding the payouts features, and setting up one-click payout methods such as Stripe and PayPal,
ja: 支払い機能の詳細、および Stripe や PayPal などのワンクリック支払い方法の設定については、

en: For example, if you want to change it to "Partner", you would enter "Partner" here. It will then change things like "Affiliate Dashboard" to "Partner Dashboard", "Affiliate Registration" to "Partner Registration", etc.
ja: 例えば、「パートナー」に変更したい場合は、ここに「パートナー」と入力します。すると、「アフィリエイト・ダッシュボード」が「パートナー・ダッシュボード」に、「アフィリエイト登録」が「パートナー登録」などに変更されます。

en: For logged-in affiliates, it shows their dashboard with statistics, referral links, recent orders, payouts, and creatives.
ja: ログインしたアフィリエイトには、統計、紹介リンク、最近の注文、支払い、クリエイティブなどのダッシュボードが表示されます。

en: For more in-depth tutorials and guides, see our plugin documentation:
ja: より詳細なチュートリアルとガイドについては、プラグインのドキュメントを参照してください。

en: For more information, please see the video below:
ja: 詳細については、以下のビデオをご覧ください。

en: For more information, watch the video:
ja: 詳しくはビデオをご覧ください：

en: For most websites, the settings on this page can be ignored (keep them as they are).
ja: ほとんどの Web サイトでは、このページの設定は無視できます (そのままにしておきます)。

en: For most websites, unless you are already using a 3rd party wallet plugin, we would suggest just using our free built-in wallet system.
ja: ほとんどのウェブサイトでは、すでにサードパーティのウォレットプラグインを使用していない限り、無料の組み込みウォレットシステムを使用することをお勧めします。

en: For non-affiliates, it shows an affiliate registration form with program benefits.
ja: 非アフィリエイトの場合は、プログラム特典が記載されたアフィリエイト登録フォームが表示される。

en: For optimal performance, please ensure the image is optimised before uploading. The maximum image width is 2000px and the maximum file size is 1MB.
ja: 最適なパフォーマンスを得るために、アップロードする前に画像が最適化されていることを確認してください。画像の最大幅は2000px、最大ファイルサイズは1MBです。

en: For this to show, a user/affiliate account must be assigned to that coupon. The tab is only shown to this user.
ja: これを表示するには、ユーザー/アフィリエイトアカウントがそのクーポンに割り当てられている必要があります。タブはこのユーザーにのみ表示されます。

en: Form CAPTCHA - Spam Protection
ja: フォームキャプチャ - スパム保護

en: Form ID
ja: フォームID

en: Form Style
ja: フォームスタイル

en: Form Submission
ja: フォーム提出

en: Form Visibility Settings
ja: フォームの表示設定

en: Format
ja: フォーマット

en: Format:
ja: フォーマット

en: France
ja: フランス

en: Fraud Prevention
ja: 詐欺防止

en: Fraud Prevention & Usage Restrictions
ja: 詐欺防止と使用制限

en: Free Product Order
ja: 無料商品注文

en: Free Shipping
ja: 送料無料

en: Free Version:
ja: 無料版:

en: Free version can display reports for up to the past 1 month.
ja: 無料版では、過去1ヶ月までのレポートを表示できます。

en: Frequency
ja: 頻度

en: Frequency:
ja: 周波数：

en: Frequently Asked Questions:
ja: よくある質問:

en: From
ja: より

en: From Email Address:
ja: 差出人メールアドレス:

en: From Name:
ja: 差出人 名前:

en: From Phone Number (E.164 format, e.g. +15551234567):
ja: 電話番号（E.164形式、例：+15551234567）：

en: From:
ja: からだ：

en: Full Name
ja: フルネーム

en: Funds converted and being sent
ja: 換金され送金される資金

en: Funds refunded
ja: 払い戻された資金

en: GENERATE NEW REPORT
ja: 新しいレポートの生成

en: GENERATE REPORT
ja: レポートの生成

en: General
ja: 全般

en: General Email Settings
ja: 一般的なメール設定

en: General Questions
ja: 一般的な質問

en: General Settings
ja: 一般設定

en: General error:
ja: 一般的なエラー：

en: Generally there should not be any reason to turn these off, but it is here just incase, and for debugging.
ja: 一般的に、これらをオフにする理由はありませんが、ここでは念のため、デバッグのためにここにあります。

en: Generate
ja: 生成する

en: Generate & Edit Terms and Conditions
ja: 利用規約の生成と編集

en: Generate Coupon
ja: クーポンの生成

en: Generate Dashboard Page
ja: ダッシュボードの生成ページ

en: Generate New Promo Page
ja: 新しいプロモーションページを生成する

en: Generate Promo Page
ja: プロモーションページの生成

en: Generate Registration Page
ja: 登録ページの生成

en: Generate a dynamic coupon name automatically.
ja: 動的なクーポン名を自動的に生成します。

en: Generate a new admin report
ja: 新しい管理者レポートを生成する

en: Generate a signup promo page that includes your program details and the registration form.
ja: プログラムの詳細と登録フォームを含むサインアッププロモーションページを生成します。

en: Generate and edit the Terms & Conditions page for your affiliate program.
ja: アフィリエイトプログラムの利用規約ページを作成および編集します。

en: Generate and send an example report to yourself, with the settings/customisations you have set above.
ja: 上記で設定した設定/カスタマイズを使用して、サンプルレポートを生成して自分に送信します。

en: Generate some advanced detailed reports and analytics for your affiliate program.
ja: アフィリエイトプログラムの高度な詳細レポートと分析を生成します。

en: Generating Report
ja: レポートの生成

en: Generating...
ja: 生成...

en: Germany
ja: ドイツ

en: Get 25% Off + Free Trial
ja: 25%オフ + 無料トライアル

en: Get Rates
ja: 料金を計算

en: Get priority support, and your suggestions will have more priority for development.
ja: 優先サポートを受けると、提案の優先順位が高まります。

en: GetResponse
ja: レスポンスの取得

en: Getting Started
ja: はじめ

en: Gift
ja: ギフト

en: Gift Box
ja: ギフトボックス

en: Gift Coupon
ja: ギフトクーポン

en: Give affiliates extra commission % as a bonus for selecting Store Credit as their payout method.
ja: アフィリエイトに、支払い方法としてストアクレジットを選択するためのボーナスとして追加のコミッション%を与えます。

en: Give unpaid commission to affiliate.
ja: アフィリエイトに未払いのコミッションを与えます。

en: Give your affiliates bonuses when they reach certain goals, such as some bonus commission once they reach a certain amount of sales.
ja: アフィリエイトが特定の目標に達したときにボーナスを与え、たとえば、一定の売上に達したときにボーナスコミッションを与えます。

en: Give your affiliates lifetime commission for ALL future purchases from all their referred users.
ja: あなたのアフィリエイトに、紹介されたすべてのユーザーからの将来のすべての購入のための生涯手数料を与えます。

en: Global
ja: グローバル

en: Go to Bonuses Settings
ja: ボーナス設定へ

en: Go to Newsletter Settings
ja: ニュースレターの設定

en: Go to Page
ja: ページに移動

en: Go to Payouts Settings
ja: ペイアウト設定へ

en: Go to Referral Links Settings
ja: 紹介リンクの設定へ

en: Go to Settings
ja: 「設定」

en: Go to Tabs Settings
ja: タブ設定へ

en: Go to settings
ja: 設定に移動

en: Go to the
ja: に移動します

en: Go to the <a href="%s" target="_blank">Add New Affiliate</a> page to add new affiliates here, which will automatically generate the coupon code for them.
ja: 「 <a href="%s" target="_blank">新しいアフィリエイトを追加</a> 」ページに移動して、ここに新しいアフィリエイトを追加すると、そのアフィリエイトのクーポンコードが自動的に生成されます。

en: Gravatar.com
ja: グラビア・ドット・コム

en: Great! Double-check the SMTP plugin is fully configured (SPF, DKIM, DMARC, correct from email) for optimal deliverability before bulk sending.
ja: 素晴らしい！一括送信の前に、配信性を最適化するためにSMTPプラグインが完全に設定されている（SPF、DKIM、DMARC、電子メールから正しい）ことを再度確認してください。

en: Great! Ensure it is fully configured (auth keys / SPF & DKIM records) for best newsletter deliverability.
ja: 素晴らしい！最高のニュースレター配信を実現するために、完全に設定されていることを確認してください（認証キー / SPF & DKIMレコード）。

en: Group
ja: グループ

en: Group / Role
ja: グループ/役割

en: Group Display Name
ja: グループ表示名

en: Group ID
ja: グループID

en: Group does not exist.
ja: グループが存在しません。

en: Group updated successfully.
ja: グループは正常に更新されました。

en: Groups
ja: グループ

en: Guest
ja: ゲスト

en: Handshake
ja: 握手

en: Heart
ja: ハート

en: Help & Support
ja: ヘルプ＆サポート

en: Help Area
ja: ヘルプエリア

en: Help Documentation
ja: ヘルプドキュメント

en: Here is a video guide explaining how to get started with the plugin
ja: プラグインの使用を開始する方法を説明するビデオガイドを次に示します。

en: Here's some of the next steps you can take:
ja: ここでは、次のステップをいくつかご紹介します。

en: Hi {first_name}, Congratulations, you have just earned a reward! View your affiliate dashboard for more details.
ja: こんにちは{first_name},<br/><br/>おめでとうございます、あなたはちょうど報酬を獲得しました!<br/><br/>詳細については、アフィリエイトダッシュボードをご覧ください。

en: Hidden
ja: ヒドゥン

en: Hide
ja: 隠れる

en: Hide "0.00" value on checkout from referral coupons.
ja: 紹介クーポンのチェックアウト時に「0.00」の値を非表示にします。

en: Hide "Hidden" Products
ja: 隠し」商品を隠す

en: Hide Add Coupon Form
ja: クーポン追加フォームを隠す

en: Hide Parent Product
ja: 親製品を隠す

en: Hide Settings
ja: 設定を隠す

en: Hide commission statistics for non-affiliate coupons.
ja: 非アフィリエイトクーポンのコミッション統計を非表示にします。

en: Hide for logged in users
ja: ログインユーザーを隠す

en: Hide for logged out users
ja: ログアウトしたユーザーを隠す

en: Hide for non-affiliate users
ja: 非アフィリエイト・ユーザーの非表示

en: Hide link for non-affiliate users.
ja: 非アフィリエイトユーザーのリンクを非表示にします。

en: Hide on affiliate pages (affiliate dashboard and registration pages)
ja: アフィリエイトページ（アフィリエイトダッシュボードと登録ページ）で非表示にする。

en: Hide on mobile devices
ja: モバイルデバイスで隠す

en: Hide on specific pages
ja: 特定のページで非表示にする

en: Hide on tablet devices
ja: タブレット端末で非表示にする

en: Hide the "Coupon code applied successfully." message on all pages except for the cart/checkout pages.
ja: カート/チェックアウトページを除くすべてのページで「クーポンコードが正常に適用されました」というメッセージを非表示にします。

en: Hide the "all-time" stats on statistics tab and line graph.
ja: 統計タブと折れ線グラフの「すべての時間」統計を非表示にします。

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Hong Kong
ja: 香港

en: Horizontal Margin (X):
ja: 水平マージン:

en: How To Get Started
ja: はじめに

en: How are referral URLs generated?
ja: 参照 URL はどのように生成されますか?

en: How did you hear about us?
ja: あなたはどのように私たちのことを知ったのですか?

en: How do I apply custom tax adjustments to stats and commission?
ja: カスタム税調整を統計とコミッションに適用するにはどうすればよいですか?

en: How do I change commission rates for new orders only?
ja: 新規注文のみのコミッションレートを変更するにはどうすればよいですか?

en: How do I create affiliate users?
ja: アフィリエイトユーザーを作成するにはどうすればよいですか?

en: How do I get support?
ja: サポートを受けるにはどうすればよいですか?

en: How do I give affiliate users access to their own dashboard?
ja: アフィリエイトユーザーに自分のダッシュボードへのアクセス権を付与するにはどうすればよいですか?

en: How do I include or exclude tax/VAT from stats and commission?
ja: 統計やコミッションに税金/VATを含めたり除外したりするにはどうすればよいですか?

en: How do I manually connect an affiliate to an existing customer as a lifetime affiliate?
ja: アフィリエイトを生涯アフィリエイトとして既存の顧客に手動で接続するにはどうすればよいですか?

en: How do I only show “completed” orders on affiliate dashboard?
ja: アフィリエイトダッシュボードに「完了した」注文のみを表示するにはどうすればよいですか?

en: How do I pay my affiliates?
ja: アフィリエイターへの支払い方法を教えてください。

en: How long before showing the popup again to the same visitor (0 = show every visit).
ja: 同じ訪問者にポップアップを再度表示するまでの時間（0 = 毎回表示）。

en: How long to wait before showing the popup after page load.
ja: ページロード後にポップアップを表示するまでの待ち時間。

en: How many creatives to show per row (on larger screens). Recommended between 2 - 4. On mobile devices this will be responsive, and only shows 1 per row.
ja: 1 行に表示するクリエイティブの数(拡大画面)。2 ~ 4 の間で推奨されます。モバイルデバイスでは、これは応答性があり、行ごとに1つだけ表示されます。

en: How many days after being assigned as a "lifetime" referral should it expire, and the customer be unlinked from the customer. Leave empty to use the default global setting. Set to "0" for permanent lifetime commission with no expiry time.
ja: 「ライフタイム」紹介として割り当てられてから何日後に有効期限が切れ、顧客が顧客からリンク解除されますか。デフォルトのグローバル設定を使用するには、空のままにします。有効期限のない永久的なライフタイムコミッションの場合は「0」に設定されます。

en: How many months to show on the "monthly summary" table by default.
ja: 既定で "月次サマリー" テーブルに表示する月数。

en: How many of this product would you like to reward the affiliate with?
ja: この製品のいくつをアフィリエイトに報酬を与えたいですか?

en: How much "unpaid commission" must be earned/available, before the affiliate can request a payout.
ja: アフィリエイトが支払いを要求する前に、どのくらいの「未払いの手数料」を獲得/利用可能にしなければならないか。

en: How often should a report be sent to affiliates via email?
ja: レポートはどのくらいの頻度でアフィリエイトに電子メールで送信する必要がありますか?

en: How often should payout requests be checked & submitted automatically?
ja: 支払いリクエストはどのくらいの頻度でチェックされ、自動的に送信されるべきですか?

en: How to assign affiliate users to coupons
ja: アフィリエイトユーザーをクーポンに割り当てる方法

en: How to customize the affiliate registration form?
ja: アフィリエイト登録フォームをカスタマイズする方法は?

en: How to exclude specific products from commission?
ja: 特定の製品をコミッションから除外するにはどうすればよいですか?

en: How to export affiliate reports in WooCommerce?
ja: でアフィリエイトレポートをエクスポートする方法 WooCommerce?

en: How to fix “ERROR: Failed to load ajax request.”
ja: 「エラー:ajaxリクエストの読み込みに失敗しました」を修正する方法。

en: How to set up encryption:
ja: 暗号化の設定方法：

en: How to set up tiered affiliate commissions?
ja: 段階的なアフィリエイトコミッションを設定するにはどうすればよいですか?

en: How to track affiliate sales and commissions in WooCommerce?
ja: でアフィリエイトの販売と手数料を追跡する方法 WooCommerce?

en: How to track coupon usage in WooCommerce?
ja: でクーポンの使用状況を追跡する方法 WooCommerce?

en: How to use the Coupon Usage Tracker plugin?
ja: クーポン使用状況トラッカープラグインの使用方法は?

en: How will you promote us?
ja: どのように私たちを宣伝しますか?

en: However, if preferred, you can use a 3rd party wallet plugin for the store credit payouts. This does however require more setup work, and an additional integration plugin.
ja: ただし、必要に応じて、サードパーティのウォレットプラグインを使用してストアクレジットの支払いを行うことができます。ただし、これにはより多くのセットアップ作業と追加の統合プラグインが必要です。

en: Hungary
ja: ハンガリー

en: I have read and agree to the <a href="%1$s">Affiliate Program Terms of Use</a> and <a href="%2$s">Privacy Policy</a>.
ja: <a href="%1$s">アフィリエイトプログラム利用規約</a>と<a href="%2$s">プライバシーポリシー</a>を読み、同意します。

en: I understand sending without a properly configured SMTP service can cause poor deliverability / spam issues and wish to continue.
ja: 適切に設定されたSMTPサービスなしで送信すると、配信性の低下やスパムの問題を引き起こす可能性があることを理解しています。

en: IBAN format is invalid. It should be 15-34 characters long.
ja: IBANのフォーマットが無効です。15-34文字でなければなりません。

en: IBAN format is invalid. Must be valid European IBAN format (provided: '%s')
ja: IBAN 形式が無効です。有効なヨーロッパ IBAN 形式でなければなりません (指定された形式は '%s')。

en: IBAN is required for EU bank transfers
ja: EUの銀行送金にはIBANが必要です。

en: IBAN length is invalid. Must be 15-34 characters (provided: %d characters)
ja: IBANの長さが無効です。15～34文字でなければなりません (提供: %d文字)。

en: ID
ja: 身分証明書

en: ID (Newest First)
ja: ID（新しい順）

en: IP Address
ja: IPアドレス

en: Icon Colour
ja: アイコンの色

en: Icon Type:
ja: アイコンの種類

en: Icon displayed on the floating button. You can use emojis or text.
ja: フローティングボタンに表示されるアイコン。絵文字やテキストを使用できます。

en: Icons
ja: アイコン

en: Ideally you should only enable "completed" order statuses above if you have "Completed Date" selected.
ja: 理想的には、上記の「完了日」の注文ステータスは、「完了日」が選択されている場合にのみ有効にする必要があります。

en: If affiliate statistics need to be recalculated, users will be directed to visit the full dashboard to complete the calculations first.
ja: アフィリエイト統計の再計算が必要な場合、ユーザーはまずダッシュボードにアクセスして計算を完了するよう指示されます。

en: If an order is created using an affiliates coupon, then marked as completed, the commission will be added to the affiliate account as "unpaid commission".
ja: アフィリエイトクーポンを使用して注文が作成され、完了としてマークされた場合、コミッションは「未払いコミッション」としてアフィリエイトアカウントに追加されます。

en: If an order is refunded then the commission will be removed from the users account.
ja: 注文が返金された場合、コミッションはユーザーアカウントから削除されます。

en: If at-least 1 role is selected, this payout method will only be available for the selected user roles. If none are selected it will be available for all roles.
ja: 少なくとも1つのロールが選択されている場合、この支払い方法は選択したユーザーロールでのみ使用できます。何も選択されていない場合は、すべてのロールで使用できます。

en: If automatic payouts are enabled, this will also trigger the automated payout for Stripe, PayPal and Store Credit.
ja: 自動入金が有効になっている場合は、Stripe、PayPal、ストアクレジットの自動入金も開始されます。

en: If cookies are disabled, the referral links will still work but will not be as effective, since they can only attempt to auto-apply coupons on the first page they load.
ja: Cookieが無効になっている場合でも、紹介リンクは引き続き機能しますが、ロードする最初のページでしかクーポンの自動適用を試みることができないため、効果は低下します。

en: If disabled, by default the referral will only be tracked if the customer applys the affiliates coupon when placing their order.
ja: 無効にすると、デフォルトでは、顧客が注文時にアフィリエイトクーポンを適用した場合にのみ紹介が追跡されます。

en: If disabled, it will instead store an extra random ID as a cookie for new referral clicks ("wcusage_referral_id") which will then work in the same way.
ja: 無効にすると、代わりに新しい紹介クリック(「wcusage_referral_id」)のクッキーとして追加のランダムIDが保存され、同じように動作します。

en: If disabled, only the first click from the visitor will be tracked (until the cookie expires).
ja: 無効にすると、訪問者からの最初のクリックのみが追跡されます(クッキーの有効期限が切れるまで)。

en: If disabled, only the parent (first) order for the subscription will earn commission.
ja: 無効にすると、サブスクリプションの親 (最初の) 注文のみがコミッションを獲得します。

en: If disabled, only the parent product will be shown - and variations that have per-variation commission rates set different to the parent.
ja: 無効にすると、親商品のみが表示され、バリエーションごとの手数料率が親商品とは異なるバリエーションが表示されます。

en: If disabled, the parent product will be shown in the table.
ja: 無効にすると、親製品がテーブルに表示されます。

en: If disabled, then it will only be able to try to automatically apply the coupon code on their first page visit, and URL only conversion tracking will not work. Coupons will be required to track referrals.
ja: 無効にすると、最初のページ訪問時にクーポンコードを自動的に適用しようとすることしかできず、URLのみのコンバージョントラッキングは機能しません。紹介を追跡するにはクーポンが必要になります。

en: If enabled below, the referral link will automatically apply the coupon code to their cart.
ja: 以下で有効にすると、紹介リンクはクーポンコードをカートに自動的に適用します。

en: If enabled, all dashboard links will direct to the portal page, instead of the regular dashboard page.
ja: 有効にすると、すべてのダッシュボードリンクは、通常のダッシュボードページではなく、ポータルページに移動します。

en: If enabled, all new referral URL clicks from the same user will be tracked (and increases total clicks + visit logged in click history). Only the latest click will be converted if they make a purchase.
ja: 有効にすると、同じユーザーからのすべての新しい紹介URLクリックが追跡されます(合計クリック数+クリック履歴に記録された訪問数が増加します)。彼らが購入すると、最新のクリックのみが変換されます。

en: If enabled, all variations of a product will be shown in the table as seperate rows.
ja: 有効にすると、製品のすべてのバリエーションがテーブルに別々の行として表示されます。

en: If enabled, an option will be displayed in the affiliate dashboard settings tab, allowing affiliates to turn off the email reports.
ja: 有効にすると、アフィリエイトダッシュボードの設定タブにオプションが表示され、アフィリエイトは電子メールレポートをオフにすることができます。

en: If enabled, if someone visits the site via the referral URL and places an order without using the coupon code, it will still be tracked and award the affiliate.
ja: 有効にしても、誰かが紹介URLを介してサイトにアクセスし、クーポンコードを使用せずに注文した場合、それは引き続き追跡され、アフィリエイトに授与されます。

en: If enabled, only users with one of the selected roles/groups (or the role/group assigned to the selected template) will be auto-accepted.
ja: 有効にすると、選択したロール/グループ（または選択したテンプレートに割り当てられたロール/グループ）のいずれかを持つユーザーのみが自動承認されます。

en: If enabled, order tax will be added to the fixed commission calculations.
ja: 有効にすると、注文税が固定コミッション計算に追加されます。

en: If enabled, order tax will be added to the order subtotal/total/discount for orders in the statistics, and when calculating percentage (%) commission calculations.
ja: 有効にすると、注文税は、統計内の注文の注文の小計/合計/割引に加算され、割合(%)の手数料計算時に追加されます。

en: If enabled, products with their catalog visibility set to "Hidden" will not be shown in the rates table.
ja: 有効にすると、カタログの可視性が「非表示」に設定されている商品は、料金表に表示されなくなります。

en: If enabled, store credit will be converted and displayed in the selected currency at checkout. If disabled, all store credit will use the base store currency only.
ja: 有効の場合、ストアクレジットはチェックアウト時に選択された通貨に変換され表示されます。無効の場合、すべてのストアクレジットは基本ストア通貨のみを使用します。

en: If enabled, the "MLA Dashboard" will only be accessible to specific affiliate users that you give access to (edit the user and enable "MLA Dashboard Access").
ja: 有効にすると、「MLAダッシュボード」は、アクセス権を付与した特定のアフィリエイトユーザーのみがアクセスできます(ユーザーを編集し、「MLAダッシュボードアクセス」を有効にします)。

en: If enabled, the affiliate reports will be turned on by default for all affiliate users (if they have not yet updated the setting). They can toggle this off in the settings tab of their dashboard. If disabled, then the reports will be turned off by default, and the affiliate user will need to toggle it on to receive the reports.
ja: 有効にすると、アフィリエイトレポートはデフォルトですべてのアフィリエイトユーザーに対してオンになります(設定をまだ更新していない場合)。ダッシュボードの [設定] タブでこれをオフにすることができます。無効にすると、レポートはデフォルトでオフになり、アフィリエイトユーザーはレポートを受信するためにオンに切り替える必要があります。

en: If enabled, the first time a new dynamic creative is generated for an affiliate, this will be cached for 24 hours, unless the creative is updated. This results better performance and less resource usage.
ja: 有効にすると、アフィリエイトの新しいダイナミック クリエイティブが初めて生成されるときに、クリエイティブが更新されない限り、そのクリエイティブは 24 時間キャッシュされます。これにより、パフォーマンスが向上し、リソース使用量が少なくなります。

en: If enabled, the parent product will be hidden from the table if at-least 1 variation.
ja: 有効にすると、バリエーションが 1 つ以上ある場合、親商品はテーブルから非表示になります。

en: If enabled, the plugin will attempt to apply the code on the first page they visit. If disabled, it will only apply the code once they visit the cart/checkout pages.
ja: 有効にすると、プラグインは最初にアクセスしたページにコードを適用しようとします。無効にすると、カート/チェックアウトページにアクセスした後にのみコードが適用されます。

en: If enabled, the tracking cookies will be deleted from the customers browser, once the order is completed.
ja: 有効にすると、注文が完了すると、トラッキングCookieが顧客のブラウザから削除されます。

en: If enabled, then the registration form shortcode will be disabled/hidden for any affiliate user that is already assigned to an affiliate coupon.
ja: 有効にすると、登録フォームのショートコードは、すでにアフィリエイトクーポンに割り当てられているアフィリエイトユーザーに対して無効/非表示になります。

en: If enabled, this tab becomes a link opening in a new browser tab and the header/content settings below are hidden.
ja: 有効にすると、このタブは新しいブラウザのタブで開くリンクになり、下のヘッダー/コンテンツ設定は非表示になります。

en: If enabled, when uninstalling (deleting) the plugin, most plugin options and custom tables/data created by this plugin will be deleted. Some data will still remain such as custom order & coupon meta data (if any).
ja: 有効にすると、プラグインをアンインストール(削除)すると、このプラグインによって作成されたほとんどのプラグインオプションとカスタムテーブル/データが削除されます。カスタム注文とクーポンのメタデータ(存在する場合)など、一部のデータは引き続き残ります。

en: If enabled, whenever a new user is created (in any way), an affiliate registration will also be submitted for them automatically.
ja: 有効にすると、新しいユーザーが(何らかの方法で)作成されるたびに、アフィリエイト登録も自動的に送信されます。

en: If enabled, you can select which payout methods should NOT require or allow invoice uploads.
ja: 有効にすると、請求書のアップロードを必要としない、または許可しない支払い方法を選択できます。

en: If enabled, you can select which payout methods should be eligible for automatic payouts.
ja: 有効な場合、どのペイアウト方法を自動ペイアウトの対象とするかを選択できます。

en: If enabled, you can select which payout methods should be used for scheduled payouts.
ja: 有効にすると、スケジュールされた支払いに使用する支払い方法を選択できます。

en: If for some reason the user deletes/removes the coupon manually from their cart, the cookie will also be removed.
ja: 何らかの理由でユーザーがカートからクーポンを手動で削除/削除した場合、クッキーも削除されます。

en: If needed, you can <a href="%s" target="_blank">make the link alone track referrals</a> without requiring the affiliates coupon to be applied, ensuring affiliates receive credit for every sale referred.
ja: 必要に応じて、アフィリエイトクーポンを適用せずに <a href="%s">リンクだけで紹介を追跡</a> できるようにし、アフィリエイトが紹介されたすべての売上のクレジットを確実に受け取ることができます。

en: If no roles are selected, the tab will be visible to all affiliates.
ja: ロールが選択されていない場合、タブはすべてのアフィリエイトに表示されます。

en: If none are selected all will have access. This is the user roles that will be able to earn and view this reward.
ja: 何も選択されていない場合は、全員がアクセスできます。これは、このリワードを獲得および表示できるユーザーロールです。

en: If none are selected, auto-accept will apply to all registrations.
ja: 何も選択されていない場合、自動承認はすべての登録に適用されます。

en: If none selected, all roles will be included.
ja: 何も選択しない場合は、すべてのロールが含まれる。

en: If preferred you can disable cookies completely in the
ja: 必要に応じて、

en: If preferred, you can enable "New Customers Only" for individual coupons in the "Usage limits" coupon settings tab.
ja: 必要に応じて、[使用制限] クーポン設定タブで個々のクーポンに対して [新規顧客のみ] を有効にすることができます。

en: If set to "0" then commission will be added to the affiliates account instantly when an order is completed.
ja: 「0」に設定すると、注文が完了するとすぐにコミッションがアフィリエイトアカウントに追加されます。

en: If the affiliate does not enter a custom URL, this will be used as the default landing page for the link.
ja: アフィリエイトがカスタムURLを入力しない場合、これがリンクのデフォルトのランディングページとして使用されます。

en: If the affiliate user is assigned to multiple user roles, it will apply the commission rates for the first role it detects with any custom values set.
ja: アフィリエイトユーザーが複数のユーザーロールに割り当てられている場合、カスタム値が設定された最初のロールのコミッションレートが適用されます。

en: If the affiliates coupon
ja: アフィリエイトクーポンの場合

en: If the checkbox is selected below, this user has been granted this award/bonus.
ja: 以下のチェックボックスが選択されている場合、このユーザーにはこの特典/ボーナスが付与されています。

en: If the referral URL is clicked, the coupon code will automatically be applied to the users checkout. The coupon must be used for commission to be tracked.
ja: 紹介URLをクリックすると、クーポンコードが自動的にユーザーのチェックアウトに適用されます。クーポンは、コミッションを追跡するために使用する必要があります。

en: If the user does not exist, a new one will be created.
ja: ユーザーが存在しない場合は、新しいユーザーが作成されます。

en: If the user is an admin, then the ID will also be clickable to open the order page in the backend.
ja: ユーザーが管理者の場合、ID をクリックしてバックエンドの注文ページを開くこともできます。

en: If the user is not already registered as an affiliate and has no active coupons, this will show the registration from on the affiliate dashboard page.
ja: ユーザーがまだアフィリエイトとして登録されておらず、アクティブなクーポンを持っていない場合、アフィリエイトダッシュボードページから登録が表示されます。

en: If there are no landing pages assigned to the coupon, then this will be hidden.
ja: クーポンにランディングページが割り当てられていない場合、これは非表示になります。

en: If this is disabled, then it will only be able to try to track referrals if they register on their first page visit.
ja: これを無効にすると、紹介の追跡を試みることができるのは、最初のページ訪問で登録した参照のみです。

en: If you are experiencing any performance issues or other bugs with the plugin, please try enabling/disabling relevant settings below.
ja: プラグインのパフォーマンスの問題やその他のバグが発生した場合は、以下の関連設定を有効/無効にしてみてください。

en: If you are getting the "Failed to load ajax request" error on the affiliate dashboard
ja: アフィリエイトダッシュボードで「ajaxリクエストのロードに失敗しました」というエラーが表示される場合

en: If you do not want past orders to be affected when commission stats are refreshed, you can enable this in the
ja: コミッション統計が更新されたときに過去の注文が影響を受けないようにするには、

en: If you dont want the message to always show, toggle this setting on, and it will instead only show on the cart/checkout pages.
ja: メッセージを常に表示したくない場合は、この設定をオンに切り替えると、代わりにカート/チェックアウトページにのみ表示されます。

en: If you experience very high volumes of orders for each coupon, this should help greately with affiliate dashboard speed/performance.
ja: 各クーポンで非常に大量の注文が発生した場合、これはアフィリエイトダッシュボードの速度/パフォーマンスに非常に役立ちます。

en: If you have any suggestions for new types of bonus requirements or rewards, <a href="%s" target="_blank">please let us know</a>.
ja: 新しいタイプのボーナス要件や報酬についてご提案がございましたら、 <a href="%s" target="_blank">お知らせください</a>。

en: If you have lots of affiliates, we highly recommend using an SMTP Service Provider via the FluentSMTP plugin for more reliable email delivery.
ja: アフィリエイトがたくさんある場合は、FluentSMTPプラグインを介してSMTPサービスプロバイダーを使用して、より信頼性の高い電子メール配信を行うことを強くお勧めします。

en: If you need help getting started, or have any questions at all, you can <a href="%s">create a support ticket</a> any time, and we will be happy to help.
ja: 開始にあたってサポートが必要な場合、または質問がある場合は、いつでも <a href="%s">サポートチケットを作成</a> でき、喜んでお手伝いします。

en: If you need to use a different base currency (%s), you will need to upgrade to the "Basic" API plan.
ja: 別の基本通貨 (%s) を使用する必要がある場合は、"基本" API プランにアップグレードする必要があります。

en: If you set custom "coupon" commission for that affiliate, or "per product" commission, they WILL take priority over the "user role" commission.
ja: そのアフィリエイトのカスタム「クーポン」コミッション、または「製品ごと」コミッションを設定すると、「ユーザーロール」コミッションよりも優先されます(WILL WILL SHOULD)。

en: If you want conversions to be tracked even if the coupon is not used, enable the setting below under "URL Conversion Tracking".
ja: クーポンを使用しなくてもコンバージョンをトラッキングしたい場合は、以下の「URLコンバージョントラッキング」で設定を有効にしてください。

en: If you want to automatically give access to the MLA Dashboard for certain user roles, select them below.
ja: 特定のユーザーロールに対してMLAダッシュボードへのアクセス権を自動的に付与する場合は、以下でそれらを選択します。

en: If you want to change the text "Coupon" to something else on the checkout page, enable this option and enter the custom text below.
ja: チェックアウトページで「クーポン」のテキストを別のものに変更する場合は、このオプションを有効にして、下にカスタムテキストを入力します。

en: If you want to change the word "Affiliate" to something else, enter it here. This will change it everywhere in the plugin except the settings page.
ja: Affiliate "を他の言葉に変えたい場合は、ここに入力してください。これにより、設定ページ以外のプラグイン内のすべての場所が変更されます。

en: If you want to show the logged in users current store credit balance somewhere, use the shortcode
ja: ログインしているユーザーの現在のストアのクレジット残高をどこかに表示したい場合は、ショートコードを使用します。

en: If you wish to manually submit payout request for your affiliates, you can do so from this page. After submitting a payout request, you will be redirected to the "Payouts" page to view, manage and finalize the payout.
ja: アフィリエイターの支払いリクエストを手動で送信する場合は、このページから送信できます。支払いリクエストを送信すると、「支払い」ページにリダイレクトされ、支払いを表示、管理、確定します。

en: Image
ja: 画像

en: Image:
ja: 画像：

en: Import
ja: 輸入

en: Import / Export Custom Tables
ja: カスタムテーブルのインポート/エクスポート

en: Import Template
ja: インポートテンプレート

en: Import and Export the custom database tables created by this plugin.
ja: このプラグインによって作成されたカスタムデータベーステーブルをインポートおよびエクスポートします。

en: Import/Export Custom Tables
ja: カスタムテーブルのインポート/エクスポート

en: Important:
ja: 重要だ：

en: Important: Affiliate Policy Update
ja: 重要：アフィリエイト・ポリシーの更新

en: Important: If your short URLs show a 404 page after changing this, you may need to go to the "Settings > Permalinks" page and click "Save Changes" to refresh your permalinks.
ja: 重要: これを変更した後に短い URL に 404 ページが表示される場合は、「パーマリンク>設定」ページに移動し、「変更を保存」をクリックしてパーマリンクを更新する必要があります。

en: Important: There are some cases where direct link tracking may not be detected properly.
ja: 重要: 直接リンク・トラッキングが正しく検出されない場合があります。

en: Important: This is only recommended if you experience high levels of affiliate fraud, and/or want a strict way to help stop unauthorized referrals.
ja: 重要:これは、高レベルのアフィリエイト詐欺が発生した場合、および/または不正な紹介を阻止するための厳格な方法が必要な場合にのみお勧めします。

