Coupon Affiliates for WooCommerce - en to fr_FR translation catalogue (3667 entries)

en:  / Product
fr_FR:  / Produit

en:  Fallback attempt also failed:
fr_FR:  La tentative de repli a également échoué :

en:  You can also view the <a href="%s">plugin documentation</a> for more information on all the plugins features.
fr_FR:  Vous pouvez également consulter la <a href="%s">documentation du plugin</a> pour plus d’informations sur toutes les fonctionnalités du plugin.

en:  on each product sold,
fr_FR:  sur chaque produit vendu,

en:  on each sale referred,
fr_FR:  sur chaque vente référencée,

en: "Account Number" Field Label
fr_FR: Étiquette de champ Numéro de compte

en: "Coupon Affiliate" User Role
fr_FR: Rôle d’utilisateur « Coupon Affilié »

en: "How did you hear about us?" Field
fr_FR: « Comment avez-vous entendu parler de nous? » Champ

en: "How will you promote us?" Field
fr_FR: « Comment allez-vous nous promouvoir? » Champ

en: "My Account" Menu Link
fr_FR: Lien du menu « Mon compte »

en: "Network" Tab Text
fr_FR: Texte de l’onglet « Réseau »

en: "Payee Name" Field Label
fr_FR: Étiquette de champ nom du bénéficiaire

en: "Phone Number" Field
fr_FR: "Champ "Numéro de téléphone

en: "Referral URL" Tab
fr_FR: Onglet « URL de référence »

en: "Sort Code" Field Label
fr_FR: Libellé du champ de code de tri

en: "Sub-Affiliates" Tab Text
fr_FR: Texte de l’onglet « Sous-affiliés »

en: "Website" Field
fr_FR: Champ Site Web

en: % - Percentage Of Total Order
fr_FR: % - Pourcentage de la commande totale

en: % Change
fr_FR: Variation en %

en: % of Affiliate Earnings
fr_FR: % des revenus de l'affilié

en: % of Commission
fr_FR: % de la Commission

en: % of Order
fr_FR: % de l'ordre

en: % of Order Total
fr_FR: % du total de la commande

en: % on each sale referred,
fr_FR: % sur chaque vente référencée,

en: %1$s sales | %2$s commission | %3$d referrals
fr_FR: %1$s ventes | %2$s commissions | %3$d recommandations

en: %1$s user "{username}" was assigned to the new %2$s coupon "{coupon}".
fr_FR: l'utilisateur %1$s "{username}" a été assigné au nouveau coupon %2$s "{coupon}".

en: %d settings updated.
fr_FR: %d paramètres mis à jour.

en: %d user has encrypted bank details that cannot be accessed without the encryption key. | %d users have encrypted bank details that cannot be accessed without the encryption key.
fr_FR[0]: l'utilisateur %d a crypté des données bancaires auxquelles il est impossible d'accéder sans la clé de cryptage.
fr_FR[1]: %d users have encrypted bank details that cannot be accessed without the encryption key.

en: %d user has unencrypted bank details that will be encrypted automatically when accessed. | %d users have unencrypted bank details that will be encrypted automatically when accessed.
fr_FR[0]: l'utilisateur %d a des coordonnées bancaires non cryptées qui seront cryptées automatiquement lors de l'accès.
fr_FR[1]: %d users have unencrypted bank details that will be encrypted automatically when access.

en: %s - Fixed Amount Per Order
fr_FR: %s - Montant fixe par commande

en: %s - Fixed Amount Per Product
fr_FR: %s - Montant fixe par produit

en: %s Coupon
fr_FR: coupon %s

en: %s Coupons
fr_FR: coupons %s

en: %s Dashboard
fr_FR: tableau de bord %s

en: %s Fixed Amount
fr_FR: %s Montant fixe

en: %s Groups
fr_FR: groupes %s

en: %s Orders
fr_FR: %s Ordres

en: %s Overview
fr_FR: %s Vue d'ensemble

en: %s Performance Bonuses
fr_FR: %s Primes de performance

en: %s Program Statistics
fr_FR: %s Statistiques du programme

en: %s Registrations
fr_FR: %s Enregistrements

en: %s User
fr_FR: %s Utilisateur

en: %s Users
fr_FR: %s Utilisateurs

en: %s groups are used to assign %s to specific user roles, so you can then configure a variety of settings for that group.
fr_FR: Les groupes d’affiliés sont utilisés pour attribuer des affiliés à des rôles d’utilisateur spécifiques, de sorte que vous pouvez ensuite configurer divers paramètres pour ce groupe.

en: %s has been added as a sub-affiliate.
fr_FR: %s a été ajouté en tant que sous-affilié.

en: %s has been removed as a sub-affiliate.
fr_FR: %s a été supprimé en tant que sous-affilié.

en: %s: %s
fr_FR: %s : %s

en: (1) Add the shortcode [couponaffiliates] to a frontend page (click the button below to generate automatically).
fr_FR: (1) Ajoutez le shortcode [couponaffiliates] à une page frontale (cliquez sur le bouton ci-dessous pour générer automatiquement).

en: (2) As an admin, you will see a full list of affiliate coupons and dashboard links on the
fr_FR: (2) En tant qu’administrateur, vous verrez une liste complète des coupons d’affiliation et des liens de tableau de bord sur le

en: (2) As an admin, you will see a full list of dashboard URLs to share with affiliates on the
fr_FR: (2) En tant qu’administrateur, vous verrez une liste complète des URL de page de coupon uniques à partager avec les affiliés sur le

en: (3) You can assign/link users to coupons so they can access their coupons affiliate dashboard directly, without needing the unique link.
fr_FR: (3) Vous pouvez attribuer / lier les utilisateurs aux coupons afin qu’ils puissent accéder directement à leur tableau de bord d’affiliation de coupons, sans avoir besoin du lien unique.

en: (4) Customise the plugin on the
fr_FR: (4) Personnalisez le plugin sur le

en: (4) Customise the settings on this page below, and view the 'How To Use' tab for more help on getting started.
fr_FR: (4) Personnalisez les paramètres de cette page ci-dessous et consultez l’onglet « Comment utiliser » pour plus d’aide sur la mise en route.

en: (5) To view our plugin setup guide
fr_FR: (5) Pour consulter notre guide de configuration du plugin

en: (5) To view our step-by-step setup guide
fr_FR: (5) Pour consulter notre guide de configuration étape par étape

en: (Admin) Activity Log
fr_FR: (Administrateur) Journal d’activité

en: (Admin) WooCommerce Orders "Affiliate Info" Sections
fr_FR: (Administrateur) WooCommerce commande des sections « Informations sur les affiliés »

en: (Custom discounts include negative fees, store credit, and discounts added by other plugins.)
fr_FR: (Les remises personnalisées incluent les frais négatifs, le crédit en magasin et les remises ajoutées par d’autres plugins.)

en: (Custom) 3rd Party Wallet Plugin Integrations
fr_FR: Intégrations de plug-ins de portefeuille 3rd Party (personnalisées)

en: (ERROR) This page does not contain the shortcode:
fr_FR: (ERREUR) Cette page ne contient pas le shortcode :

en: (Free) Built-in Store Credit & Wallet System
fr_FR: (Gratuit) Système intégré de crédit et de portefeuille en magasin

en: (If you are using a mail SMTP plugin, the from email may be overridden.)
fr_FR: (Si vous utilisez un plug-in SMTP de messagerie, l’adresse e-mail et le nom de l’expéditeur peuvent être remplacés.)

en: (If you are using a mail SMTP plugin, the from name may be overridden.)
fr_FR: (Si vous utilisez un plugin SMTP pour le courrier, le nom "from" peut être remplacé)

en: (If you leave unchecked it stays the same, incase any new commission was earned since you opened this page.)
fr_FR: (Si vous ne cochez pas la case, il reste le même, au cas où une nouvelle commission aurait été gagnée depuis que vous avez ouvert cette page.)

en: (Integration)
fr_FR: (Intégration)

en: (MLA) Multi-Level Affiliates
fr_FR: (député) Affiliés à plusieurs niveaux

en: (MLA) New Sub-Affiliate Referral
fr_FR: (député) Nouvelle référence de sous-affilié

en: (Only applies to coupons that have an affiliate user assigned to them.)
fr_FR: (Ne s’applique qu’aux coupons auxquels un utilisateur affilié est affecté.)

en: (PRO) Affiliate Email Reports
fr_FR: (PRO) Rapports par e-mail d’affiliation

en: (PRO) Affiliate Landing Pages
fr_FR: (PRO) Pages de destination affiliées

en: (PRO) Affiliate Registration on Checkout
fr_FR: (PRO) Inscription de l’affilié à la caisse

en: (PRO) Auto Affiliate Registration for New Users
fr_FR: (PRO) Inscription automatique à l’affiliation pour les nouveaux utilisateurs

en: (PRO) Automated Conversion Rates
fr_FR: (PRO) Taux de conversion automatisés

en: (PRO) Automatic Payouts
fr_FR: (PRO) Paiements automatiques

en: (PRO) Commission Tracking and Payouts
fr_FR: (PRO) Suivi des commissions et paiements

en: (PRO) Creatives
fr_FR: (PRO) Créatifs

en: (PRO) Custom Fields for Affiliate Registration
fr_FR: (PRO) Champs personnalisés pour l’inscription des affiliés

en: (PRO) Custom Tabs
fr_FR: (PRO) Onglets personnalisés

en: (PRO) Direct Link Tracking
fr_FR: (PRO) Suivi direct des liens

en: (PRO) Dynamic Coupon Generation
fr_FR: (PRO) Génération dynamique de coupons

en: (PRO) Export to Excel
fr_FR: (PRO) Exporter vers Excel

en: (PRO) Invoices
fr_FR: (PRO) Factures

en: (PRO) Lifetime Commission
fr_FR: (PRO) Commission à vie

en: (PRO) Line Graphs
fr_FR: (PRO) Graphiques linéaires

en: (PRO) MLA – Auto-assign referred customers as an MLA sub-affiliate.
fr_FR: (PRO) MLA – Attribuer automatiquement les clients référés en tant que sous-affilié MLA.

en: (PRO) MLA – How to edit a user’s parents
fr_FR: (PRO) MLA – Comment modifier les parents d’un utilisateur

en: (PRO) MLA – How to edit the MLA “unpaid commission” for a parent
fr_FR: (PRO) MLA – Comment modifier la « commission impayée » MLA pour un parent

en: (PRO) MLA – Make MLA Dashboard “Invite Only”
fr_FR: (PRO) MLA – Rendre le tableau de bord MLA « sur invitation uniquement »

en: (PRO) MLA – Make MLA invite links a normal referral link.
fr_FR: (PRO) MLA – Faites des liens d’invitation MLA un lien de référence normal.

en: (PRO) Monthly Summary Table
fr_FR: (PRO) Tableau récapitulatif mensuel

en: (PRO) Multi-Level Affiliates – Overview
fr_FR: (PRO) Affiliés multi-niveaux - Vue d’ensemble

en: (PRO) Multiple Template Coupons
fr_FR: (PRO) Plusieurs modèles de coupons

en: (PRO) Payouts – How to Pay Affiliates
fr_FR: (PRO) Paiements – Comment payer les affiliés

en: (PRO) QR Code Generator for Referral URLs
fr_FR: (PRO) Générateur de code QR pour les URL de référence

en: (PRO) Referral URL Campaigns
fr_FR: (PRO) Campagnes d’URL de référence

en: (PRO) Scheduled Payout Requests
fr_FR: (PRO) Demandes de paiement planifiées

en: (PRO) Short URL Generator for Referral URLs
fr_FR: (PRO) Générateur d’URL courtes pour les URL de référence

en: (PRO) Social Sharing for Referral URLs
fr_FR: (PRO) Partage social pour les URL de référence

en: (PRO) Statements
fr_FR: (PRO) Déclarations

en: (PRO) Store Credit Payouts – Integrations
fr_FR: (PRO) Paiements de crédit en magasin – Intégrations

en: (PRO) User Registrations as Lifetime Referral
fr_FR: (PRO) Enregistrements d’utilisateurs en tant que référence à vie

en: (PRO) User-Role Specific Payout Methods
fr_FR: (PRO) Méthodes de paiement spécifiques au rôle de l’utilisateur

en: (Recommended)
fr_FR: (Recommandé)

en: (Required)
fr_FR: (Obligatoire)

en: (The page that has the [couponaffiliates-mla] shortcode on.)
fr_FR: (La page sur laquelle se trouve le shortcode [couponaffiliates-mla].)

en: (The page that has the [couponaffiliates-register] shortcode on.)
fr_FR: (La page sur laquelle se trouve le shortcode [couponaffiliates-register].)

en: (The page that has the [couponaffiliates] shortcode on.)
fr_FR: (La page sur laquelle le shortcode [couponaffiliates] est activé.)

en: (This is saved as meta data "wcusage_currency_conversion" for the order.)
fr_FR: (Ceci est enregistré en tant que métadonnées « wcusage_currency_conversion » pour la commande.)

en: (Unknown)
fr_FR: (inconnu)

en: *You can select multiple statuses if you create more additional custom order statuses. Currently one 1 is available.
fr_FR: *Vous pouvez sélectionner plusieurs statuts si vous créez d’autres statuts de commande personnalisés. Actuellement, un 1 est disponible.

en: - Currently with this option enabled, if multiple affiliate coupons are applied with different custom commission rates, it will apply the commission rate for the first coupon to all affiliate coupons.
fr_FR: - Actuellement, lorsque cette option est activée, si plusieurs coupons d'affiliation sont appliqués avec des taux de commission personnalisés différents, le taux de commission du premier coupon est appliqué à tous les coupons d'affiliation.

en: - Default -
fr_FR: -Faire défaut-

en: - Disabled -
fr_FR: -Handicapé-

en: - MLA commission will also only apply to the first affiliate coupon.
fr_FR: - La commission MLA ne s'appliquera également qu'au premier coupon d'affilié.

en: - No Campaign -
fr_FR: - Pas de campagne -

en: . It may have already progressed too far in the payment process.
fr_FR: . Il se peut que le processus de paiement soit déjà trop avancé.

en: . Please check your Wise account.
fr_FR: . Veuillez consulter votre compte Wise.

en: <a href="%s" target="_blank">Learn more about referral URLs.</a>
fr_FR: <a href="%s" target="_blank">En savoir plus sur les URL de référence.</a>

en: <strong>Check this to confirm you would like to update the "Unpaid Commission", "Pending Payments", and "Processing Commission" to the above.</strong><br/>(If you leave unchecked it stays the same, incase any new commission was earned since you opened this page.)
fr_FR: <strong>Cochez cette case pour confirmer que vous souhaitez mettre à jour les "Commissions non payées", les "Paiements en attente" et les "Commissions en cours" comme indiqué ci-dessus.</strong><br/>(Si vous ne cochez pas cette case, elle reste inchangée, au cas où une nouvelle commission aurait été gagnée depuis que vous avez ouvert cette page)

en: <strong>Note:</strong> This setting is shared with the Registration &rsaquo; Extra Fields settings.
fr_FR: <strong>Note:</strong> Ce paramètre est partagé avec les paramètres Registration &rsaquo ; Extra Fields.

en: <strong>Why is there a difference?</strong> The total commission shown is the all-time commission earned across all referred orders. However, the processing, unpaid, pending, and paid commission amounts only begin tracking from the point at which the payouts system was activated. Orders completed <em>before</em> the plugin was installed (or before the payouts feature was enabled) will contribute to the total commission figure but will not appear in the individual payout categories - resulting in this difference. <a href="https://couponaffiliates.com/docs/unpaid-commission-is-0-even-though-there-are-referred-orders/" target="_blank">Learn how to grant unpaid commission for past orders &rarr;</a>
fr_FR: <Pourquoi y a-t-il une différence ? </strong> La commission totale indiquée correspond à la commission totale perçue pour toutes les commandes référencées. Cependant, les montants des commissions de traitement, non payées, en attente et payées ne commencent à être suivis qu'à partir du moment où le système de paiement a été activé. Les commandes effectuées <em>avant</em> l'installation du plugin (ou avant l'activation de la fonction de paiement) contribueront au montant total de la commission mais n'apparaîtront pas dans les différentes catégories de paiement, d'où cette différence. <a href="https://couponaffiliates.com/docs/unpaid-commission-is-0-even-though-there-are-referred-orders/" target="_blank">Apprendre à accorder des commissions non payées pour les commandes passées &rarr;</a>

en: A custom "manual" payment method of your choice.
fr_FR: Un mode de paiement « manuel » personnalisé de votre choix.

en: A direct bank transfer payment method (paid manually).
fr_FR: Un mode de paiement par virement bancaire direct (payé manuellement).

en: A fixed amount earned for sub-affiliate referrals
fr_FR: Un montant fixe gagné pour les références de sous-affiliés

en: A login form will be displayed on the affiliate dashboard for users to login to their account, and directly access their dashboard without needing to use the unique link.
fr_FR: Un formulaire de connexion sera affiché sur le tableau de bord d’affiliation pour que les utilisateurs puissent se connecter à leur compte et accéder directement à leur tableau de bord sans avoir à utiliser le lien unique.

en: A new "Bonuses" tab will be shown in the affiliate dashboard displaying all the available bonuses, and their current progress towards achieving it.
fr_FR: Un nouvel onglet « Bonus » s’affichera dans le tableau de bord de l’affilié affichant tous les bonus disponibles et leur progression actuelle pour y parvenir.

en: A new "creatives" tab will be shown in the affiliate dashboard displaying these creatives, including a HTML code for them to copy and paste, to show the banner on their own site (with the referral link).
fr_FR: Un nouvel onglet « créatifs » sera affiché dans le tableau de bord des affiliés affichant ces créatifs, y compris un code HTML pour qu’ils copient et collent, pour afficher la bannière sur leur propre site (avec le lien de parrainage).

en: A payout request will only be requested automatically if:
fr_FR: Une demande de paiement ne sera demandée automatiquement que si :

en: A shortlink will only be created once for the same URL. A shortlink can also only be created if the URL is pointing to this website
fr_FR: Un lien court ne sera créé qu’une seule fois pour la même URL. Un lien court ne peut également être créé que s’il pointe vers ce site Web

en: A user cannot be their own sub-affiliate.
fr_FR: Un utilisateur ne peut pas être son propre sous-affilié.

en: A user has not yet been assigned to this coupon.
fr_FR: Aucun utilisateur n’a encore été attribué à ce coupon.

en: A user has not yet been assigned to this coupon. (This message is only visible to admins.)
fr_FR: Un utilisateur n’a pas encore été affecté à ce coupon. (Ce message n’est visible que par les administrateurs.)

en: ADD NEW BONUS
fr_FR: AJOUTER UN NOUVEAU BONUS

en: ADD NEW CREATIVE
fr_FR: AJOUTER UNE NOUVELLE CRÉATION

en: ADD NEW DYNAMIC CREATIVE
fr_FR: AJOUTER UNE NOUVELLE CRÉATION DYNAMIQUE

en: AES-256-CBC encryption with key stored outside database (in wp-config.php)
fr_FR: Cryptage AES-256-CBC. Stocké en dehors de la base de données (dans wp-config.php).

en: AJAX request failed.
fr_FR: La requête AJAX a échoué.

en: API Key
fr_FR: Clé API

en: API URL
fr_FR: URL de l’API

en: Ability automatically collect the latest conversion rates for currencies, and update them automatically in the multi-currency settings.
fr_FR: Possibilité de collecter automatiquement les derniers taux de conversion pour les devises et de les mettre à jour automatiquement dans les paramètres multidevises.

en: Ability to link a landing page to an affiliate coupon, which will then work the same as a referral URL.
fr_FR: Possibilité de lier une page de destination à un coupon d’affiliation, qui fonctionnera alors de la même manière qu’une URL de référence.

en: Ability to link a landing page to an affiliate coupon, which will then work the same as a referral URL. It is also possible to automatically generate pages.
fr_FR: Possibilité de lier une page de destination à un coupon d’affiliation, qui fonctionnera alors de la même manière qu’une URL de référence. Il est également possible de générer automatiquement des pages.

en: Accept
fr_FR: accepter

en: Accept Application
fr_FR: Accepter la demande

en: Accept and decline affiliate registrations submitted via the affiliate registration form.
fr_FR: Accepter et refuser les inscriptions d’affiliés soumises via le formulaire d’inscription d’affilié.

en: Accept or decline direct link tracking domains for affiliates.
fr_FR: Acceptez ou refusez les domaines de suivi de liens directs pour les affiliés.

en: Accept selected
fr_FR: Accepter la sélection

en: Acceptance Checkbox
fr_FR: Case à cocher d'acceptation

en: Acceptance Field
fr_FR: Champ d’acceptation

en: Accepted
fr_FR: accepté

en: Accepted Affiliate User Role
fr_FR: Rôle d’utilisateur affilié accepté

en: Access denied.
fr_FR: Accès refusé.

en: Access to unlimited date range, export to excel, and date comparison features on the admin reports.
fr_FR: Accès à une plage de dates illimitée, à l’exportation vers Excel et aux fonctionnalités de comparaison de dates sur les rapports d’administration.

en: Account Details
fr_FR: Détails du compte

en: Account Email
fr_FR: Adresse e-mail du compte

en: Account Holder Name
fr_FR: Nom du titulaire du compte

en: Account Holder Name is too long (maximum 100 characters).
fr_FR: Le nom du titulaire du compte est trop long (100 caractères maximum).

en: Account ID
fr_FR: ID de compte

en: Account Name
fr_FR: Nom du compte

en: Account Number
fr_FR: Numéro de compte

en: Account Number is required for international transfers
fr_FR: Le numéro de compte est requis pour les virements internationaux

en: Account Number is required when using SWIFT code.
fr_FR: Le numéro de compte est requis lors de l'utilisation du code SWIFT.

en: Account Number too short for international transfers (minimum 4 characters, provided: %d)
fr_FR: Numéro de compte trop court pour les virements internationaux (minimum 4 caractères, fourni : %d)

en: Account SID:
fr_FR: Compte SID :

en: Account Type
fr_FR: Type de compte

en: Account Type:
fr_FR: Type de compte :

en: Account Verified
fr_FR: Compte vérifié

en: Action
fr_FR: action

en: Action (Bonuses / Rewards)
fr_FR: Action (Bonus / Récompenses)

en: Action Required:
fr_FR: Action requise :

en: Active
fr_FR: Actif

en: ActiveCampaign
fr_FR: Campagne active

en: Activity
fr_FR: Activité

en: Activity Log
fr_FR: Journal d’activité

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add Affiliate Coupon
fr_FR: Ajouter un coupon d’affilié

en: Add Coupon
fr_FR: Ajouter un coupon

en: Add Domain
fr_FR: Ajouter un domaine

en: Add Group / Role
fr_FR: Ajouter un groupe / rôle

en: Add New
fr_FR: Ajouter un nouveau

en: Add New %s
fr_FR: Ajouter un nouveau %s

en: Add New %s Group
fr_FR: Ajouter un nouveau groupe %s

en: Add New Bonus
fr_FR: Ajouter un nouveau bonus

en: Add New Coupon
fr_FR: Ajouter un nouveau coupon

en: Add New Coupon +
fr_FR: Ajouter un nouveau coupon +

en: Add New Coupon for Affiliate
fr_FR: Ajouter un nouveau coupon pour Affiliate

en: Add New Creative
fr_FR: Ajouter une nouvelle création

en: Add New Domain
fr_FR: Ajouter un nouveau domaine

en: Add New Domain:
fr_FR: Ajouter un nouveau domaine :

en: Add New Field
fr_FR: Ajouter un nouveau champ

en: Add New Order
fr_FR: Ajouter une nouvelle commande

en: Add New Short URL
fr_FR: Ajouter une nouvelle URL courte

en: Add New Sub-Affiliate
fr_FR: Ajouter un nouveau sous-affilié

en: Add Sub-Affiliate
fr_FR: Ajouter un sous-affilié

en: Add a button to the referral URL tab, to allow affiliate users to automatically generate a QR code for their referral link.
fr_FR: Ajoutez un bouton à l’onglet URL de référence, pour permettre aux utilisateurs affiliés de générer automatiquement un code QR pour leur lien de parrainage.

en: Add a button to the referral URL tab, to allow affiliate users to generate a short URL for their referral link automatically.
fr_FR: Ajoutez un bouton à l’onglet URL de référence, pour permettre aux utilisateurs affiliés de générer automatiquement une URL courte pour leur lien de parrainage.

en: Add a coupon to this order for tracking. Since the order is already %s, the coupon will be added with a zero discount.
fr_FR: Ajoutez un coupon à cette commande pour le suivi. Étant donné que la commande est déjà en %s, le coupon sera ajouté avec une remise de zéro.

en: Add a referrer coupon to this order
fr_FR: Ajouter un coupon de parrainage à cette commande

en: Add a square logo image in the center of generated QR codes.
fr_FR: Ajoutez une image de logo carrée au centre des codes QR générés.

en: Add an "Affiliate" menu link to the "My Account" page.
fr_FR: Ajoutez un lien de menu « Affilié » à la page « Mon compte ».

en: Add custom CSS to further style the referral popup/bar/widget.
fr_FR: Ajoutez des feuilles de style CSS personnalisées pour styliser davantage le popup/barre/widget de référence.

en: Add custom text that will appear at the top of each tab (below the section title).
fr_FR: Ajoutez un texte personnalisé qui apparaîtra en haut de chaque onglet (sous le titre de la section).

en: Add social sharing buttons to the referral URL tab, so affiliates can instantly share their generated referral link.
fr_FR: Ajoutez des boutons de partage social à l’onglet URL de parrainage, afin que les affiliés puissent partager instantanément leur lien de parrainage généré.

en: Add subscriber to list:
fr_FR: Ajouter un abonné à la liste :

en: Add to Blacklist
fr_FR: Ajouter à la liste noire

en: Add your first %s
fr_FR: Ajoutez votre premier %s

en: Additional Email Addresses
fr_FR: Adresses e-mail supplémentaires

en: Additional Email Addresses: (Separate with Comma)
fr_FR: Adresses e-mail supplémentaires : (séparées par des virgules)

en: Additional email addresses to send the affiliate email notifications. Separate each email with a comma.
fr_FR: Adresses e-mail supplémentaires pour envoyer des notifications par e-mail à l’affilié. Séparez chaque e-mail par une virgule.

en: Address
fr_FR: Adresse

en: Address Information
fr_FR: Informations sur l'adresse

en: Address Line 1
fr_FR: Adresse ligne 1

en: Address Line 2
fr_FR: Adresse ligne 2

en: Address Line 3
fr_FR: Adresse ligne 3

en: Address Line 3 (City/State/ZIP)
fr_FR: Ligne d’adresse 3 (ville/état/zip)

en: Adds an unsubscribe link at the bottom of each newsletter. Required for user control and recommended for compliance.
fr_FR: Ajoute un lien de désabonnement au bas de chaque lettre d'information. Requis pour le contrôle de l'utilisateur et recommandé pour la conformité.

en: Admin (phone number above)
fr_FR: Admin (numéro de téléphone ci-dessus)

en: Admin Permissions
fr_FR: Autorisations d’administrateur

en: Admin Phone Number (E.164 format, e.g. +15551234567):
fr_FR: Numéro de téléphone de l'administrateur (format E.164, par exemple +15551234567) :

en: Admin Quicklinks
fr_FR: Liens rapides d’administration

en: Admin Reports
fr_FR: Rapports d’administration

en: Admin Reports & Analytics
fr_FR: Rapports et analyses d’administration

en: Admin Tools
fr_FR: Outils d’administration

en: Admin notice: Please enable your preferred payout methods in the plugin settings, under the "Payouts" tab.
fr_FR: Avis de l’administrateur: Veuillez activer vos méthodes de paiement préférées dans les paramètres du plugin, sous l’onglet « Paiements ».

en: Admin notice: The 'template coupon code' can not be applied to any cart.
fr_FR: Avis de l’administrateur : Le « code promo du modèle » ne peut être appliqué à aucun panier.

en: Admin – Assign affiliate users to coupons
fr_FR: Admin – Attribuer des utilisateurs affiliés à des coupons

en: Admin – List of all ‘Affiliate Dashboard’ Links
fr_FR: Admin – Liste de tous les liens 'Tableau de bord d’affiliation'

en: Administrator
fr_FR: administrateur

en: Advanced Admin Reports
fr_FR: Rapports d’administration avancés

en: Advanced CAPTCHA Spam Protection
fr_FR: Protection avancée contre le spam CAPTCHA

en: Advanced Calculation Settings
fr_FR: Paramètres de calcul avancés

en: Advanced Orders Settings
fr_FR: Paramètres avancés des commandes

en: Advanced Registration Features
fr_FR: Fonctionnalités d’enregistrement avancées

en: Advanced: Enable multiple order statuses.
fr_FR: Avancé : Activez plusieurs statuts de commande.

en: Affiiliate Info not available.
fr_FR: Affiiliate Info non disponible.

en: Affiliate
fr_FR: Affilier

en: Affiliate Account Login Details
fr_FR: Informations de connexion au compte affilié

en: Affiliate Application Accepted
fr_FR: Demande d’affiliation acceptée

en: Affiliate Application Accepted!
fr_FR: Demande d’affiliation acceptée!

en: Affiliate Application Declined
fr_FR: Demande d’affiliation refusée

en: Affiliate Application Submitted
fr_FR: Demande d’affiliation soumise

en: Affiliate Application declined
fr_FR: Demande d’affiliation refusée

en: Affiliate Commission
fr_FR: Commission d’affiliation

en: Affiliate Controls
fr_FR: Contrôles des affiliés

en: Affiliate Coupons Only
fr_FR: Afficher les coupons d’affiliation uniquement

en: Affiliate Dashboard
fr_FR: Tableau de bord d’affiliation

en: Affiliate Dashboard - Header
fr_FR: Tableau de bord des affiliés - En-tête

en: Affiliate Dashboard - Login Form
fr_FR: Tableau de bord d’affiliation - Formulaire de connexion

en: Affiliate Dashboard - Payouts
fr_FR: Tableau de bord des affiliés - Paiements

en: Affiliate Dashboard - Privacy
fr_FR: Tableau de bord des affiliés - Confidentialité

en: Affiliate Dashboard - Profile
fr_FR: Tableau de bord des affiliés - Profil

en: Affiliate Dashboard - User Access
fr_FR: Tableau de bord des affiliés - Accès utilisateur

en: Affiliate Dashboard Customisation
fr_FR: Personnalisation du tableau de bord des affiliés

en: Affiliate Dashboard Page
fr_FR: Page du tableau de bord de l'affilié

en: Affiliate Dashboard Page (ID):
fr_FR: Page du tableau de bord d’affiliation (ID) :

en: Affiliate Dashboard Page:
fr_FR: Page du tableau de bord des affiliés :

en: Affiliate Dashboard Statistics
fr_FR: Statistiques du tableau de bord des affiliés

en: Affiliate Dashboard Tabs
fr_FR: Onglets du tableau de bord des affiliés

en: Affiliate Dashboard URLs
fr_FR: URL du tableau de bord d’affiliation

en: Affiliate Email Newsletter
fr_FR: Lettre d'information électronique pour les affiliés

en: Affiliate Email Newsletters
fr_FR: Bulletins d'information pour les affiliés

en: Affiliate Email Reports
fr_FR: Rapports d’e-mails d’affiliation

en: Affiliate Fraud Prevention Features
fr_FR: Fonctionnalités de prévention de la fraude par affiliation

en: Affiliate Group
fr_FR: Groupe d’affiliation

en: Affiliate Groups
fr_FR: Groupes d’affiliation

en: Affiliate Information
fr_FR: Informations sur l’affilié

en: Affiliate Landing Pages
fr_FR: Pages de destination des affiliés

en: Affiliate Landing Pages (Referrals)
fr_FR: Pages de destination d’affiliation (références)

en: Affiliate Login Form
fr_FR: Formulaire de connexion d’affilié

en: Affiliate Performance Tips for This Month
fr_FR: Conseils sur la performance des affiliés pour ce mois-ci

en: Affiliate Portal
fr_FR: Portail d’affiliation

en: Affiliate Portal Logo
fr_FR: Logo du portail d’affiliation

en: Affiliate Portal URL:
fr_FR: URL du portail d’affiliation :

en: Affiliate Program - Signup Promo Page Generator
fr_FR: Programme d’affiliation - Générateur de pages promotionnelles d’inscription

en: Affiliate Program Invitation
fr_FR: Invitation au programme d’affiliation

en: Affiliate Program page has been updated successfully.
fr_FR: La page du programme d’affiliation a été mise à jour avec succès.

en: Affiliate Referrer Coupon
fr_FR: Coupon de parrainage d’affilié

en: Affiliate Registration
fr_FR: Enregistrement des affiliés

en: Affiliate Registration Approved
fr_FR: Inscription des affiliés approuvée

en: Affiliate Registration Approved (Admin)
fr_FR: Enregistrement de l'affilié approuvé (Admin)

en: Affiliate Registration Emails
fr_FR: E-mails d’inscription d’affilié

en: Affiliate Registration Form - Terms Acceptance
fr_FR: Formulaire d'inscription d'un affilié - Acceptation des conditions

en: Affiliate Registration System
fr_FR: Système d'enregistrement des affiliés

en: Affiliate Registration – Overview
fr_FR: Inscription des affiliés – Vue d’ensemble

en: Affiliate Registrations
fr_FR: Enregistrements d’affiliés

en: Affiliate Reports
fr_FR: Rapports d'affiliation

en: Affiliate Reports Settings
fr_FR: Paramètres des rapports d’affiliation

en: Affiliate User
fr_FR: Utilisateur affilié

en: Affiliate Username
fr_FR: Nom d’utilisateur de l’affilié

en: Affiliate commission
fr_FR: Commission d’affiliation

en: Affiliate dashboard page
fr_FR: Page du tableau de bord d’affiliation

en: Affiliate dashboard page created.
fr_FR: Création de la page du tableau de bord de l'affilié.

en: Affiliate display name
fr_FR: Nom d'affichage de l'affilié

en: Affiliate email address
fr_FR: Adresse électronique de l'affilié

en: Affiliate registration page
fr_FR: Page d’inscription des affiliés

en: Affiliate registration page created.
fr_FR: Création d'une page d'inscription pour les affiliés.

en: Affiliate registration will allow your users to easily register to become affiliate, and automatically create an affiliate coupon for them.
fr_FR: L’inscription d’un affilié permettra à vos utilisateurs de s’inscrire facilement pour devenir affiliés et de créer un coupon d’affiliation pour eux-mêmes.

en: Affiliate stats will be automatically refreshed when changing these statuses.
fr_FR: Les statistiques des affiliés seront automatiquement actualisées lors de la modification de ces statuts.

en: Affiliate store credit available
fr_FR: Crédit de magasin affilié disponible

en: Affiliate user not found
fr_FR: Utilisateur affilié introuvable

en: Affiliate users will then just need to visit this page to see their affiliate dashboard.
fr_FR: Les utilisateurs affiliés n’auront alors qu’à visiter cette page pour voir leur tableau de bord d’affiliation.

en: Affiliates
fr_FR: Affiliés

en: Affiliates Coupons
fr_FR: Coupons d'affiliation

en: Affiliates can link directly to your website via their website without needing an affiliate link.
fr_FR: Les affiliés peuvent créer un lien direct vers votre site Web via leur site Web sans avoir besoin d’un lien d’affiliation.

en: Affiliates can request payouts for coupons they are assigned to in the "Payouts" tab on the coupon affiliate dashboard page.
fr_FR: Les affiliés peuvent demander des paiements pour les coupons qui leur sont attribués dans l’onglet « Paiements » de la page du tableau de bord des affiliés de coupons.

en: Affiliates can select a payment method, then request and track payouts for unpaid commission, if they meet the threshold.
fr_FR: Les affiliés peuvent sélectionner un mode de paiement, puis demander et suivre les paiements pour les commissions impayées, s’ils atteignent le seuil.

en: Align:
fr_FR: Aligner:

en: All
fr_FR: tout

en: All %s Users
fr_FR: Tous les %s utilisateurs

en: All Bonuses
fr_FR: Tous les bonus

en: All Campaigns
fr_FR: Toutes les campagnes

en: All Categories
fr_FR: Toutes les catégories

en: All Coupons
fr_FR: Tous les coupons

en: All Event Types
fr_FR: Tous les types d'événements

en: All Existing & New Customers
fr_FR: Tous les clients existants et nouveaux

en: All Future Pro Features
fr_FR: Toutes les fonctionnalités de Future Pro

en: All Groups & Roles
fr_FR: Tous les groupes et rôles

en: All Methods
fr_FR: Toutes les méthodes

en: All Roles
fr_FR: Tous les rôles

en: All Roles & Groups
fr_FR: Tous les rôles et groupes

en: All Statuses
fr_FR: Tous les statuts

en: All Users
fr_FR: Tous les utilisateurs

en: All numeric monetary values use store currency formatting if available. Leaderboard only renders if data exists.
fr_FR: Toutes les valeurs monétaires numériques utilisent le formatage de la devise du magasin s'il est disponible. Le tableau des résultats ne s'affiche que si les données existent.

en: All payouts are deducted from your store's base currency balance. Wise handles currency conversion automatically at their competitive exchange rates. You will see the exact conversion rate and fees before each transfer is processed.
fr_FR: Tous les paiements sont déduits du solde de la devise de base de votre magasin. Wise se charge automatiquement de la conversion des devises en appliquant ses taux de change compétitifs. Vous verrez le taux de conversion exact et les frais avant chaque transfert.

en: All registered affiliates will be automatically included in your newsletter campaigns.
fr_FR: Tous les affiliés inscrits seront automatiquement inclus dans vos campagnes d'information.

en: All-Time
fr_FR: De tous les temps

en: All-time
fr_FR: Tous les temps

en: Allow MLA parent to approve/decline their sub-affiliate registrations.
fr_FR: Permettre au parent de l'AML d'approuver ou de refuser l'inscription de ses sous-affiliés.

en: Allow admin accounts to view payouts tab (and request payouts) for all coupons.
fr_FR: Autorisez les comptes d’administrateur à afficher l’onglet paiements (et à demander des paiements) pour tous les coupons.

en: Allow administrator users to fill out the registration form for new users.
fr_FR: Autoriser les utilisateurs administrateurs à remplir le formulaire d’inscription pour les nouveaux utilisateurs.

en: Allow affiliate user to apply their own coupon code at cart / checkout.
fr_FR: Permettre à l’utilisateur affilié d’appliquer son propre code de coupon au panier / paiement.

en: Allow affiliates to enter a custom payout amount.
fr_FR: Permettez aux affiliés de saisir un montant de paiement personnalisé.

en: Allow affiliates to opt out of SMS notifications
fr_FR: Permettre aux affiliés de ne pas recevoir de notifications par SMS

en: Allow affiliates to upload their invoice when requesting a payout for their unpaid commission.
fr_FR: Permettre aux affiliés de télécharger leur facture lorsqu’ils demandent un paiement pour leur commission impayée.

en: Allow logged out users to register as an affiliate.
fr_FR: Autorisez les utilisateurs déconnectés à s’inscrire à un coupon d’affiliation.

en: Allow multiple affiliate coupons to be used in the same order.
fr_FR: Autoriser l’utilisation de plusieurs coupons d’affiliation dans le même ordre.

en: Allow the affiliate to upload an invoice (PDF file) when requesting a payout.
fr_FR: Autoriser l’affilié à télécharger une facture (fichier PDF) lors de la demande d’un paiement.

en: Allow your affiliates to create referral "campaigns" and then create custom URLs to track clicks/conversions per campaign.
fr_FR: Permettez à vos affiliés de créer des « campagnes » de parrainage, puis de créer des URL personnalisées pour suivre les clics / conversions par campagne.

en: Allow your affiliates to request commission payouts as "Store Credit" which they can use towards purchases in your store at checkout.
fr_FR: Permettez à vos affiliés de demander des paiements de commission en tant que « crédit de magasin » qu’ils peuvent utiliser pour les achats dans votre magasin à la caisse.

en: Allow your affiliates to request commission payouts via Wise Bank Transfer.
fr_FR: Permettez à vos affiliés de demander le paiement de leurs commissions par virement bancaire.

en: Allows you to set custom commission rates per user role. This will replace the settings set above, if it is set.
fr_FR: Vous permet de définir des taux de commission personnalisés par rôle d’utilisateur. Cela remplacera les paramètres définis ci-dessus, s’ils sont définis.

en: All‑time total commission earned
fr_FR: Total historique des commissions perçues

en: All‑time total order value attributed (minus discounts if tracked)
fr_FR: Valeur totale de la commande attribuée à tout moment (moins les remises si elles sont suivies)

en: All‑time total referrals (uses coupon usage count)
fr_FR: Nombre total de renvois depuis le début de l'année (utilise le nombre de coupons utilisés)

en: Also block MANUAL use of affiliate coupons, if referred by a blocked domain.
fr_FR: Bloquez également l’utilisation manuelle des coupons d’affiliation si vous êtes référé par un domaine bloqué.

en: Alt Text:
fr_FR: Texte alternatif :

en: Alternatively, enable the option below to disable this field and generate a specific code automatically via a merge tag template.
fr_FR: Vous pouvez également activer l’option ci-dessous pour désactiver ce champ et générer automatiquement un code spécifique via un modèle de merge tag.

en: Alternatively, you can add the %s shortcode to a new page, then select the page from the dropdown below.
fr_FR: Vous pouvez également ajouter le shortcode %s à une nouvelle page, puis sélectionner la page dans le menu déroulant ci-dessous.

en: Alternatively, you can allow affiliates to register as an affiliate. When accepted, this will then automatically create the coupon and assign them to it.
fr_FR: Alternativement, vous pouvez autoriser les affiliés à s’inscrire en tant qu’affiliés. Une fois accepté, cela créera automatiquement le coupon et les attribuera.

en: Always Enabled
fr_FR: Toujours activé

en: Amount
fr_FR: quantité

en: Amount of orders to show on the affiliate dashboard by default.
fr_FR: Quantité de commandes à afficher sur le tableau de bord de l’affilié par défaut.

en: An %1$s application has been submitted for user "{username}" for the coupon "{coupon}".
fr_FR: Une demande de %1$s a été soumise pour l'utilisateur "{username}" pour le coupon "{coupon}".

en: An active affiliate is any user with at least one coupon assigned to them, and not unsubscribed from newsletter emails.
fr_FR: Un affilié actif est un utilisateur auquel au moins un coupon a été attribué et qui ne s'est pas désabonné des lettres d'information.

en: An error occurred when attempting to reverse the Stripe payment.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la tentative d’annulation du paiement Stripe.

en: An error occurred when attempting to send the Stripe payment.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la tentative d’envoi du paiement Stripe.

en: An error occurred when attempting to send the Stripe payment. Please check your Stripe account.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la tentative d’envoi du paiement Stripe. Veuillez vérifier votre compte Stripe.

en: An error occurred while generating URL.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de la génération de l'URL.

en: An error occurred while getting coupon code.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de l'obtention du code de coupon.

en: An error occurred while getting coupon description.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de l'obtention de la description du coupon.

en: An error occurred while getting dashboard URL.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de l'obtention de l'URL du tableau de bord.

en: An error occurred while loading content.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors du chargement du contenu.

en: An error occurred while loading creatives.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors du chargement des créations.

en: An error occurred while loading custom tab 1.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors du chargement de l'onglet personnalisé 1.

en: An error occurred while loading custom tab 2.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors du chargement de l'onglet personnalisé 2.

en: An error occurred while loading links.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors du chargement des liens.

en: An error occurred while loading payouts.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors du chargement des paiements.

en: An error occurred while loading referrals.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors du chargement des références.

en: An error occurred while loading statistics.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors du chargement des statistiques.

en: Animation Type:
fr_FR: Type d'animation :

en: Any Status
fr_FR: Tout statut

en: Applies to all text in the Affiliate Portal. Fonts available from the <a href="%s" target="_blank">WordPress Font Library</a>.
fr_FR: S'applique à tout le texte du portail des affiliés. Polices disponibles dans la <a href="%s" target="_blank">WordPress Font Library</a>.

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Apply %s credit to this order.
fr_FR: Appliquez le crédit %s à cette commande.

en: Apply restrictions on when affiliate coupons can be used to help prevent affiliate fraud.
fr_FR: Appliquez des restrictions sur le moment où les coupons d’affiliation peuvent être utilisés pour aider à prévenir la fraude d’affiliation.

en: Are shipping costs excluded from stats and calculations?
fr_FR: Les frais d’expédition sont-ils exclus des statistiques et des calculs?

en: Are you sure you want to cancel this Wise Bank Transfer payout? This will also attempt to cancel the transfer in your Wise account if it has been created and return the commission to unpaid balance.
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir annuler ce paiement par virement bancaire de Wise ? Cela tentera également d'annuler le transfert dans votre compte Wise s'il a été créé et de ramener la commission au solde impayé.

en: Are you sure you want to decline this application?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir refuser cette demande ?

en: Are you sure you want to delete all these registration entries?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer toutes ces inscriptions ?

en: Are you sure you want to delete the
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer le

en: Are you sure you want to delete the selected coupons AND their assigned affiliate users? This will also delete all coupons belonging to those users and permanently remove their user accounts.
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer les coupons sélectionnés ET les utilisateurs affiliés qui leur sont affectés ? Cela supprimera également tous les coupons appartenant à ces utilisateurs et supprimera définitivement leurs comptes d'utilisateur.

en: Are you sure you want to delete the selected coupons?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer les coupons sélectionnés ?

en: Are you sure you want to delete this coupon?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce coupon ?

en: Are you sure you want to delete this role?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce rôle ?

en: Are you sure you want to refresh all this coupons affiliate dashboard data? The next time you visit the affiliate dashboard, it may take significantly longer to load (first visit).
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir actualiser toutes ces données de tableau de bord d’affiliation de coupons ? La prochaine fois que vous visiterez le tableau de bord des affiliés, le chargement peut prendre beaucoup plus de temps (première visite).

en: Are you sure you want to refresh the affiliate stats for this order? This will delete the current referral stats/commission and recalculate them.
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir actualiser les statistiques d’affiliation pour cette commande ? Cela supprimera les statistiques/commissions de parrainage actuelles et les recalculera.

en: Are you sure you want to remove this coupon from the order?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce coupon de la commande ?

en: Are you sure you want to unassign the selected affiliates from these coupons? This will remove the affiliate assignment but will NOT delete coupons or users.
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir désaffecter les affiliés sélectionnés de ces coupons ? Cela supprimera l'affectation de l'affilié mais ne supprimera PAS les coupons ou les utilisateurs.

en: As an admin, you can also manually add new affiliate registrations easily in the "Registrations" admin page, via the "Create New Registration" button.
fr_FR: En tant qu’administrateur, vous pouvez également ajouter manuellement de nouvelles inscriptions d’affiliés facilement dans la page d’administration « Inscriptions », via le bouton « Créer une nouvelle inscription ».

en: As an admin, you can then easily download/view the invoice in the admin "Payouts" list, found under a new "Files" column, before completing the payout.
fr_FR: En tant qu’administrateur, vous pouvez ensuite facilement télécharger / afficher la facture dans la liste « Paiements » de l’administrateur, qui se trouve sous une nouvelle colonne « Fichiers », avant de terminer le paiement.

en: As the parent affiliate, they will then earn a percentage of extra commission for all sales that their sub-affiliates refer to you.
fr_FR: En tant que parent affilié, ils gagneront alors un pourcentage de commission supplémentaire pour toutes les ventes que leurs sous-affiliés vous réfèrent.

en: Assign Affiliates to Coupons
fr_FR: Attribuer des affiliés aux coupons

en: Assign Orders to %s
fr_FR: Affecter des ordres à %s

en: Assign Role/Group
fr_FR: Attribuer un rôle/groupe

en: Assign affiliates to groups and then configure a variety of settings for that whole group.
fr_FR: Attribuez des affiliés à des groupes, puis configurez divers paramètres pour l’ensemble de ce groupe.

en: Assign this landing page to an affiliate coupon. Enter the exact coupon code.
fr_FR: Attribuez cette page de destination à un coupon d’affiliation. Entrez le code promo exact.

en: Assign to a new user role or affiliate group
fr_FR: Attribuer à un nouveau rôle d’utilisateur ou à un nouveau groupe d’affiliation

en: Assign to role:
fr_FR: Attribuer au rôle :

en: Assign user roles (groups) to specific templates
fr_FR: Attribuer des rôles d’utilisateur (groupes) à des modèles spécifiques

en: Assigning a landing page to a coupon will act in the same way as a referral URL (click tracking and auto assign coupon).
fr_FR: L’attribution d’une page de destination à un coupon agira de la même manière qu’une URL de parrainage (suivi des clics et attribution automatique du coupon).

en: Attempt to apply coupon instantly on first page visited.
fr_FR: Essayez d’appliquer le coupon instantanément sur la première page visitée.

en: Attribution Model
fr_FR: Modèle d'attribution

en: Audience ID
fr_FR: Identifiant de l’audience

en: Australia
fr_FR: Australie

en: Austria
fr_FR: Autriche

en: Auth Token:
fr_FR: Jeton d'authentification :

en: Auto Apply Coupon
fr_FR: Coupon d’application automatique

en: Auto Apply Coupon to Cart
fr_FR: Appliquer automatiquement le coupon au panier

en: Auto-Accept Registrations
fr_FR: Acceptation automatique des inscriptions

en: Auto-assign referred customers as an MLA sub-affiliate.
fr_FR: Assignez automatiquement les clients référés en tant que sous-affilié MLA.

en: Automated Conversion Rates
fr_FR: Taux de conversion automatisés

en: Automatic Affiliate Registration
fr_FR: Inscription automatique des affiliés

en: Automatic Payouts
fr_FR: Paiements automatiques

en: Automatic Saving (AJAX)
fr_FR: Sauvegarde automatique (AJAX)

en: Automatic encryption/decryption handling for bank details
fr_FR: Cryptage/décryptage automatique de la plupart des données bancaires.

en: Automatically accept all affiliate registrations.
fr_FR: Acceptez automatiquement toutes les demandes d’inscription d’affilié.

en: Automatically add unpaid commission a number of days after completion (optional).
fr_FR: Ajoutez automatiquement la commission impayée un certain nombre de jours après l’achèvement (facultatif).

en: Automatically apply coupon to cart/checkout if referral URL is used.
fr_FR: Appliquez automatiquement le coupon au panier / paiement si l’URL de parrainage est utilisée.

en: Automatically apply the coupon to the customer's cart when they click the action button (if not already applied).
fr_FR: Appliquer automatiquement le coupon au panier du client lorsqu'il clique sur le bouton d'action (s'il n'a pas déjà été appliqué).

en: Automatically generate a PDF statement when your affiliates request a commission payout.
fr_FR: Générez automatiquement un relevé PDF lorsque vos affiliés demandent un paiement de commission.

en: Automatically log the user in after registration.
fr_FR: Connexion automatique de l'utilisateur après l'enregistrement.

en: Automatically pay your affiliates in one-click with PayPal Payouts! Your affiliates get paid instantly directly from your account.
fr_FR: Payez automatiquement vos affiliés en un clic avec PayPal Paiements! Vos affiliés sont payés instantanément directement à partir de votre compte.

en: Automatically pay your affiliates in one-click with Stripe! Your affiliates get paid instantly directly from your Stripe funds.
fr_FR: Payez automatiquement vos affiliés en un clic avec Stripe! Vos affiliés sont payés instantanément directement à partir de vos fonds Stripe.

en: Automatically register all new users as an affiliate.
fr_FR: Enregistrez automatiquement tous les nouveaux utilisateurs en tant qu’affilié.

en: Automatically send an email report (and PDF) to affiliates every week/month with a summary of their recent commission and referral stats.
fr_FR: Envoyez automatiquement un rapport par e-mail (et PDF) aux affiliés chaque semaine / mois avec un résumé de leurs statistiques de commission et de référence récentes.

en: Automatically send an email report (with an attached PDF report) to affiliates every week/month with a summary of their recent referral/commission stats.
fr_FR: Envoyez automatiquement un rapport par e-mail (avec un rapport PDF joint) aux affiliés chaque semaine/mois avec un résumé de leurs statistiques récentes de références/commissions.

en: Automatically submit "payout requests" for your affiliates, every month, week or day, if they meet certain criteria.
fr_FR: Soumettez automatiquement des « demandes de paiement » pour vos affiliés, chaque mois, semaine ou jour, s’ils répondent à certains critères.

en: Available in PRO
fr_FR: Disponible en PRO

en: Available merge tags:
fr_FR: Balises de fusion disponibles :

en: Available tags:
fr_FR: Tags disponibles :

en: Available with Pro version.
fr_FR: Disponible avec la version Pro.

en: Back
fr_FR: Retour

en: Back To Payouts
fr_FR: Retour aux paiements

en: Back to Affiliates
fr_FR: Retour aux affiliés

en: Back to Groups
fr_FR: Retour aux groupes

en: Back to site
fr_FR: Retour au site

en: Background
fr_FR: arrière-plan

en: Background Color
fr_FR: Couleur de fond

en: Background color for the main floating button.
fr_FR: Couleur d'arrière-plan du bouton flottant principal.

en: Background color when hovering over the floating button.
fr_FR: Couleur d'arrière-plan lors du survol du bouton flottant.

en: Bank Account Details
fr_FR: Coordonnées du compte bancaire

en: Bank Account Region
fr_FR: Région du compte bancaire

en: Bank Address
fr_FR: Adresse de la banque

en: Bank Address is required for international transfers
fr_FR: L'adresse bancaire est requise pour les virements internationaux

en: Bank Address too short (minimum 5 characters, provided: %d)
fr_FR: Adresse de la banque trop courte (minimum 5 caractères, fourni : %d)

en: Bank Data Encryption
fr_FR: Chiffrement des données bancaires

en: Bank Data Encryption - Setup Required
fr_FR: Chiffrement des données bancaires - Configuration requise

en: Bank Data Encryption Active
fr_FR: Chiffrement des données bancaires Actif

en: Bank Details Validation Errors
fr_FR: Erreurs de validation des coordonnées bancaires

en: Bank Name
fr_FR: Nom de la banque

en: Bank Name is required for international transfers
fr_FR: Le nom de la banque est requis pour les virements internationaux

en: Bank Name too short (minimum 2 characters, provided: %d)
fr_FR: Nom de la banque trop court (minimum 2 caractères, fourni : %d)

en: Bank Transfer
fr_FR: Virement

en: Bank details are missing or invalid format.
fr_FR: Les coordonnées bancaires sont manquantes ou le format n'est pas valide.

en: Bank details validation failed. Please verify all information is correct.
fr_FR: La validation des coordonnées bancaires a échoué. Veuillez vérifier que toutes les informations sont correctes.