en: Important: This needs to be different to your normal affiliate referral URL prefix.
ja: 重要: これは、通常のアフィリエイト紹介URLプレフィックスとは異なる必要があります。

en: Important: Wise Bank Transfer payouts do not require the recipient to have a Wise account or email address. The payout is sent directly to their bank account using the provided banking details.
ja: 重要: Wise銀行振込の支払いには、受取人がWiseアカウントやメールアドレスを持つ必要はありません。支払いは、提供された銀行詳細を使用して、受取人の銀行口座に直接送られます。

en: In most cases PayPal Payouts fees are 2%.
ja: ほとんどの場合、PayPal支払い手数料は2%です。

en: In the affiliate report, stats will be shown/calculated based on the previous date range. So monthly reports will show stats from the previous month.
ja: アフィリエイトレポートでは、統計は以前の日付範囲に基づいて表示/計算されます。したがって、月次レポートには前月の統計が表示されます。

en: In this preview, example values are used for the merge tags if the coupon code entered does not exist:
ja: このプレビューでは、入力したクーポン コードが存在しない場合に差し込みタグに値の例が使用されます。

en: In this section, you can create your own custom tabs to show on the affiliate dashboard. Shortcode usage supported.
ja: このセクションでは、独自のカスタムタブを作成してアフィリエイトダッシュボードに表示できます。ショートコードの使用がサポートされています。

en: In this section, you can manage multi-currency settings, if you are using a multi currency plugin.
ja: このセクションでは、複数通貨プラグインを使用している場合、複数通貨の設定を管理できます。

en: Include "custom discounts" in % commission calculations & order totals.
ja: %コミッション計算と注文合計に「カスタム割引」を含めます。

en: Include "fees" in % commission calculations & order totals.
ja: %コミッション計算と注文合計に「手数料」を含めます。

en: Include "shipping costs" in % commission calculations & order totals.
ja: %コミッションの計算と注文合計に「送料」を含めます。

en: Include "taxes" in "fixed" commission calculations.
ja: 「固定」コミッション計算に「税金」を含めます。

en: Include "taxes" in % commission calculations & order totals.
ja: %コミッションの計算と注文合計に「税金」を含めます。

en: Include Logo in QR Codes
ja: QRコードにロゴを含める

en: Include the "coupon discount" in % commission calculations.
ja: %コミッション計算に「クーポン割引」を含めます。

en: Increase All Future Commission Earned By:
ja: 以下によって獲得する将来のすべてのコミッションを増やします。

en: Increase Commission %
ja: 手数料の増加

en: Increase all future commission earnings by percentage
ja: 将来のすべてのコミッション収益をパーセンテージで増やす

en: Increased
ja: 増加

en: Increased or Decreased
ja: 増加または減少

en: India
ja: インド

en: Individual Use Only
ja: 個人利用のみ

en: Info
ja: インフォメーション

en: Info & Help
ja: 情報とヘルプ

en: Information:
ja: 情報：

en: Instead of being a shortcode displayed on a page within your theme, the affiliate portal is its own standalone full-screen page with a modern unique design.
ja: テーマ内のページに表示されるショートコードではなく、アフィリエイトポータルは、モダンでユニークなデザインの独自のスタンドアロンのフルスクリーンページです。

en: Instructions & Plugin Details
ja: 手順とプラグインの詳細

en: Integrations
ja: 統合

en: International (SWIFT)
ja: インターナショナル（SWIFT）

en: International SWIFT accounts → Receive local currency (converted from your store currency)
ja: 国際SWIFT口座 → 現地通貨を受け取る（自店通貨から換算）

en: Intro Text
ja: イントロテキスト

en: Invalid IBAN format or IBAN not supported for this country.
ja: 無効なIBANフォーマット、またはこの国ではIBANがサポートされていません。

en: Invalid SWIFT/BIC code format or bank not found.
ja: 無効なSWIFT/BICコード形式または銀行が見つかりません。

en: Invalid UK sort code format. Must be 6 digits (e.g., 12-34-56).
ja: 英国のソートコード形式が無効です。6桁でなければなりません（例：12-34-56）。

en: Invalid US routing number or bank not found.
ja: 無効な米国ルーティング番号、または銀行が見つかりません。

en: Invalid account email address.
ja: アカウントのメールアドレスが無効です。

en: Invalid account holder name format. Only letters, numbers and basic punctuation allowed.
ja: 口座名義人の書式が無効です。アルファベット、数字、基本的な句読点のみ使用できます。

en: Invalid account number format for this bank type.
ja: この銀行タイプの口座番号形式は無効です。

en: Invalid address format or missing required address fields.
ja: 住所の書式が無効、または必須項目がありません。

en: Invalid affiliate username.
ja: アフィリエイトのユーザー名が無効です。

en: Invalid country code or country not supported by Wise.
ja: 無効な国コード、またはワイズがサポートしていない国。

en: Invalid coupon code.
ja: クーポンコードが無効です。

en: Invalid coupon data.
ja: 無効なクーポンデータです。

en: Invalid email address.
ja: メールアドレスが無効です。

en: Invalid nonce
ja: 無効なnonce

en: Invalid nonce.
ja: 無効な nonce。

en: Invalid registration data.
ja: 登録データが無効です。

en: Invalid request format. Please check all bank details are correctly formatted.
ja: 無効なリクエスト形式です。銀行の詳細が正しく入力されているか確認してください。

en: Invalid request.
ja: 無効なリクエストです。

en: Invalid request. Please refresh and try again.
ja: 無効なリクエストです。リフレッシュして再試行してください。

en: Invalid section
ja: 無効なセクション

en: Invalid user ID.
ja: 無効なユーザーIDです。

en: Invalid user IDs.
ja: 無効なユーザーID。

en: Invite
ja: 招く

en: Invite Sent
ja: 招待の送信

en: Invite URL Variable
ja: 招待URL変数

en: Invite new members to your affiliate network:
ja: アフィリエイトネットワークに新しいメンバーを招待する:

en: Invite sent to
ja: 招待の送信先

en: Invoice & Statement Settings
ja: 請求書と明細書の設定

en: Invoice upload is required for this payout method.
ja: この支払い方法には請求書のアップロードが必要です。

en: Invoices
ja: 請求 書

en: Invoices (Payouts)
ja: 請求書 (支払い)

en: Invoices and Statements
ja: 請求書と明細書

en: Ireland
ja: アイルランド

en: It will set one as priority, so if both are set, the commission settings for your chosen priority will be used.
ja: 1 つが優先度として設定されるため、両方が設定されている場合は、選択した優先度のコミッション設定が使用されます。

en: Italic
ja: イタリック

en: Italy
ja: イタリア

en: Japan
ja: 日本

en: Join Date:
ja: 入会日

en: Klaviyo
ja: クラビヨ

en: Landing Page
ja: ランディングページ

en: Landing Pages
ja: ランディングページ

en: Landing Pages Text
ja: ランディングページのテキスト

en: Large
ja: 大型

en: Large (12px)
ja: 大 (12px)

en: Last 30 Days
ja: 過去30日間

en: Last 7 Days
ja: 過去7日間

en: Last Month
ja: 先月

en: Last Name
ja: 名字

en: Last Updated
ja: 最終更新日

en: Last-Click Attribution (Default)
ja: ラストクリック属性（デフォルト）

en: Last-Click: New referral links overwrite referral cookies and auto-applied coupon with the latest affiliate.
ja: 最後のクリック新しい紹介リンクは、最新のアフィリエイトで紹介クッキーと自動適用クーポンを上書きします。

en: Latest %2$s
ja: 最新の %2$s

en: Latest Clicks / Visits
ja: 最新のクリック数 / 訪問数

en: Latest News & Updates
ja: 最新ニュースと最新情報

en: Latest Referral Visits
ja: 最新の紹介訪問

en: Latest Referrals
ja: 最新の紹介

en: Latest orders referred by your sub-affiliates
ja: あなたのサブアフィリエイトによって参照された最新の注文

en: Latvia
ja: ラトビア

en: Leaderboards
ja: リーダーボード

en: Learn More
ja: 詳細情報

en: Learn More.
ja: 詳細情報。

en: Learn more about PRO at
ja: PROの詳細については、

en: Learn more about Pro and upgrade at
ja: Proとアップグレードの詳細については、

en: Learn more about how dynamic landing pages works.
ja: 詳しくは、ダイナミック ランディング ページの仕組みをご覧ください。

en: Learn more about payouts.
ja: 詳しくは、支払いについての記事をご覧ください。

en: Learn more.
ja: 詳細情報。

en: LearnDash – Integration Guide
ja: ラーンダッシュ – 統合ガイド

en: Leave blank to disable all admin SMS notifications.
ja: すべての管理者SMS通知を無効にするには、空白のままにします。

en: Leave empty to use the default rates for the individual affiliate.
ja: 空欄にすると、個々のアフィリエイトのデフォルトレートが使用されます。

en: Leave empty to use your default "header image".
ja: デフォルトの「ヘッダー画像」を使用するには、空のままにします。

en: Left
ja: 左

en: Left Center
ja: 左中央

en: Less
ja: レス

en: Lets get started...
ja: 始めましょう...

en: Lifetime Affiliate Referrer (Coupon Code)
ja: ライフタイムアフィリエイトリファラー(クーポンコード)

en: Lifetime Affiliate: Expire Date
ja: ライフタイムアフィリエイト:有効期限

en: Lifetime Commission
ja: 生涯コミッション

en: Lifetime Commission Expiry
ja: ライフタイムコミッションの有効期限

en: Lifetime Commission Expiry (Days)
ja: ライフタイムコミッションの有効期限(日数)

en: Lifetime Commission:
ja: ライフタイムコミッション:

en: Lifetime Referrer
ja: ライフタイムリファラー

en: LifterLMS – Integration Guide
ja: リフターLMS –統合ガイド

en: Light Mode
ja: ライトモード

en: Limit Per User
ja: ユーザーごとの制限

en: Limit coupons to new customers only (first order)
ja: クーポンを新規顧客のみに制限する(最初の注文)

en: Limit payout methods available for this group.
ja: このグループで利用できる支払い方法を制限します。

en: Limit to certain user roles & groups?
ja: 特定のユーザーロールとグループに制限しますか?

en: Line Graph
ja: 折れ線グラフ

en: Link
ja: リンク

en: Link Stats
ja: リンク統計

en: List ID
ja: リスト ID

en: List Token
ja: リストトークン

en: List of products sold this month:
ja: 今月販売された製品のリスト:

en: Lithuania
ja: リトアニア

en: Live creative preview:
ja: ライブ クリエイティブ プレビュー:

en: Load tabs individually with Ajax.
ja: Ajax でタブを個別にロードします。

en: Load tabs on affiliate dashboard as separate pages.
ja: アフィリエイトダッシュボードのタブを別々のページとして読み込みます。

en: Loading
ja: 積載

en: Loading statistics
ja: ローディング統計

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Loading…
ja: 読み込み中...

en: Login
ja: ログイン

en: Login & Registration
ja: ログイン＆登録

en: Login to your account.
ja: アカウントにログインします。

en: Logout
ja: ログアウト

en: Lowercase
ja: 小文字

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク

en: MANAGE CATEGORIES
ja: カテゴリの管理

en: MLA
ja: ティッカー

en: MLA - Pending Payments
ja: MLA - 保留中の支払い

en: MLA - Unpaid Commission
ja: MLA - 未払い手数料

en: MLA Admin Requests:
ja: MLA管理者のリクエスト

en: MLA Affiliate Portal
ja: MLAアフィリエイトポータル

en: MLA Affiliate Portal URL:
ja: MLAアフィリエイトポータルURL:

en: MLA Affiliate Users
ja: MLAアフィリエイト・ユーザー

en: MLA Commission
ja: MLA委員会

en: MLA Commission Added
ja: MLA委員会追加

en: MLA Commission Removed
ja: MLA委員会が撤去

en: MLA Dashboard
ja: MLA ダッシュボード

en: MLA Dashboard Access
ja: MLAダッシュボードへのアクセス

en: MLA Dashboard Page (ID):
ja: MLA ダッシュボード ページ (ID):

en: MLA Dashboard Page:
ja: MLA ダッシュボード ページ:

en: MLA Dashboard Sections
ja: MLA ダッシュボードのセクション

en: MLA Invite
ja: MLA招待

en: MLA Invite Approval
ja: MLA招待の承認

en: MLA Network Tree
ja: MLAネットワークツリー

en: MLA Parent Approved
ja: MLA保護者承認

en: MLA Portal Page Slug
ja: MLAポータルページのスラッグ

en: MLA Portal Page Title
ja: MLAポータルページのタイトル

en: MLA Settings
ja: MLA 設定

en: MLA Statistics Overview
ja: MLA統計の概要

en: MLA Tier Commission Rates
ja: MLAティア手数料率

en: MLA Unpaid
ja: 国土交通省 未払い

en: MLA User
ja: MLAユーザー

en: MLA Users
ja: MLAユーザー

en: MLA access for user roles & groups
ja: ユーザーの役割とグループの MLA アクセス

en: MLA commission rates updated successfully.
ja: MLAのコミッションレートが正常に更新されました。

en: MLA dashboard is currently unavailable.
ja: MLA ダッシュボードは現在利用できません。

en: MLA functions are not available.
ja: MLAの機能は使用できません。

en: MLA network chart functions are not available.
ja: MLAネットワークチャート機能は使用できません。

en: MLA parent has approved this application.
ja: MLAの保護者はこの申請を承認しています。

en: MLA summary
ja: MLA の概要

en: MLA will allow affiliates to refer other affiliate users, and gain commission depending on their referral tier.
ja: MLAは、アフィリエイトが他のアフィリエイトユーザーを紹介し、紹介レベルに応じて手数料を得ることを可能にします。

en: MORE
ja: もっとその

en: MP4 Download:
ja: MP4ダウンロード:

en: MP4 Video
ja: MP4ビデオ

en: MP4 Video:
ja: MP4ビデオ:

en: MailPoet is not installed or activated.
ja: MailPoetがインストールされていないか、アクティブ化されていません。

en: Mailchimp
ja: Mailchimpの

en: MailerLite
ja: メーラーライト

en: Mailing List Integrations
ja: メーリングリストの統合

en: Mailjet
ja: メールジェット

en: Mailpoet
ja: メールポエット

en: Make MLA Dashboard "Invite Only"
ja: MLA ダッシュボードを「招待のみ」にする

en: Make MLA invite links also work as a normal referral link.
ja: MLA招待リンクを通常の紹介リンクとしても機能させる。

en: Make all dashboard URLs private/hidden to everyone except administrators and assigned user.
ja: すべてのダッシュボード URL を、管理者と割り当てられたユーザーを除くすべてのユーザーに対して非公開/非表示にします。

en: Make sure template codes match the exact name of an existing template coupon code, otherwise the coupon may not be created automatically.
ja: これが既存のテンプレートクーポンコードの正確な名前と一致することを確認してください、さもなければクーポンは自動的に作成されないかもしれません。

en: Make sure this matches the exact name of an existing template coupon code (case sensitive).
ja: これが既存のテンプレートクーポンコードの正確な名前と一致することを確認してください(大文字と小文字が区別されます)。

en: Make sure to verify your account and update your company information.
ja: アカウントを確認し、会社情報を更新してください。

en: Make the invoice upload option required.
ja: 請求書のアップロード オプションを必須にします。

en: Make the order "ID" clickable for admins.
ja: 管理者が注文の「ID」をクリックできるようにします。

en: Make this bonus hidden from the affiliate dashboard
ja: このボーナスをアフィリエイトダッシュボードから非表示にする

en: Malta
ja: マルタ

en: Manage
ja: 管理

en: Manage %s
ja: sを管理する

en: Manage Categories
ja: カテゴリの管理

en: Manage and track payout requests from your affililates.
ja: 所属者からの支払い要求を管理および追跡します。

en: Manage/Track Payouts
ja: 支払いの管理/追跡

en: Manual Admin Requests:
ja: 手動管理者要求:

en: Manual Affiliate Requests:
ja: 手動アフィリエイトリクエスト:

en: Manual Coupon Commission Edit
ja: 手動クーポン手数料編集

en: Manual Fixed Order Commission Edit
ja: 手動固定注文手数料編集

en: Manual Fixed Product Commission Edit
ja: 手動固定商品手数料編集

en: Manual Pending Commission Edit
ja: 手動による保留手数料の編集

en: Manual Processing Commission Edit
ja: 手動処理手数料の編集

en: Manual Saving (Legacy bulk)
ja: 手動保存（レガシーバルク）

en: Manual Unpaid Commission Edit
ja: 未払い手数料の手動編集

en: Manually add a domain to a coupon for direct link tracking.
ja: 直接リンク追跡のためにクーポンにドメインを手動で追加します。

en: Mark as Paid
ja: 支払済みとしてマークする

en: Mark as Paid (manual)
ja: 支払済みとしてマークする（手動）

en: Mark as paid if you have completed the transfer in Wise manually.
ja: Wiseで手動で送金を完了した場合は、支払済みとしてマークしてください。

en: Mark as paid.
ja: 支払済としてマークします。

en: Master switch. When disabled, no SMS messages will be sent regardless of other settings.
ja: マスタースイッチ。無効の場合、他の設定に関係なくSMSメッセージは送信されません。

en: Maximum Spend
ja: 最大支出額

en: Maximum amount of "latest orders" to show at once:
ja: 一度に表示する「最新の注文」の最大数:

en: Maximum commission per order:
ja: 注文あたりの最大コミッション:

en: Maximum orders per request reached
ja: 要求あたりの最大注文数に達しました

en: Medium
ja: ミディアム

en: Medium (10px)
ja: ミディアム(10px)

en: MemberPress – Integration Guide
ja: メンバープレス–統合ガイド

en: Merge Tags:
ja: マージタグ:

en: Method
ja: 方式

en: Mexico
ja: メキシコ

en: Milestone & Thank You
ja: マイルストーン＆サンクス

en: Minimum Spend
ja: 最低支出額

en: Missing required fields:
ja: 必須項目がありません：

en: Mobile Menu
ja: モバイルメニュー

en: Mobile Menu Style
ja: モバイルメニュースタイル

en: Modules & Features
ja: モジュールと機能

en: Money Bill
ja: 金銭請求書

en: Month
ja: 月

en: Month:
ja: 月：

en: Monthly
ja: マンスリー

en: Monthly Leaderboard Highlights
ja: 月間リーダーボードのハイライト

en: Monthly Performance Tips
ja: 月例パフォーマンスのヒント

en: Monthly Report
ja: 月次レポート

en: Monthly Summary
ja: 月次概要

en: More
ja: もっとその

en: More features coming soon. Get access to all future features included in the Pro version!
ja: より多くの機能は近日公開予定です。Proバージョンに含まれるすべての将来の機能へのアクセスを取得!

en: Multi-Currency Settings
ja: 複数通貨設定

en: Multi-Currency Support
ja: 複数通貨のサポート

en: Multi-Currency Support &amp; Setup
ja: 複数通貨のサポートとセットアップ

en: Multi-Level Affiliate Emails
ja: マルチレベルアフィリエイトメール

en: Multi-Level Affiliate Marketing
ja: マルチレベルアフィリエイトマーケティング

en: Multi-Level Affiliate Portal
ja: マルチレベルアフィリエイトポータル

en: Multi-Level Affiliates
ja: マルチレベルアフィリエイト

en: Multi-Level Affiliates (PRO)
ja: マルチレベルアフィリエイト(PRO)

en: My %s Coupons
ja: マイ %s クーポン

en: My PRO features and settings are not showing. How do I fix this?
ja: PROの機能と設定が表示されません。これを修正するにはどうすればよいですか?

en: My email notifications are not working. How do I fix this?
ja: メール通知が機能しません。これを修正するにはどうすればよいですか?

en: NOTE: If set to "Completed Date", only orders that have been marked as "completed" (at-least once) can be displayed on the dashboard.
ja: 注: 「完了日」に設定すると、「完了」としてマークされた注文(少なくとも1回)のみがダッシュボードに表示されます。

en: NOTE: In some rare cases, or certain themes, this option may not work and will show the "loading..." animation continuously. In this case, simply disable it or contact us to look into fixing it for you.
ja: 注:まれに、または特定のテーマでは、このオプションが機能せず、「読み込み中...」と表示されることがあります。アニメーションを連続的に。この場合、単にそれを無効にするか、あなたのためにそれを修正することを検討するために私達に連絡してください。

en: NOTE: Updating the conversion rates below will only update the totals for NEW orders (if the affiliate dashboard has been viewed at-least once).
ja: 注:以下のコンバージョン率を更新すると、新規注文の合計のみが更新されます(アフィリエイトダッシュボードが少なくとも1回表示されている場合)。

en: Name
ja: 名前

en: Name / User Role
ja: 名前/ユーザーロール

en: Name:
ja: 名前

en: Need help?
ja: ヘルプが必要ですか?

en: Need help? Have a suggestion?
ja: お困りですか？ご提案がありますか？

en: Need help? Have a suggestion? Found a bug?
ja: ヘルプが必要ですか?提案がありますか?バグを見つけましたか?

en: Netherlands
ja: オランダ

en: Network
ja: ネットワーク

en: Network Tree
ja: ネットワークツリー

en: Never update the saved "commission" value for past orders.
ja: 過去の注文の保存された「手数料」値は更新しないでください。

en: New "Direct Link Tracking" Domain
ja: 新しい「ダイレクトリンクトラッキング」ドメイン

en: New Affiliate Account Created
ja: 新しいアフィリエイトアカウントが作成されました

en: New Affiliate Application
ja: 新しい関連アプリケーション

en: New Affiliate Banners & Copy Available
ja: 新しいアフィリエイト・バナー＆コピー

en: New Affiliate Registration Submitted (Admin)
ja: アフィリエイト新規登録のお知らせ（管理人）

en: New Bonus
ja: 新しいボーナス

en: New Campaign
ja: 新キャンペーン

en: New Commission Payout
ja: 新しいコミッションの支払い

en: New Commission Payout!
ja: 新しいコミッションの支払い!

en: New Creatives & Assets
ja: 新しいクリエイティブとアセット

en: New Customers Only
ja: 新規のお客様のみ

en: New Customers Only (First Order)
ja: 新規顧客のみ(ファーストオーダー)

en: New Domain Request (Direct Link Tracking)
ja: 新しいドメイン要求 (ダイレクト リンク トラッキング)

en: New Order Referral
ja: 新規注文の紹介

en: New Payout Request
ja: 新しい支払い要求

en: New Payout Request (Bulk Scheduled)
ja: 新しい支払い要求 (一括スケジュール)

en: New Payout Request: {coupon}
ja: 新しい支払い要求: {クーポン}

en: New Performance Bonus – Unlock Extra Commission This Month
ja: 新しいパフォーマンス・ボーナス - 今月はさらにコミッションを獲得

en: New Product Launch
ja: 新製品発表会

en: New Product Launch – High Conversion Opportunity
ja: 新製品発売 - 高コンバージョンのチャンス

en: New Referral Emails
ja: 新しい紹介メール

en: New Referral Sale
ja: 新規紹介セール

en: New Referral Sale (Admin)
ja: 新規紹介セール（管理者）

en: New Sub-Affiliate Referral
ja: 新しいサブアフィリエイト紹介

en: New Sub-Affiliate Registration
ja: サブアフィリエイト新規登録

en: New Sub-Affiliate Registration: {sub-affiliate-user}
ja: 新規サブアフィリエイト登録{サブアフィリエイト利用者}.

en: New Sub-Affiliate Signup
ja: 新しいサブアフィリエイトサインアップ

en: New Subscription (Parent Order)
ja: 新規サブスクリプション (親注文)

en: New User Role:
ja: 新しいユーザ ロール:

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: New customers only?
ja: 新規のお客様のみですか?

en: New role added successfully.
ja: 新しいロールが正常に追加されました。

en: Newest %s Coupons
ja: 最新%sクーポン

en: Newly Created (Welcome Bonus)
ja: 新規作成(ウェルカムボーナス)

en: Newsletter Settings
ja: ニュースレター設定

en: Newsletters
ja: ニュースレター

en: Next
ja: 次に

en: Next Page
ja: 次のページ

en: Next, select the MLA dashboard page below (where you added the shortcode), and customise the other settings to your requirements.
ja: 次に、下の MLA ダッシュボード ページ (ショートコードを追加した場所) を選択し、要件に合わせて他の設定をカスタマイズします。

en: Next, simply <a href="%s">add new creatives</a> and they will be displayed in the new "Creatives" tab on the affiliate dashboard.
ja: 次に、 <a href="%s">新しいクリエイティブを追加する</a> だけで、アフィリエイトダッシュボードの新しい「クリエイティブ」タブに表示されます。

en: Next, we need to setup the affiliate registration system.
ja: 次に、アフィリエイト登録システムをセットアップする必要がある。

en: Next, you need to create the affiliate registration page on your website.
ja: 次に、ウェブサイトにアフィリエイト登録ページを作成する必要があります。

en: No
ja: いいえ

en: No Campaign
ja: キャンペーンなし

en: No Default
ja: デフォルトなし

en: No Discount
ja: 割引なし

en: No Discount (Tracking Only)
ja: 割引なし（トラッキングのみ）

en: No Email Required:
ja: Eメール不要：

en: No SMTP plugin detected. Configure an SMTP provider (WP Mail SMTP, Post SMTP, FluentSMTP, SendGrid, Amazon SES, etc.) before bulk sending for better deliverability & reduced spam risk.
ja: SMTPプラグインが検出されません。一括送信の前にSMTPプロバイダ（WP Mail SMTP、Post SMTP、FluentSMTP、SendGrid、Amazon SESなど）を設定すると、配信性が向上し、スパムリスクが減少します。

en: No SMTP plugin detected. For improved deliverability & reliability (avoid spam filtering) configure an SMTP provider (WP Mail SMTP, Post SMTP, FluentSMTP, SendGrid, Amazon SES, etc.) before sending large newsletters.
ja: SMTPプラグインが検出されません。配信性と信頼性を向上させるために（スパムフィルタリングを避ける）、大規模なニュースレターを送信する前にSMTPプロバイダ（WP Mail SMTP、Post SMTP、FluentSMTP、SendGrid、Amazon SESなど）を設定します。

en: No Short URLs found
ja: 短いURLが見つかりません

en: No Short URLs found in trash
ja: ゴミ箱に短いURLは見つからなかった

en: No Wise account is required for the recipient.
ja: 受信者にWiseアカウントは必要ありません。

en: No activity found for this affiliate.
ja: このアフィリエイトの活動は見つかりませんでした。

en: No affiliate coupons are assigned to your account.
ja: アカウントにアフィリエイトクーポンが割り当てられていません。

en: No affiliate dashboard found.
ja: アフィリエイトダッシュボードが見つかりませんでした。

en: No affiliate dashboard found. Please contact us.
ja: アフィリエイトダッシュボードが見つかりませんでした。ご相談ください。

en: No bonuses are currently available.
ja: 現在、ボーナスはありません。

en: No bonuses or rewards are available for this group.
ja: このグループでは、ボーナスや報酬は利用できません。

en: No categories found
ja: カテゴリが見つかりませんでした

en: No clicks available.
ja: クリック数がありません。

en: No commission rates have been configured yet.
ja: 手数料はまだ設定されていない。

en: No coupon ID has been selected.
ja: クーポン ID が選択されていません。

en: No coupons assigned to this affiliate.
ja: このアフィリエイトに割り当てられたクーポンはありません。

en: No coupons were used for this order.
ja: この注文にはクーポンは使用されませんでした。

en: No creatives are available for this group.
ja: このグループで使用できるクリエイティブはありません。

en: No creatives available at this time.
ja: 現在、募集中のクリエイティブはありません。

en: No data available for this tab.
ja: このタブで使用できるデータはありません。

en: No items found.
ja: 見つかりませんでした。

en: No leaderboard data available yet this month.
ja: 今月はまだリーダーボードのデータがない。

en: No matches found
ja: 該当なし

en: No modules found matching your search.
ja: 検索条件に一致するモジュールは見つかりませんでした。

en: No new %s coupons found.
ja: 新しい %s クーポンは見つかりませんでした。

en: No newsletters created yet. Click "Add New" to start.
ja: まだニュースレターは作成されていません。新規追加」をクリックしてください。

en: No orders found.
ja: 注文が見つかりません。

en: No payout history found.
ja: ペイアウト履歴が見つかりません。

en: No payout methods are available currently.
ja: 現在、支払い方法はありません。

en: No payout methods are enabled. Please enable at least one in the %s settings.
ja: ペイアウト方法が有効になっていません。s設定で少なくとも1つを有効にしてください。

en: No payouts found
ja: ペイアウトが見つかりません

en: No pending tasks 🎉
ja: 保留タスクなし

en: No phone number provided.
ja: 電話番号は記載されていない。

en: No products found.
ja: 商品が見つかりませんでした。

en: No recent activity found.
ja: 最近のアクティビティは見つかりませんでした。

en: No recent clicks found.
ja: 最近のクリックは見つかりませんでした。

en: No recent referral orders found.
ja: 最近の紹介注文は見つかりませんでした。

en: No recent referrals found for this affiliate's coupons. This could mean that the assigned coupons have not been used in any orders yet, or the orders are still pending.
ja: このアフィリエイトのクーポンの最近の紹介が見つかりません。これは、割り当てられたクーポンがまだ注文で使用されていないか、注文がまだ保留中であることを意味します。

en: No recent visits found for this affiliate's coupons.
ja: このアフィリエイトのクーポンの最近の訪問は見つかりませんでした。

en: No recipient phone number provided.
ja: 受取人の電話番号は記載されていない。

en: No registrations applications found.
ja: 登録申請は見つかりませんでした。

en: No role specified.
ja: ロールは指定されていません。

en: No roles assigned
ja: 役割分担なし

en: No template coupon configured. Please set up a template coupon in the settings.
ja: テンプレートクーポンが設定されていません。設定でテンプレートクーポンを設定してください。

en: No template coupons assigned.
ja: テンプレート クーポンは割り当てられていません。

en: No valid coupon codes found for this affiliate.
ja: このアフィリエイトに有効なクーポンコードは見つかりませんでした。

en: Non-Affiliate Coupon Settings
ja: 非アフィリエイトクーポン設定

en: Normal
ja: 正常

en: Normally it will just show the coupon name, discount, usage, and button to direct them to the unique URL ID, for the affiliate dashboard for that coupon.
ja: 通常、クーポン名、割引、使用状況、ボタンが表示され、そのクーポンのアフィリエイトダッシュボードの一意のURL IDに誘導されます。

en: Norway
ja: ノルウェー

en: Not Connected
ja: 未接続

en: Not Converted
ja: 変換されていません

en: Not authorized.
ja: 認可されていない。

en: Not available
ja: 入手不可

en: Not found.
ja: 見つからない。

en: Not provided
ja: 提供なし

en: Not set
ja: 未設定

en: Note:
ja: 手記：

en: Note: "Unpaid Commission" will start from "0" and will only start tracking after you installed the "PRO" version and activated the payouts functionality.
ja: 注: 「未払いコミッション」は「0」から始まり、「PRO」バージョンをインストールして支払い機能を有効にした後にのみ追跡を開始します。

en: Note: Changing these tax settings will affect stats for all coupons and all new/past orders. Stats are refreshed next time there is a new order (for that specific coupon), or you click the "refresh all data" button in "debug" settings to refresh ALL coupon stats.
ja: 注: これらの税金設定を変更すると、すべてのクーポンとすべての新規/過去の注文の統計情報に影響します。統計は、次回(その特定のクーポンの)新しい注文があったときに更新されるか、「デバッグ」設定の「すべてのデータを更新」ボタンをクリックしてすべてのクーポン統計を更新します。

en: Note: Currently only the "EUR" base store currency is supported on the free API plan.
ja: 注: 現在、無料の API プランでは「EUR」基本ストア通貨のみがサポートされています。

en: Note: If enabled, any new clicks (from the same visitor) within the same minute as another will not be logged, and will keep the same ID as the initial click (to prevent spamming the logs).
ja: 注: 有効にすると、別の訪問者と同じ分以内の(同じ訪問者からの)新しいクリックはログに記録されず、最初のクリックと同じ ID が保持されます (ログのスパム送信を防ぐため)。

en: Note: If required, you can customise more calculation settings in the plugin settings page.
ja: 注: 必要に応じて、プラグイン設定ページでさらに計算設定をカスタマイズできます。

en: Note: If statements are showing "page not found", simply click save in your
ja: 注:ステートメントに「ページが見つかりません」と表示されている場合は、

en: Note: If you edit this, any previous short URLs created by your affiliates (with the old slug) will stop working.
ja: 注: これを編集した場合、アフィリエイトによって作成された以前の短い URL (古いナメクジを使用) は機能しなくなります。

en: Note: Individual product-level rates will take priority over these.
ja: 注：個々の製品レベルの料金が優先されます。

en: Note: Payouts can only be made if you have the required funds in your PayPal account.
ja: 注: 支払いは、PayPalアカウントに必要な資金がある場合にのみ行うことができます。

en: Note: Payouts can only be made if you have the required funds in your Stripe account.
ja: 注: 支払いは、Stripe アカウントに必要な資金がある場合にのみ行うことができます。

en: Note: There are lots more options available in the settings page.
ja: 注:設定ページでは、さらに多くのオプションを使用できます。

en: Note: These will take higher priority than product-level and category-level rates.
ja: 注：これらは、製品レベルやカテゴリーレベルの料金よりも優先されます。

en: Note: This is an integration for a 3rd-party plugin. We are not affiliated with, and do not have any control over the features and functionality offered by the "%s" plugin.
ja: 注:これはサードパーティのプラグインの統合です。当社は "%s" プラグインと提携しておらず、プラグインが提供する機能を管理することはできません。

en: Note: This requires the <a href="%s" target="_blank">multi-currency module</a> to be enabled and configured.
ja: 注: これには、<a href="%s" target="_blank">多通貨モジュール</a>が有効になって構成されている必要があります。

en: Note: This will only show for users that are not currently assigned to any affiliate coupons. They must also be logged in, or have selected "Create an account?" for it to show.
ja: 注: これは、現在どのアフィリエイトクーポンにも割り当てられていないユーザーにのみ表示されます。また、ログインしているか、「アカウントを作成」を選択して表示する必要があります。

en: Note: We recommended using
ja: 注: 使用をお勧めします。

en: Note: When enabled, any existing orders that do not currently have a conversion rate set, will save the rate as the rate set below (when the affiliate dashboard is next loaded).
ja: 注: 有効にすると、現在コンバージョン率が設定されていない既存の注文は、以下のレートセットとしてレートを保存します(アフィリエイトダッシュボードが次にロードされるとき)。

en: Note: When updating these settings saved data will be refreshed for all dashboards automatically (first page load may take longer).
ja: 注: これらの設定を更新すると、すべてのダッシュボードで保存されたデータが自動的に更新されます (最初のページの読み込みに時間がかかる場合があります)。

en: Note: You can customise some other email notifications on the plugin settings page later if needed.
ja: 注:必要に応じて、後でプラグイン設定ページで他のメール通知をカスタマイズできます。

en: Note: You can customise the registration system more in the plugin settings page.
ja: 注: プラグイン設定ページで登録システムをさらにカスタマイズできます。

en: Note: Your users can also register themselves as affiliates using the <a href="%s" target="_blank">affiliate registration form</a>.
ja: ユーザーは、アフィリエイト登録フォームを使用してア <a href="%s" target="_blank">フィリエイトとして登録</a>することもできます。

en: Notes:
ja: 注釈

en: Notice (admin only): Page constantly loading? Try refreshing the page.
ja: 通知(管理者のみ):ページが常に読み込まれていますか?ページを更新してみてください。

en: Notifications
ja: お知らせ

en: Notifications Disabled
ja: 通知無効

en: Notifications Settings
ja: 通知設定

en: Notify admin when a commission payout is marked as paid.
ja: コミッションの支払いが完了したら、管理者に通知します。

en: Notify admin when a new affiliate registration is submitted and awaiting approval.
ja: アフィリエイトの新規登録が承認待ちの場合、管理者に通知します。

en: Notify admin when a referred order is cancelled, refunded, or failed.
ja: 紹介された注文がキャンセル、払い戻し、または失敗したときに管理者に通知します。

en: Notify admin when an affiliate earns commission from a new order.
ja: アフィリエイトが新しい注文からコミッションを獲得したときに管理者に通知します。

en: Notify admin when an affiliate registration is approved.
ja: アフィリエイト登録が承認されたら管理者に通知。

en: Notify admin when an affiliate submits a payout request.
ja: アフィリエイトがペイアウトリクエストを送信すると、管理者に通知します。

en: Number of Extra Currencies
ja: 追加通貨の数

en: Number of Tiers
ja: 層数

en: Number of custom tabs
ja: カスタムタブの数

en: Number of days the referral cookie is stored
ja: 紹介 Cookie が保存される日数

en: On the dashboard, the affiliate can generate their own custom links for specific pages or products on your website.
ja: ダッシュボードでは、アフィリエイトはあなたのウェブサイト上の特定のページや製品に対して独自のカスタムリンクを生成できます。

en: Once Per Day
ja: 1日1回

en: Once Per Month
ja: 月1回

en: Once Per Week
ja: 週1回

en: Once Per Year
ja: 年に一度

en: Once configured, your affiliates can select "Wise Bank Transfer" as their payout method and enter their bank details.
ja: 設定完了後、アフィリエイトは支払い方法として "Wise Bank Transfer "を選択し、銀行詳細を入力することができます。

en: Once every quarter
ja: 四半期に1回

en: Once you have installed/activated both the integration addon, and the wallet plugin, refresh this page. You will then be able to enable it in the "Wallet System" dropdown above.
ja: 統合アドオンとウォレットプラグインの両方をインストール/アクティブ化したら、このページを更新します。その後、上記の[ウォレットシステム]ドロップダウンで有効にすることができます。

en: Once: Display only on first link click
ja: 一度だけ最初のリンククリック時のみ表示

en: One or more users not found.
ja: 1人以上のユーザーが見つかりません。

en: One-Time
ja: ワンタイム

en: Only auto-accept for certain user roles & groups?
ja: 特定のユーザー・ロール＆グループに対してのみ自動承認しますか？

en: Only enable this if you have multiple different "final" order statuses that should grant "unpaid commission".
ja: これは、「未払いのコミッション」を付与する必要がある複数の異なる「最終」注文ステータスがある場合にのみ有効にしてください。

en: Only schedule payouts for specific payout methods.
ja: 特定の支払い方法でのみ支払いをスケジュールします。

en: Only select any "final" order statuses for your orders, once it has been paid and delivered. If you select multiple, make sure no orders are applied to more than one of these statuses at any time.
ja: 注文の「最終」注文ステータスは、支払いと配送が完了した後にのみ選択してください。複数を選択する場合は、これらのステータスの複数にオーダーが適用されないようにしてください。

en: Only show coupons assigned to an %s user.
ja: アフィリエイトユーザーに割り当てられたクーポンのみを表示します。

en: Only show coupons where sales have
ja: 販売があるクーポンのみを表示する

en: Only show users with the "coupon affiliate" role when manually assigning users to coupons.
ja: 「クーポンアフィリエイト」ロールを持つユーザーを表示するのは、ユーザーをクーポンに手動で割り当てるときのみです。

en: Only show/include tax on the statement if user has entered a tax/VAT number.
ja: ユーザーが税金/VAT番号を入力した場合にのみ、明細書に税金を表示/含めます。

en: Only showing coupons that are assigned to an %s user.
ja: アフィリエイトユーザーに割り当てられているクーポンのみを表示します。

en: Only the user assigned to this coupon can update their payout method details.
ja: このクーポンに割り当てられたユーザーのみが、支払い方法の詳細を更新できます。

en: Only trigger lifetime referral if coupon is assigned to user.
ja: クーポンがユーザーに割り当てられている場合にのみ、有効期間の紹介をトリガーします。

en: Oops, an error occurred when attempting to send PayPal payment for payout
ja: おっと、支払いの支払いを送信しようとしたときにエラーが発生PayPalました

en: Open as external link instead of tab?
ja: タブではなく外部リンクとして開く？

en: Open changelog
ja: 変更履歴を開く

en: Open setup guide in new tab
ja: 新しいタブでセットアップガイドを開く

en: Opt out of SMS notifications
ja: SMS通知のオプトアウト

en: Option name:
ja: オプション名:

en: Optional custom message to include in the notification email.
ja: 通知メールに含めるカスタムメッセージ（オプション）。

en: Optional: Custom commission "fixed amount per order" for this coupon.
ja: オプション: このクーポンのカスタム手数料「注文ごとの固定金額」。

en: Optional: Custom commission "fixed amount per product" for this coupon.
ja: オプション: このクーポンのカスタムコミッション「製品ごとの固定金額」。

en: Optional: Custom commission "percentage of total order" for this coupon.
ja: オプション: このクーポンのカスタムコミッション「合計注文の割合」。

en: Optional: How many days after being assigned as a "lifetime" referral should it expire, and the customer be unlinked from the customer.
ja: オプション: 「有効期間」の紹介として割り当てられてから何日が経過し、顧客が顧客からリンク解除されるか。

en: Options (One Per Line)
ja: オプション (1 行に 1 つ)

en: Or click here
ja: ここをクリック

en: Or share your referral link:
ja: または、紹介リンクを共有します。

en: Or you can click the button below to automatically generate the page for you:
ja: または、下のボタンをクリックして、ページを自動的に生成することもできます。

en: Order Date
ja: 注文日

en: Order ID
ja: 注文番号

en: Order Status
ja: 注文状況

en: Order Status:
ja: 注文状況:

en: Order Total
ja: 注文合計

en: Order status for "unpaid commission" to be granted:
ja: 付与される「未払いコミッション」の注文状況:

en: Order statuses for "unpaid commission" to be granted:
ja: 付与される「未払いコミッション」の注文ステータス:

en: Order/Sales Tracking
ja: 注文/販売追跡

en: Ordered HTML list of top 5 affiliates this month (sales/commission)
ja: 今月のアフィリエイト上位5社（売上/コミッション）のHTMLリストを注文

en: Orders
ja: 詻

en: Orders Tab Custom Text
ja: 注文タブ カスタムテキスト

en: Other
ja: 他

en: Other Colours
ja: その他の色

en: Other Dashboard Settings
ja: その他のダッシュボード設定

en: Other Features
ja: その他の機能

en: Other Information
ja: その他の情報

en: Other MLA Settings
ja: その他の MLA 設定

en: Other PRO Modules
ja: その他のPROモジュール

en: Other Settings
ja: その他の設定

en: Other Useful Links
ja: その他の便利なリンク

en: Overlay Background Color
ja: オーバーレイの背景色

en: Overview
ja: 概要

en: PDF Report Header Image (Logo)
ja: PDF レポートヘッダー画像 (ロゴ)

en: PDF Statements (Payouts)
ja: PDF明細書(支払い)

en: PDF files accepted. Max file size 500KB.
ja: PDFファイルも受け付けています。最大ファイルサイズ:400kb。

en: PDF:
ja: .PDF：

en: PRO Modules
ja: PROモジュール

en: PRO features: Custom form fields, dynamic code generator, auto accept, auto registration, and join button on checkout.
ja: PROの機能:カスタムフォームフィールド、動的コードジェネレータ、自動承諾、自動登録、チェックアウト時の結合ボタン。

en: Page
ja: ページ

en: Page Display
ja: ページ表示

en: Page Slug
ja: ページスラッグ

en: Page Title
ja: ページタイトル

en: Page URL
ja: ページの URL

en: Page URL:
ja: ページのURL

en: Paid
ja: 有料

en: Paid Commission:
ja: コミッションを支払う：

en: Paid Memberships Pro – Integration Guide
ja: 有料メンバーシッププロ–統合ガイド

en: Paid To
ja: 支払先

en: Paid: When a payout is set as paid, the affiliates pending payout will be marked as paid, and the pending commission set to 0.
ja: 支払い済み: 支払いが支払い済みとして設定されている場合、支払いを保留中のアフィリエイトは支払い済みとしてマークされ、保留中のコミッションは0に設定されます。

en: Parent Affiliate User
ja: 親アフィリエイトユーザー

en: Parent Bonus:
ja: 親ボーナス:

en: Parent User
ja: 親ユーザー

en: Password
ja: パスワード

en: Pay via PayPal
ja: PayPalで支払う

en: Pay via PayPal.
ja: PayPalでお支払いください。

en: Pay via Store Credit
ja: ストアクレジットでのお支払い

en: Pay via Store Credit.
ja: ストアクレジットでお支払いください。

en: Pay via Stripe
ja: ストライプ経由で支払う

en: Pay via Stripe.
ja: ストライプ経由で支払います。

en: Pay via Wise
ja: ワイズでのお支払い

en: Pay via Wise Bank
ja: ワイズバンクでのお支払い

en: Pay via Wise Bank Transfer.
ja: ワイズ銀行振込でお支払いください。

en: PayPal Payouts
ja: PayPalペイアウト

en: PayPal Payouts Email
ja: PayPalの支払いメール

en: PayPal Payouts payment method will allow you to one-click pay your affiliates directly into their PayPal account.
ja: PayPal支払い方法では、ワンクリックでアフィリエイトをPayPalアカウントに直接支払うことができます。

en: Payment Cancelled
ja: 支払いキャンセル

en: Payment Completed!
ja: 支払い完了

en: Payment Details
ja: 支払いの詳細

en: Payment Details Field Label
ja: 支払詳細フィールドラベル

en: Payment Details Section Label
ja: 支払詳細セクションのラベル

en: Payment Message
ja: 支払いメッセージ

en: Payment Method
ja: お支払い方法

en: Payment Method Information
ja: お支払い方法情報

en: Payment Method Name
ja: 支払方法名

en: Payment Methods
ja: お支払い方法

en: Payment Subject
ja: 支払対象

en: Payment Threshold
ja: 支払基準額

en: Payment Threshold Required
ja: お支払い基準額が必要

en: Payment bounced back
ja: 支払いが跳ね返った

en: Payment completed on
ja: 支払い完了日

en: Payment completed successfully
ja: 支払いが正常に完了した

en: Payment sent successfully
ja: 支払いは正常に送信された

en: Payment was charged back
ja: 支払いがチャージバックされた

en: Payment was reversed and refunded back into your account.
ja: 支払いが取り消され、アカウントに返金されました。

en: Payment will be sent to
ja: お支払いは

en: Payment will be sent to bank account
ja: お支払いは銀行口座に振り込まれます。

en: Payout
ja: 支払い

en: Payout Amount
ja: ペイアウト額

en: Payout History
ja: 支払い履歴

en: Payout ID
ja: 支払い ID

en: Payout ID:
ja: ペイアウトID:

en: Payout Information
ja: ペイアウト情報

en: Payout Method
ja: 支払い方法

en: Payout Method:
ja: 支払い方法

en: Payout Methods
ja: 支払い方法

en: Payout Paid
ja: 支払い済み

en: Payout Request
ja: ペイアウト・リクエスト

en: Payout Request Submitted
ja: ペイアウト・リクエストの提出

en: Payout Request Submitted (Admin)
ja: ペイアウトリクエストの提出（管理者）

en: Payout Requests (Payouts)
ja: 支払い要求 (支払い)

en: Payout Reversed
ja: 支払い取り消し

en: Payout Settings
ja: ペイアウト設定

en: Payout Statement Details
ja: 支払い明細書の詳細

en: Payout not found.
ja: ペイアウトが見つかりません。

en: Payout requests currently awaiting approval.
ja: ペイアウトのリクエストは現在承認待ち。

en: Payout requests will be scheduled to send on the first day of the selected schedule.
ja: 支払いリクエストは、週または月の最初の日に送信されるようにスケジュールされます。

en: Payout settings are configured in the "Payouts" settings tab.
ja: ペイアウトの設定は「ペイアウト」設定タブで行います。

en: Payout system not enabled
ja: ペイアウトシステムが有効になっていない

en: Payouts
ja: ペイアウト

en: Payouts (PRO)
ja: ペイアウト(プロ)

en: Payouts Emails
ja: 支払いメール

en: Payouts Features
ja: 支払い機能

en: Payouts Settings
ja: 支払い設定

en: Payouts Tab Custom Text
ja: 支払いタブ カスタムテキスト

en: Payouts are not enabled.
ja: ペイアウトは有効になっていない。

en: Payouts system not enabled or table not found.
ja: ペイアウトシステムが有効になっていないか、テーブルが見つかりません。

en: Pending
ja: ペンディング

en: Pending %s Registrations
ja: 保留中の %s 登録

en: Pending Admin Tasks
ja: 保留中の管理者タスク

en: Pending Affiliate User Role
ja: 保留中のアフィリエイトユーザーロール

en: Pending Application Message
ja: 申請中メッセージ

en: Pending Approval
ja: 承認待ち

en: Pending Commission
ja: コミッション申請中

en: Pending Domains:
ja: 保留中のドメイン

en: Pending Payments
ja: 保留中の支払い

en: Pending Payments:
ja: 保留中の支払い:

en: Pending Payout
ja: 保留中の支払い

en: Pending Payout Requests
ja: 保留中の支払い要求

en: Pending Payouts
ja: 保留中の支払い

en: Pending Payouts:
ja: 支払い保留：

en: Pending Registrations:
ja: 保留中の登録

en: Pending: When a payout is set as pending, the amount will be removed from the affiliates unpaid commission, and moved to pending commission.
ja: 保留ペイアウトが保留に設定されると、その金額はアフィリエイトの未払いコミッションから削除され、保留中のコミッションに移動します。

en: Per User > Per Group > Global
ja: ユーザーごと > グループごと > グローバル

en: Per User > Per Group > Global. Leave fields empty to use group or global rates.
ja: ユーザーごと > グループごと > グローバル。グループレートまたはグローバルレートを使用する場合は、フィールドを空にします。

en: Per User Role Commission
ja: ユーザロールごとのコミッション

en: Per-User MLA Commission Rates
ja: ユーザーごとのMLAコミッション率

en: Percent
ja: パーセント

en: Percent Symbol
ja: パーセント 記号

en: Percentage
ja: パーセント

en: Percentage Amount Of Total Order
ja: 合計注文額に対する割合

en: Percentage Commission (% Of Total Order)
ja: コミッション率(注文総額に占める割合)

en: Percentage Discount
ja: 割引率

en: Percentage Product Discount
ja: 製品割引率

en: Percentage based on the "main" affiliate commission earnings
ja: 「メイン」アフィリエイトコミッション収益に基づく割合

en: Percentage based on the total order amount
ja: 合計注文金額に基づく割合

en: Percentage discount
ja: 割引率

en: Percentage discount on cart.
ja: カートの割引率。

en: Percentage of Affiliates Earnings (%)
ja: アフィリエイト収益の割合(%)

en: Percentage of Order Total (%)
ja: 注文合計の割合 (%)

en: Percentage of the order total that you earn.
ja: 注文総額のうち、あなたが獲得する割合。

en: Percentage of the sub-affiliate's commission that you earn.
ja: サブ・アフィリエイトが獲得するコミッションのパーセンテージ。

en: Performance & Debug
ja: パフォーマンスとデバッグ

en: Performance Bonus
ja: パフォーマンスボーナス

en: Performance Bonus Announcement
ja: 業績賞与の発表

en: Performance Bonuses
ja: 業績賞与

en: Performance Bonuses Settings
ja: パフォーマンスボーナス設定

en: Performance Settings
ja: パフォーマンス設定

en: Performance bonus settings are configured in the "Bonuses" settings tab.
ja: パフォーマンス・ボーナスの設定は、「ボーナス」設定タブで行う。

en: Permission denied
ja: 許可が下りない

en: Permission denied.
ja: 許可は拒否された。

en: Persistent: Always display on every page until apply or dismiss is clicked
ja: 永続的：適用または解除がクリックされるまで、すべてのページに常に表示される。

en: Phone Number
ja: 電話番号

en: Phone Number for SMS Notifications:
ja: SMS通知用の電話番号

en: Piggy Bank
ja: 貯金箱

en: Place it before the "/* That's all, stop editing!" line
ja: 以上、編集中止！」の行の前に置く。

en: Placeholder values show the currently active rate from either group or global settings. Clear a field to revert to the inherited rate.
ja: プレースホルダーの値は、グループまたはグローバル設定から現在有効なレートを示します。フィールドをクリアすると、継承されたレートに戻ります。

en: Placeholders
ja: プレースホルダー

en: Plain HTML
ja: プレーンHTML

en: Plain HTML (no WooCommerce styling)
ja: プレーンHTML（WooCommerceスタイルなし）

en: Please CLEAR YOUR CACHE to ensure frontend changes are applied.
ja: キャッシュをクリアして、フロントエンドの変更が適用されていることを確認してください。

en: Please add the shortcode to a new page, and select it from the dropdown above.
ja: ショートコードを新しいページに追加し、上のドロップダウンから選択してください。

en: Please complete the captcha.
ja: 再キャプチャを完了してください。

en: Please confirm you understand the risks of sending without SMTP.
ja: SMTPを使用しない送信のリスクをご理解ください。

en: Please consider clearing your cache after updating this option, if you do not see any changes.
ja: このオプションを更新した後、変更がない場合は、キャッシュをクリアすることを検討してください。

en: Please contact an administrator if the issue persists.
ja: 問題が解決しない場合は、管理者に問い合わせてください。

en: Please do not add this shortcode to the same page as your affiliate dashboard shortcode.
ja: このショートコードをアフィリエイトダッシュボードのショートコードと同じページに追加しないでください。

en: Please enter a phone number.
ja: 電話番号を入力してください。

en: Please enter a valid email address.
ja: 有効なEメールアドレスを入力してください。

en: Please go to %sSettings > Permalinks%s and click "Save Changes" to refresh the rewrite rules, or %sclick here%s for more information.
ja: [設定] > [パーマリンク] に移動し、[変更を保存] をクリックして書き換えルールを更新してください。または、詳細については %sここ %s をクリックしてください。

en: Please install and activate the MailPoet plugin to use this feature.
ja: この機能を使用するには、MailPoetプラグインをインストールしてアクティブ化してください。

en: Please note, the commission displayed for all past orders is calculated the first time the affiliate dashboard is loaded for a coupon. New orders are calculated instantly.
ja: 過去のすべての注文に対して表示される手数料は、クーポンのアフィリエイトダッシュボードが最初にロードされたときに計算されます。新しい注文は即座に計算されます。

en: Please note: A coupon code needs to be applied for the affiliate commission to be tracked/earned (unless you have enabled the URL tracking without coupon option).
ja: ご注意：アフィリエイト報酬をトラッキング/獲得するためには、クーポンコードを適用する必要があります（クーポンなしURLトラッキングオプションを有効にしている場合を除く）。

en: Please refresh the page to add/remove the new currency options (found below) when you update this number.
ja: この番号を更新するときに、ページを更新して新しい通貨オプション(下記参照)を追加/削除してください。

en: Please refresh the page to add/remove the new tab settings (found below) when you update this number.
ja: この番号を更新するときに、ページを更新して新しいタブ設定(下記参照)を追加/削除してください。

en: Please refresh the page when you update this number, to add/remove the new settings below.
ja: この番号を更新するときにページを更新して、以下の新しい設定を追加/削除してください。

en: Please review your Cloudflare APO settings and consider disabling APO for this site if you experience problems.
ja: 問題が発生した場合は、Cloudflare APOの設定を見直して、このサイトのAPOを無効にすることを検討してください。

en: Please select a bulk action.
ja: バルクアクションを選択してください。

en: Please select at least one order.
ja: 少なくとも1つの注文を選択してください。

en: Please select at least one payout.
ja: 少なくとも1つのペイアウトを選択してください。

en: Please shorten your date range to show all orders.
ja: すべての注文を表示するには、日付範囲を短くしてください。

en: Please test your referral links, and if you experience problems, contact your hosting provider to disable cookie stripping.
ja: もし問題が発生した場合は、ホスティングプロバイダーに連絡し、クッキーのストリッピングを無効にしてください。

en: Please try again in around 1-2 minutes.
ja: 1~2分程度でもう一度お試しください。

en: Please upload an image to view the preview.
ja: プレビューを表示するには、画像をアップロードしてください。

en: Please verify all bank account information is correct.
ja: すべての銀行口座情報が正しいことをご確認ください。

en: Plugin Settings
ja: プラグイン設定

en: Poland
ja: ポーランド

en: Policy / Terms Update
ja: ポリシー/規約の更新

en: Popup Message
ja: ポップアップメッセージ

en: Popup Settings
ja: ポップアップ設定

en: Popup Title
ja: ポップアップタイトル

en: Portal Colors
ja: ポータルの色

en: Portal Colours
ja: ポータルの色

en: Portal Font
ja: ポータルフォント

en: Portal Fonts
ja: ポータルフォント

en: Portal Page Title
ja: ポータルページのタイトル

en: Portal Page URL Slug
ja: ポータルページのURLスラッグ

en: Portugal
ja: ポルトガル

en: Postal Code
ja: 郵便番号

en: Powered by <a href="https://www.twilio.com/" target="_blank">Twilio</a> - the industry-leading SMS API. <a href="https://www.twilio.com/try-twilio" target="_blank">Create a free Twilio account</a> to get started.
ja: <a href="https://www.twilio.com/" target="_blank">Twilio</a> - 業界をリードするSMS APIを搭載しています。<a href="https://www.twilio.com/try-twilio" target="_blank">無料のTwilioアカウントを作成</a>して始めましょう。

en: Preferred Coupon Code
ja: 優先クーポンコード

en: Premium only
ja: プレミアムのみ

en: Prerequisites: To use PayPal Payouts, you will need a PayPal business account and must have access to it’s PayPal Payouts features.
ja: 前提条件: PayPalの支払いを使用するには、PayPalビジネスアカウントが必要で、そのアカウントのPayPalの支払い機能にアクセスできる必要があります。

en: Prerequisites: To use Wise Bank Transfer Payouts, you will need a Wise business account and API access.
ja: 前提条件Wise銀行振込ペイアウトを利用するには、WiseビジネスアカウントとAPIアクセスが必要です。

en: Preview
ja: プレビュー

en: Previous
ja: 先の

en: Previous Page
ja: 前のページ

en: Price Tag
ja: 価格タグ

en: Primary Button Text
ja: プライマリボタンのテキスト

en: Primary Button URL (Optional)
ja: プライマリボタンのURL（オプション）

en: Primary Font
ja: 主要フォント

en: Primary color for widget header, benefits box, titles, and values.
ja: ウィジェットのヘッダー、ベネフィットボックス、タイトル、および値の原色。

en: Priority Support
ja: 優先サポート

en: Priority:
ja: 優先順位が高い：

en: Private
ja: プライベート

en: Private API Key
ja: プライベート API キー

en: Pro Details
ja: プロの詳細

en: Pro Features
ja: プロの特徴

en: Pro Version:
ja: プロバージョン:

en: Processing
ja: 加工

en: Processing Commission
ja: 処理委員会

en: Processing Commission allows affiliates to track commission from orders that are not yet completed, but displayed on the dashboard.
ja: 処理中のコミッションにより、アフィリエイトはダッシュボードに表示されているまだ完了していない注文のコミッションを追跡することができます。

en: Processing Commission:
ja: 処理手数料：

en: Processing your transfer
ja: 移籍手続き

en: Product
ja: 積

en: Product Category
ja: 製品カテゴリ

en: Product Commission Rates
ja: 製品手数料率

en: Product Commission Settings
ja: 製品コミッション設定

en: Product ID
ja: 製品番号

en: Product ID or Name..
ja: 製品IDまたは名前..

en: Product Name
ja: 商品名

en: Product Price
ja: 製品価格

en: Product Price Display
ja: 商品価格表示

en: Product Quantity
ja: 製品数量

en: Product Rates Table
ja: 商品料金表

en: Products
ja: プロダクツ

en: Products Per Page
ja: ページあたりの製品数

en: Profile Picture
ja: プロフィール写真

en: Promote:
ja: 推進する：

en: Publish Newsletter
ja: ニュースレターの発行

en: Published
ja: 出版

en: QR Code Color
ja: QRコードの色

en: QR Code Generator
ja: QRコードジェネレータ

en: QR Code Generator (Referral URL)
ja: QRコードジェネレータ(紹介URL)

en: QR Code Logo Image:
ja: QRコードロゴ画像：

en: QR Code:
ja: QRコード

en: Quantity
ja: 量

en: Quarterly
ja: 季刊

en: Quick Edit
ja: クイック編集

en: REFRESH ALL DATA
ja: すべてのデータを更新する

en: Radio Field
ja: 無線フィールド

en: Rate
ja: レート

en: Rate Override Priority:
ja: レート・オーバーライドの優先順位：

en: Rates
ja: 料金

en: Read More
ja: 続きを読む

en: Ready to get started? Create your first affiliate user on the <a href="%s" target="_blank">affiliates page</a> or share your <a href="%s" target="_blank">affiliate registration form</a> with people to signup. Any new affiliate registrations will auto-create their new coupon code.
ja: 始める準備はできましたか？<a href="%s" target="_blank">アフィリエイトページ</a>で最初のアフィリエイトユーザーを作成するか、<a href="%s" target="_blank">アフィリエイト登録フォーム</a>を共有し、登録してもらいましょう。新しいアフィリエイト登録は、新しいクーポンコードを自動作成します。

en: Recalculate the affiliate stats for this order.
ja: この注文のアフィリエイト統計を再計算します。

en: Recent Activity
ja: 最近の活動

en: Recent Clicks
ja: 最近のクリック数

en: Recent Orders
ja: 最近の注文

en: Recent Orders Table
ja: 最近の注文テーブル

en: Recent Payments
ja: 最近の支払い

en: Recent Referred Orders
ja: 最近の受注状況

en: Recipient
ja: 受信者

en: Recipient Address
ja: 受取人住所

en: Recipient Address is required
ja: 受取人の住所が必要です

en: Recipient Address too short (minimum 5 characters, provided: %d)
ja: 受信者アドレスが短すぎます (最小 5 文字、提供: %d)

en: Recipient City
ja: 受取都市

en: Recipient City is required
ja: 受取都市は必須

en: Recipient City too short (minimum 2 characters, provided: %d)
ja: 受信者市区町村が短すぎます (最小 2 文字、指定可能な文字数: %d)

en: Recipient Country
ja: 受取国

en: Recipient Country is required
ja: 受取国は必須

en: Recipient Country is required for EU transfers
ja: EU域内への送金には受取国が必要です。

en: Recipient Country is required for international transfers
ja: 海外送金の場合、受取国が必要です。

en: Recipient Country must be a 2-letter country code (e.g., US, GB, DE).
ja: Recipient Countryは2文字の国コードでなければなりません（例：US、GB、DE）。

en: Recipient Country must be a 2-letter country code (provided: '%s')
ja: Recipient Countryは2文字の国コードでなければなりません。

en: Recipient Country must be a valid EU country code for EU transfers (provided: '%s', valid codes: %s)
ja: Recipient（受取人）Country（国）は、EUの送金のために有効なEUの国コードでなければなりません（提供: '%s'、有効なコード: %s）。

en: Recipient Country must be set to 'GB' for UK bank transfers (currently: '%s')
ja: 英国の銀行送金の場合、Recipient Country を 'GB' に設定する必要があります (現在は '%s' です)。

en: Recipient Country must be set to 'US' for US bank transfers (currently: '%s')
ja: 米国の銀行送金の場合、Recipient Country を 'US' に設定する必要があります (現在は '%s' です)。

en: Recipient Postal Code
ja: 受取人郵便番号

en: Recipient Postcode
ja: 受取人の郵便番号

en: Recipient Postcode is required
ja: 受取人の郵便番号が必要です

en: Recipient State
ja: 受取国

en: Recipient State is required for US addresses
ja: 米国の住所の場合、受取人の都道府県が必要です。

en: Recipients
ja: 受賞者

en: Recommended. This will allow the user to see their referral link, and generate a new one by entering their own page URL or selecting a campaign.
ja: 推奨。これにより、ユーザーは自分の紹介リンクを表示し、自分のページURLを入力するかキャンペーンを選択して新しいリンクを生成できます。

en: Recommended. This will allow them to view and generate their own referrral URLs, click history, campaigns, etc.
ja: 推奨。これにより、独自の紹介URL、クリック履歴、キャンペーンなどを表示および生成できます。

en: Recommended. This will show the clicks, conversions, and conversion rate statistics for referral URLs.
ja: 推奨。これにより、紹介URLのクリック数、コンバージョン数、コンバージョン率の統計が表示されます。

en: Recurring
ja: 繰り返し

en: Recurring Subscription Referral Limit
ja: 定期購読の紹介制限

en: Recurring fixed discount on subscription fee.
ja: サブスクリプション料金の定期的な固定割引。

en: Recurring percentage discount on subscription fee.
ja: サブスクリプション料金の定期的な割引率。

en: Redirect to Page:
ja: ページにリダイレクトします。

en: Redirect to a different page.
ja: 別のページにリダイレクトします。

en: Refer
ja: 参照

en: Refer Tab Custom Text
ja: 参照タブ カスタムテキスト

en: Refer a single order where the quantity is
ja: 数量が 1 つの注文を参照します

en: Refer a single order where the total is
ja: 合計が 1 つの注文を参照します

en: Refer a single order which contains the product
ja: 商品を含む単一の注文を参照する

en: Referral
ja: 紹介

en: Referral Campaigns
ja: 紹介キャンペーン

en: Referral Commission
ja: 紹介委員会

en: Referral Cookie Settings
ja: 紹介Cookieの設定

en: Referral Link
ja: 紹介リンク

en: Referral Link Format
ja: 紹介リンクの形式

en: Referral Link Settings
ja: 紹介リンク設定

en: Referral Links
ja: 紹介リンク

en: Referral Links / URLs
ja: 紹介リンク / URL

en: Referral Links can be generated by the affiliate on the affiliate dashboard page.
ja: 紹介URLは、アフィリエイトダッシュボードページでアフィリエイトが生成できます。

en: Referral Popup
ja: 紹介ポップアップ

en: Referral Statistics
ja: 紹介統計

en: Referral Statistics for
ja: の紹介統計

en: Referral Stats
ja: 紹介統計

en: Referral URL
ja: 紹介URL

en: Referral URL Click History (Visits)
ja: 参照 URL クリック履歴 (訪問数)

en: Referral URL Clicks
ja: 紹介URLのクリック数

en: Referral URL Conversions
ja: 紹介URL変換

en: Referral URL Variable
ja: 紹介 URL 変数

en: Referral URL Visits
ja: 紹介訪問

en: Referral URL Visits (Clicks)
ja: 紹介URL訪問数(クリック数)

en: Referral URL settings are configured in the "Referral Links" settings tab.
ja: 紹介URLの設定は「紹介リンク」設定タブで行います。

en: Referral URLs
ja: 紹介 URL

en: Referral URLs can be easily generated by the affiliate (or you) on the coupon affiliate dashboard. They can customise the link, and if enabled, also generate short URLs, QR codes, campaigns, and more.
ja: 紹介URLは、アフィリエイト（またはあなた）がクーポンアフィリエイトダッシュボードで簡単に生成できます。リンクをカスタマイズし、有効であれば、短いURL、QRコード、キャンペーンなども生成できます。

en: Referral URLs – Overview
ja: 参照 URL – 概要

en: Referral Welcome Popups
ja: 紹介者歓迎ポップアップ

en: Referrals last month (final)
ja: 先月の紹介件数（最終）

en: Referrals so far this month
ja: 今月の紹介件数

en: Referred Order Cancelled
ja: 紹介注文のキャンセル

en: Referred Order Cancelled / Refunded
ja: 照会された注文のキャンセル／払い戻し

en: Referred Order Cancelled / Refunded (Admin)
ja: 照会された注文のキャンセル/払い戻し（管理者）

en: Referred Orders
ja: 紹介された注文

en: Referrer Domain
ja: リファラードメイン

en: Referrer URL
ja: リファラー URL

en: Referrer:
ja: リファラー

en: Referring URL
ja: 参照元 URL

en: Refresh stats...
ja: 統計を更新します...

en: Refund Store Credit
ja: ストアクレジットの返金

en: Region
ja: 地域

en: Register New %s Account
ja: 新しい %s アカウントを登録します。

en: Register New Affiliate Account
ja: 新しいアフィリエイトアカウントを登録する

en: Registered: Active
ja: 登録済み: アクティブ

en: Registered: Pending Approval
ja: 登録済み: 承認待ち

en: Registration
ja: 登録

en: Registration & Login Form
ja: 登録&ログインフォーム

en: Registration Accepted
ja: 登録受付

en: Registration Form Benefits
ja: 登録フォーム特典

en: Registration Form CAPTCHA (Spam Prevention)
ja: 登録フォーム CAPTCHA(スパム防止)

en: Registration Form Page (ID):
ja: 登録フォームページ(ID):

en: Registration Form Page:
ja: 登録フォームページ:

en: Registration Settings
ja: 登録設定

en: Registration System
ja: 登録システム

en: Registration accepted and affiliate account activated.
ja: 登録を受け付け、アフィリエイト・アカウントを有効にする。

en: Registration declined successfully.
ja: 登録は正常に拒否されました。

en: Registration not found.
ja: 登録が見つかりません。

en: Registrations
ja: 登録

en: Regular Popup (Center of Screen)
ja: 通常のポップアップ（画面中央）

en: Regular Popup Settings
ja: 通常のポップアップ設定

en: Remove
ja: 削除

en: Remove Last Field
ja: 最後のフィールドを削除

en: Remove all tracking cookies when customer places an order.
ja: お客様が注文する際に、すべてのトラッキングCookieを削除します。

en: Remove coupon ID from unique coupon dashboard URLs.
ja: 一意のクーポン ダッシュボードの URL からクーポン ID を削除します。

en: Remove from Blacklist
ja: ブラックリストから削除

en: Remove the pending affiliate role from user when their affiliate application is accepted.
ja: アフィリエイト申請が受け入れられたら、保留中のアフィリエイトロールをユーザーから削除します。

en: Report Complete!
ja: レポート完了!

en: Report Details
ja: レポートの詳細

en: Report Title
ja: レポートのタイトル

en: Report created for
ja: レポート作成対象

en: Reporting
ja: 報告

en: Reports
ja: レポート

en: Reports & Analytics
ja: レポートと分析

en: Reports will be automatically scheduled to send on the first day of the week or month.
ja: レポートは、週または月の最初の日に送信されるように自動的にスケジュールされます。

en: Request Failed!
ja: 要求に失敗しました!

en: Request Payout
ja: 支払いをリクエストする

en: Require customers to visit the affiliate referral link before applying their coupon.
ja: クーポンを適用する前に、顧客にアフィリエイトの紹介リンクを訪問するよう求める。

en: Require payment details to request payout.
ja: 支払いをリクエストするには、支払いの詳細が必要です。

en: Required function not available.
ja: 必要な機能が利用できない。

en: Required order status to show on affiliate dashboard:
ja: アフィリエイトダッシュボードに表示するために必要な注文状況:

en: Required?
ja: 必須。

en: Requirement:
ja: 要件：

en: Requires cron jobs to be enabled on your site. Make sure to test this is working after activating. We highly recommend using "Real Cron Jobs" instead of WP Cron.
ja: サイトでcronジョブを有効にする必要があります。アクティブ化した後、これが機能していることをテストしてください。WP Cronの代わりに「リアルクロンジョブ」を使用することを強くお勧めします。

en: Requires cron jobs to be enabled.
ja: cron ジョブを有効にする必要があります。

en: Requires cron jobs to be enabled. We recommend using "Real Cron Job" instead of "WP-Cron". This may offer better performance, and will give more accurate delivery (at the specific day & time). %s.
ja: クーロンジョブを有効にする必要があります。WP-Cron "の代わりに "Real Cron Job "を使用することをお勧めします。この方がパフォーマンスが良く、より正確な配信（特定の曜日と時間）ができます。%s.