en: Bank details will be automatically encrypted when saved or edited
fr_FR: Les données bancaires sont automatiquement cryptées lorsqu'elles sont enregistrées ou modifiées

en: Bank transfer payouts are sent in your store's base currency and Wise automatically converts them to the recipient's bank currency:
fr_FR: Les paiements par virement bancaire sont envoyés dans la devise de base de votre magasin et Wise les convertit automatiquement dans la devise de la banque du destinataire :

en: Bank transfers do not require the recipient to have a Wise account or email address. The payout is sent directly to their bank account using the provided banking details.
fr_FR: Les virements bancaires ne nécessitent pas que le destinataire dispose d'un compte Wise ou d'une adresse électronique. Le paiement est envoyé directement sur son compte bancaire en utilisant les coordonnées bancaires fournies.

en: Bar Message
fr_FR: Message du bar

en: Bar Notice
fr_FR: Avis de barreau

en: Bar Notice Settings
fr_FR: Paramètres de l'avis de barre

en: Bar Position:
fr_FR: Position de la barre :

en: Bare in mind: In both cases the referral link cookie will take priority over the cart coupon in terms of awarding the affiliate.
fr_FR: N'oubliez pas : Dans les deux cas, le cookie du lien de référence sera prioritaire sur le coupon du panier en termes de récompense pour l'affilié.

en: Basic Admin Reports
fr_FR: Rapports d’administration de base

en: Basic Fields Customisation
fr_FR: Personnalisation des champs de base

en: Basic Information
fr_FR: Informations de base

en: Batch size:
fr_FR: Taille du lot:

en: Be sure to watch the setup guide video below, for a detailed walkthrough.
fr_FR: N’oubliez pas de regarder la vidéo du guide d’installation ci-dessous pour une procédure pas à pas détaillée.

en: Belgium
fr_FR: Belgique

en: Benefit #1
fr_FR: Avantage n° 1

en: Benefit #1 Icon
fr_FR: Icône Benefit #1

en: Benefit #2
fr_FR: Bénéfice n°2

en: Benefit #2 Icon
fr_FR: Icône Benefit #2

en: Benefit #3
fr_FR: Bénéfice n°3

en: Benefit #3 Icon
fr_FR: Icône Benefit #3

en: Benefit #4
fr_FR: Bénéfice n°4

en: Benefit #4 Icon
fr_FR: Benefit #4 Icône

en: Benefits Section Subtitle
fr_FR: Section des prestations Sous-titre

en: Benefits Section Title
fr_FR: Titre de la section des prestations

en: Beware of privacy issues when showing customer names. This is not recommended.
fr_FR: Attention aux problèmes de confidentialité lors de l'affichage des noms des clients. Cela n'est pas recommandé.

en: Black Friday / Seasonal Promo – Maximise Earnings
fr_FR: Vendredi noir / Promo saisonnière - Maximiser les gains

en: Blocked "Visitor ID" or "IP Address" List
fr_FR: Liste bloquée « ID visiteur » ou « Adresse IP »

en: Blocked Domains List
fr_FR: Liste des domaines bloqués

en: Bold
fr_FR: Audacieux

en: Bonus (Unpaid Commission)
fr_FR: Bonus (Commission non rémunérée)

en: Bonus Amount
fr_FR: Montant du bonus

en: Bonus Attributes
fr_FR: Attributs bonus

en: Bonus Commission (%)
fr_FR: Commission bonus (%)

en: Bonus Commission:
fr_FR: Commission bonus :

en: Bonus Credit:
fr_FR: Crédit bonus :

en: Bonuses
fr_FR: Bonus

en: Bonuses & Rewards
fr_FR: Bonus et récompenses

en: Bonuses Settings
fr_FR: Paramètres des bonus

en: Bonuses and rewards that are available for this group:
fr_FR: Bonus et récompenses disponibles pour ce groupe :

en: Bonuses are currently not available.
fr_FR: Les bonus ne sont actuellement pas disponibles.

en: Boost customer loyalty with a powerful WooCommerce points and rewards plugin.
fr_FR: Renforcez la fidélité de vos clients avec un puissant plugin de points et de récompenses pour WooCommerce.

en: Border color for the main floating button.
fr_FR: Couleur de la bordure du bouton flottant principal.

en: Bottom
fr_FR: Le fond

en: Bottom Left
fr_FR: En bas à gauche

en: Bottom Right
fr_FR: En bas à droite

en: Brand Colors
fr_FR: Couleurs de la marque

en: Brazil
fr_FR: Brésil

en: Build "dynamic" creatives, which automatically generate unique and personalised image/banner for each of your affiliates based on certain merge tags.
fr_FR: Créez des créations « dynamiques », qui génèrent automatiquement une image/bannière unique et personnalisée pour chacun de vos affiliés en fonction de certaines merge tags.

en: Built-In Newsletter System
fr_FR: Système de lettres d'information intégré

en: Built-in Safe Fonts
fr_FR: Polices de caractères sécurisées intégrées

en: Bulk Assign: Coupons to Orders
fr_FR: Affectation en bloc : coupons aux commandes

en: Bulk Assign: Per-%s Product Rates
fr_FR: Attribution en bloc : Taux de produit par%s

en: Bulk Assign: Per-Affiliate Product Rates
fr_FR: Bulk Assign: Tarifs par produit affilié

en: Bulk Create Coupons
fr_FR: Créer des coupons en masse

en: Bulk Create: %s Coupons
fr_FR: Créer en masse : %s Coupons

en: Bulk Create: Affiliate Coupons
fr_FR: Créer en masse: coupons d’affiliation

en: Bulk Edit Coupons
fr_FR: Modifier en masse les bons de réduction

en: Bulk Edit: Coupon Settings
fr_FR: Modification groupée : Paramètres du coupon

en: Bulk Edit: Product Settings
fr_FR: Modification groupée : paramètres du produit

en: Bulk accept complete. Accepted: %1$d. Skipped: %2$d.
fr_FR: Acceptation en bloc terminée. Accepté : %1$d. Ignoré : %2$d.

en: Bulk actions
fr_FR: Actions en bloc

en: Bulk assign affiliate coupons to orders for the affiliate to earn commission for that order.
fr_FR: Attribuer en masse des coupons d’affiliation aux commandes pour que l’affilié gagne une commission pour cette commande.

en: Bulk assign affiliate coupons to orders. Enter the order ID and the corresponding coupon code to assign the coupon to the order.
fr_FR: Attribuer en bloc des coupons d’affiliation aux commandes. Entrez l’ID de commande et le code promo correspondant pour attribuer le coupon à la commande.

en: Bulk assign per-product commission rates, on a per-affiliate basis.
fr_FR: Attribuer en vrac des taux de commission par produit, sur une base par affilié.

en: Bulk assign per-product commission rates, on a per-affiliate basis. Any existing rates will also be updated.
fr_FR: Attribuez en bloc des taux de commission par produit, par affilié. Tous les tarifs existants seront également mis à jour.

en: Bulk create or import a list of affiliate coupons (and users) to be automatically created. This will automatically create the coupon, and assign the user to it. If the user does not exist, that will also be created.
fr_FR: Créez ou importez en bloc une liste de coupons d’affiliation (et d’utilisateurs) à créer automatiquement. Cela créera automatiquement le coupon et y affectera l’utilisateur. Si l’utilisateur n’existe pas, il sera également créé.

en: Bulk create or import a list of new affiliate coupons (and users) to be automatically created.
fr_FR: Créez ou importez en bloc une liste de nouveaux coupons d’affiliation (et d’utilisateurs) à créer automatiquement.

en: Bulk decline complete. Declined: %1$d. Skipped: %2$d.
fr_FR: Refus en bloc terminé. Décliné : %1$d. Ignoré : %2$d.

en: Bulk delete complete. Deleted: %1$d. Skipped: %2$d.
fr_FR: Suppression en bloc terminée. Supprimé : %1$d. Ignoré : %2$d.

en: Bulk edit, import, or export existing coupon commission rates and assigned user.
fr_FR: Modifiez, importez ou exportez en bloc les taux de commission de coupon existants et l’utilisateur affecté.

en: Bulk edit, import, or export the per-product commission settings.
fr_FR: Modifiez, importez ou exportez en bloc les paramètres de commission par produit.

en: Bulk payouts processed. Done: %1$d, Paid: %2$d, Cancelled: %3$d, Deleted: %4$d, Skipped: %5$d
fr_FR: Paiements en masse traités. Terminé : %1$d, Payé : %2$d, Annulé : %3$d, Supprimé : %4$d, Ignoré : %5$d

en: Button Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan du bouton

en: Button Border Color
fr_FR: Couleur de la bordure du bouton

en: Button Hover Color
fr_FR: Couleur du bouton au survol

en: Button Icon
fr_FR: Icône du bouton

en: Button Position
fr_FR: Position du bouton

en: Button Settings
fr_FR: Paramètres des boutons

en: Button Size
fr_FR: Taille du bouton

en: Button Text
fr_FR: Texte du bouton

en: Button Text (For Affiliates)
fr_FR: Texte du bouton (pour les affiliés)

en: Button Text (For Non-Affiliates)
fr_FR: Texte du bouton (pour les non-affiliés)

en: Button Text Color
fr_FR: Couleur du texte du bouton

en: Button URL (Optional)
fr_FR: URL du bouton (facultatif)

en: Button Visibility
fr_FR: Visibilité des boutons

en: Buttons
fr_FR: Boutons

en: Buttons Hover
fr_FR: Boutons de survol

en: By default the order totals displayed on the dashboard, and used for % commission calculations exclude shipping costs, fees, taxes, and discounts (recommended).
fr_FR: Par défaut, les totaux de commande affichés sur le tableau de bord et utilisés pour le calcul des % de commission excluent les frais d’expédition, les frais, les taxes et les remises (recommandé).

en: By default the tabs settings are all already set to recommended options.
fr_FR: Par défaut, les paramètres des onglets sont tous déjà réglés sur les options recommandées.

en: By default, a required "preferred coupon code" field will be shown on the registration form for the affiliate to enter their prefered coupon code name.
fr_FR: Par défaut, un champ obligatoire « code de coupon préféré » sera affiché sur le formulaire d’inscription pour que l’affilié saisissent son nom de code de coupon préféré.

en: By default, the referral URLs will automatically apply the affiliates coupon code to the customers cart when clicked. The affiliate can view their referral link clicks and conversions on the affiliate dashboard.
fr_FR: Par défaut, les URL de parrainage appliqueront automatiquement le code promo de l'affilié au panier du client lorsqu'il cliquera dessus. L'affilié peut visualiser les clics et les conversions de son lien de référence sur le tableau de bord de l'affilié.

en: By which date should orders be sorted on the affiliate dashboard?
fr_FR: À quelle date les commandes doivent-elles être triées sur le tableau de bord des affiliés?

en: CREATE NEW NEWSLETTER
fr_FR: CRÉER UNE NOUVELLE LETTRE D'INFORMATION

en: Calculate Statistics
fr_FR: Calculer les statistiques

en: Calculating statistics
fr_FR: Calcul des statistiques

en: Calculation Settings
fr_FR: Paramètres de calcul

en: Campaign
fr_FR: campagne

en: Campaign Name
fr_FR: Nom de la campagne

en: Campaign URL variable
fr_FR: Variable d’URL de campagne

en: Campaign name
fr_FR: Nom de la campagne

en: Campaigns (Referral URL)
fr_FR: Campagnes (URL de référence)

en: Can I assign affiliate users to multiple coupons?
fr_FR: Puis-je attribuer des utilisateurs affiliés à plusieurs coupons?

en: Can I view the dashboard for each of my affiliates?
fr_FR: Puis-je consulter le tableau de bord de chacun de mes affiliés ?

en: Can also be set on a per-coupon basis.
fr_FR: Peut également être défini sur une base par coupon.

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Cancel Payout & Transfer
fr_FR: Annuler le paiement et le transfert

en: Cancel the selected payouts? This will return funds to unpaid commission for the affiliates.
fr_FR: Annuler les paiements sélectionnés ? Cela ramènera les fonds à des commissions non payées pour les affiliés.

en: Cancel this payout request and the transfer in Wise.
fr_FR: Annuler cette demande de paiement et le transfert dans Wise.

en: Cancel this payout request.
fr_FR: Annuler cette demande de paiement.

en: Cancelled
fr_FR: annulé

en: Cancelled, Refunded, and Failed orders will show stats as "0.00".
fr_FR: Les commandes annulées, remboursées et échouées afficheront des statistiques de "0.00".

en: Cancelled: When a payout is cancelled, the commission will be returned to the affiliate as unpaid commission.
fr_FR: Annulé: Lorsqu’un paiement est annulé, la commission sera retournée à l’affilié en tant que commission impayée.

en: Cannot process payout - Bank details validation failed
fr_FR: Impossible de traiter le paiement - La validation des coordonnées bancaires a échoué

en: Capitalize
fr_FR: Capitaliser

en: Cart Discount Text
fr_FR: Texte de remise du panier

en: Case:
fr_FR: Cas:

en: Center
fr_FR: Centre

en: Center Left
fr_FR: Centre gauche

en: Center Right
fr_FR: Centre droit

en: Change status to cancelled
fr_FR: Modifier le statut en annulé

en: Change status to completed
fr_FR: Modifier le statut pour qu'il soit terminé

en: Change status to on-hold
fr_FR: Modifier le statut en attente

en: Change status to processing
fr_FR: Modifier le statut en traitement

en: Change the status of this domain to declined.
fr_FR: Modifiez l’état de ce domaine sur Refusé.

en: Change to Declined
fr_FR: Modification en Refusé

en: Changing the coupon name may cause the affiliate dashboard statistics to be reset. Are you sure you want to proceed?
fr_FR: La modification du nom du coupon peut entraîner la réinitialisation des statistiques du tableau de bord des affiliés. Êtes-vous sûr de vouloir continuer ?

en: Changing the parent user will move over this affiliate, and all of their sub-affiliates into the network of the new parents.
fr_FR: Changer l’utilisateur parent passera par cet affilié et tous ses sous-affiliés au réseau des nouveaux parents.

en: Chart Bar
fr_FR: Barre graphique

en: Chart Line
fr_FR: Ligne graphique

en: Check Circle
fr_FR: Cercle de contrôle

en: Check this to confirm updating the MLA parents.
fr_FR: Cochez cette case pour confirmer la mise à jour des parents MLA.

en: Check this to confirm you would like to update the 'Unpaid Commission' and 'Pending Payments' to the above.
fr_FR: Cochez cette case pour confirmer que vous souhaitez mettre à jour la « Commission impayée » et les « Paiements en attente » à ce qui précède.

en: Checkbox Field
fr_FR: Champ de case à cocher

en: Checkbox label
fr_FR: Étiquette de case à cocher

en: Checkbox ticked by default?
fr_FR: Case cochée par défaut ?

en: Checking
fr_FR: Vérification

en: Checking status...
fr_FR: Vérification du statut...

en: Checkmark
fr_FR: Cochez la case

en: Checkout Page
fr_FR: Page de paiement

en: Checkout Page: Join Affiliate Program
fr_FR: Page de paiement: Rejoignez le programme d’affiliation

en: Choose how commission amounts are rounded to currency decimals. "Round down" will always truncate extra decimals instead of rounding up.
fr_FR: Choisissez comment les montants des commissions sont arrondis aux décimales de la devise. l'option "Arrondir à la baisse" tronquera toujours les décimales supplémentaires au lieu d'arrondir à la hausse.

en: Choose how the email is formatted for affiliates.
fr_FR: Choisissez le format de l'e-mail pour les affiliés.

en: Choose how the referral notification will be displayed to visitors.
fr_FR: Choisissez la manière dont la notification de renvoi sera affichée aux visiteurs.

en: Choose which events trigger an SMS to the affiliate.
fr_FR: Choisissez les événements qui déclenchent l'envoi d'un SMS à l'affilié.

en: Choose which icon to display in the popup header.
fr_FR: Choisissez l'icône à afficher dans l'en-tête de la fenêtre contextuelle.

en: City
fr_FR: ville

en: Clear
fr_FR: Clair

en: Clear Cache
fr_FR: Effacer le cache

en: Clear all dashboard caches to refresh statistics
fr_FR: Effacer tous les caches du tableau de bord pour actualiser les statistiques

en: Click "show settings" to customise each specific tab.
fr_FR: Cliquez sur "Afficher les paramètres" pour personnaliser chaque onglet spécifique.

en: Click / Visit History
fr_FR: Historique des clics / visites

en: Click Attribution
fr_FR: Cliquez sur Attribution

en: Click for more details
fr_FR: Cliquez pour plus de détails

en: Click for more information
fr_FR: Cliquez pour plus d'informations

en: Click here
fr_FR: Cliquez ici

en: Click here for a tutorial.
fr_FR: Cliquez ici pour un tutoriel.

en: Click here to install %s
fr_FR: Cliquez ici pour installer %s

en: Click here to learn more
fr_FR: Cliquez ici pour en savoir plus

en: Click here to reset your password.
fr_FR: Cliquez ici pour réinitialiser votre mot de passe.

en: Click the button below to automatically generate the page:
fr_FR: Cliquez sur le bouton ci-dessous pour générer automatiquement la page :

en: Click tracking is not currently enabled.
fr_FR: Le suivi des clics n'est pas activé actuellement.

en: Clicks Per Page
fr_FR: Clics par page

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Close Menu
fr_FR: Fermer le menu

en: Cloudflare Turnstile is a new, user-friendly, privacy-preserving reCAPTCHA alternative.
fr_FR: Cloudflare Turnstile est une nouvelle alternative reCAPTCHA conviviale et préservant la confidentialité.

en: Cloudlare Turnstile (Recommended)
fr_FR: Tourniquet Cloudlare (recommandé)

en: Code "EXAMPLE10", discount "10%", username "exampleuser", name "James", company "ExampleCompany".
fr_FR: Code « EXAMPLE10 », remise « 10% », nom d’utilisateur « exampleuser », nom « James », société « ExampleCompany ».

en: Coins
fr_FR: Pièces de monnaie

en: Collapsed Widget Text
fr_FR: Texte du widget réduit

en: Color
fr_FR: Couleur

en: Color Code:
fr_FR: Code couleur:

en: Color:
fr_FR: Couleur:

en: Commission
fr_FR: commission

en: Commission %
fr_FR: % de commission

en: Commission %s - Order
fr_FR: Commission %s - Commande

en: Commission %s - Product
fr_FR: Commission %s - Produit

en: Commission (%) Per Order
fr_FR: Commission ( %) par commande

en: Commission (%s) Per Order
fr_FR: Commission ( %s) par commande

en: Commission (%s) Per Product
fr_FR: Commission ( %s) par produit

en: Commission (Fixed)
fr_FR: Commission (fixe)

en: Commission (Percentage)
fr_FR: Commission (pourcentage)

en: Commission + Payouts
fr_FR: Commission + Paiements

en: Commission Added
fr_FR: Commission ajoutée

en: Commission Amounts
fr_FR: Montants des commissions

en: Commission Earned
fr_FR: Commission gagnée

en: Commission Earnings
fr_FR: Gains de commission

en: Commission Fixed
fr_FR: Commission fixe

en: Commission Graph
fr_FR: Graphique de la Commission

en: Commission Line Graphs
fr_FR: Graphiques linéaires des commissions

en: Commission Payout Paid
fr_FR: Paiement de la commission

en: Commission Payout Paid (Admin)
fr_FR: Paiement de la commission (Admin)

en: Commission Payouts
fr_FR: Paiements de commissions

en: Commission Payouts Features
fr_FR: Caractéristiques des paiements de commissions

en: Commission Per Product
fr_FR: Commission par produit

en: Commission Per Tier
fr_FR: Commission par niveau

en: Commission Percent
fr_FR: Pourcentage de commission

en: Commission Percentage Per Order
fr_FR: Pourcentage de commission par commande

en: Commission Priority
fr_FR: Priorité de la Commission

en: Commission Rate
fr_FR: Taux de commission

en: Commission Rate Increase
fr_FR: Augmentation du taux de la Commission

en: Commission Rates
fr_FR: Taux de commission

en: Commission Removed
fr_FR: Commission supprimée

en: Commission Settings
fr_FR: Paramètres de commission

en: Commission Tier
fr_FR: Niveau de la Commission

en: Commission from orders awaiting completion.
fr_FR: Commission des commandes en attente d'achèvement.

en: Commission granted to %s, ready for payout request.
fr_FR: Commission accordée à l’affilié, prêt pour la demande de paiement.

en: Commission last month (final)
fr_FR: Commission du mois dernier (final)

en: Commission not yet granted to %s.
fr_FR: Commission non encore accordée à l’affilié.

en: Commission payouts setup guide (PRO):
fr_FR: Guide de configuration des paiements de commissions (PRO) :

en: Commission rounding mode
fr_FR: Mode d'arrondi de la Commission

en: Commission the user earned from their own MLA sub-affiliates.
fr_FR: Commission que l’utilisateur a gagnée auprès de ses propres sous-affiliés MLA.

en: Commission the user earned from their own referral link.
fr_FR: Commission que l’utilisateur a gagnée à partir de son propre lien de parrainage.

en: Commission total so far this month
fr_FR: Total de la Commission depuis le début du mois

en: Commission will be earned for every renewal order in the subscription, at the rates you have set.
fr_FR: Une commission sera gagnée pour chaque commande de renouvellement de l’abonnement, aux tarifs que vous avez fixés.

en: Commission £ - Order
fr_FR: Commission £ - Commande

en: Commission £ - Product
fr_FR: Commission £ - Produit

en: Commission:
fr_FR: La Commission :

en: Company Name
fr_FR: Nom de l’entreprise

en: Compare with another date range
fr_FR: Comparer avec une autre plage de dates

en: Comparing with date period
fr_FR: Comparaison avec la période de date

en: Complete (%1$d / %2$d)
fr_FR: Complète (%1$d / %2$d)

en: Complete Authentication in Wise
fr_FR: Authentification complète dans Wise

en: Complete Payment in Wise
fr_FR: Paiement complet à l'avance

en: Complete authentication in Wise to complete the bank transfer payout.
fr_FR: Complétez l'authentification dans Wise pour effectuer le paiement par virement bancaire.

en: Completed
fr_FR: Terminé

en: Completed Date
fr_FR: Date d’achèvement

en: Completed Payments
fr_FR: Paiements complétés

en: Completed Payments:
fr_FR: Paiements effectués :

en: Compose and send a newsletter to all current affiliates.
fr_FR: Rédiger et envoyer une lettre d'information à tous les affiliés actuels.

en: Configure the Affiliate Email Newsletters module default settings.
fr_FR: Configurer les paramètres par défaut du module Affiliate Email Newsletters.

en: Confirm Password
fr_FR: Confirmer le mot de passe

en: Connect your affiliate registration system to a mailing list. When a user joins your affiliate program, they will be automatically added to your mailing list.
fr_FR: Connectez votre système d’inscription d’affiliés à une liste de diffusion. Lorsqu’un utilisateur rejoint votre programme d’affiliation, il sera automatiquement ajouté à votre liste de diffusion.

en: Connect your registration form to automatically add affiliates to your mailing list.
fr_FR: Connectez votre formulaire d’inscription pour ajouter automatiquement des affiliés à votre liste de diffusion.

en: Connected
fr_FR: Relié

en: Contact List ID
fr_FR: ID de la liste de contacts

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Continue to Settings Page
fr_FR: Continuer à la page Paramètres

en: Control how often the popup appears to visitors. "Once" shows it one time only, "Every" shows it each time the URL has the referral parameter, "Persistent" keeps showing it on every page until they click apply or dismiss.
fr_FR: Contrôlez la fréquence à laquelle la fenêtre contextuelle apparaît aux visiteurs. "Une fois" l'affiche une seule fois, "Chaque" l'affiche chaque fois que l'URL contient le paramètre de référence, "Persistant" l'affiche sur chaque page jusqu'à ce qu'ils cliquent sur "Appliquer" ou "Rejeter".

en: Conversion Rate
fr_FR: taux de conversion

en: Converted
fr_FR: converti

en: Converted Only
fr_FR: Converti uniquement

en: Converted?
fr_FR: converti?

en: Cookie Duration
fr_FR: Durée des cookies

en: Cookie Duration (days)
fr_FR: Durée du cookie (jours)

en: Cookie Settings
fr_FR: Paramètres des cookies

en: Copied to clipboard!
fr_FR: Copié dans le presse-papiers !

en: Copy
fr_FR: copier

en: Copy Code
fr_FR: Copier le code

en: Copy Dashboard Link
fr_FR: Copier le lien du tableau de bord

en: Copy Link
fr_FR: Copier le lien

en: Copy the code above and paste it into your wp-config.php file
fr_FR: Copiez le code ci-dessus et collez-le dans votre fichier wp-config.php

en: Could not accept: coupon "%s" already exists.
fr_FR: Impossible d'accepter : le coupon "%s" existe déjà.

en: Could not apply coupon.
fr_FR: Impossible d'appliquer le coupon.

en: Could not generate a coupon code. Please contact an administrator.
fr_FR: Impossible de générer un code de coupon. Veuillez contacter un administrateur.

en: Country
fr_FR: pays

en: Coupon
fr_FR: coupon

en: Coupon "%s" already exists.
fr_FR: Le coupon "%s" existe déjà.

en: Coupon "%s" created successfully and assigned to affiliate.
fr_FR: Coupon "%s" créé avec succès et attribué à l'affilié.

en: Coupon "%s" deleted successfully.
fr_FR: Coupon "%s" supprimé avec succès.

en: Coupon %s
fr_FR: Coupon / %s

en: Coupon %s Users
fr_FR: Coupon %s Utilisateurs

en: Coupon Affiliate - Bonuses
fr_FR: Coupon Affiliate - Bonus

en: Coupon Affiliate Landing Pages
fr_FR: Pages de destination des affiliés de coupon

en: Coupon Affiliates
fr_FR: Affiliés de coupons

en: Coupon Affiliates & Commission
fr_FR: Coupon Affiliés & Commission

en: Coupon Affiliates - Affiliate Groups
fr_FR: Coupon Affiliates - Groupes d’affiliés

en: Coupon Affiliates - Bank Transfer Settings
fr_FR: Affiliés de coupon - Paramètres de virement bancaire

en: Coupon Affiliates - Commission Rates
fr_FR: Coupon Affiliates - Taux de commission

en: Coupon Affiliates - Extra Limits:
fr_FR: Coupon Affiliates - Limites supplémentaires :

en: Coupon Affiliates - Lifetime Affiliate Settings
fr_FR: Affiliés de coupon - Paramètres d’affiliation à vie

en: Coupon Affiliates - MLA Commission
fr_FR: Coupon Affiliés - Commission MLA

en: Coupon Affiliates - MLA Dashboard
fr_FR: Affiliés de coupons - Tableau de bord MLA

en: Coupon Affiliates - MLA Parent Users
fr_FR: Coupon Affiliés - MLA Parent Users

en: Coupon Affiliates - MLA Per-User Tier Commission Rates
fr_FR: Coupon Affiliates - Taux de commission MLA par utilisateur

en: Coupon Affiliates - Payment Settings
fr_FR: Affiliés de coupon - Paramètres de paiement

en: Coupon Affiliates - Store Credit
fr_FR: Coupon Affiliates - Crédit en magasin

en: Coupon Affiliates enhances affiliate marketing by integrating coupons as a core feature. Unlike traditional affiliate systems that rely primarily on referral links, this plugin allows affiliates to share their unique coupon codes. These codes not only track sales for commission purposes but also offer customers immediate discounts or special offers, enriching the purchasing experience. However, the Coupon Affiliates system still maintains the flexibility of referral links; affiliates can share URLs that automatically apply their coupon at checkout, and even if a coupon isn't used, you can <a href="%s" target="_blank">still make the link alone track referrals</a>, ensuring affiliates receive credit for every sale referred.
fr_FR: Coupon Affiliates améliore le marketing d’affiliation en intégrant des coupons comme fonctionnalité de base. Contrairement aux systèmes d’affiliation traditionnels qui reposent principalement sur des liens de parrainage, ce plugin permet aux affiliés de partager leurs codes promo uniques. Ces codes permettent non seulement de suivre les ventes à des fins de commission, mais aussi d’offrir aux clients des remises immédiates ou des offres spéciales, enrichissant ainsi l’expérience d’achat. Cependant, le système d’affiliation des coupons conserve toujours la flexibilité des liens de parrainage ; Les affiliés peuvent partager des URL qui appliquent automatiquement leur coupon à la caisse, et même si un coupon n’est pas utilisé, vous pouvez <a href="%s" target="_blank">toujours faire en sorte que le lien seul suive les références</a>, garantissant ainsi que les affiliés reçoivent un crédit pour chaque vente parrainée.

en: Coupon Affiliates for WooCommerce (PRO)
fr_FR: Coupons affiliés pour WooCommerce (Pro)

en: Coupon Affiliates: Activity Log
fr_FR: Coupon Affiliés - Journal d’activité

en: Coupon Affiliates: Creatives
fr_FR: Coupon Affiliés - Créatifs

en: Coupon Affiliates: Email Newsletters
fr_FR: Coupon Affiliates : Bulletins d'information par courriel

en: Coupon Affiliates: Info & Help
fr_FR: Coupon Affiliés - Info & Aide

en: Coupon Affiliates: PRO Modules
fr_FR: Coupon Affiliés - Modules PRO

en: Coupon Affiliates: Setup Wizard
fr_FR: Coupon Affiliés - Assistant de configuration

en: Coupon Affiliates: Short URLs
fr_FR: Coupon Affiliés - URL courtes

en: Coupon Affiliates: Statements
fr_FR: Coupon Affiliés - Déclarations

en: Coupon Checkout Settings
fr_FR: Paramètres de paiement des coupons

en: Coupon Commission Settings
fr_FR: Paramètres de commission de coupon

en: Coupon Details
fr_FR: Détails du coupon

en: Coupon Discount Amount:
fr_FR: Montant de la remise du coupon :

en: Coupon History Start Date
fr_FR: Date de début de l’historique des coupons

en: Coupon ID:
fr_FR: ID du coupon :

en: Coupon Info
fr_FR: Informations sur le coupon

en: Coupon Name
fr_FR: Nom du coupon

en: Coupon Title Prefix
fr_FR: Préfixe du titre du coupon

en: Coupon Usage Restrictions
fr_FR: Restrictions d’utilisation des coupons

en: Coupon applied successfully!
fr_FR: Coupon appliqué avec succès !

en: Coupon code already exists:
fr_FR: Le code promo existe déjà :

en: Coupon code successfully created:
fr_FR: Code promo créé avec succès:

en: Coupon code was not created. Template has not been selected.
fr_FR: Le code promo n’a pas été créé. Le modèle n’a pas été sélectionné.

en: Coupon code...
fr_FR: Code de réduction...

en: Coupon unavailable
fr_FR: Coupon non disponible

en: Coupon unlinked from user:
fr_FR: Coupon dissocié de l’utilisateur:

en: Coupon: %1$s
fr_FR: Coupon : %1$s

en: Coupons List
fr_FR: Liste des coupons

en: Coupons:
fr_FR: Coupons :

en: Create & Start Sending
fr_FR: Créer et commencer à envoyer

en: Create Affiliate Registrations Manually
fr_FR: Créer des inscriptions d’affilié manuellement

en: Create Coupon
fr_FR: Créer un coupon

en: Create MLA Payout Request
fr_FR: Créer une demande de paiement LBA

en: Create New Newsletter
fr_FR: Créer un nouveau bulletin d'information

en: Create New Payout
fr_FR: Créer un nouveau paiement

en: Create Payout Request
fr_FR: Créer une demande de paiement

en: Create Payouts
fr_FR: Créer des paiements

en: Create Support Ticket
fr_FR: Créer un ticket de support

en: Create Your First Affiliate
fr_FR: Créez votre premier affilié

en: Create a coupon based affiliate program for your WooCommerce website, and view coupon usage statistics.
fr_FR: Créez un programme d’affiliation basé sur des coupons pour votre site Web WooCommerce et affichez les statistiques d’utilisation des coupons.

en: Create a coupon code
fr_FR: Créer un code promo

en: Create a more effective signup promo page design with the generator tool:
fr_FR: Créez une page de promotion d’inscription plus efficace avec l’outil générateur :

en: Create a new coupon and assign it to this affiliate.
fr_FR: Créez un nouveau coupon et attribuez-le à cet affilié.

en: Create a new coupon code
fr_FR: Créer un nouveau code promo

en: Create a new support ticket
fr_FR: Créer un ticket d’assistance

en: Create a new template coupon
fr_FR: Créer un nouveau modèle de coupon

en: Create a support ticket.
fr_FR: Créez un ticket d’assistance.

en: Create and display leaderboards on your posts or pages with rankings for your affiliates total referrals.
fr_FR: Créez et affichez des classements sur vos publications ou vos pages avec des classements pour le total des références de vos affiliés. %s

en: Create the affiliate dashboard page:
fr_FR: Créez la page du tableau de bord de l'affilié :

en: Create the affiliate registration page:
fr_FR: Créer la page d'inscription de l'affilié :

en: Create the template coupon:
fr_FR: Créer le modèle de coupon :

en: Create your own tabs, to display custom sections and content on the affiliate dashboard.
fr_FR: Créez vos propres onglets pour afficher des sections et du contenu personnalisés sur le tableau de bord des affiliés.

en: Created
fr_FR: Créé

en: Created Date (Recommended)
fr_FR: Date de création (recommandée)

en: Created: When a payout is created but requires additional authentication (like SCA for Wise). The commission is moved to pending until the payout is completed.
fr_FR: Créé : Lorsqu'un paiement est créé mais qu'il nécessite une authentification supplémentaire (comme SCA pour Wise). La commission est mise en attente jusqu'à ce que le paiement soit terminé.

en: Creating Affiliates & Coupons
fr_FR: Création d’affiliés &Coupons

en: Creating...
fr_FR: Créer...

en: Creative
fr_FR: Créatif

en: Creative Details
fr_FR: Détails créatifs

en: Creative Image
fr_FR: Image créative

en: Creative Name
fr_FR: Nom créatif

en: Creative Type
fr_FR: Type de création

en: Creative Type:
fr_FR: Type créatif :

en: Creatives
fr_FR: Créations

en: Creatives Categories
fr_FR: Catégories de créatifs

en: Creatives Per Row
fr_FR: Créations par ligne

en: Creatives Settings
fr_FR: Paramètres creatives

en: Creatives Tab Custom Text
fr_FR: Onglet Créatifs Texte personnalisé

en: Creatives are not enabled.
fr_FR: Les créatifs ne sont pas habilités.

en: Creatives that are available for this group:
fr_FR: Créations disponibles pour ce groupe :

en: Credit Amount
fr_FR: Montant du crédit

en: Credit Card
fr_FR: Carte de crédit

en: Credit will be added to user
fr_FR: Le crédit sera ajouté à l'utilisateur

en: Currencies
fr_FR: Monnaies

en: Currency Conversion:
fr_FR: Conversion des devises :

en: Currency Handling:
fr_FR: Traitement des devises :

en: Currency Settings
fr_FR: Paramètres de devise

en: Currency mismatch error. The bank account currency may not match the transfer currency.
fr_FR: Erreur de concordance des devises. La devise du compte bancaire peut ne pas correspondre à la devise du transfert.

en: Current Balance
fr_FR: Solde courant

en: Current Month
fr_FR: Mois en cours

en: Current Status:
fr_FR: Statut actuel :

en: Current Week
fr_FR: Semaine en cours

en: Current Year
fr_FR: Année en cours

en: Current status:
fr_FR: Statut actuel :

en: Current unpaid (pending) commission total
fr_FR: Total de la commission actuelle non payée (en attente)

en: Currently "Per-Affiliate Product Commission Rates" can only be edited by viewing/editing the individual product.
fr_FR: Actuellement, les « Taux de commission par produit par affilié » ne peuvent être modifiés qu’en visualisant/modifiant le produit individuel.

en: Currently only reCAPTCHA "v2" is supported.
fr_FR: Actuellement, seul reCAPTCHA « v2 » est pris en charge.

en: Curved (5px)
fr_FR: Courbé (5px)

en: Custom
fr_FR: Coutume

en: Custom "Affiliate Commission" Text
fr_FR: Texte personnalisé « Commission d’affiliation »

en: Custom "Affiliate store credit available" Text
fr_FR: Texte personnalisé « Crédit de magasin affilié disponible »

en: Custom "Affiliate" terminology:
fr_FR: Terminologie "affilié" personnalisée :

en: Custom "Affiliates" terminology:
fr_FR: Terminologie "Affiliés" personnalisée :

en: Custom "Apply credit to this order" Text
fr_FR: Personnalisé « Appliquer un crédit à cette commande » Texte

en: Custom "Commission" message on coupon affiliate dashboard.
fr_FR: Message « Commission » personnalisé sur le tableau de bord des affiliés de coupons.

en: Custom "Preferred Coupon Code" Field Label
fr_FR: Libellé de champ personnalisé « Code de coupon préféré »

en: Custom "Store Credit Balance" Text
fr_FR: Texte personnalisé « Solde créditeur de la boutique »

en: Custom #1
fr_FR: Personnalisé #1

en: Custom #2
fr_FR: Personnalisé #2

en: Custom / URL Referral
fr_FR: Référencement personnalisé / URL

en: Custom 2
fr_FR: Personnalisé 2

en: Custom Affiliate Dashboard Tabs
fr_FR: Onglets de tableau de bord d’affiliation personnalisés

en: Custom Bonus/Reward Text:
fr_FR: Texte personnalisé des bonus/récompenses :

en: Custom Bonuses Text
fr_FR: Texte des bonus personnalisés

en: Custom CSS
fr_FR: CSS personnalisé

en: Custom Commission Message
fr_FR: Message de commission personnalisé

en: Custom Commission Per Coupon, Product, Category, or User Role/Group
fr_FR: Commission personnalisée par coupon, produit, catégorie ou rôle/groupe d’utilisateur

en: Custom Creatives Text
fr_FR: Texte créatifs personnalisés

en: Custom Dashboard CSS
fr_FR: CSS personnalisé pour le tableau de bord

en: Custom Dashboard Tabs
fr_FR: Onglets de tableau de bord personnalisés

en: Custom Description:
fr_FR: Description personnalisée :

en: Custom Email Header Image / Logo
fr_FR: Image / logo d’en-tête d’e-mail personnalisé

en: Custom Form Fields
fr_FR: Champs personnalisés

en: Custom Header Text
fr_FR: Texte d’en-tête personnalisé

en: Custom Message
fr_FR: Message personnalisé

en: Custom Paragraph Text
fr_FR: Texte de paragraphe personnalisé

en: Custom Payment Method
fr_FR: Mode de paiement personnalisé

en: Custom Payment Method #1
fr_FR: Mode de paiement personnalisé #1

en: Custom Payment Method #2
fr_FR: Mode de paiement personnalisé #2

en: Custom Payment Method 2
fr_FR: Mode de paiement personnalisé 2

en: Custom Registration Form Title
fr_FR: Titre du formulaire d’inscription personnalisé

en: Custom Submit Button Text
fr_FR: Texte du bouton d’envoi personnalisé

en: Custom Tab Header
fr_FR: En-tête d’onglet personnalisé

en: Custom Tab Name
fr_FR: Nom de l’onglet personnalisé

en: Custom Tabs
fr_FR: Onglets personnalisés

en: Custom Tax Adjustment (%):
fr_FR: Redressement fiscal personnalisé (%) :

en: Custom Terminology
fr_FR: Terminologie personnalisée

en: Custom Text
fr_FR: Texte personnalisé

en: Custom Text / Description
fr_FR: Texte personnalisé / Description

en: Custom Text / Information
fr_FR: Texte / informations personnalisés

en: Custom date to begin displaying past coupon data. Leave empty to show full history.
fr_FR: <br/><i> Date personnalisée pour commencer à afficher les données des coupons passés. Laisser vide pour afficher l’historique complet.</i>

en: Custom information/text shown in the "Direct Link Tracking" section on the affiliate dashboard.
fr_FR: Informations / texte personnalisés affichés dans la section « Suivi des liens directs » du tableau de bord de l’affilié.

en: Custom information/text shown when payment method is selected (in the dashboard settings).
fr_FR: Informations/texte personnalisés affichés lorsque le mode de paiement est sélectionné (dans les paramètres du tableau de bord).

en: Custom tab settings are configured in the "Tabs" settings section.
fr_FR: Les paramètres des onglets personnalisés sont configurés dans la section "Onglets".

en: Custom text for "Coupon" on checkout for affiliate coupons:
fr_FR: Texte personnalisé pour « Coupon » à la caisse pour les coupons d’affiliation :

en: Custom text shown affiliate dashboard for the "commission" amount. This will be overridden if you enter commission amounts on the coupon level.
fr_FR: Texte personnalisé affiché tableau de bord d’affiliation pour le montant de la « commission ». Cela sera remplacé si vous entrez les montants de commission au niveau du coupon.

en: Custom text shown at the top of the Creatives tab.
fr_FR: Texte personnalisé affiché en haut de l'onglet Créatifs.

en: Custom text shown at the top of the Orders tab.
fr_FR: Texte personnalisé affiché en haut de l'onglet Commandes.

en: Custom text shown at the top of the Payouts tab.
fr_FR: Texte personnalisé affiché en haut de l'onglet Paiements.

en: Custom text shown at the top of the Refer tab.
fr_FR: Texte personnalisé affiché en haut de l'onglet Référence.

en: Custom text shown at the top of the Stats tab.
fr_FR: Texte personnalisé affiché en haut de l'onglet Statistiques.

en: Customer
fr_FR: Client

en: Customers get %s and you earn %s!
fr_FR: Les clients reçoivent des % et vous gagnez des % !

en: Customers get a %s and you earn %s!
fr_FR: Les clients reçoivent un %s et vous gagnez un %s !

en: Customisation
fr_FR: Personnalisation

en: Customise Affiliate Portal Design:
fr_FR: Personnaliser la conception du portail d'affiliation :

en: Customise the MLA Affiliate Portal:
fr_FR: Personnalisez le portail d’affiliation MLA :

en: Customise the affiliate dashboard page to include exactly what you need:
fr_FR: Personnalisez la page du tableau de bord de l'affilié pour y inclure exactement ce dont vous avez besoin :

en: Customise the order of sections displayed on the "Statistics" tab.
fr_FR: Personnalisez l’ordre des sections affichées dans l’onglet « Statistiques ».

en: Customise the pending application message (shown while awaiting review).
fr_FR: Personnaliser le message de la demande en attente (affiché lorsque la demande est en attente d'examen).

en: Customize the floating affiliate widget that appears on your website to provide easy access to affiliate features.
fr_FR: Personnalisez le widget d'affiliation flottant qui apparaît sur votre site web pour faciliter l'accès aux fonctions d'affiliation.

en: Customize the text that appears to the affiliate on the frontend when they view their rewards. Leave empty to use default text.
fr_FR: Personnalisez le texte qui s’affiche pour l’affilié sur le frontend lorsqu’il consulte ses récompenses. Laissez vide pour utiliser le texte par défaut.

en: Cyprus
fr_FR: Chypre

en: Czech Republic
fr_FR: République tchèque

en: DASHBOARD
fr_FR: tableau de bord

en: DETAILS
fr_FR: Détails

en: Dark Mode
fr_FR: Mode sombre

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Dashboard Link
fr_FR: Lien vers le tableau de bord

en: Dashboard Page
fr_FR: Page du tableau de bord

en: Dashboard URL unavailable
fr_FR: L'URL du tableau de bord n'est pas disponible

en: Dashboard caches cleared successfully!
fr_FR: Les caches du tableau de bord ont été vidés avec succès !

en: Database compromise alone cannot decrypt bank details
fr_FR: La compromission de la base de données ne permet pas à elle seule de décrypter les données bancaires.

en: Date
fr_FR: date

en: Date Field
fr_FR: Champ Date

en: Date Paid
fr_FR: Date de paiement

en: Date Requested
fr_FR: Date demandée

en: Date comparisons and more filters are available with the
fr_FR: Des comparaisons de dates et d’autres filtres sont disponibles avec le

en: Day:
fr_FR: Jour:

en: Debug
fr_FR: déboguer

en: Debug, Performance & Extra Settings
fr_FR: Débogage, performances et paramètres supplémentaires

en: Decline
fr_FR: décliner

en: Decline Application
fr_FR: Refuser la demande

en: Decline selected
fr_FR: Déclin sélectionné

en: Declined
fr_FR: décliné

en: Decreased
fr_FR: Diminué

en: Deduct a custom percentage from the order subtotal, before calculating the commission (% commission).
fr_FR: Déduisez un pourcentage personnalisé du sous-total de l’ordre, avant de calculer la commission.

en: Deduct parent affiliate commission from sub-affiliate commission.
fr_FR: Déduisez la commission d’affiliation des parents de la commission de sous-affilié.

en: Default
fr_FR: Faire défaut

en: Default (inherit browser/system)
fr_FR: Défaut (hérite du navigateur/système)

en: Default Email Format
fr_FR: Format de l'e-mail par défaut

en: Default Referral Link
fr_FR: Lien de parrainage par défaut

en: Default Referral URL Page
fr_FR: Page d’URL de référence par défaut

en: Default URL:
fr_FR: URL par défaut :

en: Default amount of "latest orders" to show:
fr_FR: Montant par défaut des « dernières commandes » à afficher:

en: Default number of months to show
fr_FR: Nombre de mois par défaut à afficher

en: Default selected format when composing a new newsletter.
fr_FR: Format sélectionné par défaut lors de la composition d'une nouvelle newsletter.

en: Delay Commission (Number of Days)
fr_FR: Commission de retard (nombre de jours)

en: Delay Per Email (seconds)
fr_FR: Délai par courriel (secondes)

en: Delay between each email send (2 - 5 seconds). Helps avoid server overload or provider throttling.
fr_FR: Délai entre chaque envoi de courrier électronique (2 à 5 secondes). Permet d'éviter la surcharge du serveur ou l'étranglement du fournisseur d'accès.

en: Delayed Commission (Payouts)
fr_FR: Commission retardée (paiements)

en: Delete
fr_FR: supprimer

en: Delete (cancelled only)
fr_FR: Supprimer (uniquement en cas d'annulation)

en: Delete Campaign
fr_FR: Supprimer la campagne

en: Delete Coupons
fr_FR: Supprimer les coupons

en: Delete Coupons & Assigned Affiliate User
fr_FR: Supprimer les coupons et l'utilisateur affilié assigné

en: Delete Options
fr_FR: Supprimer les options

en: Delete User
fr_FR: Supprimer l'utilisateur

en: Delete User & Coupons
fr_FR: Supprimer l'utilisateur et les coupons

en: Delete plugin options and custom database tables on plugin deletion.
fr_FR: Supprimez les options de plug-in et les tables de base de données personnalisées lors de la suppression du plugin.

en: Delete selected
fr_FR: Supprimer la sélection

en: Delete the selected payouts? Only payouts with status Cancelled will be deleted. This action cannot be undone.
fr_FR: Supprimer les paiements sélectionnés ? Seuls les paiements ayant le statut Annulé seront supprimés. Cette action ne peut pas être annulée.

en: Delete this domain.
fr_FR: Supprimez ce domaine.

en: Delete this payout.
fr_FR: Supprimez ce paiement.

en: Delete this registration.
fr_FR: Supprimez cet enregistrement.

en: Delete this visit.
fr_FR: Supprimez cette visite.

en: Denmark
fr_FR: Danemark

en: Description
fr_FR: description

en: Design
fr_FR: concevoir

en: Design & Layout Customisation
fr_FR: Personnalisation du design et de la mise en page

en: Details
fr_FR: Détails

en: Details Submitted
fr_FR: Détails soumis

en: Direct Bank Transfer
fr_FR: Virement bancaire direct

en: Direct Bank Transfer (Manual)
fr_FR: Virement bancaire direct (Manuel)

en: Direct Link Domain
fr_FR: Domaine du lien direct

en: Direct Link Tracking
fr_FR: Suivi des liens directs

en: Direct Link Tracking (Referrals)
fr_FR: Suivi des liens directs (références)

en: Direct Link Tracking Emails
fr_FR: E-mails de suivi des liens directs

en: Direct Link Tracking Restrictions
fr_FR: Restrictions de suivi des liens directs

en: Direct users to the <a href="%s" target="_blank">Affiliate Registration</a> page to allow them to register themselves. When accepted, this will then automatically create the coupon and assign them to it.
fr_FR: Dirigez les utilisateurs vers la page <a href="%s" target="_blank">d’inscription des affiliés</a> pour leur permettre de s’inscrire eux-mêmes. Une fois accepté, cela créera automatiquement le coupon et l’y attribuera.

en: Disable Notifications
fr_FR: Désactiver les notifications

en: Disable invoice upload for specific payout methods.
fr_FR: Désactiver le téléchargement de factures pour des méthodes de paiement spécifiques.

en: Disable registration form for existing affiliate users.
fr_FR: Désactivez le formulaire d’inscription pour les utilisateurs affiliés existants (connectés).

en: Disable the autofill user picker when assigning users to coupon.
fr_FR: Désactivez le sélecteur d’utilisateurs de remplissage automatique lors de l’affectation d’utilisateurs au coupon.

en: Disabled
fr_FR: Handicapé

en: Disabling these will prevent cookies from being stored by the plugin in the visitors browsers.
fr_FR: En les désactivant, les cookies ne seront pas stockés par le plugin dans les navigateurs des visiteurs.

en: Discount
fr_FR: rabais

en: Discount Amount
fr_FR: Montant de la remise

en: Discount Type
fr_FR: Type de remise

en: Discount:
fr_FR: Remise :

en: Discounts
fr_FR: Preferentiels

en: Dismiss Notice
fr_FR: Avis de rejet

en: Display Affiliate Registration Form
fr_FR: Afficher le formulaire d’inscription des affiliés

en: Display Dark Mode Toggle
fr_FR: Basculement du mode sombre de l'affichage

en: Display Delay (milliseconds)
fr_FR: Délai d'affichage (millisecondes)

en: Display Frequency:
fr_FR: Fréquence d'affichage :

en: Display Name
fr_FR: Nom d’affichage

en: Display Settings
fr_FR: Paramètres d'affichage

en: Display Type:
fr_FR: Type d'affichage :

en: Display a button to copy the coupon code to clipboard.
fr_FR: Affichez un bouton pour copier le code du coupon dans le presse-papiers.

en: Display a creatives section with downloadable banners, videos, PDFs, and colors. They can also generate an embed code to easily display it on their site.
fr_FR: Affichez une section creatives avec des bannières téléchargeables. Ils peuvent également générer un code d’intégration pour l’afficher facilement sur leur site.

en: Display a creatives section with downloadable banners/media on the affiliate dashboard.
fr_FR: Affichez une section creatives avec des bannières / médias téléchargeables sur le tableau de bord des affiliés.

en: Display a custom message above the list of landing pages on the affiliate dashboard.
fr_FR: Affichez un message personnalisé au-dessus de la liste des pages de destination sur le tableau de bord des affiliés.

en: Display a custom message at the top of the "Network" tab.
fr_FR: Affichez un message personnalisé en haut de l’onglet « Réseau ».

en: Display a custom message at the top of the "Sub-Affiliates" tab.
fr_FR: Affichez un message personnalisé en haut de l’onglet « Sous-affiliés ».

en: Display a custom message at the top of the bonuses tab on the affiliate dashboard.
fr_FR: Affichez un message personnalisé en haut de l’onglet bonus sur le tableau de bord de l’affilié.

en: Display a custom message at the top of the creatives tab on the affiliate dashboard.
fr_FR: Affichez un message personnalisé au-dessus de l’onglet Liste des créatifs sur le tableau de bord des affiliés.

en: Display a custom modal popup to customers when they visit your site for the first time via an affiliate referral link. This feature helps highlight the discount and encourage conversions.
fr_FR: Affichez une fenêtre contextuelle modale personnalisée pour les clients qui visitent votre site pour la première fois via un lien de parrainage. Cette fonction permet de mettre en évidence la réduction et d'encourager les conversions.

en: Display a custom modal popup, bar notice, or small widget to customers when they visit your site via an affiliate referral link. This feature helps highlight the discount and encourage conversions.
fr_FR: Affichez une fenêtre contextuelle modale personnalisée, une barre de notification ou un petit widget pour les clients qui visitent votre site via un lien de parrainage. Cette fonction permet de mettre en évidence la réduction et d'encourager les conversions.

en: Display a dismiss/close button.
fr_FR: Afficher un bouton de renvoi/fermeture.

en: Display a floating affiliate button on your website that opens a compact dashboard popup.
fr_FR: Affichez un bouton d'affiliation flottant sur votre site web qui ouvre une fenêtre contextuelle compacte du tableau de bord.

en: Display adjusted total and subtotal.
fr_FR: Afficher le total et le sous-total ajustés.

en: Display an icon at the top of the popup.
fr_FR: Afficher une icône en haut de la fenêtre contextuelle.

en: Display custom modal popups, bar notices, or floating widgets to customers when they visit via a referral link. Highlight discounts and boost conversions.
fr_FR: Affichez des fenêtres contextuelles personnalisées, des avis dans la barre ou des widgets flottants pour les clients qui visitent votre site via un lien de parrainage. Mettez en avant les réductions et augmentez les conversions.

en: Display orders and reward commission for WooCommerce subscription renewals
fr_FR: Afficher les commandes et la commission de récompense pour les renouvellements d’abonnement WooCommerce

en: Display the affiliate dashboard as a page within the "My Account" section.
fr_FR: Affichez le tableau de bord de l’affilié sous la forme d’une page dans la section « Mon compte ».

en: Display the coupon code in the popup.
fr_FR: Affichez le code du coupon dans la fenêtre contextuelle.

en: Display the creatives tab (only shown if creatives are enabled).
fr_FR: Afficher l'onglet "Créations" (uniquement si les créations sont activées).

en: Display the link to the full affiliate dashboard.
fr_FR: Afficher le lien vers le tableau de bord complet de l'affilié.

en: Display the payout request button on the payouts tab (PRO).
fr_FR: Afficher le bouton de demande de paiement dans l'onglet des paiements (PRO).

en: Display the payouts tab (only shown if payouts are enabled).
fr_FR: Afficher l'onglet des paiements (uniquement si les paiements sont activés).

en: Display the tab with affiliate statistics.
fr_FR: Afficher l'onglet des statistiques d'affiliation.

en: Display the tab with coupon code and referral links.
fr_FR: Affichez l'onglet avec le code de coupon et les liens de parrainage.

en: Display the tab with recent referred orders.
fr_FR: Affichez l'onglet des commandes référencées récentes.

en: Displayed at top of the "referral URL" section on the coupon affiliate dashboard page. HTML tags enabled.
fr_FR: Affiché en haut de la section « URL de parrainage » sur la page du tableau de bord des affiliés de coupons. Balises HTML activées.

en: Displayed at top the "statistics" section on the coupon affiliate dashboard page. HTML tags enabled.
fr_FR: Affiché en haut de la section « statistiques » sur la page du tableau de bord des affiliés de coupons. Balises HTML activées.