en: Reset
ja: リセット

en: Reverse this payout
ja: この支払いを取り消す

en: Reversed
ja: さかさ

en: Reward Bonus Amount
ja: 特典ボーナス額

en: Reward Commission Increase
ja: 報酬コミッションの引き上げ

en: Reward Earned
ja: 獲得報酬

en: Reward Email Sent
ja: 特典メール送信

en: Reward Role Assigned
ja: 割り当てられた報酬の役割

en: Reward the affiliate bonus "unpaid commission"
ja: アフィリエイトボーナス「未払いコミッション」に報酬を与える

en: Reward the affiliate user with a free product order
ja: アフィリエイトユーザーに無料の製品注文で報酬を与える

en: Reward the affiliate user with a gift coupon
ja: アフィリエイトユーザーにギフトクーポンで報酬を与える

en: Reward the affiliate with store credit
ja: ストアクレジットでアフィリエイトに報酬を与える

en: Rewards
ja: 報酬

en: Re‑Engage Inactive Affiliates
ja: 活動休止中のアフィリエイトを再エンゲージ

en: Right
ja: 右

en: Right Center
ja: 右センター

en: Role already exists. Please choose a different display name.
ja: ロールは既に存在します。別の表示名を選択してください。

en: Rotation:
ja: 自転：

en: Round down to nearest pence/cent (floor/truncate)
ja: 直近のペンス/セントまで切り捨て（フロア/切り捨て）

en: Round to nearest pence/cent (default)
ja: 最も近いペンス/セントに丸める（デフォルト）

en: Rounded (25px)
ja: 丸め (25px)

en: Routing Number
ja: ルーティング番号

en: Routing Number (ABA)
ja: ルーティング番号（ABA）

en: Run ajax "all time" stats refresh / calculations in batches, to help prevent timeouts or ajax issues.
ja: (ベータ版)ajaxの「すべての時間」統計の更新/計算をバッチで実行して、タイムアウト/ ajaxの問題を防ぎます。

en: SCA Required
ja: SCA必須

en: SETTINGS
ja: 設定

en: SMS Message
ja: SMSメッセージ

en: SMS Message Template:
ja: SMSメッセージテンプレート：

en: SMS Notification Events
ja: SMS通知イベント

en: SMS Notification Events (Admin)
ja: SMS通知イベント（管理者）

en: SMS Notifications
ja: SMS通知

en: SMS settings saved.
ja: SMSの設定が保存されました。

en: SMTP Detected:
ja: SMTP が検出されました：

en: SWIFT Code
ja: SWIFTコード

en: SWIFT/BIC Code
ja: SWIFT/BICコード

en: SWIFT/BIC Code format is invalid. Must be 8 or 11 characters (e.g., ABCDUS33 or ABCDUS33XXX) (provided: '%s')
ja: SWIFT/BIC コード形式が無効です。8文字または11文字でなければなりません（例：ABCDUS33またはABCDUS33XXX）（提供：'%s')

en: SWIFT/BIC Code is required for international transfers
ja: 国際送金にはSWIFT/BICコードが必要です。

en: SWIFT/BIC code must be 8-11 characters long.
ja: SWIFT/BICコードは8-11文字でなければならない。

en: Sales
ja: セールス

en: Sales last month (final)
ja: 前月売上（最終）

en: Sales total so far this month
ja: 今月までの売上合計

en: Save & Continue
ja: 保存と続行

en: Save All Settings
ja: すべての設定を保存

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Save Commission Rates
ja: 手数料の節約

en: Save Settings
ja: 設定を保存

en: Save changes
ja: 変更の保存

en: Save the calculated "all time" stats for coupons as meta data.
ja: クーポンの計算された「すべての時間」統計をメタデータとして保存します。

en: Save the calculated "commission" values as meta data on each individual order.
ja: 計算された「手数料」値を個々の注文のメタデータとして保存します。

en: Save the conversion rate for each order.
ja: 各注文のコンバージョン率を保存します。

en: Save your wp-config.php file
ja: wp-config.phpファイルを保存する

en: Saving Data
ja: データの保存

en: Saving...
ja: 節約。。。

en: Savings
ja: 貯蓄

en: Schedule
ja: 計画

en: Schedule this creative to only show between certain dates. Useful for seasonal creatives, or limited time promotions. Leave empty to always show.
ja: このクリエイティブは、特定の日付の間にのみ表示されるようにスケジュールを設定します。季節限定のクリエイティブや期間限定のプロモーションに役立ちます。常に表示するには、空のままにします。

en: Scheduled Payout Requests
ja: スケジュールされた支払い要求

en: Scheduled Payout Requests:
ja: スケジュールされた支払い要求:

en: Scheduled Requests (Payouts)
ja: スケジュールされた要求 (支払い)

en: Search Bonus
ja: 検索ボーナス

en: Search Coupons
ja: クーポンを検索

en: Search Creatives
ja: 検索クリエイティブ

en: Search Short URLs
ja: 短いURLを検索する

en: Search by username or email…
ja: ユーザー名またはEメールで検索...

en: Search events...
ja: イベント検索...

en: Search for a user...
ja: ユーザーの検索...

en: Search for an existing user who does not already have a parent affiliate. Select them and click Add.
ja: まだ親アフィリエイトを持っていない既存のユーザーを検索します。そのユーザーを選択し、追加をクリックします。

en: Search modules...
ja: 検索モジュール...

en: Search our documentation for help with common questions and issues.
ja: よくある質問や問題に関するヘルプについては、ドキュメントを検索してください。

en: Search user...
ja: 検索ユーザー...

en: Seasonal / Black Friday Promo
ja: シーズン / ブラックフライデープロモ

en: Secret Key
ja: 秘密鍵

en: Section Layout
ja: セクションレイアウト

en: Security Benefits:
ja: セキュリティー・ベネフィット：

en: Security check failed
ja: セキュリティチェックに失敗

en: Security check failed.
ja: セキュリティチェックに失敗した。

en: Security check failed. Please try again.
ja: セキュリティチェックに失敗しました。もう一度お試しください。

en: Select Country...
ja: 国を選択...

en: Select Coupon:
ja: クーポンを選択する：

en: Select Payout Methods for Automatic Payouts:
ja: 自動ペイアウトのペイアウト方法を選択します：

en: Select Payout Methods to Disable Invoice Upload:
ja: Payout Methods（支払い方法）を選択し、Invoice Upload（請求書のアップロード）を無効にします：

en: Select Payout Methods to Schedule:
ja: スケジュールする支払い方法を選択します。

en: Select Profile:
ja: プロフィールを選択する：

en: Select QR Code Logo
ja: QRコードロゴを選択

en: Select Region...
ja: 地域を選択...

en: Select State...
ja: 州を選択...

en: Select a Campaign
ja: キャンペーンの選択

en: Select a product category to filter the products shown in the table.
ja: 商品カテゴリを選択して、表に表示される商品を絞り込みます。

en: Select a profile...
ja: プロフィールを選択...

en: Select a ready-made template to prefill the subject & content. This will overwrite current content.
ja: 既製のテンプレートを選択し、件名と内容をプリフィルします。これは現在のコンテンツを上書きします。

en: Select a template
ja: テンプレートを選択する

en: Select an API Provider:
ja: API プロバイダーを選択します。

en: Select an icon
ja: アイコンを選択します

en: Select bulk action
ja: バルクアクションを選択

en: Select field label:
ja: フィールドラベルの選択:

en: Select multiple CUSTOM order statuses that for "unpaid commission" should be granted for. If you only have one, or do not have any custom statuses, turn the "multiple order statuses" option off.
ja: 「未払いのコミッション」を付与する必要がある複数のCUSTOM注文ステータスを選択します。1 つしかない場合、またはカスタム ステータスがない場合は、[複数の注文ステータス] オプションをオフにします。

en: Select the payout methods that should be eligible for automatic payouts. If an affiliate is using a different payout method, their payouts will require manual approval.
ja: 自動支払いの対象となる支払い方法を選択します。アフィリエイトが別の支払い方法を使用している場合、その支払いには手動承認が必要です。

en: Select the payout methods that should be scheduled and requested automatically. If an affiliate is using a different payout method to one enabled above, their payouts will not be scheduled.
ja: 自動的にスケジュールされ、リクエストされる支払い方法を選択します。アフィリエイトが上記で有効にしたものとは異なる支払い方法を使用している場合、その支払いはスケジュールされません。

en: Select the payout methods where affiliates should NOT be able to upload invoices. Invoice upload will be hidden for these methods.
ja: アフィリエイトが請求書をアップロードできない支払い方法を選択します。インボイスのアップロードはこれらの方法では非表示になります。

en: Select your bank account region to show the relevant fields
ja: 銀行口座の地域を選択すると、関連するフィールドが表示されます。

en: Selected orders:
ja: 厳選されたオーダー

en: Selecting manual will disable automatic ajax saving, and instead will enable the "Save Settings" button, and you will save all settings at once.
ja: これにより、自動ajax保存が無効になり、代わりに「設定を保存」ボタンが有効になり、すべての設定が一度に保存されます。

en: Send Email
ja: メール送信

en: Send Invite
ja: 招待を送信

en: Send Newsletter
ja: ニュースレターの配信

en: Send Notification Email
ja: 通知メールの送信

en: Send SMS alerts to an admin phone number when key events occur.
ja: 重要なイベントが発生すると、管理者の電話番号にSMSアラートを送信します。

en: Send Test
ja: 送信テスト

en: Send Test SMS
ja: テストSMSの送信

en: Send a Test SMS
ja: テストSMSを送信する

en: Send a custom email newsletters to all your existing affiliates directly from the plugin, with progress tracking & placeholders.
ja: プラグインから直接、既存のアフィリエイト全員にカスタムメールニュースレターを送信できます。

en: Send a custom new user account email (replaces default registration email).
ja: カスタムの新しいユーザーアカウントの電子メールを送信します(デフォルトの登録電子メールを置き換えます)。

en: Send a test email to verify formatting before sending to all affiliates.
ja: すべてのアフィリエイトに送信する前に、テストメールを送信してフォーマットを確認してください。

en: Send an email to admin when a new domain is added by affiliate for direct link tracking.
ja: 直接リンクトラッキングのためにアフィリエイトによって新しいドメインが追加されたときに管理者にメールを送信します。

en: Send an email to admin when there are 1 or more "scheduled" payout requests (this will be sent instead of multiple individual emails).
ja: 1 つ以上の "スケジュールされた" 支払い要求がある場合は、管理者にメールを送信します (これは、複数の個別のメールではなく送信されます)。

en: Send an email to admin when there is a new affiliate application.
ja: 新しい関連アプリケーションがある場合は、管理者に電子メールを送信します。

en: Send an email to admin when there is a new payout request for unpaid commission.
ja: 未払いのコミッションの新しい支払い要求がある場合は、管理者にメールを送信します。

en: Send an email to affiliate users when their domain is accepted for Direct Link Tracking.
ja: アフィリエイトユーザーのドメインがダイレクトリンクトラッキングに承認されたら、アフィリエイトユーザーにメールを送信します。

en: Send an email to affiliate users when their domain is declined for Direct Link Tracking.
ja: アフィリエイトユーザーのドメインがダイレクトリンクトラッキングで拒否された場合、アフィリエイトユーザーにメールを送信します。

en: Send an email to affiliate when their affiliate application is accepted.
ja: アフィリエイト申請が受理されたら、アフィリエイトにメールを送信してください。

en: Send an email to affiliate when their affiliate application is declined.
ja: アフィリエイト申請が拒否された場合、アフィリエイトにメールを送信します。

en: Send an email to affiliate when they submit the affiliate application form.
ja: アフィリエイト申請書を提出する際に、アフィリエイトにメールを送信してください。

en: Send an email to affiliates if order they referred has been cancelled, refunded, or failed. Only when status was previously "completed".
ja: 紹介した注文がキャンセル、返金、または失敗した場合は、アフィリエイトにメールを送信します。ステータスが以前に「完了」されていた場合のみ。

en: Send an email to affiliates when a payout request is successfully marked as paid.
ja: 支払いリクエストが支払い済みとして正常にマークされたら、アフィリエイトにメールを送信します。

en: Send an email to affiliates whenever their coupon code is used.
ja: クーポンコードが使用されるたびにアフィリエイトにメールを送信します。

en: Send an email to parent affiliate when a new affiliate signs up in their MLA network.
ja: 新しいアフィリエイトがMLAネットワークにサインアップしたときに、親アフィリエイトに電子メールを送信します。

en: Send an email to parent affiliate when a sub-affiliate refers a new order (and it is completed).
ja: サブアフィリエイトが新しい注文を参照したとき(そしてそれが完了したとき)、親アフィリエイトに電子メールを送信します。

en: Send an email to the MLA parent affiliate when a new sub-affiliate registers via their invite link, including the application details and a link to approve or decline from their MLA dashboard.
ja: 新規サブアフィリエイトが招待リンクから登録した際に、MLA親アフィリエイトにEメールを送信します。このEメールには、申請の詳細と、MLAダッシュボードから承認または辞退するためのリンクが含まれます。

en: Send an email when parent invite enters an email address to send affiliate program invitation.
ja: 親の招待がアフィリエイトプログラムの招待状を送信するための電子メールアドレスを入力したときに電子メールを送信します。

en: Send automated SMS text messages to affiliates when key events occur, such as earning new commission or receiving a payout. Powered by Twilio.
ja: 新規コミッションの獲得やペイアウトの受領など、重要なイベントが発生した際にアフィリエイトに自動SMSテキストメッセージを送信します。Twilioを利用しています。

en: Send automated SMS text messages to affiliates when key events occur.
ja: 重要なイベントが発生すると、アフィリエイトに自動SMSテキストメッセージを送信します。

en: Send the "Affiliate Application Accepted" email to this affiliate.
ja: このアフィリエイトに「アフィリエイト申請受理」のメールを送る。

en: Send the user an email
ja: ユーザーにメールを送信する

en: Send to active affiliates with user role:
ja: ユーザー・ロールを持つアクティブなアフィリエイトに送信します：

en: Sending Progress
ja: 進捗状況の送信

en: Sending...
ja: 送信...

en: Sensitive bank details are automatically encrypted when you define an encryption key in wp-config.php:
ja: wp-config.phpで暗号化キーを定義すると、機密性の高い銀行情報は自動的に暗号化されます：

en: Sensitive bank details for Wise payouts are being encrypted using your wp-config.php encryption key.
ja: ワイズのペイアウトのための重要な銀行情報は、wp-config.phpの暗号化キーを使用して暗号化されています。

en: Sent %1$d / %2$d
ja: 送信 %1$d / %2$d

en: Sent to the affiliate when they successfully submit a payout request.
ja: アフィリエイトがペイアウトのリクエストに成功したときに送信されます。

en: Sent to:
ja: に送られた：

en: Sent when a commission payout is marked as paid.
ja: コミッションの支払いが完了したときに送信されます。

en: Sent when a referred order is cancelled, refunded, or failed.
ja: 紹介された注文がキャンセル、払い戻し、または失敗したときに送信されます。

en: Sent when an affiliate earns commission from a new order.
ja: アフィリエイトが新しい注文からコミッションを獲得したときに送信されます。

en: Sent when an affiliate registration application is approved by an admin.
ja: アフィリエイト登録申請が管理者によって承認されたときに送信されます。

en: Serif
ja: セリフ

en: Set New Commission Rates
ja: 新しい手数料率の設定

en: Set Your Commission Rates
ja: コミッションレートを設定する

en: Set a custom referrer for orders.
ja: 注文のカスタムリファラーを設定します。

en: Set a different user role for pending affiliate users.
ja: 保留中のアフィリエイトユーザーに別のユーザーロールを設定します。

en: Set a threshold on the maximum amount that can be paid automatically. Any payout requests above this amount will require manual approval.
ja: 自動的に支払うことができる最大金額にしきい値を設定します。この金額を超える支払い要求は、手動の承認が必要です。

en: Set an expiration date for this reward. Leave empty for no expiration date.
ja: この報酬の有効期限を設定します。有効期限がない場合は空のままにします。

en: Set custom "flexible commission" amounts for each individual coupon, product, category, or user group/role.
ja: 個々のクーポン、製品、またはユーザーロールごとにカスタムの「柔軟なコミッション」金額を設定します。

en: Set custom MLA commission rates for this specific user. These override both global and group rates. Leave empty to use group or global rates.
ja: この特定のユーザーにカスタムMLAコミッションレートを設定します。これらはグローバルレートとグループレートの両方を上書きします。グループレートまたはグローバルレートを使用する場合は、空のままにします。

en: Set custom MLA tier commission rates for this group. These will override the global MLA tier rates for affiliates in this group.
ja: このグループのカスタムMLAティアコミッションレートを設定します。これらは、このグループのアフィリエイトのグローバルMLAティアレートを上書きします。

en: Set custom commission per affiliate / coupon.
ja: アフィリエイト/クーポンごとにカスタムコミッションを設定します。

en: Set custom commission per product.
ja: 商品ごとにカスタムコミッションを設定します。

en: Set custom commission settings for this group.
ja: このグループのカスタムコミッション設定を行います。

en: Set new commission rates for the affiliate coupon
ja: アフィリエイトクーポンの新しいコミッションレートを設定する

en: Set the affiliate invite URL variable that will be used in your site URL to identify the referrer and parent affiliate for that user.
ja: サイトのURLで使用されるアフィリエイト招待URL変数を設定して、そのユーザーのリファラーと親アフィリエイトを識別します。

en: Set the custom commission rates for each user role below (this is the role of the affiliate user). Leave empty to use default rates.
ja: 各ユーザーロールのカスタムコミッションレートを以下に設定します(これはアフィリエイトユーザーの役割です)。デフォルトのレートを使用するには、空のままにしておく。

en: Set the primary referral coupon for this order. This will override all other settings, as the default and only coupon that will earn commission from this order.
ja: この注文のプライマリ紹介クーポンを設定します。これにより、この注文からコミッションを獲得するデフォルトかつ唯一のクーポンとして、他のすべての設定が上書きされます。

en: Set the referral URL variable that will be used in your site URL to identify the referrer and to automatically apply that coupon, and track clicks.
ja: サイトの URL で使用される紹介 URL 変数を設定して、リファラーを識別し、そのクーポンを自動的に適用し、クリックを追跡します。

en: Set the referral URL variable that will be used to identify the campaign.
ja: キャンペーンの識別に使用する紹介 URL 変数を設定します。

en: Set to "0" for permanent lifetime commission with no expiry time.
ja: 有効期限のない恒久的な生涯手数料の場合は「0」に設定します。

en: Settings
ja: 設定

en: Settings & Customization
ja: 設定とカスタマイズ

en: Settings Saved
ja: 保存された設定

en: Settings not saving correctly? Switch saving mode
ja: 設定が正しく保存されない？保存モードを切り替える

en: Settings not saving? Try disabling "legacy" saving, or increasing your PHP "max_input_vars" in your hosting configuration to 1000 or higher (currently %s).
ja: 設定が保存されませんか?「レガシー」保存を無効にするか、ホスティング構成のPHP「max_input_vars」を1000以上(現在は%s)に増やしてみてください。

en: Settings updated successfully.
ja: 設定が正常に更新されました。

en: Setup
ja: セットアップ

en: Setup Checklist
ja: セットアップ・チェックリスト

en: Setup Guide
ja: セットアップガイド

en: Setup Guide – How to get started!
ja: セットアップガイド–開始方法!

en: Setup Instructions & Security Info
ja: セットアップ手順とセキュリティ情報

en: Setup Wizard
ja: セットアップウィザード

en: Setup Wizard Complete!
ja: セットアップウィザードが完了しました!

en: Setup a CAPTCHA on your affiliate registration form to help prevent spam.
ja: アフィリエイト登録フォームで Google reCAPTCHA を設定して、スパムの防止に役立ててください。

en: Setup your commission payout methods and settings on the <a href="%s" target="_blank">payouts settings page</a>. You can pay your affiliates via PayPal, Stripe, or Store Credit, and even automate payouts to be paid automatically on a scheduled basis.
ja: <a href="%s" target="_blank">支払い設定ページ</a>でコミッションの支払い方法と設定を行います。PayPal、Stripe、またはStore Creditを利用してアフィリエイトに報酬を支払うことができます。

en: Share on
ja: シェアする

en: Shipping
ja: 出荷

en: Short URL
ja: 短い URL

en: Short URL Generator (Referral URL)
ja: ショート URL ジェネレータ (参照 URL)

en: Short URLs
ja: 短い URL

en: Shortcodes
ja: ショートコード

en: Shortlink Slug
ja: ショートリンクスラッグ

en: Shortlinks are stored as a custom post type and can be viewed in "Short URLs" menu link under "Coupon Affiliates" in the admin area (visible when enabled).
ja: ショートリンクはカスタム投稿タイプとして保存され、管理領域の[クーポンアフィリエイト]の下の[ショートURL]メニューリンクで表示できます(有効にすると表示されます)。

en: Show
ja: 見せる

en: Show "% Change" Column.
ja: 「変化率」列を表示します。

en: Show "Account Details" section in the "Settings" tab.
ja: [設定]タブの[アカウントの詳細]セクションを表示します。

en: Show "Affiliate Info" Column in orders list.
ja: 注文リストに「アフィリエイト情報」列を表示します。

en: Show "Affiliate Info" widget in single orders.
ja: 単一の注文で「アフィリエイト情報」ウィジェットを表示します。

en: Show "Commission Earnings" summary with toggles.
ja: 「コミッション収益」の概要をトグルで表示します。

en: Show "Commission Graphs".
ja: 「コミッショングラフ」を表示します。

en: Show "Commission Payouts" summary.
ja: 「コミッションの支払い」の概要を表示します。

en: Show "Commission Per Product" Column
ja: 「商品ごとのコミッション」列を表示

en: Show "Commission Rate" Column
ja: 「手数料率」列を表示

en: Show "Commission" Column.
ja: 「コミッション」欄を表示します。

en: Show "Confirm Password" Field
ja: 「パスワードの確認」フィールドを表示

en: Show "Coupon Info" summary.
ja: 「クーポン情報」の概要を表示します。

en: Show "Coupons" Column.
ja: 「クーポン」列を表示します。

en: Show "Creatives" tab
ja: クリエイティブ」タブを表示

en: Show "Discounts" Column.
ja: 「割引」列を表示します。

en: Show "ID" Column
ja: 「ID」列を表示

en: Show "Image" Column
ja: 「画像」列を表示

en: Show "Invite" tab.
ja: 「招待」タブを表示します。

en: Show "Landing Pages" section on coupon affiliate dashboard.
ja: クーポンアフィリエイトダッシュボードに「ランディングページ」セクションを表示します。

en: Show "Latest Referrals" summary.
ja: 「最新の紹介」の概要を表示します。

en: Show "MLA Commission" Column.
ja: 「MLAコミッション」列を表示します。

en: Show "MLA Dashboard" link on the main coupon affiliate dashboard.
ja: メインクーポンアフィリエイトダッシュボードに「MLAダッシュボード」リンクを表示します。

en: Show "Month" Column.
ja: 「月」列を表示します。

en: Show "More" Column (Toggle for products summary/list).
ja: 「その他」列を表示します(製品の概要/リストの切り替え)。

en: Show "Network" tab.
ja: 「ネットワーク」タブを表示します。

en: Show "Order Count" Column.
ja: 「注文数」列を表示します。

en: Show "Orders" tab
ja: 注文」タブを表示する

en: Show "Orders" tab.
ja: 「注文」タブを表示します。

en: Show "Payouts" tab
ja: ペイアウト」タブを表示する

en: Show "Payouts" tab.
ja: 「支払い」タブを表示します。

en: Show "Phone Number" field on the affiliate registration form
ja: アフィリエイト登録フォームに「電話番号」フィールドを表示する

en: Show "Product Price" Column
ja: 「商品価格」列を表示

en: Show "Product" Column
ja: 「製品」列を表示

en: Show "Refer" tab
ja: 参照」タブを表示する

en: Show "Referral Commission" Column.
ja: 「紹介手数料」列を表示します。

en: Show "Referral Link" Column
ja: 「紹介リンク」列を表示

en: Show "Request Payout" button
ja: ペイアウト申請」ボタンを表示する

en: Show "Request Payout" button on affiliate dashboard.
ja: アフィリエイトダッシュボードに「支払いのリクエスト」ボタンを表示します。

en: Show "SMS Phone Number" field on the affiliate dashboard settings tab
ja: アフィリエイト・ダッシュボードの設定タブに「SMS電話番号」フィールドを表示する。

en: Show "Send Email" Button
ja: 「メールを送信」ボタンを表示

en: Show "Settings" tab.
ja: 「設定」タブを表示します。

en: Show "Stats" tab
ja: 統計」タブを表示する

en: Show "Status" dropdown filter.
ja: 「ステータス」ドロップダウンフィルターを表示します。

en: Show "Store Credit" column on admin users list?
ja: 管理者ユーザーリストに「ストアクレジット」列を表示しますか?

en: Show "Sub-Affiliates" tab.
ja: 「サブアフィリエイト」タブを表示します。

en: Show "Summary" tab.
ja: 「概要」タブを表示します。

en: Show "Tier" Column.
ja: 「階層」列を表示します。

en: Show "Total Commission" Column.
ja: 「総手数料」列を表示します。

en: Show "Total Commission" box.
ja: 「総コミッション」ボックスを表示します。

en: Show "Total Discounts" box.
ja: 「合計割引」ボックスを表示します。

en: Show "Total Sales" Column.
ja: 「総売上」列を表示します。

en: Show "Total Sales" box.
ja: 「総売上高」ボックスを表示します。

en: Show "Total" Column.
ja: 「合計」列を表示します。

en: Show "User" Column.
ja: 「ユーザー」列を表示します。

en: Show "View Dashboard" Button
ja: 「ダッシュボードの表示」ボタンを表示

en: Show "View Full Dashboard" button
ja: ダッシュボード全体を表示」ボタンを表示する

en: Show "Your Commission" Column.
ja: 「コミッション」列を表示します。

en: Show "shipping" costs column.
ja: 「送料」列を表示します。

en: Show All Product Variations
ja: すべての商品バリエーションを表示

en: Show Apply Button
ja: 適用ボタンの表示

en: Show Close Button
ja: 閉じるボタンを表示

en: Show Copy Button
ja: コピーボタンを表示する

en: Show Coupon Code
ja: クーポンコードを表示

en: Show Dismiss Button
ja: 解散ボタンの表示

en: Show Gravatar in the "Settings" tab.
ja: 「設定」タブにGravatarを表示します。

en: Show Icon
ja: アイコンを表示

en: Show List
ja: リストを表示

en: Show MLA tier "Rates" tab.
ja: MLA層の「料金」タブを表示する。

en: Show Payment Details Field
ja: [支払いの詳細を表示] フィールド

en: Show Profile Image (Gravatar)
ja: プロフィール画像を表示(グラバター)

en: Show Search Field
ja: 検索フィールドを表示

en: Show Settings
ja: 設定の表示

en: Show WooCommerce login form on affiliate dashboard page when users are logged out.
ja: ユーザーがログアウトしているときにアフィリエイトダッシュボードページにWooCommerceログインフォームを表示します。

en: Show a "join our affiliate program" checkbox on the store checkout.
ja: ストアのチェックアウトに「アフィリエイトプログラムに参加」チェックボックスを表示します。

en: Show a message on the same page.
ja: 同じページにメッセージを表示します。

en: Show a payouts summary of the "Unpaid Commission", "Pending Payments", "Completed Payments".
ja: 「未払いのコミッション」、「保留中の支払い」、「完了した支払い」の支払いの概要を表示します。

en: Show a summary of the 5 latest orders/referrals on the "Statistics" tab.
ja: [統計]タブに最新の5つの注文/紹介の概要を表示します。

en: Show a table of the commission rates earned for that specific affiliate/coupon, on each individual product.
ja: その特定のアフィリエイト/クーポンで獲得したコミッション率を、個々の商品ごとに表に表示します。

en: Show a table with a monthly summary of orders for the coupon, with total sales, commission, and more.
ja: クーポンの注文の月次サマリー、合計売上、コミッションなどを含む表を表示します。

en: Show a toggle switch on the affiliate dashboard that allows users to switch between light and dark mode.
ja: アフィリエイトのダッシュボードに、ユーザーがライトモードとダークモードを切り替えられるトグルスイッチを表示する。

en: Show an "export to excel" button for the "monthly summary" and "recent orders" tables.
ja: 「月次サマリー」テーブルと「最近の注文」テーブルに「Excelにエクスポート」ボタンを表示します。

en: Show customer "city".
ja: 顧客に「市区町村」を表示します。

en: Show customer "country".
ja: 顧客に「国」を表示します。

en: Show customer "first name".
ja: 顧客に「名」を表示します。

en: Show customer "last name".
ja: 顧客に「姓」を表示します。

en: Show discounted price (with coupon)
ja: 割引価格を表示（クーポン使用）

en: Show for logged in users.
ja: ログインしているユーザーに表示する。

en: Show for logged out users.
ja: ログアウトしたユーザーに表示する。

en: Show full coupon page info automatically, if there is only one coupon.
ja: クーポンが1つしかない場合は、クーポンページ全体の情報を自動的に表示します。

en: Show full price (before discount)
ja: フルプライスを表示（割引前）

en: Show icons on the affiliate dashboard tabs.
ja: アフィリエイトダッシュボードのタブにアイコンを表示します。

en: Show login form on affiliate dashboard.
ja: アフィリエイトダッシュボードにログインフォームを表示する。

en: Show login form on affiliate portal
ja: アフィリエイトポータルにログインフォームを表示する

en: Show login form on affiliate portal.
ja: アフィリエイトポータルにログインフォームを表示する。

en: Show logout link on affiliate dashboard (top right).
ja: アフィリエイトダッシュボード(右上)にログアウトリンクを表示します。

en: Show on Mobile Devices
ja: モバイル機器での表示

en: Show on all pages
ja: すべてのページに表示する

en: Show on specific pages
ja: 特定のページに表示する

en: Show order "ID".
ja: 注文 "ID" を表示します。

en: Show order "date".
ja: 注文 "日付" を表示します。

en: Show order "discount".
ja: 注文「割引」を表示します。

en: Show order "status".
ja: 注文の「ステータス」を表示します。

en: Show order "tax" column.
ja: 注文の「税金」列を表示します。

en: Show order "time".
ja: 順序「時間」を表示します。

en: Show order "total".
ja: 注文「合計」を表示します。

en: Show order status totals below the table.
ja: テーブルの下に注文ステータスの合計を表示します。

en: Show products summary/list for orders ("MORE" column).
ja: 注文の製品概要/リストを表示します(「詳細」列)。

en: Show registration form on affiliate dashboard.
ja: アフィリエイトダッシュボードに登録フォームを表示する。

en: Show registration form on affiliate portal
ja: アフィリエイト・ポータルに登録フォームを表示

en: Show registration form on affiliate portal.
ja: アフィリエイトポータルに登録フォームを表示する。

en: Show some nice line graphs on the statistics tab of the affiliate dashboard.
ja: アフィリエイトダッシュボードの統計タブに素敵な折れ線グラフを表示します。

en: Show the combined totals for all orders within the selected date range.
ja: 選択した日付範囲内のすべての注文の合計を表示します。

en: Show username on affiliate dashboard (top right).
ja: アフィリエイトダッシュボード(右上)にユーザー名を表示します。

en: Show/enable custom translation settings (discontinued - not recommended).
ja: カスタム翻訳設定を表示/有効にする(廃止 - 推奨されません)。

en: Showing coupons where
ja: クーポンの表示場所

en: Showing coupons where sales have
ja: 売上があるクーポンの表示

en: Showing the most recent 100 activities. View the full activity log for more details.
ja: 最新の100件の活動を表示しています。詳しくは活動記録をご覧ください。

en: Shown on the cart/checkout page when they have credit available to spend.
ja: カート/チェックアウトページに、クレジットを使えるときに表示されます。

en: Sidebar Background
ja: サイドバーの背景

en: Sidebar Link Hover
ja: サイドバーリンクホバー

en: Signup Promo Page
ja: サインアッププロモーションページ

en: Signup Promo Page Generator
ja: サインアッププロモーションページジェネレーター

en: Signup for a free "APILayer" account to get your API key
ja: 無料の「APILayer」アカウントにサインアップしてAPIキーを取得してください

en: Signup for a free "Exchangerates API" account to get your API key
ja: 無料の「為替レートAPI」アカウントにサインアップして、APIキーを取得します

en: Simply add the %s shortcode to a new page, then select the page from the dropdown below.
ja: %sショートコードを新しいページに追加し、下のドロップダウンからページを選択するだけです。

en: Singapore
ja: シンガポール

en: Single Order: Contains Specific Product
ja: 単一注文：特定の商品を含む

en: Single Order: Contains Specific product
ja: 単一注文:特定の製品が含まれています

en: Single Order: Number of Products
ja: 単一注文:製品数

en: Single Order: Referred Order Total
ja: 単一注文:参照注文合計

en: Site Key
ja: サイトキー

en: Site home URL
ja: サイトホームURL

en: Size:
ja: 大きさ：

en: Skip Setup Wizard / Go To Settings Page
ja: セットアップウィザードをスキップ/設定ページに移動

en: Skipped %s - coupon already exists.
ja: スキップ %s - クーポンは既に存在します。

en: Slide Down
ja: スライドダウン

en: Slide Up
ja: スライドアップ

en: Slovakia
ja: スロバキア

en: Slovenia
ja: スロベニア

en: Small
ja: 小さい

en: Small (8px)
ja: 小 (8px)

en: Small Widget
ja: 小型ウィジェット

en: Small Widget Settings
ja: スモールウィジェットの設定

en: Smiley Face
ja: スマイリーフェイス

en: So for example, if order amount is $100 and the main affiliate rate is 50%, then the main affiliate earns $50. If the tier 1 commission is set to 10%, the tier 1 commission would be $5.
ja: たとえば、注文額が100ドルで、メインアフィリエイトレートが50%の場合、メインアフィリエイトは50ドルを稼ぎます。Tier 1 コミッションが 10% に設定されている場合、Tier 1 コミッションは $5 になります。

en: So for example, if the total order amount is $100, and the tier 1 commission is set to 10%, the tier commission would be $10.
ja: たとえば、合計注文金額が $100 で、Tier 1 コミッションが 10% に設定されている場合、Tier コミッションは $10 になります。

en: Social Sharing (Referral URL)
ja: ソーシャルシェアリング(紹介URL)

en: Social Sharing Buttons
ja: ソーシャル共有ボタン

en: Some items were skipped:
ja: いくつかの項目は省略された：

en: Sorry, only new customers can use this coupon code.
ja: 申し訳ありませんが、このクーポンコードを使用できるのは新規のお客様のみです。

en: Sorry, this affiliate coupon can only be used after visiting the affiliate referral link.
ja: 申し訳ございませんが、このアフィリエイト・クーポンは、アフィリエイト紹介リンクにアクセスした後にのみご利用いただけます。

en: Sorry, this coupon is not assigned to you.
ja: 申し訳ありませんが、このクーポンはあなたに割り当てられていません。

en: Sorry, this coupon is not assigned to you. You can only edit your own account details.
ja: 申し訳ございませんが、このクーポンはお客様には割り当てられていません。編集できるのは自分のアカウント情報のみです。

en: Sorry, this domain is already being used.
ja: 申し訳ありませんが、このドメインは既に使用されています。

en: Sorry, this domain is invalid. Please try again.
ja: 申し訳ありませんが、このドメインは無効です。もう一度お試しください。

en: Sorry, this domain is not allowed.
ja: 申し訳ありませんが、このドメインは許可されていません。

en: Sorry, this is not your coupon affiliate dashboard.
ja: 申し訳ありませんが、これはクーポンアフィリエイトダッシュボードではありません。

en: Sorry, this is not your coupon. Only the user assigned to this coupon can update the payment details for this coupon.
ja: 申し訳ありませんが、これはあなたのクーポンではありません。このクーポンに割り当てられたユーザーのみが、このクーポンの支払詳細を更新できます。

en: Sorry, this statement is not linked to your account.
ja: 申し訳ありませんが、この声明はアカウントにリンクされていません。

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
ja: 申し訳ありませんが、このページへのアクセスは許可されていません。

en: Sorry, you are not currently allowed to apply as an %s.
ja: 申し訳ありませんが、現在アフィリエイトとして申請することはできません。

en: Sorry, you can only use one affiliate coupon per order.
ja: 申し訳ありませんが、注文ごとに使用できるアフィリエイトクーポンは1つだけです。

en: Sorry, you can't use this coupon code or it has expired.
ja: 申し訳ありませんが、このクーポンコードを使用できないか、有効期限が切れています。

en: Sorry, you can't use this coupon code.
ja: 申し訳ありませんが、このクーポンコードは使用できません。

en: Sorry, you can't use your own affiliate coupon code '%s'.
ja: 申し訳ございませんが、ご自身のアフィリエイト・クーポンコード「%s」はご利用いただけません。

en: Sorry, you can't use your own affiliate coupon code.
ja: 申し訳ありませんが、独自のアフィリエイトクーポンコードを使用することはできません。

en: Sorry, you do not have permission to view the MLA dashboard for user:
ja: 申し訳ありませんが、ユーザーの MLA ダッシュボードを経由する権限がありません。

en: Sorry, you do not have permission to view the MLA dashboard.
ja: 申し訳ありませんが、MLA ダッシュボードを表示する権限がありません。

en: Sort
ja: ソート

en: Sort By...
ja: 並べ替え...

en: Sort Code
ja: ソートコード

en: Sort by...
ja: 並べ替え...

en: Source
ja: ソース

en: South Africa
ja: 南アフリカ

en: Spain
ja: スペイン

en: Sparkles
ja: キラキラ

en: Specific Pages (URLs)
ja: 特定のページ（URL）：

en: Specific User ID:
ja: 特定のユーザID:

en: Spend Limits
ja: 利用限度額

en: Square (0px)
ja: スクエア (0px)

en: Star
ja: スター

en: Start
ja: 始める

en: Start Date:
ja: 開始日：

en: Start your FREE 7 Day Trial
ja: 7日間の無料トライアルを開始

en: State
ja: 州

en: Statement
ja: 陳述

en: Statement Details
ja: ステートメントの詳細

en: Statement Footer Image (Logo/Signature)
ja: ステートメントのフッター画像 (ロゴ/署名)

en: Statement Footer Text
ja: ステートメントのフッター テキスト

en: Statement Header Image (Logo)
ja: ステートメント ヘッダーの画像 (ロゴ)

en: Statement Settings
ja: ステートメント設定

en: Statements
ja: ステートメント

en: Statistics
ja: 統計学

en: Statistics Overview
ja: 統計概要

en: Statistics Text Alignment
ja: 統計テキストの配置

en: Statistics Update Required
ja: 要統計アップデート

en: Stats
ja: 統計

en: Stats Tab Custom Text
ja: 統計タブのカスタムテキスト

en: Status
ja: 地位

en: Status unknown
ja: ステータス不明

en: Status:
ja: ステータス

en: Statuses
ja: ステータス

en: Stop "unpaid commission" from being earned for non-affiliate coupons.
ja: 非アフィリエイトクーポンの「未払いコミッション」が獲得されるのを止めます。

en: Store Credit
ja: ストアクレジット

en: Store Credit / Wallet
ja: ストアクレジット/ウォレット

en: Store Credit Balance
ja: ストアクレジット残高

en: Store Credit Discount
ja: ストアクレジット割引

en: Store Credit Payouts
ja: ストアクレジットの支払い

en: Store cookie for how many days?
ja: クッキーを何日間保存しますか?

en: Store cookies for MLA referral links (recommended).
ja: MLA紹介リンクのCookieを保存します(推奨)。

en: Store cookies for domain link tracking and blacklists.
ja: ドメインリンクの追跡とブラックリストのためにCookieを保存します。

en: Store cookies for referral links (recommended).
ja: 紹介リンクのCookieを保存します(推奨)。

en: Store credit payouts will allow affiliates to have commission paid out into a "wallet" which they can then use as a discount to purchase items/products from your shop.
ja: ストアクレジットの支払いにより、アフィリエイトはコミッションを「ウォレット」に支払い、ショップからアイテム/製品を購入するための割引として使用できます。

en: Store this key securely! If you lose it, all encrypted bank details will be permanently unrecoverable.
ja: この鍵は安全に保管してください！万が一紛失した場合、暗号化された銀行情報は永久に復元できなくなります。

en: Store visitors "IP Address" for referral clicks, instead of a random ID.
ja: 訪問者は、ランダムなIDの代わりに、紹介クリックのための「IPアドレス」を保存します。

en: Store your encryption key securely! If lost, encrypted bank details become permanently unrecoverable.
ja: 暗号化キーを安全に保管してください！暗号化された銀行口座情報は、紛失すると永久に復元できなくなります。

en: Strict Fraud Prevention
ja: 厳格な不正防止

en: Stripe
ja: 縞

en: Stripe Account Label
ja: ストライプアカウントラベル

en: Stripe Connect Account
ja: Stripe Connect アカウント

en: Stripe Connect Account (TEST MODE)
ja: Stripe Connect アカウント (テストモード)

en: Stripe Connect Account Type
ja: Stripe Connect アカウントの種類

en: Stripe Connect Account Type (TEST MODE)
ja: Stripe Connect アカウントの種類 (テストモード)

en: Stripe Payouts
ja: ストライプペイアウト

en: Stripe Payouts payment method will allow you to one-click pay your affiliates directly into their Stripe / bank account.
ja: Stripe Payoutsの支払い方法では、ワンクリックでアフィリエイトをStripe /銀行口座に直接支払うことができます。

en: Style #1 - Basic (Legacy)
ja: スタイル #1 - 基本 (レガシー)

en: Style #1 - Default
ja: スタイル#1 - デフォルト

en: Style #2 - Full Width (Modern)
ja: スタイル#2 - 全幅(モダン)

en: Style #2 - Modern (Bold)
ja: スタイル #2 - モダン (太字)

en: Style #3 - Modern (Compact)
ja: スタイル#3 - モダン(コンパクト)

en: Style:
ja: スタイル：

en: Sub-Affiliate Registrations
ja: サブ・アフィリエイト登録

en: Sub-Affiliates
ja: サブアフィリエイト

en: Sub-affiliate summary
ja: サブアフィリエイトの概要

en: Subject
ja: 対象

en: Submit Application
ja: 申請書の提出

en: Submit MLA Payout Requests
ja: MLAペイアウトリクエストの提出

en: Submit Payout Requests
ja: 支払い要求の送信

en: Submit a feature request.
ja: 機能要求を送信します。

en: Subscribe to Affiliate Newsletters
ja: アフィリエイト・ニュースレターを購読する

en: Subscription Renewal Order
ja: サブスクリプション更新注文

en: Subscription Renewal Settings
ja: サブスクリプション更新の設定

en: Subscriptions
ja: サブスクリプション

en: Subscriptions (Recurring Referrals)
ja: サブスクリプション (定期的な紹介)

en: Subtitle shown in the benefits section for non-affiliates.
ja: サブタイトルはアフィリエイト以外の特典欄に記載。

en: Subtotal
ja: 小計

en: Success
ja: 成功

en: Success! Redirecting
ja: 成功！リダイレクト

en: Successfully paid to affiliate.
ja: アフィリエイトへの支払いに成功。

en: Summary
ja: 概要

en: Support
ja: サポート

en: Support Documentation
ja: サポート・ドキュメント

en: Supported merge tags
ja: サポートされている差し込みタグ

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Switzerland
ja: スイス

en: System Default
ja: システム・デフォルト

en: Tab Colours
ja: タブの色

en: Tab Custom Text
ja: タブのカスタムテキスト

en: Tab Icon:
ja: タブアイコン:

en: Tab Visibility
ja: タブの可視性

en: Table Header & Footer
ja: 表のヘッダーとフッター

en: Tabs
ja: タブ

en: Tabs Border Radius
ja: タブの境界線の半径

en: Tabs Font Size
ja: タブのフォントサイズ

en: Tabs Hover
ja: タブホバー

en: Tabs Size / Padding
ja: タブサイズ/パディング

en: Tabs Style
ja: タブのスタイル

en: Tag
ja: タグ

en: Tax
ja: 税金

en: Tax Number
ja: 税番号

en: Tax Rate
ja: 税率

en: Tax Settings
ja: 税金設定

en: Tax/VAT Calculations
ja: 税金/付加価値税の計算

en: Tax/VAT Number
ja: 税金/付加価値税番号

en: Taxes
ja: 税

en: Template
ja: テンプレート

en: Template Coupon
ja: テンプレートクーポン

en: Template Coupon Code
ja: テンプレートクーポンコード

en: Template Coupons
ja: テンプレートクーポン

en: Template Gift Coupon Code:
ja: テンプレートギフトクーポンコード:

en: Template coupon "%s" not found.
ja: テンプレート・クーポン "%s" が見つかりません。

en: Template coupon code:
ja: テンプレートクーポンコード:

en: Template coupon created.
ja: テンプレートクーポンを作成しました。

en: Template coupons this user role is assigned to:
ja: このユーザーロールが割り当てられているテンプレートクーポン:

en: Terms & Conditions Generator
ja: 利用規約ジェネレータ

en: Terms & Conditions Generator Tool
ja: 利用規約作成ツール

en: Terms and Conditions Acceptance Checkbox
ja: 利用規約の同意チェックボックス

en: Terms and Conditions Generator
ja: 利用規約ジェネレーター

en: Terms and Conditions Page Generator
ja: 利用規約ページジェネレーター

en: Test Newsletter
ja: テストニュースレター

en: Test Phone Number (E.164 format):
ja: テスト電話番号（E.164形式）：

en: Test User
ja: テストユーザー

en: Test sent!
ja: テストが送られた！

en: Text
ja: テキスト

en: Text Area Field
ja: テキストエリアフィールド

en: Text Color
ja: テキストの色

en: Text Field
ja: テキストフィールド

en: Text color for the main floating button.
ja: メインのフローティングボタンの文字色。

en: Text shown next to the users store credit balance.
ja: ユーザーがクレジット残高を保存する横に表示されるテキスト。

en: Text shown on the floating button for users who are already affiliates.
ja: すでにアフィリエイトになっているユーザーのためにフローティングボタンに表示されるテキスト。

en: Text shown on the floating button for users who are not yet affiliates.
ja: まだアフィリエイトになっていないユーザーのためにフローティングボタンに表示されるテキスト。

en: Text:
ja: テキスト：

en: Thank You – We Hit a New Milestone Together
ja: ありがとう - 私たちは共に新たなマイルストーンに到達した

en: The "%s" coupon already exists. Please try again with a different coupon code.
ja: "%s" クーポンはすでに存在します。別のクーポンコードでもう一度お試しください。

en: The "Affiliate Portal" is an alternative to the normal "affiliate dashboard" page.
ja: 「アフィリエイトポータル」は、通常の「アフィリエイトダッシュボード」ページに代わるものです。

en: The "Processing Commission" will be displayed in the "Payouts" tab as a small notice just above the "Unpaid Commission" amount.
ja: 処理手数料」は「ペイアウト」タブの「未払い手数料」のすぐ上に小さく表示されます。

en: The "Store Credit" payout method needs to be enabled to use this reward.
ja: この特典を使用するには、「ストアクレジット」の支払い方法を有効にする必要があります。

en: The "template coupon" you have set does not exist. Please make sure you have created it, and entered the exact name in the settings.
ja: 設定した「テンプレートクーポン」が存在しません。作成し、設定に正確な名前を入力したことを確認してください。

en: The "unpaid commission" meets the required payment threshold.
ja: 「未払いのコミッション」は、必要な支払い基準額を満たしています。

en: The %1$s application was automatically accepted.
ja: 1$sの申請が自動的に受理されました。

en: The %1$s user did not exist, so a new user account has been created, and details sent to their email.
ja: 1$s ユーザが存在しなかったので、新しいユーザ・アカウントが作成され、その電子メールに詳細が送信されました。

en: The %s user %s has been successfully added.
ja: アフィリエイト ユーザー %s が正常に追加されました。

en: The %s user has been successfully added.
ja: アフィリエイトユーザーが正常に追加されました。

en: The APILayer free plan should support all base currencies and 100 requests/month which is all that is required.
ja: 現在、APILayer無料プランはすべての基本通貨と1000リクエスト/月をサポートしています。

en: The IP address will be stored in the "clicks" database table. The IP address is only used to check if a click has already been tracked for that visitor.
ja: IPアドレスは「クリック数」データベーステーブルに保存されます。IPアドレスは、その訪問者のクリックがすでに追跡されているかどうかを確認するためにのみ使用されます。

en: The PRO version of this plugin includes a terms and conditions page generator, which allows you to easily create your own terms and conditions page.
ja: このプラグインのPROバージョンには、独自の利用規約ページを簡単に作成できる利用規約ページジェネレーターが含まれています。

en: The affiliate can then download these statements on the affiliate dashboard, and you can also download them in the admin payouts section.
ja: アフィリエイトは、アフィリエイトダッシュボードでこれらのステートメントをダウンロードし、管理者の支払いセクションでダウンロードすることもできます。

en: The affiliate can then request a payout for this commission in their affiliate dashboard, which will notify you. This can then be paid in the admin "Payouts" page.
ja: その後、アフィリエイトはアフィリエイトダッシュボードでこのコミッションの支払いをリクエストでき、通知されます。これは、管理画面の「支払い」ページで支払うことができます。

en: The affiliate dashboard for one or more coupons needs to be loaded at least once to initially calculate and display complete the statistics.
ja: 1つまたは複数のクーポンのアフィリエイトダッシュボードは、最初に完全な統計情報を計算して表示するために、少なくとも1回はロードする必要があります。

en: The affiliate dashboard for this coupon needs to be loaded at-least once.
ja: このクーポンのアフィリエイトダッシュボードは、少なくとも一度はロードする必要があります。

en: The affiliate portal is enabled, but the URL rewrite rules are not work correctly.
ja: アフィリエイトポータルは有効になっていますが、URL書き換えルールが正しく機能していません。

en: The affiliate registration form will be shown as default for logged out users on the affiliate dashboard page, next to the login form.
ja: アフィリエイト登録フォームは、アフィリエイトダッシュボードページのログインフォームの隣に、ログアウトしたユーザーのためにデフォルトで表示されます。

en: The affiliate user account no longer exists.
ja: アフィリエイトのユーザーアカウントはもう存在しません。

en: The affiliate user can then visit the "affiliate dashboard page" to view their affiliate statistics, commissions, referral URLs, etc, for the coupon(s) they are assigned to.
ja: アフィリエイトユーザーは、「アフィリエイトダッシュボードページ」にアクセスして、割り当てられたクーポンのアフィリエイト統計、コミッション、紹介URLなどを表示できます。

en: The affiliate user can then visit the "affiliate dashboard page" to view their affiliate statistics, commissions, referral URLs, etc, for the coupons they are assigned to.
ja: アフィリエイトユーザーは、「アフィリエイトダッシュボードページ」にアクセスして、割り当てられたクーポンのアフィリエイト統計、コミッション、紹介URLなどを表示できます。

en: The affiliate user has entered their payment details (in the "settings" tab on their dashboard).
ja: アフィリエイトユーザーが支払いの詳細を入力しました(ダッシュボードの[設定]タブ)。

en: The affiliate user has not yet been set for this coupon.
ja: アフィリエイトユーザーは、このクーポンにまだ設定されていません。

en: The affiliate user has not yet been set.
ja: アフィリエイト・ユーザーはまだ設定されていません。

en: The affiliate user has not yet set their payout details on the affiliate dashboard.
ja: アフィリエイトユーザーは、アフィリエイトダッシュボードで支払いの詳細をまだ設定していません。

en: The below section includes a list of most of the modules and features included in the Pro plan. However other smaller features and customisations can be found throughout the settings page.
ja: 以下のセクションには、Proプランに含まれるほとんどのモジュールと機能のリストが含まれています。ただし、その他の小さな機能やカスタマイズは、設定ページ全体にあります。

en: The below table will show all MLA users where the "unpaid commission" amount is more than
ja: 以下の表は、「未払い手数料」が以下の金額以上であるMLAユーザーをすべて表示します。

en: The below table will show all affiliate coupons where the "unpaid commission" amount is more than
ja: 以下の表は、「未払いのコミッション」の金額が

en: The commission for is calculated based on a fixed amount earned by each tier per order referred by a sub-affiliate.
ja: コミッションは、サブアフィリエイトが紹介した注文ごとに各階層が獲得した固定額に基づいて計算されます。

en: The commission for is calculated based on a percentage of the total order amount.
ja: の手数料は、合計注文金額のパーセンテージに基づいて計算されます。

en: The commission is calculated based on a percentage of the amount earned by the main affiliate.
ja: コミッションは、メインアフィリエイトが稼いだ金額の割合に基づいて計算されます。

en: The coupon code you entered does not exist.
ja: 入力したクーポンコードが存在しません。

en: The coupon has an affiliate user assigned to it.
ja: クーポンにはアフィリエイトユーザーが割り当てられています。

en: The creative will only be visible to affiliates with any of the selected user roles.
ja: クリエイティブは、このユーザー役割を持つアフィリエイトにのみ表示されます。

en: The default "Page URL" when affiliates generate referral links in the dashboard. Note: This needs to be a valid link/page on this website only.
ja: アフィリエイトがダッシュボードで紹介リンクを生成するときのデフォルトの「ページURL」。注:これは、このWebサイトでのみ有効なリンク/ページである必要があります。

en: The email address of the affiliate.
ja: アフィリエイトのメールアドレス。

en: The email report will use the same email template/styling from the WooCommerce email settings.
ja: メールレポートは、WooCommerceのメール設定と同じメールテンプレート/スタイルを使用します。

en: The expanded widget will use the same title, icon, and message as the Regular Popup settings above.
ja: 拡張ウィジェットは、上記の通常ポップアップ設定と同じタイトル、アイコン、メッセージを使用します。

en: The first name of the affiliate.
ja: アフィリエイトの名。

en: The floating widget displays a small button on your website that opens a compact affiliate dashboard popup.
ja: フローティングウィジェットは、あなたのウェブサイトに小さなボタンを表示し、コンパクトなアフィリエイトダッシュボードのポップアップを開きます。

en: The following affiliates registered via your invite link. You can approve or decline their applications below.
ja: 以下のアフィリエイトが招待リンクから登録されました。以下から承認または拒否することができます。

en: The following integration addons are available to download and install right now:
ja: 次の統合アドオンは、今すぐダウンロードしてインストールできます。

en: The free version gives access to admin reports for the past 4 weeks. Reports allow you to see the overall statistics for all affiliates/coupons, and each individual affiliate/coupon, on a single page
ja: 無料版では、過去4週間の管理者レポートにアクセスできます。レポートを使用すると、すべてのアフィリエイト/クーポン、および個々のアフィリエイト/クーポンの全体的な統計を1つのページで確認できます。

en: The free version of Coupon Affiliates for WooCommerce has been deactivated because the PRO version is active. You can safely delete the free version.
ja: クーポンアフィリエイト for WooCommerceの無料版はPRO版が有効なため、無効化されました。安心して無料版を削除してください。

en: The gift coupon code that was generated.
ja: 生成されたギフトクーポンコード。

en: The header text displayed at the top of the tab content.
ja: タブ コンテンツの上部に表示されるヘッダー テキスト。

en: The last name of the affiliate.
ja: アフィリエイトの姓。

en: The main message displayed in the popup. Available placeholders: {discount}, {coupon_code}, {affiliate_name}
ja: ポップアップに表示されるメインメッセージ。利用可能なプレースホルダ{割引}, {クーポンコード}, {アフィリエイト名}。

en: The main title/heading displayed at the top of the popup.
ja: ポップアップの上部に表示されるメインタイトル/見出し。

en: The maximum amount of extra tiers in your MLA system (not including the main affiliate).
ja: MLA システム内の追加レベルの最大量 (メインのアフィリエイトは含みません)。

en: The maximum date range is 12 months. Your filters have been updated.
ja: 最大日付範囲は 12 か月です。フィルターが更新されました。

en: The maximum number of orders to show when filtered by date. Too many could make it take significantly longer to load.
ja: 日付でフィルタリングしたときに表示する注文の最大数。多すぎると、読み込みにかなり時間がかかる可能性があります。

en: The message displayed in the bar. Available placeholders: {discount}, {coupon_code}, {affiliate_name}
ja: バーに表示されるメッセージ。利用可能なプレースホルダ{割引}, {クーポンコード}, {アフィリエイト名}。

en: The most powerful affiliate plugin for WooCommerce. Track commission, generate referral URLs, assign affiliate coupons, and display detailed stats.
ja: WooCommerceのための最も強力なアフィリエイトプラグインです。報酬の追跡、紹介URLの生成、アフィリエイトクーポンの割り当て、詳細な統計情報の表示。

en: The name of the tab button.
ja: タブ ボタンの名前。

en: The name of your Store Credit wallet, show in the payout method selection etc.
ja: ストアクレジットウォレットの名前、支払い方法の選択などに表示されます。

en: The next scheduled payout requests will be on
ja: 次回のスケジュールされた支払い要求はオンになります

en: The number of days after an order is created, that the commission earned is added to the users account as "unpaid commission". Useful if you want to prevent commission being paid out early for orders that may be refunded etc.
ja: 注文が作成されてから、獲得したコミッションが「未払いのコミッション」としてユーザーアカウントに追加される日数。返金される可能性のある注文などの手数料が早期に支払われるのを防ぎたい場合に便利です。

en: The order status required for "unpaid commission" to be granted. Default "completed" for most sites. This should be the final status for your orders, once it has been paid and delivered.
ja: 「未払いのコミッション」を付与するために必要な注文ステータス。ほとんどのサイトで既定の "完了" です。これは、注文が支払われて配達された後の最終ステータスになります。

en: The page is built with the default "Gutenberg" page builder, and will include important information about your affiliate program like commission rates, along with the registration form for users to sign up for your affiliate program. You can also set this page as the default registration page.
ja: このページはデフォルトの「Gutenberg」ページビルダーで構築されており、コミッション率などのアフィリエイトプログラムに関する重要な情報と、ユーザーがアフィリエイトプログラムにサインアップするための登録フォームが含まれています。このページをデフォルトの登録ページとして設定することもできます。

en: The page will reload automatically when it is complete.
ja: ページが完了すると自動的にリロードされます。

en: The passwords do not match. Please try again.
ja: パスワードが一致しません。もう一度やり直してください。

en: The payout status will still be updated locally.
ja: ペイアウトのステータスは引き続きローカルで更新されます。

en: The plugin will default to the normal dashboard page until the rewrite rule exists.
ja: プラグインは、書き換えルールが存在するまで、デフォルトの通常のダッシュボードページになります。

en: The registration page is currently set to:
ja: 登録ページは現在、次のように設定されています。

en: The stats/content isn’t loading on my dashboard. How can I fix this?
ja: 統計/コンテンツがダッシュボードに読み込まれません。どうすればこれを修正できますか?

en: The tab will only be visible to affiliates with any of the selected user roles.
ja: このタブは、選択したユーザーロールのいずれかを持つアフィリエイトにのみ表示されます。

en: The tax rate that will be added to the payment statements.
ja: 支払明細書に追加される税率。

en: The text for the main action button.
ja: メインアクションボタンのテキスト。

en: The text shown on the collapsed widget button. Available placeholders: {discount}, {coupon_code}
ja: 折りたたまれたウィジェットボタンに表示されるテキスト。利用可能なプレースホルダ{割引}, {クーポン_コード}。

en: The total commission you have earned from this specific sub-affiliate referrals.
ja: この特定のサブアフィリエイト紹介から獲得した合計コミッション。

en: The unpaid commission amount is below the payout threshold.
ja: 未払いのコミッション額が支払い基準額を下回っています。

en: The user role will be generated automatically as: coupon_affiliate_[display_name]
ja: ユーザーロールは、次のように自動的に生成されます: coupon_affiliate_[display_name]

en: The user will be notified by email, and can then login to their affiliate dashboard to view their statistics and more.
ja: ユーザーにはメールで通知が届き、その後、アフィリエイトダッシュボードにログインして統計などを表示できます。

en: The username of the affiliate.
ja: アフィリエイトのユーザー名。

en: The username will be used as the coupon code by default, unless you have the "Dynamic Code Generator" enabled.
ja: ユーザー名は、「動的コードジェネレータ」を有効にしていない限り、デフォルトでクーポンコードとして使用されます。

en: The widget is built with performance in mind, only loading most of the resources needed when the button is clicked.
ja: このウィジェットは、ボタンがクリックされたときに必要なリソースの大部分だけをロードするように、パフォーマンスを考慮して作られています。

en: The widget is responsive and works well on both desktop and mobile devices.
ja: ウィジェットはレスポンシブで、デスクトップでもモバイルでもうまく機能する。

en: Theme Color
ja: テーマカラー

en: Then, only users that are assigned to a coupon will be able to see their dashboard (for that coupon) on this page.
ja: これにより、クーポンに割り当てられているユーザーのみが、このページで (そのクーポンの) ダッシュボードを表示できます。

en: There are also a variety of options available below to automate payout requests/payments, select your payout methods, and much more!
ja: また、支払いリクエスト/支払いの自動化、支払い方法の選択など、さまざまなオプションを以下から選択できます。

en: There are several other ways payout requests can be submitted, for the affiliates available "unpaid commission".
ja: アフィリエイトが利用できる「未払いコミッション」のために、支払いリクエストを送信する方法は他にもいくつかあります。

en: There have been %1$d new affiliate referrals since %2$s.
ja: 2$s以降、%1$d件の新しいアフィリエイト紹介がありました。

en: There have been no clicks for this campaign yet.
ja: このキャンペーンのクリック数はまだありません。

en: There was an error connecting to Stripe account. Please contact an administrator.
ja: Stripe アカウントへの接続中にエラーが発生しました。管理者に問い合わせてください。

en: These are line graphs that show the commission earnings for every day in the past 90 days, 30 days or 7 days.
ja: これらは、過去90日間、30日間、または7日間の毎日のコミッション収益を示す折れ線グラフです。

en: These details will be shown on your PDF statements for payouts.
ja: これらの詳細は、支払いの PDF 明細書に表示されます。

en: These options allow you to set product category-level commission rates.
ja: これらのオプションにより、商品カテゴリーレベルのコミッションレートを設定することができます。

en: These options allow you to set product variation-level commission rates.
ja: これらのオプションにより、商品バリエーションレベルの手数料率を設定することができます。

en: These options will improve loading speed of your affiliate dashboard for large coupons with lots of orders (since it wont need to calculate every time).
ja: これらのオプションは、注文が多い大規模なクーポンのアフィリエイトダッシュボードの読み込み速度を向上させます(毎回計算する必要がないため)。

en: These settings allow you to restrict the bonus to only be available for specific users.
ja: これらの設定により、ボーナスを特定のユーザーのみが利用できるように制限することができます。

en: These settings do not belong to a specific tab, but are other customisation options for the affiliate dashboard.
ja: これらの設定は特定のタブに属するものではなく、アフィリエイトダッシュボードのその他のカスタマイズオプションです。

en: These settings let you customise the format of the referral links that your affiliates can generate on their affiliate dashboard.
ja: これらの設定により、アフィリエイトがアフィリエイトダッシュボードに生成できる紹介リンクの形式をカスタマイズできます。

en: These values be assigned on a per affiliate coupon, per product, per category, or per group basis.
ja: これらの値は、アフィリエイト・クーポンごと、商品ごと、カテゴリーごと、またはグループごとに割り当てることができます。

en: These visitors will not be able to use any affiliate coupons on their purchases, and can not apply to become an affiliate.
ja: これらの訪問者は、購入時にアフィリエイトクーポンを使用することができず、アフィリエイトになることを申請することはできません。

en: These will take priority over the global commission rate settings, however if you set per-coupon or per-product commission rates too, those will take priority instead.
ja: これらはグローバルコミッションレート設定よりも優先されますが、クーポンごとまたは商品ごとのコミッションレートも設定している場合は、代わりにそれらが優先されます。

en: They would need to click the referral link again for coupons to be automatically applied again, or future orders to be awarded to the affiliate.
ja: クーポンが自動的に再度適用されるか、将来の注文がアフィリエイトに授与されるためには、紹介リンクをもう一度クリックする必要があります。

en: This Month
ja: 今月

en: This Month’s Top 5 Affiliates + Your Performance Snapshot
ja: 今月のトップ5アフィリエイト＋あなたのパフォーマンス・スナップショット

en: This affiliate (%s) is a part of your MLA network. You are viewing their statistics and commission earnings.
ja: このアフィリエイトはMLAネットワークの一部です。あなたは彼らの統計とコミッション収入を表示しています。

en: This affiliate doesn't currently have any sub-affiliates in their MLA network.
ja: このアフィリエイトは現在、MLAネットワークにサブアフィリエイトはいません。

en: This affiliate doesn't currently have any sub-affiliates.
ja: このアフィリエイトには現在、サブアフィリエイトはありません。

en: This affiliate will be assigned to the new coupon.
ja: このアフィリエイトは新しいクーポンに割り当てられる。

en: This allows you to set the maximum commission amount that is calculated and can be earned per order referred by affiliates.
ja: これにより、アフィリエイトが紹介する注文ごとに計算され、獲得できる最大コミッション額を設定できます。

en: This applies to hosts like Rocket.net, Hostinger, Namecheap, and others using LiteSpeed.
ja: これは、LiteSpeedを使用しているRocket.net、Hostinger、Namecheapなどのホストに適用されます。

en: This bonus is not applied on the dashboard or when they request payouts. It will simply apply the bonus % as additional credit, when the payout is marked as paid.
ja: このボーナスは、ダッシュボードや支払いを要求したときには適用されません。支払いが支払い済みとしてマークされている場合、ボーナス%を追加クレジットとして適用するだけです。

en: This bonus was granted as an initial award for becoming a new affiliate.
ja: このボーナスは、新しいアフィリエイトになることに対する最初の報酬として付与されました。

en: This can not be edited for a lifetime affiliate referral.
ja: これは、生涯のアフィリエイト紹介のために編集することはできません。

en: This can not be edited when the order is completed.
ja: 注文完了時に編集することはできません。

en: This commission earned once an order is marked as completed (or other selected statuses below), and is available for affiliates to request payouts for.
ja: このコミッションは、注文が完了（または下記の選択されたステータス）した時点で発生し、アフィリエイトが支払いを要求することができます。

en: This coupon code already exists.
ja: このクーポンコードはすでに存在しています。

en: This coupon does not exist!
ja: このクーポンは存在しません!

en: This email address is already associated with username:
ja: このメールアドレスはすでにユーザー名に関連付けられています：

en: This email already exists. Please try again, or login first.
ja: このメールはすでに存在します。もう一度お試しいただくか、ログインをお願いいたします。

en: This email has already been invited.
ja: このメールは既に招待されています。

en: This excludes the plugin settings which are available to those with the "manage_options" permission.
ja: これは、「manage_options」権限を持つ人が利用できるプラグイン設定を除外します。

en: This feature allows you to collect the conversion rates automatically from an Exchange Rates API.
ja: この機能を使用すると、「為替レートAPI」から換算レートを自動的に収集できます。

en: This feature is currently in beta. Please consider testing your settings and payments. If you experience any issues, please contact plugin support.
ja: この機能は現在ベータ版です。設定や支払いのテストをご検討ください。問題が発生した場合は、プラグインサポートまでご連絡ください。

en: This feature is disabled because you have disabled the cookie storage.
ja: この機能は、Cookieストレージを無効にしたため無効になっています。

en: This feature is not enabled.
ja: この機能は有効になっていない。

en: This includes a nice email report, along with a downloadable PDF version attached to the email.
ja: これには、メールに添付されたダウンロード可能なPDFバージョンとともに、素敵なメールレポートが含まれています。

en: This is an existing user.
ja: これは既存のユーザーです。

en: This is commission that has been tracked but the orders are not yet completed. This may not be the final amount and is subject to change. It will become unpaid commission once the order status is updated to completed.
ja: これは追跡された手数料ですが、注文はまだ完了していません。これは最終的な金額ではなく、変更される場合があります。注文ステータスが完了に更新されると、未払い手数料となります。

en: This is how many days after someone clicks on a referral link, that the cookie will be stored to automatically apply the coupon.
ja: これは、誰かが紹介リンクをクリックしてから何日後、クーポンを自動的に適用するためにクッキーが保存されるかです。

en: This is limited to PDF files only. These invoices will be uploaded to a "coupon-affiliate-invoices" folder in your uploads directory.
ja: これはPDFファイルのみに制限され、最大サイズは200KBです。これらの請求書は、アップロードディレクトリの「クーポンアフィリエイト請求書」フォルダにアップロードされます。

en: This is only a basic spam protection method, and is not as effective as CAPTCHA.
ja: これは基本的なスパム保護方法にすぎず、CAPTCHAほど効果的ではありません。

en: This is our default store credit system, built directly into this plugin. (A more simple solution with no additional setup needed.)
ja: これは、このプラグインに直接組み込まれたデフォルトのストアクレジットシステムです。(追加のセットアップを必要としないより簡単なソリューション。

en: This is required for domain link tracking and domain blacklists to work.
ja: これは、ドメイン リンク トラッキングとドメイン ブラックリストを機能させるために必要です。

en: This is set to your home page by default, but can be any page on your website.
ja: これはデフォルトでホームページに設定されていますが、Webサイト上の任意のページにすることができます。

en: This is shown at the bottom of the PDF statements, just before the Footer Text. Recommended size is no larger than 340 x 70
ja: これは、PDF ステートメントの下部、フッターテキストの直前に表示されます。推奨サイズは 340 x 70 以下

en: This is shown at the very top left of the affiliate portal. Recommended size is 200px width.
ja: これは、アフィリエイトポータルの左上に表示されます。推奨サイズは幅200pxです。

en: This is shown at the very top of the PDF report (attached to the email). Recommended size is 340 x 70.
ja: これは、PDF レポートの最上部 (電子メールに添付) に表示されます。推奨サイズは340 x 70です。

en: This is shown at the very top of the PDF statements. Recommended size is 340 x 70
ja: これは、PDF ステートメントの最上部に表示されます。推奨サイズは340 x 70

en: This is shown below the message above, next to a checkbox, allowing them to apply some or all of their credit to the cart.
ja: これは、上記のメッセージの下のチェックボックスの横に表示され、クレジットの一部またはすべてをカートに適用できます。

en: This is the amount of bonus commission (flat amount) they will be given from this reward.
ja: これは、この報酬から与えられるボーナスコミッション(定額)の金額です。

en: This is the amount of days that will be calculated at a time. If you experience issues with the ajax loading, try lowering this number (will be slower but more reliable).
ja: これは、一度に計算される日数です。ajaxの読み込みで問題が発生した場合は、この数値を下げてみてください(数値が小さいほど遅くなります)。

en: This is the amount of store credit they will be given from this reward. Funds are added directly to their store credit wallet.
ja: これは、この報酬から与えられるストアクレジットの量です。資金はストアクレジットウォレットに直接追加されます。

en: This is the amount their earned commission from orders will be increased by. For example, 5% would increase $100 commission to $105. This will override any existing reward bonus set.
ja: これは、注文から獲得したコミッションが増加する金額です。たとえば、5%は100ドルのコミッションを105ドルに増やします。これにより、既存の報酬ボーナスセットが上書きされます。

en: This is the base currency for your store, in which totals/commission will be converted to. You can change this in the WooCommerce settings.
ja: これはストアの基本通貨で、合計/コミッションが換算されます。これは、WooCommerce 設定で変更できます。

en: This is the default referral link your affiliates can share.
ja: これは、アフィリエイトが共有できるデフォルトの紹介リンクです。

en: This is the description that will be shown under the progress bar. By default, it shows a summary of the requirement for the reward.
ja: これは、進行状況バーの下に表示される説明です。既定では、報酬の要件の概要が表示されます。

en: This is the email address that will recieve admin notifications such as new affiliate registrations, and payout notifications.
ja: これは、新しいアフィリエイトアプリケーションや支払い通知などの管理者通知を受信する電子メールアドレスです。

en: This is the frequency that the reward can be triggered. For example, if you select "Once Per Month", the reward can only be earned once within a month. In the next month, they can earn the reward again on their next order if they meet the requirements. This refers to the current week/month/year, for example %s or %s.
ja: これは、報酬をトリガーできる頻度です。例えば、「月に1回」を選択した場合、報酬は1ヶ月に1回しか獲得できません。翌月には、要件を満たしていれば、次の注文で再び報酬を獲得できます。これは、現在の週/月/年を指します (例: %s または %s)。

en: This is the limit on how many renewal orders will be rewarded to the affiliate after the initial signup. This does not include the initial order. Set to 0 for unlimited renewals.
ja: これは、最初のサインアップ後にアフィリエイトに報われる更新注文の数の制限です。これには、初期順序は含まれません。無制限の更新の場合は 0 に設定します。

en: This is the message shown on the page as soon as the user submits the application form. The {couponcode} placeholder will be replaced with their chosen coupon code.
ja: これは、ユーザーが申請書を送信するとすぐにページに表示されるメッセージです。{クーポンコード} プレースホルダーは、選択したクーポン コードに置き換えられます。

en: This is the name of the discount shown on the cart page, when store credit is applied.
ja: これは、店舗クレジットが適用されるときにカートページに表示されるディスカウントの名前です。

en: This is the new commission percentage that will be set for the affiliates coupon.
ja: これは、アフィリエイトクーポンに設定される新しいコミッションの割合です。

en: This is the new fixed commission amount per order, that will be set for the coupon.
ja: これは、クーポンに設定される注文ごとの新しい固定手数料額です。

en: This is the new fixed commission amount per product, that will be set for the coupon.
ja: これは、クーポンに設定される製品ごとの新しい固定手数料額です。

en: This is the order status that will be assigned to the new order.
ja: これは、新しい注文に割り当てられる注文ステータスです。

en: This is the product ID of the product that will be added to the new order. You can find the product ID by going to the Products page and hovering over the product name.
ja: これは、新しい注文に追加される製品の製品 ID です。製品 ID を確認するには、[製品] ページに移動し、製品名にカーソルを合わせます。

en: This is the slug for the shortlinks, for example:
ja: これはショートリンクのスラッグです、例えば:

en: This is the template coupon used for generating new affiliate coupons when a new affiliate is created.
ja: これは、新しいアフィリエイトが作成されたときに、新しいアフィリエイトクーポンを生成するために使用されるテンプレートクーポンです。

en: This is the user permission required to have full access for this plugin. Administrator will always have access to everything.
ja: これは、このプラグインへのフルアクセスに必要なユーザー権限です。管理者は常にすべてにアクセスできます。

en: This is useful for showing withheld commission, which would convert it to "unpaid commission" once the order is completed, which they can then request payouts for.
ja: これは、保留された手数料を表示するのに便利で、注文が完了した時点で「未払い手数料」に変換され、支払いを要求することができる。

en: This link will take you to the affiliate dashboard for this specific coupon.
ja: このリンクをクリックすると、この特定のクーポンのアフィリエイトダッシュボードに移動します。

en: This may be made available in the free version soon. For now, if you need help with creating your terms and conditions page in the free version, you can view <a href="%s" target="_blank">this article</a>.
ja: これはまもなく無料版で利用可能になるかもしれません。今のところ、無料版で利用規約ページを作成する際にサポートが必要な場合は、 <a href="%s" target="_blank">この記事</a>をご覧ください。

en: This may take a few seconds. Larger date ranges may take longer.
ja: 数秒かかることもある。日付範囲が大きい場合は、さらに時間がかかることがあります。

en: This may therefore disregard some of the order statuses that are checked above.
ja: したがって、これにより、上記でチェックされた注文ステータスの一部が無視される可能性があります。

en: This means that you will need to manually edit existing users to the "coupon affiliate", or have them automatically assign to this role when filling out the registration form (enable this in "registration settings").
ja: つまり、既存のユーザーを手動で「クーポンアフィリエイト」に編集するか、登録フォームに記入するときに自動的にこの役割に割り当てる必要があります(「登録設定」でこれを有効にします)。

en: This message will be displayed on the registration form, and you can include links to your Terms of Use or privacy policy.
ja: このメッセージは登録フォームに表示され、利用規約やプライバシーポリシーへのリンクを含めることができます。

en: This must be a verified Twilio number or messaging service SID. Use E.164 format: +[country code][number].
ja: これは検証済みのTwilio番号またはメッセージングサービスのSIDでなければなりません。E.164形式を使用してください：+国番号][番号].