en: Dollar Sign
fr_FR: Le signe du dollar

en: Domain
fr_FR: Domaine

en: Domain Accepted
fr_FR: Domaine accepté

en: Domain Accepted: {domain}
fr_FR: Domaine accepté : {domain}

en: Domain Declined
fr_FR: Domaine refusé

en: Domain Declined: {domain}
fr_FR: Domaine refusé : {domain}

en: Domain Name
fr_FR: Nom de domaine

en: Domains (Direct Link)
fr_FR: Domaines (lien direct)

en: Domains Blacklist
fr_FR: Liste noire des domaines

en: Don't forget to <a href="%s" target="_blank">create your template coupon</a> and set this in the plugin settings! <a href="%s" target="_blank">Learn More</a>.
fr_FR: N’oubliez pas de <a href="%s" target="_blank">créer votre modèle de coupon</a> et de le définir dans les paramètres du plugin ! <a href="%s" target="_blank">En savoir plus</a>.

en: Done! The affiliate statistics for this coupon will be refreshed the next time the <a href="%s">affiliate dashboard</a> is loaded.
fr_FR: Fait! Les statistiques d’affiliation pour ce coupon seront actualisées la prochaine fois que le <a href="%s">tableau de bord d’affiliation</a> sera chargé.

en: Download
fr_FR: Télécharger

en: Download CSV
fr_FR: Télécharger CSV

en: Download PDF
fr_FR: Télécharger le PDF

en: Download Preview
fr_FR: Télécharger l’aperçu

en: Draft
fr_FR: Projet

en: Drag and drop to customise the order of tabs shown on the dashboard menu.
fr_FR: Glisser-déposer pour personnaliser l'ordre des onglets affichés dans le menu du tableau de bord.

en: Drag to reorder
fr_FR: Faire glisser pour réorganiser

en: Dropdown
fr_FR: Liste déroulante

en: Dropdown Field
fr_FR: Champ déroulant

en: Duplicate this creative
fr_FR: Dupliquer cette création

en: Dynamic Code Generator
fr_FR: Générateur de code dynamique

en: Dynamic Creatives
fr_FR: Créatifs dynamiques

en: Dynamic Image
fr_FR: Image dynamique

en: Dynamic Image Customisation
fr_FR: Personnalisation dynamique des images

en: Dynamic Landing Page?
fr_FR: Page de destination dynamique ?

en: Dynamic Text #%d
fr_FR: Texte dynamique #%d

en: ERROR: Failed to load ajax request. Session may have timed out. Refresh the page to try again.
fr_FR: ERREUR : Échec du chargement de la requête ajax. La session a peut-être expiré. Actualisez la page pour réessayer.

en: EU IBAN accounts → Receive EUR (converted from your store currency)
fr_FR: Comptes IBAN de l'UE → Recevoir des EUR (convertis à partir de la devise de votre magasin)

en: Earned
fr_FR: Gagné

en: Earned from completed orders but not yet paid.
fr_FR: Gain réalisé sur des commandes achevées mais non encore payées.

en: Easily generate a Terms & Conditions template for your affiliate program, which you can then link to in the registration form.
fr_FR: Générez facilement un modèle de conditions générales pour votre programme d'affiliation, auquel vous pouvez ensuite renvoyer par un lien dans le formulaire d'inscription.

en: Edit
fr_FR: Éditer

en: Edit Account
fr_FR: Modifier le compte

en: Edit Affiliate Group
fr_FR: Modifier le groupe d’affiliation

en: Edit Bonus
fr_FR: Modifier le bonus

en: Edit Coupon
fr_FR: Modifier le coupon

en: Edit Creative
fr_FR: Modifier la création

en: Edit Group
fr_FR: Modifier le groupe

en: Edit Groups
fr_FR: Modifier les groupes

en: Edit Page
fr_FR: Modifier la page

en: Edit Short URL
fr_FR: Modifier l'URL abrégée

en: Edit Unpaid Commission
fr_FR: Modifier la commission non payée

en: Edit User
fr_FR: Modifier l’utilisateur

en: Edit coupon
fr_FR: Editer le coupon

en: Email
fr_FR: Messagerie électronique

en: Email Address
fr_FR: adresse courriel

en: Email Customizer
fr_FR: Personnalisateur d’e-mail

en: Email Details
fr_FR: Détails de l'email

en: Email Format
fr_FR: Format du courrier électronique

en: Email Message
fr_FR: Message électronique

en: Email Message:
fr_FR: Message électronique :

en: Email Newsletters
fr_FR: Bulletins d'information par courrier électronique

en: Email Notification Message
fr_FR: Message de notification par e-mail

en: Email Notification Settings
fr_FR: Paramètres de notification par e-mail

en: Email Notification Subject
fr_FR: Objet de la notification par e-mail

en: Email Notifications
fr_FR: Notifications par e-mail

en: Email Notifications:
fr_FR: Notifications par e-mail :

en: Email Subject
fr_FR: Objet de l’e-mail

en: Email Subject:
fr_FR: Objet de l’e-mail :

en: Email address for recieving admin notifications:
fr_FR: Adresse e-mail pour recevoir des notifications d’administrateur :

en: Email already exists.
fr_FR: Le courrier électronique existe déjà.

en: Email is required.
fr_FR: L'adresse électronique est obligatoire.

en: Email:
fr_FR: Courriel :

en: Emails
fr_FR: Courriels

en: Enable "Affiliate Information" section in the admin "New Order" email.
fr_FR: Activez la section « Informations sur l’affilié » dans l’e-mail « Nouvelle commande » de l’administrateur.

en: Enable "Ajax Loading" on Affiliate Dashboard.
fr_FR: Activez « Ajax Loading » sur le tableau de bord des affiliés.

en: Enable "All Time Stats" in the plugin settings to view top affiliate performance.
fr_FR: Activez "All Time Stats" dans les paramètres du plugin pour visualiser les performances des affiliés les plus performants.

en: Enable "Click History" Logs
fr_FR: Activer les journaux « Historique des clics »

en: Enable "Creatives" Features
fr_FR: Activer les fonctionnalités « Creatives »

en: Enable "Multi-Currency" Functionality
fr_FR: Activer la fonctionnalité « MultiDevises »

en: Enable "Per User Role" Commission
fr_FR: Activer la commission « Par rôle d’utilisateur »

en: Enable "Processing Commission" tracking.
fr_FR: Activer le suivi de la "commission de traitement".

en: Enable "Referral Link" Generator Section
fr_FR: Activer la section du générateur « Lien de référence »

en: Enable "Referral Statistics" Section
fr_FR: Activer la section « Statistiques de référence »

en: Enable "Referral URL" tab on the affiliate dashboard.
fr_FR: Affichez l’onglet « URL de parrainage » sur le tableau de bord des affiliés.

en: Enable "Unsubscribe" link in footer
fr_FR: Activer le lien "Se désabonner" dans le pied de page

en: Enable "affiliate landing pages" features.
fr_FR: Activez les fonctionnalités « pages de destination d’affiliation ».

en: Enable "lifetime commission" features.
fr_FR: Activez les fonctionnalités de « commission à vie ».

en: Enable "lifetime commission" functionality globally for all affiliate coupons.
fr_FR: Activez la fonctionnalité de « commission à vie » à l’échelle mondiale pour tous les coupons d’affiliation.

en: Enable "tabbed" layout (recommended).
fr_FR: Activez la disposition « à onglets » (recommandé).

en: Enable 2 Column Layout
fr_FR: Activer la disposition à 2 colonnes

en: Enable Activity Log
fr_FR: Activer le journal d’activité

en: Enable Affiliate Portal
fr_FR: Activer le portail d’affiliation

en: Enable Affiliate Registration Features
fr_FR: Activer les fonctionnalités d’enregistrement des affiliés

en: Enable Built-In Newsletter System
fr_FR: Activer le système de lettres d'information intégré

en: Enable Commission Calculations & Statistics
fr_FR: Activer les statistiques de calcul des commissions, etc.

en: Enable Coupon Codes
fr_FR: Activer les codes de coupon

en: Enable Custom MLA Commission Rates
fr_FR: Activer les taux de commission LBA personnalisés

en: Enable Custom MLA Commission Rates for this user
fr_FR: Activer les taux de commission LBA personnalisés pour cet utilisateur

en: Enable Custom Rates
fr_FR: Activer les taux personnalisés

en: Enable Dark Mode
fr_FR: Activer le mode sombre

en: Enable Dark Mode as Default
fr_FR: Activer le mode sombre par défaut

en: Enable Direct Link Tracking
fr_FR: Activer le suivi des liens directs

en: Enable Email Notifications
fr_FR: Activer les notifications par e-mail

en: Enable Email Reports
fr_FR: Activer les rapports par e-mail

en: Enable HoneyPot Spam Prevention
fr_FR: Activer la prévention du spam HoneyPot

en: Enable Multiple Templates
fr_FR: Activer plusieurs modèles

en: Enable Notifications
fr_FR: Activer les notifications

en: Enable Pagination
fr_FR: Activer la pagination

en: Enable Payout Requests & Log Features
fr_FR: Activer les demandes de paiement et les fonctionnalités de journal

en: Enable Payouts Features
fr_FR: Activer les fonctionnalités de paiement

en: Enable Payouts features, and automatically add "unpaid" commission to the affiliates account on order completion, ready for payout.
fr_FR: Activez les fonctionnalités de paiement et ajoutez automatiquement une commission « impayée » au compte des affiliés à la fin de la commande.

en: Enable Per-User and Per-Group Commission Rate Settings.
fr_FR: Activer les paramètres de taux de commission par utilisateur et par groupe.

en: Enable Performance Bonuses
fr_FR: Activer les bonus de performance

en: Enable QR Code Generator
fr_FR: Activer le générateur de code QR

en: Enable Referral Campaign Features
fr_FR: Activer les fonctionnalités de la campagne de parrainage

en: Enable Referral Links & Click Tracking
fr_FR: Activer les URL de référence et le suivi des clics

en: Enable Referral URL Generation & Click Tracking
fr_FR: Activer la génération d’URL de référence et le suivi des clics

en: Enable Referral Welcome Popups
fr_FR: Activer les fenêtres contextuelles de bienvenue

en: Enable Registration Form Acceptance Checkbox
fr_FR: Case à cocher Activer l'acceptation du formulaire d'enregistrement

en: Enable SMS Notifications
fr_FR: Activer les notifications par SMS

en: Enable Short URL Generator
fr_FR: Activer le générateur d’URL courtes

en: Enable Test Mode?
fr_FR: Activer le mode test ?

en: Enable affiliate email notifications.
fr_FR: Activez les notifications par e-mail pour les affiliés.

en: Enable button to export an Excel file of "monthly summary" table.
fr_FR: Bouton Activer pour exporter un fichier Excel de tableau « récapitulatif mensuel ».

en: Enable button to export an Excel file of "recent orders" table.
fr_FR: Bouton Activer pour exporter un fichier Excel de la table « commandes récentes ».

en: Enable lifetime commission for this coupon.
fr_FR: Activez la commission à vie pour ce coupon.

en: Enable multi currency settings.
fr_FR: Activez les paramètres multidevises.

en: Enable multi-currency support for store credit?
fr_FR: Activer la prise en charge de plusieurs devises pour les crédits de magasin ?

en: Enable or disable the "affiliate info" sections displayed on WooCommerce orders in the backend.
fr_FR: Activez ou désactivez les sections « informations sur les affiliés » affichées sur les commandes WooCommerce dans le backend.

en: Enable some more advanced affiliate registration features such as custom form fields, multiple templates, dynamic code generator, auto accept, auto registration, and more.
fr_FR: Activez certaines fonctionnalités d’enregistrement d’affiliation plus avancées telles que les champs de formulaire personnalisés, le générateur de code dynamique, l’acceptation automatique, l’enregistrement automatique, etc.

en: Enable terms and conditions checkbox on registration form.
fr_FR: Activez la case à cocher termes et conditions sur le formulaire d’inscription.

en: Enable the "Additional Email Addresses" field in affiliate settings.
fr_FR: Activez le champ « Adresses e-mail supplémentaires » dans les paramètres d’affiliation.

en: Enable this to automatically submit "payout requests" for your affiliates, every month/week/day, if they meet certain criteria.
fr_FR: Permettez-lui de soumettre automatiquement des « demandes de paiement » pour vos affiliés, chaque mois / semaine / jour, s’ils répondent à certains critères.

en: Enable this to only link customer to coupon as "lifetime referral" if the coupon has a user affiliate assigned to it.
fr_FR: Activez cette option pour lier le client au coupon uniquement en tant que « référence à vie » si un affilié utilisateur est attribué au coupon.

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: Enabling this option will enable lifetime commission for ALL your affiliates & coupons. You can alternatively enable lifetime commission on a per-coupon basis, in the individual coupon settings.
fr_FR: L’activation de cette option permettra une commission à vie pour TOUS vos affiliés et coupons. Vous pouvez également activer la commission à vie sur une base par coupon, dans les paramètres de coupon individuels.

en: Enabling this option will prevent ALL affiliate coupons and referral links from working UNLESS the customer was directly linked by the approved domain that is assigned to that coupon.
fr_FR: L’activation de cette option empêchera TOUS les coupons et liens de parrainage de fonctionner SAUF si le client était directement lié par le domaine approuvé affecté à ce coupon.

en: Enabling this will allow the unique coupon affiliate dashboard URLs to be used without the ID, but both URLs will still work.
fr_FR: L’activation de cela permettra aux URL uniques du tableau de bord d’affiliation de coupon d’être utilisées sans l’ID, mais les deux URL fonctionneront toujours.

en: End
fr_FR: fin

en: End Date:
fr_FR: Date de clôture :

en: Ensure you have setup your billing details, added credit to your balance, and enabled low balance notifications. Keep your credentials secure and monitor your balance usage.
fr_FR: Assurez-vous d'avoir configuré vos coordonnées de facturation, ajouté du crédit à votre solde et activé les notifications de solde faible. Protégez vos informations d'identification et surveillez l'utilisation de votre solde.

en: Enter URLs separated by commas. Use relative URLs (e.g., /shop, /about) or full URLs. Use * for wildcards (e.g., /shop/* for all shop pages).
fr_FR: Saisissez les URL séparés par des virgules. Utilisez des URL relatives (par exemple, /shop, /about) ou des URL complètes. Utilisez * pour les caractères génériques (par exemple, /shop/* pour toutes les pages de la boutique).

en: Enter a coupon code to preview
fr_FR: Entrez un code promo pour prévisualiser

en: Enter a custom commission "fixed amount per product" for this product category.
fr_FR: Saisissez une commission personnalisée "montant fixe par produit" pour cette catégorie de produits.

en: Enter a custom commission percentage for this product category.
fr_FR: Saisissez un pourcentage de commission personnalisé pour cette catégorie de produits.

en: Enter an email address.
fr_FR: Saisissez une adresse électronique.

en: Enter in international format, e.g. +447911123456. Leave blank to disable SMS notifications.
fr_FR: Entrez le format international, par exemple +447911123456. Laisser vide pour désactiver les notifications par SMS.

en: Enter minimum payout amount (e.g., "$5.00")
fr_FR: Entrez le montant minimum du paiement (par exemple, « 5,00 $ »)

en: Enter one per line.
fr_FR: Entrez-en un par ligne.

en: Enter one per line. You do not need to include "http://", "https://", or "www." in the domain.
fr_FR: Entrez-en un par ligne. Vous n’avez pas besoin d’inclure « http:// », « https:// » ou « www. » dans le domaine.

en: Enter page URL...
fr_FR: Saisir l'URL de la page...

en: Enter payment methods (e.g., "PayPal, Bank Transfer, or Stripe")
fr_FR: Entrez les modes de paiement (par exemple, « PayPal, virement bancaire ou Stripe »)

en: Enter the ID of a user here. Useful if you want to limit this bonus to a specific user.
fr_FR: Saisissez ici l’ID d’un utilisateur. Utile si vous souhaitez limiter ce bonus à un utilisateur spécifique.

en: Enter the URL slug for the affiliate program page (e.g., "affiliate-program")
fr_FR: Entrez le slug d’URL de la page du programme d’affiliation (par exemple, « affiliate-program »)

en: Enter the commission rate (e.g., "25%" or "$10 per sale")
fr_FR: Entrez le taux de commission (p. ex., « 25 % » ou « 10 $ par vente »)

en: Enter the name of the coupon code that will be created.
fr_FR: Saisissez le nom du code de coupon qui sera créé.

en: Enter the title for the affiliate program page
fr_FR: Entrez le titre de la page du programme d’affiliation

en: Enter user email address...
fr_FR: Entrez l’adresse e-mail de l’utilisateur...

en: Enter your Address Line 1 to show on statements.
fr_FR: Entrez votre adresse ligne 1 à afficher sur les relevés.

en: Enter your Address Line 2 to show on statements.
fr_FR: Entrez votre adresse ligne 2 à afficher sur les relevés.

en: Enter your Company Name to show on statements.
fr_FR: Entrez le nom de votre société à afficher sur les relevés.

en: Enter your VAT/Tax number to show on statements.
fr_FR: Entrez votre numéro de TVA/taxe à afficher sur les relevés.

en: Enter your city, state and ZIP/postal code to show on statements.
fr_FR: Entrez votre ville, votre état et votre code postal à afficher sur les relevés.

en: Enter your commission amounts below (0 to disable). If you enter multiple types, they will be combined. For example you could have: 10% of total order, plus an extra $2 per product.
fr_FR: Entrez le montant de votre commission ci-dessous (0 à désactiver). Si vous entrez plusieurs types, ils seront combinés. Par exemple, vous pourriez avoir: 10% de la commande totale, plus un supplément de 2 $ par produit.

en: Enter your domain...
fr_FR: Entrez votre domaine...

en: Enter your terms acceptance message. Make sure you edit the message to include links to your terms and privacy policy!
fr_FR: Entrez votre message d’acceptation des conditions. Assurez-vous de modifier le message pour inclure des liens vers vos conditions et votre politique de confidentialité!

en: Equal
fr_FR: égal

en: Equal or Less
fr_FR: égal ou inférieur

en: Equal or More
fr_FR: égal ou supérieur

en: Equal or More than
fr_FR: Egal ou supérieur à

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Error cancelling transfer:
fr_FR: Erreur d'annulation du transfert :

en: Error checking transfer status:
fr_FR: Erreur de vérification de l'état du transfert :

en: Error checking username.
fr_FR: Erreur de vérification du nom d'utilisateur.

en: Error creating coupon.
fr_FR: Erreur lors de la création du coupon.

en: Error creating recipient account:
fr_FR: Erreur lors de la création du compte du destinataire :

en: Error loading content. Please try again.
fr_FR: Erreur de chargement du contenu. Veuillez réessayer.

en: Error loading creatives.
fr_FR: Erreur de chargement des créations.

en: Error loading links.
fr_FR: Erreur de chargement des liens.

en: Error loading payouts.
fr_FR: Erreur de chargement des paiements.

en: Error loading referrals.
fr_FR: Erreur de chargement des références.

en: Error loading statistics.
fr_FR: Erreur de chargement des statistiques.

en: Error updating user.
fr_FR: Erreur de mise à jour de l'utilisateur.

en: Error: Bank details not provided. Please set up your bank account information first.
fr_FR: Erreur : Les coordonnées bancaires ne sont pas fournies. Veuillez d'abord configurer vos coordonnées bancaires.

en: Error: Could not create recipient account for bank transfer. Please check your bank details.
fr_FR: Erreur : Impossible de créer un compte bénéficiaire pour le virement bancaire. Veuillez vérifier vos coordonnées bancaires.

en: Error: Could not retrieve transfer status from Wise.
fr_FR: Erreur : Impossible de récupérer le statut de transfert de Wise.

en: Error: Coupon does not exist.
fr_FR: Erreur : Le coupon n’existe pas.

en: Error: Currency not supported by Wise API. Currency:
fr_FR: Erreur : La devise n'est pas prise en charge par l'API Wise. Devise :

en: Error: Failed to find the table %s
fr_FR: Erreur : Échec de la recherche de la table %s

en: Error: For PayPal Payouts, please enter your PayPal API Credentials in the
fr_FR: Erreur : Pour les paiements PayPal, veuillez entrer vos identifiants API PayPal dans le champ

en: Error: For Stripe Payouts, please enter your Stripe API Credentials in the
fr_FR: Erreur : Pour les paiements Stripe, veuillez entrer vos identifiants API Stripe dans le champ de saisie

en: Error: For Wise Bank Transfer Payouts, please enter your Wise API Credentials in the
fr_FR: Erreur : Pour les paiements par virement bancaire Wise, veuillez entrer vos identifiants API Wise dans le champ de saisie

en: Error: Invalid bank details format. Please provide complete bank account information.
fr_FR: Erreur : Le format des coordonnées bancaires n'est pas valide. Veuillez fournir des informations complètes sur votre compte bancaire.

en: Error: No payout methods are enabled. Please go to %sPayouts Settings%s and enable at-least one payout method.
fr_FR: Erreur : Aucune méthode de paiement n'est activée. Veuillez aller dans %sPayouts Settings%s et activer au moins une méthode de paiement.

en: Error: No transfer ID provided.
fr_FR: Erreur : Aucun identifiant de transfert n'a été fourni.

en: Error: Wise Profile ID not configured. Please check your Wise API settings.
fr_FR: Erreur : Wise Profile ID n'est pas configuré. Veuillez vérifier les paramètres de votre API Wise.

en: Estimated send time ~ %d seconds (based on 2s delay).
fr_FR: Temps d'envoi estimé ~ %d secondes (basé sur un délai de 2s).

en: Estonia
fr_FR: Estonie

en: European Union (IBAN)
fr_FR: Union européenne (IBAN)

en: Even if the "coupon code" isnt used, the commission and sales will still be tracked on the coupons affiliate dashboard. All future orders by that customer, even with different coupon codes, will only apply to the original coupon affiliate.
fr_FR: Même si le « code promo » n’est pas utilisé, la commission et les ventes seront toujours suivies sur le tableau de bord des coupons affiliés. Toutes les commandes futures de ce client, même avec des codes promo différents, ne s’appliqueront qu’à l’affilié de coupon d’origine.

en: Event
fr_FR: Événement

en: Every: Display every time the referral URL parameter is present
fr_FR: Chaque : Affichage à chaque fois que le paramètre URL de référence est présent

en: Example URL with campaign "twitter" would be
fr_FR: Exemple d’URL avec la campagne « twitter » serait

en: Example URL with user "example" would be
fr_FR: Exemple d’URL avec l’utilisateur « exemple » serait

en: Example default referral URL with coupon code "example" would be
fr_FR: Exemple d’URL de référence par défaut avec le code promo « example » serait

en: Exchange rates will be updated automatically every 12 hours, or you can click the button below to update it now.
fr_FR: Les taux de change seront mis à jour automatiquement toutes les 12 heures, ou vous pouvez cliquer sur le bouton ci-dessous pour le mettre à jour maintenant.

en: Exchangerates API Key
fr_FR: Clé API des taux de change

en: Exclude Sale Items
fr_FR: Exclure les articles en solde

en: Exclude/Remove taxes from Store Credit in cart.
fr_FR: Exclure/Supprimer les taxes du crédit store dans le panier

en: Expiration Date:
fr_FR: Échéance:

en: Expires
fr_FR: Expiration

en: Expiry Date
fr_FR: Échéance

en: Export
fr_FR: Exportation

en: Export %s Users
fr_FR: Exporter %s utilisateurs

en: Export Orders
fr_FR: Commandes d'exportation

en: Export Orders (PRO)
fr_FR: Commandes à l'exportation (PRO)

en: Export Orders is available in PRO.
fr_FR: L'exportation de commandes est disponible dans la version PRO.

en: Export Payouts
fr_FR: Paiements à l'exportation

en: Export Payouts (PRO)
fr_FR: Paiements à l'exportation (PRO)

en: Export Payouts is available in PRO.
fr_FR: L'exportation des paiements est disponible dans la version PRO.

en: Export to Excel Buttons
fr_FR: Boutons Exporter vers Excel

en: External URL:
fr_FR: URL externe :

en: Extra Field Label
fr_FR: Étiquette de champ supplémentaire

en: Extra Fields
fr_FR: Champs supplémentaires

en: Extra Restrictions
fr_FR: Restrictions supplémentaires

en: Extra Settings
fr_FR: Paramètres supplémentaires

en: Extra features are available with PRO version including custom commission amounts per coupon, email notifications, and more. <a href="%s">UPGRADE</a>
fr_FR: Des fonctionnalités supplémentaires sont disponibles avec la version PRO, notamment des montants de commission personnalisés par coupon, des notifications par e-mail, etc. <a href="%s">MISE À NIVEAU</a>

en: Fade In
fr_FR: Fondu enchaîné

en: Failed to copy
fr_FR: Échec de la copie

en: Failed to create the page.
fr_FR: La création de la page a échoué.

en: Fees vary (typically around 1% - 2%). Learn more about Stripe Connect
fr_FR: Les frais varient (généralement autour de 1% - 2%). En savoir plus sur Stripe Connect

en: Fetch Profiles
fr_FR: Recherche de profils

en: Field
fr_FR: Champ d'application

en: Field Label:
fr_FR: Étiquette de champ :

en: Files
fr_FR: Fichiers

en: Filter
fr_FR: filtre

en: Filter by
fr_FR: Filtrer par

en: Filter by Payment Method
fr_FR: Filtrer par mode de paiement

en: Filter by Status
fr_FR: Filtrer par statut

en: Filter by user roles/groups:
fr_FR: Filtrer par rôles/groupes d'utilisateurs :

en: Filtered by user roles:
fr_FR: Filtré par les rôles des utilisateurs :

en: Finally, we need to setup the email notifications for your affiliate program.
fr_FR: Enfin, nous devons configurer les notifications par courrier électronique pour votre programme d'affiliation.

en: Find these in your <a href="https://console.twilio.com/" target="_blank">Twilio Console</a> dashboard.
fr_FR: Vous les trouverez dans votre tableau de bord <a href="https://console.twilio.com/" target="_blank">Twilio Console</a>.

en: Finish
fr_FR: Finir

en: Finland
fr_FR: Finlande

en: First & Last Name Required
fr_FR: Prénom et nom requis

en: First Name
fr_FR: prénom

en: First visit - this will take a little longer than usual.
fr_FR: Première visite - elle prendra un peu plus de temps que d'habitude.

en: First-Click Attribution
fr_FR: Attribution au premier clic

en: First-Click: Once a referral cookie exists, later referral links won’t replace it or the cart coupon automatically; customers can still manually apply a different coupon.
fr_FR: Premier clic : Une fois qu'un cookie de parrainage existe, les liens de parrainage ultérieurs ne le remplaceront pas automatiquement, ni le coupon du panier ; les clients peuvent toujours appliquer manuellement un autre coupon.

en: Firstly, if you have not already, get started by creating a new page and adding the shortcode: [couponaffiliates-register]
fr_FR: Tout d’abord, si vous ne l’avez pas déjà fait, commencez par créer une nouvelle page et ajouter le shortcode : [couponaffiliates-register]

en: Firstly, we need to create the main affiliate dashboard page on your website.
fr_FR: Tout d’abord, nous devons créer la page principale du tableau de bord d’affiliation sur votre site Web.

en: Fixed
fr_FR: Fixe

en: Fixed Amount
fr_FR: Montant fixe

en: Fixed Amount ($)
fr_FR: Montant fixe ($)

en: Fixed Amount Per Order
fr_FR: Montant fixe par commande

en: Fixed Amount Per Product
fr_FR: Montant fixe par produit

en: Fixed Cart Discount
fr_FR: Remise fixe sur le panier

en: Fixed Commission (%s - Amount Per Order)
fr_FR: Commission fixe ( %s - montant par commande)

en: Fixed Commission (%s - Amount Per Product)
fr_FR: Commission fixe ( %s - Montant par produit)

en: Fixed Commission Per Order
fr_FR: Commission fixe par commande

en: Fixed Commission Per Product
fr_FR: Commission fixe par produit

en: Fixed Product Discount
fr_FR: Remise sur produit fixe

en: Fixed amount on cart.
fr_FR: Montant fixe sur le panier.

en: Fixed amount you earn per sub-affiliate referral.
fr_FR: Montant fixe que vous gagnez par parrainage de sous-affilié.

en: Fixed cart discount
fr_FR: Remise sur le panier fixe

en: Fixed discount on subscription signup.
fr_FR: Réduction fixe sur l’inscription à l’abonnement.

en: Fixed product discount
fr_FR: Remise sur les produits fixe

en: Flexible Commission - Per Product or Coupon
fr_FR: Commission flexible - Par produit ou coupon

en: Flexible Commission Settings
fr_FR: Paramètres de commission flexibles

en: Flexible commission settings can also be set at product level, as well as coupon level. To do this, simply edit a product, or coupon, and visit the "Coupon Affiliates & Commission" data settings tab.
fr_FR: Les paramètres de commission flexibles peuvent également être définis au niveau du produit, ainsi qu’au niveau du coupon. Pour ce faire, modifiez simplement un produit ou un coupon et visitez l’onglet paramètres de données « Coupons affiliés et commission ».

en: Floating Affiliate Widget
fr_FR: Widget flottant d'affiliation

en: Floating Button Colors
fr_FR: Couleurs des boutons flottants

en: Floating Widget
fr_FR: Widget flottant

en: Footer Text
fr_FR: Texte de pied de page

en: For "unpaid commission" to be granted (PRO), the order status must be "completed".
fr_FR: Pour que la "commission non payée" soit accordée (PRO), l'état de la commande doit être "terminé".

en: For Wise bank transfer payouts, it will automatically complete the first step of creating the unfunded payment in Wise ready to complete manually.
fr_FR: Pour les paiements par virement bancaire Wise, la première étape de la création du paiement non financé dans Wise sera automatiquement effectuée et prête à être complétée manuellement.

en: For advanced features like automated payouts, multi-level affiliates, dynamic creatives, performance bonuses, affiliate groups, email reports, and more, visit the <a href="%s" target="_blank">PRO modules section</a>.
fr_FR: Pour des fonctionnalités avancées telles que les paiements automatisés, les affiliés multiniveaux, les créations dynamiques, les primes de performance, les groupes d'affiliés, les rapports par e-mail et bien plus encore, visitez la section <a href="%s" target="_blank">modulesPRO</a>.

en: For affiliate registrations to work properly, you will need to create a "template coupon" and assign it in the "registration" settings tab.
fr_FR: Pour que les inscriptions d’affiliés fonctionnent correctement, vous devrez créer un « modèle de coupon » et l’attribuer dans les paramètres.

en: For detailed information regarding the payouts features, and setting up one-click payout methods such as Stripe and PayPal,
fr_FR: Pour obtenir des informations détaillées sur les fonctionnalités de paiement et la configuration des méthodes de paiement en un clic telles que Stripe et PayPal,

en: For example, if you want to change it to "Partner", you would enter "Partner" here. It will then change things like "Affiliate Dashboard" to "Partner Dashboard", "Affiliate Registration" to "Partner Registration", etc.
fr_FR: Par exemple, si vous souhaitez le remplacer par "Partenaire", vous devez saisir "Partenaire" ici. Le tableau de bord de l'affilié sera alors remplacé par celui du partenaire, l'inscription de l'affilié par celle du partenaire, etc.

en: For logged-in affiliates, it shows their dashboard with statistics, referral links, recent orders, payouts, and creatives.
fr_FR: Pour les affiliés connectés, il affiche leur tableau de bord avec des statistiques, des liens de parrainage, des commandes récentes, des paiements et des créations.

en: For more in-depth tutorials and guides, see our plugin documentation:
fr_FR: Pour des tutoriels et des guides plus approfondis, consultez notre documentation de plugin:

en: For more information, please see the video below:
fr_FR: Pour plus d’informations, veuillez consulter la vidéo ci-dessous :

en: For more information, watch the video:
fr_FR: Pour plus d'informations, regardez la vidéo :

en: For most websites, the settings on this page can be ignored (keep them as they are).
fr_FR: Pour la plupart des sites Web, les paramètres de cette page peuvent être ignorés (conservez-les tels qu’ils sont).

en: For most websites, unless you are already using a 3rd party wallet plugin, we would suggest just using our free built-in wallet system.
fr_FR: Pour la plupart des sites Web, à moins que vous n’utilisiez déjà un plugin de portefeuille 3rd party, nous vous suggérons d’utiliser simplement notre système de portefeuille intégré gratuit.

en: For non-affiliates, it shows an affiliate registration form with program benefits.
fr_FR: Pour les non-affiliés, il affiche un formulaire d'inscription d'affilié avec les avantages du programme.

en: For optimal performance, please ensure the image is optimised before uploading. The maximum image width is 2000px and the maximum file size is 1MB.
fr_FR: Pour des performances optimales, veillez à ce que l'image soit optimisée avant de la télécharger. La largeur maximale de l'image est de 2000px et la taille maximale du fichier est de 1MB.

en: For this to show, a user/affiliate account must be assigned to that coupon. The tab is only shown to this user.
fr_FR: Pour que cela apparaisse, un compte utilisateur / affilié doit être attribué à ce coupon. L’onglet n’est affiché qu’à cet utilisateur.

en: Form CAPTCHA - Spam Protection
fr_FR: Formulaire CAPTCHA - Protection anti-spam

en: Form ID
fr_FR: ID du formulaire

en: Form Style
fr_FR: Style de formulaire

en: Form Submission
fr_FR: Soumission du formulaire

en: Form Visibility Settings
fr_FR: Paramètres de visibilité des formulaires

en: Format:
fr_FR: Format :

en: Fraud Prevention
fr_FR: Prévention de la fraude

en: Fraud Prevention & Usage Restrictions
fr_FR: Prévention de la fraude et restrictions d’utilisation

en: Free Product Order
fr_FR: Commande de produits gratuits

en: Free Shipping
fr_FR: Livraison gratuite

en: Free Version:
fr_FR: Version gratuite :

en: Free version can display reports for up to the past 1 month.
fr_FR: La version gratuite peut afficher des rapports jusqu’aux 4 dernières semaines.

en: Frequency
fr_FR: Fréquence

en: Frequency:
fr_FR: Fréquence:

en: Frequently Asked Questions:
fr_FR: Foire aux questions :

en: From
fr_FR: De

en: From Email Address:
fr_FR: À partir de l’adresse e-mail

en: From Name:
fr_FR: À partir du nom

en: From Phone Number (E.164 format, e.g. +15551234567):
fr_FR: Numéro de téléphone de départ (format E.164, par exemple +15551234567) :

en: From:
fr_FR: De :

en: Full Name
fr_FR: Nom complet

en: Funds converted and being sent
fr_FR: Fonds convertis et envoyés

en: Funds refunded
fr_FR: Fonds remboursés

en: GENERATE NEW REPORT
fr_FR: GÉNÉRER UN NOUVEAU RAPPORT

en: GENERATE REPORT
fr_FR: Générer un rapport

en: General
fr_FR: Généralités

en: General Email Settings
fr_FR: Paramètres généraux de la messagerie

en: General Questions
fr_FR: Questions d’ordre général

en: General Settings
fr_FR: Paramètres généraux

en: General error:
fr_FR: Erreur générale :

en: Generally there should not be any reason to turn these off, but it is here just incase, and for debugging.
fr_FR: En général, il ne devrait y avoir aucune raison de les désactiver, mais c’est ici juste au cas où, et pour le débogage.

en: Generate
fr_FR: Générer

en: Generate & Edit Terms and Conditions
fr_FR: Générer et modifier les conditions générales

en: Generate Coupon
fr_FR: Générer un coupon

en: Generate Dashboard Page
fr_FR: Générer une page de tableau de bord

en: Generate New Promo Page
fr_FR: Générer une nouvelle page promotionnelle

en: Generate Promo Page
fr_FR: Générer une page promotionnelle

en: Generate Registration Page
fr_FR: Générer une page d’inscription

en: Generate a dynamic coupon name automatically.
fr_FR: Générer automatiquement un nom de coupon dynamique.

en: Generate a new admin report
fr_FR: Générer un nouveau rapport d’administration

en: Generate a signup promo page that includes your program details and the registration form.
fr_FR: Générez une page promotionnelle d’inscription qui comprend les détails de votre programme et le formulaire d’inscription.

en: Generate and edit the Terms & Conditions page for your affiliate program.
fr_FR: Générez et modifiez la page Conditions générales de votre programme d’affiliation.

en: Generate and send an example report to yourself, with the settings/customisations you have set above.
fr_FR: Générez et envoyez-vous un exemple de rapport, avec les paramètres/personnalisations que vous avez définis ci-dessus.

en: Generate some advanced detailed reports and analytics for your affiliate program.
fr_FR: Générez des rapports détaillés avancés et des analyses pour votre programme d’affiliation.

en: Generating Report
fr_FR: Génération d’un rapport

en: Generating...
fr_FR: Générer...

en: Germany
fr_FR: Allemagne

en: Get 25% Off + Free Trial
fr_FR: 25 % de réduction + essai gratuit

en: Get Rates
fr_FR: Obtenir les tarifs

en: Get priority support, and your suggestions will have more priority for development.
fr_FR: Obtenez un soutien prioritaire, et vos suggestions auront plus de priorité pour le développement.

en: Getting Started
fr_FR: Commencer

en: Gift
fr_FR: Cadeau

en: Gift Box
fr_FR: Boîte cadeau

en: Gift Coupon
fr_FR: Coupon cadeau

en: Give affiliates extra commission % as a bonus for selecting Store Credit as their payout method.
fr_FR: Donnez aux affiliés une commission supplémentaire % en bonus pour avoir sélectionné le crédit en magasin comme méthode de paiement.

en: Give unpaid commission to affiliate.
fr_FR: Donnez une commission impayée à l’affilié.

en: Give your affiliates bonuses when they reach certain goals, such as some bonus commission once they reach a certain amount of sales.
fr_FR: Offrez à vos affiliés des bonus lorsqu’ils atteignent certains objectifs, tels qu’une commission bonus une fois qu’ils atteignent un certain nombre de ventes.

en: Give your affiliates lifetime commission for ALL future purchases from all their referred users.
fr_FR: Donnez à vos affiliés une commission à vie pour TOUS les achats futurs de tous leurs utilisateurs référés.

en: Global
fr_FR: Mondial

en: Go to Bonuses Settings
fr_FR: Accéder aux paramètres des bonus

en: Go to Newsletter Settings
fr_FR: Aller dans les paramètres de la lettre d'information

en: Go to Page
fr_FR: Aller à la page

en: Go to Payouts Settings
fr_FR: Aller dans Paramètres des paiements

en: Go to Referral Links Settings
fr_FR: Aller à Paramètres des liens de référence

en: Go to Settings
fr_FR: Allez dans Paramètres

en: Go to Tabs Settings
fr_FR: Aller dans les paramètres des onglets

en: Go to settings
fr_FR: Allez dans les paramètres

en: Go to the
fr_FR: Rendez-vous dans le

en: Go to the <a href="%s" target="_blank">Add New Affiliate</a> page to add new affiliates here, which will automatically generate the coupon code for them.
fr_FR: Allez sur la page <a href="%s" target="_blank">Ajouter un nouvel affilié</a> pour ajouter de nouveaux affiliés ici, qui générera automatiquement le code promo pour eux.

en: Great! Double-check the SMTP plugin is fully configured (SPF, DKIM, DMARC, correct from email) for optimal deliverability before bulk sending.
fr_FR: Parfait ! Vérifiez que le plugin SMTP est entièrement configuré (SPF, DKIM, DMARC, correct from email) pour une délivrabilité optimale avant l'envoi en masse.

en: Great! Ensure it is fully configured (auth keys / SPF & DKIM records) for best newsletter deliverability.
fr_FR: Parfait ! Veillez à ce qu'il soit entièrement configuré (clés d'authentification / enregistrements SPF et DKIM) pour une meilleure diffusion de la newsletter.

en: Group
fr_FR: Groupe

en: Group / Role
fr_FR: Groupe / Rôle

en: Group Display Name
fr_FR: Nom d’affichage du groupe

en: Group ID
fr_FR: ID de groupe

en: Group does not exist.
fr_FR: Le groupe n’existe pas.

en: Group updated successfully.
fr_FR: Le groupe a été mis à jour avec succès.

en: Groups
fr_FR: Groupes

en: Guest
fr_FR: Invité

en: Handshake
fr_FR: Poignée de main

en: Heart
fr_FR: Le cœur

en: Help & Support
fr_FR: Aide et assistance

en: Help Area
fr_FR: Zone d’aide

en: Help Documentation
fr_FR: Documentation d’aide

en: Here is a video guide explaining how to get started with the plugin
fr_FR: Voici un guide vidéo expliquant comment démarrer avec le plugin

en: Here's some of the next steps you can take:
fr_FR: Voici quelques-unes des prochaines étapes que vous pouvez suivre :

en: Hi {first_name}, Congratulations, you have just earned a reward! View your affiliate dashboard for more details.
fr_FR: Salut {first_name},Félicitations,<br/><br/> vous venez de gagner une récompense !<br/><br/>Consultez votre tableau de bord d’affiliation pour plus de détails.

en: Hidden
fr_FR: Caché

en: Hide
fr_FR: Cacher

en: Hide "0.00" value on checkout from referral coupons.
fr_FR: Masquez la valeur « 0,00 » à la caisse sur les coupons de parrainage.

en: Hide "Hidden" Products
fr_FR: Cacher les produits "cachés

en: Hide Add Coupon Form
fr_FR: Cacher le formulaire d'ajout de coupon

en: Hide Parent Product
fr_FR: Masquer le produit parent

en: Hide Settings
fr_FR: Cacher les paramètres

en: Hide commission statistics for non-affiliate coupons.
fr_FR: Masquer les statistiques de commission pour les coupons non-affiliés.

en: Hide for logged in users
fr_FR: Masquer pour les utilisateurs connectés

en: Hide for logged out users
fr_FR: Masquer les utilisateurs déconnectés

en: Hide for non-affiliate users
fr_FR: Masquer pour les utilisateurs non affiliés

en: Hide link for non-affiliate users.
fr_FR: Masquer le lien pour les utilisateurs non affiliés.

en: Hide on affiliate pages (affiliate dashboard and registration pages)
fr_FR: Cacher sur les pages de l'affilié (tableau de bord de l'affilié et pages d'enregistrement)

en: Hide on mobile devices
fr_FR: Cacher sur les appareils mobiles

en: Hide on specific pages
fr_FR: Masquer sur des pages spécifiques

en: Hide on tablet devices
fr_FR: Cacher sur les tablettes

en: Hide the "Coupon code applied successfully." message on all pages except for the cart/checkout pages.
fr_FR: Masquez le message « Code promo appliqué avec succès. » sur toutes les pages à l’exception des pages de panier / paiement.

en: Hide the "all-time" stats on statistics tab and line graph.
fr_FR: Masquez les statistiques « de tous les temps » sur l’onglet statistiques et le graphique linéaire.

en: Homepage
fr_FR: Page d'accueil

en: Horizontal Margin (X):
fr_FR: Marge horizontale :

en: How To Get Started
fr_FR: Comment commencer

en: How are referral URLs generated?
fr_FR: Comment les URL de référence sont-elles générées ?

en: How did you hear about us?
fr_FR: Comment avez-vous entendu parler de nous?

en: How do I apply custom tax adjustments to stats and commission?
fr_FR: Comment puis-je appliquer des ajustements fiscaux personnalisés aux statistiques et aux commissions?

en: How do I change commission rates for new orders only?
fr_FR: Comment puis-je modifier les taux de commission pour les nouvelles commandes uniquement?

en: How do I create affiliate users?
fr_FR: Comment puis-je créer des utilisateurs affiliés ?

en: How do I get support?
fr_FR: Comment puis-je obtenir de l’aide?

en: How do I give affiliate users access to their own dashboard?
fr_FR: Comment puis-je donner aux utilisateurs affiliés l’accès à leur propre tableau de bord ?

en: How do I include or exclude tax/VAT from stats and commission?
fr_FR: Comment puis-je inclure ou exclure les taxes/TVA des statistiques et des commissions ?

en: How do I manually connect an affiliate to an existing customer as a lifetime affiliate?
fr_FR: Comment connecter manuellement un affilié à un client existant en tant qu’affilié à vie ?

en: How do I only show “completed” orders on affiliate dashboard?
fr_FR: Comment afficher uniquement les commandes « terminées » sur le tableau de bord de l’affilié?

en: How do I pay my affiliates?
fr_FR: Comment puis-je payer mes affiliés ?

en: How long before showing the popup again to the same visitor (0 = show every visit).
fr_FR: Combien de temps s'écoule avant que la fenêtre contextuelle ne s'affiche à nouveau pour le même visiteur (0 = s'affiche à chaque visite).

en: How long to wait before showing the popup after page load.
fr_FR: Durée d'attente avant l'affichage de la fenêtre contextuelle après le chargement de la page.

en: How many creatives to show per row (on larger screens). Recommended between 2 - 4. On mobile devices this will be responsive, and only shows 1 per row.
fr_FR: Combien de créations afficher par ligne (sur des écrans plus grands). Recommandé entre 2 - 4. Sur les appareils mobiles, cela sera réactif et n’affiche que 1 par ligne.

en: How many days after being assigned as a "lifetime" referral should it expire, and the customer be unlinked from the customer. Leave empty to use the default global setting. Set to "0" for permanent lifetime commission with no expiry time.
fr_FR: Combien de jours après avoir été attribué en tant que parrainage « à vie » doit-il expirer et le client doit-il être dissocié du client. Laissez vide pour utiliser le paramètre global par défaut. Réglez sur « 0 » pour une commission permanente à vie sans date d’expiration.

en: How many months to show on the "monthly summary" table by default.
fr_FR: Combien de mois afficher sur le tableau « récapitulatif mensuel » par défaut.

en: How many of this product would you like to reward the affiliate with?
fr_FR: Avec combien de ce produit souhaitez-vous récompenser l’affilié ?

en: How much "unpaid commission" must be earned/available, before the affiliate can request a payout.
fr_FR: Combien de commissions impayées doit être gagné avant que l’affilié puisse demander un paiement.

en: How often should a report be sent to affiliates via email?
fr_FR: À quelle fréquence un rapport doit-il être envoyé aux affiliés par e-mail ?

en: How often should payout requests be checked & submitted automatically?
fr_FR: À quelle fréquence les demandes de paiement doivent-elles être vérifiées et soumises automatiquement?

en: How to assign affiliate users to coupons
fr_FR: Comment attribuer des utilisateurs affiliés à des coupons

en: How to customize the affiliate registration form?
fr_FR: Comment personnaliser le formulaire d’inscription d’affilié?

en: How to exclude specific products from commission?
fr_FR: Comment exclure des produits spécifiques de la commission?

en: How to export affiliate reports in WooCommerce?
fr_FR: Comment exporter des rapports d’affiliation dans WooCommerce?

en: How to fix “ERROR: Failed to load ajax request.”
fr_FR: Comment réparer « ERREUR: Impossible de charger la demande ajax ».

en: How to set up encryption:
fr_FR: Comment mettre en place le cryptage :

en: How to set up tiered affiliate commissions?
fr_FR: Comment mettre en place des commissions d’affiliation à plusieurs niveaux?

en: How to track affiliate sales and commissions in WooCommerce?
fr_FR: Comment suivre les ventes et les commissions des affiliés dans WooCommerce?

en: How to track coupon usage in WooCommerce?
fr_FR: Comment suivre l’utilisation des coupons dans WooCommerce?

en: How to use the Coupon Usage Tracker plugin?
fr_FR: Comment utiliser le plugin Coupon Usage Tracker?

en: How will you promote us?
fr_FR: Comment allez-vous nous promouvoir ?

en: However, if preferred, you can use a 3rd party wallet plugin for the store credit payouts. This does however require more setup work, and an additional integration plugin.
fr_FR: Cependant, si vous préférez, vous pouvez utiliser un plugin de portefeuille 3rd party pour les paiements de crédit en magasin. Cela nécessite cependant plus de travail de configuration et un plugin d’intégration supplémentaire.

en: Hungary
fr_FR: Hongrie

en: I have read and agree to the <a href="%1$s">Affiliate Program Terms of Use</a> and <a href="%2$s">Privacy Policy</a>.
fr_FR: J'ai lu et j'accepte les <a href="%1$s">conditions d'utilisation du programme d'affiliation</a> et <a href="%2$s">politique de confidentialité</a>.

en: I understand sending without a properly configured SMTP service can cause poor deliverability / spam issues and wish to continue.
fr_FR: Je comprends que l'envoi sans un service SMTP correctement configuré peut entraîner des problèmes de délivrabilité et de spam et je souhaite continuer.

en: IBAN format is invalid. It should be 15-34 characters long.
fr_FR: Le format IBAN n'est pas valide. Il doit comporter de 15 à 34 caractères.

en: IBAN format is invalid. Must be valid European IBAN format (provided: '%s')
fr_FR: Le format IBAN n'est pas valide. Le format IBAN européen doit être valide (fourni : "%s")

en: IBAN is required for EU bank transfers
fr_FR: L'IBAN est requis pour les virements bancaires de l'UE

en: IBAN length is invalid. Must be 15-34 characters (provided: %d characters)
fr_FR: La longueur de l'IBAN n'est pas valide. Doit être de 15 à 34 caractères (fourni : %d caractères)

en: ID
fr_FR: id

en: ID (Newest First)
fr_FR: ID (le plus récent en premier)

en: IP Address
fr_FR: adresse IP

en: Icon Colour
fr_FR: Couleur de l’icône

en: Icon Type:
fr_FR: Type d'icône :

en: Icon displayed on the floating button. You can use emojis or text.
fr_FR: Icône affichée sur le bouton flottant. Vous pouvez utiliser des emojis ou du texte.

en: Icons
fr_FR: Icônes

en: Ideally you should only enable "completed" order statuses above if you have "Completed Date" selected.
fr_FR: Idéalement, vous ne devriez activer les statuts de commande « terminés » ci-dessus que si vous avez sélectionné « Date de terminé ».

en: If affiliate statistics need to be recalculated, users will be directed to visit the full dashboard to complete the calculations first.
fr_FR: Si les statistiques d'affiliation doivent être recalculées, les utilisateurs seront invités à se rendre sur le tableau de bord complet pour effectuer les calculs.

en: If an order is created using an affiliates coupon, then marked as completed, the commission will be added to the affiliate account as "unpaid commission".
fr_FR: Si une commande est créée à l’aide d’un coupon d’affilié, puis marquée comme terminée, la commission sera ajoutée au compte d’affilié en tant que « commission impayée ».

en: If an order is refunded then the commission will be removed from the users account.
fr_FR: Si une commande est remboursée, la commission sera supprimée du compte des utilisateurs.

en: If at-least 1 role is selected, this payout method will only be available for the selected user roles. If none are selected it will be available for all roles.
fr_FR: Si au moins 1 rôle est sélectionné, ce mode de paiement ne sera disponible que pour les rôles d’utilisateur sélectionnés. Si aucun n’est sélectionné, il sera disponible pour tous les rôles.

en: If automatic payouts are enabled, this will also trigger the automated payout for Stripe, PayPal and Store Credit.
fr_FR: Si les virements automatiques sont activés, cela déclenchera également le virement automatique pour Stripe, PayPal et Store Credit.

en: If cookies are disabled, the referral links will still work but will not be as effective, since they can only attempt to auto-apply coupons on the first page they load.
fr_FR: Si les cookies sont désactivés, les liens de parrainage fonctionneront toujours mais ne seront pas aussi efficaces, car ils ne peuvent tenter d’appliquer automatiquement les coupons que sur la première page qu’ils chargent.

en: If disabled, by default the referral will only be tracked if the customer applys the affiliates coupon when placing their order.
fr_FR: Si cette option est désactivée, par défaut, la référence ne sera suivie que si le client applique le coupon des affiliés lors de sa commande.

en: If disabled, it will instead store an extra random ID as a cookie for new referral clicks ("wcusage_referral_id") which will then work in the same way.
fr_FR: S’il est désactivé, il stockera à la place un identifiant aléatoire supplémentaire en tant que cookie pour les nouveaux clics de référence (« wcusage_referral_id ») qui fonctionnera alors de la même manière.

en: If disabled, only the first click from the visitor will be tracked (until the cookie expires).
fr_FR: S’il est désactivé, seul le premier clic du visiteur sera suivi (jusqu’à l’expiration du cookie).

en: If disabled, only the parent (first) order for the subscription will earn commission.
fr_FR: En cas de désactivation, seule la commande parente (première) pour l’abonnement gagnera une commission.

en: If disabled, only the parent product will be shown - and variations that have per-variation commission rates set different to the parent.
fr_FR: Si cette option est désactivée, seuls le produit parent sera affiché, ainsi que les variantes dont les taux de commission par variation sont différents de ceux de la société mère.

en: If disabled, the parent product will be shown in the table.
fr_FR: S’il est désactivé, le produit parent sera affiché dans le tableau.

en: If disabled, then it will only be able to try to automatically apply the coupon code on their first page visit, and URL only conversion tracking will not work. Coupons will be required to track referrals.
fr_FR: S’il est désactivé, il ne pourra essayer d’appliquer automatiquement le code promo que lors de sa première visite sur la page, et le suivi des conversions URL uniquement ne fonctionnera pas. Des coupons seront nécessaires pour suivre les références.

en: If enabled below, the referral link will automatically apply the coupon code to their cart.
fr_FR: S’il est activé ci-dessous, le lien de parrainage appliquera automatiquement le code promo à leur panier.

en: If enabled, all dashboard links will direct to the portal page, instead of the regular dashboard page.
fr_FR: Si cette option est activée, tous les liens du tableau de bord renverront à la page du portail, au lieu de la page habituelle du tableau de bord.

en: If enabled, all new referral URL clicks from the same user will be tracked (and increases total clicks + visit logged in click history). Only the latest click will be converted if they make a purchase.
fr_FR: Si cette option est activée, tous les nouveaux clics sur l’URL de référence du même utilisateur seront suivis (et augmente le nombre total de clics + l’historique des clics connectés). Seul le dernier clic sera converti s’ils effectuent un achat.

en: If enabled, all variations of a product will be shown in the table as seperate rows.
fr_FR: Si cette option est activée, toutes les variantes d’un produit seront affichées dans le tableau sous forme de lignes distinctes.

en: If enabled, an option will be displayed in the affiliate dashboard settings tab, allowing affiliates to turn off the email reports.
fr_FR: Si cette option est activée, une option s’affiche dans l’onglet Paramètres du tableau de bord des affiliés, ce qui permet aux affiliés de désactiver les rapports par e-mail.

en: If enabled, if someone visits the site via the referral URL and places an order without using the coupon code, it will still be tracked and award the affiliate.
fr_FR: Si cette option est activée, si quelqu’un visite le site via l’URL de parrainage et passe une commande sans utiliser le code de coupon, elle sera toujours suivie et attribuera l’affilié.

en: If enabled, only users with one of the selected roles/groups (or the role/group assigned to the selected template) will be auto-accepted.
fr_FR: Si cette option est activée, seuls les utilisateurs ayant l'un des rôles/groupes sélectionnés (ou le rôle/groupe assigné au modèle sélectionné) seront automatiquement acceptés.