en: This option will allow you to enable "lifetime commission" either globally, or on a per-coupon basis.
ja: このオプションを使用すると、「生涯コミッション」をグローバルに、またはクーポンごとに有効にすることができます。

en: This option will enable the "affiliate landing page" metabox on pages, for you to assign a page as a landing page for an affiliate coupon.
ja: このオプションを選択すると、ページ上の「アフィリエイトランディングページ」メタボックスが有効になり、ページをアフィリエイトクーポンのランディングページとして割り当てることができます。

en: This order was generated as part of the affiliate reward: %s
ja: この注文はアフィリエイト報酬の一部として発生しました： %s

en: This page is not currently set as the Registration Page.
ja: このページは現在、登録ページとして設定されていません。

en: This page shows affiliate users who have access to the Multi-Level Affiliate (MLA) system, along with their MLA statistics.
ja: このページでは、マルチレベル・アフィリエイト（MLA）システムにアクセスできるアフィリエイト・ユーザーと、そのMLA統計情報を表示します。

en: This page will then act the same as a referral URL for that affiliate coupon.
ja: このページは、そのアフィリエイトクーポンの紹介URLと同じように機能します。

en: This payout has already been created and requires manual completion in your Wise account.
ja: このペイアウトはすでに作成されており、Wiseアカウントで手動で完了する必要があります。

en: This payout has already been processed. Transaction ID:
ja: このペイアウトはすでに処理されています。取引ID

en: This payout has been cancelled in Wise. Transfer ID:
ja: このペイアウトはワイズでキャンセルされました。振込ID

en: This payout has been successfully completed in Wise. Transfer ID:
ja: このペイアウトはワイズで正常に完了しました。送金ID

en: This plugin is frequently updated and maintained. If you notice any bugs, issues, or conflicts with other themes/plugins, please get in touch and it will be looked into.
ja: このプラグインは頻繁に更新され、維持されています。バグ、問題、または他のテーマ/プラグインとの競合に気づいた場合は、連絡を取ってください。

en: This registration has already been processed.
ja: この登録はすでに処理されています。

en: This setting is required in case you have set custom commission amounts on both a coupon level, and product level.
ja: この設定は、クーポンレベルと製品レベルの両方でカスタムコミッション金額を設定している場合に必要です。

en: This tool help you create a simple but effective custom signup promo page for your affiliate program.
ja: このツールは、アフィリエイトプログラムのシンプルでありながら効果的なカスタムサインアッププロモーションページを作成するのに役立ちます。

en: This tool requires Gutenberg to be enabled. Please disable the "Disable Gutenberg" plugin or any other plugin that disables Gutenberg.
ja: このツールを使用するには、Gutenbergを有効にする必要があります。「Disable Gutenberg」プラグインまたはGutenbergを無効にするその他のプラグインを無効にしてください。

en: This tool requires WordPress 5.0 or higher with Gutenberg support.
ja: このツールには、WordPress 5.0以降とGutenbergのサポートが必要です。

en: This user already has a parent affiliate assigned.
ja: このユーザーにはすでに親アフィリエイトが割り当てられています。

en: This user belongs to the group: %s
ja: このユーザはグループ %s に属しています。

en: This user does not exist, please enter a valid user, or enter an email address to create a new account.
ja: このユーザーは存在しません。有効なユーザーを入力するか、メールアドレスを入力して新しいアカウントを作成してください。

en: This user is not a direct Tier 1 sub-affiliate of the given parent.
ja: このユーザは、指定された親の直接の Tier 1 サブアフィリエイトではない。

en: This username already exists. Please try again, or login first.
ja: このユーザー名はすでに存在します。もう一度お試しいただくか、ログインをお願いいたします。

en: This username does not exist. A new user will be created.
ja: このユーザー名は存在しません。新しいユーザが作成されます。

en: This will NOT affect the discount that has already been applied unless you recalculate the order.
ja: - これは、注文を再計算しない限り、すでに適用されている割引には影響しません。

en: This will affect the coupon usage stats, orders list, commission, and monthly summary.
ja: これは、クーポンの使用状況の統計、注文リスト、コミッション、および月次サマリーに影響します。

en: This will allow affiliate users to login to the dashboard if they visit the base dashboard URL.
ja: これにより、アフィリエイトユーザーは、ダッシュボードの基本URLにアクセスした場合にダッシュボードにログインできます。

en: This will allow affiliates to click a toggle to only show converted clicks.
ja: これにより、アフィリエイトはトグルをクリックして、変換されたクリックのみを表示できます。

en: This will allow affiliates to filter through their whole click history with pagination.
ja: これにより、アフィリエイトはページネーションでクリック履歴全体をフィルタリングできます。

en: This will allow the affiliate user to replace the default link/URL in the "embed code" for each creative with their own URL.
ja: これにより、アフィリエイトユーザーは、各クリエイティブの「埋め込みコード」のデフォルトのリンク/ URLを独自のURLに置き換えることができます。

en: This will allow the affiliate user to select a campaign, which will update the URL in the "embed code" for each campaign to include the campaign tracking parameter.
ja: これにより、アフィリエイトユーザーはキャンペーンを選択でき、各キャンペーンの「埋め込みコード」のURLが更新され、キャンペーントラッキングパラメータが含まれます。

en: This will allow them to add extra emails to send their email notifications to.
ja: これにより、電子メール通知を送信するための電子メールを追加できます。

en: This will allow users to register as affiliates on your website. Once accepted, it will automatically generate their new account, create their affiliate coupon, and assign them to it, so they can access the dashboard.
ja: これにより、ユーザーはあなたのウェブサイトにアフィリエイトとして登録することができます。一度承認されると、自動的に新しいアカウントが生成され、アフィリエイトクーポンが作成され、ダッシュボードにアクセスできるように割り当てられます。

en: This will also allow them to use their own referral link and earn commission on their own purchases.
ja: これにより、彼らは自分の紹介リンクを使用して、自分の購入でコミッションを獲得することもできます。

en: This will automatically apply the coupon every time at checkout for that visitor, until the cookie expires.
ja: これにより、クッキーの有効期限が切れるまで、その訪問者のチェックアウト時に毎回クーポンが自動的に適用されます。

en: This will be shown before the coupon code shown in the header of the affiliate dashboard page, for example you could set it to "Coupon code:".
ja: これは、アフィリエイトダッシュボードページのヘッダーに表示されるクーポンコードの前に表示されます(たとえば、「クーポンコード:」に設定できます)。

en: This will determine how the orders are sorted on the affiliate dashboard, either by the day they were paid for, or the day it was set to completed.
ja: これにより、アフィリエイトダッシュボードでの注文の並べ替え方法が、支払い日または完了に設定された日によって決定されます。

en: This will enable "Creatives" in the admin menu, where you can upload your own banners (creatives) for affiliates to use.
ja: これにより、管理メニューの「クリエイティブ」が有効になり、アフィリエイトが使用できる独自のバナー(クリエイティブ)をアップロードできます。

en: This will enable "Performance Bonuses" in the admin menu, where you can add multiple different bonuses, with certain requirementse and rewards.
ja: これにより、管理メニューの「パフォーマンスボーナス」が有効になり、特定の要件と報酬を使用して、複数の異なるボーナスを追加できます。

en: This will enable payouts features, and keep track of "unpaid commission" for each coupon, whenever new orders are created using that coupon.
ja: これにより、支払い機能が有効になり、そのクーポンを使用して新しい注文が作成されるたびに、各クーポンの「未払い手数料」を追跡します。

en: This will enable the Referral URL section on the affiliate dashboard which displays the referral URL generator, along with click statistics, conversion rates, and more.
ja: アフィリエイトダッシュボードの「紹介URL」セクションを有効にすると、紹介URLジェネレーター、クリック統計、コンバージョン率などが表示されます。

en: This will enable the coupon affiliate registration features on your website.
ja: これにより、ウェブサイトのクーポンアフィリエイト登録機能が有効になります。

en: This will enable the coupon affiliate registration system on your website.
ja: これにより、ウェブサイト上のクーポンアフィリエイト登録システムが有効になります。

en: This will enable the referral popup feature on your website when customers visit via a referral link.
ja: これにより、顧客が紹介リンク経由で訪問した際に、あなたのウェブサイトで紹介ポップアップ機能が有効になります。

en: This will further increase initial loading speed/performance. It will only start loading content for each tab when the tab is clicked, showing the "loading..." animation whilst it loads.
ja: これにより、初期読み込み速度/パフォーマンスがさらに向上します。タブがクリックされたときにのみ各タブのコンテンツの読み込みが開始され、「読み込み中...」と表示されます。それがロードされている間アニメーション。

en: This will grant unpaid commission to affiliates, for COMPLETED orders, that have not already granted any unpaid commission.
ja: これは、未払いコミッションをまだ付与していない、完了した注文に対してアフィリエイトに未払いコミッションを付与します。

en: This will hide the bonus from the affiliate dashboard, but it will still be active and will grant rewards when achieved.
ja: これにより、アフィリエイトダッシュボードからボーナスが非表示になりますが、ボーナスは引き続きアクティブであり、達成されると報酬が付与されます。

en: This will instantly create a new "gift" coupon for that affiliate to use as a discount on future orders they place themselves. This is NOT an affiliate coupon.
ja: これにより、そのアフィリエイトが自分で行う将来の注文の割引として使用するための新しい「ギフト」クーポンが即座に作成されます。これはアフィリエイトクーポンではありません。

en: This will instantly create a new order for that affiliate user, with the product at a 100% discount.
ja: これにより、そのアフィリエイトユーザーの新しい注文が即座に作成され、製品は100%割引になります。

en: This will make it so when each tab is clicked, it reloads the page, but it only loads the content for the selected tab.
ja: これにより、各タブがクリックされたときにページが再読み込みされますが、選択したタブのコンテンツのみが読み込まれます。

en: This will make the initial page loading much faster for larger coupons, and show a "loading" animation in these sections whilst it loads content (usually takes no longer than a few seconds).
ja: これにより、大きなクーポンの場合、最初のページの読み込みがはるかに高速になり、コンテンツの読み込み中にこれらのセクションに「読み込み」アニメーションが表示されます(通常は数秒以上かかりません)。

en: This will not apply the coupon discount to the order, it simply links the coupon/affiliate to that order for them to earn commission for it.
ja: これは注文にクーポン割引を適用せず、クーポン/アフィリエイトをその注文にリンクしてコミッションを獲得するだけです。

en: This will not delete your orders or WooCommerce data. If you want to be safe, be sure to make a backup of your website beforehand in-case you want to restore this data.
ja: これにより、注文やWooCommerceのデータは削除されません。安全を確保したい場合は、このデータを復元したい場合に備えて、事前にWebサイトのバックアップを作成してください。

en: This will only affect the affiliate dashboard statistics. Any unpaid commission already granted will NOT be deducted.
ja: これは、アフィリエイトダッシュボードの統計にのみ影響します。付与された未払いのコミッションは差し引かれません。

en: This will only be replaced for coupons with an affiliate assigned to it.
ja: これは、アフィリエイトが割り当てられているクーポンの場合のみ置き換えられます。

en: This will only remove the entry from this page. It will not remove the affiliate user or coupon code.
ja: これはこのページからエントリーを削除するだけです。アフィリエイトユーザーやクーポンコードは削除されません。

en: This will override any existing <a href="%s" target="_blank">"per-coupon" commission rates</a> set for the affiliate coupon.
ja: これは、アフィリエイト・クーポンに設定されている既存の<a href="%s" target="_blank">「クーポン単価」手数料率</a>を上書きします。

en: This will remove/deduct the tax amount from the store credit, if it is added to the credit amount in the cart.
ja: これにより、カート内のクレジット金額に追加された場合、ストアクレジットから税額が削除/控除されます。

en: This will replace it with this page:
ja: これにより、このページに置き換えられます。

en: This will replace your default WooCommerce email template "header image" with a custom one for your reports.
ja: これにより、デフォルトのWooCommerceメールテンプレート「ヘッダー画像」がレポート用のカスタム画像に置き換えられます。

en: This will show a "Landing Pages" section on the affiliate dashboard in the "Referral URL" tab, with all the assigned landing pages for the affiliate coupon.
ja: これにより、アフィリエイトダッシュボードの[紹介URL]タブの[ランディングページ]セクションが表示され、アフィリエイトクーポンに割り当てられたすべてのランディングページが表示されます。

en: This will show a "Payouts" tab on the coupon usage/info page, so the affiliate can view their unpaid commission, and request payouts.
ja: これにより、クーポンの使用状況/情報ページに[支払い]タブが表示されるため、アフィリエイトは未払いのコミッションを表示し、支払いをリクエストできます。

en: This will show a table with a log of the latest referral URL clicks/visits for the affiliate coupons referral URL (or selected campaign).
ja: これにより、アフィリエイトクーポンの紹介URL(または選択したキャンペーン)の最新の紹介URLクリック/訪問のログを含むテーブルが表示されます。

en: This will show a toggle switch at the top right of the portal to switch between light and dark mode.
ja: これにより、ポータルの右上にライトモードとダークモードを切り替えるためのトグルスイッチが表示されます。

en: This will show the Gravatar image and link to edit their gravatar in the "Settings" tab on the affiliate dashboard.
ja: これにより、Gravatarの画像と、アフィリエイトダッシュボードの[設定]タブでGravatarを編集するためのリンクが表示されます。

en: This will show the WooCommerce "Account Details" fields directly in the "settings" tab on the affiliate dashboard, along with a logout link.
ja: これにより、アフィリエイトダッシュボードの[設定]タブにWooCommerceの[アカウントの詳細]フィールドとログアウトリンクが表示されます。

en: This will show the affiliate application/registration form automatically on the affiliate page for logged out users (alongside the login form).
ja: これにより、ログアウトしたユーザーのアフィリエイトページにアフィリエイトアプリケーション/登録フォームが自動的に表示されます(ログインフォームの横)。

en: This will show the current "Store Credit" for each user on the "All Users" admin page.
ja: これにより、「すべてのユーザー」管理ページに各ユーザーの現在の「ストアクレジット」が表示されます。

en: This will still show the "Last 30 Days" and "Last 7 Days". It will also cause the "usage" stat to be calculated slightly different.
ja: これはまだ「過去30日間」と「過去7日間」を表示します。また、「使用状況」統計の計算がわずかに異なる原因にもなります。

en: This will store a cookie in the visitors browser when they click on a referral link, so the referral can be tracked even if they do not register on their first page visit.
ja: これにより、訪問者が紹介リンクをクリックしたときにブラウザにCookieが保存されるため、最初のページ訪問で登録していなくても紹介を追跡できます。

en: This will store a cookie in the visitors browser when they click on a referral link, to automatically apply the coupon code once they add items to their cart, and to track link stats better.
ja: これにより、訪問者が紹介リンクをクリックするとブラウザにCookieが保存され、カートにアイテムを追加するとクーポンコードが自動的に適用され、リンク統計をより適切に追跡できます。

en: This will then automatically convert all the stats, order totals and commission on the affiliate dashboard into your base store currency, even if the order is made in a different currency.
ja: これにより、注文が別の通貨で行われた場合でも、アフィリエイトダッシュボード上のすべての統計、注文合計、コミッションが基本ストア通貨に自動的に変換されます。

en: This will work in the same way as if the user clicked the "Request Payout" button in their dashboard.
ja: これは、ユーザーがダッシュボードの [支払いをリクエスト] ボタンをクリックした場合と同じように機能します。

en: Threshold for automatic payouts
ja: 自動支払いのしきい値

en: Thumbs Up
ja: サムズアップ

en: Tier
ja: 層

en: Tier %d
ja: ティア %d

en: Tiers
ja: ティア

en: Tiers Active
ja: ティアーズ・アクティブ

en: Time
ja: 時間

en: Timeframe
ja: タイムフレーム

en: Title shown at the top of the popup window.
ja: ポップアップウィンドウの上部に表示されるタイトル。

en: Title shown in the benefits section for non-affiliates.
ja: アフィリエイト以外の特典欄に記載されているタイトル。

en: To
ja: へ

en: To add new affiliates and assign them to a specific coupon, you can do any of the following 3 options:
ja: 新しいアフィリエイトを追加して特定のクーポンに割り当てるには、次の3つのオプションのいずれかを実行できます。

en: To assign users to a specific coupon, go to the
ja: ユーザーを特定のクーポンに割り当てるには、

en: To completely refresh each of your affiliate dashboards stats for past orders, with the new conversion rates, %s and click "refresh all data". (The first page load for each dashboard may take slightly longer.)
ja: 過去の注文の各アフィリエイトダッシュボードの統計を新しいコンバージョン率で完全に更新するには、 <a href="%s">ここをクリックしてください</a>。(各ダッシュボードの最初のページの読み込みには、少し時間がかかる場合があります)。

en: To customise the "Creatives" tab, please go to the creatives settings:
ja: [クリエイティブ] タブをカスタマイズするには、クリエイティブの設定に移動します。

en: To display the affiliate application form on a custom page, use the shortcode:
ja: アフィリエイト申請フォームをカスタムページに表示するには、ショートコードを使用します。

en: To display the affiliate dashboard for the coupon(s) assigned to the logged in user use shortcode:
ja: ログインユーザーに割り当てられたクーポンのアフィリエイトダッシュボードを表示するには、ショートコードを使用します。

en: To do this go to "Pro Settings" and toggle on "Enable lifetime commission features." option.
ja: これを行うには、「プロ設定」に移動し、「生涯コミッション機能を有効にする」オプションをオンに切り替えます。

en: To enable click tracking, go to %s and enable the "Click Tracking" option.
ja: クリックトラッキングを有効にするには、%sに移動し、"クリックトラッキング "オプションを有効にします。

en: To encrypt sensitive bank details, add the following line to your wp-config.php file:
ja: 機密性の高い銀行情報を暗号化するには、wp-config.phpファイルに以下の行を追加します：

en: To get started with Multi-Currency support, simply enable "multi-currency settings" under the "General" settings tab. A new tab will the appear labeled "currencies" to customise your currencies and conversion rates.
ja: 多通貨サポートを開始するには、[全般]設定タブで[複数通貨設定]を有効にするだけです。新しいタブに「通貨」というラベルが付いて、通貨と換算レートをカスタマイズします。

en: To get started with affiliate email reports, first enable it in the "PRO Modules" section of the settings, then setup and customise the settings in the new "Reports" settings tab that will appear.
ja: アフィリエイトメールレポートを開始するには、まず設定の[PROモジュール]セクションで有効にしてから、表示される新しい[レポート]設定タブで設定をセットアップしてカスタマイズします。

en: To get started with affiliate registration, you will need to add this shortcode to a NEW page:
ja: アフィリエイト登録を開始するには、このショートコードを新しいページに追加する必要があります。

en: To get started with creatives, first go to the "Creatives" settings to to enable and customise the settings.
ja: クリエイティブの使用を開始するには、まず [クリエイティブ] 設定に移動して、設定を有効にしてカスタマイズします。

en: To get started with multi-level affiliates, you will need to create the MLA dashboard page. Simply add this shortcode to a new page:
ja: マルチレベルのアフィリエイトを開始するには、MLA ダッシュボード ページを作成する必要があります。このショートコードを新しいページに追加するだけです。

en: To get started with this integration, you first need to install and activate the "%s" plugin.
ja: この統合を開始するには、まず "%s" プラグインをインストールしてアクティブ化する必要があります。

en: To get started, simply enable the "Affiliate Landing Pages" option in "Pro Settings" then you will see a new meta box when editing pages, to assign an affiliate coupon to that page.
ja: 開始するには、「プロ設定」の「アフィリエイトランディングページ」オプションを有効にするだけで、ページを編集するときに新しいメタボックスが表示され、そのページにアフィリエイトクーポンが割り当てられます。

en: To manage (and enable) email notifications for affiliate applications, go to the "Emails" settings tab.
ja: アフィリエイトアプリケーションの電子メール通知を管理(および有効にする)には、[電子メール]設定タブに移動します。

en: To manage (and enable) email notifications for payouts, go to the "Emails" settings tab.
ja: 支払いのメール通知を管理(および有効)するには、[メール設定]タブに移動します。

en: To manage/customise the email notifications for new direct link tracking domain requests, go to the "Emails" settings tab.
ja: 新しい直接リンクトラッキングドメインリクエストのメール通知を管理/カスタマイズするには、[メール]設定タブに移動します。

en: To manually edit/change "unpaid commission" for a coupon, go to the
ja: クーポンの「未払いコミッション」を手動で編集/変更するには、

en: To request a payout, you firstly need to enter your payment details.
ja: ペイアウトをリクエストするには、まず支払い情報を入力する必要があります。

en: To stop receiving these newsletters %sclick here to unsubscribe%s.
ja: ニュースレターの配信を停止するには、ここをクリックして配信を停止してください。

en: To use this feature, you will need a Wise business account with API access. You can sign up for a Wise account and get API access on their website.
ja: この機能を使用するには、APIアクセス権を持つWiseビジネスアカウントが必要です。WiseアカウントへのサインアップとAPIアクセス権の取得は、同社のウェブサイトから行えます。

en: To view a list of all the different shortcodes available to use with this plugin
ja: このプラグインで使用できるすべての異なるショートコードのリストを表示するには

en: To view all available PRO modules, simply visit the "Pro Modules" tab on the settings page, and enable the modules you want to use.
ja: 利用可能なすべてのPROモジュールを表示するには、設定ページの[Proモジュール]タブにアクセスし、使用するモジュールを有効にするだけです。

en: To view all features available with PRO, visit our website:
ja: PROで利用可能なすべての機能を表示するには、当社のウェブサイトをご覧ください。

en: To:
ja: へ：

en: Toggle Dark Mode
ja: ダークモードの切り替え

en: Toggle the visibility of each tab to show/hide it on the dashboard.
ja: 各タブの表示/非表示をダッシュボード上で切り替えます。

en: Top
ja: トップ

en: Top %1$s
ja: トップ %1$s

en: Top Left
ja: 左上

en: Top Right
ja: 右上

en: Total
ja: トータル

en: Total %s
ja: 合計 %s

en: Total Clicks
ja: 合計クリック数

en: Total Commission
ja: 総手数料

en: Total Commission Earned
ja: 獲得したコミッションの合計

en: Total Conversions
ja: 合計コンバージョン数

en: Total Coupon Usage
ja: クーポン使用量の合計

en: Total Discounts
ja: 合計割引

en: Total MLA Commission
ja: MLAコミッション合計

en: Total Number of Orders
ja: 注文の総数

en: Total Referrals
ja: 総紹介数

en: Total Sales
ja: 総売上高

en: Total Sales Referred
ja: 参照された総売上高

en: Total Usage
ja: 合計使用量

en: Total commission earned this month
ja: 今月獲得したコミッションの合計

en: Total number of active affiliates (recipients count)
ja: アクティブ・アフィリエイトの総数（受信者数）

en: Total number of orders
ja: 注文の総数

en: Total number of orders all time
ja: すべての注文の合計数

en: Total number of orders this month
ja: 今月の総注文数

en: Total number of orders this year
ja: 今年の総注文数

en: Total sales referred
ja: 参照された総売上高

en: Total sales referred this month
ja: 今月参照された総売上高

en: Total sales referred this year
ja: 今年紹介された総売上高

en: Total:
ja: トータルだ：

en: Totals
ja: 合計

en: Track all new referral URL clicks from the same visitor/user.
ja: 同じ訪問者/ユーザーからのすべての新しい参照URLのクリックを追跡します。

en: Track conversions via referral URL even if coupon was not used.
ja: クーポンが使用されていない場合でも、参照URLを介してコンバージョンを追跡します。

en: Track user registrations as a lifetime referral.
ja: ユーザー登録を生涯の紹介として追跡します。

en: Tracking URL Conversions Without Coupon
ja: クーポンなしのURLコンバージョンのトラッキング

en: Transfer ID:
ja: 転送ID：

en: Transfer cancellation request sent to Wise, but status verification failed. Current status:
ja: ワイズに移籍解約リクエストを送信しましたが、ステータス確認に失敗しました。現在のステータス

en: Transfer cancelled
ja: 移籍キャンセル

en: Transfer cannot be cancelled - current status:
ja: 移籍はキャンセルできない：

en: Transfer cannot be cancelled - it has already been completed in Wise. Current status:
ja: 移籍のキャンセルはできません - ワイズではすでに完了しています。現在のステータス

en: Transfer created successfully. Please complete the payment manually in your Wise account.
ja: 送金が正常に作成されました。Wiseアカウントで手動で支払いを完了してください。

en: Transfer is already cancelled in Wise.
ja: ワイズではすでに移籍はキャンセルされている。

en: Transfer successfully cancelled in Wise.
ja: ワイズで移籍のキャンセルに成功。

en: Translations
ja: 翻訳

en: Trigger
ja: トリガー

en: Trigger (Requirements)
ja: トリガー (要件)

en: Trophy
ja: トロフィー

en: Try our other new plugin!
ja: 他の新しいプラグインもお試しください！

en: Turn this off if you want to show all their payout details on the payouts tab, but payouts requests themselves will all be handled by admins (or scheduled).
ja: すべての支払いの詳細を支払いタブに表示したいが、支払いリクエスト自体はすべて管理者によって処理される(またはスケジュールされる)場合は、これをオフにします。

en: Turn this option on to disable the user search/picker, and to just enter the user ID manually.
ja: このオプションをオンにすると、ユーザー検索/ピッカーが無効になり、ユーザー ID を手動で入力するだけです。

en: TutorLMS – Integration Guide
ja: チューターLMS –統合ガイド

en: Twilio API Credentials
ja: Twilio API 認証情報

en: Twilio SMS credentials are not configured.
ja: Twilio SMS認証情報が設定されていません。

en: Twitter Text
ja: ツイッターのテキスト

en: Type
ja: 種類

en: Type any username. Suggestions will appear as you type, but you can keep your own input.
ja: 任意のユーザー名を入力してください。入力するとサジェスチョンが表示されますが、自分で入力したままにしておくこともできます。

en: UK Account Number is required
ja: 英国口座番号が必要です。

en: UK Account Number must be at least 6 digits long.
ja: 英国口座番号は6桁以上でなければなりません。

en: UK Account Number must be exactly 8 digits (provided: '%s' - %d characters)
ja: 英国口座番号は正確に8桁でなければなりません。

en: UK Sort Code accounts → Receive GBP (converted from your store currency)
ja: UKソートコード口座 → GBPをお受け取り（店舗通貨から換算）

en: UK Sort Code is required
ja: 英国のソートコードが必要です。

en: UK Sort Code must be 6 digits (provided: '%s')
ja: 英国のソートコードは6桁でなければなりません（'%s'が指定されます）。

en: UK Sort Code must be exactly 6 digits (format: 12-34-56 or 123456).
ja: 英国のソートコードは正確に6桁（フォーマット：12-34-56または123456）でなければなりません。

en: UPGRADE
ja: アップグレード

en: URL Conversion Tracking
ja: URL コンバージョン トラッキング

en: URL Settings
ja: URL 設定

en: URL conversion rate
ja: URLコンバージョン率

en: US ABA Routing accounts → Receive USD (converted from your store currency)
ja: US ABAルーティング口座 → USDをお受け取り (お客様の店舗通貨から換算)

en: US Account Number is required
ja: 米国口座番号が必要です。

en: US Account Number must be 4-17 digits (provided: %d characters)
ja: 米国口座番号は4桁から17桁でなければなりません。

en: US Account Number must be 8-17 digits long.
ja: 米国口座番号は8～17桁の数字でなければなりません。

en: US Routing Number (ABA) is required
ja: 米国ルーティング番号（ABA）が必要です。

en: US Routing Number must be exactly 9 digits (provided: '%s' - %d characters)
ja: USルーティング番号は正確に9桁でなければなりません。

en: US Routing Number must be exactly 9 digits.
ja: USルーティングナンバーは正確に9桁でなければなりません。

en: Unable to check current status
ja: 現在のステータスを確認できない

en: Unable to retrieve transfer status
ja: 転送ステータスを取得できない

en: Unaccounted Commission:
ja: 使途不明金：

en: Unassign Affiliates From Coupons
ja: クーポンからアフィリエイトの割り当てを解除する

en: Unassign Coupons
ja: クーポンの譲渡

en: Unauthorized.
ja: 無許可。

en: Unexpected error.
ja: 予期せぬエラー。

en: United Kingdom
ja: イギリス

en: United States
ja: 米国

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown Page
ja: 不明なページ

en: Unknown Product
ja: 不明な製品

en: Unknown error occurred during recipient creation.
ja: 受信者の作成中に不明なエラーが発生しました。

en: Unless you have a specific use case, we suggest keeping this disabled as in general it can cause some issues (commission granted to all coupons).
ja: 特定のユースケースがない限り、一般的にいくつかの問題を引き起こす可能性があるため、これを無効にしておくことをお勧めします(すべてのクーポンに付与される手数料)。

en: Unlimited
ja: 無制限の

en: Unlimited date range selection is available with the
ja: 無制限の日付範囲選択は、

en: Unpaid
ja: 未払いの

en: Unpaid Commission
ja: 未払いのコミッション

en: Unpaid Commission granted to affiliate, ready for payout request.
ja: アフィリエイトに付与された未払いのコミッション、支払い要求の準備ができています。

en: Unpaid Commission is the total commission amount that has been earned by affiliates, but not yet paid out.
ja: 未払いコミッションとは、アフィリエイトによって獲得されたものの、まだ支払われていないコミッションの総額です。

en: Unpaid Commission not granted to affiliate. Since this order is completed it will no longer grant commission and needs applying manually if you wish to reward commission for this order. Click the "update" link.
ja: アフィリエイトには未払いのコミッションは付与されません。この注文が完了しているため、コミッションは付与されなくなり、この注文のコミッションに報酬を与えたい場合は手動で申請する必要があります。

en: Unpaid Commission not yet granted to affiliate. This will be granted when the order is completed.
ja: 未払いのコミッションはまだアフィリエイトに付与されていません。これは、注文が完了すると付与されます。

en: Unpaid Commission:
ja: 未払いコミッション:

en: Unpaid MLA Commission
ja: 未払い国交省コミッション

en: Unpaid commission will also NOT be automatically granted to this affiliate coupon and should be done manually.
ja: 未払いのコミッションもこのアフィリエイトクーポンに自動的に付与されることはなく、手動で行う必要があります。

en: Unsubscribe
ja: 登録解除

en: Unsubscribe request invalid or expired.
ja: 配信停止要求が無効または期限切れです。

en: Upcoming Sale Announcement
ja: セールのお知らせ

en: Upcoming Sale – Prep Your Campaigns
ja: セールのお知らせ - キャンペーンの準備

en: Update Bonus
ja: アップデートボーナス

en: Update Creatives
ja: クリエイティブを更新する

en: Update Registration Page?
ja: 登録ページを更新しますか?

en: Update Unpaid Commission
ja: 未払い手数料の更新

en: Update User
ja: 更新ユーザー

en: Update unpaid commission for the selected orders?
ja: 選択した注文の未払手数料を更新しますか？

en: Upgrade to Pro
ja: Proへのアップグレード

en: Upgrade to unlock this module.
ja: アップグレードしてこのモジュールのロックを解除します。

en: Upload Invoice
ja: 請求書のアップロード

en: Upload a square logo image (recommended size: 100x100px or smaller). PNG with transparent background works best.
ja: 正方形のロゴ画像をアップロードしてください（推奨サイズ：100x100px以下）。背景が透明なPNGが最適です。

en: Upload/Select Logo
ja: ロゴのアップロード/選択

en: Upon approval, they can then directly link to your site, directly from theirs, without needing to use a referral URL, and it will still be tracked.
ja: 承認されると、紹介URLを使用せずに、自分のサイトから直接サイトに直接リンクすることができ、引き続き追跡されます。

en: Upon new registration, assign user to custom "coupon affiliate" user role.
ja: 新規登録時に、ユーザーをカスタムの「クーポンアフィリエイト」ユーザーロールに割り当てます。

en: Uppercase
ja: 大文字

en: Usage
ja: 使い

en: Usage Limits
ja: 使用制限

en: Use merge tag {credit} to show the amount of credit they can apply.
ja: 差し込みタグ {クレジット} を使用して、適用できるクレジットの金額を表示します。

en: Use the built-in newsletter system to send emails to your affiliates. No external service required.
ja: 内蔵のニュースレターシステムを使って、アフィリエイトにEメールを送信しましょう。外部サービスは必要ありません。

en: Use the email address as username.
ja: ユーザー名としてメールアドレスを使用します。

en: Use the following settings customise creative template. A unique creative will then be generated and displayed for each affiliate on the creatives tab.
ja: 次の設定を使用してクリエイティブ テンプレートをカスタマイズします。その後、アフィリエイトごとに一意のクリエイティブが生成され、[クリエイティブ]タブに表示されます。

en: Use this form to create a new %s registration.
ja: このフォームを使用して、新規 %s 登録を作成します。

en: Use this quick form to generate a template coupon code automatically with the basic default settings. You can customise the more advanced coupon settings later if needed.
ja: このクイックフォームを使用して、基本的なデフォルト設定でテンプレートクーポンコードを自動的に生成します。必要に応じて、後でより高度なクーポン設定をカスタマイズできます。

en: Use this tool to bulk edit your coupon settings.
ja: このツールを使用して、クーポン設定を一括編集します。

en: Use this tool to bulk edit your per-product commission settings. The username must exist or it will not be updated.
ja: このツールを使用して、商品ごとのコミッション設定を一括編集します。ユーザー名は存在している必要があり、存在しない場合は更新されません。

en: Use {company} to insert the affiliate company name.
ja: {company} を使用して、関連会社名を挿入します。

en: Use {coupon} to insert the coupon code.
ja: {クーポン} を使用してクーポン コードを挿入します。

en: Use {discount} to insert the coupon discount percentage or fixed amount.
ja: {discount} を使用して、クーポン割引率または固定金額を挿入します。

en: Use {first-name} to insert the affiliate first name.
ja: {名} を使用して、アフィリエイト名を挿入します。

en: Use {qrcode} to insert the a QR code of the affiliate default referral URL.
ja: {qrcode}を使用して、アフィリエイトのデフォルトの参照URLのQRコードを挿入します。

en: Use {username} to insert the affiliate username.
ja: {ユーザー名}を使用してアフィリエイトユーザー名を挿入します。

en: Used when describing the store credit payment/transaction in the logs.
ja: 店舗クレジットの支払い/トランザクションをログに記述するときに使用します。

en: Useful if you simply want a generic "affiliate" page to direct affiliates to, instead of a unique link for each one.
ja: 各ページに固有のリンクではなく、一般的な「アフィリエイト」ページを作成してアフィリエイトを誘導したい場合に便利です。

en: User
ja: 利用者

en: User ID
ja: ユーザー ID

en: User Registration
ja: ユーザー登録

en: User Restrictions
ja: ユーザー制限

en: User Role
ja: ユーザ ロール:

en: User Roles:
ja: ユーザーの役割：

en: User not found.
ja: ユーザーが見つかりません。

en: User role required for plugin admin capabilities:
ja: プラグイン管理機能に必要な権限:

en: User role:
ja: ユーザ ロール:

en: User updated successfully.
ja: ユーザーが正常に更新されました。

en: User:
ja: ユーザー

en: Username
ja: ユーザー名

en: Username...
ja: ユーザー名...

en: Usernames cannot be changed.
ja: ユーザー名は変更できません。

en: Users
ja: ユーザー

en: Users combined total commission from referral link and their MLA sub-affiliates.
ja: ユーザーは、紹介リンクとそのMLAサブアフィリエイトからの合計コミッションを組み合わせました。

en: Using One License for Live & Staging Sites
ja: ライブサイトとステージングサイトに1つのライセンスを使用する

en: VIEW BONUSES
ja: ボーナスを見る

en: VIEW CREATIVES
ja: クリエイティブを表示する

en: VIEW NEWSLETTERS
ja: ニュースレターを見る

en: Vertical Margin (Y):
ja: 垂直マージン:

en: View
ja: 表示

en: View "Creatives" Settings
ja: 「クリエイティブ」設定を見る

en: View "Direct Link Tracking" Settings
ja: 「ダイレクトリンクトラッキング」設定を見る

en: View "Referral Popup" Settings
ja: 紹介ポップアップ」の設定を見る

en: View %s
ja: sを見る

en: View %s Dashboard
ja: sダッシュボードを見る

en: View %s dashboard
ja: sダッシュボードを表示する

en: View Affiliate
ja: アフィリエイトを見る

en: View Affiliate Dashboard
ja: アフィリエイトダッシュボードを見る

en: View All
ja: 全てを見る

en: View All Documentation
ja: すべてのドキュメントを表示

en: View Bonus
ja: ボーナスを見る

en: View Bonuses
ja: ボーナスを見る

en: View Changelog
ja: 変更履歴の表示

en: View Coupons List & Unique Links
ja: クーポンリストとユニークリンクを見る

en: View Creatives
ja: クリエイティブの表示

en: View Dashboard
ja: ダッシュボードの表示

en: View Documentation
ja: ドキュメントを見る

en: View Full Activity Log
ja: 全活動記録を見る

en: View Full Dashboard
ja: 全ダッシュボードを見る

en: View Full Report
ja: 全レポートを見る

en: View Landing Page
ja: ランディングページを見る

en: View MLA Affiliate
ja: MLAアフィリエイトを見る

en: View MLA Details
ja: MLAの詳細を見る

en: View MLA dashboard
ja: MLAダッシュボードを見る

en: View More
ja: もっと見る

en: View Order in Backend (Admin Only)
ja: バックエンドでの順序の表示(管理者のみ)

en: View Page
ja: ページを表示

en: View Product
ja: 製品を見る

en: View Reports
ja: レポートの表示

en: View Short URL
ja: 短いURLを見る

en: View User
ja: ユーザーを見る

en: View a log of all the activity that has taken place in your affiliate program.
ja: アフィリエイトプログラムで行われたすべてのアクティビティのログを表示します。

en: View affiliate dashboard
ja: アフィリエイトダッシュボードを見る

en: View all visits for this campaign name.
ja: このキャンペーン名のすべての訪問数を表示します。

en: View all visits for this coupon.
ja: このクーポンのすべての訪問を表示します。

en: View all visits for this referrer.
ja: このリファラーのすべての訪問を表示します。

en: View and manage all of your affiliate coupons, and access links to each of their affiliate dashboards on the <a href="%s" target="_blank">coupons list</a> page.
ja: <a href="%s" target="_blank">クーポンリスト</a>ページでは、すべてのアフィリエイトクーポンを表示および管理し、各アフィリエイトダッシュボードへのリンクにアクセスできます。

en: View in PayPal
ja: PayPalで見る

en: View in Stripe
ja: ストライプで表示

en: View payouts setup guide
ja: ペイアウト設定ガイドを見る

en: View setup guide
ja: セットアップガイドを見る

en: View the affiliate dashboard for this affiliate coupon.
ja: このアフィリエイトクーポンのアフィリエイトダッシュボードを表示します。

en: View the latest updates and changelog on our website:
ja: 最新のアップデートと変更履歴はウェブサイトをご覧ください：

en: View transaction in PayPal.
ja: トランザクションをPayPalで表示します。

en: View transaction in Stripe.
ja: Stripe でトランザクションを表示します。

en: Viewing MLA dashboard for user:
ja: ユーザーの MLA ダッシュボードの表示:

en: Viewing as
ja: 表示形式

en: Viewing as:
ja: 次のように表示しています。

en: Visibility
ja: 視認性

en: Visibility Settings
ja: 表示設定

en: Visible
ja: 可視

en: Visit Date
ja: 訪問日

en: Visit Full Dashboard
ja: 完全なダッシュボードを見る

en: Visit deleted successfully.
ja: 訪問は正常に削除された。

en: Visit the <a href="%s" target="_blank">settings page</a> to edit more options, enable more features, and customise your affiliate program to work exactly how you want!
ja: <a href="%s">設定ページ</a>にアクセスしてより多くのオプションを編集し、アフィリエイトプログラムをカスタマイズして、あなたが望むように正確に動作させてください!

en: Visitor ID
ja: 訪問者 ID

en: Visitors Blacklist
ja: 訪問者ブラックリスト

en: Visitors referred directly from any of these domains will not have referrals tracked or coupons applied automatically.
ja: これらのドメインのいずれかから直接参照された訪問者は、紹介を追跡したり、クーポンを自動的に適用したりすることはありません。

en: Visits
ja: 訪問

en: Waiting for recipient information
ja: 受信者情報待ち

en: Waiting for you to fund this transfer
ja: この送金への資金提供を待っている

en: Wallet System
ja: ウォレットシステム

en: Want more advanced coupon usage restrictions? Check out our %s plugin!
ja: より高度なクーポン使用制限が必要ですか?%sプラグインをご覧ください。

en: Want more advanced coupon usage restrictions? Check out the %s plugin.
ja: より高度なクーポン使用制限が必要ですか?%sプラグインをチェックアウトします。

en: Want more advanced features?
ja: より高度な機能が必要ですか?

en: Want us to create a new plugin integration?
ja: 新しいプラグイン統合を作成したいですか?

en: Warning:
ja: 警告だ：

en: Warning: By default this may effect all previous calculations and statistics if the system were to "refresh data" at any point. You can prevent previous commission from being affected, <a href="%s" target="_blank" style="color: red;">click here for details</a>.
ja: 警告デフォルトでは、システムが任意の時点で "データを更新 "した場合、以前のすべての計算と統計に影響を与える可能性があります。<a href="%s" target="_blank" style="color: red;">詳細はこちら</a>をクリックして、以前のコミッションが影響を受けないようにすることができます。

en: Warning: Cloudflare Automatic Platform Optimization (APO) appears to be enabled. This may cause issues with referral cookies and coupon auto-apply features.
ja: 警告Cloudflare 自動プラットフォーム最適化 (APO) が有効になっているようです。これにより、紹介クッキーやクーポンの自動適用機能に問題が発生する可能性があります。

en: Warning: If you use this option, you should be even more careful of fraudulent activity. We do recommend reviewing and accepting payouts manually instead, simply so you can make sure each payout is valid and non-fraudulent.
ja: 警告: このオプションを使用する場合は、不正行為にさらに注意する必要があります。代わりに、支払いを手動で確認して受け入れることをおすすめします。これは、各支払いが有効で不正でないことを確認するためです。

en: Warning: LiteSpeed web server detected. Cookie stripping may be enabled, which can cause issues with referral cookies and coupon auto-apply features.
ja: 警告LiteSpeedウェブサーバーが検出されました。Cookieストリッピングが有効になっている可能性があり、紹介Cookieやクーポン自動適用機能で問題が発生する可能性があります。

en: Warning: You have "<a href="%s" target="_blank">Anyone can register</a>" disabled in WordPress, which will be ignored for the registration form on the affiliate dashboard.
ja: 警告WordPress で "<a href="%s" target="_blank">Anyone can register</a>" を無効にしている場合、アフィリエイトダッシュボードの登録フォームは無視されます。

en: Warning: You have "<a href="%s" target="_blank">Anyone can register</a>" disabled in WordPress, which will be ignored for the registration form on the affiliate portal.
ja: 警告WordPress で "<a href="%s" target="_blank">Anyone can register</a>" を無効にしているため、アフィリエイトポータルの登録フォームは無視されます。

en: Warning: You will want to create a "template coupon" and assign it in the settings for affiliate coupons to be generated properly.
ja: 警告:「テンプレートクーポン」を作成し、アフィリエイトクーポンが正しく生成されるように設定で割り当てます。

en: We Increased Your Commission Rate
ja: コミッション率の向上

en: We Miss You – Let’s Get You Earning Again
ja: 私たちはあなたに会いたいと思っています。

en: We are going to run you through some of the most important settings in the Coupon Affiliates plugin, to help you get everything setup!
ja: クーポンアフィリエイトプラグインの最も重要な設定のいくつかを実行して、すべてのセットアップを支援します!

en: We are reviewing your application and will be in touch soon!
ja: 私たちはあなたのアプリケーションを見直しており、すぐに連絡します!

en: We highly recommend that you keep this option DISABLED, as it may cause some issues, or paying too much commission.
ja: このオプションは、いくつかの問題を引き起こしたり、多額の手数料を支払う可能性があるため、無効にしておくことを強くお勧めします。

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Website:
ja: ウェブサイト

en: Weekly
ja: ウィークリー

en: Welcome & Program Update
ja: 歓迎とプログラム最新情報

en: Welcome to Our Affiliate Program + Quick Update
ja: アフィリエイト・プログラムへようこそ + 最新情報

en: Welcome to the Coupon Affiliates setup wizard!
ja: クーポンアフィリエイト設定ウィザードへようこそ!

en: What happens when an order is refunded or partially refunded?
ja: 注文が返金または一部返金された場合はどうなりますか?

en: What is a "coupon-based" affiliate program?
ja: 「クーポンベース」のアフィリエイトプログラムとは何ですか?

en: What is your preferred affiliate coupon code?
ja: お勧めのアフィリエイト・クーポンコードは何ですか？

en: What should happen after form submission?
ja: フォーム送信後はどうすればよいですか?

en: What time of the day should payouts be requested automatically?
ja: 支払いを自動的に要求する必要があるのは、1 日の何時ですか?

en: What time of the day should reports be sent?
ja: レポートは何時に送信する必要がありますか?

en: What toggles should be shown for statistics and line graphs?
ja: 統計と折れ線グラフにはどのようなトグルを表示する必要がありますか?

en: What type of coupon would you like?
ja: どのような種類のクーポンを希望しますか?

en: WhatsApp Text
ja: WhatsAppテキスト

en: When a payout request is submitted, you will be able to view, manage, and pay it from the admin "<a href="%s">Payouts</a>" page.
ja: 支払いリクエストが送信されると、管理者の「支払い」ページから表示、管理、<a href="%s">支払い</a>を行うことができます。

en: When a referral coupon is applied, if the discount is "0.00", it will hide the 0.00 discount line on the checkout page.
ja: 紹介クーポンが適用されると、割引が「0.00」の場合、チェックアウトページの0.00割引ラインが非表示になります。

en: When a user submits the form, you will be notified, and can review the application in the admin "Registrations" page.
ja: ユーザーがフォームを送信すると、管理者の「登録」ページでアプリケーションを確認できる通知が届きます。

en: When an affiliate adds a new domain to their account, an email will be sent to your admin email, with a link to approve or deny the domain.
ja: アフィリエイトがアカウントに新しいドメインを追加すると、ドメインを承認または拒否するためのリンクが記載されたメールが管理者のメールに送信されます。

en: When approved, it will generate a coupon code automatically, and assign it to that affiliate user.
ja: 承認されると、クーポンコードが自動的に生成され、そのアフィリエイトユーザーに割り当てられます。

en: When assigning users to coupons, if this is enabled, it will only show the list of users with the custom "coupon affiliate" role.
ja: クーポンにユーザーを割り当てるときに、これを有効にすると、カスタムの「クーポンアフィリエイト」ロールを持つユーザーのリストのみが表示されます。

en: When checked, this coupon can only be used by new customers on their first order.
ja: オンにすると、このクーポンは最初の注文時にのみ新規顧客が使用できます。

en: When completing this form, it will automatically submit an approved %s registration for that user, automatically creating the coupon and assigning them to it.
ja: このフォームに記入すると、そのユーザーのアフィリエイト登録が自動的に送信され、クーポンが自動的に作成されて割り当てられます。

en: When disabled, if there are no users assigned to a coupon, the dashboard can be viewed by anyone if they visit the unique URL directly. However, if there is a user assigned to it, the URL will be private.
ja: 無効にすると、クーポンに割り当てられているユーザーがいない場合、一意の URL に直接アクセスすれば、誰でもダッシュボードを表示できます。ただし、ユーザーが割り当てられている場合、URL はプライベートになります。

en: When disabled, if you change commission rates, it will automatically update the stats/commission for ALL new and past orders on the affiliate dashboard.
ja: 無効にすると、コミッションレートを変更すると、アフィリエイトダッシュボード上のすべての新規および過去の注文の統計/コミッションが自動的に更新されます。

en: When disabled, it will only allow 1 affiliate coupon to be used per order. (This is any coupons that have an affiliate user assigned to them.)
ja: 無効にすると、注文ごとに1つのアフィリエイトクーポンしか使用できなくなります。(これは、アフィリエイトユーザーが割り当てられているクーポンです。

en: When disabled, the affiliate user will be prevented from using their own coupon code (coupons they are assigned to) at cart or checkout.
ja: 無効にすると、アフィリエイトユーザーはカートまたはチェックアウト時に独自のクーポンコード(割り当てられたクーポン)を使用できなくなります。

en: When enabled, "Processing Commission" will be tracked and shown on the payouts tab for statuses that are set to show on the dashboard but not completed yet (not granted unpaid commission).
ja: 有効にすると、ダッシュボードに表示されるように設定されているが、まだ完了していない（未払いのコミッションが付与されていない）ステータスの「処理コミッション」がトラッキングされ、ペイアウトタブに表示されます。

en: When enabled, % commission will be calculated based on the order subtotal/total including "fees". It will also be added to the subtotal/total shown in statistics.
ja: 有効にすると、%コミッションは「手数料」を含む注文の小計/合計に基づいて計算されます。また、統計に表示される小計/合計にも追加されます。

en: When enabled, % commission will be calculated based on the order subtotal/total including "shipping costs".
ja: 有効にすると、「送料」を含む注文の小計/合計に基づいて%コミッションが計算されます。

en: When enabled, % commission will be calculated before any custom discounts are deducted from the subtotal/total. It will also be added to the subtotal/total shown in statistics.
ja: 有効にすると、カスタム割引が小計/合計から差し引かれる前に、%コミッションが計算されます。また、統計に表示される小計/合計にも追加されます。

en: When enabled, % commission will be calculated on the order subtotal (instead of total), before the coupon discount is deducted from it.
ja: 有効にすると、クーポン割引が差し引かれる前に、注文の小計 (合計ではなく) に対して % 手数料が計算されます。

en: When enabled, ALL the parent affiliates calculated commissions (from every tier) will be deducted from the main sub-affiliates earned commission amount for each order.
ja: 有効にすると、すべての親アフィリエイトが(すべてのティアから)計算したコミッションが、各注文のメインサブアフィリエイトが獲得したコミッション額から差し引かれます。

en: When enabled, a "MLA Dashboard" link will be shown on the normal coupon affiliate dashboard, at the top right, next to the "Logout" link.
ja: 有効にすると、「MLAダッシュボード」リンクが通常のクーポンアフィリエイトダッシュボードの右上の「ログアウト」リンクの横に表示されます。

en: When enabled, a "statement" PDF file will be generated automatically whenever payout requests are made by the affiliate. These statements show the payout details, status, company information, etc.
ja: 有効にすると、アフィリエイトによって支払い要求が行われるたびに、「ステートメント」PDFファイルが自動的に生成されます。これらの明細書には、支払いの詳細、ステータス、会社情報などが表示されます。

en: When enabled, a new "Payout Statement Details" section is displayed in the "Settings" tab of the affiliate dashboard, to enter their billing data to show on statements.
ja: 有効にすると、アフィリエイトダッシュボードの[設定]タブに新しい[支払い明細書の詳細]セクションが表示され、明細書に表示する請求データを入力します。

en: When enabled, a new checkbox will appear on store checkout, under order notes, for them to join the affiliate program. This will submit an affiliate registration application for the user.
ja: 有効にすると、ストアのチェックアウトの注文メモの下に新しいチェックボックスが表示され、アフィリエイトプログラムに参加できます。これにより、ユーザーのアフィリエイト登録申請書が提出されます。

en: When enabled, a phone number field will appear on the affiliate registration form. The submitted number is saved as the affiliate's phone and used for SMS notifications.
ja: 有効にすると、アフィリエイト登録フォームに電話番号フィールドが表示されます。送信された電話番号はアフィリエイトの電話番号として保存され、SMS通知に使用されます。

en: When enabled, affiliate coupons can only be applied if the customer currently has the tracking cookie from that affiliate referral link.
ja: 有効にすると、アフィリエイトクーポンは、顧客がそのアフィリエイト紹介リンクからのトラッキングクッキーを現在持っている場合にのみ適用できます。

en: When enabled, affiliates can download a statement for both pending and completed payouts. If disabled, they can only download statements for completed payouts.
ja: 有効にすると、アフィリエイトは保留中の支払いと完了した支払いの両方の明細書をダウンロードできます。無効にすると、完了した支払いの明細書のみをダウンロードできます。

en: When enabled, affiliates can enter their phone number in the dashboard to receive SMS notifications. If they leave it blank, no SMS will be sent to them.
ja: 有効にすると、アフィリエイトはダッシュボードで電話番号を入力し、SMS通知を受け取ることができます。空欄の場合、SMSは送信されません。

en: When enabled, all unique affiliate dashboard URLs will ALWAYS be private, and only be visible to the assigned user (and admins).
ja: 有効にすると、すべての一意のアフィリエイトダッシュボードURLは常にプライベートになり、割り当てられたユーザー(および管理者)にのみ表示されます。

en: When enabled, an opt-out checkbox will appear on the affiliate dashboard settings tab.
ja: 有効にすると、アフィリエイトダッシュボードの設定タブにオプトアウトチェックボックスが表示されます。

en: When enabled, commission statistics are disabled/hidden for coupons that are not assigned to an affiliate user.
ja: 有効にすると、アフィリエイトユーザーに割り当てられていないクーポンのコミッション統計が無効/非表示になります。

en: When enabled, commission will be calculated and displayed on the affiliate dashboard.
ja: 有効にすると、コミッションが計算され、アフィリエイトダッシュボードに表示されます。

en: When enabled, dark mode styling will be available for the affiliate dashboard.
ja: 有効にすると、アフィリエイト・ダッシュボードでダークモードのスタイリングが利用可能になります。

en: When enabled, dark mode will be the default theme. Users can still toggle to light mode if the toggle is enabled.
ja: 有効にすると、ダークモードがデフォルトのテーマになります。トグルが有効になっている場合でも、ユーザーはライトモードに切り替えることができます。

en: When enabled, if a customer uses an MLA users affiliate coupon code in an order, that customer will also automatically be assigned as a sub-affiliate in their MLA network (if not already assigned to one).
ja: 有効にすると、顧客が注文でMLAユーザーのアフィリエイトクーポンコードを使用する場合、その顧客もMLAネットワークのサブアフィリエイトとして自動的に割り当てられます(まだ割り当てられていない場合)。

en: When enabled, if a new affiliate registers via an MLA invite link, the MLA parent will be notified and will be able to approve or decline the registration from the "Invite" tab of their MLA dashboard. The registration will still require final approval from a site admin if the main registrations approval flow requires it.
ja: 有効にすると、新規アフィリエイトがMLAの招待リンクから登録した場合、MLAの親に通知され、MLAダッシュボードの「招待」タブから登録を承認または拒否することができます。メインの登録承認フローでサイト管理者の最終承認が必要な場合、登録は引き続きサイト管理者の承認を必要とします。

en: When enabled, if an MLA invite link is visited, the link will also work like a normal affiliate referral link, to apply the coupon to cart and track affiliate referrals if they place an order.
ja: 有効にすると、MLA招待リンクにアクセスすると、リンクは通常のアフィリエイト紹介リンクのように機能し、クーポンをカートに適用し、注文した場合にアフィリエイト紹介を追跡します。

en: When enabled, the "Request Payout" button will be shown on the affiliate dashboard, allowing affiliates to manually request payouts.
ja: 有効にすると、アフィリエイトダッシュボードに「支払いをリクエスト」ボタンが表示され、アフィリエイトは手動で支払いをリクエストできます。

en: When enabled, the PAST orders will not be affected (even if clicking "refresh data"), and it will only set the updated rates for NEW orders. The only time it WILL be updated is if an order is refunded.
ja: 有効にすると、過去の注文は影響を受けず(「データの更新」をクリックしても)、新しい注文に対して更新されたレートのみが設定されます。それが更新される唯一の時間は、注文が返金された場合です。

en: When enabled, the affiliate can enter a custom amount for their payout request. The minimum amount will still be the payment threshold, and maximum amount is their total available unpaid commission.
ja: 有効にすると、アフィリエイトは支払いリクエストのカスタム金額を入力できます。最低額は引き続き支払いしきい値であり、最大額は利用可能な未払いコミッションの合計です。

en: When enabled, the affiliate will be required to enter their payment details before they can request a payout.
ja: 有効にすると、アフィリエイトは支払いをリクエストする前に支払いの詳細を入力する必要があります。

en: When enabled, the checkbox to join the affiliate program will be checked automatically.
ja: 有効にすると、アフィリエイトプログラムに参加するチェックボックスが自動的にチェックされます。

en: When enabled, the rates below will override group and global rates.
ja: 有効にすると、以下のレートがグループレートおよびグローバルレートに優先する。

en: When enabled, the unpaid commission will also not be added to non-affiliate coupons.
ja: 有効にすると、未払いのコミッションは非アフィリエイトクーポンにも追加されません。

en: When enabled, this will also show the adjusted "total" and "subtotal" (with deducted percentage) on affiliate dashboard. When disabled, only the "commission" stat will be affected by the adjustment.
ja: 有効にすると、調整された「合計」と「小計」(控除された割合付き)もアフィリエイトダッシュボードに表示されます。無効にすると、「コミッション」統計のみが調整の影響を受けます。

en: When enabled, visitors referred by blocked domains will be completely blocked from entering any affiliate coupons manually (as long as the cookie is saved).
ja: 有効にすると、ブロックされたドメインによって参照された訪問者は、(クッキーが保存されている限り)手動でアフィリエイトクーポンを入力することから完全にブロックされます。

en: When enabled, you can override the global MLA tier rates on a per-group basis (via Affiliate Groups > Edit Group) or per-user basis (via the WordPress user profile or admin affiliate page).
ja: 有効にすると、グループ単位（アフィリエイトグループ > グループ編集）またはユーザー単位（WordPressのユーザープロファイルまたは管理アフィリエイトページ経由）で、グローバルMLAティアレートを上書きすることができます。

en: When selected, a "Status" dropdown will be shown as an option when filtering by date range. Will only show if you have more than 1 status enabled.
ja: 選択すると、日付範囲でフィルタリングするときにオプションとして[ステータス]ドロップダウンが表示されます。複数のステータスが有効になっている場合にのみ表示されます。

en: When selected, below the orders table it will show the total number of orders for each status. The "Status" column needs to be enabled.
ja: 選択すると、注文テーブルの下に各ステータスの注文の合計数が表示されます。「ステータス」列を有効にする必要があります。

en: When selected, the totals for all orders within the selected date range will be shown in a new row at the bottom of the recent orders and monthly summary table.
ja: 選択すると、選択した日付範囲内のすべての注文の合計が、最近の注文と月次サマリーテーブルの下部にある新しい行に表示されます。

en: When someone uses the referral URL, if the code is automatically applied, it will show this message on all pages.
ja: 誰かが紹介URLを使用するときに、コードが自動的に適用されると、すべてのページにこのメッセージが表示されます。

en: When they submit the affiliate registration form you can then view and edit the coupon code they have entered, before approving the affiliate registration.
ja: アフィリエイト登録フォームを送信すると、アフィリエイト登録を承認する前に、入力したクーポンコードを表示および編集できます。

en: When updating these settings, you may need to click the "REFRESH ALL DATA" button in the "Debug" tab for changes to show immediately for existing orders.
ja: これらの設定を更新するときは、[デバッグ]タブの[すべてのデータの更新]ボタンをクリックして、既存の注文に変更をすぐに表示する必要があります。

en: When you accept an affiliate, a new coupon is created with the same settings, and is automatically assigned to user.
ja: アフィリエイトを受け入れると、同じ設定で新しいクーポンが作成され、自動的にユーザーに割り当てられます。

en: When you create an affiliate user, or accept an affiliate registration, their coupon code is automatically created and assigned to them. They will automatically be sent an email which includes a link to their dashboard. You can customize this email in the plugin settings.
ja: アフィリエイトユーザーを作成するか、アフィリエイト登録を受け入れると、クーポンコードが自動的に作成され、割り当てられます。ダッシュボードへのリンクが記載されたメールが自動的に送信されます。このメールは、プラグイン設定でカスタマイズできます。

en: When you process a payout, the plugin will create a transfer in your Wise account using the provided bank details. You will then need to verify and complete the transfer in Wise.
ja: ペイアウトを処理すると、プラグインは提供された銀行詳細を使用してWiseアカウントに送金を作成します。その後、ワイズで確認し、送金を完了する必要があります。

en: Where can I get plugin support?
ja: プラグインのサポートはどこで受けられますか?

en: Where to redirect when clicking the button. Leave empty to use shop page.
ja: ボタンをクリックしたときのリダイレクト先ショップページを使用する場合は空のままにしてください。

en: Where to redirect when clicking the button. Leave empty to use shop page. The coupon will be auto-applied.
ja: ボタンをクリックしたときのリダイレクト先ショップページを使用する場合は空のままにしてください。クーポンは自動的に適用されます。

en: Which custom commission values should be applied as priority?
ja: どのカスタムコミッション値を優先として適用する必要がありますか?

en: Who can apply affiliate coupons to their cart?
ja: アフィリエイトクーポンをカートに適用できるのは誰ですか?

en: Widget Colors
ja: ウィジェットの色

en: Widget Position:
ja: ウィジェットの位置

en: Widget not available for this page/user.
ja: このページ/ユーザはウィジェットを使用できません。

en: Wise
ja: ワイズ

en: Wise API did not return a recipient ID. Response:
ja: Wise API は受信者 ID を返しませんでした。応答を返します：

en: Wise API error:
ja: 賢明なAPIエラー：

en: Wise Bank Transfer
ja: 賢明な銀行振込

en: Wise Bank Transfer Payouts
ja: 賢い銀行振込

en: Wise Bank Transfer Payouts allows you to one-click pay your affiliates directly to their bank account through Wise with low transfer fees.
ja: Wise銀行振込ペイアウトでは、ワンクリックでアフィリエイトの銀行口座に直接支払うことができます。

en: Wise Bank Transfer payouts allow you to pay affiliates directly to their bank accounts using Wise's low-cost international transfer service.
ja: Wise Bank Transferペイアウトは、Wiseの低コストの国際送金サービスを使って、アフィリエイトの銀行口座に直接支払うことができます。

en: Wise Payouts
ja: 賢明な支払い

en: Wise Status:
ja: ワイズ・ステータス

en: Wise cancellation function not available. Transfer ID:
ja: ワイズキャンセル機能はご利用いただけません。転送ID

en: Wise fees vary based on the currency and destination.
ja: 賢明な手数料は、通貨と目的地によって異なります。

en: With admin reports, you can view statistics and analytics for all your coupons and affiliates.
ja: 管理者レポートを使用すると、すべてのクーポンとアフィリエイトの統計と分析を表示できます。

en: With lifetime commission enabled, once someone uses the affiliates coupon code, that customer will be linked to the affiliate forever, and ALL future purchases from that customer and will count as a referral, even if they dont re-use the coupon code.
ja: ライフタイムコミッションを有効にすると、誰かがアフィリエイトクーポンコードを使用すると、その顧客はアフィリエイトに永久にリンクされ、その顧客からの将来のすべての購入は、クーポンコードを再利用しなくても紹介としてカウントされます。

en: With the "[couponaffiliates]" shortcode, when a user visits this page (without the unique URL ID), enable to show full affiliate dashboard automatically if the affiliate user is only assigned to one coupon.
ja: 「[クーポンアフィリエイト]」ショートコードを使用すると、ユーザーがこのページにアクセスしたときに(一意のURL IDなしで)、アフィリエイトユーザーが1つのクーポンにのみ割り当てられている場合、完全なアフィリエイトダッシュボードを自動的に表示できるようにします。

en: With the Multi-Level Affiliates module, your existing affiliates can invite new users to register as an affiliate on your website.
ja: マルチレベルアフィリエイトモジュールを使用すると、既存のアフィリエイトは、新しいユーザーを招待して、Webサイトにアフィリエイトとして登録できます。

en: With the PRO version can also set commission rates per each individual affiliate/coupon, or product.
ja: PROバージョンでは、個々のアフィリエイト/クーポン、または製品ごとに手数料率を設定することもできます。詳しくは以下をご覧ください。

en: With the Pro version get access to unlimited date range on the admin reports, export to CSV, and access to date comparison features, to compare analytics between 2 sets of dates
ja: Proバージョンでは、管理者レポートで無制限の日付範囲にアクセスし、CSVにエクスポートし、日付比較機能にアクセスして、2組の日付間で分析を比較します

en: With the free version, you will need to manually handle payouts and payment details. There are a few ways that you can do this, such as generating a detailed admin report. <a href="%s">Click here to learn more.</a>
ja: 無料版では、支払いと支払いの詳細を手動で処理する必要があります。これを行うには、詳細な管理レポートの生成など、いくつかの方法があります。 <a href="%s">詳細については、ここをクリックしてください。</a>

en: With this disabled, only logged in users can apply.
ja: これを無効にすると、ログインしているユーザーのみが申請できます。

en: With this enabled commission will be paid instantly into the affiliate account automatically, as soon as they request a payout. This will apply to Stripe, PayPal and Store Credit payout methods.
ja: これを有効にすると、コミッションは、支払いを要求するとすぐに、自動的にアフィリエイトアカウントに即座に支払われます。これは、Stripe、PayPal、ストアクレジットの支払い方法に適用されます。

en: With this enabled, "administrator" users will be able to fill out the affiliate registration form for new users (custom username/email etc), whilst logged in.
ja: これを有効にすると、「管理者」ユーザーはログイン中に新しいユーザー(カスタムユーザー名/電子メールなど)のアフィリエイト登録フォームに記入することができます。

en: With this enabled, a hidden field will be added to the registration form to help prevent spam.
ja: これを有効にすると、スパムを防止するための非表示フィールドが登録フォームに追加されます。

en: With this enabled, a new "Affiliate" link will appear on the users "My Account" page menu. This will take them to the affiliate dashboard page selected above.
ja: これを有効にすると、ユーザーの「マイアカウント」ページメニューに新しい「アフィリエイト」リンクが表示されます。これにより、上記で選択したアフィリエイトダッシュボードページに移動します。

en: With this enabled, a new "Upload Invoice" option will be displayed above the "Request Payout" button on the "Payouts" tab. They can click this to upload their PDF invoice for the payout, then submit their payout request.
ja: これを有効にすると、「支払い」タブの「支払いをリクエスト」ボタンの上に新しい「請求書のアップロード」オプションが表示されます。これをクリックすると、支払いの PDF 請求書をアップロードし、支払い要求を送信できます。

en: With this enabled, a second password field will be shown to require users to confirm their password.
ja: これを有効にすると、2 番目のパスワード フィールドが表示され、ユーザーにパスワードの確認を求めます。

en: With this enabled, admin accounts will also be able to view the "payouts" tab when viewing any of the affiliate coupon dashboard pages.
ja: これを有効にすると、管理者アカウントはアフィリエイトクーポンページを表示するときに「支払い」タブを表示することもできます。