en: If enabled, order tax will be added to the fixed commission calculations.
fr_FR: Si cette option est activée, la taxe de commande sera ajoutée aux calculs de commission fixe.

en: If enabled, order tax will be added to the order subtotal/total/discount for orders in the statistics, and when calculating percentage (%) commission calculations.
fr_FR: Si cette option est activée, la taxe de commande sera ajoutée au sous-total/total/remise de la commande pour les commandes dans les statistiques et lors du calcul du pourcentage (%) de commission.

en: If enabled, products with their catalog visibility set to "Hidden" will not be shown in the rates table.
fr_FR: Si cette option est activée, les produits dont la visibilité dans le catalogue est réglée sur "Caché" ne seront pas affichés dans le tableau des tarifs.

en: If enabled, store credit will be converted and displayed in the selected currency at checkout. If disabled, all store credit will use the base store currency only.
fr_FR: Si cette option est activée, le crédit magasin sera converti et affiché dans la devise sélectionnée au moment du paiement. S'il est désactivé, tous les crédits magasin utiliseront uniquement la devise de base du magasin.

en: If enabled, the "MLA Dashboard" will only be accessible to specific affiliate users that you give access to (edit the user and enable "MLA Dashboard Access").
fr_FR: S’il est activé, le « Tableau de bord MLA » ne sera accessible qu’aux utilisateurs affiliés spécifiques auxquels vous donnez accès (modifiez l’utilisateur et activez « Accès au tableau de bord MLA »).

en: If enabled, the affiliate reports will be turned on by default for all affiliate users (if they have not yet updated the setting). They can toggle this off in the settings tab of their dashboard. If disabled, then the reports will be turned off by default, and the affiliate user will need to toggle it on to receive the reports.
fr_FR: S’ils sont activés, les rapports d’affiliation seront activés par défaut pour tous les utilisateurs affiliés (s’ils n’ont pas encore mis à jour le paramètre). Ils peuvent désactiver cela dans l’onglet paramètres de leur tableau de bord. S’ils sont désactivés, les rapports seront désactivés par défaut et l’utilisateur affilié devra l’activer pour recevoir les rapports.

en: If enabled, the first time a new dynamic creative is generated for an affiliate, this will be cached for 24 hours, unless the creative is updated. This results better performance and less resource usage.
fr_FR: Si cette option est activée, la première fois qu’une nouvelle création dynamique est générée pour un affilié, elle sera mise en cache pendant 24 heures, sauf si la création est mise à jour. Il en résulte de meilleures performances et une utilisation moindre des ressources.

en: If enabled, the parent product will be hidden from the table if at-least 1 variation.
fr_FR: Si cette option est activée, le produit parent sera masqué de la table s’il y a au moins 1 variante.

en: If enabled, the plugin will attempt to apply the code on the first page they visit. If disabled, it will only apply the code once they visit the cart/checkout pages.
fr_FR: S’il est activé, le plugin tentera d’appliquer le code lors de la première visite de la page. S’il est désactivé, il n’appliquera que le code sur les pages de panier / paiement.

en: If enabled, the tracking cookies will be deleted from the customers browser, once the order is completed.
fr_FR: S’ils sont activés, les cookies de suivi seront supprimés du navigateur du client, une fois la commande terminée.

en: If enabled, then the registration form shortcode will be disabled/hidden for any affiliate user that is already assigned to an affiliate coupon.
fr_FR: Si cette option est activée, le formulaire d’inscription sera désactivé/masqué pour tout utilisateur affilié déjà affecté à un coupon d’affiliation.

en: If enabled, this tab becomes a link opening in a new browser tab and the header/content settings below are hidden.
fr_FR: Si cette option est activée, cet onglet devient un lien qui s'ouvre dans un nouvel onglet du navigateur et les paramètres d'en-tête et de contenu ci-dessous sont masqués.

en: If enabled, when uninstalling (deleting) the plugin, most plugin options and custom tables/data created by this plugin will be deleted. Some data will still remain such as custom order & coupon meta data (if any).
fr_FR: S’il est activé, lors de la désinstallation (suppression) du plugin, la plupart des options du plugin et des tables / données personnalisées créées par ce plugin seront supprimées. Certaines données resteront telles que les métadonnées de commande personnalisées et de coupon (le cas échéant).

en: If enabled, whenever a new user is created (in any way), an affiliate registration will also be submitted for them automatically.
fr_FR: Si cette option est activée, chaque fois qu’un nouvel utilisateur est créé (de quelque manière que ce soit), une inscription d’affilié sera également soumise automatiquement pour eux.

en: If enabled, you can select which payout methods should NOT require or allow invoice uploads.
fr_FR: Si cette option est activée, vous pouvez sélectionner les méthodes de paiement qui ne doivent PAS nécessiter ou autoriser le téléchargement de factures.

en: If enabled, you can select which payout methods should be eligible for automatic payouts.
fr_FR: Si cette option est activée, vous pouvez sélectionner les méthodes de paiement qui peuvent faire l'objet de paiements automatiques.

en: If enabled, you can select which payout methods should be used for scheduled payouts.
fr_FR: Si cette option est activée, vous pouvez sélectionner les méthodes de paiement à utiliser pour les paiements programmés.

en: If for some reason the user deletes/removes the coupon manually from their cart, the cookie will also be removed.
fr_FR: Si, pour une raison quelconque, l’utilisateur supprime / supprime le coupon manuellement de son panier, le cookie sera également supprimé.

en: If needed, you can <a href="%s" target="_blank">make the link alone track referrals</a> without requiring the affiliates coupon to be applied, ensuring affiliates receive credit for every sale referred.
fr_FR: Si nécessaire, vous pouvez <a href="%s" target="_blank">faire en sorte que le lien seul suive les références</a> sans avoir besoin que le coupon d’affiliation soit appliqué, garantissant ainsi que les affiliés reçoivent un crédit pour chaque vente parrainée.

en: If no roles are selected, the tab will be visible to all affiliates.
fr_FR: Si aucun rôle n’est sélectionné, l’onglet sera visible par tous les affiliés.

en: If none are selected all will have access. This is the user roles that will be able to earn and view this reward.
fr_FR: Si aucun n’est sélectionné, tous auront accès. Il s’agit des rôles d’utilisateur qui pourront gagner et afficher cette récompense.

en: If none are selected, auto-accept will apply to all registrations.
fr_FR: Si aucun n'est sélectionné, l'acceptation automatique s'appliquera à toutes les inscriptions.

en: If none selected, all roles will be included.
fr_FR: Si aucun n'est sélectionné, tous les rôles seront inclus.

en: If preferred you can disable cookies completely in the
fr_FR: Si vous le souhaitez, vous pouvez désactiver complètement les cookies dans le

en: If preferred, you can enable "New Customers Only" for individual coupons in the "Usage limits" coupon settings tab.
fr_FR: Si vous préférez, vous pouvez activer « Nouveaux clients uniquement » pour les coupons individuels dans l’onglet « Limites d’utilisation » des paramètres de coupon.

en: If set to "0" then commission will be added to the affiliates account instantly when an order is completed.
fr_FR: Si la valeur est « 0 », la commission sera ajoutée instantanément au compte des affiliés lorsqu’une commande est terminée.

en: If the affiliate does not enter a custom URL, this will be used as the default landing page for the link.
fr_FR: Si l’affilié n’entre pas d’URL personnalisée, celle-ci sera utilisée comme page de destination par défaut pour le lien.

en: If the affiliate user is assigned to multiple user roles, it will apply the commission rates for the first role it detects with any custom values set.
fr_FR: Si l’utilisateur affilié est affecté à plusieurs rôles d’utilisateur, il appliquera les taux de commission pour le premier rôle qu’il détecte avec toutes les valeurs personnalisées définies.

en: If the affiliates coupon
fr_FR: Si le coupon des affiliés

en: If the checkbox is selected below, this user has been granted this award/bonus.
fr_FR: Si la case est cochée ci-dessous, cela signifie que cet utilisateur a reçu cette récompense/ce bonus.

en: If the referral URL is clicked, the coupon code will automatically be applied to the users checkout. The coupon must be used for commission to be tracked.
fr_FR: Si l’URL de parrainage est utilisée, le code promo sera automatiquement appliqué aux utilisateurs à la caisse. Le coupon doit être utilisé pour que la commission soit suivie.

en: If the user does not exist, a new one will be created.
fr_FR: Si l’utilisateur n’existe pas, un nouvel utilisateur sera créé.

en: If the user is an admin, then the ID will also be clickable to open the order page in the backend.
fr_FR: Si l’utilisateur est un administrateur, l’ID sera également cliquable pour ouvrir la page de commande dans le backend.

en: If the user is not already registered as an affiliate and has no active coupons, this will show the registration from on the affiliate dashboard page.
fr_FR: Si l’utilisateur n’est pas déjà inscrit en tant qu’affilaite et n’a pas de coupons actifs, cela affichera l’inscription à partir de la page du tableau de bord d’affiliation.

en: If there are no landing pages assigned to the coupon, then this will be hidden.
fr_FR: S’il n’y a pas de pages de destination affectées au coupon, cela sera masqué.

en: If this is disabled, then it will only be able to try to track referrals if they register on their first page visit.
fr_FR: Si cette option est désactivée, il ne pourra essayer de suivre les références que si elles s’inscrivent lors de leur première visite sur la page.

en: If you are experiencing any performance issues or other bugs with the plugin, please try enabling/disabling relevant settings below.
fr_FR: Si vous rencontrez des problèmes de performances ou d’autres bogues avec le plugin, veuillez essayer d’activer / désactiver les paramètres pertinents ci-dessous.

en: If you are getting the "Failed to load ajax request" error on the affiliate dashboard
fr_FR: Si vous obtenez l’erreur « Échec du chargement de la demande ajax » sur le tableau de bord de l’affilié

en: If you do not want past orders to be affected when commission stats are refreshed, you can enable this in the
fr_FR: Si vous ne souhaitez pas que les commandes passées soient affectées lors de l’actualisation des statistiques de commission, vous pouvez l’activer dans le

en: If you dont want the message to always show, toggle this setting on, and it will instead only show on the cart/checkout pages.
fr_FR: Si vous ne souhaitez pas que le message s’affiche toujours, activez ce paramètre et il ne s’affichera que sur les pages de panier / paiement.

en: If you experience very high volumes of orders for each coupon, this should help greately with affiliate dashboard speed/performance.
fr_FR: Si vous rencontrez des volumes très élevés de commandes pour chaque coupon, cela devrait vous aider grandement avec la vitesse / performance du tableau de bord d’affiliation.

en: If you have any suggestions for new types of bonus requirements or rewards, <a href="%s" target="_blank">please let us know</a>.
fr_FR: Si vous avez des suggestions pour de nouveaux types de bonus ou de récompenses, <a href="%s" target="_blank">n’hésitez pas à nous en faire part</a>.

en: If you have lots of affiliates, we highly recommend using an SMTP Service Provider via the FluentSMTP plugin for more reliable email delivery.
fr_FR: Si vous avez beaucoup d’affiliés, nous vous recommandons vivement d’utiliser un fournisseur de services SMTP via le plugin FluentSMTP pour une livraison plus fiable des e-mails.

en: If you need help getting started, or have any questions at all, you can <a href="%s">create a support ticket</a> any time, and we will be happy to help.
fr_FR: Si vous avez besoin d’aide pour démarrer ou si vous avez des questions, vous pouvez <a href="%s">créer un ticket d’assistance</a> à tout moment, et nous serons heureux de vous aider.

en: If you need to use a different base currency (%s), you will need to upgrade to the "Basic" API plan.
fr_FR: Si vous devez utiliser une devise de base différente (%s), vous devrez effectuer une mise à niveau vers le plan API « De base ».

en: If you set custom "coupon" commission for that affiliate, or "per product" commission, they WILL take priority over the "user role" commission.
fr_FR: Si vous définissez une commission « coupon » personnalisée pour cet affilié, ou une commission « par produit », ils auront la priorité sur la commission « rôle utilisateur ».

en: If you want conversions to be tracked even if the coupon is not used, enable the setting below under "URL Conversion Tracking".
fr_FR: Si vous souhaitez que les conversions soient suivies même si le coupon n’est pas utilisé, activez le paramètre ci-dessous sous « Suivi des conversions URL ».

en: If you want to automatically give access to the MLA Dashboard for certain user roles, select them below.
fr_FR: Si vous souhaitez accorder automatiquement l’accès au tableau de bord MLA pour certains rôles d’utilisateur, sélectionnez-les ci-dessous.

en: If you want to change the text "Coupon" to something else on the checkout page, enable this option and enter the custom text below.
fr_FR: Si vous souhaitez remplacer le texte « Coupon » par quelque chose d’autre sur la page de paiement, activez cette option et entrez le texte personnalisé ci-dessous.

en: If you want to change the word "Affiliate" to something else, enter it here. This will change it everywhere in the plugin except the settings page.
fr_FR: Si vous souhaitez remplacer le mot "Affiliate" par quelque chose d'autre, saisissez-le ici. Cela le changera partout dans le plugin, sauf dans la page de configuration.

en: If you want to show the logged in users current store credit balance somewhere, use the shortcode
fr_FR: Si vous souhaitez afficher le solde de crédit actuel du magasin des utilisateurs connectés quelque part, utilisez le shortcode

en: If you wish to manually submit payout request for your affiliates, you can do so from this page. After submitting a payout request, you will be redirected to the "Payouts" page to view, manage and finalize the payout.
fr_FR: Si vous souhaitez soumettre manuellement une demande de paiement pour vos affiliés, vous pouvez le faire à partir de cette page. Après avoir soumis une demande de paiement, vous serez redirigé vers la page « Versements » pour consulter, gérer et finaliser le paiement.

en: Import
fr_FR: Importation

en: Import / Export Custom Tables
fr_FR: Importer / exporter des tables personnalisées

en: Import Template
fr_FR: Modèle d'importation

en: Import and Export the custom database tables created by this plugin.
fr_FR: Importez et exportez les tables de base de données personnalisées créées par ce plugin.

en: Import/Export Custom Tables
fr_FR: Importer/exporter des tables personnalisées

en: Important:
fr_FR: Important :

en: Important: Affiliate Policy Update
fr_FR: Important : Mise à jour de la politique d'affiliation

en: Important: If your short URLs show a 404 page after changing this, you may need to go to the "Settings > Permalinks" page and click "Save Changes" to refresh your permalinks.
fr_FR: Important : Si vos URL courtes affichent une page 404 après l’avoir modifiée, vous devrez peut-être accéder à la page « Paramètres > permaliens » et cliquer sur « Enregistrer les modifications » pour actualiser vos permaliens.

en: Important: There are some cases where direct link tracking may not be detected properly.
fr_FR: Important : Dans certains cas, le suivi direct des liens peut ne pas être détecté correctement.

en: Important: This is only recommended if you experience high levels of affiliate fraud, and/or want a strict way to help stop unauthorized referrals.
fr_FR: Important: Ceci n’est recommandé que si vous rencontrez des niveaux élevés de fraude d’affiliation et / ou si vous souhaitez un moyen strict d’aider à arrêter les références non autorisées.

en: Important: This needs to be different to your normal affiliate referral URL prefix.
fr_FR: Important : Cela doit être différent de votre préfixe d’URL de parrainage d’affilié normal.

en: Important: Wise Bank Transfer payouts do not require the recipient to have a Wise account or email address. The payout is sent directly to their bank account using the provided banking details.
fr_FR: Important : les paiements par virement bancaire de Wise ne nécessitent pas que le destinataire ait un compte Wise ou une adresse e-mail. Le paiement est envoyé directement sur leur compte bancaire en utilisant les coordonnées bancaires fournies.

en: In most cases PayPal Payouts fees are 2%.
fr_FR: Dans la plupart des cas, PayPal les frais de paiement sont de 2%.

en: In the affiliate report, stats will be shown/calculated based on the previous date range. So monthly reports will show stats from the previous month.
fr_FR: Dans le rapport d’affiliation, les statistiques seront affichées/calculées en fonction de la plage de dates précédente. Ainsi, les rapports mensuels afficheront les statistiques du mois précédent.

en: In this preview, example values are used for the merge tags if the coupon code entered does not exist:
fr_FR: Dans cette version préliminaire, des exemples de valeurs sont utilisés pour les merge tags si le code promo entré n’existe pas :

en: In this section, you can create your own custom tabs to show on the affiliate dashboard. Shortcode usage supported.
fr_FR: Dans cette section, vous pouvez créer vos propres onglets personnalisés à afficher sur le tableau de bord des affiliés. Utilisation de Shortcode prise en charge.

en: In this section, you can manage multi-currency settings, if you are using a multi currency plugin.
fr_FR: Dans cette section, vous pouvez gérer les paramètres multidevises, si vous utilisez un plug-in multidevises.

en: Include "custom discounts" in % commission calculations & order totals.
fr_FR: Incluez les « remises personnalisées » dans les calculs de commission en % et les totaux des commandes.

en: Include "fees" in % commission calculations & order totals.
fr_FR: Incluez les « frais » dans les calculs de commission en % et les totaux des commandes.

en: Include "shipping costs" in % commission calculations & order totals.
fr_FR: Inclure les « frais d’expédition » dans les calculs de commission en % et les totaux des commandes.

en: Include "taxes" in "fixed" commission calculations.
fr_FR: Inclure les « taxes » dans les calculs de commission « fixe ».

en: Include "taxes" in % commission calculations & order totals.
fr_FR: Incluez les « taxes » dans les calculs de commission en % et les totaux des commandes.

en: Include Logo in QR Codes
fr_FR: Inclure le logo dans les codes QR

en: Include the "coupon discount" in % commission calculations.
fr_FR: Incluez la « réduction de coupon » dans les calculs de commission en %.

en: Increase All Future Commission Earned By:
fr_FR: Augmentez toutes les commissions futures gagnées par :

en: Increase Commission %
fr_FR: Augmentation de la commission %

en: Increase all future commission earnings by percentage
fr_FR: Augmentez tous les revenus de commissions futurs en pourcentage

en: Increased
fr_FR: Augmenté

en: Increased or Decreased
fr_FR: ont augmenté ou diminué

en: India
fr_FR: Inde

en: Individual Use Only
fr_FR: Usage individuel uniquement

en: Info & Help
fr_FR: Infos & Aide

en: Instead of being a shortcode displayed on a page within your theme, the affiliate portal is its own standalone full-screen page with a modern unique design.
fr_FR: Au lieu d’être un shortcode affiché sur une page de votre thème, le portail d’affiliation est sa propre page plein écran autonome avec un design unique et moderne.

en: Instructions & Plugin Details
fr_FR: Instructions et détails du plugin

en: Integrations
fr_FR: Intégrations

en: International SWIFT accounts → Receive local currency (converted from your store currency)
fr_FR: Comptes SWIFT internationaux → Recevoir la monnaie locale (convertie à partir de la monnaie de votre magasin)

en: Intro Text
fr_FR: Texte d’introduction

en: Invalid IBAN format or IBAN not supported for this country.
fr_FR: Format IBAN non valide ou IBAN non pris en charge pour ce pays.

en: Invalid SWIFT/BIC code format or bank not found.
fr_FR: Format de code SWIFT/BIC non valide ou banque non trouvée.

en: Invalid UK sort code format. Must be 6 digits (e.g., 12-34-56).
fr_FR: Format du code de tri britannique non valide. Doit être composé de 6 chiffres (par exemple, 12-34-56).

en: Invalid US routing number or bank not found.
fr_FR: Numéro d'acheminement américain invalide ou banque introuvable.

en: Invalid account email address.
fr_FR: L'adresse électronique du compte n'est pas valide.

en: Invalid account holder name format. Only letters, numbers and basic punctuation allowed.
fr_FR: Le format du nom du titulaire du compte n'est pas valide. Seuls les lettres, les chiffres et la ponctuation de base sont autorisés.

en: Invalid account number format for this bank type.
fr_FR: Format de numéro de compte non valide pour ce type de banque.

en: Invalid address format or missing required address fields.
fr_FR: Format d'adresse non valide ou champs d'adresse obligatoires manquants.

en: Invalid affiliate username.
fr_FR: Nom d'utilisateur de l'affilié invalide.

en: Invalid country code or country not supported by Wise.
fr_FR: Code pays invalide ou pays non pris en charge par Wise.

en: Invalid coupon code.
fr_FR: Code de coupon invalide.

en: Invalid coupon data.
fr_FR: Les données du coupon ne sont pas valides.

en: Invalid email address.
fr_FR: Adresse électronique non valide.

en: Invalid nonce
fr_FR: Nonce non valide

en: Invalid nonce.
fr_FR: Nonce non valide.

en: Invalid registration data.
fr_FR: Données d'enregistrement invalides.

en: Invalid request format. Please check all bank details are correctly formatted.
fr_FR: Le format de la demande n'est pas valide. Veuillez vérifier que toutes les coordonnées bancaires sont correctement formatées.

en: Invalid request.
fr_FR: Demande non valide.

en: Invalid request. Please refresh and try again.
fr_FR: Demande non valide. Veuillez actualiser et réessayer.

en: Invalid section
fr_FR: Section non valide

en: Invalid user ID.
fr_FR: ID utilisateur non valide.

en: Invalid user IDs.
fr_FR: ID d'utilisateur non valides.

en: Invite
fr_FR: Inviter

en: Invite Sent
fr_FR: Invitation envoyée

en: Invite URL Variable
fr_FR: Variable d’URL d’invitation

en: Invite new members to your affiliate network:
fr_FR: Invitez de nouveaux membres à rejoindre votre réseau d’affiliation :

en: Invite sent to
fr_FR: Invitation envoyée à

en: Invoice & Statement Settings
fr_FR: Paramètres de facture et de relevé

en: Invoice upload is required for this payout method.
fr_FR: Le téléchargement de la facture est nécessaire pour cette méthode de paiement.

en: Invoices
fr_FR: Factures

en: Invoices (Payouts)
fr_FR: Factures (paiements)

en: Invoices and Statements
fr_FR: Factures et relevés

en: Ireland
fr_FR: Irlande

en: It will set one as priority, so if both are set, the commission settings for your chosen priority will be used.
fr_FR: Cette option en définira un comme priorité, donc si les deux sont définis, les paramètres de commission pour votre priorité choisie seront utilisés.

en: Italic
fr_FR: Italique

en: Italy
fr_FR: Italie

en: Japan
fr_FR: Japon

en: Join Date:
fr_FR: Date d'adhésion :

en: Landing Page
fr_FR: Page de destination

en: Landing Pages
fr_FR: Pages de destination

en: Landing Pages Text
fr_FR: Texte des pages de destination

en: Large
fr_FR: Grandes dimensions

en: Large (12px)
fr_FR: Grande (12px)

en: Last 30 Days
fr_FR: Les 30 derniers jours

en: Last 7 Days
fr_FR: Les 7 derniers jours

en: Last Month
fr_FR: passé

en: Last Name
fr_FR: nom

en: Last Updated
fr_FR: Dernière mise à jour

en: Last-Click Attribution (Default)
fr_FR: Attribution au dernier clic (par défaut)

en: Last-Click: New referral links overwrite referral cookies and auto-applied coupon with the latest affiliate.
fr_FR: Dernier clic : Les nouveaux liens de parrainage remplacent les cookies de parrainage et les coupons appliqués automatiquement par le dernier affilié.

en: Latest %2$s
fr_FR: Dernier %2$s

en: Latest Clicks / Visits
fr_FR: Derniers clics / visites

en: Latest News & Updates
fr_FR: Dernières nouvelles et mises à jour

en: Latest Referral Visits
fr_FR: Dernières visites de référence

en: Latest Referrals
fr_FR: Dernières références

en: Latest orders referred by your sub-affiliates
fr_FR: Dernières commandes référées par vos sous-affiliés

en: Latvia
fr_FR: Lettonie

en: Leaderboards
fr_FR: Classements

en: Learn More
fr_FR: Pour en savoir plus

en: Learn More.
fr_FR: Pour en savoir plus.

en: Learn more about PRO at
fr_FR: Pour en savoir plus sur PRO, consultez l’adresse

en: Learn more about Pro and upgrade at
fr_FR: Pour en savoir plus sur Pro et la mise à niveau, consultez le site

en: Learn more about how dynamic landing pages works.
fr_FR: En savoir plus sur le fonctionnement des pages de destination dynamiques.

en: Learn more about payouts.
fr_FR: En savoir plus sur les versements.

en: Learn more.
fr_FR: Pour en savoir plus.

en: LearnDash – Integration Guide
fr_FR: LearnDash – Guide d’intégration

en: Leave blank to disable all admin SMS notifications.
fr_FR: Laissez ce champ vide pour désactiver toutes les notifications par SMS de l'administrateur.

en: Leave empty to use the default rates for the individual affiliate.
fr_FR: Laissez vide pour utiliser les taux par défaut pour l’affilié individuel.

en: Leave empty to use your default "header image".
fr_FR: Laissez vide pour utiliser votre « image d’en-tête » par défaut.

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Left Center
fr_FR: Gauche Centre

en: Less
fr_FR: moins

en: Lets get started...
fr_FR: C’est parti...

en: Lifetime Affiliate Referrer (Coupon Code)
fr_FR: Référent d’affilié à vie (code promo)

en: Lifetime Affiliate: Expire Date
fr_FR: Affilié à vie : date d’expiration

en: Lifetime Commission
fr_FR: Commission à vie

en: Lifetime Commission Expiry
fr_FR: Expiration de la commission à vie

en: Lifetime Commission Expiry (Days)
fr_FR: Expiration de la commission à vie (jours)

en: Lifetime Commission:
fr_FR: Commission à vie :

en: Lifetime Referrer
fr_FR: Référent à vie

en: LifterLMS – Integration Guide
fr_FR: LifterLMS – Guide d’intégration

en: Light Mode
fr_FR: Mode lumineux

en: Limit Per User
fr_FR: Limite par utilisateur

en: Limit coupons to new customers only (first order)
fr_FR: Limiter les coupons aux nouveaux clients seulement (première commande)

en: Limit payout methods available for this group.
fr_FR: Limitez les méthodes de paiement disponibles pour ce groupe.

en: Limit to certain user roles & groups?
fr_FR: Limité à certains rôles et groupes d’utilisateurs ?

en: Line Graph
fr_FR: Graphique linéaire

en: Link
fr_FR: Lien

en: Link Stats
fr_FR: Statistiques des liens

en: List ID
fr_FR: ID de liste

en: List Token
fr_FR: Jeton de liste

en: List of products sold this month:
fr_FR: Liste des produits vendus ce mois-ci :

en: Lithuania
fr_FR: Lituanie

en: Live creative preview:
fr_FR: Aperçu créatif en direct :

en: Load tabs individually with Ajax.
fr_FR: Chargez chaque page individuellement avec ajax.

en: Load tabs on affiliate dashboard as separate pages.
fr_FR: Chargez les onglets sur le tableau de bord des affiliés en tant que pages distinctes.

en: Loading
fr_FR: chargement

en: Loading statistics
fr_FR: Statistiques de chargement

en: Loading...
fr_FR: Chargement...

en: Loading…
fr_FR: Chargement..

en: Login
fr_FR: connectez-vous

en: Login & Registration
fr_FR: Connexion et inscription

en: Login to your account.
fr_FR: Connectez-vous à votre compte.

en: Logout
fr_FR: Déconnexion

en: Lowercase
fr_FR: Minuscule

en: MANAGE CATEGORIES
fr_FR: GÉRER LES CATÉGORIES

en: MLA
fr_FR: DÉPUTÉ

en: MLA - Pending Payments
fr_FR: MLA - Paiements en attente

en: MLA - Unpaid Commission
fr_FR: MLA - Commission impayée

en: MLA Admin Requests:
fr_FR: Demandes administratives LBA :

en: MLA Affiliate Portal
fr_FR: Portail d’affiliation MLA

en: MLA Affiliate Portal URL:
fr_FR: URL du portail d’affiliation MLA :

en: MLA Affiliate Users
fr_FR: Utilisateurs affiliés à l'AML

en: MLA Commission Added
fr_FR: Ajout de la Commission LBA

en: MLA Commission Removed
fr_FR: Suppression de la Commission LBA

en: MLA Dashboard
fr_FR: Tableau de bord MLA

en: MLA Dashboard Access
fr_FR: Accès au tableau de bord MLA

en: MLA Dashboard Page (ID):
fr_FR: Page du tableau de bord MLA (ID) :

en: MLA Dashboard Page:
fr_FR: Page du tableau de bord MLA :

en: MLA Dashboard Sections
fr_FR: Sections du tableau de bord MLA

en: MLA Invite
fr_FR: Invitation MLA

en: MLA Invite Approval
fr_FR: Approbation de l'invitation LBA

en: MLA Network Tree
fr_FR: Arbre du réseau MLA

en: MLA Parent Approved
fr_FR: MLA approuvé par les parents

en: MLA Portal Page Slug
fr_FR: Slug de page du portail MLA

en: MLA Portal Page Title
fr_FR: Titre de la page du portail MLA

en: MLA Settings
fr_FR: Paramètres MLA

en: MLA Statistics Overview
fr_FR: Aperçu des statistiques MLA

en: MLA Tier Commission Rates
fr_FR: Taux de commission de niveau LBA

en: MLA Unpaid
fr_FR: MLA non payé

en: MLA User
fr_FR: Utilisateur MLA

en: MLA Users
fr_FR: Utilisateurs MLA

en: MLA access for user roles & groups
fr_FR: Accès MLA pour les rôles et les groupes d’utilisateurs

en: MLA commission rates updated successfully.
fr_FR: Les taux de commission LBA ont été mis à jour avec succès.

en: MLA dashboard is currently unavailable.
fr_FR: Le tableau de bord MLA n’est actuellement pas disponible.

en: MLA functions are not available.
fr_FR: Les fonctions MLA ne sont pas disponibles.

en: MLA network chart functions are not available.
fr_FR: Les fonctions du diagramme de réseau MLA ne sont pas disponibles.

en: MLA parent has approved this application.
fr_FR: Le parent MLA a approuvé cette demande.

en: MLA summary
fr_FR: Résumé de l’ALM

en: MLA will allow affiliates to refer other affiliate users, and gain commission depending on their referral tier.
fr_FR: MLA permettra aux affiliés de parrainer d’autres utilisateurs affiliés et de gagner une commission en fonction de leur niveau de parrainage.

en: MORE
fr_FR: plus

en: MP4 Download:
fr_FR: Téléchargement MP4:

en: MP4 Video
fr_FR: Vidéo MP4

en: MP4 Video:
fr_FR: Vidéo MP4:

en: MailPoet is not installed or activated.
fr_FR: MailPoet n’est pas installé ou activé.

en: Mailing List Integrations
fr_FR: Intégrations de listes de diffusion

en: Make MLA Dashboard "Invite Only"
fr_FR: Rendre le tableau de bord MLA « sur invitation uniquement »

en: Make MLA invite links also work as a normal referral link.
fr_FR: Faites en sorte que les liens d’invitation MLA fonctionnent également comme un lien de référence normal.

en: Make all dashboard URLs private/hidden to everyone except administrators and assigned user.
fr_FR: Rendez toutes les URL de tableau de bord privées/masquées pour tout le monde, sauf les administrateurs.

en: Make sure template codes match the exact name of an existing template coupon code, otherwise the coupon may not be created automatically.
fr_FR: Assurez-vous que cela correspond au nom exact d’un code promo de modèle existant, sinon le coupon risque de ne pas être créé automatiquement.

en: Make sure this matches the exact name of an existing template coupon code (case sensitive).
fr_FR: Assurez-vous que cela correspond au nom exact d’un code de coupon de modèle existant (sensible à la casse).

en: Make sure to verify your account and update your company information.
fr_FR: Assurez-vous de vérifier votre compte et de mettre à jour les informations de votre entreprise.

en: Make the invoice upload option required.
fr_FR: Rendez l’option de téléchargement de facture requise.

en: Make the order "ID" clickable for admins.
fr_FR: Rendez la commande « ID » cliquable pour les administrateurs.

en: Make this bonus hidden from the affiliate dashboard
fr_FR: Masquer ce bonus dans le tableau de bord de l’affilié

en: Malta
fr_FR: Malte

en: Manage
fr_FR: Gérer

en: Manage %s
fr_FR: Gérer %s

en: Manage Categories
fr_FR: Gérer les catégories

en: Manage and track payout requests from your affililates.
fr_FR: Gérez et suivez les demandes de paiement de vos affiliés.

en: Manage/Track Payouts
fr_FR: Gérer/Suivre les paiements

en: Manual Admin Requests:
fr_FR: Demandes d’administration manuelles :

en: Manual Affiliate Requests:
fr_FR: Demandes manuelles d’affiliation :

en: Manual Coupon Commission Edit
fr_FR: Édition manuelle de la commission des coupons

en: Manual Fixed Order Commission Edit
fr_FR: Modification manuelle de la commission de l'ordre fixe

en: Manual Fixed Product Commission Edit
fr_FR: Édition manuelle de la commission fixe par produit

en: Manual Pending Commission Edit
fr_FR: Modification manuelle de la Commission en attente

en: Manual Processing Commission Edit
fr_FR: Traitement manuel Commission Traiter

en: Manual Saving (Legacy bulk)
fr_FR: Sauvegarde manuelle (vrac hérité)

en: Manual Unpaid Commission Edit
fr_FR: Édition manuelle des commissions non rémunérées

en: Manually add a domain to a coupon for direct link tracking.
fr_FR: Ajoutez manuellement un domaine à un coupon pour le suivi direct des liens.

en: Mark as Paid
fr_FR: Marquer comme payé

en: Mark as Paid (manual)
fr_FR: Marquer comme payé (manuel)

en: Mark as paid if you have completed the transfer in Wise manually.
fr_FR: Marquer comme payé si vous avez effectué le transfert dans Wise manuellement.

en: Mark as paid.
fr_FR: Marquez comme payé.

en: Master switch. When disabled, no SMS messages will be sent regardless of other settings.
fr_FR: Interrupteur principal. Lorsqu'il est désactivé, aucun message SMS n'est envoyé, quels que soient les autres paramètres.

en: Maximum Spend
fr_FR: Dépense maximale

en: Maximum amount of "latest orders" to show at once:
fr_FR: Montant maximum des « dernières commandes » à afficher en une seule fois:

en: Maximum commission per order:
fr_FR: Commission maximale par commande :

en: Maximum orders per request reached
fr_FR: Nombre maximal de commandes par demande atteinte

en: Medium
fr_FR: Moyen

en: Medium (10px)
fr_FR: Moyenne (10px)

en: MemberPress – Integration Guide
fr_FR: MemberPress – Guide d’intégration

en: Merge Tags:
fr_FR: Fusionner les balises :

en: Method
fr_FR: méthode

en: Mexico
fr_FR: Mexique

en: Milestone & Thank You
fr_FR: Jalons et remerciements

en: Minimum Spend
fr_FR: Dépense minimale

en: Missing required fields:
fr_FR: Champs obligatoires manquants :

en: Modules & Features
fr_FR: Modules &Fonctionnalités

en: Money Bill
fr_FR: Projet de loi de finances

en: Month
fr_FR: mois

en: Month:
fr_FR: Mois:

en: Monthly
fr_FR: Mensuel

en: Monthly Leaderboard Highlights
fr_FR: Faits marquants du classement mensuel

en: Monthly Performance Tips
fr_FR: Conseils mensuels sur la performance

en: Monthly Report
fr_FR: Rapport mensuel

en: Monthly Summary
fr_FR: Résumé mensuel

en: More
fr_FR: plus

en: More features coming soon. Get access to all future features included in the Pro version!
fr_FR: Plus de fonctionnalités à venir. Accédez à toutes les fonctionnalités futures incluses dans la version Pro!

en: Multi-Currency Settings
fr_FR: Paramètres multidevises

en: Multi-Currency Support
fr_FR: Prise en charge multidevises

en: Multi-Currency Support &amp; Setup
fr_FR: Support et configuration multidevises

en: Multi-Level Affiliate Emails
fr_FR: E-mails d’affiliation à plusieurs niveaux

en: Multi-Level Affiliate Marketing
fr_FR: Marketing d’affiliation à plusieurs niveaux

en: Multi-Level Affiliate Portal
fr_FR: Portail d’affiliation à plusieurs niveaux

en: Multi-Level Affiliates
fr_FR: Affiliés à plusieurs niveaux

en: Multi-Level Affiliates (PRO)
fr_FR: Affiliés multi-niveaux (PRO)

en: My %s Coupons
fr_FR: Mes coupons %s

en: My PRO features and settings are not showing. How do I fix this?
fr_FR: Mes fonctionnalités et paramètres PRO ne s’affichent pas. Comment puis-je résoudre ce problème ?

en: My email notifications are not working. How do I fix this?
fr_FR: Mes notifications par e-mail ne fonctionnent pas. Comment puis-je résoudre ce problème ?

en: NOTE: If set to "Completed Date", only orders that have been marked as "completed" (at-least once) can be displayed on the dashboard.
fr_FR: REMARQUE: Si défini sur « Date d’achèvement », seules les commandes qui ont été marquées comme « terminées » (au moins une fois) peuvent être affichées sur le tableau de bord.

en: NOTE: In some rare cases, or certain themes, this option may not work and will show the "loading..." animation continuously. In this case, simply disable it or contact us to look into fixing it for you.
fr_FR: REMARQUE: Dans certains cas rares, ou certains thèmes, cette option peut ne pas fonctionner et affichera le « chargement... » animation en continu. Dans ce cas, il suffit de le désactiver ou de nous contacter pour examiner la possibilité de le réparer pour vous.

en: NOTE: Updating the conversion rates below will only update the totals for NEW orders (if the affiliate dashboard has been viewed at-least once).
fr_FR: REMARQUE: La mise à jour des taux de conversion ci-dessous ne mettra à jour que les totaux des NOUVELLES commandes (si le tableau de bord des affiliés a été consulté au moins une fois).

en: Name
fr_FR: nom

en: Name / User Role
fr_FR: Nom / Rôle de l’utilisateur

en: Name:
fr_FR: Nom :

en: Need help?
fr_FR: Besoin d’aide ?

en: Need help? Have a suggestion?
fr_FR: Besoin d'aide ? Vous avez une suggestion à faire ?

en: Need help? Have a suggestion? Found a bug?
fr_FR: Besoin d’aide ? Vous avez une suggestion ? Vous avez trouvé un bug ?

en: Netherlands
fr_FR: Pays-Bas

en: Network
fr_FR: Réseau

en: Network Tree
fr_FR: Arbre du réseau

en: Never update the saved "commission" value for past orders.
fr_FR: Ne mettez jamais à jour la valeur de « commission » enregistrée pour les commandes passées.

en: New "Direct Link Tracking" Domain
fr_FR: Nouveau domaine « Direct Link Tracking »

en: New Affiliate Account Created
fr_FR: Nouveau compte affilié créé

en: New Affiliate Application
fr_FR: Nouvelle application d’affiliation

en: New Affiliate Banners & Copy Available
fr_FR: Nouvelles bannières d'affiliation et nouveaux textes disponibles

en: New Affiliate Registration Submitted (Admin)
fr_FR: Enregistrement d'un nouvel affilié (Admin)

en: New Bonus
fr_FR: Nouveau bonus

en: New Campaign
fr_FR: Nouvelle campagne

en: New Commission Payout
fr_FR: Nouveau paiement de commission

en: New Commission Payout!
fr_FR: Nouveau paiement de commission!

en: New Creatives & Assets
fr_FR: Nouvelles créations et nouveaux actifs

en: New Customers Only
fr_FR: Nouveaux clients uniquement

en: New Customers Only (First Order)
fr_FR: Nouveaux clients uniquement (premier ordre)

en: New Domain Request (Direct Link Tracking)
fr_FR: Nouvelle demande de domaine (suivi des liens directs)

en: New Order Referral
fr_FR: Renvoi de nouvelle commande

en: New Payout Request
fr_FR: Nouvelle demande de paiement

en: New Payout Request (Bulk Scheduled)
fr_FR: Nouvelle demande de paiement (planifiée en bloc)

en: New Payout Request: {coupon}
fr_FR: Nouvelle demande de paiement: {coupon}

en: New Performance Bonus – Unlock Extra Commission This Month
fr_FR: Nouveau bonus de performance - Débloquez une commission supplémentaire ce mois-ci

en: New Product Launch
fr_FR: Lancement d'un nouveau produit

en: New Product Launch – High Conversion Opportunity
fr_FR: Lancement d'un nouveau produit - Opportunité de conversion élevée

en: New Referral Emails
fr_FR: Nouveaux e-mails de parrainage

en: New Referral Sale
fr_FR: Nouvelle vente de référence

en: New Referral Sale (Admin)
fr_FR: Nouvelle vente de référence (Admin)

en: New Sub-Affiliate Referral
fr_FR: Nouvelle référence de sous-affilié

en: New Sub-Affiliate Registration
fr_FR: Inscription d'un nouveau sous-affilié

en: New Sub-Affiliate Registration: {sub-affiliate-user}
fr_FR: Nouvel enregistrement de sous-affilié : {sub-affiliate-user}

en: New Sub-Affiliate Signup
fr_FR: Nouvelle inscription de sous-affilié

en: New Subscription (Parent Order)
fr_FR: Nouvel abonnement (commande parente)

en: New User Role:
fr_FR: Nouveau rôle d’utilisateur :

en: New Zealand
fr_FR: Nouvelle-Zélande

en: New customers only?
fr_FR: Réservé aux nouveaux clients ?

en: New role added successfully.
fr_FR: Nouveau rôle ajouté avec succès.

en: Newest %s Coupons
fr_FR: Coupons %s les plus récents

en: Newly Created (Welcome Bonus)
fr_FR: Nouvellement créé (bonus de bienvenue)

en: Newsletter Settings
fr_FR: Paramètres de la lettre d'information

en: Newsletters
fr_FR: Bulletins d'information

en: Next
fr_FR: Prochain

en: Next Page
fr_FR: Page suivante

en: Next, select the MLA dashboard page below (where you added the shortcode), and customise the other settings to your requirements.
fr_FR: Ensuite, sélectionnez la page du tableau de bord MLA ci-dessous (où vous avez ajouté le shortcode) et personnalisez les autres paramètres en fonction de vos besoins.

en: Next, simply <a href="%s">add new creatives</a> and they will be displayed in the new "Creatives" tab on the affiliate dashboard.
fr_FR: Ensuite, <a href="%s">il suffit d’ajouter de nouvelles créations</a> et elles seront affichées dans le nouvel onglet « Créations » du tableau de bord de l’affilié.

en: Next, we need to setup the affiliate registration system.
fr_FR: Ensuite, nous devons mettre en place le système d'enregistrement des affiliés.

en: Next, you need to create the affiliate registration page on your website.
fr_FR: Ensuite, vous devez créer la page d’inscription d’affilié sur votre site Web.

en: No
fr_FR: Non

en: No Campaign
fr_FR: Pas de campagne

en: No Default
fr_FR: Aucune valeur par défaut

en: No Discount
fr_FR: Pas de réduction

en: No Discount (Tracking Only)
fr_FR: Pas de remise (suivi uniquement)

en: No Email Required:
fr_FR: Aucun courriel n'est requis :

en: No SMTP plugin detected. Configure an SMTP provider (WP Mail SMTP, Post SMTP, FluentSMTP, SendGrid, Amazon SES, etc.) before bulk sending for better deliverability & reduced spam risk.
fr_FR: Aucun plugin SMTP n'a été détecté. Configurez un fournisseur SMTP (WP Mail SMTP, Post SMTP, FluentSMTP, SendGrid, Amazon SES, etc.) avant l'envoi en masse pour une meilleure délivrabilité et un risque de spam réduit.

en: No SMTP plugin detected. For improved deliverability & reliability (avoid spam filtering) configure an SMTP provider (WP Mail SMTP, Post SMTP, FluentSMTP, SendGrid, Amazon SES, etc.) before sending large newsletters.
fr_FR: Aucun plugin SMTP n'a été détecté. Pour améliorer la délivrabilité et la fiabilité (éviter le filtrage du spam), configurez un fournisseur SMTP (WP Mail SMTP, Post SMTP, FluentSMTP, SendGrid, Amazon SES, etc.) avant d'envoyer des lettres d'information volumineuses.

en: No Short URLs found
fr_FR: Aucun URL court n'a été trouvé

en: No Short URLs found in trash
fr_FR: Aucune URL courte n'a été trouvée dans la corbeille

en: No Wise account is required for the recipient.
fr_FR: Le destinataire n'a pas besoin d'un compte Wise.

en: No activity found for this affiliate.
fr_FR: Aucune activité n'a été trouvée pour cet affilié.

en: No affiliate coupons are assigned to your account.
fr_FR: Aucun coupon d’affiliation attribué à votre compte.

en: No affiliate dashboard found.
fr_FR: Aucun tableau de bord d’affiliation trouvé.

en: No affiliate dashboard found. Please contact us.
fr_FR: Aucun tableau de bord d’affiliation trouvé. Veuillez nous contacter.

en: No bonuses are currently available.
fr_FR: Aucun bonus n'est actuellement disponible.

en: No bonuses or rewards are available for this group.
fr_FR: Aucun bonus ou récompense n’est disponible pour ce groupe.

en: No categories found
fr_FR: Aucune catégorie trouvée

en: No clicks available.
fr_FR: Aucun clic disponible.

en: No commission rates have been configured yet.
fr_FR: Aucun taux de commission n'a encore été configuré.

en: No coupon ID has been selected.
fr_FR: Aucun ID de coupon n’a été sélectionné.

en: No coupons assigned to this affiliate.
fr_FR: Aucun coupon n'a été attribué à cet affilié.

en: No coupons were used for this order.
fr_FR: Aucun coupon n’a été utilisé pour cette commande.

en: No creatives are available for this group.
fr_FR: Aucune création n’est disponible pour ce groupe.

en: No creatives available at this time.
fr_FR: Aucun créatif n'est disponible pour le moment.

en: No data available for this tab.
fr_FR: Aucune donnée n’est disponible pour cet onglet.

en: No items found.
fr_FR: Aucun élément n'a été trouvé.

en: No leaderboard data available yet this month.
fr_FR: Aucun classement n'est encore disponible ce mois-ci.

en: No matches found
fr_FR: Aucune correspondance trouvée

en: No modules found matching your search.
fr_FR: Aucun module ne correspond à votre recherche.

en: No new %s coupons found.
fr_FR: Aucun nouveau coupon %s n'a été trouvé.

en: No newsletters created yet. Click "Add New" to start.
fr_FR: Aucune lettre d'information n'a encore été créée. Cliquez sur "Ajouter un nouveau" pour commencer.

en: No orders found.
fr_FR: Aucune commande trouvée.

en: No payout history found.
fr_FR: Aucun historique de paiement n'a été trouvé.

en: No payout methods are available currently.
fr_FR: Aucune méthode de paiement n’est disponible actuellement.

en: No payout methods are enabled. Please enable at least one in the %s settings.
fr_FR: Aucune méthode de paiement n'est activée. Veuillez en activer au moins une dans les paramètres %s.

en: No payouts found
fr_FR: Aucun paiement trouvé

en: No pending tasks 🎉
fr_FR: Pas de tâches en suspens 🎉

en: No phone number provided.
fr_FR: Aucun numéro de téléphone n'a été communiqué.

en: No products found.
fr_FR: Aucun produit trouvé.

en: No recent activity found.
fr_FR: Aucune activité récente n’a été trouvée.

en: No recent clicks found.
fr_FR: Aucun clic récent trouvé.

en: No recent referral orders found.
fr_FR: Aucune commande de référence récente n’a été trouvée.

en: No recent referrals found for this affiliate's coupons. This could mean that the assigned coupons have not been used in any orders yet, or the orders are still pending.
fr_FR: Aucun référencement récent n'a été trouvé pour les coupons de cet affilié. Cela peut signifier que les coupons attribués n'ont pas encore été utilisés dans des commandes, ou que les commandes sont encore en attente.

en: No recent visits found for this affiliate's coupons.
fr_FR: Aucune visite récente n'a été trouvée pour les coupons de cet affilié.

en: No recipient phone number provided.
fr_FR: Aucun numéro de téléphone de destinataire n'est fourni.

en: No registrations applications found.
fr_FR: Aucune demande d'enregistrement n'a été trouvée.

en: No role specified.
fr_FR: Aucun rôle n’est spécifié.

en: No roles assigned
fr_FR: Aucun rôle attribué

en: No template coupon configured. Please set up a template coupon in the settings.
fr_FR: Aucun modèle de coupon n'a été configuré. Veuillez configurer un modèle de coupon dans les paramètres.

en: No template coupons assigned.
fr_FR: Aucun modèle de coupon n’est attribué.

en: No valid coupon codes found for this affiliate.
fr_FR: Aucun code de réduction valide n'a été trouvé pour cet affilié.

en: Non-Affiliate Coupon Settings
fr_FR: Paramètres du coupon pour les non-affiliés

en: Normally it will just show the coupon name, discount, usage, and button to direct them to the unique URL ID, for the affiliate dashboard for that coupon.
fr_FR: Normalement, il affichera simplement le nom du coupon, la remise, l’utilisation et le bouton pour les diriger vers l’ID d’URL unique, pour le tableau de bord d’affiliation de ce coupon.

en: Norway
fr_FR: Norvège

en: Not Connected
fr_FR: Non connecté

en: Not Converted
fr_FR: Non converti

en: Not authorized.
fr_FR: Non autorisé.

en: Not available
fr_FR: Non disponible

en: Not found.
fr_FR: Non trouvé.

en: Not provided
fr_FR: Non communiqué

en: Not set
fr_FR: Non défini

en: Note: "Unpaid Commission" will start from "0" and will only start tracking after you installed the "PRO" version and activated the payouts functionality.
fr_FR: Remarque: « Commission impayée » commencera à partir de « 0 » et ne commencera le suivi qu’après avoir installé la version « PRO » et activé la fonctionnalité de paiement.

en: Note: Changing these tax settings will affect stats for all coupons and all new/past orders. Stats are refreshed next time there is a new order (for that specific coupon), or you click the "refresh all data" button in "debug" settings to refresh ALL coupon stats.
fr_FR: Remarque : La modification de ces paramètres de taxe affectera les statistiques de tous les coupons et de toutes les commandes nouvelles/passées. Les statistiques sont actualisées la prochaine fois qu’il y a une nouvelle commande (pour ce coupon spécifique), ou vous cliquez sur le bouton « actualiser toutes les données » dans les paramètres « déboguer » pour actualiser TOUTES les statistiques du coupon.

en: Note: Currently only the "EUR" base store currency is supported on the free API plan.
fr_FR: Remarque: Actuellement, seule la devise du magasin de base « EUR » est prise en charge sur le plan API gratuit.

en: Note: If enabled, any new clicks (from the same visitor) within the same minute as another will not be logged, and will keep the same ID as the initial click (to prevent spamming the logs).
fr_FR: Remarque: Si cette option est activée, tout nouveau clic (du même visiteur) dans la même minute qu’un autre ne sera pas enregistré et conservera le même ID que le clic initial (pour éviter de spammer les journaux).

en: Note: If required, you can customise more calculation settings in the plugin settings page.
fr_FR: Remarque: Si nécessaire, vous pouvez personnaliser plus de paramètres de calcul dans la page des paramètres du plugin.

en: Note: If statements are showing "page not found", simply click save in your
fr_FR: Remarque: Si les déclarations indiquent « page introuvable », cliquez simplement sur Enregistrer dans votre

en: Note: If you edit this, any previous short URLs created by your affiliates (with the old slug) will stop working.
fr_FR: Remarque: Si vous modifiez cela, toutes les URL courtes précédentes créées par vos affiliés (avec l’ancienne limace) cesseront de fonctionner.

en: Note: Individual product-level rates will take priority over these.
fr_FR: Note : Les tarifs individuels par produit sont prioritaires sur ceux-ci.

en: Note: Payouts can only be made if you have the required funds in your PayPal account.
fr_FR: Remarque: Les paiements ne peuvent être effectués que si vous avez les fonds requis dans votre compte PayPal.

en: Note: Payouts can only be made if you have the required funds in your Stripe account.
fr_FR: Remarque: Les paiements ne peuvent être effectués que si vous avez les fonds requis sur votre compte Stripe.

en: Note: There are lots more options available in the settings page.
fr_FR: Remarque: Il y a beaucoup plus d’options disponibles dans la page des paramètres.

en: Note: These will take higher priority than product-level and category-level rates.
fr_FR: Note : Ces taux sont plus prioritaires que les taux au niveau du produit et de la catégorie.

en: Note: This is an integration for a 3rd-party plugin. We are not affiliated with, and do not have any control over the features and functionality offered by the "%s" plugin.
fr_FR: Remarque: Il s’agit d’une intégration pour un plugin 3rd-party. Nous ne sommes pas affiliés et n’avons aucun contrôle sur les caractéristiques et fonctionnalités offertes par le plugin « %s ».

en: Note: This requires the <a href="%s" target="_blank">multi-currency module</a> to be enabled and configured.
fr_FR: Remarque : cette opération nécessite l'activation et la configuration du module <a href="%s" target="_blank">multi-currency module</a>.

en: Note: This will only show for users that are not currently assigned to any affiliate coupons. They must also be logged in, or have selected "Create an account?" for it to show.
fr_FR: Remarque: Cela ne s’affichera que pour les utilisateurs qui ne sont actuellement affectés à aucun coupon d’affiliation. Ils doivent également être connectés ou avoir sélectionné « Créer un compte ? » pour que cela s’affiche.

en: Note: We recommended using
fr_FR: Remarque: Nous vous recommandons d’utiliser

en: Note: When enabled, any existing orders that do not currently have a conversion rate set, will save the rate as the rate set below (when the affiliate dashboard is next loaded).
fr_FR: Remarque: Lorsqu’il est activé, toutes les commandes existantes qui n’ont pas actuellement de taux de conversion défini enregistreront le taux en tant que taux défini ci-dessous (lors du prochain chargement du tableau de bord d’affiliation).

en: Note: When updating these settings saved data will be refreshed for all dashboards automatically (first page load may take longer).
fr_FR: Remarque : Lors de la mise à jour de ces paramètres, les données enregistrées seront automatiquement actualisées pour tous les tableaux de bord (le chargement de la première page peut prendre plus de temps).

en: Note: You can customise some other email notifications on the plugin settings page later if needed.
fr_FR: Remarque : Vous pouvez personnaliser d’autres notifications par e-mail sur la page des paramètres du plugin plus tard si nécessaire.

en: Note: You can customise the registration system more in the plugin settings page.
fr_FR: Remarque: Vous pouvez personnaliser davantage le système d’enregistrement dans la page des paramètres du plugin.

en: Note: Your users can also register themselves as affiliates using the <a href="%s" target="_blank">affiliate registration form</a>.
fr_FR: Remarque : Vos utilisateurs peuvent également s’inscrire en tant qu’affiliés à l’aide du <a href="%s" target="_blank">formulaire d’inscription d’affilié</a>.

en: Notes:
fr_FR: Notes :

en: Notice (admin only): Page constantly loading? Try refreshing the page.
fr_FR: Avis (administrateur uniquement) : Page en cours de chargement constant ? Essayez d’actualiser la page.

en: Notifications Disabled
fr_FR: Notifications désactivées

en: Notifications Settings
fr_FR: Paramètres de notifications

en: Notify admin when a commission payout is marked as paid.
fr_FR: Notifier l'administrateur lorsqu'un paiement de commission est marqué comme payé.

en: Notify admin when a new affiliate registration is submitted and awaiting approval.
fr_FR: Notifier l'administrateur lorsqu'une nouvelle inscription d'affilié est soumise et en attente d'approbation.

en: Notify admin when a referred order is cancelled, refunded, or failed.
fr_FR: Notifier à l'administrateur l'annulation, le remboursement ou l'échec d'une commande référencée.

en: Notify admin when an affiliate earns commission from a new order.
fr_FR: Notifier l'administrateur lorsqu'un affilié gagne une commission sur une nouvelle commande.

en: Notify admin when an affiliate registration is approved.
fr_FR: Notifier l'administrateur lorsque l'inscription d'un affilié est approuvée.

en: Notify admin when an affiliate submits a payout request.
fr_FR: Notifier l'administrateur lorsqu'un affilié soumet une demande de paiement.

en: Number of Extra Currencies
fr_FR: Nombre de devises supplémentaires

en: Number of Tiers
fr_FR: Nombre de niveaux

en: Number of custom tabs
fr_FR: Nombre d’onglets personnalisés

en: Number of days the referral cookie is stored
fr_FR: Nombre de jours pendant lesquels le cookie de référence est stocké

en: On the dashboard, the affiliate can generate their own custom links for specific pages or products on your website.
fr_FR: Sur le tableau de bord, l’affilié peut générer ses propres liens personnalisés pour des pages ou des produits spécifiques sur votre site Web.

en: Once Per Day
fr_FR: Une fois par jour

en: Once Per Month
fr_FR: Une fois par mois

en: Once Per Week
fr_FR: Une fois par semaine

en: Once Per Year
fr_FR: Une fois par an

en: Once configured, your affiliates can select "Wise Bank Transfer" as their payout method and enter their bank details.
fr_FR: Une fois configuré, vos affiliés peuvent sélectionner "Wise Bank Transfer" comme méthode de paiement et entrer leurs coordonnées bancaires.

en: Once every quarter
fr_FR: Une fois par trimestre

en: Once you have installed/activated both the integration addon, and the wallet plugin, refresh this page. You will then be able to enable it in the "Wallet System" dropdown above.
fr_FR: Une fois que vous avez installé / activé à la fois l’addon d’intégration et le plugin de portefeuille, actualisez cette page. Vous pourrez ensuite l’activer dans le menu déroulant « Système de portefeuille » ci-dessus.

en: Once: Display only on first link click
fr_FR: Une fois : Ne s'affiche qu'au premier clic sur le lien

en: One or more users not found.
fr_FR: Un ou plusieurs utilisateurs n'ont pas été trouvés.

en: One-Time
fr_FR: Ponctuel

en: Only auto-accept for certain user roles & groups?
fr_FR: Acceptation automatique uniquement pour certains rôles et groupes d'utilisateurs ?

en: Only enable this if you have multiple different "final" order statuses that should grant "unpaid commission".
fr_FR: N’activez cette option que si vous avez plusieurs statuts de commande « finaux » différents qui devraient accorder une « commission impayée ».

en: Only schedule payouts for specific payout methods.
fr_FR: Planifiez des paiements uniquement pour des méthodes de paiement spécifiques.

en: Only select any "final" order statuses for your orders, once it has been paid and delivered. If you select multiple, make sure no orders are applied to more than one of these statuses at any time.
fr_FR: Ne sélectionnez les statuts de commande « finaux » pour vos commandes qu’une fois qu’elles ont été payées et livrées. Si vous en sélectionnez plusieurs, assurez-vous qu’aucune commande n’est appliquée à plus d’un de ces statuts à la fois.

en: Only show coupons assigned to an %s user.
fr_FR: Affichez uniquement les coupons attribués à un utilisateur affilié.

en: Only show coupons where sales have
fr_FR: N’afficher les coupons que là où les ventes ont

en: Only show users with the "coupon affiliate" role when manually assigning users to coupons.
fr_FR: Afficher uniquement les utilisateurs avec le rôle « affilié de coupon » lors de l’affectation manuelle d’utilisateurs à des coupons.

en: Only show/include tax on the statement if user has entered a tax/VAT number.
fr_FR: N’affichez/incluez la taxe sur le relevé que si l’utilisateur a entré un numéro de taxe/TVA.

en: Only showing coupons that are assigned to an %s user.
fr_FR: Afficher uniquement les coupons attribués à un utilisateur affilié.

en: Only the user assigned to this coupon can update their payout method details.
fr_FR: Seul l’utilisateur attribué à ce coupon peut mettre à jour les détails de son mode de paiement.

en: Only trigger lifetime referral if coupon is assigned to user.
fr_FR: Ne déclenchez la référence à vie que si le coupon est attribué à l’utilisateur.

en: Oops, an error occurred when attempting to send PayPal payment for payout
fr_FR: Oups, une erreur s’est produite lors de la tentative d’envoi d’PayPal paiement pour le paiement

en: Open as external link instead of tab?
fr_FR: Ouvrir un lien externe au lieu d'un onglet ?

en: Open changelog
fr_FR: Ouvrir le journal des modifications

en: Open setup guide in new tab
fr_FR: Ouvrir le guide de configuration dans un nouvel onglet

en: Opt out of SMS notifications
fr_FR: Désactiver les notifications par SMS

en: Option name:
fr_FR: Nom de l’option :

en: Optional custom message to include in the notification email.
fr_FR: Message personnalisé facultatif à inclure dans l'e-mail de notification.

en: Optional: Custom commission "fixed amount per order" for this coupon.
fr_FR: Facultatif: Commission personnalisée « montant fixe par commande » pour ce coupon.

en: Optional: Custom commission "fixed amount per product" for this coupon.
fr_FR: Facultatif: Commission personnalisée « montant fixe par produit » pour ce coupon.

en: Optional: Custom commission "percentage of total order" for this coupon.
fr_FR: Facultatif: Commission personnalisée « pourcentage de la commande totale » pour ce coupon.

en: Optional: How many days after being assigned as a "lifetime" referral should it expire, and the customer be unlinked from the customer.
fr_FR: Facultatif : Combien de jours après avoir été attribué en tant que référence « à vie » doit-il expirer et le client être dissocié du client.

en: Options (One Per Line)
fr_FR: Options (une par ligne)

en: Or click here
fr_FR: Cliquez ici

en: Or share your referral link:
fr_FR: Ou partagez votre lien de parrainage :

en: Or you can click the button below to automatically generate the page for you:
fr_FR: Ou vous pouvez cliquer sur le bouton ci-dessous pour générer automatiquement la page pour vous:

en: Order Date
fr_FR: Date de commande

en: Order ID
fr_FR: Numéro de commande

en: Order Status
fr_FR: Statut de la commande

en: Order Status:
fr_FR: Statut de la commande :

en: Order Total
fr_FR: Total de la commande

en: Order status for "unpaid commission" to be granted:
fr_FR: Statut de commande pour l’octroi d’une « commission impayée » :

en: Order statuses for "unpaid commission" to be granted:
fr_FR: Statuts des commandes pour la « commission impayée » à accorder :

en: Order/Sales Tracking
fr_FR: Suivi des commandes/ventes

en: Ordered HTML list of top 5 affiliates this month (sales/commission)
fr_FR: Liste HTML ordonnée des 5 meilleurs affiliés du mois (ventes/commissions)

en: Orders
fr_FR: ordres

en: Orders Tab Custom Text
fr_FR: Onglet Commandes Texte personnalisé

en: Other
fr_FR: autre

en: Other Colours
fr_FR: Autres couleurs

en: Other Dashboard Settings
fr_FR: Autres paramètres du tableau de bord

en: Other Features
fr_FR: Autres caractéristiques

en: Other Information
fr_FR: Autres renseignements

en: Other MLA Settings
fr_FR: Autres paramètres MLA

en: Other PRO Modules
fr_FR: Autres modules PRO

en: Other Settings
fr_FR: Autres paramètres

en: Other Useful Links
fr_FR: Autres liens utiles

en: Overlay Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan de la superposition

en: Overview
fr_FR: Vue d'ensemble

en: PDF
fr_FR: PDF (EN ANGLAIS)

en: PDF Report Header Image (Logo)
fr_FR: Image d’en-tête de rapport PDF (logo)

en: PDF Statements (Payouts)
fr_FR: Relevés PDF (paiements)

en: PDF files accepted. Max file size 500KB.
fr_FR: Fichiers PDF acceptés. Taille maximale du fichier 400kb.

en: PDF:
fr_FR: .PDF:

en: PRO features: Custom form fields, dynamic code generator, auto accept, auto registration, and join button on checkout.
fr_FR: Fonctionnalités PRO: champs de formulaire personnalisés, générateur de code dynamique, acceptation automatique, enregistrement automatique et bouton de jointure lors du paiement.

en: Page Display
fr_FR: Affichage des pages

en: Page Slug
fr_FR: Limace de la page

en: Page Title
fr_FR: Titre de la page

en: Page URL:
fr_FR: URL de la page :

en: Paid
fr_FR: payé

en: Paid Commission:
fr_FR: Commission payée :

en: Paid Memberships Pro – Integration Guide
fr_FR: Abonnements payants Pro - Guide d’intégration

en: Paid To
fr_FR: Payé à

en: Paid: When a payout is set as paid, the affiliates pending payout will be marked as paid, and the pending commission set to 0.
fr_FR: Payé : lorsqu’un paiement est défini comme payé, les affiliés en attente de paiement seront marqués comme payés et la commission en attente définie sur 0.

en: Parent Affiliate User
fr_FR: Parent Utilisateur affilié

en: Parent Bonus:
fr_FR: Prime pour les parents :

en: Parent User
fr_FR: Utilisateur parent

en: Password
fr_FR: mot de passe

en: Pay via PayPal
fr_FR: Payer par PayPal

en: Pay via PayPal.
fr_FR: Payez par PayPal.

en: Pay via Store Credit
fr_FR: Payer avec le crédit du magasin

en: Pay via Store Credit.
fr_FR: Payer par crédit de magasin.

en: Pay via Stripe
fr_FR: Payer via Stripe

en: Pay via Stripe.
fr_FR: Payez via Stripe.

en: Pay via Wise
fr_FR: Payer par Wise

en: Pay via Wise Bank
fr_FR: Payer via Wise Bank

en: Pay via Wise Bank Transfer.
fr_FR: Payer par virement bancaire Wise.

en: PayPal Payouts
fr_FR: PayPal Paiements

en: PayPal Payouts Email
fr_FR: E-mail des paiements PayPal

en: PayPal Payouts payment method will allow you to one-click pay your affiliates directly into their PayPal account.
fr_FR: PayPal mode de paiement Paiements vous permettra de payer en un clic vos affiliés directement sur leur compte PayPal.

en: Payment Cancelled
fr_FR: Paiement annulé

en: Payment Completed!
fr_FR: Paiement effectué !

en: Payment Details
fr_FR: Détails de paiement

en: Payment Details Field Label
fr_FR: Étiquette de champ Détails du paiement

en: Payment Details Section Label
fr_FR: Étiquette de la section des détails de paiement

en: Payment Message
fr_FR: Message de paiement

en: Payment Method
fr_FR: Mode de paiement

en: Payment Method Information
fr_FR: Informations sur le mode de paiement

en: Payment Method Name
fr_FR: Nom du mode de paiement

en: Payment Methods
fr_FR: Méthodes de paiement

en: Payment Subject
fr_FR: Objet du paiement

en: Payment Threshold
fr_FR: Seuil de paiement

en: Payment Threshold Required
fr_FR: Seuil de paiement requis

en: Payment bounced back
fr_FR: Le paiement n'a pas été effectué

en: Payment completed on
fr_FR: Paiement effectué le

en: Payment completed successfully
fr_FR: Paiement effectué avec succès

en: Payment sent successfully
fr_FR: Paiement envoyé avec succès

en: Payment was charged back
fr_FR: Le paiement a été débité

en: Payment was reversed and refunded back into your account.
fr_FR: Le paiement a été annulé et remboursé sur votre compte.

en: Payment will be sent to
fr_FR: Le paiement sera envoyé à

en: Payment will be sent to bank account
fr_FR: Le paiement sera envoyé sur le compte bancaire

en: Payout
fr_FR: Paiement

en: Payout Amount
fr_FR: Montant du paiement

en: Payout History
fr_FR: Historique des paiements

en: Payout ID
fr_FR: ID de paiement

en: Payout ID:
fr_FR: ID de paiement :

en: Payout Information
fr_FR: Informations sur les paiements

en: Payout Method
fr_FR: Méthode de paiement

en: Payout Method:
fr_FR: Méthode de paiement :

en: Payout Methods
fr_FR: Méthodes de paiement

en: Payout Paid
fr_FR: Paiement versé

en: Payout Request
fr_FR: Demande de paiement

en: Payout Request Submitted
fr_FR: Demande de paiement soumise

en: Payout Request Submitted (Admin)
fr_FR: Demande de paiement soumise (Admin)

en: Payout Requests (Payouts)
fr_FR: Demandes de paiement (paiements)

en: Payout Reversed
fr_FR: Annulation du paiement

en: Payout Settings
fr_FR: Paramètres de paiement

en: Payout Statement Details
fr_FR: Détails du relevé de paiement

en: Payout not found.
fr_FR: Le paiement n'a pas été trouvé.

en: Payout requests currently awaiting approval.
fr_FR: Les demandes de paiement sont en attente d'approbation.

en: Payout requests will be scheduled to send on the first day of the selected schedule.
fr_FR: Les demandes de paiement seront programmées pour être envoyées le premier jour de la semaine ou du mois.

en: Payout settings are configured in the "Payouts" settings tab.
fr_FR: Les paramètres de paiement sont configurés dans l'onglet "Paiements".

en: Payout system not enabled
fr_FR: Le système de paiement n'est pas activé

en: Payouts
fr_FR: Paiements

en: Payouts (PRO)
fr_FR: Paiements (PRO)

en: Payouts Emails
fr_FR: E-mails de paiement

en: Payouts Features
fr_FR: Caractéristiques des paiements

en: Payouts Settings
fr_FR: Paramètres de paiement

en: Payouts Tab Custom Text
fr_FR: Onglet Paiements Texte personnalisé

en: Payouts are not enabled.
fr_FR: Les paiements ne sont pas activés.

en: Payouts system not enabled or table not found.
fr_FR: Le système de paiement n'est pas activé ou la table n'est pas trouvée.

en: Pending
fr_FR: en instance

en: Pending %s Registrations
fr_FR: Enregistrements en attente (%s)

en: Pending Admin Tasks
fr_FR: Tâches administratives en attente

en: Pending Affiliate User Role
fr_FR: Rôle d’utilisateur affilié en attente

en: Pending Application Message
fr_FR: Message de demande en attente

en: Pending Approval
fr_FR: En attente d’approbation

en: Pending Commission
fr_FR: En attente de la Commission

en: Pending Domains:
fr_FR: Domaines en attente :

en: Pending Payments
fr_FR: Paiements en attente

en: Pending Payments:
fr_FR: Paiements en attente :

en: Pending Payout
fr_FR: Paiement en attente

en: Pending Payout Requests
fr_FR: Demandes de paiement en attente

en: Pending Payouts
fr_FR: Paiements en attente

en: Pending Payouts:
fr_FR: Paiements en attente :

en: Pending Registrations:
fr_FR: Enregistrements en cours :

en: Pending: When a payout is set as pending, the amount will be removed from the affiliates unpaid commission, and moved to pending commission.
fr_FR: En attente : Lorsqu'un paiement est défini comme étant en attente, le montant est retiré de la commission non payée de l'affilié et déplacé vers la commission en attente.

en: Per User > Per Group > Global
fr_FR: Par utilisateur > Par groupe > Global

en: Per User > Per Group > Global. Leave fields empty to use group or global rates.
fr_FR: Par utilisateur > Par groupe > Global. Laissez les champs vides pour utiliser les tarifs de groupe ou globaux.

en: Per User Role Commission
fr_FR: Commission de rôle par utilisateur

en: Per-User MLA Commission Rates
fr_FR: Taux de commission LBA par utilisateur

en: Percent
fr_FR: Pour cent

en: Percent Symbol
fr_FR: Pourcentage Symbole

en: Percentage
fr_FR: Pourcentage

en: Percentage Amount Of Total Order
fr_FR: Pourcentage de la commande totale

en: Percentage Commission (% Of Total Order)
fr_FR: Pourcentage de commission (% du total de la commande)

en: Percentage Discount
fr_FR: Pourcentage de réduction

en: Percentage Product Discount
fr_FR: Pourcentage de remise sur les produits

en: Percentage based on the "main" affiliate commission earnings
fr_FR: Pourcentage basé sur les revenus de commission d’affiliation « principale »

en: Percentage based on the total order amount
fr_FR: Pourcentage basé sur le montant total de la commande

en: Percentage discount
fr_FR: Pourcentage de réduction

en: Percentage discount on cart.
fr_FR: Pourcentage de réduction sur le panier.

en: Percentage of Affiliates Earnings (%)
fr_FR: Pourcentage des revenus des affiliés ( %)

en: Percentage of Order Total (%)
fr_FR: Pourcentage du total de la commande ( %)

en: Percentage of the order total that you earn.
fr_FR: Pourcentage du total de la commande que vous gagnez.

en: Percentage of the sub-affiliate's commission that you earn.
fr_FR: Pourcentage de la commission du sous-affilié que vous gagnez.

en: Performance & Debug
fr_FR: Performances &Debug

en: Performance Bonus
fr_FR: Prime de performance

en: Performance Bonus Announcement
fr_FR: Annonce de la prime de performance

en: Performance Bonuses
fr_FR: Bonus de performance

en: Performance Bonuses Settings
fr_FR: Paramètres des bonus de performance

en: Performance Settings
fr_FR: Paramètres de performances

en: Performance bonus settings are configured in the "Bonuses" settings tab.
fr_FR: Les paramètres des primes de performance sont configurés dans l'onglet "Primes".

en: Permission denied
fr_FR: Permission refusée

en: Permission denied.
fr_FR: Permission refusée.

en: Persistent: Always display on every page until apply or dismiss is clicked
fr_FR: Persistant : S'affiche toujours sur chaque page jusqu'à ce que l'on clique sur "appliquer" ou "rejeter"

en: Phone Number
fr_FR: Numéro de téléphone

en: Phone Number for SMS Notifications:
fr_FR: Numéro de téléphone pour les notifications par SMS :

en: Piggy Bank
fr_FR: Tirelire

en: Place it before the "/* That's all, stop editing!" line
fr_FR: Placez-la avant la ligne "/* C'est tout, arrêtez l'édition !

en: Placeholder values show the currently active rate from either group or global settings. Clear a field to revert to the inherited rate.
fr_FR: Les valeurs des espaces réservés affichent le taux actuellement actif à partir des paramètres globaux ou de groupe. Effacez un champ pour revenir au taux hérité.

en: Plain HTML
fr_FR: HTML simple

en: Plain HTML (no WooCommerce styling)
fr_FR: HTML simple (pas de style WooCommerce)

en: Please CLEAR YOUR CACHE to ensure frontend changes are applied.
fr_FR: Veuillez VIDER VOTRE CACHE pour vous assurer que les modifications frontales sont appliquées.

en: Please add the shortcode to a new page, and select it from the dropdown above.
fr_FR: Veuillez ajouter le shortcode à une nouvelle page et le sélectionner dans la liste déroulante ci-dessus.

en: Please complete the captcha.
fr_FR: Veuillez remplir le reCAPTCHA.

en: Please confirm you understand the risks of sending without SMTP.
fr_FR: Veuillez confirmer que vous comprenez les risques liés à l'envoi sans SMTP.

en: Please consider clearing your cache after updating this option, if you do not see any changes.
fr_FR: Veuillez envisager de vider votre cache après la mise à jour de cette option, si vous ne voyez aucun changement.

en: Please contact an administrator if the issue persists.
fr_FR: Veuillez contacter un administrateur si le problème persiste.

en: Please do not add this shortcode to the same page as your affiliate dashboard shortcode.
fr_FR: Veuillez ne pas ajouter ce shortcode à la même page que votre shortcode de tableau de bord d’affiliation.

en: Please enter a phone number.
fr_FR: Veuillez saisir un numéro de téléphone.

en: Please enter a valid email address.
fr_FR: Veuillez saisir une adresse électronique valide.

en: Please go to %sSettings > Permalinks%s and click "Save Changes" to refresh the rewrite rules, or %sclick here%s for more information.
fr_FR: Veuillez aller dans Paramètres > Permaliens et cliquez sur « Enregistrer les modifications » pour actualiser les règles de réécriture, ou %scliquez ici %s pour plus d’informations.

en: Please install and activate the MailPoet plugin to use this feature.
fr_FR: Veuillez installer et activer le plugin MailPoet pour utiliser cette fonctionnalité.

en: Please note, the commission displayed for all past orders is calculated the first time the affiliate dashboard is loaded for a coupon. New orders are calculated instantly.
fr_FR: Veuillez noter que la commission affichée pour toutes les commandes passées est calculée la première fois que le tableau de bord d’affiliation est chargé pour un coupon. Les nouvelles commandes sont calculées instantanément.

en: Please note: A coupon code needs to be applied for the affiliate commission to be tracked/earned (unless you have enabled the URL tracking without coupon option).
fr_FR: Remarque : un code de coupon doit être appliqué pour que la commission d'affiliation soit suivie/gagnée (à moins que vous n'ayez activé l'option de suivi des URL sans coupon).

en: Please refresh the page to add/remove the new currency options (found below) when you update this number.
fr_FR: Veuillez actualiser la page pour ajouter /supprimer les nouvelles options de devise (trouvées ci-dessous) lorsque vous mettez à jour ce numéro.

en: Please refresh the page to add/remove the new tab settings (found below) when you update this number.
fr_FR: Veuillez actualiser la page pour ajouter /supprimer les nouveaux paramètres de l’onglet (ci-dessous) lorsque vous mettez à jour ce numéro.

en: Please refresh the page when you update this number, to add/remove the new settings below.
fr_FR: Veuillez actualiser la page lorsque vous mettez à jour ce numéro, pour ajouter/supprimer les nouveaux paramètres ci-dessous.

en: Please review your Cloudflare APO settings and consider disabling APO for this site if you experience problems.
fr_FR: Veuillez vérifier vos paramètres APO de Cloudflare et envisager de désactiver APO pour ce site si vous rencontrez des problèmes.

en: Please select a bulk action.
fr_FR: Veuillez sélectionner une action en bloc.

en: Please select at least one order.
fr_FR: Veuillez sélectionner au moins une commande.

en: Please select at least one payout.
fr_FR: Veuillez sélectionner au moins un paiement.

en: Please shorten your date range to show all orders.
fr_FR: Veuillez raccourcir votre plage de dates pour afficher toutes les commandes.

en: Please test your referral links, and if you experience problems, contact your hosting provider to disable cookie stripping.
fr_FR: Veuillez tester vos liens de référence et, si vous rencontrez des problèmes, contactez votre hébergeur pour qu'il désactive la suppression des cookies.

en: Please try again in around 1-2 minutes.
fr_FR: Veuillez réessayer en moins de 1-2 minutes environ.

en: Please upload an image to view the preview.
fr_FR: Veuillez télécharger une image pour voir l’aperçu.

en: Please verify all bank account information is correct.
fr_FR: Veuillez vérifier que toutes les informations relatives au compte bancaire sont correctes.

en: Plugin Settings
fr_FR: Paramètres du plugin

en: Poland
fr_FR: Pologne

en: Policy / Terms Update
fr_FR: Mise à jour de la politique et des conditions d'utilisation

en: Popup Message
fr_FR: Message contextuel

en: Popup Settings
fr_FR: Paramètres des fenêtres contextuelles

en: Popup Title
fr_FR: Titre de la fenêtre pop-up

en: Portal Colors
fr_FR: Couleurs du portail

en: Portal Colours
fr_FR: Couleurs du portail

en: Portal Font
fr_FR: Police Portal

en: Portal Fonts
fr_FR: Polices du portail

en: Portal Page Title
fr_FR: Titre de la page du portail

en: Portal Page URL Slug
fr_FR: Slug d’URL de page de portail

en: Postal Code
fr_FR: Code postal

en: Powered by <a href="https://www.twilio.com/" target="_blank">Twilio</a> - the industry-leading SMS API. <a href="https://www.twilio.com/try-twilio" target="_blank">Create a free Twilio account</a> to get started.
fr_FR: Développé par <a href="https://www.twilio.com/" target="_blank">Twilio</a> - l'API SMS leader du marché. <a href="https://www.twilio.com/try-twilio" target="_blank">Créer un compte Twilio gratuit</a> pour commencer.

en: Preferred Coupon Code
fr_FR: Code promo préféré

en: Premium only
fr_FR: Prime uniquement

en: Prerequisites: To use PayPal Payouts, you will need a PayPal business account and must have access to it’s PayPal Payouts features.
fr_FR: Conditions préalables : Pour utiliser PayPal Paiements, vous aurez besoin d’un compte professionnel PayPal et devez avoir accès à ses fonctionnalités PayPal Paiements.

en: Prerequisites: To use Wise Bank Transfer Payouts, you will need a Wise business account and API access.
fr_FR: Conditions préalables : Pour utiliser Wise Bank Transfer Payouts, vous devez disposer d'un compte professionnel Wise et d'un accès à l'API.

en: Preview
fr_FR: Aperçu

en: Previous
fr_FR: précédent

en: Previous Page
fr_FR: Page précédente

en: Price Tag
fr_FR: Étiquette de prix

en: Primary Button Text
fr_FR: Texte du bouton primaire

en: Primary Button URL (Optional)
fr_FR: URL du bouton principal (facultatif)

en: Primary Font
fr_FR: Police primaire

en: Primary color for widget header, benefits box, titles, and values.
fr_FR: Couleur primaire pour l'en-tête du widget, la boîte des avantages, les titres et les valeurs.

en: Priority Support
fr_FR: Soutien prioritaire

en: Priority:
fr_FR: Priorité :

en: Private
fr_FR: Privé

en: Private API Key
fr_FR: Clé API privée

en: Pro Details
fr_FR: Détails pro

en: Pro Features
fr_FR: Caractéristiques pro

en: Pro Version:
fr_FR: Version Pro :

en: Processing
fr_FR: Traitement

en: Processing Commission
fr_FR: Commission de traitement

en: Processing Commission allows affiliates to track commission from orders that are not yet completed, but displayed on the dashboard.
fr_FR: L'option Commission en cours de traitement permet aux affiliés de suivre les commissions des commandes qui ne sont pas encore terminées, mais qui sont affichées sur le tableau de bord.

en: Processing Commission:
fr_FR: Commission de traitement :

en: Processing your transfer
fr_FR: Traitement de votre transfert

en: Product
fr_FR: Produit

en: Product Category
fr_FR: Catégorie de produit

en: Product Commission Rates
fr_FR: Taux de commission des produits

en: Product Commission Settings
fr_FR: Paramètres de commission de produit

en: Product ID
fr_FR: N° de produit

en: Product ID or Name..
fr_FR: ID ou nom du produit.

en: Product Name
fr_FR: Nom du produit

en: Product Price
fr_FR: Prix du produit

en: Product Price Display
fr_FR: Affichage du prix du produit

en: Product Quantity
fr_FR: Quantité de produit

en: Product Rates Table
fr_FR: Tableau des taux de produit

en: Products
fr_FR: Produits

en: Products Per Page
fr_FR: Produits par page

en: Profile Picture
fr_FR: Photo de profil

en: Promote:
fr_FR: Promouvoir :

en: Publish Newsletter
fr_FR: Publier un bulletin d'information

en: Published
fr_FR: Publié

en: QR Code Color
fr_FR: Couleur du code QR

en: QR Code Generator
fr_FR: Générateur de code QR

en: QR Code Generator (Referral URL)
fr_FR: Générateur de code QR (URL de référence)

en: QR Code Logo Image:
fr_FR: Image du logo du code QR :

en: QR Code:
fr_FR: Code QR :

en: Quantity
fr_FR: quantité

en: Quarterly
fr_FR: Trimestriel

en: Quick Edit
fr_FR: Édition rapide

en: REFRESH ALL DATA
fr_FR: ACTUALISER TOUTES LES DONNÉES

en: Radio Field
fr_FR: Champ radio

en: Rate
fr_FR: Taux

en: Rate Override Priority:
fr_FR: Priorité d'annulation du taux :

en: Rates
fr_FR: Tarifs

en: Read More
fr_FR: Lire la suite

en: Ready to get started? Create your first affiliate user on the <a href="%s" target="_blank">affiliates page</a> or share your <a href="%s" target="_blank">affiliate registration form</a> with people to signup. Any new affiliate registrations will auto-create their new coupon code.
fr_FR: Prêt à démarrer ? Créez votre premier utilisateur affilié sur la <a href="%s" target="_blank">page des affiliés</a> ou partagez votre <a href="%s" target="_blank">formulaire d'inscription d'affilié</a> avec d'autres personnes pour qu'elles s'inscrivent. Toute nouvelle inscription d'un affilié créera automatiquement son nouveau code de coupon.

en: Recalculate the affiliate stats for this order.
fr_FR: Recalculez les statistiques d’affiliation pour cette commande.

en: Recent Activity
fr_FR: Activité récente

en: Recent Clicks
fr_FR: Clics récents

en: Recent Orders
fr_FR: Commandes récentes

en: Recent Orders Table
fr_FR: Tableau des commandes récentes

en: Recent Payments
fr_FR: Paiements récents

en: Recent Referred Orders
fr_FR: Ordonnances de renvoi récentes

en: Recipient
fr_FR: Destinataire

en: Recipient Address
fr_FR: Adresse du destinataire

en: Recipient Address is required
fr_FR: L'adresse du destinataire est requise

en: Recipient Address too short (minimum 5 characters, provided: %d)
fr_FR: L'adresse du destinataire est trop courte (minimum 5 caractères, fourni : %d)

en: Recipient City
fr_FR: Ville du bénéficiaire

en: Recipient City is required
fr_FR: La ville du bénéficiaire est obligatoire

en: Recipient City too short (minimum 2 characters, provided: %d)
fr_FR: Ville du destinataire trop courte (minimum 2 caractères, fourni : %d)

en: Recipient Country
fr_FR: Pays bénéficiaire

en: Recipient Country is required
fr_FR: Le pays destinataire est obligatoire

en: Recipient Country is required for EU transfers
fr_FR: Le pays destinataire est requis pour les transferts de l'UE

en: Recipient Country is required for international transfers
fr_FR: Le pays destinataire est requis pour les virements internationaux

en: Recipient Country must be a 2-letter country code (e.g., US, GB, DE).
fr_FR: Le pays destinataire doit être un code de pays à deux lettres (par exemple, US, GB, DE).

en: Recipient Country must be a 2-letter country code (provided: '%s')
fr_FR: Le pays destinataire doit être un code de pays à deux lettres (fourni : "%s")

en: Recipient Country must be a valid EU country code for EU transfers (provided: '%s', valid codes: %s)
fr_FR: Le pays destinataire doit être un code de pays de l'UE valide pour les virements de l'UE (fourni : "%s", codes valides : %s)

en: Recipient Country must be set to 'GB' for UK bank transfers (currently: '%s')
fr_FR: Le pays destinataire doit être défini sur "GB" pour les virements bancaires britanniques (actuellement : "%s")

en: Recipient Country must be set to 'US' for US bank transfers (currently: '%s')
fr_FR: Le pays destinataire doit être défini sur "US" pour les virements bancaires américains (actuellement : "%s")

en: Recipient Postal Code
fr_FR: Code postal du destinataire

en: Recipient Postcode
fr_FR: Code postal du destinataire

en: Recipient Postcode is required
fr_FR: Le code postal du destinataire est requis

en: Recipient State
fr_FR: État bénéficiaire

en: Recipient State is required for US addresses
fr_FR: L'État destinataire est requis pour les adresses aux États-Unis

en: Recipients
fr_FR: Bénéficiaires

en: Recommended. This will allow the user to see their referral link, and generate a new one by entering their own page URL or selecting a campaign.
fr_FR: Recommandé. Cela permettra à l’utilisateur de voir son lien de parrainage et d’en générer un nouveau en entrant sa propre URL de page ou en sélectionnant une campagne.

en: Recommended. This will allow them to view and generate their own referrral URLs, click history, campaigns, etc.
fr_FR: Recommandé. Cela leur permettra de visualiser et de générer leurs propres URL de référence, historique des clics, campagnes, etc.

en: Recommended. This will show the clicks, conversions, and conversion rate statistics for referral URLs.
fr_FR: Recommandé. Cela affichera les statistiques de clics, de conversions et de taux de conversion pour les URL de référence.

en: Recurring
fr_FR: Récurrent

en: Recurring Subscription Referral Limit
fr_FR: Limite de référence d’abonnement récurrent

en: Recurring fixed discount on subscription fee.
fr_FR: Remise fixe récurrente sur les frais d’abonnement.

en: Recurring percentage discount on subscription fee.
fr_FR: Pourcentage récurrent de réduction sur les frais d’abonnement.

en: Redirect to Page:
fr_FR: Rediriger vers la page :

en: Redirect to a different page.
fr_FR: Rediriger vers une autre page.

en: Refer
fr_FR: Référer

en: Refer Tab Custom Text
fr_FR: Onglet Refer Texte personnalisé

en: Refer a single order where the quantity is
fr_FR: Référez une seule commande où la quantité est

en: Refer a single order where the total is
fr_FR: Référez-vous à une seule commande dont le total est

en: Refer a single order which contains the product
fr_FR: Parrainer une seule commande qui contient le produit

en: Referral
fr_FR: Renvois

en: Referral Campaigns
fr_FR: Campagnes de parrainage

en: Referral Commission
fr_FR: Commission de saisine

en: Referral Cookie Settings
fr_FR: Paramètres des cookies de référence

en: Referral Link
fr_FR: Lien de référence

en: Referral Link Format
fr_FR: Format du lien de référence

en: Referral Link Settings
fr_FR: Paramètres du lien de référence

en: Referral Links
fr_FR: Liens de référence

en: Referral Links / URLs
fr_FR: Liens de référence / URL

en: Referral Links can be generated by the affiliate on the affiliate dashboard page.
fr_FR: Les URL de parrainage peuvent être générées par l’affilié sur la page du tableau de bord de l’affilié.

en: Referral Popup
fr_FR: Fenêtre contextuelle de recommandation

en: Referral Statistics
fr_FR: Statistiques de référence

en: Referral Statistics for
fr_FR: Statistiques de référence pour

en: Referral Stats
fr_FR: Statistiques de référence

en: Referral URL
fr_FR: URL de référence

en: Referral URL Click History (Visits)
fr_FR: Historique des clics de l’URL de référence (visites)

en: Referral URL Clicks
fr_FR: Clics sur l’URL de référence

en: Referral URL Conversions
fr_FR: Conversions d’URL de référence

en: Referral URL Variable
fr_FR: Variable d’URL de référence

en: Referral URL Visits
fr_FR: Visites de référence

en: Referral URL Visits (Clicks)
fr_FR: Visites de l’URL de référence (clics)

en: Referral URL settings are configured in the "Referral Links" settings tab.
fr_FR: Les paramètres de l'URL de référence sont configurés dans l'onglet "Liens de référence".

en: Referral URLs
fr_FR: URL de référence

en: Referral URLs can be easily generated by the affiliate (or you) on the coupon affiliate dashboard. They can customise the link, and if enabled, also generate short URLs, QR codes, campaigns, and more.
fr_FR: Les URL de référence peuvent être facilement générées par l'affilié (ou par vous-même) sur le tableau de bord de l'affilié du coupon. Ils peuvent personnaliser le lien et, si l'option est activée, générer également des URL courtes, des codes QR, des campagnes, etc.

en: Referral URLs – Overview
fr_FR: URL de référence – Vue d’ensemble

en: Referral Welcome Popups
fr_FR: Popups de bienvenue

en: Referrals last month (final)
fr_FR: Renvois le mois dernier (final)

en: Referrals so far this month
fr_FR: Références depuis le début du mois

en: Referred Order Cancelled
fr_FR: Commande référée annulée

en: Referred Order Cancelled / Refunded
fr_FR: Renvoyé Ordre annulé / remboursé

en: Referred Order Cancelled / Refunded (Admin)
fr_FR: Ordre référé Annulé / Remboursé (Admin)

en: Referred Orders
fr_FR: Ordres de renvoi

en: Referrer Domain
fr_FR: Domaine référent

en: Referrer URL
fr_FR: URL de référence

en: Referrer:
fr_FR: Référent :

en: Referring URL
fr_FR: URL de référence

en: Refresh stats...
fr_FR: Actualiser les statistiques...

en: Refund Store Credit
fr_FR: Remboursement du crédit de magasin

en: Region
fr_FR: Région

en: Register New %s Account
fr_FR: Enregistrer un nouveau compte %s

en: Register New Affiliate Account
fr_FR: Enregistrer un nouveau compte affilié

en: Registered: Active
fr_FR: Inscrit : Actif

en: Registered: Pending Approval
fr_FR: Enregistré : En attente d’approbation

en: Registration
fr_FR: inscription

en: Registration & Login Form
fr_FR: Formulaire d’inscription et de connexion

en: Registration Accepted
fr_FR: Inscription acceptée

en: Registration Form Benefits
fr_FR: Formulaire d'inscription Avantages

en: Registration Form CAPTCHA (Spam Prevention)
fr_FR: Formulaire d’inscription CAPTCHA (prévention du spam)

en: Registration Form Page (ID):
fr_FR: Page du formulaire d’inscription (ID) :

en: Registration Form Page:
fr_FR: Page du formulaire d’inscription :

en: Registration Settings
fr_FR: Paramètres d’inscription

en: Registration System
fr_FR: Système d’enregistrement

en: Registration accepted and affiliate account activated.
fr_FR: Inscription acceptée et compte d'affilié activé.

en: Registration declined successfully.
fr_FR: L'enregistrement a été refusé avec succès.

en: Registration not found.
fr_FR: Enregistrement non trouvé.

en: Registrations
fr_FR: Enregistrements

en: Regular Popup (Center of Screen)
fr_FR: Popup normal (centre de l'écran)

en: Regular Popup Settings
fr_FR: Paramètres des fenêtres pop-up régulières

en: Remove
fr_FR: Retirer

en: Remove Last Field
fr_FR: Supprimer le dernier champ

en: Remove all tracking cookies when customer places an order.
fr_FR: Supprimez tous les cookies de suivi lorsque le client passe une commande.

en: Remove coupon ID from unique coupon dashboard URLs.
fr_FR: Supprimez l’ID de coupon de l’URL unique du coupon.

en: Remove from Blacklist
fr_FR: Supprimer de la liste noire

en: Remove the pending affiliate role from user when their affiliate application is accepted.
fr_FR: Supprimez le rôle d’affilié en attente de l’utilisateur lorsque sa demande d’affiliation est acceptée.

en: Report Complete!
fr_FR: Rapport terminé!

en: Report Details
fr_FR: Détails du rapport

en: Report Title
fr_FR: Titre du rapport

en: Report created for
fr_FR: Rapport créé pour

en: Reporting
fr_FR: Rapports

en: Reports
fr_FR: Rapports

en: Reports & Analytics
fr_FR: Rapports et analyses

en: Reports will be automatically scheduled to send on the first day of the week or month.
fr_FR: Les rapports seront automatiquement programmés pour être envoyés le premier jour de la semaine ou du mois.

en: Request Failed!
fr_FR: Échec de la demande !

en: Request Payout
fr_FR: Demande de paiement

en: Require customers to visit the affiliate referral link before applying their coupon.
fr_FR: Exiger des clients qu'ils visitent le lien de référence de l'affilié avant d'appliquer leur coupon.

en: Require payment details to request payout.
fr_FR: Exiger des informations de paiement pour demander un paiement.

en: Required function not available.
fr_FR: La fonction requise n'est pas disponible.

en: Required order status to show on affiliate dashboard:
fr_FR: Statut de commande requis à afficher sur le tableau de bord des affiliés:

en: Required?
fr_FR: Obligatoire?

en: Requirement:
fr_FR: Exigence:

en: Requires cron jobs to be enabled on your site. Make sure to test this is working after activating. We highly recommend using "Real Cron Jobs" instead of WP Cron.
fr_FR: Nécessite que les tâches cron soient activées sur votre site. Assurez-vous de tester que cela fonctionne après l’activation. Nous vous recommandons fortement d’utiliser « Real Cron Jobs » au lieu de WP Cron.

en: Requires cron jobs to be enabled.
fr_FR: Nécessite que les tâches cron soient activées.

en: Requires cron jobs to be enabled. We recommend using "Real Cron Job" instead of "WP-Cron". This may offer better performance, and will give more accurate delivery (at the specific day & time). %s.
fr_FR: Nécessite l'activation des jobs cron. Nous recommandons d'utiliser "Real Cron Job" au lieu de "WP-Cron". Cela peut offrir de meilleures performances, et donnera une livraison plus précise (au jour et à l'heure spécifiques). %s.

en: Reset
fr_FR: Remise à zéro

en: Reverse this payout
fr_FR: Inverser ce paiement

en: Reversed
fr_FR: Inverse

en: Reward Bonus Amount
fr_FR: Montant de la prime

en: Reward Commission Increase
fr_FR: Récompense Augmentation de la commission

en: Reward Earned
fr_FR: Récompense obtenue

en: Reward Email Sent
fr_FR: Envoi d'un courriel de récompense

en: Reward Role Assigned
fr_FR: Rôle de récompense attribué

en: Reward the affiliate bonus "unpaid commission"
fr_FR: Récompensez le bonus d’affiliation « commission impayée »

en: Reward the affiliate user with a free product order
fr_FR: Récompensez l’utilisateur affilié avec une commande de produit gratuite

en: Reward the affiliate user with a gift coupon
fr_FR: Récompensez l’utilisateur affilié avec un bon cadeau

en: Reward the affiliate with store credit
fr_FR: Récompensez l’affilié avec un crédit en magasin

en: Rewards
fr_FR: Récompenses

en: Re‑Engage Inactive Affiliates
fr_FR: Réengager les affiliés inactifs

en: Right
fr_FR: Droite

en: Right Center
fr_FR: Centre droit

en: Role already exists. Please choose a different display name.
fr_FR: Le rôle existe déjà. Choisissez un autre nom d’affichage.

en: Round down to nearest pence/cent (floor/truncate)
fr_FR: Arrondir au pence/cent le plus proche (plancher/troncature)

en: Round to nearest pence/cent (default)
fr_FR: Arrondir à la pence/cent la plus proche (par défaut)

en: Rounded (25px)
fr_FR: Arrondi (25px)

en: Routing Number
fr_FR: Numéro de routage

en: Routing Number (ABA)
fr_FR: Numéro de routage (ABA)

en: Run ajax "all time" stats refresh / calculations in batches, to help prevent timeouts or ajax issues.
fr_FR: (Bêta) Exécutez l’actualisation / les calculs des statistiques ajax « tout le temps » par lots, pour éviter les délais d’attente / problèmes ajax.

en: SCA Required
fr_FR: SCA requis

en: SETTINGS
fr_FR: Paramètres

en: SMS Message
fr_FR: Message SMS

en: SMS Message Template:
fr_FR: Modèle de message SMS :

en: SMS Notification Events
fr_FR: Événements de notification par SMS

en: SMS Notification Events (Admin)
fr_FR: Événements de notification par SMS (Admin)

en: SMS Notifications
fr_FR: Notifications par SMS

en: SMS settings saved.
fr_FR: Sauvegarde des paramètres SMS.

en: SMTP Detected:
fr_FR: SMTP détecté :

en: SWIFT Code
fr_FR: Code SWIFT

en: SWIFT/BIC Code
fr_FR: Code SWIFT/BIC

en: SWIFT/BIC Code format is invalid. Must be 8 or 11 characters (e.g., ABCDUS33 or ABCDUS33XXX) (provided: '%s')
fr_FR: Le format du code SWIFT/BIC n'est pas valide. Doit comporter 8 ou 11 caractères (par exemple, ABCDUS33 ou ABCDUS33XXX) (fourni : "%s")

en: SWIFT/BIC Code is required for international transfers
fr_FR: Le code SWIFT/BIC est requis pour les virements internationaux

en: SWIFT/BIC code must be 8-11 characters long.
fr_FR: Le code SWIFT/BIC doit comporter 8 à 11 caractères.

en: Sales
fr_FR: ventes

en: Sales last month (final)
fr_FR: Ventes du mois dernier (finales)

en: Sales total so far this month
fr_FR: Total des ventes depuis le début du mois

en: Save & Continue
fr_FR: Enregistrer et continuer

en: Save All Settings
fr_FR: Sauvegarder tous les paramètres

en: Save Changes
fr_FR: Enregistrer les modifications

en: Save Commission Rates
fr_FR: Économiser les taux de commission

en: Save Settings
fr_FR: Enregistrer les paramètres

en: Save changes
fr_FR: Enregistrer les modifications

en: Save the calculated "all time" stats for coupons as meta data.
fr_FR: Enregistrez les statistiques calculées « tout le temps » pour les coupons en tant que métadonnées.

en: Save the calculated "commission" values as meta data on each individual order.
fr_FR: Enregistrez les valeurs de « commission » calculées en tant que métadonnées sur chaque commande individuelle.

en: Save the conversion rate for each order.
fr_FR: Enregistrez le taux de conversion pour chaque commande.

en: Save your wp-config.php file
fr_FR: Sauvegardez votre fichier wp-config.php

en: Saving Data
fr_FR: Enregistrement des données

en: Saving...
fr_FR: Épargne...

en: Savings
fr_FR: Épargne

en: Schedule
fr_FR: Horaire

en: Schedule this creative to only show between certain dates. Useful for seasonal creatives, or limited time promotions. Leave empty to always show.
fr_FR: Planifiez cette création pour qu’elle ne soit diffusée qu’entre certaines dates. Utile pour les créations saisonnières ou les promotions à durée limitée. Laissez vide pour toujours afficher.

en: Scheduled Payout Requests
fr_FR: Demandes de paiement planifiées

en: Scheduled Payout Requests:
fr_FR: Demandes de paiement programmées :

en: Scheduled Requests (Payouts)
fr_FR: Demandes planifiées (paiements)

en: Search Bonus
fr_FR: Bonus de recherche

en: Search Coupons
fr_FR: Coupons de recherche

en: Search Creatives
fr_FR: Rechercher des créations

en: Search Short URLs
fr_FR: Recherche d'URL courts

en: Search by username or email…
fr_FR: Recherche par nom d'utilisateur ou courriel..

en: Search events...
fr_FR: Recherche d'événements...

en: Search for a user...
fr_FR: Rechercher un utilisateur...

en: Search for an existing user who does not already have a parent affiliate. Select them and click Add.
fr_FR: Recherchez un utilisateur existant qui n'a pas encore de parent affilié. Sélectionnez-le et cliquez sur Ajouter.

en: Search modules...
fr_FR: Modules de recherche...

en: Search our documentation for help with common questions and issues.
fr_FR: Consultez notre documentation pour obtenir de l’aide sur les questions et problèmes courants.

en: Search user...
fr_FR: Rechercher un utilisateur...

en: Seasonal / Black Friday Promo
fr_FR: Promo saisonnière / Black Friday

en: Secret Key
fr_FR: Clé secrète

en: Section Layout
fr_FR: Disposition des sections

en: Security Benefits:
fr_FR: Prestations de sécurité :

en: Security check failed
fr_FR: Échec du contrôle de sécurité

en: Security check failed.
fr_FR: Le contrôle de sécurité a échoué.

en: Security check failed. Please try again.
fr_FR: Le contrôle de sécurité a échoué. Veuillez réessayer.

en: Select Country...
fr_FR: Sélectionner un pays...

en: Select Coupon:
fr_FR: Sélectionner un coupon :

en: Select Payout Methods for Automatic Payouts:
fr_FR: Sélectionnez Méthodes de paiement pour les paiements automatiques :

en: Select Payout Methods to Disable Invoice Upload:
fr_FR: Sélectionnez Méthodes de paiement pour désactiver le téléchargement des factures :

en: Select Payout Methods to Schedule:
fr_FR: Sélectionnez les méthodes de paiement à planifier :

en: Select Profile:
fr_FR: Sélectionnez le profil :

en: Select QR Code Logo
fr_FR: Sélectionner le logo du code QR

en: Select Region...
fr_FR: Sélectionner la région...

en: Select State...
fr_FR: Sélectionner l'Etat...

en: Select a Campaign
fr_FR: Sélectionner une campagne

en: Select a product category to filter the products shown in the table.
fr_FR: Sélectionnez une catégorie de produits pour filtrer les produits affichés dans le tableau.

en: Select a profile...
fr_FR: Sélectionnez un profil...

en: Select a ready-made template to prefill the subject & content. This will overwrite current content.
fr_FR: Sélectionnez un modèle prêt à l'emploi pour pré-remplir le sujet et le contenu. Ce modèle remplacera le contenu actuel.

en: Select a template
fr_FR: Sélectionner un modèle

en: Select an API Provider:
fr_FR: Sélectionnez un fournisseur d’API :

en: Select an icon
fr_FR: Sélectionnez une icône

en: Select bulk action
fr_FR: Sélectionner l'action en bloc

en: Select field label:
fr_FR: Sélectionnez l’étiquette du champ :

en: Select multiple CUSTOM order statuses that for "unpaid commission" should be granted for. If you only have one, or do not have any custom statuses, turn the "multiple order statuses" option off.
fr_FR: Sélectionnez plusieurs statuts de commande PERSONNALISÉS pour lesquels la « commission impayée » doit être accordée. Si vous n’en avez qu’un seul ou si vous n’avez pas de statuts personnalisés, désactivez l’option « Statuts de commande multiples ».

en: Select the payout methods that should be eligible for automatic payouts. If an affiliate is using a different payout method, their payouts will require manual approval.
fr_FR: Sélectionnez les méthodes de paiement qui doivent être éligibles aux paiements automatiques. Si un affilié utilise une méthode de paiement différente, ses paiements devront être approuvés manuellement.

en: Select the payout methods that should be scheduled and requested automatically. If an affiliate is using a different payout method to one enabled above, their payouts will not be scheduled.
fr_FR: Sélectionnez les méthodes de paiement qui doivent être programmées et demandées automatiquement. Si un affilié utilise une méthode de paiement différente de celle activée ci-dessus, ses paiements ne seront pas programmés.

en: Select the payout methods where affiliates should NOT be able to upload invoices. Invoice upload will be hidden for these methods.
fr_FR: Sélectionnez les méthodes de paiement pour lesquelles les affiliés ne doivent PAS pouvoir télécharger de factures. Le téléchargement des factures sera masqué pour ces méthodes.

en: Select your bank account region to show the relevant fields
fr_FR: Sélectionnez la région de votre compte bancaire pour afficher les champs correspondants

en: Selected orders:
fr_FR: Commandes sélectionnées :

en: Selecting manual will disable automatic ajax saving, and instead will enable the "Save Settings" button, and you will save all settings at once.
fr_FR: Cela désactivera l’enregistrement ajax automatique et activera à la place le bouton « Enregistrer les paramètres », et vous enregistrerez tous les paramètres à la fois.

en: Send Email
fr_FR: Envoyer un courriel

en: Send Invite
fr_FR: Envoyer une invitation

en: Send Newsletter
fr_FR: Envoyer le bulletin d'information

en: Send Notification Email
fr_FR: Envoi d'un courriel de notification

en: Send SMS alerts to an admin phone number when key events occur.
fr_FR: Envoyer des alertes SMS à un numéro de téléphone administrateur lorsque des événements importants se produisent.

en: Send Test
fr_FR: Envoyer le test

en: Send Test SMS
fr_FR: Envoyer un SMS test

en: Send a Test SMS
fr_FR: Envoyer un SMS test

en: Send a custom email newsletters to all your existing affiliates directly from the plugin, with progress tracking & placeholders.
fr_FR: Envoyez une lettre d'information personnalisée à tous vos affiliés directement depuis le plugin, avec un suivi de la progression et des espaces réservés.

en: Send a custom new user account email (replaces default registration email).
fr_FR: Envoyer un e-mail personnalisé de nouveau compte d’utilisateur (remplace l’e-mail d’inscription par défaut).

en: Send a test email to verify formatting before sending to all affiliates.
fr_FR: Envoyez un courriel test pour vérifier le formatage avant de l'envoyer à tous les affiliés.

en: Send an email to admin when a new domain is added by affiliate for direct link tracking.
fr_FR: Envoyez un e-mail à l’administrateur lorsqu’un nouveau domaine est ajouté par l’affilié pour le suivi direct des liens.

en: Send an email to admin when there are 1 or more "scheduled" payout requests (this will be sent instead of multiple individual emails).
fr_FR: Envoyez un e-mail à l’administrateur lorsqu’il y a 1 ou plusieurs demandes de paiement « planifiées » (cela sera envoyé au lieu de plusieurs e-mails individuels).

en: Send an email to admin when there is a new affiliate application.
fr_FR: Envoyez un e-mail à l’administrateur lorsqu’il existe une nouvelle application associée.

en: Send an email to admin when there is a new payout request for unpaid commission.
fr_FR: Envoyez un e-mail à l’administrateur lorsqu’il y a une nouvelle demande de paiement pour commission impayée.

en: Send an email to affiliate users when their domain is accepted for Direct Link Tracking.
fr_FR: Envoyez un e-mail aux utilisateurs affiliés lorsque leur domaine est accepté pour le suivi direct des liens.

en: Send an email to affiliate users when their domain is declined for Direct Link Tracking.
fr_FR: Envoyez un e-mail aux utilisateurs affiliés lorsque leur domaine est refusé pour le suivi direct des liens.

en: Send an email to affiliate when their affiliate application is accepted.
fr_FR: Envoyez un e-mail à l’affilié lorsque sa demande d’affiliation est acceptée.

en: Send an email to affiliate when their affiliate application is declined.
fr_FR: Envoyez un e-mail à l’affilié lorsque sa demande d’affiliation est refusée.

en: Send an email to affiliate when they submit the affiliate application form.
fr_FR: Envoyez un e-mail à l’affilié lorsqu’il soumet le formulaire de demande d’affiliation.

en: Send an email to affiliates if order they referred has been cancelled, refunded, or failed. Only when status was previously "completed".
fr_FR: Envoyez un e-mail aux affiliés si la commande qu’ils ont référée a été annulée, remboursée ou a échoué. Uniquement lorsque le statut a déjà été « terminé ».

en: Send an email to affiliates when a payout request is successfully marked as paid.
fr_FR: Envoyez un e-mail aux affiliés lorsqu’une demande de paiement est marquée avec succès comme payée.

en: Send an email to affiliates whenever their coupon code is used.
fr_FR: Envoyez un e-mail aux affiliés chaque fois que leur code promo est utilisé.

en: Send an email to parent affiliate when a new affiliate signs up in their MLA network.
fr_FR: Envoyez un e-mail à l’affilié parent lorsqu’un nouvel affilié s’inscrit dans son réseau MLA.

en: Send an email to parent affiliate when a sub-affiliate refers a new order (and it is completed).
fr_FR: Envoyez un e-mail à l’affilié parent lorsqu’un sous-affilié renvoie une nouvelle commande (et qu’elle est terminée).

en: Send an email to the MLA parent affiliate when a new sub-affiliate registers via their invite link, including the application details and a link to approve or decline from their MLA dashboard.
fr_FR: Envoyer un courrier électronique à l'affilié principal LBA lorsqu'un nouveau sous-affilié s'inscrit via son lien d'invitation, y compris les détails de la demande et un lien pour approuver ou refuser à partir de son tableau de bord LBA.

en: Send an email when parent invite enters an email address to send affiliate program invitation.
fr_FR: Envoyez un e-mail lorsque l’invitation parent entre une adresse e-mail pour envoyer une invitation au programme d’affiliation.

en: Send automated SMS text messages to affiliates when key events occur, such as earning new commission or receiving a payout. Powered by Twilio.
fr_FR: Envoyez des SMS automatisés aux affiliés lorsque des événements clés se produisent, tels que l'obtention d'une nouvelle commission ou la réception d'un paiement. Développé par Twilio.

en: Send automated SMS text messages to affiliates when key events occur.
fr_FR: Envoyer des SMS automatisés aux affiliés lorsque des événements importants se produisent.

en: Send the "Affiliate Application Accepted" email to this affiliate.
fr_FR: Envoyez l'e-mail "Demande d'affiliation acceptée" à cet affilié.

en: Send the user an email
fr_FR: Envoyer un e-mail à l’utilisateur

en: Send to active affiliates with user role:
fr_FR: Envoi aux affiliés actifs ayant un rôle d'utilisateur :

en: Sending Progress
fr_FR: Envoi de l'état d'avancement

en: Sending...
fr_FR: Envoi...

en: Sensitive bank details are automatically encrypted when you define an encryption key in wp-config.php:
fr_FR: Les données bancaires sensibles sont automatiquement cryptées lorsque vous définissez une clé de cryptage dans wp-config.php :

en: Sensitive bank details for Wise payouts are being encrypted using your wp-config.php encryption key.
fr_FR: Les données bancaires sensibles pour les paiements de Wise sont cryptées à l'aide de votre clé de cryptage wp-config.php.

en: Sent %1$d / %2$d
fr_FR: Envoyé %1$d / %2$d

en: Sent to the affiliate when they successfully submit a payout request.
fr_FR: Envoyé à l'affilié lorsqu'il soumet avec succès une demande de paiement.

en: Sent to:
fr_FR: Envoyé à :

en: Sent when a commission payout is marked as paid.
fr_FR: Envoyé lorsqu'un paiement de commission est marqué comme payé.

en: Sent when a referred order is cancelled, refunded, or failed.
fr_FR: Envoyé lorsqu'une commande référencée est annulée, remboursée ou échouée.

en: Sent when an affiliate earns commission from a new order.
fr_FR: Envoyé lorsqu'un affilié perçoit une commission sur une nouvelle commande.

en: Sent when an affiliate registration application is approved by an admin.
fr_FR: Envoyé lorsqu'une demande d'inscription d'un affilié est approuvée par un administrateur.

en: Serif
fr_FR: Empattement

en: Set New Commission Rates
fr_FR: Fixer de nouveaux taux de commission

en: Set Your Commission Rates
fr_FR: Définissez vos taux de commission

en: Set a custom referrer for orders.
fr_FR: Définissez un référent personnalisé pour les commandes.

en: Set a different user role for pending affiliate users.
fr_FR: Définissez un rôle d’utilisateur différent pour les utilisateurs affiliés en attente.

en: Set a threshold on the maximum amount that can be paid automatically. Any payout requests above this amount will require manual approval.
fr_FR: Définissez un seuil sur le montant maximum qui peut être payé automatiquement. Toute demande de paiement supérieure à ce montant nécessitera une approbation manuelle.

en: Set an expiration date for this reward. Leave empty for no expiration date.
fr_FR: Définissez une date d’expiration pour cette récompense. Laissez vide sans date d’expiration.

en: Set custom "flexible commission" amounts for each individual coupon, product, category, or user group/role.
fr_FR: Définissez des montants de « commission flexible » personnalisés pour chaque rôle d’utilisateur individuel.

en: Set custom MLA commission rates for this specific user. These override both global and group rates. Leave empty to use group or global rates.
fr_FR: Définir des taux de commission LBA personnalisés pour cet utilisateur spécifique. Ces taux sont prioritaires sur les taux globaux et les taux de groupe. Laissez le champ vide pour utiliser les taux de groupe ou les taux globaux.

en: Set custom MLA tier commission rates for this group. These will override the global MLA tier rates for affiliates in this group.
fr_FR: Définir des taux de commission LBA personnalisés pour ce groupe. Ces taux remplaceront les taux de commission LBA globaux pour les affiliés de ce groupe.

en: Set custom commission per affiliate / coupon.
fr_FR: Définissez une commission personnalisée par affilié / coupon.

en: Set custom commission per product.
fr_FR: Définissez une commission personnalisée par produit.

en: Set custom commission settings for this group.
fr_FR: Définissez des paramètres de commission personnalisés pour ce groupe.

en: Set new commission rates for the affiliate coupon
fr_FR: Définir de nouveaux taux de commission pour le coupon d’affiliation

en: Set the affiliate invite URL variable that will be used in your site URL to identify the referrer and parent affiliate for that user.
fr_FR: Définissez la variable d’URL d’invitation d’affilié qui sera utilisée dans l’URL de votre site pour identifier le référent et l’affilié parent de cet utilisateur.

en: Set the custom commission rates for each user role below (this is the role of the affiliate user). Leave empty to use default rates.
fr_FR: Définissez les taux de commission personnalisés pour chaque rôle d’utilisateur ci-dessous (il s’agit du rôle de l’utilisateur affilié). Laissez vide pour utiliser les taux par défaut.

en: Set the primary referral coupon for this order. This will override all other settings, as the default and only coupon that will earn commission from this order.
fr_FR: Définissez le coupon de parrainage principal pour cette commande. Cela remplacera tous les autres paramètres, comme le coupon par défaut et le seul qui gagnera une commission à partir de cette commande.

en: Set the referral URL variable that will be used in your site URL to identify the referrer and to automatically apply that coupon, and track clicks.
fr_FR: Définissez la variable d’URL de référence qui sera utilisée dans l’URL de votre site pour identifier le référent et appliquer automatiquement ce coupon, et suivre les clics.

en: Set the referral URL variable that will be used to identify the campaign.
fr_FR: Définissez la variable d’URL de référence qui sera utilisée pour identifier la campagne.

en: Set to "0" for permanent lifetime commission with no expiry time.
fr_FR: Définissez sur « 0 » pour une commission à vie permanente sans délai d’expiration.