en: With this enabled, affiliate registrations will be automatically accepted (and coupon auto-created instantly), instead of manual approval.
ja: これを有効にすると、アフィリエイト登録は手動承認ではなく、自動的に受け入れられます(クーポンは即座に自動作成されます)。

en: With this enabled, affiliate users can click a button to automatically generate a short URL for their referral link.
ja: これを有効にすると、アフィリエイトユーザーはボタンをクリックして、紹介リンクの短いURLを自動的に生成できます。

en: With this enabled, affiliate users can click a button to generate a QR code for their referral link.
ja: これを有効にすると、アフィリエイトユーザーはボタンをクリックして、紹介リンクのQRコードを生成できます。

en: With this enabled, affiliate users can link their website domain to their coupon.
ja: これを有効にすると、アフィリエイトユーザーは自分のウェブサイトドメインをクーポンにリンクできます。

en: With this enabled, all renewals for subscriptions will also be rewarded commission (if the affiliate referred the customer) and renewal orders displayed on the dashboard.
ja: これを有効にすると、サブスクリプションのすべての更新には、コミッション(アフィリエイトが顧客を紹介した場合)と更新注文がダッシュボードに表示されます。

en: With this enabled, if someone follows a referral link and registers (creates an account), they will then be linked to that affiliate, even without initially placing an order.
ja: これを有効にすると、誰かが紹介リンクをたどって登録(アカウントを作成)すると、最初に注文をしなくても、そのアフィリエイトにリンクされます。

en: With this enabled, in the "referral URL" section your affiliates will be able to create "campaigns", to generate custom URLs, track clicks, sales, conversation rate for specific referral campaigns.
ja: これを有効にすると、[紹介URL]セクションでアフィリエイトは「キャンペーン」を作成し、カスタムURLを生成し、特定の紹介キャンペーンのクリック数、売上、会話率を追跡することができます。

en: With this enabled, instead of the user entering their "preferred coupon code", a code will be generated for them automatically.
ja: これを有効にすると、ユーザーが「優先クーポンコード」を入力する代わりに、コードが自動的に生成されます。

en: With this enabled, instead of using the default WordPress "subscriber" user role, new affiliate users will be assigned to the custom "coupon affiliate" user role (or the custom role defined below) instead.
ja: これを有効にすると、デフォルトのWordPress「購読者」ユーザーロールを使用する代わりに、新しいアフィリエイトユーザーは代わりにカスタム「クーポンアフィリエイト」ユーザーロール(または以下に定義するカスタムロール)に割り当てられます。

en: With this enabled, it will permanently save and use the conversion rate that was set at the time the order is created, even if you update the rates below.
ja: これを有効にすると、以下のレートを更新した場合でも、注文の作成時に設定された手数料レートが永続的に保存され、使用されます。

en: With this enabled, logged out users can view the registration form (with some extra fields). When submitted it will create a new account for them, and submit the affiliate application.
ja: これを有効にすると、ログアウトしたユーザーは登録フォームを表示できます(いくつかの追加フィールドがあります)。送信されると、新しいアカウントが作成され、アフィリエイト申請書が送信されます。

en: With this enabled, multiple template coupons will be available and the affiliate will be able to choose which type they want via the registration form.
ja: これを有効にすると、複数のテンプレートクーポンが利用可能になり、アフィリエイトは登録フォームから必要なタイプを選択できます。

en: With this enabled, some of the fields on the form will be displayed in 2 columns, such as first and last name.
ja: これを有効にすると、フォーム上の一部のフィールドが姓名など、2 つの列に表示されます。

en: With this enabled, the affiliate can only request a payout if they have attached an invoice (PDF file).
ja: これを有効にすると、アフィリエイトは請求書(PDFファイル)を添付した場合にのみ支払いを要求できます。

en: With this enabled, the first ever payout request by an affiliate will require manual approval. After they have at-least 1 completed payout, all future payouts can be paid automatically.
ja: これを有効にすると、アフィリエイトによる初めての支払い要求には手動承認が必要になります。少なくとも 1 回の支払いが完了すると、今後のすべての支払いが自動的に支払われます。

en: With this enabled, the first name and last name fields will be required.
ja: これを有効にすると、名と姓のフィールドが必要になります。

en: With this enabled, the link will be hidden for users that are not assigned to a coupon.
ja: これを有効にすると、クーポンに割り当てられていないユーザーに対してリンクが非表示になります。

en: With this enabled, the new user account created will be assigned to the default "Subscriber" role (or the custom role defined below) initially, and only when their affiliate application is accepted will they be assigned to the "coupon affiliate" user role instead.
ja: これを有効にすると、作成された新しいユーザーアカウントは、最初にデフォルトの「サブスクライバー」ロール(または以下で定義されるカスタムロール)に割り当てられ、アフィリエイトアプリケーションが受け入れられたときにのみ、代わりに「クーポンアフィリエイト」ユーザーロールに割り当てられます。

en: With this enabled, the pending user role will be removed from the affiliate when the application is accepted.
ja: これを有効にすると、申請が受理されたときに、保留中のユーザー役割がアフィリエイトから削除されます。

en: With this enabled, the username field will be hidden, and the email address will be used as their username instead.
ja: これを有効にすると、ユーザー名フィールドが非表示になり、代わりに電子メールアドレスがユーザー名として使用されます。

en: With this enabled, when adding a new domain, affiliates will be able to select a "campaign" to assign that domains referrals to.
ja: これを有効にすると、新しいドメインを追加するときに、アフィリエイトはそのドメインの紹介を割り当てる「キャンペーン」を選択できます。

en: With this enabled, when the "Affiliate" tab is clicked, instead of redirecting to the normal affiliate dashboard page, it will show the affiliate dashboard as a page/section within "My Account".
ja: これを有効にすると、「アフィリエイト」タブをクリックすると、通常のアフィリエイトダッシュボードページにリダイレクトする代わりに、アフィリエイトダッシュボードが「マイアカウント」内のページ/セクションとして表示されます。

en: With this enabled, you will be able assign a user role to a template coupon, so when someone registers via that template option, they will also be assigned to this user role.
ja: これを有効にすると、テンプレートクーポンにユーザーロールを割り当てることができるため、誰かがそのテンプレートオプションを使用して登録すると、このユーザーロールにも割り当てられます。

en: With this feature, you can enable an option to prevent ALL affiliate coupons and referral links from working UNLESS the customer was directly linked by the approved domain that is assigned to that coupon.
ja: この機能を使用すると、顧客がそのクーポンに割り当てられている承認されたドメインによって直接リンクされていない限り、すべてのアフィリエイトクーポンと紹介リンクが機能しないようにするオプションを有効にすることができます。

en: WooCommerce Subscriptions Settings
ja: ウーコマースのサブスクリプション設定

en: WooCommerce Template
ja: WooCommerceテンプレート

en: WooCommerce Template (styled)
ja: WooCommerceテンプレート（スタイル付き）

en: WooCommerce coupons list
ja: ウーコマースクーポンリスト

en: WooCommerce – Integration Guide
ja: ウーコマース –統合ガイド

en: WordPress Font Library
ja: WordPressフォントライブラリ

en: Would you like to set the new signup promo page as the default registration page?
ja: 新規登録プロモーションページをデフォルトの登録ページとして設定しますか?

en: Year (optional):
ja: 年式 (オプション):

en: Yes
ja: はい

en: Yes, you can view the dashboard for each of your affiliates' coupons by going to the <a href="%s" target="_blank">coupons page</a> and click the "Dashboard" link.
ja: はい、クーポンページに移動して「ダッシュボード」リンクをクリックすると、各アフィリエイトの <a href="%s" target="_blank">クーポン</a> のダッシュボードを表示できます。

en: You are all set! Store credit payouts can now be added to the users wallet automatically in one-click. They can spend this credit when visiting the cart/checkout.
ja: これで準備は完了です!ストアクレジットの支払いは、ワンクリックで自動的にユーザーのウォレットに追加されるようになりました。彼らはカート/チェックアウトを訪問するときにこのクレジットを使うことができます。

en: You are all set! Store credit payouts will now be added to the users "%s" wallet automatically in one-click.
ja: これで準備は完了です!ストアクレジットの支払いは、ワンクリックで自動的にユーザーの「%s」ウォレットに追加されるようになりました。

en: You are already registered as an %s.
ja: あなたはすでにアフィリエイトとして登録されています。

en: You are sending too many of requests in a short time and have been temporarily timed out.
ja: 短時間で送信する要求が多すぎるため、一時的にタイムアウトになっています。

en: You can <a href="%s" target="_blank">edit your template coupon</a> if you want to change the default affiliate coupon settings.
ja: デフォルトのアフィリエイトクーポン設定を変更したい場合は、 <a href="%s" target="_blank">テンプレートクーポンを編集</a> できます。

en: You can adjust the horizontal and vertical margins to move the text around. The alignment of the text is centered.
ja: 水平方向と垂直方向の余白を調整して、テキストを移動できます。テキストの配置は中央揃えになります。

en: You can also show the logged in affiliates default link anywhere using the shortcode: [couponaffiliates-referral-url]
ja: ショートコードを使用して、デフォルトのリンクをどこにでも表示することもできます:[couponaffiliates-referral-url]

en: You can also view a full list of the coupons, with the assigned user, pending payments, and unique affiliate dashboard links for each coupon (to view yourself) on the WooCommerce
ja: また、クーポンの完全なリストを、割り当てられたユーザー、保留中の支払い、および各クーポンの一意のアフィリエイトダッシュボードリンク(自分自身を表示するため)とともに表示することもできます。

en: You can apply additional strict fraud prevention with direct link tracking.
ja: 直接リンク追跡により、追加の厳格な詐欺防止を適用できます。

en: You can assign a group to an %s when adding or editing an %s.
ja: を追加または編集するときに、%s にグループを割り当てることができます。

en: You can change the Registration Page in "Registration Settings" tab:
ja: 登録ページは「登録設定」タブで変更できます。

en: You can change the primary font used in the affiliate portal in the %s.
ja: アフィリエイト・ポータルで使用される主要フォントは、%sで変更できます。

en: You can create groups here:
ja: ここでグループを作成できます。

en: You can customise the affiliate portal more, including layout and colors, later on the settings page.
ja: アフィリエイトポータルは、後で設定ページでレイアウトや色など、さらにカスタマイズできます。

en: You can customise the colors of the affiliate portal in the %s.
ja: sでアフィリエイト・ポータルの色をカスタマイズできます。

en: You can customise the content of the generated page template by modifying the fields below.
ja: 生成されたページテンプレートの内容をカスタマイズするには、以下のフィールドを変更します。

en: You can customise the form and add your own custom fields via the below settings.
ja: 以下の設定を使用して、フォームをカスタマイズし、独自のカスタムフィールドを追加できます。

en: You can customise the parent notification emails from the "Multi-Level Affiliate Emails" section in Email Notification settings.
ja: メール通知設定の「マルチレベルアフィリエイトメール」セクションから、親からの通知メールをカスタマイズすることができます。

en: You can customize the message displayed for the acceptance checkbox, during affiliate registration.
ja: アフィリエイト登録時に、承認チェックボックスに表示されるメッセージをカスタマイズできます。

en: You can customize the plugin to meet your requirements on
ja: プラグインをカスタマイズして、

en: You can download MailPoet here:
ja: MailPoetはここからダウンロードできます。

en: You can easily pay your affiliates via a variety of different payout methods including one-click Stripe, PayPal, or Store Credit, along with manual Bank Transfer payouts, or any custom manual payout method of your own. You can even automate payouts to be paid automatically on a scheduled basis, collect invoices, generate PDF statements, and more. <a href="%s" target="_blank">%s</a>
ja: ワンクリックのStripe、PayPal、ストアクレジット、手動銀行振込の支払い、または独自のカスタム手動支払い方法など、さまざまな支払い方法を介してアフィリエイトに簡単に支払うことができます。支払いを自動化して、スケジュールに基づいて自動的に支払われたり、請求書を収集したり、PDF明細書を生成したりすることもできます。 <a href="%s" target="_blank">%s</a>

en: You can enable line graphs in the "Pro Settings" tab. This will show some nice line graphs on the statistics tab of the affiliate dashboard.
ja: 折れ線グラフは「プロ設定」タブで有効にできます。これにより、アフィリエイトダッシュボードの統計タブにいくつかの素敵な折れ線グラフが表示されます。

en: You can enable referral URLs, and customise the settings for these, in the "Referral Links" tab on the settings tab.
ja: 紹介URLを有効にし、設定タブの[紹介URL]タブでこれらの設定をカスタマイズできます。

en: You can enable the "Scheduled Payouts" feature, which will schedule payout requests to be submitted on a regular basis.
ja: 「支払いスケジュール」機能を有効にすると、支払いリクエストが定期的に送信されるようにスケジュールされます。

en: You can get your API URL from your ActiveCampaign dashboard: Account > Settings > Developer
ja: API URLは、ActiveCampaignダッシュボードから取得できます:アカウント>設定>開発者

en: You can get your API key from here:
ja: API キーはここから取得できます。

en: You can get your Audience ID from here:
ja: オーディエンスIDは、こちらから取得できます。

en: You can get your Contact List ID from here:
ja: コンタクトリストIDはこちらから取得できます：

en: You can get your Form ID from here:
ja: フォームIDはここから取得できます。

en: You can get your List ID from here:
ja: リスト ID は、次の場所から取得できます。

en: You can get your List ID from your ActiveCampaign dashboard: Contacts > Lists > Click on the list > View the ID in the URL ("listid").
ja: リストIDは、ActiveCampaignダッシュボードから取得できます: 連絡先>リスト > リストをクリックして>URLのIDを表示します(「listid」)。

en: You can get your List Token from here:
ja: リストトークンはここから取得できます。

en: You can get your private API key from here:
ja: プライベート API キーは、ここから取得できます。

en: You can get your site key and secret key from here:
ja: ここからサイトキーとシークレットキーを取得できます。

en: You can however customise this below if required:
ja: ただし、必要に応じて以下でカスタマイズできます。

en: You can manage the user roles/groups that are assigned to the template coupons in the "Registrations" settings tab of the Coupon Affiliates settings.
ja: テンプレートクーポンに割り当てられたユーザーロール/グループは、クーポンアフィリエイト設定の「登録」設定タブで管理できます。

en: You can manually create an affiliate by <a href="%s" target="_blank">clicking here</a>.<br/><br/>You can add either an existing or new user. Alternatively, you can also link users to your <a href="%s" target="_blank">affiliate registration page</a> to submit an affiliate application. When an affiliate user is added, this will automatically create the affiliate coupon, assign the user to it, and send them a link to the affiliate dashboard. <a href="%s" target="_blank">Learn more about affiliate registration.</a>
ja: アフィリエイトを手動で作成するには、 <a href="%s" target="_blank">ここをクリックしてください</a>。<br/><br/>既存のユーザーまたは新しいユーザーを追加できます。または、ユーザーをアフィリエイト登録ページにリンクして、 <a href="%s" target="_blank">アフィリエイト</a> 申請書を送信することもできます。アフィリエイトユーザーが追加されると、アフィリエイトクーポンが自動的に作成され、ユーザーに割り当てられ、アフィリエイトダッシュボードへのリンクが送信されます。 <a href="%s" target="_blank">詳しくは、アフィリエイト登録についての記事をご覧ください。</a>

en: You can now give access to the MLA Dashboard for specific affiliate users. To do this, edit the user and enable "MLA Dashboard Access".
ja: 特定のアフィリエイトユーザーに対してMLAダッシュボードへのアクセスを許可できるようになりました。これを行うには、ユーザーを編集して「MLAダッシュボードアクセス」を有効にします。

en: You can set fixed commission amounts (either per order, or per product), alongside percentage of the total order. You can set all 3 of these for a combined total if required.
ja: 固定コミッション金額 (注文ごと、または製品ごと) を、注文合計の割合と共に設定できます。必要に応じて、これら 3 つすべてを合計合計として設定できます。

en: You can set the global commission rates for all coupons in the <a href="%s">plugin settings</a> page.
ja: <a href="%s">プラグイン設定</a>ページで、すべてのクーポンのグローバルコミッションレートを設定できます。

en: You can set your custom commission rates in the "commission" tab of the
ja: カスタムコミッションレートは、

en: You can then customise the the page further after it is generated, by editing the page itself.
ja: その後、ページが生成された後で、ページ自体を編集することで、ページをさらにカスタマイズできます。

en: You can track and manage payouts on the
ja: 支払いを追跡および管理するには、

en: You can update the tier 1 affiliate (who invited this user). All other tiers will be updated automatically based on that affiliates network.
ja: ティア 1 アフィリエイト (このユーザーを招待したユーザー) を更新できます。他のすべての層は、そのアフィリエイトネットワークに基づいて自動的に更新されます。

en: You can use the terms and conditions manager and generation tool to help you easily create your terms and conditions page.
ja: 利用規約マネージャーと生成ツールを使用すると、利用規約ページを簡単に作成できます。

en: You can view, edit and accept the application below.
ja: 申請書は下記から閲覧、編集、受理できます。

en: You cannot clone instances of %s.
ja: %s のインスタンスのクローンを作成できません。

en: You cannot unserialize instances of %s.
ja: %s のインスタンスのシリアル化を解除することはできません。

en: You currently have no %s!
ja: 現在、%s がありません！

en: You currently have scheduled payouts enabled. This will automatically submit payout requests for all affiliates with more than
ja: 現在、支払いのスケジュールが有効になっています。これにより、すべてのアフィリエイトの支払いリクエストが自動的に送信されます。

en: You do not have permission to access the affiliate portal.
ja: アフィリエイトポータルへのアクセス権限がありません。

en: You do not have permission to access this data.
ja: あなたはこのデータにアクセスする許可を持っていません。

en: You do not have permission to action this registration.
ja: あなたはこの登録を実行する許可を持っていません。

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ja: このページにアクセスするための十分な権限がありません。

en: You do not have sufficient permissions.
ja: 十分な権限がありません。

en: You don't currently have any sub-affiliates.
ja: あなたは現在、サブアフィリエイト#39t持っていません。

en: You don't currently have any sub-affiliates. Use the Invite tab to invite new members to your network.
ja: 現在、サブアフィリエイトはいません。新しいメンバーをネットワークに招待するには、招待タブを使用してください。

en: You don't have any active %s coupons right now.
ja: 現在有効な %s クーポンはありません。

en: You don't have any completed commission payments yet.
ja: コミッションの支払いがまだ完了していません。

en: You don't have any processing commission payments.
ja: 保留中のコミッションの支払いはありません。

en: You have a Pro license! Please deactivate the FREE version and install the PRO version instead to enable the new functionality.
ja: あなたはProライセンスを持っています!無料版を無効にし、代わりにPRO版をインストールして新しい機能を有効にしてください。

en: You have a pending %s application.
ja: 保留中の関連アプリケーションが既にあります。

en: You have been unsubscribed from affiliate newsletters.
ja: アフィリエイト・メルマガの配信が停止されました。

en: You have earned a reward!
ja: 報酬を獲得しました!

en: You have made a new referral sale!
ja: 新しい紹介販売を行いました。

en: You have no %s yet.
ja: あなたはまだ %s を持っていません。

en: You have no pending payout requests.
ja: 保留中のペイアウト請求はありません。

en: You must be logged in to perform this action.
ja: この操作を行うにはログインする必要があります。

en: You must be logged in to view the MLA dashboard.
ja: MLA ダッシュボードを表示するには、ログインする必要があります。

en: You must be logged in to view this.
ja: 閲覧にはログインが必要です。

en: You must be logged in.
ja: ログインが必要です。

en: You must provide one of the following: IBAN, UK Sort Code + Account Number, US Routing Number + Account Number, or SWIFT Code + Account Number.
ja: 以下のいずれかをお知らせください：IBAN、英国ソートコード＋口座番号、米国ルーティング番号＋口座番号、またはSWIFTコード＋口座番号。

en: You need to be logged in to view your bonuses.
ja: ボーナスを表示するにはログインが必要です。

en: You should only disable this if your primary method of tracking referrals is through customers manually applying the affiliates coupon at checkout.
ja: これを無効にするのは、紹介を追跡する主な方法が、顧客がチェックアウト時にアフィリエイトクーポンを手動で適用することです。

en: You will be able to customise more group settings once it has been added.
ja: 追加すると、より多くのグループ設定をカスタマイズできるようになります。

en: You will be able to customise more options in the <a href="%s" target="_blank">settings page</a> later.
ja: 後で <a href="%s">設定ページで</a> より多くのオプションをカスタマイズすることができます。

en: You will just need to use the shortcode:
ja: ショートコードを使用するだけです:

en: You will still be able to review and edit the generated code before approving.
ja: 承認する前に、生成されたコードを確認して編集することができます。

en: You're almost ready to launch your affiliate program, and start growing your revenue!
ja: アフィリエイトプログラムを立ち上げ、収益を伸ばす準備がほぼ整いました。

en: YouTube URL:
ja: ユーチューブのURL:

en: Your %s application for the coupon code "{coupon}" has been submitted.
ja: クーポンコード「{coupon}」の %s 申請が送信されました。

en: Your %s application has been submitted.
ja: 関連アプリケーションが提出されました。

en: Your Account
ja: お客様のアカウント

en: Your Affiliate Program signup promo page has been created. You can update it or view it below.
ja: アフィリエイトプログラムのサインアッププロモーションページが作成されました。更新するか、以下で表示できます。

en: Your Commission
ja: あなたのコミッション

en: Your Coupon
ja: クーポン

en: Your Coupon Code
ja: クーポンコード

en: Your MLA Commission Rates
ja: 国土交通省の手数料率

en: Your PRO license is not active. Access to some PRO features may now be limited. Please <a href='%s'>active your license</a>, or <a href='%s'>upgrade again</a> to enable PRO features.
ja: PROライセンスが有効ではありません。一部のPRO機能へのアクセスが制限されている可能性があります。ライセンスを有効にするか、再度アップグレードしてPRO機能を有効にしてください。

en: Your Website
ja: あなたのウェブサイト

en: Your affiliate network:
ja: あなたのアフィリエイトネットワーク:

en: Your affiliate portal will be located at:
ja: あなたのアフィリエイト・ポータルは以下の場所にあります：

en: Your affiliate statistics need to be refreshed and recalculated. Please visit your full affiliate dashboard to complete this process.
ja: アフィリエイト統計の更新と再計算が必要です。アフィリエイトダッシュボードをご覧ください。

en: Your affiliate users can manage and manually submit their own payout by visiting the "Payouts" tab on their affiliate dashboard.
ja: アフィリエイトユーザーは、アフィリエイトダッシュボードの「ペイアウト」タブにアクセスして、自分のペイアウトを管理し、手動で送信できます。

en: Your latest invites:
ja: 最新の招待:

en: Your profile picture is managed via Gravatar. To set or change it, visit
ja: プロフィール写真はGravatarで管理されます。設定または変更するには

en: Your referred order #{id} has been cancelled.
ja: 紹介された注文 #{id} はキャンセルされました。

en: Your sub-affiliate coupons:
ja: あなたのサブアフィリエイトクーポン:

en: Your sub-affiliates don't have any active coupons yet.
ja: あなたのサブアフィリエイトには、まだ有効なクーポンがありません。

en: Your users can become super-affiliates and invite other affiliates to be a part of their network. They will then earn extra commission from all their referrals.
ja: ユーザーはスーパーアフィリエイトになり、他のアフィリエイトをネットワークの一部に招待することができます。彼らはその後、すべての紹介から余分な手数料を獲得します。

en: Youtube Video
ja: Youtubeビデオ

en: Zoom In
ja: ズームイン

en: [%s] This is a test SMS from Coupon Affiliates. Your SMS notifications are working correctly!
ja: [これはクーポンアフィリエイトからのテストSMSです。SMS通知は正常に動作しています！

en: [Admin] Only the affiliate user for this coupon can setup their Stripe account connection.
ja: [管理者]このクーポンのアフィリエイトユーザーのみがStripeアカウントの接続を設定できます。

en: [Admin] You can edit the account details for this user in the admin area: %s
ja: [管理者]このユーザーのアカウント詳細は、管理エリアで編集できます: %s

en: [Live] API Publishable Key
ja: [ライブ]API 公開可能キー

en: [Live] API Secret Key
ja: [ライブ]API 秘密鍵

en: [Live] API Token
ja: [ライブ] APIトークン

en: [Live] Client ID
ja: [ライブ]クライアント ID

en: [Live] Client Secret
ja: [ライブ]クライアントシークレット

en: [Live] Profile ID
ja: [ライブ] プロフィールID

en: [Test] API Publishable Key
ja: [試験]API 公開可能キー

en: [Test] API Secret Key
ja: [試験]API 秘密鍵

en: [Test] API Token
ja: [テスト] APIトークン

en: [Test] Client ID
ja: [試験]クライアント ID

en: [Test] Client Secret
ja: [試験]クライアントシークレット

en: [Test] Profile ID
ja: [テスト] プロフィールID

en: [Warning] You have this option enabled: Delete plugin options and custom database tables on plugin deletion. (See 'Debug' Settings)
ja: [警告]このオプションを有効にしている場合: プラグインの削除時にプラグインオプションとカスタムデータベーステーブルを削除します。(「デバッグ」設定を参照)

en: [{site_name}] Affiliate registration approved for {name}.
ja: [サイト名}] {名前}のアフィリエイト登録が承認されました。

en: [{site_name}] Affiliate {name} has requested a payout of {amount}. Please review.
ja: [サイト名}] アフィリエイト{名前}が{金額}の支払いを要求しました。ご確認ください。

en: [{site_name}] Congratulations {name}! Your affiliate application has been approved. Log in to your dashboard to get started.
ja: [サイト名}] おめでとうございます！あなたのアフィリエイト申請が承認されました。ダッシュボードにログインしてアフィリエイトを始めてください。

en: [{site_name}] Great news, {name}! You just earned {commission} commission from a new referral sale (Order #{id}). Keep it up!
ja: [サイト名}] 素晴らしいニュースです、{名前}さん！新規紹介販売（注文番号{id}）により{コミッション}を獲得しました。その調子です！

en: [{site_name}] Hi {name}, unfortunately one of your referred orders (#{id}) has been {status} and the commission has been removed.
ja: [site_name}]こんにちは{name}、残念ながらあなたの紹介した注文の一つ(#{id})が{status}になり、コミッションが削除されました。

en: [{site_name}] Hi {name}, your commission payout of {amount} has been successfully processed! Thank you.
ja: [サイト名}] {名前}さん、{金額}のコミッション支払いは正常に処理されました！ありがとうございました。

en: [{site_name}] Hi {name}, your payout request for {amount} has been received and is being processed.
ja: [site_name}]こんにちは、{name}さん、{amount}のペイアウトのリクエストを受け取りました。

en: [{site_name}] New affiliate registration from {name} ({email}) is awaiting your approval.
ja: [サイト名}] {名前} ({メールアドレス})からの新規アフィリエイト登録が承認待ちです。

en: [{site_name}] New referral sale! Affiliate {name} (coupon: {coupon}) earned {commission} commission on order #{id}.
ja: [サイト名}] 新しい紹介セールです！アフィリエイト{name} (coupon: {coupon})は注文#{id}に対して{commission}手数料を獲得しました。

en: [{site_name}] Order #{id} by affiliate {name} has been {status}. Commission removed.
ja: [サイト名}] アフィリエイト{名前}による注文#{id}が{状態}になりました。コミッションが削除されました。

en: [{site_name}] Payout of {amount} sent to affiliate {name} (payout #{id}).
ja: [サイト名}] {金額}のペイアウトをアフィリエイト{名前}に送信しました（ペイアウト#{id}）。

en: a discount
ja: 割引

en: admin page
ja: 管理ページ

en: affiliate
ja: アフィリエイト

en: affiliates
ja: 関連会社

en: always on
ja: 常時

en: and add or edit a coupon, then assign users under the "coupon affiliates" tab
ja: クーポンを追加または編集し、[クーポンアフィリエイト]タブでユーザーを割り当てます

en: and view the group ID here:
ja: ここでグループ ID を表示します。

en: as a template and enter the exact name of it below.
ja: テンプレートとして、その正確な名前を以下に入力します。

en: as normal in WooCommerce. You can then assign affiliate users to these coupons (see below) to make them an affiliate.
ja: WooCommerceではいつものように。その後、アフィリエイトユーザーをこれらのクーポン(下記参照)に割り当てて、アフィリエイトにすることができます。

en: at
ja: で

en: by more than
ja: 以上で

en: campaign
ja: キャンペーン

en: click "edit" on the coupon, then go to "Coupon Affiliates & Commission" data settings tab.
ja: クーポンの「編集」をクリックし、「クーポンアフィリエイト&コミッション」データ設定タブに移動します。

en: click here
ja: ここをクリック

en: commission earned
ja: 獲得したコミッション

en: coupon list page
ja: クーポン一覧ページ

en: coupons management page
ja: クーポン管理ページ

en: custom
ja: 習慣

en: debug settings tab
ja: [デバッグ設定] タブ

en: discount
ja: 割引

en: draft
ja: 草案

en: e.g. +447911123456
ja: 例：+447911123456

en: edit a coupon and assign users under the "coupon affiliates" tab
ja: クーポンを編集し、[クーポンのアフィリエイト] タブでユーザーを割り当てる

en: for a solution.
ja: いくつかの解決策のために。

en: free shipping
ja: 送料無料

en: free shipping discount
ja: 送料無料割引

en: funds have been added back to your Stripe account, and to the affiliates unpaid commission total.
ja: 資金が Stripe アカウントとアフィリエイトの未払いコミッション合計に追加されました。

en: has been paid into your connected Stripe account.
ja: が接続されている Stripe アカウントに支払われています。

en: has been paid to
ja: に支払われている

en: has been reversed.
ja: が逆転しました。

en: https://couponaffiliates.com/
ja: https://couponaffiliates.com/#about

en: in
ja: で

en: is
ja: です

en: items
ja: 項目

en: jQuery is required to load the affiliate dashboard. It looks like you have a performance tool that is disabling jQuery from loading. Please exclude this page from your optimisations, or <a href='%s' target='_blank'>see here for other solutions</a>.
ja: jQuery は、アフィリエイト ダッシュボードを読み込むために必要です。jQueryの読み込みを無効にしているパフォーマンスツールがあるようです。このページを最適化から除外するか、 <a href='%s' target='_blank'>他の解決策についてはこちらをご覧ください</a>。

en: left
ja: 左

en: or
ja: 又は

en: over
ja: オーバー

en: payout
ja: ペイアウト

en: per order
ja: 1オーダーにつき

en: per product
ja: 製品あたり

en: plugin "Payouts" settings
ja: プラグイン「ペイアウト」の設定

en: recipients selected.
ja: が選ばれた。

en: sent
ja: 送信

en: settings page
ja: 設定ページ

en: store credit was removed from user
ja: ストア クレジットがユーザーから削除されました

en: store credit was successfully paid to user
ja: ストア クレジットがユーザーに正常に支払われました

en: than
ja: より

en: to
ja: 宛先

en: to fully translate this plugin.
ja: このプラグインを完全に翻訳します。

en: to show a list of all the payouts.
ja: をクリックして、すべての支払いのリストを表示します。

en: to show a list of the products purchased (and quantities).
ja: をクリックして、購入した製品 (および数量) のリストを表示します。

en: to show the account username.
ja: をクリックして、アカウントのユーザー名を表示します。

en: to show the admin URL to manage payouts.
ja: をクリックして、支払いを管理するための管理者 URL を表示します。

en: to show the admin URL.
ja: をクリックして、管理者 URL を表示します。

en: to show the affiliate dashboard URL.
ja: をクリックして、アフィリエイトダッシュボードの URL を表示します。

en: to show the affiliate registration "How did you hear about us?" field value.
ja: アフィリエイト登録「私たちについてどのように知りましたか?」フィールド値を表示します。

en: to show the affiliate registration "How will you promote us?" field value.
ja: アフィリエイト登録「どのように私たちを宣伝しますか?」フィールド値を表示します。

en: to show the affiliate registration "Website" field value.
ja: をクリックして、アフィリエイト登録の「ウェブサイト」フィールドの値を表示します。

en: to show the affiliate registration custom field values.
ja: をクリックして、アフィリエイト登録のカスタムフィールドの値を表示します。

en: to show the affiliates default referral URL.
ja: をクリックして、アフィリエイトのデフォルトの紹介URLを表示します。

en: to show the amount.
ja: をクリックして金額を表示します。

en: to show the coupon code.
ja: をクリックしてクーポンコードを表示します。

en: to show the custom message entered when admins accept/decline affiliate registrations.
ja: をクリックして、管理者がアフィリエイトアプリケーションを承諾/拒否するときに入力されたカスタムメッセージを表示します。

en: to show the domain.
ja: をクリックしてドメインを表示します。

en: to show the fixed MLA commission earned.
ja: 獲得した固定MLAコミッションを表示します。

en: to show the invite referral UR (with hyperlink) for the registration form.
ja: をクリックして、登録フォームの招待紹介 UR (ハイパーリンク付き) を表示します。

en: to show the invite referral URL without hyperlink (to create your own link/button).
ja: をクリックして、招待紹介 URL をハイパーリンクなしで表示します (独自のリンク/ボタンを作成するため)。

en: to show the number.
ja: をクリックして番号を表示します。

en: to show the order ID.
ja: をクリックして注文 ID を表示します。

en: to show the order status.
ja: をクリックして、注文状況を表示します。

en: to show the password reset URL.
ja: をクリックして、パスワード リセット URL を表示します。

en: to show the payout method.
ja: をクリックして、支払い方法を表示します。

en: to show the percentage MLA commission earned.
ja: MLAコミッションを獲得した割合を表示します。

en: to show the sub-affiliate display name.
ja: をクリックすると、サブ・アフィリエイトの表示名が表示されます。

en: to show the sub-affiliate email address.
ja: をクリックすると、サブ・アフィリエイトのメールアドレスが表示されます。

en: to show the sub-affiliate username.
ja: サブアフィリエイトのユーザー名に。

en: to show the users commission earned on that order.
ja: をクリックして、その注文で獲得したコミッションをユーザーに表示します。

en: to show the users display name.
ja: をクリックして、ユーザーの表示名を表示します。

en: to show the users email address.
ja: をクリックして、ユーザーの電子メール アドレスを表示します。

en: total sales
ja: 総売上高

en: total usage
ja: 合計使用量

en: unpaid commission
ja: 未払いの手数料

en: unpaid commission, and also meet any other requirements such as payment threshold, and payout details.
ja: 未払いのコミッションであり、支払い基準額や支払いの詳細などの他の要件も満たしています。

en: via
ja: 経由

en: was updated
ja: が更新されました

en: where product ID is
ja: ここで、製品 ID は

en: with the settings you want the gift coupons to include, and enter the name here. The new gift coupons generated will copy all the settings from this template.
ja: ギフトクーポンに含める設定を使用して、ここに名前を入力します。生成された新しいギフトクーポンは、このテンプレートからすべての設定をコピーします。

en: you have no pending %s registrations.
ja: 保留中のアフィリエイト登録がありません。

en: {number} New Payout Requests
ja: {数値}新しい支払いリクエスト

en: • Paid: Successfully paid to affiliate.
ja: - 支払い済み：アフィリエイトへの支払いに成功。

en: • Pending: Payout requests currently awaiting approval.
ja: - 保留中です：現在承認待ちのペイアウトリクエスト。

en: • Unpaid: Earned from completed orders but not yet paid.
ja: - 未払い：完了した注文で稼いだが、まだ支払われていないもの。

en: • Unpaid: MLA commission earned but not yet paid.
ja: - 未払い：国土交通省の手数料。

en: ✓ SMS sent successfully!
ja: SMS が正常に送信されました！

en: ✓ This page is currently set as the default registration Page.
ja: ✓このページは現在、デフォルトの登録ページとして設定されています。

en: ✗ Error:
ja: エラー：

en: ✗ Request failed.
ja: リクエストに失敗しました。