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Settings & Customization
fr_FR: Paramètres et personnalisation

en: Settings Saved
fr_FR: Paramètres enregistrés

en: Settings not saving correctly? Switch saving mode
fr_FR: Les paramètres ne sont pas sauvegardés correctement ? Changer de mode d'enregistrement

en: Settings not saving? Try disabling "legacy" saving, or increasing your PHP "max_input_vars" in your hosting configuration to 1000 or higher (currently %s).
fr_FR: Les paramètres ne sont pas enregistrés ? Essayez de désactiver l’enregistrement « hérité », ou d’augmenter votre « max_input_vars » PHP dans votre configuration d’hébergement à 1000 ou plus (actuellement %s).

en: Settings updated successfully.
fr_FR: Les paramètres ont été mis à jour avec succès.

en: Setup
fr_FR: Coup monté

en: Setup Checklist
fr_FR: Liste de contrôle de l'installation

en: Setup Guide
fr_FR: Guide d’installation

en: Setup Guide – How to get started!
fr_FR: Guide d’installation - Comment commencer!

en: Setup Instructions & Security Info
fr_FR: Instructions d'installation et informations de sécurité

en: Setup Wizard
fr_FR: Assistant d’installation

en: Setup Wizard Complete!
fr_FR: Assistant d’installation terminé!

en: Setup a CAPTCHA on your affiliate registration form to help prevent spam.
fr_FR: Configurez Google reCAPTCHA sur votre formulaire d’inscription d’affilié pour aider à prévenir le spam.

en: Setup your commission payout methods and settings on the <a href="%s" target="_blank">payouts settings page</a>. You can pay your affiliates via PayPal, Stripe, or Store Credit, and even automate payouts to be paid automatically on a scheduled basis.
fr_FR: Configurez vos méthodes et paramètres de paiement des commissions sur la page <a href="%s" target="_blank">paramètres de paiement</a>. Vous pouvez payer vos affiliés via PayPal, Stripe ou Store Credit, et même automatiser les paiements pour qu'ils soient effectués automatiquement sur une base programmée.

en: Share on
fr_FR: Partager sur

en: Shipping
fr_FR: Livraison

en: Short URL
fr_FR: URL courte

en: Short URL Generator (Referral URL)
fr_FR: Générateur d’URL courte (URL de référence)

en: Short URLs
fr_FR: URL courtes

en: Shortlink Slug
fr_FR: Limace à liaison courte

en: Shortlinks are stored as a custom post type and can be viewed in "Short URLs" menu link under "Coupon Affiliates" in the admin area (visible when enabled).
fr_FR: Les liens courts sont stockés en tant que type de publication personnalisé et peuvent être consultés dans le lien du menu « URL courtes » sous « Coupons affiliés » dans la zone d’administration (visible lorsqu’il est activé).

en: Show
fr_FR: Montrer

en: Show "% Change" Column.
fr_FR: Afficher la colonne « % de variation ».

en: Show "Account Details" section in the "Settings" tab.
fr_FR: Affichez la section « Détails du compte » dans l’onglet « Paramètres ».

en: Show "Affiliate Info" Column in orders list.
fr_FR: Afficher la colonne « Informations sur l’affilié » dans la liste des commandes.

en: Show "Affiliate Info" widget in single orders.
fr_FR: Afficher le widget « Informations sur l’affilié » en commandes uniques.

en: Show "Commission Earnings" summary with toggles.
fr_FR: Afficher le résumé « Gains de commission » avec bascules.

en: Show "Commission Graphs".
fr_FR: Afficher « Graphiques de la Commission ».

en: Show "Commission Payouts" summary.
fr_FR: Afficher le résumé « Paiements de commission ».

en: Show "Commission Per Product" Column
fr_FR: Afficher la colonne « Commission par produit »

en: Show "Commission Rate" Column
fr_FR: Afficher la colonne « Taux de commission »

en: Show "Commission" Column.
fr_FR: Afficher la colonne « Commission ».

en: Show "Confirm Password" Field
fr_FR: Afficher le champ « Confirmer le mot de passe »

en: Show "Coupon Info" summary.
fr_FR: Afficher le résumé « Informations sur le coupon ».

en: Show "Coupons" Column.
fr_FR: Afficher la colonne « Coupons ».

en: Show "Creatives" tab
fr_FR: Afficher l'onglet "Créatifs

en: Show "Discounts" Column.
fr_FR: Afficher la colonne « Remises ».

en: Show "ID" Column
fr_FR: Afficher la colonne « ID »

en: Show "Image" Column
fr_FR: Afficher la colonne « Image »

en: Show "Invite" tab.
fr_FR: Afficher l’onglet « Inviter ».

en: Show "Landing Pages" section on coupon affiliate dashboard.
fr_FR: Afficher la section « Pages de destination » sur le tableau de bord des affiliés de coupons.

en: Show "Latest Referrals" summary.
fr_FR: Afficher le résumé « Dernières références ».

en: Show "MLA Commission" Column.
fr_FR: Afficher la colonne « Commission MLA ».

en: Show "MLA Dashboard" link on the main coupon affiliate dashboard.
fr_FR: Afficher le lien « MLA Dashboard » sur le tableau de bord principal de l’affiliation des coupons.

en: Show "Month" Column.
fr_FR: Afficher la colonne « Mois ».

en: Show "More" Column (Toggle for products summary/list).
fr_FR: Afficher la colonne « Plus » (basculer pour le résumé/la liste des produits).

en: Show "Network" tab.
fr_FR: Afficher l’onglet « Réseau ».

en: Show "Order Count" Column.
fr_FR: Afficher la colonne « Nombre de commandes ».

en: Show "Orders" tab
fr_FR: Afficher l'onglet "Commandes

en: Show "Orders" tab.
fr_FR: Afficher l’onglet « Commandes ».

en: Show "Payouts" tab
fr_FR: Afficher l'onglet "Paiements

en: Show "Payouts" tab.
fr_FR: Afficher l’onglet « Paiements ».

en: Show "Phone Number" field on the affiliate registration form
fr_FR: Afficher le champ "Numéro de téléphone" dans le formulaire d'inscription de l'affilié

en: Show "Product Price" Column
fr_FR: Afficher la colonne « Prix du produit »

en: Show "Product" Column
fr_FR: Afficher la colonne « Produit »

en: Show "Refer" tab
fr_FR: Afficher l'onglet "Référence

en: Show "Referral Commission" Column.
fr_FR: Afficher la colonne « Commission de parrainage ».

en: Show "Referral Link" Column
fr_FR: Afficher la colonne « Lien de parrainage »

en: Show "Request Payout" button
fr_FR: Afficher le bouton "Demande de paiement

en: Show "Request Payout" button on affiliate dashboard.
fr_FR: Affichez le bouton « Demander un paiement » sur le tableau de bord de l’affilié.

en: Show "SMS Phone Number" field on the affiliate dashboard settings tab
fr_FR: Afficher le champ "Numéro de téléphone SMS" dans l'onglet des paramètres du tableau de bord de l'affilié

en: Show "Send Email" Button
fr_FR: Afficher le bouton « Envoyer un e-mail »

en: Show "Settings" tab.
fr_FR: Afficher l’onglet « Paramètres ».

en: Show "Stats" tab
fr_FR: Afficher l'onglet "Stats

en: Show "Status" dropdown filter.
fr_FR: Afficher le filtre déroulant « Statut ».

en: Show "Store Credit" column on admin users list?
fr_FR: Afficher la colonne « Crédit de magasin » dans la liste des utilisateurs administrateurs?

en: Show "Sub-Affiliates" tab.
fr_FR: Afficher l’onglet « Sous-affiliés ».

en: Show "Summary" tab.
fr_FR: Afficher l’onglet « Résumé ».

en: Show "Tier" Column.
fr_FR: Afficher la colonne « Niveau ».

en: Show "Total Commission" Column.
fr_FR: Afficher la colonne « Commission totale ».

en: Show "Total Commission" box.
fr_FR: Afficher la case « Commission totale ».

en: Show "Total Discounts" box.
fr_FR: Afficher la case « Total des remises ».

en: Show "Total Sales" Column.
fr_FR: Affichez la colonne « Ventes totales ».

en: Show "Total Sales" box.
fr_FR: Afficher la case « Total des ventes ».

en: Show "Total" Column.
fr_FR: Afficher la colonne « Total ».

en: Show "User" Column.
fr_FR: Afficher la colonne « Utilisateur ».

en: Show "View Dashboard" Button
fr_FR: Afficher le bouton « Afficher le tableau de bord »

en: Show "View Full Dashboard" button
fr_FR: Afficher le bouton "Afficher le tableau de bord complet

en: Show "Your Commission" Column.
fr_FR: Affichez la colonne « Votre commission ».

en: Show "shipping" costs column.
fr_FR: Afficher la colonne « frais d’expédition ».

en: Show All Product Variations
fr_FR: Afficher toutes les variantes de produits

en: Show Apply Button
fr_FR: Afficher le bouton Appliquer

en: Show Close Button
fr_FR: Afficher le bouton de fermeture

en: Show Copy Button
fr_FR: Afficher le bouton de copie

en: Show Coupon Code
fr_FR: Afficher le code de réduction

en: Show Dark Mode Toggle
fr_FR: Afficher la bascule du mode sombre

en: Show Dismiss Button
fr_FR: Bouton "Montrer" - "Rejeter

en: Show Gravatar in the "Settings" tab.
fr_FR: Afficher Gravatar dans l’onglet « Paramètres ».

en: Show Icon
fr_FR: Afficher l'icône

en: Show List
fr_FR: Liste des spectacles

en: Show MLA tier "Rates" tab.
fr_FR: Afficher l'onglet "Tarifs" du niveau MLA.

en: Show Payment Details Field
fr_FR: Afficher le champ Détails du paiement

en: Show Profile Image (Gravatar)
fr_FR: Afficher l’image de profil (Gravatar)

en: Show Search Field
fr_FR: Afficher le champ de recherche

en: Show Settings
fr_FR: Afficher les paramètres

en: Show WooCommerce login form on affiliate dashboard page when users are logged out.
fr_FR: Afficher le formulaire de connexion WooCommerce sur la page du tableau de bord des affiliés lorsque les utilisateurs sont déconnectés.

en: Show a "join our affiliate program" checkbox on the store checkout.
fr_FR: Affichez une case à cocher « rejoindre notre programme d’affiliation » sur le paiement du magasin.

en: Show a message on the same page.
fr_FR: Afficher un message sur la même page.

en: Show a payouts summary of the "Unpaid Commission", "Pending Payments", "Completed Payments".
fr_FR: Afficher un résumé des paiements des « Commissions impayées », « Paiements en attente », « Paiements effectués ».

en: Show a summary of the 5 latest orders/referrals on the "Statistics" tab.
fr_FR: Affichez un résumé des 5 dernières commandes/références dans l’onglet « Statistiques ».

en: Show a table of the commission rates earned for that specific affiliate/coupon, on each individual product.
fr_FR: Montrez un tableau des taux de commission gagnés pour cet affilié/coupon spécifique, sur chaque produit individuel.

en: Show a table with a monthly summary of orders for the coupon, with total sales, commission, and more.
fr_FR: Affichez un tableau avec un résumé mensuel des commandes pour le coupon, avec le total des ventes, des commissions, etc.

en: Show a toggle switch on the affiliate dashboard that allows users to switch between light and dark mode.
fr_FR: Afficher un interrupteur sur le tableau de bord de l'affilié qui permet aux utilisateurs de basculer entre le mode clair et le mode foncé.

en: Show an "export to excel" button for the "monthly summary" and "recent orders" tables.
fr_FR: Affichez un bouton « exporter vers Excel » pour les tableaux « récapitulatif mensuel » et « commandes récentes ».

en: Show customer "city".
fr_FR: Afficher la « ville » du client.

en: Show customer "country".
fr_FR: Afficher le « pays » du client.

en: Show customer "first name".
fr_FR: Afficher le « prénom » du client.

en: Show customer "last name".
fr_FR: Afficher le « nom de famille » du client.

en: Show discounted price (with coupon)
fr_FR: Afficher le prix réduit (avec coupon)

en: Show for logged in users.
fr_FR: S'affiche pour les utilisateurs connectés.

en: Show for logged out users.
fr_FR: Afficher pour les utilisateurs déconnectés.

en: Show full coupon page info automatically, if there is only one coupon.
fr_FR: Afficher automatiquement les informations complètes de la page du coupon, s’il n’y a qu’un seul coupon.

en: Show full price (before discount)
fr_FR: Afficher le plein tarif (avant réduction)

en: Show icons on the affiliate dashboard tabs.
fr_FR: Afficher les icônes dans les onglets du tableau de bord des affiliés.

en: Show login form on affiliate dashboard.
fr_FR: Afficher le formulaire de connexion sur le tableau de bord de l'affilié.

en: Show login form on affiliate portal
fr_FR: Afficher le formulaire de connexion sur le portail d'affiliation

en: Show login form on affiliate portal.
fr_FR: Afficher le formulaire de connexion sur le portail d'affiliation.

en: Show logout link on affiliate dashboard (top right).
fr_FR: Afficher le lien de déconnexion sur le tableau de bord des affiliés (en haut à droite).

en: Show on Mobile Devices
fr_FR: Afficher sur les appareils mobiles

en: Show on all pages
fr_FR: Afficher sur toutes les pages

en: Show on specific pages
fr_FR: Afficher sur des pages spécifiques

en: Show order "ID".
fr_FR: Afficher l’ordre « ID ».

en: Show order "date".
fr_FR: Afficher la commande « date ».

en: Show order "discount".
fr_FR: Afficher la commande « remise ».

en: Show order "status".
fr_FR: Afficher l’ordre « statut ».

en: Show order "tax" column.
fr_FR: Afficher la colonne « taxe » de la commande.

en: Show order "time".
fr_FR: Afficher l’ordre « time ».

en: Show order "total".
fr_FR: Afficher l’ordre « total ».

en: Show order status totals below the table.
fr_FR: Afficher les totaux d’état des commandes sous le tableau.

en: Show products summary/list for orders ("MORE" column).
fr_FR: Afficher le résumé/la liste des produits pour les commandes (colonne « PLUS »).

en: Show registration form on affiliate dashboard.
fr_FR: Afficher le formulaire d'inscription sur le tableau de bord de l'affilié.

en: Show registration form on affiliate portal
fr_FR: Afficher le formulaire d'inscription sur le portail des affiliés

en: Show registration form on affiliate portal.
fr_FR: Afficher le formulaire d'inscription sur le portail des affiliés.

en: Show some nice line graphs on the statistics tab of the affiliate dashboard.
fr_FR: Affichez de jolis graphiques linéaires dans l’onglet statistiques du tableau de bord des affiliés.

en: Show the combined totals for all orders within the selected date range.
fr_FR: Affichez les totaux combinés pour toutes les commandes dans la plage de dates sélectionnée.

en: Show username on affiliate dashboard (top right).
fr_FR: Afficher le nom d’utilisateur sur le tableau de bord de l’affilié (en haut à droite).

en: Show/enable custom translation settings (discontinued - not recommended).
fr_FR: Afficher/activer les paramètres de traduction personnalisés (abandonné - non recommandé).

en: Showing coupons where
fr_FR: Afficher les coupons où

en: Showing coupons where sales have
fr_FR: Affichage des coupons là où les ventes ont

en: Showing the most recent 100 activities. View the full activity log for more details.
fr_FR: Affiche les 100 activités les plus récentes. Voir le journal d'activité complet pour plus de détails.

en: Shown on the cart/checkout page when they have credit available to spend.
fr_FR: Affiché sur la page du panier / paiement lorsqu’ils ont du crédit disponible à dépenser.

en: Sidebar Background
fr_FR: Arrière-plan de la barre latérale

en: Sidebar Link Hover
fr_FR: Survol du lien de la barre latérale

en: Signup Promo Page
fr_FR: Page promotionnelle d’inscription

en: Signup Promo Page Generator
fr_FR: Générateur de pages promotionnelles d’inscription

en: Signup for a free "APILayer" account to get your API key
fr_FR: Inscrivez-vous pour un compte « APILayer » gratuit pour obtenir votre clé API

en: Signup for a free "Exchangerates API" account to get your API key
fr_FR: Inscrivez-vous pour un compte gratuit « Exchangerates API » pour obtenir votre clé API

en: Simply add the %s shortcode to a new page, then select the page from the dropdown below.
fr_FR: Ajoutez simplement le shortcode %s à une nouvelle page, puis sélectionnez la page dans la liste déroulante ci-dessous.

en: Singapore
fr_FR: Singapour

en: Single Order: Contains Specific Product
fr_FR: Commande unique : Contient un produit spécifique

en: Single Order: Contains Specific product
fr_FR: Commande unique : Contient un produit spécifique

en: Single Order: Number of Products
fr_FR: Commande unique : nombre de produits

en: Single Order: Referred Order Total
fr_FR: Commande unique : Total de la commande référencée

en: Site Key
fr_FR: Clé de site

en: Site home URL
fr_FR: URL d'accueil du site

en: Size:
fr_FR: Taille:

en: Skip Setup Wizard / Go To Settings Page
fr_FR: Ignorer l’assistant d’installation / Aller à la page Paramètres

en: Skipped %s - coupon already exists.
fr_FR: Skipped %s - coupon déjà existant.

en: Slide Down
fr_FR: Glisser vers le bas

en: Slide Up
fr_FR: Glisser vers le haut

en: Slovakia
fr_FR: Slovaquie

en: Slovenia
fr_FR: Slovénie

en: Small
fr_FR: Petit

en: Small (8px)
fr_FR: Petit (8px)

en: Small Widget
fr_FR: Petit widget

en: Small Widget Settings
fr_FR: Paramètres du petit widget

en: Smiley Face
fr_FR: Visage souriant

en: So for example, if order amount is $100 and the main affiliate rate is 50%, then the main affiliate earns $50. If the tier 1 commission is set to 10%, the tier 1 commission would be $5.
fr_FR: Ainsi, par exemple, si le montant de la commande est de 100 $ et que le taux d’affiliation principal est de 50 %, l’affilié principal gagne 50 $. Si la commission de niveau 1 est fixée à 10 %, la commission de niveau 1 sera de 5 $.

en: So for example, if the total order amount is $100, and the tier 1 commission is set to 10%, the tier commission would be $10.
fr_FR: Ainsi, par exemple, si le montant total de la commande est de 100 $ et que la commission de niveau 1 est fixée à 10 %, la commission de niveau sera de 10 $.

en: Social Sharing (Referral URL)
fr_FR: Partage social (URL de référence)

en: Social Sharing Buttons
fr_FR: Boutons de partage social

en: Some items were skipped:
fr_FR: Certains éléments ont été omis :

en: Sorry, only new customers can use this coupon code.
fr_FR: Désolé, seuls les nouveaux clients peuvent utiliser ce code promo.

en: Sorry, this affiliate coupon can only be used after visiting the affiliate referral link.
fr_FR: Désolé, ce coupon d'affiliation ne peut être utilisé qu'après avoir visité le lien de référence de l'affilié.

en: Sorry, this coupon is not assigned to you.
fr_FR: Désolé, ce coupon ne vous est pas attribué.

en: Sorry, this coupon is not assigned to you. You can only edit your own account details.
fr_FR: Désolé, ce coupon ne vous est pas attribué. Vous ne pouvez modifier que les détails de votre propre compte.

en: Sorry, this domain is already being used.
fr_FR: Désolé, ce domaine est déjà utilisé.

en: Sorry, this domain is invalid. Please try again.
fr_FR: Désolé, ce domaine n’est pas valide. Veuillez réessayer.

en: Sorry, this domain is not allowed.
fr_FR: Désolé, ce domaine n’est pas autorisé.

en: Sorry, this is not your coupon affiliate dashboard.
fr_FR: Désolé, il ne s’agit pas de votre tableau de bord d’affiliation de coupon.

en: Sorry, this is not your coupon. Only the user assigned to this coupon can update the payment details for this coupon.
fr_FR: Désolé, ce n’est pas votre coupon. Seul l’utilisateur affecté à ce coupon peut mettre à jour les détails de paiement de ce coupon.

en: Sorry, this statement is not linked to your account.
fr_FR: Désolé, cette déclaration n’est pas liée à votre compte.

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
fr_FR: Désolé, vous n'êtes pas autorisé à accéder à cette page.

en: Sorry, you are not currently allowed to apply as an %s.
fr_FR: Désolé, vous n’êtes actuellement pas autorisé à postuler en tant qu’affilié.

en: Sorry, you can only use one affiliate coupon per order.
fr_FR: Désolé, vous ne pouvez utiliser qu’un seul coupon d’affiliation par commande.

en: Sorry, you can't use this coupon code or it has expired.
fr_FR: Désolé, vous ne pouvez pas utiliser ce code de coupon ou il a expiré.

en: Sorry, you can't use this coupon code.
fr_FR: Désolé, vous ne pouvez pas utiliser ce code de réduction.

en: Sorry, you can't use your own affiliate coupon code '%s'.
fr_FR: Désolé, vous ne pouvez pas utiliser votre propre code de coupon affilié '%s'.

en: Sorry, you can't use your own affiliate coupon code.
fr_FR: Désolé, vous ne pouvez pas utiliser votre propre code de coupon d’affiliation.

en: Sorry, you do not have permission to view the MLA dashboard for user:
fr_FR: Désolé, vous n’avez pas l’autorisation de via le tableau de bord MLA pour l’utilisateur :

en: Sorry, you do not have permission to view the MLA dashboard.
fr_FR: Désolé, vous n’êtes pas autorisé à afficher le tableau de bord MLA.

en: Sort
fr_FR: Trier

en: Sort By...
fr_FR: Trier par...

en: Sort Code
fr_FR: Code de tri

en: Sort by...
fr_FR: Trier par...

en: South Africa
fr_FR: Afrique du Sud

en: Spain
fr_FR: Espagne

en: Sparkles
fr_FR: Étincelles

en: Specific Pages (URLs)
fr_FR: Pages spécifiques (URL) :

en: Specific User ID:
fr_FR: Nom d’utilisateur spécifique :

en: Spend Limits
fr_FR: Limites de dépenses

en: Square (0px)
fr_FR: Carré (0px)

en: Star
fr_FR: Étoile

en: Start
fr_FR: commencer

en: Start Date:
fr_FR: Date de début :

en: Start your FREE 7 Day Trial
fr_FR: Commencez votre essai GRATUIT de 7 jours

en: State
fr_FR: État

en: Statement
fr_FR: déclaration

en: Statement Details
fr_FR: Détails de la déclaration

en: Statement Footer Image (Logo/Signature)
fr_FR: Image de pied de page de la déclaration (logo/signature)

en: Statement Footer Text
fr_FR: Texte du pied de page de l’instruction

en: Statement Header Image (Logo)
fr_FR: Image d’en-tête d’instruction (logo)

en: Statement Settings
fr_FR: Paramètres du relevé

en: Statements
fr_FR: Déclarations

en: Statistics
fr_FR: statistiques

en: Statistics Overview
fr_FR: Aperçu des statistiques

en: Statistics Text Alignment
fr_FR: Alignement du texte des statistiques

en: Statistics Update Required
fr_FR: Mise à jour des statistiques requise

en: Stats
fr_FR: Statistiques

en: Stats Tab Custom Text
fr_FR: Texte personnalisé de l'onglet Stats

en: Status
fr_FR: statut

en: Status unknown
fr_FR: Statut inconnu

en: Status:
fr_FR: Statut :

en: Statuses
fr_FR: Statuts

en: Stop "unpaid commission" from being earned for non-affiliate coupons.
fr_FR: Arrêtez de gagner des « commissions impayées » pour les coupons non affiliés.

en: Store Credit
fr_FR: Crédit en magasin

en: Store Credit / Wallet
fr_FR: Crédit / Portefeuille en magasin

en: Store Credit Balance
fr_FR: Solde créditeur du magasin

en: Store Credit Discount
fr_FR: Rabais sur le crédit en magasin

en: Store Credit Payouts
fr_FR: Paiements de crédit en magasin

en: Store cookie for how many days?
fr_FR: Stocker les cookies pendant combien de jours

en: Store cookies for MLA referral links (recommended).
fr_FR: Stocker des cookies pour les liens de référence MLA (recommandé).

en: Store cookies for domain link tracking and blacklists.
fr_FR: Stocker des cookies pour le suivi des liens de domaine et les listes noires.

en: Store cookies for referral links (recommended).
fr_FR: Stocker des cookies pour les liens de référence (recommandé).

en: Store credit payouts will allow affiliates to have commission paid out into a "wallet" which they can then use as a discount to purchase items/products from your shop.
fr_FR: Les paiements de crédit en magasin permettront aux affiliés d’avoir une commission versée dans un « portefeuille » qu’ils pourront ensuite utiliser pour acheter des articles / produits dans votre boutique.

en: Store this key securely! If you lose it, all encrypted bank details will be permanently unrecoverable.
fr_FR: Conservez cette clé en toute sécurité ! Si vous la perdez, toutes les données bancaires cryptées seront définitivement irrécupérables.

en: Store visitors "IP Address" for referral clicks, instead of a random ID.
fr_FR: Stockez l'« adresse IP » des visiteurs pour les clics de référence, au lieu d’un identifiant aléatoire.

en: Store your encryption key securely! If lost, encrypted bank details become permanently unrecoverable.
fr_FR: Conservez votre clé de cryptage en toute sécurité ! En cas de perte, les données bancaires cryptées deviennent définitivement irrécupérables.

en: Strict Fraud Prevention
fr_FR: Prévention stricte de la fraude

en: Stripe
fr_FR: Raie

en: Stripe Account Label
fr_FR: Étiquette de compte Stripe

en: Stripe Connect Account
fr_FR: Compte Stripe Connect

en: Stripe Connect Account (TEST MODE)
fr_FR: Compte Stripe Connect (MODE TEST)

en: Stripe Connect Account Type
fr_FR: Type de compte Stripe Connect

en: Stripe Connect Account Type (TEST MODE)
fr_FR: Type de compte Stripe Connect (MODE TEST)

en: Stripe Payouts
fr_FR: Paiements Stripe

en: Stripe Payouts payment method will allow you to one-click pay your affiliates directly into their Stripe / bank account.
fr_FR: La méthode de paiement Stripe Payouts vous permettra de payer en un clic vos affiliés directement sur leur compte Stripe / bancaire.

en: Style #1 - Basic (Legacy)
fr_FR: Style #1 - Basique (Héritage)

en: Style #1 - Default
fr_FR: Style #1 - Par défaut

en: Style #2 - Full Width (Modern)
fr_FR: Style #2 - Pleine largeur (Moderne)

en: Style #2 - Modern (Bold)
fr_FR: Style #2 - Moderne (Gras)

en: Style #3 - Modern (Compact)
fr_FR: Style #3 - Moderne (Compact)

en: Sub-Affiliate Registrations
fr_FR: Inscriptions des sous-affiliés

en: Sub-Affiliates
fr_FR: Sous-affiliés

en: Sub-affiliate summary
fr_FR: Résumé des sous-affiliés

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: Submit Application
fr_FR: Soumettre la demande

en: Submit MLA Payout Requests
fr_FR: Soumettre des demandes de paiement LBA

en: Submit Payout Requests
fr_FR: Envoyer des demandes de paiement

en: Submit a feature request.
fr_FR: Envoyez une demande de fonctionnalité.

en: Subscribe to Affiliate Newsletters
fr_FR: S'abonner aux bulletins d'information des affiliés

en: Subscription Renewal Order
fr_FR: Commande de renouvellement d’abonnement

en: Subscription Renewal Settings
fr_FR: Paramètres de renouvellement d’abonnement

en: Subscriptions
fr_FR: Abonnements

en: Subscriptions (Recurring Referrals)
fr_FR: Abonnements (références récurrentes)

en: Subtitle shown in the benefits section for non-affiliates.
fr_FR: Sous-titre figurant dans la section des prestations pour les non-affiliés.

en: Subtotal
fr_FR: sous-total

en: Success
fr_FR: Succès

en: Success! Redirecting
fr_FR: succès! Redirection

en: Successfully paid to affiliate.
fr_FR: Payé avec succès à l'affilié.

en: Summary
fr_FR: Résumé

en: Support
fr_FR: Soutien

en: Support Documentation
fr_FR: Documentation d'appui

en: Supported merge tags
fr_FR: Balises de fusion prises en charge

en: Sweden
fr_FR: Suède

en: Switzerland
fr_FR: Suisse

en: System Default
fr_FR: Défaut du système

en: Tab Colours
fr_FR: Couleurs de l’onglet

en: Tab Custom Text
fr_FR: Onglet Texte personnalisé

en: Tab Icon:
fr_FR: Icône de l’onglet :

en: Tab Visibility
fr_FR: Visibilité des onglets

en: Table Header & Footer
fr_FR: En-tête et pied de page du tableau

en: Tabs
fr_FR: Onglets

en: Tabs Border Radius
fr_FR: Onglets Rayon de bordure

en: Tabs Font Size
fr_FR: Taille de la police des onglets

en: Tabs Hover
fr_FR: Tabulations

en: Tabs Size / Padding
fr_FR: Taille des onglets / Remplissage

en: Tabs Style
fr_FR: Style d’onglets

en: Tag
fr_FR: Étiquette

en: Tax
fr_FR: Taxe

en: Tax Number
fr_FR: Numéro d’identification fiscale

en: Tax Rate
fr_FR: Taux d’imposition

en: Tax Settings
fr_FR: Paramètres fiscaux

en: Tax/VAT Calculations
fr_FR: Calcul des taxes/TVA

en: Tax/VAT Number
fr_FR: Numéro de taxe/TVA

en: Taxes
fr_FR: Impôts

en: Template
fr_FR: Modèle

en: Template Coupon
fr_FR: Modèle de coupon

en: Template Coupon Code
fr_FR: Modèle de code promo

en: Template Coupons
fr_FR: Coupons de modèle

en: Template Gift Coupon Code:
fr_FR: Code promo cadeau modèle :

en: Template coupon "%s" not found.
fr_FR: Le modèle de coupon "%s" n'a pas été trouvé.

en: Template coupon code:
fr_FR: Modèle de code promo:

en: Template coupon created.
fr_FR: Modèle de coupon créé.

en: Template coupons this user role is assigned to:
fr_FR: Coupons de modèle auxquels ce rôle d’utilisateur est attribué :

en: Terms & Conditions Generator
fr_FR: Générateur de termes et conditions

en: Terms & Conditions Generator Tool
fr_FR: Outil de génération de conditions générales

en: Terms and Conditions Acceptance Checkbox
fr_FR: Case à cocher d’acceptation des conditions générales

en: Terms and Conditions Generator
fr_FR: Conditions générales Générateur

en: Terms and Conditions Page Generator
fr_FR: Générateur de pages de termes et conditions

en: Test Newsletter
fr_FR: Bulletin d'information sur les tests

en: Test Phone Number (E.164 format):
fr_FR: Numéro de téléphone de test (format E.164) :

en: Test User
fr_FR: Utilisateur test

en: Test sent!
fr_FR: Test envoyé !

en: Text
fr_FR: SMS

en: Text Area Field
fr_FR: Champ Zone de texte

en: Text Color
fr_FR: Couleur du texte

en: Text Field
fr_FR: Champ de texte

en: Text color for the main floating button.
fr_FR: Couleur du texte du bouton flottant principal.

en: Text shown next to the users store credit balance.
fr_FR: Texte affiché à côté du solde créditeur du magasin des utilisateurs.

en: Text shown on the floating button for users who are already affiliates.
fr_FR: Texte affiché sur le bouton flottant pour les utilisateurs qui sont déjà affiliés.

en: Text shown on the floating button for users who are not yet affiliates.
fr_FR: Texte affiché sur le bouton flottant pour les utilisateurs qui ne sont pas encore affiliés.

en: Text:
fr_FR: SMS:

en: Thank You – We Hit a New Milestone Together
fr_FR: Merci - Nous avons franchi une nouvelle étape ensemble

en: The "%s" coupon already exists. Please try again with a different coupon code.
fr_FR: Le coupon « %s » existe déjà. Veuillez réessayer avec un code promo différent.

en: The "Affiliate Portal" is an alternative to the normal "affiliate dashboard" page.
fr_FR: Le « Portail d’affiliation » est une alternative à la page normale « Tableau de bord d’affilié ».

en: The "Processing Commission" will be displayed in the "Payouts" tab as a small notice just above the "Unpaid Commission" amount.
fr_FR: La "Commission de traitement" sera affichée dans l'onglet "Paiements" sous la forme d'une petite note juste au-dessus du montant de la "Commission non payée".

en: The "Store Credit" payout method needs to be enabled to use this reward.
fr_FR: Le mode de paiement « Crédit en magasin » doit être activé pour utiliser cette récompense.

en: The "template coupon" you have set does not exist. Please make sure you have created it, and entered the exact name in the settings.
fr_FR: Le « modèle de coupon » que vous avez défini n’existe pas. Assurez-vous de l’avoir créé et d’avoir entré le nom exact dans les paramètres.

en: The "unpaid commission" meets the required payment threshold.
fr_FR: La « commission impayée » atteint le seuil de paiement requis.

en: The %1$s application was automatically accepted.
fr_FR: La demande %1$s a été automatiquement acceptée.

en: The %1$s user did not exist, so a new user account has been created, and details sent to their email.
fr_FR: L'utilisateur %1$s n'existait pas, un nouveau compte utilisateur a donc été créé et les détails ont été envoyés à son adresse électronique.

en: The %s user %s has been successfully added.
fr_FR: L’utilisateur affilié %s a été ajouté avec succès.

en: The %s user has been successfully added.
fr_FR: L’utilisateur affilié a été ajouté avec succès.

en: The APILayer free plan should support all base currencies and 100 requests/month which is all that is required.
fr_FR: Actuellement, le plan gratuit APILayer prend en charge toutes les devises de base et 1000 demandes / mois, ce qui est tout ce qui est requis.

en: The IP address will be stored in the "clicks" database table. The IP address is only used to check if a click has already been tracked for that visitor.
fr_FR: L’adresse IP sera stockée dans la table de base de données « clics ». L’adresse IP n’est utilisée que pour vérifier si un clic a déjà été suivi pour ce visiteur.

en: The PRO version of this plugin includes a terms and conditions page generator, which allows you to easily create your own terms and conditions page.
fr_FR: La version PRO de ce plugin comprend un générateur de pages de conditions générales, qui vous permet de créer facilement votre propre page de conditions générales.

en: The affiliate can then download these statements on the affiliate dashboard, and you can also download them in the admin payouts section.
fr_FR: L’affilié peut ensuite télécharger ces déclarations sur le tableau de bord de l’affilié, et vous pouvez également les télécharger dans la section des paiements d’administration.

en: The affiliate can then request a payout for this commission in their affiliate dashboard, which will notify you. This can then be paid in the admin "Payouts" page.
fr_FR: L’affilié peut ensuite demander un paiement pour cette commission dans son tableau de bord d’affiliation, qui vous en informera. Celui-ci peut ensuite être payé sur la page d’administration « Paiements ».

en: The affiliate dashboard for one or more coupons needs to be loaded at least once to initially calculate and display complete the statistics.
fr_FR: Le tableau de bord de l'affilié pour un ou plusieurs coupons doit être chargé au moins une fois pour calculer et afficher les statistiques complètes.

en: The affiliate dashboard for this coupon needs to be loaded at-least once.
fr_FR: Le tableau de bord de l’affilié pour ce coupon doit être chargé au moins une fois.

en: The affiliate portal is enabled, but the URL rewrite rules are not work correctly.
fr_FR: Le portail d’affiliation est activé, mais les règles de réécriture d’URL ne fonctionnent pas correctement.

en: The affiliate registration form will be shown as default for logged out users on the affiliate dashboard page, next to the login form.
fr_FR: Le formulaire d'inscription de l'affilié sera affiché par défaut pour les utilisateurs déconnectés sur la page du tableau de bord de l'affilié, à côté du formulaire de connexion.

en: The affiliate user account no longer exists.
fr_FR: Le compte d'utilisateur affilié n'existe plus.

en: The affiliate user can then visit the "affiliate dashboard page" to view their affiliate statistics, commissions, referral URLs, etc, for the coupon(s) they are assigned to.
fr_FR: L’utilisateur affilié peut ensuite visiter la « page du tableau de bord de l’affilié » pour afficher ses statistiques d’affiliation, ses commissions, ses URL de parrainage, etc., pour le(s) coupon(s) auquel il est affecté.

en: The affiliate user can then visit the "affiliate dashboard page" to view their affiliate statistics, commissions, referral URLs, etc, for the coupons they are assigned to.
fr_FR: L’utilisateur affilié peut ensuite visiter la « page du tableau de bord de l’affilié » pour afficher ses statistiques d’affiliation, ses commissions, ses URL de parrainage, etc., pour les coupons auxquels il est affecté.

en: The affiliate user has entered their payment details (in the "settings" tab on their dashboard).
fr_FR: L’utilisateur affilié a entré ses informations de paiement (dans l’onglet « paramètres » de son tableau de bord).

en: The affiliate user has not yet been set for this coupon.
fr_FR: L’utilisateur affilié n’a pas encore été défini pour ce coupon.

en: The affiliate user has not yet been set.
fr_FR: L'utilisateur affilié n'a pas encore été défini.

en: The affiliate user has not yet set their payout details on the affiliate dashboard.
fr_FR: L’utilisateur affilié n’a pas encore défini ses détails de paiement sur le tableau de bord de l’affilié.

en: The below section includes a list of most of the modules and features included in the Pro plan. However other smaller features and customisations can be found throughout the settings page.
fr_FR: La section ci-dessous comprend une liste de la plupart des addons et fonctionnalités inclus dans le plan Pro. Cependant, des fonctionnalités plus petites et des personnalisations peuvent être trouvées tout au long de la page des paramètres.

en: The below table will show all MLA users where the "unpaid commission" amount is more than
fr_FR: Le tableau ci-dessous montre tous les utilisateurs de l'AML pour lesquels le montant de la "commission non payée" est supérieur à

en: The below table will show all affiliate coupons where the "unpaid commission" amount is more than
fr_FR: Le tableau ci-dessous montrera tous les coupons d’affiliation où le montant de la « commission impayée » est supérieur à

en: The commission for is calculated based on a fixed amount earned by each tier per order referred by a sub-affiliate.
fr_FR: La commission est calculée sur la base d’un montant fixe gagné par chaque niveau par ordre référé par un sous-affilié.

en: The commission for is calculated based on a percentage of the total order amount.
fr_FR: La commission est calculée sur la base d’un pourcentage du montant total de la commande.

en: The commission is calculated based on a percentage of the amount earned by the main affiliate.
fr_FR: La commission est calculée sur la base d’un pourcentage du montant gagné par l’affilié principal.

en: The coupon code you entered does not exist.
fr_FR: Le code promo que vous avez entré n’existe pas.

en: The coupon has an affiliate user assigned to it.
fr_FR: Un utilisateur affilié est affecté au coupon.

en: The creative will only be visible to affiliates with any of the selected user roles.
fr_FR: La création ne sera visible que par les affiliés disposant de ce rôle d’utilisateur.

en: The default "Page URL" when affiliates generate referral links in the dashboard. Note: This needs to be a valid link/page on this website only.
fr_FR: L’URL de la page par défaut lorsque les affiliés génèrent des liens de parrainage dans le tableau de bord. Remarque: Il doit s’agir d’un lien / page valide sur ce site Web uniquement.

en: The email address of the affiliate.
fr_FR: L’adresse e-mail de l’affilié.

en: The email report will use the same email template/styling from the WooCommerce email settings.
fr_FR: Le rapport d’e-mail utilisera le même modèle/style d’e-mail que celui des paramètres d’e-mail de WooCommerce.

en: The expanded widget will use the same title, icon, and message as the Regular Popup settings above.
fr_FR: Le widget élargi utilisera le même titre, la même icône et le même message que les paramètres de la fenêtre contextuelle normale ci-dessus.

en: The first name of the affiliate.
fr_FR: Le prénom de l’affilié.

en: The floating widget displays a small button on your website that opens a compact affiliate dashboard popup.
fr_FR: Le widget flottant affiche un petit bouton sur votre site web qui ouvre une fenêtre contextuelle compacte du tableau de bord de l'affilié.

en: The following affiliates registered via your invite link. You can approve or decline their applications below.
fr_FR: Les affiliés suivants se sont inscrits via votre lien d'invitation. Vous pouvez approuver ou refuser leurs demandes ci-dessous.

en: The following integration addons are available to download and install right now:
fr_FR: Les modules complémentaires d’intégration suivants peuvent être téléchargés et installés dès maintenant :

en: The free version gives access to admin reports for the past 4 weeks. Reports allow you to see the overall statistics for all affiliates/coupons, and each individual affiliate/coupon, on a single page
fr_FR: La version gratuite donne accès aux rapports d’administration des 4 dernières semaines. Les rapports vous permettent de voir les statistiques globales de tous les affiliés / coupons, et de chaque affilié / coupon individuel, sur une seule page

en: The free version of Coupon Affiliates for WooCommerce has been deactivated because the PRO version is active. You can safely delete the free version.
fr_FR: La version gratuite de Coupon Affiliates for WooCommerce a été désactivée car la version PRO est active. Vous pouvez supprimer la version gratuite en toute sécurité.

en: The gift coupon code that was generated.
fr_FR: Le code de coupon cadeau qui a été généré.

en: The header text displayed at the top of the tab content.
fr_FR: Le texte de l’en-tête affiché en haut du contenu de l’onglet.

en: The last name of the affiliate.
fr_FR: Le nom de famille de l’affilié.

en: The main message displayed in the popup. Available placeholders: {discount}, {coupon_code}, {affiliate_name}
fr_FR: Le message principal affiché dans la fenêtre contextuelle. Caractères génériques disponibles : {discount}, {coupon_code}, {affiliate_name}

en: The main title/heading displayed at the top of the popup.
fr_FR: Le titre principal affiché en haut de la fenêtre contextuelle.

en: The maximum amount of extra tiers in your MLA system (not including the main affiliate).
fr_FR: Le nombre maximal de niveaux supplémentaires dans votre système MLA (à l’exclusion de l’affilié principal).

en: The maximum date range is 12 months. Your filters have been updated.
fr_FR: La plage de dates maximale est de 12 mois. Vos filtres ont été mis à jour.

en: The maximum number of orders to show when filtered by date. Too many could make it take significantly longer to load.
fr_FR: Nombre maximal de commandes à afficher lorsqu’elles sont filtrées par date. Trop nombreux pourraient prendre beaucoup plus de temps à charger.

en: The message displayed in the bar. Available placeholders: {discount}, {coupon_code}, {affiliate_name}
fr_FR: Le message affiché dans la barre. Caractères génériques disponibles : {discount}, {coupon_code}, {affiliate_name}

en: The most powerful affiliate plugin for WooCommerce. Track commission, generate referral URLs, assign affiliate coupons, and display detailed stats.
fr_FR: Le plugin d'affiliation le plus puissant pour WooCommerce. Suivez les commissions, générez des URL de référence, attribuez des coupons d'affiliation et affichez des statistiques détaillées.

en: The name of the tab button.
fr_FR: Nom du bouton d’onglet.

en: The name of your Store Credit wallet, show in the payout method selection etc.
fr_FR: Le nom de votre portefeuille Store Credit, afficher dans la sélection de la méthode de paiement, etc.

en: The next scheduled payout requests will be on
fr_FR: Les prochaines demandes de paiement programmées seront activées

en: The number of days after an order is created, that the commission earned is added to the users account as "unpaid commission". Useful if you want to prevent commission being paid out early for orders that may be refunded etc.
fr_FR: Le nombre de jours après la création d’une commande, que la commission gagnée est ajoutée au compte de l’utilisateur en tant que « commission impayée ». Utile si vous voulez éviter que la commission ne soit payée plus tôt pour les commandes qui peuvent être remboursées, etc.

en: The order status required for "unpaid commission" to be granted. Default "completed" for most sites. This should be the final status for your orders, once it has been paid and delivered.
fr_FR: Le statut de la commande requis pour que la « commission impayée » soit accordée. « Terminé » par défaut pour la plupart des sites. Cela devrait être le statut final de vos commandes, une fois qu’elles ont été payées et livrées.

en: The page is built with the default "Gutenberg" page builder, and will include important information about your affiliate program like commission rates, along with the registration form for users to sign up for your affiliate program. You can also set this page as the default registration page.
fr_FR: La page est construite avec le constructeur de pages par défaut « Gutenberg » et comprendra des informations importantes sur votre programme d’affiliation comme les taux de commission, ainsi que le formulaire d’inscription pour que les utilisateurs s’inscrivent à votre programme d’affiliation. Vous pouvez également définir cette page comme page d’inscription par défaut.

en: The page will reload automatically when it is complete.
fr_FR: La page se rechargera automatiquement lorsqu'elle sera terminée.

en: The passwords do not match. Please try again.
fr_FR: Les mots de passe ne correspondent pas. Veuillez réessayer.

en: The payout status will still be updated locally.
fr_FR: Le statut du paiement sera toujours mis à jour localement.

en: The plugin will default to the normal dashboard page until the rewrite rule exists.
fr_FR: Le plugin utilisera par défaut la page normale du tableau de bord jusqu’à ce que la règle de réécriture existe.

en: The registration page is currently set to:
fr_FR: La page d’inscription est actuellement configurée pour :

en: The stats/content isn’t loading on my dashboard. How can I fix this?
fr_FR: Les statistiques/contenu ne se chargent pas sur mon tableau de bord. Comment puis-je résoudre ce problème ?

en: The tab will only be visible to affiliates with any of the selected user roles.
fr_FR: L’onglet ne sera visible que par les affiliés avec l’un des rôles d’utilisateur sélectionnés.

en: The tax rate that will be added to the payment statements.
fr_FR: Taux de taxe qui sera ajouté aux relevés de paiement.

en: The text for the main action button.
fr_FR: Texte du bouton d'action principal.

en: The text shown on the collapsed widget button. Available placeholders: {discount}, {coupon_code}
fr_FR: Texte affiché sur le bouton du widget réduit. Caractères génériques disponibles : {discount}, {coupon_code}

en: The total commission you have earned from this specific sub-affiliate referrals.
fr_FR: La commission totale que vous avez gagnée grâce à ces références spécifiques de sous-affiliés.

en: The unpaid commission amount is below the payout threshold.
fr_FR: Le montant de la commission impayée est inférieur au seuil de paiement.

en: The user role will be generated automatically as: coupon_affiliate_[display_name]
fr_FR: Le rôle d’utilisateur sera généré automatiquement comme suit : coupon_affiliate_[display_name]

en: The user will be notified by email, and can then login to their affiliate dashboard to view their statistics and more.
fr_FR: L’utilisateur sera averti par e-mail et pourra ensuite se connecter à son tableau de bord d’affiliation pour consulter ses statistiques et plus encore.

en: The username of the affiliate.
fr_FR: Le nom d’utilisateur de l’affilié.

en: The username will be used as the coupon code by default, unless you have the "Dynamic Code Generator" enabled.
fr_FR: Le nom d’utilisateur sera utilisé comme code de coupon par défaut, sauf si vous avez activé le « Générateur de code dynamique ».

en: The widget is built with performance in mind, only loading most of the resources needed when the button is clicked.
fr_FR: Le widget est conçu dans un souci de performance, en ne chargeant la plupart des ressources nécessaires que lorsque le bouton est cliqué.

en: The widget is responsive and works well on both desktop and mobile devices.
fr_FR: Le widget est réactif et fonctionne aussi bien sur les ordinateurs de bureau que sur les appareils mobiles.

en: Theme Color
fr_FR: Couleur du thème

en: Then, only users that are assigned to a coupon will be able to see their dashboard (for that coupon) on this page.
fr_FR: Ensuite, seuls les utilisateurs affectés à un coupon pourront voir leur tableau de bord (pour ce coupon) sur cette page.

en: There are also a variety of options available below to automate payout requests/payments, select your payout methods, and much more!
fr_FR: Il existe également une variété d’options disponibles ci-dessous pour automatiser les demandes/paiements de paiement, sélectionner vos méthodes de paiement, et bien plus encore !

en: There are several other ways payout requests can be submitted, for the affiliates available "unpaid commission".
fr_FR: Il existe plusieurs autres façons de soumettre des demandes de paiement, pour les affiliés disponibles « commission impayée ».

en: There have been %1$d new affiliate referrals since %2$s.
fr_FR: Il y a eu %1$d nouvelles références d'affiliés depuis %2$s.

en: There have been no clicks for this campaign yet.
fr_FR: Il n’y a pas encore eu de clics pour cette campagne.

en: There was an error connecting to Stripe account. Please contact an administrator.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la connexion au compte Stripe. Veuillez contacter un administrateur.

en: These are line graphs that show the commission earnings for every day in the past 90 days, 30 days or 7 days.
fr_FR: Ce sont des graphiques linéaires qui montrent les gains de commission pour chaque jour au cours des 90 derniers jours, 30 jours ou 7 jours.

en: These details will be shown on your PDF statements for payouts.
fr_FR: Ces détails seront affichés sur vos relevés PDF pour les paiements.

en: These options allow you to set product category-level commission rates.
fr_FR: Ces options vous permettent de définir des taux de commission au niveau des catégories de produits.

en: These options allow you to set product variation-level commission rates.
fr_FR: Ces options vous permettent de définir des taux de commission au niveau de la variation du produit.

en: These options will improve loading speed of your affiliate dashboard for large coupons with lots of orders (since it wont need to calculate every time).
fr_FR: Ces options amélioreront la vitesse de chargement de votre tableau de bord d’affiliation pour les gros coupons avec beaucoup de commandes (car il n’aura pas besoin de calculer à chaque fois).

en: These settings allow you to restrict the bonus to only be available for specific users.
fr_FR: Ces paramètres vous permettent de restreindre le bonus pour qu’il ne soit disponible que pour des utilisateurs spécifiques.

en: These settings do not belong to a specific tab, but are other customisation options for the affiliate dashboard.
fr_FR: Ces paramètres n'appartiennent pas à un onglet spécifique, mais constituent d'autres options de personnalisation du tableau de bord de l'affilié.

en: These settings let you customise the format of the referral links that your affiliates can generate on their affiliate dashboard.
fr_FR: Ces paramètres vous permettent de personnaliser le format des liens de parrainage que vos affiliés peuvent générer sur leur tableau de bord d’affiliation.

en: These values be assigned on a per affiliate coupon, per product, per category, or per group basis.
fr_FR: Ces valeurs peuvent être attribuées par coupon d'affilié, par produit, par catégorie ou par groupe.

en: These visitors will not be able to use any affiliate coupons on their purchases, and can not apply to become an affiliate.
fr_FR: Ces visiteurs ne pourront pas utiliser de coupons d’affiliation sur leurs achats, et ne peuvent pas demander à devenir affiliés.

en: These will take priority over the global commission rate settings, however if you set per-coupon or per-product commission rates too, those will take priority instead.
fr_FR: Ceux-ci auront la priorité sur les paramètres de taux de commission mondiaux, mais si vous définissez également des taux de commission par coupon ou par produit, ceux-ci auront la priorité à la place.

en: They would need to click the referral link again for coupons to be automatically applied again, or future orders to be awarded to the affiliate.
fr_FR: Ils devraient cliquer à nouveau sur le lien de parrainage pour que les coupons soient automatiquement appliqués à nouveau, ou que les commandes futures soient attribuées à l’affilié.

en: This Month
fr_FR: Ce mois-ci

en: This Month’s Top 5 Affiliates + Your Performance Snapshot
fr_FR: Les 5 meilleurs affiliés du mois + votre aperçu de performance

en: This affiliate (%s) is a part of your MLA network. You are viewing their statistics and commission earnings.
fr_FR: Cet affilié fait partie de votre réseau MLA. Vous consultez leurs statistiques et leurs revenus de commission.

en: This affiliate doesn't currently have any sub-affiliates in their MLA network.
fr_FR: Cet affilié n'a actuellement aucun sous-affilié dans son réseau MLA.

en: This affiliate doesn't currently have any sub-affiliates.
fr_FR: Cet affilié n'a actuellement aucun sous-affilié.

en: This affiliate will be assigned to the new coupon.
fr_FR: Cet affilié sera affecté au nouveau coupon.

en: This allows you to set the maximum commission amount that is calculated and can be earned per order referred by affiliates.
fr_FR: Cela vous permet de définir le montant maximum de la commission qui est calculé et peut être gagné par commande référée par les affiliés.

en: This applies to hosts like Rocket.net, Hostinger, Namecheap, and others using LiteSpeed.
fr_FR: Ceci s'applique à des hébergeurs comme Rocket.net, Hostinger, Namecheap, et d'autres qui utilisent LiteSpeed.

en: This bonus is not applied on the dashboard or when they request payouts. It will simply apply the bonus % as additional credit, when the payout is marked as paid.
fr_FR: Ce bonus n’est pas appliqué sur le tableau de bord ou lorsqu’ils demandent des paiements. Il appliquera simplement le bonus % comme crédit supplémentaire, lorsque le paiement est marqué comme payé.

en: This bonus was granted as an initial award for becoming a new affiliate.
fr_FR: Ce bonus a été accordé à titre de récompense initiale pour devenir un nouvel affilié.

en: This can not be edited for a lifetime affiliate referral.
fr_FR: Cela ne peut pas être modifié pour une référence d’affiliation à vie.

en: This can not be edited when the order is completed.
fr_FR: Cela ne peut pas être modifié lorsque la commande est terminée.

en: This commission earned once an order is marked as completed (or other selected statuses below), and is available for affiliates to request payouts for.
fr_FR: Cette commission est gagnée une fois que la commande est marquée comme terminée (ou d'autres statuts sélectionnés ci-dessous), et est disponible pour les affiliés pour demander des paiements.

en: This coupon code already exists.
fr_FR: Ce code de réduction existe déjà.

en: This coupon does not exist!
fr_FR: Ce coupon n’existe pas !

en: This email address is already associated with username:
fr_FR: Cette adresse e-mail est déjà associée au nom d'utilisateur :

en: This email already exists. Please try again, or login first.
fr_FR: Cet e-mail existe déjà. Veuillez réessayer ou vous connecter d’abord.

en: This email has already been invited.
fr_FR: Cet e-mail a déjà été invité.

en: This excludes the plugin settings which are available to those with the "manage_options" permission.
fr_FR: Cela exclut les paramètres du plugin qui sont disponibles pour ceux qui ont l’autorisation « manage_options ».

en: This feature allows you to collect the conversion rates automatically from an Exchange Rates API.
fr_FR: Cette fonctionnalité vous permet de collecter automatiquement les taux de conversion à partir de l’API « Exchangerates ».

en: This feature is currently in beta. Please consider testing your settings and payments. If you experience any issues, please contact plugin support.
fr_FR: Cette fonctionnalité est actuellement en version bêta. Nous vous invitons à tester vos paramètres et vos paiements. Si vous rencontrez des problèmes, veuillez contacter le support du plugin.

en: This feature is disabled because you have disabled the cookie storage.
fr_FR: Cette fonctionnalité est désactivée car vous avez désactivé le stockage des cookies.

en: This feature is not enabled.
fr_FR: Cette fonction n'est pas activée.

en: This includes a nice email report, along with a downloadable PDF version attached to the email.
fr_FR: Cela comprend un joli rapport par e-mail, ainsi qu’une version PDF téléchargeable jointe à l’e-mail.

en: This is an existing user.
fr_FR: Il s'agit d'un utilisateur existant.

en: This is commission that has been tracked but the orders are not yet completed. This may not be the final amount and is subject to change. It will become unpaid commission once the order status is updated to completed.
fr_FR: Il s'agit des commissions qui ont été suivies, mais les commandes ne sont pas encore terminées. Ce montant peut ne pas être définitif et est susceptible d'être modifié. Il deviendra une commission non payée une fois que le statut de la commande sera mis à jour et qu'elle sera terminée.

en: This is how many days after someone clicks on a referral link, that the cookie will be stored to automatically apply the coupon.
fr_FR: C’est le nombre de jours après que quelqu’un a cliqué sur un lien de parrainage, que le cookie sera stocké pour appliquer automatiquement le coupon.

en: This is limited to PDF files only. These invoices will be uploaded to a "coupon-affiliate-invoices" folder in your uploads directory.
fr_FR: Ceci est limité aux fichiers PDF uniquement et à la taille maximale de 200 Ko. Ces factures seront téléchargées dans un dossier « coupon-affiliate-invoices » dans votre répertoire de téléchargements.

en: This is only a basic spam protection method, and is not as effective as CAPTCHA.
fr_FR: Il ne s’agit que d’une méthode de protection anti-spam de base et n’est pas aussi efficace que le CAPTCHA.

en: This is our default store credit system, built directly into this plugin. (A more simple solution with no additional setup needed.)
fr_FR: Il s’agit de notre système de crédit de magasin par défaut, intégré directement dans ce plugin. (Une solution plus simple sans configuration supplémentaire nécessaire.)

en: This is required for domain link tracking and domain blacklists to work.
fr_FR: Ceci est nécessaire pour que le suivi des liens de domaine et les listes noires de domaine fonctionnent.

en: This is set to your home page by default, but can be any page on your website.
fr_FR: Celle-ci est définie par défaut sur votre page d’accueil, mais peut être n’importe quelle page de votre site Web.

en: This is shown at the bottom of the PDF statements, just before the Footer Text. Recommended size is no larger than 340 x 70
fr_FR: Ceci est affiché au bas des instructions PDF, juste avant le texte de pied de page. La taille recommandée n’est pas supérieure à 340 x 70

en: This is shown at the very top left of the affiliate portal. Recommended size is 200px width.
fr_FR: Ceci est montré tout en haut à gauche du portail d’affiliation. La taille recommandée est de 200px de largeur.

en: This is shown at the very top of the PDF report (attached to the email). Recommended size is 340 x 70.
fr_FR: Ceci est indiqué tout en haut du rapport PDF (joint à l’e-mail). La taille recommandée est de 340 x 70.

en: This is shown at the very top of the PDF statements. Recommended size is 340 x 70
fr_FR: Ceci est indiqué tout en haut des instructions PDF. La taille recommandée est de 340 x 70

en: This is shown below the message above, next to a checkbox, allowing them to apply some or all of their credit to the cart.
fr_FR: Ceci est indiqué sous le message ci-dessus, à côté d’une case à cocher, leur permettant d’appliquer une partie ou la totalité de leur crédit au panier.

en: This is the amount of bonus commission (flat amount) they will be given from this reward.
fr_FR: Il s’agit du montant de la commission bonus (montant forfaitaire) qui leur sera versée sur cette récompense.

en: This is the amount of days that will be calculated at a time. If you experience issues with the ajax loading, try lowering this number (will be slower but more reliable).
fr_FR: Il s’agit du nombre de jours qui sera calculé à la fois. Si vous rencontrez des problèmes avec le chargement ajax, essayez de réduire ce nombre (le nombre inférieur sera plus lent).

en: This is the amount of store credit they will be given from this reward. Funds are added directly to their store credit wallet.
fr_FR: Il s’agit du montant du crédit en magasin qu’ils recevront grâce à cette récompense. Les fonds sont ajoutés directement au portefeuille de crédit de leur magasin.

en: This is the amount their earned commission from orders will be increased by. For example, 5% would increase $100 commission to $105. This will override any existing reward bonus set.
fr_FR: Il s’agit du montant de la commission gagnée sur les commandes qui sera augmentée. Par exemple, 5 % augmenteraient la commission de 100 $ à 105 $. Cela remplacera tout ensemble de bonus de récompense existant.

en: This is the base currency for your store, in which totals/commission will be converted to. You can change this in the WooCommerce settings.
fr_FR: Il s’agit de la devise de base de votre magasin, dans laquelle les totaux / commissions seront convertis. Vous pouvez changer cela dans les paramètres WooCommerce.

en: This is the default referral link your affiliates can share.
fr_FR: Il s’agit du lien de parrainage par défaut que vos affiliés peuvent partager.

en: This is the description that will be shown under the progress bar. By default, it shows a summary of the requirement for the reward.
fr_FR: Il s’agit de la description qui s’affichera sous la barre de progression. Par défaut, il affiche un récapitulatif des conditions requises pour la récompense.

en: This is the email address that will recieve admin notifications such as new affiliate registrations, and payout notifications.
fr_FR: Il s’agit de l’adresse e-mail qui recevra les notifications d’administration telles que les nouvelles applications affiliées et les notifications de paiement.

en: This is the frequency that the reward can be triggered. For example, if you select "Once Per Month", the reward can only be earned once within a month. In the next month, they can earn the reward again on their next order if they meet the requirements. This refers to the current week/month/year, for example %s or %s.
fr_FR: Il s’agit de la fréquence à laquelle la récompense peut être déclenchée. Par exemple, si vous sélectionnez « Une fois par mois », la récompense ne peut être gagnée qu’une seule fois au cours d’un mois. Au cours du mois suivant, ils peuvent à nouveau gagner la récompense sur leur prochaine commande s’ils remplissent les conditions. Il s’agit de la semaine/du mois/de l’année en cours, par exemple %s ou %s.

en: This is the limit on how many renewal orders will be rewarded to the affiliate after the initial signup. This does not include the initial order. Set to 0 for unlimited renewals.
fr_FR: C’est la limite du nombre de commandes de renouvellement qui seront récompensées à l’affilié après l’inscription initiale. Cela n’inclut pas la commande initiale. Définissez sur 0 pour les renouvellements illimités.

en: This is the message shown on the page as soon as the user submits the application form. The {couponcode} placeholder will be replaced with their chosen coupon code.
fr_FR: Il s’agit du message affiché sur la page dès que l’utilisateur soumet le formulaire de demande. L’espace réservé {couponcode} sera remplacé par le code promo choisi.

en: This is the name of the discount shown on the cart page, when store credit is applied.
fr_FR: Il s’agit du nom de la réduction affichée sur la page du panier, lorsque le crédit du magasin est appliqué.

en: This is the new commission percentage that will be set for the affiliates coupon.
fr_FR: Il s’agit du nouveau pourcentage de commission qui sera fixé pour le coupon d’affiliation.

en: This is the new fixed commission amount per order, that will be set for the coupon.
fr_FR: Il s’agit du nouveau montant de commission fixe par commande, qui sera fixé pour le coupon.

en: This is the new fixed commission amount per product, that will be set for the coupon.
fr_FR: Il s’agit du nouveau montant de commission fixe par produit, qui sera fixé pour le coupon.

en: This is the order status that will be assigned to the new order.
fr_FR: Il s’agit du statut de la commande qui sera attribué à la nouvelle commande.

en: This is the product ID of the product that will be added to the new order. You can find the product ID by going to the Products page and hovering over the product name.
fr_FR: Il s’agit de l’ID du produit qui sera ajouté à la nouvelle commande. Vous pouvez trouver l’ID du produit en accédant à la page Produits et en passant la souris sur le nom du produit.

en: This is the slug for the shortlinks, for example:
fr_FR: C’est la limace pour les liens courts, par exemple:

en: This is the template coupon used for generating new affiliate coupons when a new affiliate is created.
fr_FR: Il s'agit du modèle de coupon utilisé pour générer de nouveaux coupons d'affiliation lors de la création d'un nouvel affilié.

en: This is the user permission required to have full access for this plugin. Administrator will always have access to everything.
fr_FR: Il s’agit de l’autorisation utilisateur requise pour avoir un accès complet à ce plugin. L’administrateur aura toujours accès à tout.

en: This is useful for showing withheld commission, which would convert it to "unpaid commission" once the order is completed, which they can then request payouts for.
fr_FR: Cette fonction est utile pour afficher les commissions retenues, qui seront converties en "commissions non payées" une fois la commande terminée, pour lesquelles ils peuvent alors demander des paiements.

en: This link will take you to the affiliate dashboard for this specific coupon.
fr_FR: Ce lien vous mènera au tableau de bord de l’affilié pour ce coupon spécifique.

en: This may be made available in the free version soon. For now, if you need help with creating your terms and conditions page in the free version, you can view <a href="%s" target="_blank">this article</a>.
fr_FR: Cela pourrait être bientôt disponible dans la version gratuite. Pour l’instant, si vous avez besoin d’aide pour créer votre page de conditions générales dans la version gratuite, vous pouvez consulter <a href="%s" target="_blank">cet article</a>.

en: This may take a few seconds. Larger date ranges may take longer.
fr_FR: Cette opération peut prendre quelques secondes. Les plages de dates plus importantes peuvent prendre plus de temps.

en: This may therefore disregard some of the order statuses that are checked above.
fr_FR: Cela peut donc ne pas tenir compte de certains des statuts de commande vérifiés ci-dessus.

en: This means that you will need to manually edit existing users to the "coupon affiliate", or have them automatically assign to this role when filling out the registration form (enable this in "registration settings").
fr_FR: Cela signifie que vous devrez modifier manuellement les utilisateurs existants vers le « coupon affilié », ou leur faire attribuer automatiquement à ce rôle lorsque vous remplissez le formulaire d’inscription (activez-le dans « paramètres d’inscription »).

en: This message will be displayed on the registration form, and you can include links to your Terms of Use or privacy policy.
fr_FR: Ce message sera affiché sur le formulaire d'inscription et vous pouvez inclure des liens vers vos conditions d'utilisation ou votre politique de confidentialité.

en: This must be a verified Twilio number or messaging service SID. Use E.164 format: +[country code][number].
fr_FR: Il doit s'agir d'un numéro Twilio vérifié ou d'un SID de service de messagerie. Utilisez le format E.164 : +[code pays][numéro].

en: This option will allow you to enable "lifetime commission" either globally, or on a per-coupon basis.
fr_FR: Cette option vous permettra d’activer la « commission à vie » soit globalement, soit sur une base par coupon.

en: This option will enable the "affiliate landing page" metabox on pages, for you to assign a page as a landing page for an affiliate coupon.
fr_FR: Cette option activera la métabox « page de destination d’affiliation » sur les pages, pour que vous puissiez attribuer une page en tant que page de destination pour un coupon d’affiliation.

en: This order was generated as part of the affiliate reward: %s
fr_FR: Cette commande a été générée dans le cadre de la récompense d'affiliation : %s

en: This page is not currently set as the Registration Page.
fr_FR: Cette page n’est actuellement pas définie comme la page d’inscription.

en: This page shows affiliate users who have access to the Multi-Level Affiliate (MLA) system, along with their MLA statistics.
fr_FR: Cette page présente les utilisateurs affiliés qui ont accès au système Multi-Level Affiliate (MLA), ainsi que leurs statistiques MLA.

en: This page will then act the same as a referral URL for that affiliate coupon.
fr_FR: Cette page agira alors de la même manière qu’une URL de référence pour ce coupon d’affiliation.

en: This payout has already been created and requires manual completion in your Wise account.
fr_FR: Ce paiement a déjà été créé et doit être complété manuellement dans votre compte Wise.

en: This payout has already been processed. Transaction ID:
fr_FR: Ce paiement a déjà été traité. ID de la transaction :

en: This payout has been cancelled in Wise. Transfer ID:
fr_FR: Ce paiement a été annulé dans Wise. ID de transfert :

en: This payout has been successfully completed in Wise. Transfer ID:
fr_FR: Ce paiement a été effectué avec succès dans Wise. ID de transfert :

en: This plugin is frequently updated and maintained. If you notice any bugs, issues, or conflicts with other themes/plugins, please get in touch and it will be looked into.
fr_FR: Ce plugin est fréquemment mis à jour et maintenu. Si vous remarquez des bugs, des problèmes ou des conflits avec d’autres thèmes / plugins, veuillez nous contacter et cela sera examiné.

en: This registration has already been processed.
fr_FR: Cette inscription a déjà été traitée.

en: This setting is required in case you have set custom commission amounts on both a coupon level, and product level.
fr_FR: Ce paramètre est requis si vous avez défini des montants de commission personnalisés à la fois au niveau du coupon et au niveau du produit.

en: This tool help you create a simple but effective custom signup promo page for your affiliate program.
fr_FR: Cet outil vous aide à créer une page promotionnelle d’inscription personnalisée simple mais efficace pour votre programme d’affiliation.

en: This tool requires Gutenberg to be enabled. Please disable the "Disable Gutenberg" plugin or any other plugin that disables Gutenberg.
fr_FR: Cet outil nécessite l’activation de Gutenberg. Veuillez désactiver le plugin « Désactiver Gutenberg » ou tout autre plugin qui désactive Gutenberg.

en: This tool requires WordPress 5.0 or higher with Gutenberg support.
fr_FR: Cet outil nécessite WordPress 5.0 ou supérieur avec le support de Gutenberg.

en: This user already has a parent affiliate assigned.
fr_FR: Cet utilisateur a déjà un affilié parent.

en: This user belongs to the group: %s
fr_FR: Cet utilisateur appartient au groupe : %s

en: This user does not exist, please enter a valid user, or enter an email address to create a new account.
fr_FR: Cet utilisateur n’existe pas, veuillez entrer un utilisateur valide ou entrer une adresse e-mail pour créer un nouveau compte.

en: This user is not a direct Tier 1 sub-affiliate of the given parent.
fr_FR: Cet utilisateur n'est pas un sous-affilié direct de niveau 1 du parent donné.

en: This username already exists. Please try again, or login first.
fr_FR: Ce nom d’utilisateur existe déjà. Veuillez réessayer ou vous connecter d’abord.

en: This username does not exist. A new user will be created.
fr_FR: Ce nom d'utilisateur n'existe pas. Un nouvel utilisateur sera créé.

en: This will NOT affect the discount that has already been applied unless you recalculate the order.
fr_FR:  - Cela n’affectera PAS la réduction qui a déjà été appliquée, sauf si vous recalculez la commande.

en: This will affect the coupon usage stats, orders list, commission, and monthly summary.
fr_FR: Cela affectera les statistiques d’utilisation des coupons, la liste des commandes, les commissions et le résumé mensuel.

en: This will allow affiliate users to login to the dashboard if they visit the base dashboard URL.
fr_FR: Cela permettra aux utilisateurs affiliés de se connecter au tableau de bord s’ils visitent l’URL du tableau de bord de base.

en: This will allow affiliates to click a toggle to only show converted clicks.
fr_FR: Cela permettra aux affiliés de cliquer sur une bascule pour n’afficher que les clics convertis.

en: This will allow affiliates to filter through their whole click history with pagination.
fr_FR: Cela permettra aux affiliés de filtrer tout leur historique de clics avec la pagination.

en: This will allow the affiliate user to replace the default link/URL in the "embed code" for each creative with their own URL.
fr_FR: Cela permettra à l’utilisateur affilié de remplacer le lien / URL par défaut dans le « code d’intégration » pour chaque créatif avec sa propre URL.

en: This will allow the affiliate user to select a campaign, which will update the URL in the "embed code" for each campaign to include the campaign tracking parameter.
fr_FR: Cela permettra à l’utilisateur affilié de sélectionner une campagne, qui mettra à jour l’URL dans le « code d’intégration » pour chaque campagne afin d’inclure le paramètre de suivi de la campagne.

en: This will allow them to add extra emails to send their email notifications to.
fr_FR: Cela leur permettra d’ajouter des e-mails supplémentaires pour envoyer leurs notifications par e-mail.

en: This will allow users to register as affiliates on your website. Once accepted, it will automatically generate their new account, create their affiliate coupon, and assign them to it, so they can access the dashboard.
fr_FR: Cela permettra aux utilisateurs de s'inscrire en tant qu'affiliés sur votre site web. Une fois accepté, il générera automatiquement leur nouveau compte, créera leur coupon d'affilié, et les assignera à celui-ci, afin qu'ils puissent accéder au tableau de bord.

en: This will also allow them to use their own referral link and earn commission on their own purchases.
fr_FR: Cela leur permettra également d’utiliser leur propre lien de parrainage et de gagner une commission sur leurs propres achats.

en: This will automatically apply the coupon every time at checkout for that visitor, until the cookie expires.
fr_FR: Cela appliquera automatiquement le coupon à chaque fois à la caisse pour ce visiteur, jusqu’à ce que le cookie expire.

en: This will be shown before the coupon code shown in the header of the affiliate dashboard page, for example you could set it to "Coupon code:".
fr_FR: Cela sera affiché avant le code promo affiché dans l’en-tête de la page du tableau de bord des affiliés, par exemple, vous pouvez le définir sur « Code promo : ».

en: This will determine how the orders are sorted on the affiliate dashboard, either by the day they were paid for, or the day it was set to completed.
fr_FR: Cela déterminera comment les commandes sont triées sur le tableau de bord des affiliés, soit par le jour où elles ont été payées, soit par le jour où elles ont été réglées.

en: This will enable "Creatives" in the admin menu, where you can upload your own banners (creatives) for affiliates to use.
fr_FR: Cela activera « Creatives » dans le menu d’administration, où vous pourrez télécharger vos propres bannières (creatives) pour que les affiliés puissent les utiliser.

en: This will enable "Performance Bonuses" in the admin menu, where you can add multiple different bonuses, with certain requirementse and rewards.
fr_FR: Cela activera les « Bonus de performance » dans le menu d’administration, où vous pourrez ajouter plusieurs bonus différents, avec certaines exigences et récompenses.

en: This will enable payouts features, and keep track of "unpaid commission" for each coupon, whenever new orders are created using that coupon.
fr_FR: Cela gardera une trace de la « commission impayée » pour chaque coupon, chaque fois que de nouvelles commandes sont créées à l’aide de ce coupon.

en: This will enable the Referral URL section on the affiliate dashboard which displays the referral URL generator, along with click statistics, conversion rates, and more.
fr_FR: Activez la section URL de référence sur le tableau de bord d’affiliation qui affiche le générateur d’URL de référence, ainsi que les statistiques de clics, les taux de conversion, etc.

en: This will enable the coupon affiliate registration features on your website.
fr_FR: Cela activera les fonctionnalités d’enregistrement des affiliés de coupons sur votre site Web.

en: This will enable the coupon affiliate registration system on your website.
fr_FR: Cela activera le système d’enregistrement des coupons d’affiliation sur votre site Web.

en: This will enable the referral popup feature on your website when customers visit via a referral link.
fr_FR: Cela permettra d'activer la fonction de fenêtre contextuelle de parrainage sur votre site web lorsque les clients se rendent sur votre site via un lien de parrainage.

en: This will further increase initial loading speed/performance. It will only start loading content for each tab when the tab is clicked, showing the "loading..." animation whilst it loads.
fr_FR: Cela augmentera encore la vitesse /performance de chargement initiale. Il ne commencera à charger le contenu pour chaque onglet que lorsque vous cliquerez sur l’onglet, affichant le « chargement... » animation pendant le chargement.

en: This will grant unpaid commission to affiliates, for COMPLETED orders, that have not already granted any unpaid commission.
fr_FR: Cela permettra d'accorder des commissions non payées aux affiliés, pour les commandes COMPLETEES, qui n'ont pas encore accordé de commission non payée.

en: This will hide the bonus from the affiliate dashboard, but it will still be active and will grant rewards when achieved.
fr_FR: Cela masquera le bonus du tableau de bord de l’affilié, mais il sera toujours actif et accordera des récompenses lorsqu’il sera atteint.

en: This will instantly create a new "gift" coupon for that affiliate to use as a discount on future orders they place themselves. This is NOT an affiliate coupon.
fr_FR: Cela créera instantanément un nouveau coupon « cadeau » que cet affilié pourra utiliser comme réduction sur les futures commandes qu’il passera lui-même. Il ne s’agit PAS d’un coupon d’affiliation.

en: This will instantly create a new order for that affiliate user, with the product at a 100% discount.
fr_FR: Cela créera instantanément une nouvelle commande pour cet utilisateur affilié, avec le produit à 100% de réduction.

en: This will make it so when each tab is clicked, it reloads the page, but it only loads the content for the selected tab.
fr_FR: Cela fera en sorte que lorsque chaque onglet est cliqué, il recharge la page, mais il ne charge que le contenu de l’onglet sélectionné.

en: This will make the initial page loading much faster for larger coupons, and show a "loading" animation in these sections whilst it loads content (usually takes no longer than a few seconds).
fr_FR: Cela rendra le chargement de la page initiale beaucoup plus rapide pour les coupons plus volumineux et affichera une animation de « chargement » dans ces sections pendant qu’il charge le contenu (ne prend généralement pas plus de quelques secondes).

en: This will not apply the coupon discount to the order, it simply links the coupon/affiliate to that order for them to earn commission for it.
fr_FR: Cela n’appliquera pas la réduction du coupon à la commande, il relie simplement le coupon / affilié à cette commande pour qu’ils gagnent une commission pour cela.

en: This will not delete your orders or WooCommerce data. If you want to be safe, be sure to make a backup of your website beforehand in-case you want to restore this data.
fr_FR: Cela ne supprimera pas vos commandes ou vos données WooCommerce. Si vous voulez être en sécurité, assurez-vous de faire une sauvegarde de votre site Web au préalable au cas où vous souhaiteriez restaurer ces données.

en: This will only affect the affiliate dashboard statistics. Any unpaid commission already granted will NOT be deducted.
fr_FR: Cela n’affectera que les statistiques du tableau de bord des affiliés. Toute commission impayée accordée ne sera PAS déduite.

en: This will only be replaced for coupons with an affiliate assigned to it.
fr_FR: Cela ne sera remplacé que pour les coupons avec un affilié qui lui est attribué.

en: This will only remove the entry from this page. It will not remove the affiliate user or coupon code.
fr_FR: Cette opération ne supprimera que l'entrée de cette page. Elle ne supprimera pas l'utilisateur affilié ou le code de coupon.

en: This will override any existing <a href="%s" target="_blank">"per-coupon" commission rates</a> set for the affiliate coupon.
fr_FR: Cela remplace les taux de commission <a href="%s" target="_blank">"per-coupon" existants</a> définis pour le coupon d'affilié.

en: This will remove/deduct the tax amount from the store credit, if it is added to the credit amount in the cart.
fr_FR: Cela supprimera / déduira le montant de la taxe du crédit de magasin, s’il est ajouté au montant du crédit dans le panier.

en: This will replace it with this page:
fr_FR: Cela le remplacera par cette page :

en: This will replace your default WooCommerce email template "header image" with a custom one for your reports.
fr_FR: Cela remplacera votre modèle d’e-mail WooCommerce par défaut « image d’en-tête » par un modèle personnalisé pour vos rapports.

en: This will show a "Landing Pages" section on the affiliate dashboard in the "Referral URL" tab, with all the assigned landing pages for the affiliate coupon.
fr_FR: Cela affichera une section « Pages de destination » sur le tableau de bord de l’affilié dans l’onglet « URL de référence », avec toutes les pages de destination attribuées pour le coupon d’affiliation.

en: This will show a "Payouts" tab on the coupon usage/info page, so the affiliate can view their unpaid commission, and request payouts.
fr_FR: Cela affichera un onglet « Paiements » sur la page d’utilisation / info du coupon, afin que l’affilié puisse voir sa commission impayée et demander des paiements.

en: This will show a table with a log of the latest referral URL clicks/visits for the affiliate coupons referral URL (or selected campaign).
fr_FR: Cela affichera un tableau avec un journal des derniers clics / visites d’URL de référence pour l’URL de référence des coupons d’affiliation (ou la campagne sélectionnée).

en: This will show a toggle switch at the top right of the portal to switch between light and dark mode.
fr_FR: Cela affichera un interrupteur à bascule en haut à droite du portail pour basculer entre le mode clair et le mode sombre.

en: This will show the Gravatar image and link to edit their gravatar in the "Settings" tab on the affiliate dashboard.
fr_FR: Cela affichera l’image du Gravatar et le lien pour modifier leur gravatar dans l’onglet « Paramètres » du tableau de bord de l’affilié.

en: This will show the WooCommerce "Account Details" fields directly in the "settings" tab on the affiliate dashboard, along with a logout link.
fr_FR: Cela affichera les champs WooCommerce « Détails du compte » directement dans l’onglet « paramètres » du tableau de bord des affiliés, ainsi qu’un lien de déconnexion.

en: This will show the affiliate application/registration form automatically on the affiliate page for logged out users (alongside the login form).
fr_FR: Cela affichera automatiquement l’application d’affiliation / formulaire d’inscription sur la page d’affiliation pour les utilisateurs déconnectés (à côté du formulaire de connexion).

en: This will show the current "Store Credit" for each user on the "All Users" admin page.
fr_FR: Cela affichera le « Crédit de magasin » actuel pour chaque utilisateur sur la page d’administration « Tous les utilisateurs ».

en: This will still show the "Last 30 Days" and "Last 7 Days". It will also cause the "usage" stat to be calculated slightly different.
fr_FR: Cela montrera toujours les « Derniers 30 jours » et « Les 7 derniers jours ». Cela entraînera également le calcul légèrement différent de la statistique d’utilisation.

en: This will store a cookie in the visitors browser when they click on a referral link, so the referral can be tracked even if they do not register on their first page visit.
fr_FR: Cela stockera un cookie dans le navigateur des visiteurs lorsqu’ils cliquent sur un lien de référence, de sorte que la référence peut être suivie même s’ils ne s’inscrivent pas lors de leur première visite sur la page.

en: This will store a cookie in the visitors browser when they click on a referral link, to automatically apply the coupon code once they add items to their cart, and to track link stats better.
fr_FR: Cela stockera un cookie dans le navigateur des visiteurs lorsqu’ils cliquent sur un lien de parrainage, pour appliquer automatiquement le code promo une fois qu’ils ajoutent des articles à leur panier, et pour mieux suivre les statistiques des liens.

en: This will then automatically convert all the stats, order totals and commission on the affiliate dashboard into your base store currency, even if the order is made in a different currency.
fr_FR: Cela convertira ensuite automatiquement toutes les statistiques, les totaux de commande et les commissions sur le tableau de bord des affiliés dans la devise de votre magasin de base, même si la commande est effectuée dans une devise différente.

en: This will work in the same way as if the user clicked the "Request Payout" button in their dashboard.
fr_FR: Cela fonctionnera de la même manière que si l’utilisateur cliquait sur le bouton « Demander le paiement » dans son tableau de bord.

en: Threshold for automatic payouts
fr_FR: Seuil pour les paiements automatiques

en: Thumbs Up
fr_FR: Le pouce en l'air

en: Tier
fr_FR: Niveau

en: Tier %d
fr_FR: Niveau %d

en: Tiers
fr_FR: Paliers

en: Tiers Active
fr_FR: Tiers Actif

en: Time
fr_FR: Heure

en: Timeframe
fr_FR: Cadre temporel

en: Title shown at the top of the popup window.
fr_FR: Titre affiché en haut de la fenêtre popup.

en: Title shown in the benefits section for non-affiliates.
fr_FR: Titre figurant dans la section des avantages pour les non-affiliés.

en: To
fr_FR: Pour

en: To add new affiliates and assign them to a specific coupon, you can do any of the following 3 options:
fr_FR: Pour ajouter de nouveaux affiliés et les attribuer à un coupon spécifique, vous pouvez faire l’une des 3 options suivantes :

en: To assign users to a specific coupon, go to the
fr_FR: Pour affecter les utilisateurs à un coupon spécifique, accédez à la

en: To completely refresh each of your affiliate dashboards stats for past orders, with the new conversion rates, %s and click "refresh all data". (The first page load for each dashboard may take slightly longer.)
fr_FR: Pour rafraîchir complètement les statistiques de chacun de vos tableaux de bord d’affiliation pour les commandes passées, avec les nouveaux taux de conversion, <a href="%s">cliquez ici</a>. (Le chargement de la première page de chaque tableau de bord peut prendre un peu plus de temps.)

en: To customise the "Creatives" tab, please go to the creatives settings:
fr_FR: Pour personnaliser l’onglet « Créations », veuillez vous rendre dans les paramètres des créations :

en: To display the affiliate application form on a custom page, use the shortcode:
fr_FR: Pour afficher le formulaire de demande associée sur une page personnalisée, utilisez le shortcode :

en: To display the affiliate dashboard for the coupon(s) assigned to the logged in user use shortcode:
fr_FR: Pour afficher le tableau de bord d’affiliation pour le(s) coupon(s) attribué(s) à l’utilisateur connecté, utilisez shortcode :

en: To do this go to "Pro Settings" and toggle on "Enable lifetime commission features." option.
fr_FR: Pour ce faire, allez dans « Paramètres Pro » et activez l’option « Activer les fonctionnalités de commission à vie ». ».

en: To enable click tracking, go to %s and enable the "Click Tracking" option.
fr_FR: Pour activer le suivi des clics, allez dans %s et activez l'option "Suivi des clics".

en: To encrypt sensitive bank details, add the following line to your wp-config.php file:
fr_FR: Pour crypter les données bancaires sensibles, ajoutez la ligne suivante à votre fichier wp-config.php :

en: To get started with Multi-Currency support, simply enable "multi-currency settings" under the "General" settings tab. A new tab will the appear labeled "currencies" to customise your currencies and conversion rates.
fr_FR: Pour commencer à utiliser la prise en charge multidevises, activez simplement les « paramètres multidevises » sous l’onglet « Général ». Un nouvel onglet apparaîtra intitulé « devises » pour personnaliser vos devises et taux de conversion.

en: To get started with affiliate email reports, first enable it in the "PRO Modules" section of the settings, then setup and customise the settings in the new "Reports" settings tab that will appear.
fr_FR: Pour commencer avec les rapports par e-mail d’affiliation, activez-les d’abord dans la section « Modules PRO » des paramètres, puis configurez et personnalisez les paramètres dans le nouvel onglet « Rapports » qui apparaîtra.

en: To get started with affiliate registration, you will need to add this shortcode to a NEW page:
fr_FR: Pour commencer à vous inscrire à un affilié, vous devrez ajouter ce shortcode à une page :

en: To get started with creatives, first go to the "Creatives" settings to to enable and customise the settings.
fr_FR: Pour commencer avec les créatifs, allez d’abord dans les paramètres « Creatives » pour activer et personnaliser les paramètres.

en: To get started with multi-level affiliates, you will need to create the MLA dashboard page. Simply add this shortcode to a new page:
fr_FR: Pour commencer avec les affiliés à plusieurs niveaux, vous devrez créer la page du tableau de bord MLA. Il suffit d’ajouter ce shortcode à une nouvelle page :

en: To get started with this integration, you first need to install and activate the "%s" plugin.
fr_FR: Pour commencer cette intégration, vous devez d’abord installer et activer le plugin « %s ».

en: To get started, simply enable the "Affiliate Landing Pages" option in "Pro Settings" then you will see a new meta box when editing pages, to assign an affiliate coupon to that page.
fr_FR: Pour commencer, activez simplement l’option « Pages de destination d’affiliation » dans « Paramètres Pro », puis vous verrez une nouvelle méta-boîte lors de l’édition des pages, pour attribuer un coupon d’affiliation à cette page.

en: To manage (and enable) email notifications for affiliate applications, go to the "Emails" settings tab.
fr_FR: Pour gérer (et activer) les notifications par e-mail pour les applications associées, accédez à l’onglet Paramètres « Notifications ».

en: To manage (and enable) email notifications for payouts, go to the "Emails" settings tab.
fr_FR: Pour gérer (et activer) les notifications par e-mail pour les paiements, accédez à l’onglet « Paramètres des e-mails ».

en: To manage/customise the email notifications for new direct link tracking domain requests, go to the "Emails" settings tab.
fr_FR: Pour gérer/personnaliser les notifications par e-mail pour les nouvelles demandes de domaine de suivi de lien direct, accédez à l’onglet « Paramètres e-mails ».

en: To manually edit/change "unpaid commission" for a coupon, go to the
fr_FR: Pour modifier/modifier manuellement la « commission impayée » d’un coupon, accédez à la page

en: To request a payout, you firstly need to enter your payment details.
fr_FR: Pour demander un paiement, vous devez tout d'abord saisir vos coordonnées de paiement.

en: To stop receiving these newsletters %sclick here to unsubscribe%s.
fr_FR: Pour ne plus recevoir ces lettres d'information %sclick here to unsubscribe%s.

en: To use this feature, you will need a Wise business account with API access. You can sign up for a Wise account and get API access on their website.
fr_FR: Pour utiliser cette fonctionnalité, vous devez disposer d'un compte professionnel Wise avec accès à l'API. Vous pouvez vous inscrire pour un compte Wise et obtenir un accès à l'API sur leur site web.

en: To view a list of all the different shortcodes available to use with this plugin
fr_FR: Pour afficher une liste de tous les différents shortcodes disponibles à utiliser avec ce plugin

en: To view all available PRO modules, simply visit the "Pro Modules" tab on the settings page, and enable the modules you want to use.
fr_FR: Pour afficher tous les modules PRO disponibles, il vous suffit de visiter l’onglet « Modules Pro » sur la page des paramètres et d’activer les modules que vous souhaitez utiliser.

en: To view all features available with PRO, visit our website:
fr_FR: Pour voir toutes les fonctionnalités disponibles avec PRO, visitez notre site Web:

en: To:
fr_FR: A :

en: Toggle Dark Mode
fr_FR: Basculer en mode sombre

en: Toggle the visibility of each tab to show/hide it on the dashboard.
fr_FR: Basculez la visibilité de chaque onglet pour l'afficher ou le masquer sur le tableau de bord.

en: Top
fr_FR: Haut de page

en: Top Left
fr_FR: En haut à gauche

en: Top Right
fr_FR: En haut à droite

en: Total
fr_FR: total

en: Total Clicks
fr_FR: Nombre total de clics

en: Total Commission Earned
fr_FR: Total des commissions gagnées

en: Total Coupon Usage
fr_FR: Utilisation totale du coupon

en: Total Discounts
fr_FR: Total des remises

en: Total MLA Commission
fr_FR: Total Commission LBA

en: Total Number of Orders
fr_FR: Nombre total de commandes

en: Total Referrals
fr_FR: Nombre total de renvois

en: Total Sales
fr_FR: Total des ventes

en: Total Sales Referred
fr_FR: Total des ventes référencées

en: Total Usage
fr_FR: Utilisation totale

en: Total commission earned this month
fr_FR: Total des commissions gagnées ce mois-ci

en: Total number of active affiliates (recipients count)
fr_FR: Nombre total d'affiliés actifs (nombre de destinataires)

en: Total number of orders
fr_FR: Nombre total de commandes

en: Total number of orders all time
fr_FR: Nombre total de commandes de tous les temps

en: Total number of orders this month
fr_FR: Nombre total de commandes ce mois-ci

en: Total number of orders this year
fr_FR: Nombre total de commandes cette année

en: Total sales referred
fr_FR: Total des ventes référencées

en: Total sales referred this month
fr_FR: Total des ventes référencées ce mois-ci

en: Total sales referred this year
fr_FR: Total des ventes référencées cette année

en: Total:
fr_FR: Total :

en: Totals
fr_FR: Totaux

en: Track all new referral URL clicks from the same visitor/user.
fr_FR: Suivez tous les clics sur l’URL de référence du même visiteur/utilisateur.

en: Track conversions via referral URL even if coupon was not used.
fr_FR: Suivez les conversions via l’URL de référence, même si le coupon n’a pas été utilisé.

en: Track user registrations as a lifetime referral.
fr_FR: Suivez les inscriptions des utilisateurs en tant que référence à vie.

en: Tracking URL Conversions Without Coupon
fr_FR: Suivi des conversions d’URL sans coupon

en: Transfer ID:
fr_FR: ID de transfert :

en: Transfer cancellation request sent to Wise, but status verification failed. Current status:
fr_FR: Demande d'annulation de transfert envoyée à Wise, mais la vérification du statut a échoué. Statut actuel :

en: Transfer cancelled
fr_FR: Transfert annulé

en: Transfer cannot be cancelled - current status:
fr_FR: Le transfert ne peut pas être annulé - état actuel :

en: Transfer cannot be cancelled - it has already been completed in Wise. Current status:
fr_FR: Le transfert ne peut pas être annulé - il a déjà été effectué dans Wise. Statut actuel :

en: Transfer created successfully. Please complete the payment manually in your Wise account.
fr_FR: Transfert créé avec succès. Veuillez effectuer le paiement manuellement sur votre compte Wise.

en: Transfer is already cancelled in Wise.
fr_FR: Le transfert est déjà annulé dans Wise.

en: Transfer successfully cancelled in Wise.
fr_FR: Transfert annulé avec succès dans Wise.

en: Translations
fr_FR: Traductions

en: Trigger
fr_FR: Déclencheur

en: Trigger (Requirements)
fr_FR: Déclencheur (Exigences)

en: Trophy
fr_FR: Trophée

en: Try our other new plugin!
fr_FR: Essayez notre autre nouveau plugin !

en: Turn this off if you want to show all their payout details on the payouts tab, but payouts requests themselves will all be handled by admins (or scheduled).
fr_FR: Désactivez cette option si vous souhaitez afficher tous les détails de leurs paiements dans l’onglet des paiements, mais les demandes de paiement elles-mêmes seront toutes traitées par les administrateurs (ou programmées).

en: Turn this option on to disable the user search/picker, and to just enter the user ID manually.
fr_FR: Activez cette option pour désactiver la recherche/le sélecteur d’utilisateurs et entrez simplement l’ID utilisateur manuellement.

en: TutorLMS – Integration Guide
fr_FR: TutorLMS – Guide d’intégration

en: Twilio API Credentials
fr_FR: Références de l'API Twilio

en: Twilio SMS credentials are not configured.
fr_FR: Les identifiants SMS de Twilio ne sont pas configurés.

en: Twitter Text
fr_FR: Texte Twitter

en: Type
fr_FR: type

en: Type any username. Suggestions will appear as you type, but you can keep your own input.
fr_FR: Tapez n'importe quel nom d'utilisateur. Des suggestions apparaîtront au fur et à mesure de votre saisie, mais vous pouvez conserver votre propre saisie.

en: UK Account Number is required
fr_FR: Le numéro de compte britannique est requis

en: UK Account Number must be at least 6 digits long.
fr_FR: Le numéro de compte britannique doit comporter au moins 6 chiffres.

en: UK Account Number must be exactly 8 digits (provided: '%s' - %d characters)
fr_FR: Le numéro de compte britannique doit comporter exactement 8 chiffres (fourni : "%s" - %d caractères)

en: UK Sort Code accounts → Receive GBP (converted from your store currency)
fr_FR: UK Sort Code accounts → Recevoir des GBP (convertis à partir de la devise de votre magasin)

en: UK Sort Code is required
fr_FR: Le code de tri britannique est requis

en: UK Sort Code must be 6 digits (provided: '%s')
fr_FR: UK Sort Code doit être composé de 6 chiffres (fourni : "%s")

en: UK Sort Code must be exactly 6 digits (format: 12-34-56 or 123456).
fr_FR: Le code de tri britannique doit comporter exactement 6 chiffres (format : 12-34-56 ou 123456).

en: UPGRADE
fr_FR: mise à niveau

en: URL Conversion Tracking
fr_FR: Suivi des conversions d’URL

en: URL Settings
fr_FR: Paramètres d’URL

en: URL conversion rate
fr_FR: Taux de conversion d’URL

en: US ABA Routing accounts → Receive USD (converted from your store currency)
fr_FR: Comptes de routage ABA américains → Recevoir des USD (convertis à partir de la devise de votre magasin)

en: US Account Number is required
fr_FR: Le numéro de compte américain est requis

en: US Account Number must be 4-17 digits (provided: %d characters)
fr_FR: Le numéro de compte américain doit être composé de 4 à 17 chiffres (fourni : %d caractères)

en: US Account Number must be 8-17 digits long.
fr_FR: Le numéro de compte américain doit être composé de 8 à 17 chiffres.

en: US Routing Number (ABA) is required
fr_FR: Le numéro d'acheminement américain (ABA) est requis

en: US Routing Number must be exactly 9 digits (provided: '%s' - %d characters)
fr_FR: Le numéro de routage américain doit comporter exactement 9 chiffres (fourni : "%s" - %d caractères)

en: US Routing Number must be exactly 9 digits.
fr_FR: Le numéro de routage américain doit comporter exactement 9 chiffres.

en: Unable to check current status
fr_FR: Impossible de vérifier le statut actuel

en: Unable to retrieve transfer status
fr_FR: Impossible de récupérer l'état du transfert

en: Unaccounted Commission:
fr_FR: Commission non comptabilisée :

en: Unassign Affiliates From Coupons
fr_FR: Désaffecter les affiliés des coupons

en: Unassign Coupons
fr_FR: Coupons Unassign

en: Unauthorized.
fr_FR: Non autorisé.

en: Unexpected error.
fr_FR: Erreur inattendue.

en: United Kingdom
fr_FR: Royaume-Uni

en: United States
fr_FR: États-Unis

en: Unknown
fr_FR: Inconnu

en: Unknown Page
fr_FR: Page inconnue

en: Unknown Product
fr_FR: Produit inconnu

en: Unknown error occurred during recipient creation.
fr_FR: Une erreur inconnue s'est produite lors de la création du destinataire.

en: Unless you have a specific use case, we suggest keeping this disabled as in general it can cause some issues (commission granted to all coupons).
fr_FR: Sauf si vous avez un cas d’utilisation spécifique, nous vous suggérons de garder cela désactivé car en général, cela peut causer des problèmes (commission accordée à tous les coupons).

en: Unlimited
fr_FR: Illimité

en: Unlimited date range selection is available with the
fr_FR: La sélection de plages de dates illimitées est disponible avec le

en: Unpaid
fr_FR: impayé

en: Unpaid Commission
fr_FR: Commission impayée

en: Unpaid Commission granted to affiliate, ready for payout request.
fr_FR: Commission impayée accordée à l’affilié, prête pour la demande de paiement.

en: Unpaid Commission is the total commission amount that has been earned by affiliates, but not yet paid out.
fr_FR: La commission non payée est le montant total de la commission qui a été gagnée par les affiliés, mais qui n'a pas encore été payée.

en: Unpaid Commission not granted to affiliate. Since this order is completed it will no longer grant commission and needs applying manually if you wish to reward commission for this order. Click the "update" link.
fr_FR: Commission impayée non accordée à l’affilié. Depuis que cette commande est terminée, elle n’accordera plus de commission et doit être appliquée manuellement si vous souhaitez récompenser la commission pour cette commande.

en: Unpaid Commission not yet granted to affiliate. This will be granted when the order is completed.
fr_FR: Commission impayée non encore accordée à l’affilié. Celle-ci sera accordée lorsque la commande sera terminée.

en: Unpaid Commission:
fr_FR: Commission impayée :

en: Unpaid MLA Commission
fr_FR: Commission parlementaire non payée

en: Unpaid commission will also NOT be automatically granted to this affiliate coupon and should be done manually.
fr_FR: La commission impayée ne sera pas non plus automatiquement accordée à ce coupon d’affiliation et doit être effectuée manuellement.

en: Unsubscribe
fr_FR: Se désabonner

en: Unsubscribe request invalid or expired.
fr_FR: Demande de désabonnement invalide ou expirée.

en: Upcoming Sale Announcement
fr_FR: Annonce de la prochaine vente

en: Upcoming Sale – Prep Your Campaigns
fr_FR: Prochaine vente - Préparez vos campagnes

en: Update Bonus
fr_FR: Bonus de mise à jour

en: Update Creatives
fr_FR: Mettre à jour les créations

en: Update Registration Page?
fr_FR: Mettre à jour la page d’inscription ?

en: Update Unpaid Commission
fr_FR: Mise à jour de la Commission non payée

en: Update User
fr_FR: Mise à jour de l'utilisateur

en: Update unpaid commission for the selected orders?
fr_FR: Mettre à jour la commission non payée pour les commandes sélectionnées ?

en: Upgrade to Pro
fr_FR: Mise à niveau vers Pro

en: Upgrade to unlock this module.
fr_FR: Mise à niveau pour déverrouiller ce module.

en: Upload Invoice
fr_FR: Télécharger la facture

en: Upload a square logo image (recommended size: 100x100px or smaller). PNG with transparent background works best.
fr_FR: Téléchargez une image de logo carrée (taille recommandée : 100x100px ou moins). Le format PNG avec un arrière-plan transparent convient le mieux.

en: Upload/Select Logo
fr_FR: Télécharger/sélectionner un logo

en: Upon approval, they can then directly link to your site, directly from theirs, without needing to use a referral URL, and it will still be tracked.
fr_FR: Une fois approuvés, ils peuvent ensuite créer un lien direct vers votre site, directement à partir du leur, sans avoir besoin d’utiliser une URL de référence, et il sera toujours suivi.

en: Upon new registration, assign user to custom "coupon affiliate" user role.
fr_FR: Lors d’une nouvelle inscription, attribuez à l’utilisateur un rôle d’utilisateur personnalisé d’affiliation de coupon.

en: Uppercase
fr_FR: Majuscule

en: Usage
fr_FR: usage

en: Usage Limits
fr_FR: Limites d’utilisation

en: Use merge tag {credit} to show the amount of credit they can apply.
fr_FR: Utilisez la balise de fusion {credit} pour afficher le montant du crédit qu’ils peuvent appliquer.

en: Use the built-in newsletter system to send emails to your affiliates. No external service required.
fr_FR: Utilisez le système de newsletter intégré pour envoyer des e-mails à vos affiliés. Aucun service externe n'est nécessaire.

en: Use the email address as username.
fr_FR: Utilisez l’adresse e-mail comme nom d’utilisateur.

en: Use the following settings customise creative template. A unique creative will then be generated and displayed for each affiliate on the creatives tab.
fr_FR: Utilisez les paramètres suivants pour personnaliser le modèle de création. Une création unique sera ensuite générée et affichée pour chaque affilié dans l’onglet des créations.

en: Use this form to create a new %s registration.
fr_FR: Utilisez ce formulaire pour créer un nouvel enregistrement %s.

en: Use this quick form to generate a template coupon code automatically with the basic default settings. You can customise the more advanced coupon settings later if needed.
fr_FR: Utilisez ce formulaire rapide pour générer automatiquement un modèle de code promo avec les paramètres par défaut de base. Vous pouvez personnaliser les paramètres de coupon plus avancés ultérieurement si nécessaire.

en: Use this tool to bulk edit your coupon settings.
fr_FR: Utilisez cet outil pour modifier en masse les paramètres de votre coupon.

en: Use this tool to bulk edit your per-product commission settings. The username must exist or it will not be updated.
fr_FR: Utilisez cet outil pour modifier en bloc vos paramètres de commission par produit. Le nom d’utilisateur doit exister ou il ne sera pas mis à jour.

en: Use {company} to insert the affiliate company name.
fr_FR: Utilisez {company} pour insérer le nom de la société affiliée.

en: Use {coupon} to insert the coupon code.
fr_FR: Utilisez {coupon} pour insérer le code du coupon.

en: Use {discount} to insert the coupon discount percentage or fixed amount.
fr_FR: Utilisez {discount} pour insérer le pourcentage de réduction du coupon ou le montant fixe.

en: Use {first-name} to insert the affiliate first name.
fr_FR: Utilisez {first-name} pour insérer le prénom de l’affilié.

en: Use {qrcode} to insert the a QR code of the affiliate default referral URL.
fr_FR: Utilisez {qrcode} pour insérer le code QR de l’URL de référence par défaut de l’affilié.

en: Use {username} to insert the affiliate username.
fr_FR: Utilisez {username} pour insérer le nom d’utilisateur de l’affilié.

en: Used when describing the store credit payment/transaction in the logs.
fr_FR: Utilisé lors de la description du paiement/transaction de crédit du magasin dans les journaux.

en: Useful if you simply want a generic "affiliate" page to direct affiliates to, instead of a unique link for each one.
fr_FR: Utile si vous voulez simplement une page générique « affilié » pour diriger les affiliés vers, au lieu d’un lien unique pour chacun d’eux.

en: User
fr_FR: utilisateur

en: User ID
fr_FR: identifiant

en: User Registration
fr_FR: Enregistrement de l’utilisateur

en: User Restrictions
fr_FR: Restrictions de l’utilisateur

en: User Role
fr_FR: Rôle de l’utilisateur :

en: User Roles:
fr_FR: Rôles des utilisateurs :

en: User not found.
fr_FR: L'utilisateur n'a pas été trouvé.

en: User role required for plugin admin capabilities:
fr_FR: Autorisation requise pour les fonctionnalités d’administration du plugin:

en: User role:
fr_FR: Rôle de l’utilisateur :

en: User updated successfully.
fr_FR: L'utilisateur a été mis à jour avec succès.

en: User:
fr_FR: Utilisateur :

en: Username
fr_FR: nom d'utilisateur

en: Username...
fr_FR: Nom d'utilisateur...

en: Usernames cannot be changed.
fr_FR: Les noms d'utilisateur ne peuvent pas être modifiés.

en: Users
fr_FR: Utilisateurs

en: Users combined total commission from referral link and their MLA sub-affiliates.
fr_FR: Les utilisateurs ont combiné la commission totale du lien de parrainage et de leurs sous-affiliés MLA.

en: Using One License for Live & Staging Sites
fr_FR: Utilisation d’une licence pour les sites Live & Staging

en: VIEW BONUSES
fr_FR: VOIR LES BONUS

en: VIEW CREATIVES
fr_FR: VOIR LES CRÉATIONS

en: VIEW NEWSLETTERS
fr_FR: VOIR LES BULLETINS D'INFORMATION

en: Vertical Margin (Y):
fr_FR: Marge verticale :

en: View
fr_FR: Voir

en: View "Creatives" Settings
fr_FR: Afficher les paramètres « Créatifs »

en: View "Direct Link Tracking" Settings
fr_FR: Afficher les paramètres « Suivi des liens directs »

en: View "Referral Popup" Settings
fr_FR: Afficher les paramètres de la fenêtre contextuelle de recommandation

en: View %s
fr_FR: Vue %s

en: View %s Dashboard
fr_FR: Voir le tableau de bord %s

en: View %s dashboard
fr_FR: Voir le tableau de bord %s

en: View Affiliate
fr_FR: Voir l'affiliation

en: View Affiliate Dashboard
fr_FR: Afficher le tableau de bord des affiliés

en: View All
fr_FR: Voir tout

en: View All Documentation
fr_FR: Voir toute la documentation

en: View Bonus
fr_FR: Voir le bonus

en: View Bonuses
fr_FR: Voir les bonus

en: View Changelog
fr_FR: Afficher le journal des modifications

en: View Coupons List & Unique Links
fr_FR: Voir la liste des coupons &Liens uniques

en: View Creatives
fr_FR: Voir les créations

en: View Dashboard
fr_FR: Afficher le tableau de bord

en: View Documentation
fr_FR: Voir la documentation

en: View Full Activity Log
fr_FR: Voir le journal d'activité complet

en: View Full Dashboard
fr_FR: Voir le tableau de bord complet

en: View Full Report
fr_FR: Voir le rapport complet

en: View Landing Page
fr_FR: Voir la page de destination

en: View MLA Affiliate
fr_FR: Voir l'affiliation à l'AML

en: View MLA Details
fr_FR: Voir les détails de l'AML

en: View MLA dashboard
fr_FR: Voir le tableau de bord de l'AML

en: View More
fr_FR: Voir plus

en: View Order in Backend (Admin Only)
fr_FR: Afficher l’ordre dans le backend (administrateur uniquement)

en: View Page
fr_FR: Voir la page

en: View Product
fr_FR: Voir le produit

en: View Reports
fr_FR: Afficher les rapports

en: View Short URL
fr_FR: Voir l'URL courte

en: View User
fr_FR: Voir l'utilisateur

en: View a log of all the activity that has taken place in your affiliate program.
fr_FR: Affichez un journal de toutes les activités qui ont eu lieu dans votre programme d’affiliation.

en: View affiliate dashboard
fr_FR: Afficher le tableau de bord des affiliés

en: View all visits for this campaign name.
fr_FR: Voir toutes les visites pour ce nom de campagne.

en: View all visits for this coupon.
fr_FR: Voir toutes les visites pour ce coupon.

en: View all visits for this referrer.
fr_FR: Voir toutes les visites pour ce référent.

en: View and manage all of your affiliate coupons, and access links to each of their affiliate dashboards on the <a href="%s" target="_blank">coupons list</a> page.
fr_FR: Visualisez et gérez tous les coupons de vos affiliés et accédez aux liens vers les tableaux de bord de chacun d'entre eux sur la page <a href="%s" target="_blank">liste des coupons</a>.

en: View in PayPal
fr_FR: Voir en PayPal

en: View in Stripe
fr_FR: Voir dans Stripe

en: View payouts setup guide
fr_FR: Voir le guide de configuration des paiements

en: View setup guide
fr_FR: Voir le guide de configuration

en: View the affiliate dashboard for this affiliate coupon.
fr_FR: Voir le tableau de bord de l’affilié pour ce coupon d’affiliation.

en: View the latest updates and changelog on our website:
fr_FR: Consultez les dernières mises à jour et le journal des modifications sur notre site web :

en: View transaction in PayPal.
fr_FR: Afficher la transaction dans PayPal.

en: View transaction in Stripe.
fr_FR: Afficher la transaction dans Stripe.

en: Viewing MLA dashboard for user:
fr_FR: Affichage du tableau de bord MLA pour l’utilisateur :

en: Viewing as
fr_FR: Affichage en tant que

en: Viewing as:
fr_FR: Affichage en tant que :

en: Visibility
fr_FR: Visibilité

en: Visibility Settings
fr_FR: Paramètres de visibilité

en: Visit Date
fr_FR: Date de visite

en: Visit Full Dashboard
fr_FR: Visiter le tableau de bord complet

en: Visit deleted successfully.
fr_FR: Visite supprimée avec succès.

en: Visit the <a href="%s" target="_blank">settings page</a> to edit more options, enable more features, and customise your affiliate program to work exactly how you want!
fr_FR: Visitez la <a href="%s">page des paramètres</a> pour modifier plus d’options et personnaliser votre programme d’affiliation pour qu’il fonctionne exactement comme vous le souhaitez!

en: Visitor ID
fr_FR: IDENTIFIANT DU VISITEUR

en: Visitors Blacklist
fr_FR: Liste noire des visiteurs

en: Visitors referred directly from any of these domains will not have referrals tracked or coupons applied automatically.
fr_FR: Les visiteurs référés directement à partir de l’un de ces domaines n’auront pas de références suivies ou de coupons appliqués automatiquement.

en: Visits
fr_FR: Visites

en: Waiting for recipient information
fr_FR: En attente d'informations sur le destinataire

en: Waiting for you to fund this transfer
fr_FR: Nous attendons que vous financiez ce transfert

en: Wallet System
fr_FR: Système de portefeuille

en: Want more advanced coupon usage restrictions? Check out our %s plugin!
fr_FR: Vous souhaitez des restrictions d’utilisation des coupons plus avancées ? Découvrez notre plugin %s !

en: Want more advanced coupon usage restrictions? Check out the %s plugin.
fr_FR: Vous souhaitez des restrictions d’utilisation des coupons plus avancées ? Jetez un coup d’œil au plug-in %s.

en: Want more advanced features?
fr_FR: Vous voulez des fonctionnalités plus avancées ?

en: Want us to create a new plugin integration?
fr_FR: Vous voulez que nous créions une nouvelle intégration de plugin?

en: Warning:
fr_FR: Avertissement :

en: Warning: By default this may effect all previous calculations and statistics if the system were to "refresh data" at any point. You can prevent previous commission from being affected, <a href="%s" target="_blank" style="color: red;">click here for details</a>.
fr_FR: Attention : Par défaut, cela peut affecter tous les calculs et statistiques antérieurs si le système devait "rafraîchir les données" à un moment donné. Vous pouvez empêcher que les commissions précédentes soient affectées, <a href="%s" target="_blank" style="color : red ;">cliquez ici pour plus de détails</a>.

en: Warning: Cloudflare Automatic Platform Optimization (APO) appears to be enabled. This may cause issues with referral cookies and coupon auto-apply features.
fr_FR: Attention : L'optimisation automatique de la plateforme (APO) de Cloudflare semble être activée. Cela peut causer des problèmes avec les cookies de référence et les fonctions d'application automatique des coupons.

en: Warning: If you use this option, you should be even more careful of fraudulent activity. We do recommend reviewing and accepting payouts manually instead, simply so you can make sure each payout is valid and non-fraudulent.
fr_FR: Avertissement: Si vous utilisez cette option, vous devez être encore plus prudent contre les activités frauduleuses. Nous vous recommandons plutôt d’examiner et d’accepter les paiements manuellement, simplement pour vous assurer que chaque paiement est valide et non frauduleux.

en: Warning: LiteSpeed web server detected. Cookie stripping may be enabled, which can cause issues with referral cookies and coupon auto-apply features.
fr_FR: Avertissement : Serveur web LiteSpeed détecté. La suppression des cookies peut être activée, ce qui peut entraîner des problèmes avec les cookies de référence et les fonctions d'application automatique des coupons.

en: Warning: You have "<a href="%s" target="_blank">Anyone can register</a>" disabled in WordPress, which will be ignored for the registration form on the affiliate dashboard.
fr_FR: Attention : Vous avez désactivé "<a href="%s" target="_blank">Tout le monde peut s'inscrire</a>" dans WordPress, ce qui sera ignoré pour le formulaire d'inscription sur le tableau de bord de l'affilié.

en: Warning: You have "<a href="%s" target="_blank">Anyone can register</a>" disabled in WordPress, which will be ignored for the registration form on the affiliate portal.
fr_FR: Attention : Vous avez désactivé "<a href="%s" target="_blank">Anyone can register</a>" dans WordPress, ce qui sera ignoré pour le formulaire d'inscription sur le portail d'affiliation.

en: Warning: You will want to create a "template coupon" and assign it in the settings for affiliate coupons to be generated properly.
fr_FR: Avertissement: Vous voudrez créer un « modèle de coupon » et l’attribuer dans les paramètres pour que les coupons d’affiliation soient générés correctement.

en: We Increased Your Commission Rate
fr_FR: Nous avons augmenté votre taux de commission

en: We Miss You – Let’s Get You Earning Again
fr_FR: Vous nous manquez - Reprenons le chemin de l'emploi

en: We are going to run you through some of the most important settings in the Coupon Affiliates plugin, to help you get everything setup!
fr_FR: Nous allons vous présenter certains des paramètres les plus importants du plugin Coupon Affiliates, pour vous aider à tout configurer!

en: We are reviewing your application and will be in touch soon!
fr_FR: Nous examinons votre demande et nous vous contacterons bientôt!

en: We highly recommend that you keep this option DISABLED, as it may cause some issues, or paying too much commission.
fr_FR: Nous vous recommandons fortement de garder cette option DÉSACTIVÉE, car elle peut causer des problèmes ou payer trop de commission.

en: Website
fr_FR: site internet

en: Website:
fr_FR: Site web :

en: Weekly
fr_FR: Hebdomadaire

en: Welcome & Program Update
fr_FR: Bienvenue et mise à jour du programme

en: Welcome to Our Affiliate Program + Quick Update
fr_FR: Bienvenue dans notre programme d'affiliation + mise à jour rapide

en: Welcome to the Coupon Affiliates setup wizard!
fr_FR: Bienvenue dans l’assistant de configuration coupon Affiliates!

en: What happens when an order is refunded or partially refunded?
fr_FR: Que se passe-t-il lorsqu’une commande est remboursée ou partiellement remboursée ?

en: What is a "coupon-based" affiliate program?
fr_FR: Qu’est-ce qu’un programme d’affiliation « basé sur des coupons » ?

en: What is your preferred affiliate coupon code?
fr_FR: Quel est le code de coupon d'affiliation que vous préférez ?

en: What should happen after form submission?
fr_FR: Que doit-il se passer après la soumission du formulaire?

en: What time of the day should payouts be requested automatically?
fr_FR: À quelle heure de la journée les paiements devraient-ils être demandés automatiquement?

en: What time of the day should reports be sent?
fr_FR: À quelle heure de la journée les rapports devraient-ils être envoyés?

en: What toggles should be shown for statistics and line graphs?
fr_FR: Quelles bascules doivent être affichées pour les statistiques et les graphiques linéaires ?

en: What type of coupon would you like?
fr_FR: Quel type de coupon souhaitez-vous?

en: WhatsApp Text
fr_FR: Texte WhatsApp

en: When a payout request is submitted, you will be able to view, manage, and pay it from the admin "<a href="%s">Payouts</a>" page.
fr_FR: Lorsqu’une demande de paiement est soumise, vous pouvez l’afficher, la gérer et la payer à partir de la page « <a href="%s">Versements</a> » de l’administrateur.

en: When a referral coupon is applied, if the discount is "0.00", it will hide the 0.00 discount line on the checkout page.
fr_FR: Lorsqu’un coupon de parrainage est appliqué, si la réduction est de « 0,00 », la ligne de réduction de 0,00 sera masquée sur la page de paiement.

en: When a user submits the form, you will be notified, and can review the application in the admin "Registrations" page.
fr_FR: Lorsqu’un utilisateur soumet le formulaire, vous en êtes informé et pouvez consulter la demande sur la page d’administration « Inscriptions ».

en: When an affiliate adds a new domain to their account, an email will be sent to your admin email, with a link to approve or deny the domain.
fr_FR: Lorsqu’un affilié ajoute un nouveau domaine à son compte, un e-mail est envoyé à votre adresse e-mail d’administrateur, avec un lien pour approuver ou refuser le domaine.

en: When approved, it will generate a coupon code automatically, and assign it to that affiliate user.
fr_FR: Une fois approuvé, il générera automatiquement un code promo et l’attribuera à cet utilisateur affilié.

en: When assigning users to coupons, if this is enabled, it will only show the list of users with the custom "coupon affiliate" role.
fr_FR: Lors de l’affectation d’utilisateurs à des coupons, si cela est activé, il n’affichera que la liste des utilisateurs avec le rôle personnalisé « coupon affilié ».

en: When checked, this coupon can only be used by new customers on their first order.
fr_FR: Lorsqu’il est coché, ce coupon ne peut être utilisé que par les nouveaux clients lors de leur première commande.

en: When completing this form, it will automatically submit an approved %s registration for that user, automatically creating the coupon and assigning them to it.
fr_FR: En remplissant ce formulaire, il soumettra automatiquement une inscription d’affilié pour cet utilisateur, créant automatiquement le coupon et les lui attribuant.

en: When disabled, if there are no users assigned to a coupon, the dashboard can be viewed by anyone if they visit the unique URL directly. However, if there is a user assigned to it, the URL will be private.
fr_FR: Lorsqu’il est désactivé, si aucun utilisateur n’est affecté à un coupon, le tableau de bord peut être consulté par n’importe qui s’il visite directement l’URL unique. Toutefois, si un utilisateur lui est affecté, l’URL sera privée.

en: When disabled, if you change commission rates, it will automatically update the stats/commission for ALL new and past orders on the affiliate dashboard.
fr_FR: Lorsqu’il est désactivé, si vous modifiez les taux de commission, il mettra automatiquement à jour les statistiques / commissions pour TOUTES les commandes nouvelles et passées sur le tableau de bord des affiliés.

en: When disabled, it will only allow 1 affiliate coupon to be used per order. (This is any coupons that have an affiliate user assigned to them.)
fr_FR: Lorsqu’il est désactivé, il n’autorisera que 1 coupon d’affiliation à utiliser par commande. (Il s’agit de tous les coupons auxquels un utilisateur affilié est attribué.)

en: When disabled, the affiliate user will be prevented from using their own coupon code (coupons they are assigned to) at cart or checkout.
fr_FR: Lorsqu’il est désactivé, l’utilisateur affilié sera empêché d’utiliser son propre code de coupon (coupons essuyés) au panier ou à la caisse.

en: When enabled, "Processing Commission" will be tracked and shown on the payouts tab for statuses that are set to show on the dashboard but not completed yet (not granted unpaid commission).
fr_FR: Lorsque cette option est activée, la "Commission de traitement" sera suivie et affichée dans l'onglet des paiements pour les statuts qui sont définis pour être affichés sur le tableau de bord mais qui ne sont pas encore terminés (pas de commission non payée).

en: When enabled, % commission will be calculated based on the order subtotal/total including "fees". It will also be added to the subtotal/total shown in statistics.
fr_FR: Lorsque cette option est activée, la commission en % sera calculée en fonction du sous-total/total de la commande, y compris les « frais ». Il sera également ajouté au sous-total/total indiqué dans les statistiques.

en: When enabled, % commission will be calculated based on the order subtotal/total including "shipping costs".
fr_FR: Lorsque cette option est activée, la commission en % sera calculée sur la base du sous-total/total de la commande, y compris les « frais d’expédition ».

en: When enabled, % commission will be calculated before any custom discounts are deducted from the subtotal/total. It will also be added to the subtotal/total shown in statistics.
fr_FR: Lorsque cette option est activée, la commission en % sera calculée avant que les remises personnalisées ne soient déduites du sous-total/total. Il sera également ajouté au sous-total/total indiqué dans les statistiques.

en: When enabled, % commission will be calculated on the order subtotal (instead of total), before the coupon discount is deducted from it.
fr_FR: Lorsque cette option est activée, la commission en % sera calculée sur le sous-total de la commande (au lieu du total), avant que la réduction du coupon n’en soit déduite.

en: When enabled, ALL the parent affiliates calculated commissions (from every tier) will be deducted from the main sub-affiliates earned commission amount for each order.
fr_FR: Lorsqu’il est activé, TOUTES les commissions calculées par les affiliés parents (de chaque niveau) seront déduites du montant des commissions gagnées par les principaux sous-affiliés pour chaque commande.

en: When enabled, a "MLA Dashboard" link will be shown on the normal coupon affiliate dashboard, at the top right, next to the "Logout" link.
fr_FR: Lorsqu’il est activé, un lien « Tableau de bord MLA » sera affiché sur le tableau de bord d’affiliation de coupon normal, en haut à droite, à côté du lien « Déconnexion ».

en: When enabled, a "statement" PDF file will be generated automatically whenever payout requests are made by the affiliate. These statements show the payout details, status, company information, etc.
fr_FR: Lorsqu’il est activé, un fichier PDF « relevé » sera généré automatiquement chaque fois que des demandes de paiement sont faites par l’affilié. Ces déclarations montrent les détails du paiement, le statut, les informations de l’entreprise, etc.

en: When enabled, a new "Payout Statement Details" section is displayed in the "Settings" tab of the affiliate dashboard, to enter their billing data to show on statements.
fr_FR: Lorsqu’elle est activée, une nouvelle section « Détails du relevé de paiement » s’affiche dans l’onglet « Paramètres » du tableau de bord des affiliés, pour entrer leurs données de facturation à afficher sur les relevés.

en: When enabled, a new checkbox will appear on store checkout, under order notes, for them to join the affiliate program. This will submit an affiliate registration application for the user.
fr_FR: Lorsqu’elle est activée, une nouvelle case à cocher apparaîtra à la caisse du magasin, sous les notes de commande, pour qu’ils rejoignent le programme d’affiliation. Cela soumettra une demande d’inscription d’affilié pour l’utilisateur.

en: When enabled, a phone number field will appear on the affiliate registration form. The submitted number is saved as the affiliate's phone and used for SMS notifications.
fr_FR: Lorsque cette option est activée, un champ réservé au numéro de téléphone apparaît dans le formulaire d'inscription de l'affilié. Le numéro soumis est enregistré en tant que numéro de téléphone de l'affilié et utilisé pour les notifications par SMS.

en: When enabled, affiliate coupons can only be applied if the customer currently has the tracking cookie from that affiliate referral link.
fr_FR: Lorsque cette option est activée, les coupons d'affiliation ne peuvent être appliqués que si le client possède le cookie de suivi du lien de référence de l'affilié.

en: When enabled, affiliates can download a statement for both pending and completed payouts. If disabled, they can only download statements for completed payouts.
fr_FR: Lorsqu’il est activé, les affiliés peuvent télécharger un relevé pour les paiements en attente et terminés. S’ils sont désactivés, ils ne peuvent télécharger que les relevés pour les paiements terminés.

en: When enabled, affiliates can enter their phone number in the dashboard to receive SMS notifications. If they leave it blank, no SMS will be sent to them.
fr_FR: Lorsque cette option est activée, les affiliés peuvent saisir leur numéro de téléphone dans le tableau de bord pour recevoir des notifications par SMS. S'ils laissent ce champ vide, aucun SMS ne leur sera envoyé.

en: When enabled, all unique affiliate dashboard URLs will ALWAYS be private, and only be visible to the assigned user (and admins).
fr_FR: Lorsqu’elles sont activées, toutes les URL uniques du tableau de bord d’affiliation seront TOUJOURS privées et ne seront visibles que par l’utilisateur (et les administrateurs) affectés.

en: When enabled, an opt-out checkbox will appear on the affiliate dashboard settings tab.
fr_FR: Lorsque cette option est activée, une case à cocher "opt-out" apparaît dans l'onglet des paramètres du tableau de bord de l'affilié.

en: When enabled, commission statistics are disabled/hidden for coupons that are not assigned to an affiliate user.
fr_FR: Lorsque cette option est activée, les statistiques de commission sont désactivées/masquées pour les coupons qui ne sont pas attribués à un utilisateur affilié.

en: When enabled, commission will be calculated and displayed on the affiliate dashboard.
fr_FR: Lorsque cette option est activée, la commission sera calculée et affichée sur le tableau de bord de l’affilié.

en: When enabled, dark mode styling will be available for the affiliate dashboard.
fr_FR: Lorsque cette option est activée, le mode sombre est disponible pour le tableau de bord de l'affilié.

en: When enabled, dark mode will be the default theme. Users can still toggle to light mode if the toggle is enabled.
fr_FR: Lorsqu'il est activé, le mode sombre est le thème par défaut. Les utilisateurs peuvent toujours basculer en mode clair si la bascule est activée.

en: When enabled, if a customer uses an MLA users affiliate coupon code in an order, that customer will also automatically be assigned as a sub-affiliate in their MLA network (if not already assigned to one).
fr_FR: Lorsque cette option est activée, si un client utilise un code de coupon d’affiliation d’utilisateur MLA dans une commande, ce client sera également automatiquement affecté en tant que sous-affilié dans son réseau MLA (s’il n’est pas déjà attribué à un).

en: When enabled, if a new affiliate registers via an MLA invite link, the MLA parent will be notified and will be able to approve or decline the registration from the "Invite" tab of their MLA dashboard. The registration will still require final approval from a site admin if the main registrations approval flow requires it.
fr_FR: Lorsque cette option est activée, si un nouvel affilié s'inscrit via un lien d'invitation LBA, le parent LBA en sera informé et pourra approuver ou refuser l'inscription à partir de l'onglet "Invitation" de son tableau de bord LBA. L'inscription devra toujours être approuvée par un administrateur de site si le flux principal d'approbation des inscriptions l'exige.

en: When enabled, if an MLA invite link is visited, the link will also work like a normal affiliate referral link, to apply the coupon to cart and track affiliate referrals if they place an order.
fr_FR: Lorsqu’il est activé, si un lien d’invitation MLA est visité, le lien fonctionnera également comme un lien de parrainage d’affilié normal, pour appliquer le coupon au panier et suivre les références d’affiliés s’ils passent une commande.

en: When enabled, the "Request Payout" button will be shown on the affiliate dashboard, allowing affiliates to manually request payouts.
fr_FR: Lorsqu’il est activé, le bouton « Demander un paiement » s’affichera sur le tableau de bord de l’affilié, permettant aux affiliés de demander manuellement des paiements.

en: When enabled, the PAST orders will not be affected (even if clicking "refresh data"), and it will only set the updated rates for NEW orders. The only time it WILL be updated is if an order is refunded.
fr_FR: Lorsqu’elles sont activées, les commandes PASSÉES ne seront pas affectées (même si vous cliquez sur « actualiser les données »), et il ne définira que les tarifs mis à jour pour les NOUVELLES commandes. La seule fois où il sera mis à jour est si une commande est remboursée.

en: When enabled, the affiliate can enter a custom amount for their payout request. The minimum amount will still be the payment threshold, and maximum amount is their total available unpaid commission.
fr_FR: Lorsque cette option est activée, l’affilié peut saisir un montant personnalisé pour sa demande de paiement. Le montant minimum sera toujours le seuil de paiement, et le montant maximum est la commission totale non payée disponible.

en: When enabled, the affiliate will be required to enter their payment details before they can request a payout.
fr_FR: Lorsque cette option est activée, l’affilié devra entrer ses informations de paiement avant de pouvoir demander un paiement.

en: When enabled, the checkbox to join the affiliate program will be checked automatically.
fr_FR: Lorsque cette option est activée, la case à cocher pour rejoindre le programme d’affiliation sera cochée automatiquement.

en: When enabled, the rates below will override group and global rates.
fr_FR: Lorsque cette option est activée, les taux ci-dessous sont prioritaires sur les taux de groupe et les taux globaux.

en: When enabled, the unpaid commission will also not be added to non-affiliate coupons.
fr_FR: Lorsqu’elle est activée, la commission impayée ne sera pas non plus ajoutée aux coupons non affiliés.

en: When enabled, this will also show the adjusted "total" and "subtotal" (with deducted percentage) on affiliate dashboard. When disabled, only the "commission" stat will be affected by the adjustment.
fr_FR: Lorsqu’il est activé, cela affichera également le « total » ajusté et le « sous-total » (avec pourcentage déduit) sur le tableau de bord de l’affilié. Lorsqu’elle est désactivée, seule la statistique de « commission » sera affectée par l’ajustement.

en: When enabled, visitors referred by blocked domains will be completely blocked from entering any affiliate coupons manually (as long as the cookie is saved).
fr_FR: Lorsque cette option est activée, les visiteurs référés par des domaines bloqués seront complètement empêchés d’entrer manuellement des coupons d’affiliation (tant que le cookie est enregistré).

en: When enabled, you can override the global MLA tier rates on a per-group basis (via Affiliate Groups > Edit Group) or per-user basis (via the WordPress user profile or admin affiliate page).
fr_FR: Lorsque cette option est activée, vous pouvez modifier les tarifs globaux de l'AML par groupe (via Affiliate Groups > Edit Group) ou par utilisateur (via le profil de l'utilisateur WordPress ou la page d'affiliation de l'administrateur).

en: When selected, a "Status" dropdown will be shown as an option when filtering by date range. Will only show if you have more than 1 status enabled.
fr_FR: Lorsque cette option est sélectionnée, une liste déroulante « Statut » s’affiche en option lors du filtrage par plage de dates. Ne s’affichera que si vous avez plus de 1 statut activé.

en: When selected, below the orders table it will show the total number of orders for each status. The "Status" column needs to be enabled.
fr_FR: Lorsque cette option est sélectionnée, sous le tableau des commandes, elle affiche le nombre total de commandes pour chaque statut. La colonne « Statut » doit être activée.

en: When selected, the totals for all orders within the selected date range will be shown in a new row at the bottom of the recent orders and monthly summary table.
fr_FR: Lorsque cette sélection est sélectionnée, les totaux de toutes les commandes dans la plage de dates sélectionnée seront affichés dans une nouvelle ligne au bas des commandes récentes et du tableau récapitulatif mensuel.

en: When someone uses the referral URL, if the code is automatically applied, it will show this message on all pages.
fr_FR: Lorsqu’une personne utilise l’URL de référence, si le code est automatiquement appliqué, il affiche ce message sur toutes les pages.

en: When they submit the affiliate registration form you can then view and edit the coupon code they have entered, before approving the affiliate registration.
fr_FR: Lorsqu’ils soumettent le formulaire d’inscription d’affilié, vous pouvez ensuite afficher et modifier le code de coupon qu’ils ont entré, avant d’approuver l’inscription d’affilié.

en: When updating these settings, you may need to click the "REFRESH ALL DATA" button in the "Debug" tab for changes to show immediately for existing orders.
fr_FR: Lors de la mise à jour de ces paramètres, vous devrez peut-être cliquer sur le bouton « ACTUALISER TOUTES LES DONNÉES » dans l’onglet « Déboguer » pour que les modifications s’affichent immédiatement pour les commandes existantes.

en: When you accept an affiliate, a new coupon is created with the same settings, and is automatically assigned to user.
fr_FR: Lorsque vous acceptez un affilié, un nouveau coupon est créé avec les mêmes paramètres et est automatiquement attribué à l’utilisateur.

en: When you create an affiliate user, or accept an affiliate registration, their coupon code is automatically created and assigned to them. They will automatically be sent an email which includes a link to their dashboard. You can customize this email in the plugin settings.
fr_FR: Lorsque vous créez un utilisateur affilié ou que vous acceptez l’inscription d’un affilié, son code promo est automatiquement créé et lui est attribué. Ils recevront automatiquement un e-mail contenant un lien vers leur tableau de bord. Vous pouvez personnaliser cet e-mail dans les paramètres du plugin.

en: When you process a payout, the plugin will create a transfer in your Wise account using the provided bank details. You will then need to verify and complete the transfer in Wise.
fr_FR: Lorsque vous effectuez un paiement, le plugin crée un transfert dans votre compte Wise à l'aide des coordonnées bancaires fournies. Vous devrez ensuite vérifier et compléter le transfert dans Wise.

en: Where can I get plugin support?
fr_FR: Où puis-je obtenir de l’aide pour les plugins ?

en: Where to redirect when clicking the button. Leave empty to use shop page.
fr_FR: Où rediriger l'utilisateur lorsqu'il clique sur le bouton. Laisser vide pour utiliser la page de la boutique.

en: Where to redirect when clicking the button. Leave empty to use shop page. The coupon will be auto-applied.
fr_FR: Où rediriger l'utilisateur lorsqu'il clique sur le bouton. Laisser vide pour utiliser la page de la boutique. Le coupon sera appliqué automatiquement.

en: Which custom commission values should be applied as priority?
fr_FR: Quelles valeurs de commission personnalisées doivent être appliquées en priorité ?

en: Who can apply affiliate coupons to their cart?
fr_FR: Qui peut appliquer des coupons d’affiliation à son panier?

en: Widget Colors
fr_FR: Couleurs des widgets

en: Widget Position:
fr_FR: Position du widget :

en: Widget not available for this page/user.
fr_FR: Widget non disponible pour cette page/utilisateur.

en: Wise
fr_FR: Sage

en: Wise API did not return a recipient ID. Response:
fr_FR: L'API Wise n'a pas renvoyé d'identifiant de destinataire. Réponse :

en: Wise API error:
fr_FR: Erreur de l'API Wise :

en: Wise Bank Transfer
fr_FR: Virement bancaire judicieux

en: Wise Bank Transfer Payouts
fr_FR: Paiements par virement bancaire

en: Wise Bank Transfer Payouts allows you to one-click pay your affiliates directly to their bank account through Wise with low transfer fees.
fr_FR: Wise Bank Transfer Payouts vous permet de payer en un clic vos affiliés directement sur leur compte bancaire par l'intermédiaire de Wise, avec des frais de transfert réduits.

en: Wise Bank Transfer payouts allow you to pay affiliates directly to their bank accounts using Wise's low-cost international transfer service.
fr_FR: Les paiements par virement bancaire de Wise vous permettent de payer vos affiliés directement sur leurs comptes bancaires en utilisant le service de virement international peu coûteux de Wise.

en: Wise Payouts
fr_FR: Paiements judicieux

en: Wise Status:
fr_FR: Statut sage :

en: Wise cancellation function not available. Transfer ID:
fr_FR: La fonction d'annulation des bruits n'est pas disponible. ID de transfert :

en: Wise fees vary based on the currency and destination.
fr_FR: Les frais de port varient en fonction de la devise et de la destination.

en: With admin reports, you can view statistics and analytics for all your coupons and affiliates.
fr_FR: Avec les rapports d’administration, vous pouvez afficher des statistiques et des analyses pour tous vos coupons et affiliés.

en: With lifetime commission enabled, once someone uses the affiliates coupon code, that customer will be linked to the affiliate forever, and ALL future purchases from that customer and will count as a referral, even if they dont re-use the coupon code.
fr_FR: Avec la commission à vie activée, une fois que quelqu’un utilise le code promo des affiliés, ce client sera lié à l’affilié pour toujours, et TOUS les achats futurs de ce client et compteront comme une référence, même s’ils ne réutilisent pas le code promo.

en: With the "[couponaffiliates]" shortcode, when a user visits this page (without the unique URL ID), enable to show full affiliate dashboard automatically if the affiliate user is only assigned to one coupon.
fr_FR: Avec le shortcode « [couponaffiliates] », lorsqu’un utilisateur visite cette page (sans l’ID d’URL unique), activez l’affiche automatiquement le tableau de bord d’affiliation complet si l’utilisateur affilié n’est affecté qu’à un seul coupon.

en: With the Multi-Level Affiliates module, your existing affiliates can invite new users to register as an affiliate on your website.
fr_FR: Avec le module Affiliés à plusieurs niveaux, vos affiliés existants peuvent inviter de nouveaux utilisateurs à s’inscrire en tant qu’affiliés sur votre site Web.

en: With the PRO version can also set commission rates per each individual affiliate/coupon, or product.
fr_FR: Avec la version PRO peut également définir des taux de commission par affilié / coupon individuel, ou produit. En savoir plus ci-dessous.

en: With the Pro version get access to unlimited date range on the admin reports, export to CSV, and access to date comparison features, to compare analytics between 2 sets of dates
fr_FR: Avec la version Pro, accédez à une plage de dates illimitée sur les rapports d’administration, exportez au format CSV et accédez aux fonctionnalités de comparaison de dates, pour comparer les analyses entre 2 ensembles de dates

en: With the free version, you will need to manually handle payouts and payment details. There are a few ways that you can do this, such as generating a detailed admin report. <a href="%s">Click here to learn more.</a>
fr_FR: Avec la version gratuite, vous devrez gérer manuellement les paiements et les détails de paiement. Il existe plusieurs façons de le faire, par exemple en générant un rapport d’administration détaillé. <a href="%s">Cliquez ici pour en savoir plus.</a>

en: With this disabled, only logged in users can apply.
fr_FR: Lorsque cette option est désactivée, seuls les utilisateurs connectés peuvent postuler.

en: With this enabled commission will be paid instantly into the affiliate account automatically, as soon as they request a payout. This will apply to Stripe, PayPal and Store Credit payout methods.
fr_FR: Avec cette commission activée sera automatiquement versée sur le compte de l’affilié, dès qu’ils demanderont un paiement. Cela s’appliquera aux méthodes de paiement Stripe, PayPal et Store Credit.

en: With this enabled, "administrator" users will be able to fill out the affiliate registration form for new users (custom username/email etc), whilst logged in.
fr_FR: Avec cela activé, les utilisateurs « administrateurs » pourront remplir le formulaire d’inscription à l’affilié pour les nouveaux utilisateurs (nom d’utilisateur / e-mail personnalisé, etc.), tout en étant connectés.

en: With this enabled, a hidden field will be added to the registration form to help prevent spam.
fr_FR: Lorsque cette option est activée, un champ caché sera ajouté au formulaire d’inscription pour éviter les spams.

en: With this enabled, a new "Affiliate" link will appear on the users "My Account" page menu. This will take them to the affiliate dashboard page selected above.
fr_FR: Lorsque cela est activé, un nouveau lien « Affilié » apparaîtra dans le menu de la page « Mon compte » des utilisateurs. Cela les amènera à la page du tableau de bord d’affiliation sélectionnée ci-dessus.

en: With this enabled, a new "Upload Invoice" option will be displayed above the "Request Payout" button on the "Payouts" tab. They can click this to upload their PDF invoice for the payout, then submit their payout request.
fr_FR: Une fois cela activé, une nouvelle option « Télécharger la facture » sera affichée au-dessus du bouton « Demander le paiement » dans l’onglet « Paiements ». Ils peuvent cliquer dessus pour télécharger leur facture PDF pour le paiement, puis soumettre leur demande de paiement.

en: With this enabled, a second password field will be shown to require users to confirm their password.
fr_FR: Lorsque cette option est activée, un deuxième champ de mot de passe s’affiche pour demander aux utilisateurs de confirmer leur mot de passe.

en: With this enabled, admin accounts will also be able to view the "payouts" tab when viewing any of the affiliate coupon dashboard pages.
fr_FR: Avec cela activé, les comptes d’administrateur pourront également afficher l’onglet « paiements » lors de l’affichage de l’une des pages de coupons d’affiliation.

en: With this enabled, affiliate registrations will be automatically accepted (and coupon auto-created instantly), instead of manual approval.
fr_FR: Avec cela activé, les inscriptions d’affiliés seront automatiquement acceptées (et le coupon créé automatiquement instantanément), au lieu d’une approbation manuelle.

en: With this enabled, affiliate users can click a button to automatically generate a short URL for their referral link.
fr_FR: Une fois cela activé, les utilisateurs affiliés peuvent cliquer sur un bouton pour générer automatiquement une URL courte pour leur lien de parrainage.

en: With this enabled, affiliate users can click a button to generate a QR code for their referral link.
fr_FR: Avec cela activé, les utilisateurs affiliés peuvent cliquer sur un bouton pour générer un code QR pour leur lien de parrainage.

en: With this enabled, affiliate users can link their website domain to their coupon.
fr_FR: Avec cela activé, les utilisateurs affiliés peuvent lier le domaine de leur site Web à leur coupon.

en: With this enabled, all renewals for subscriptions will also be rewarded commission (if the affiliate referred the customer) and renewal orders displayed on the dashboard.
fr_FR: Avec cela activé, tous les renouvellements d’abonnements seront également récompensés par une commission (si l’affilié a référé le client) et des commandes de renouvellement affichées sur le tableau de bord.

en: With this enabled, if someone follows a referral link and registers (creates an account), they will then be linked to that affiliate, even without initially placing an order.
fr_FR: Lorsque cela est activé, si quelqu’un suit un lien de parrainage et s’inscrit (crée un compte), il sera alors lié à cet affilié, même sans passer de commande initialement.

en: With this enabled, in the "referral URL" section your affiliates will be able to create "campaigns", to generate custom URLs, track clicks, sales, conversation rate for specific referral campaigns.
fr_FR: Une fois cela activé, dans la section « URL de référence », vos affiliés pourront créer des « campagnes », pour générer des URL personnalisées, suivre les clics, les ventes, le taux de conversation pour des campagnes de parrainage spécifiques.

en: With this enabled, instead of the user entering their "preferred coupon code", a code will be generated for them automatically.
fr_FR: Avec cela activé, au lieu que l’utilisateur entre son « code de coupon préféré », un code formaté sera généré automatiquement pour lui.

en: With this enabled, instead of using the default WordPress "subscriber" user role, new affiliate users will be assigned to the custom "coupon affiliate" user role (or the custom role defined below) instead.
fr_FR: Lorsque cela est activé, au lieu d’utiliser le rôle d’utilisateur « abonné » WordPress par défaut, les nouveaux utilisateurs affiliés seront affectés au rôle d’utilisateur personnalisé « affilié coupon » (ou au rôle personnalisé défini ci-dessous) à la place.

en: With this enabled, it will permanently save and use the conversion rate that was set at the time the order is created, even if you update the rates below.
fr_FR: Lorsque cette option est activée, il enregistre et utilise en permanence le taux de commission qui a été défini au moment de la création de la commande, même si vous mettez à jour les taux ci-dessous.

en: With this enabled, logged out users can view the registration form (with some extra fields). When submitted it will create a new account for them, and submit the affiliate application.
fr_FR: Lorsque cette option est activée, les utilisateurs déconnectés peuvent afficher le formulaire d’inscription (avec quelques champs supplémentaires). Une fois soumis, il créera un nouveau compte pour eux et soumettra la demande d’affiliation.

en: With this enabled, multiple template coupons will be available and the affiliate will be able to choose which type they want via the registration form.
fr_FR: Avec cela activé, plusieurs modèles de coupons seront disponibles et l’affilié pourra choisir le type qu’il souhaite via le formulaire d’inscription.

en: With this enabled, some of the fields on the form will be displayed in 2 columns, such as first and last name.
fr_FR: Lorsque cela est activé, certains des champs du formulaire seront affichés dans 2 colonnes, telles que le prénom et le nom.

en: With this enabled, the affiliate can only request a payout if they have attached an invoice (PDF file).
fr_FR: Avec cela activé, l’affilié ne peut demander un paiement que s’il a joint une facture (fichier PDF).

en: With this enabled, the first ever payout request by an affiliate will require manual approval. After they have at-least 1 completed payout, all future payouts can be paid automatically.
fr_FR: Lorsque cela est activé, la toute première demande de paiement d’un affilié nécessitera une approbation manuelle. Une fois qu’ils ont au moins 1 paiement terminé, tous les paiements futurs peuvent être payés automatiquement.

en: With this enabled, the first name and last name fields will be required.
fr_FR: Lorsque cette option est activée, les champs prénom et nom seront obligatoires.

en: With this enabled, the link will be hidden for users that are not assigned to a coupon.
fr_FR: Lorsque cela est activé, le lien sera masqué pour les utilisateurs qui ne sont pas affectés à un coupon.

en: With this enabled, the new user account created will be assigned to the default "Subscriber" role (or the custom role defined below) initially, and only when their affiliate application is accepted will they be assigned to the "coupon affiliate" user role instead.
fr_FR: Lorsque cette option est activée, le nouveau compte d’utilisateur créé sera initialement affecté au rôle « Abonné » par défaut (ou au rôle personnalisé défini ci-dessous), et ce n’est que lorsque leur demande d’affiliation est acceptée qu’ils seront affectés au rôle d’utilisateur « affilié coupon » à la place.

en: With this enabled, the pending user role will be removed from the affiliate when the application is accepted.
fr_FR: Lorsque cette option est activée, le rôle d’utilisateur en attente est supprimé de l’affilié lorsque la demande est acceptée.

en: With this enabled, the username field will be hidden, and the email address will be used as their username instead.
fr_FR: Lorsque cela est activé, le champ nom d’utilisateur sera masqué et l’adresse e-mail sera utilisée comme nom d’utilisateur à la place.

en: With this enabled, when adding a new domain, affiliates will be able to select a "campaign" to assign that domains referrals to.
fr_FR: Lorsque cela est activé, lors de l’ajout d’un nouveau domaine, les affiliés pourront sélectionner une « campagne » à laquelle attribuer des références de domaines.

en: With this enabled, when the "Affiliate" tab is clicked, instead of redirecting to the normal affiliate dashboard page, it will show the affiliate dashboard as a page/section within "My Account".
fr_FR: Lorsque cette option est activée, lorsque vous cliquez sur l’onglet « Affilié », au lieu de rediriger vers la page normale du tableau de bord des affiliés, le tableau de bord des affiliés s’affichera sous la forme d’une page/section dans « Mon compte ».

en: With this enabled, you will be able assign a user role to a template coupon, so when someone registers via that template option, they will also be assigned to this user role.
fr_FR: Lorsque cette option est activée, vous pourrez attribuer un rôle d’utilisateur à un modèle de coupon, de sorte que lorsque quelqu’un s’inscrit via cette option de modèle, il sera également attribué à ce rôle d’utilisateur.

en: With this feature, you can enable an option to prevent ALL affiliate coupons and referral links from working UNLESS the customer was directly linked by the approved domain that is assigned to that coupon.
fr_FR: Avec cette fonctionnalité, vous pouvez activer une option pour empêcher TOUS les coupons et liens de parrainage de fonctionner SAUF si le client était directement lié par le domaine approuvé qui est affecté à ce coupon.

en: WooCommerce Subscriptions Settings
fr_FR: Paramètres des abonnements WooCommerce

en: WooCommerce Template
fr_FR: Modèle WooCommerce

en: WooCommerce Template (styled)
fr_FR: Modèle WooCommerce (stylé)

en: WooCommerce coupons list
fr_FR: WooCommerce coupons liste

en: WooCommerce – Integration Guide
fr_FR: WooCommerce - Guide d’intégration

en: WordPress Font Library
fr_FR: Bibliothèque de polices WordPress

en: Would you like to set the new signup promo page as the default registration page?
fr_FR: Souhaitez-vous définir la nouvelle page promotionnelle d’inscription comme page d’inscription par défaut ?

en: Year (optional):
fr_FR: Année (facultatif) :

en: Yes
fr_FR: oui

en: Yes, you can view the dashboard for each of your affiliates' coupons by going to the <a href="%s" target="_blank">coupons page</a> and click the "Dashboard" link.
fr_FR: Oui, vous pouvez consulter le tableau de bord de chacun des coupons de vos affiliés en accédant à la <a href="%s" target="_blank">page des coupons</a> et en cliquant sur le lien « Tableau de bord ».

en: You are all set! Store credit payouts can now be added to the users wallet automatically in one-click. They can spend this credit when visiting the cart/checkout.
fr_FR: Vous êtes prêts! Les paiements de crédit en magasin seront désormais automatiquement ajoutés au portefeuille des utilisateurs en un clic. Ils peuvent dépenser ce crédit lors de la visite du panier / caisse.

en: You are all set! Store credit payouts will now be added to the users "%s" wallet automatically in one-click.
fr_FR: Vous êtes prêts! Les paiements de crédit de magasin seront désormais ajoutés automatiquement au portefeuille « %s » des utilisateurs en un clic.

en: You are already registered as an %s.
fr_FR: Vous êtes déjà inscrit en tant qu’affilié.

en: You are sending too many of requests in a short time and have been temporarily timed out.
fr_FR: Vous envoyez trop de demandes en peu de temps et avez été temporairement dépassé.

en: You can <a href="%s" target="_blank">edit your template coupon</a> if you want to change the default affiliate coupon settings.
fr_FR: Vous pouvez modifier <a href="%s" target="_blank">votre modèle de coupon</a> si vous souhaitez modifier les paramètres par défaut du coupon d’affiliation.

en: You can adjust the horizontal and vertical margins to move the text around. The alignment of the text is centered.
fr_FR: Vous pouvez ajuster les marges horizontales et verticales pour déplacer le texte. L’alignement du texte est centré.

en: You can also show the logged in affiliates default link anywhere using the shortcode: [couponaffiliates-referral-url]
fr_FR: Vous pouvez également afficher leur lien par défaut n’importe où en utilisant le shortcode : [couponaffiliates-referral-url]

en: You can also view a full list of the coupons, with the assigned user, pending payments, and unique affiliate dashboard links for each coupon (to view yourself) on the WooCommerce
fr_FR: Vous pouvez également afficher une liste complète des coupons, avec l’utilisateur attribué, les paiements en attente et les liens uniques du tableau de bord d’affiliation pour chaque coupon (pour vous voir) sur le

en: You can apply additional strict fraud prevention with direct link tracking.
fr_FR: Vous pouvez appliquer une prévention de la fraude stricte supplémentaire avec le suivi direct des liens.

en: You can assign a group to an %s when adding or editing an %s.
fr_FR: Vous pouvez attribuer un groupe à un %s lors de l'ajout ou de la modification d'un %s.

en: You can change the Registration Page in "Registration Settings" tab:
fr_FR: Vous pouvez modifier la page d’inscription dans l’onglet « Paramètres d’inscription » :

en: You can change the primary font used in the affiliate portal in the %s.
fr_FR: Vous pouvez modifier la police primaire utilisée dans le portail d'affiliation dans le %s.

en: You can create groups here:
fr_FR: Vous pouvez créer des groupes ici :

en: You can customise the affiliate portal more, including layout and colors, later on the settings page.
fr_FR: Vous pouvez personnaliser davantage le portail d’affiliation, y compris la mise en page et les couleurs, plus tard sur la page des paramètres.

en: You can customise the colors of the affiliate portal in the %s.
fr_FR: Vous pouvez personnaliser les couleurs du portail d'affiliation dans le %s.

en: You can customise the content of the generated page template by modifying the fields below.
fr_FR: Vous pouvez personnaliser le contenu du modèle de page généré en modifiant les champs ci-dessous.

en: You can customise the form and add your own custom fields via the below settings.
fr_FR: Vous pouvez personnaliser le formulaire et ajouter vos propres champs personnalisés via les paramètres ci-dessous.

en: You can customise the parent notification emails from the "Multi-Level Affiliate Emails" section in Email Notification settings.
fr_FR: Vous pouvez personnaliser les courriels de notification des parents dans la section "Courriels des affiliés multiniveaux" des paramètres de notification par courriel.

en: You can customize the message displayed for the acceptance checkbox, during affiliate registration.
fr_FR: Vous pouvez personnaliser le message affiché pour la case à cocher d'acceptation, lors de l'enregistrement de l'affilié.

en: You can customize the plugin to meet your requirements on
fr_FR: Vous pouvez personnaliser le plugin pour répondre à vos besoins sur

en: You can download MailPoet here:
fr_FR: Vous pouvez télécharger MailPoet ici :

en: You can easily pay your affiliates via a variety of different payout methods including one-click Stripe, PayPal, or Store Credit, along with manual Bank Transfer payouts, or any custom manual payout method of your own. You can even automate payouts to be paid automatically on a scheduled basis, collect invoices, generate PDF statements, and more. <a href="%s" target="_blank">%s</a>
fr_FR: Vous pouvez facilement payer vos affiliés via une variété de méthodes de paiement différentes, y compris Stripe, PayPal ou Store Credit, ainsi que des paiements manuels par virement bancaire ou toute autre méthode de paiement manuelle personnalisée de votre choix. Vous pouvez même automatiser les paiements pour qu’ils soient payés automatiquement sur une base planifiée, collecter des factures, générer des relevés PDF, etc. <a href="%s" target="_blank">%s</a>

en: You can enable line graphs in the "Pro Settings" tab. This will show some nice line graphs on the statistics tab of the affiliate dashboard.
fr_FR: Vous pouvez activer les graphiques linéaires dans l’onglet « Paramètres Pro ». Cela montrera de beaux graphiques linéaires sur l’onglet des statistiques du tableau de bord des affiliés.

en: You can enable referral URLs, and customise the settings for these, in the "Referral Links" tab on the settings tab.
fr_FR: Vous pouvez activer les URL de référence et personnaliser les paramètres de celles-ci dans l’onglet « URL de référence » de la page des paramètres.

en: You can enable the "Scheduled Payouts" feature, which will schedule payout requests to be submitted on a regular basis.
fr_FR: Vous pouvez activer la fonction « Paiements programmés », qui planifiera l’envoi régulier des demandes de paiement.

en: You can get your API URL from your ActiveCampaign dashboard: Account > Settings > Developer
fr_FR: Vous pouvez obtenir l’URL de votre API à partir de votre tableau de bord ActiveCampaign : Paramètres > compte > Développeur

en: You can get your API key from here:
fr_FR: Vous pouvez obtenir votre clé API à partir d’ici :

en: You can get your Audience ID from here:
fr_FR: Vous pouvez obtenir votre Audience ID à partir d’ici :

en: You can get your Contact List ID from here:
fr_FR: Vous pouvez obtenir l'ID de votre liste de contacts à partir d'ici :

en: You can get your Form ID from here:
fr_FR: Vous pouvez obtenir votre ID de formulaire à partir d’ici :

en: You can get your List ID from here:
fr_FR: Vous pouvez obtenir votre ID de liste à partir d’ici :

en: You can get your List ID from your ActiveCampaign dashboard: Contacts > Lists > Click on the list > View the ID in the URL ("listid").
fr_FR: Vous pouvez obtenir votre ID de liste à partir de votre tableau de bord ActiveCampaign : Contacts > Listes > Cliquez sur la liste > Afficher l’ID dans l’URL (« listid »).

en: You can get your List Token from here:
fr_FR: Vous pouvez obtenir votre jeton de liste à partir d’ici :

en: You can get your private API key from here:
fr_FR: Vous pouvez obtenir votre clé API privée à partir d’ici :

en: You can get your site key and secret key from here:
fr_FR: Vous pouvez obtenir votre clé de site et votre clé secrète à partir d’ici :

en: You can however customise this below if required:
fr_FR: Vous pouvez toutefois le personnaliser ci-dessous si nécessaire :

en: You can manage the user roles/groups that are assigned to the template coupons in the "Registrations" settings tab of the Coupon Affiliates settings.
fr_FR: Vous pouvez gérer les rôles/groupes d’utilisateurs qui sont attribués aux modèles de coupons dans l’onglet « Inscriptions » des paramètres des affiliés de coupons.

en: You can manually create an affiliate by <a href="%s" target="_blank">clicking here</a>.<br/><br/>You can add either an existing or new user. Alternatively, you can also link users to your <a href="%s" target="_blank">affiliate registration page</a> to submit an affiliate application. When an affiliate user is added, this will automatically create the affiliate coupon, assign the user to it, and send them a link to the affiliate dashboard. <a href="%s" target="_blank">Learn more about affiliate registration.</a>
fr_FR: Vous pouvez créer manuellement un affilié <a href="%s" target="_blank">en cliquant ici</a>.<br/><br/>Vous pouvez ajouter un utilisateur existant ou un nouvel utilisateur. Vous pouvez également relier les utilisateurs à votre <a href="%s" target="_blank">page d’inscription d’affilié</a> pour soumettre une demande d’affiliation. Lorsqu’un utilisateur affilié est ajouté, cela crée automatiquement le coupon d’affiliation, lui attribue l’utilisateur et lui envoie un lien vers le tableau de bord de l’affilié. <a href="%s" target="_blank">En savoir plus sur l’inscription des affiliés.</a>

en: You can now give access to the MLA Dashboard for specific affiliate users. To do this, edit the user and enable "MLA Dashboard Access".
fr_FR: Vous pouvez désormais donner accès au tableau de bord MLA à des utilisateurs affiliés spécifiques. Pour ce faire, modifiez l’utilisateur et activez « Accès au tableau de bord MLA ».

en: You can set fixed commission amounts (either per order, or per product), alongside percentage of the total order. You can set all 3 of these for a combined total if required.
fr_FR: Vous pouvez définir des montants de commission fixes (par commande ou par produit), ainsi qu’un pourcentage de la commande totale. Vous pouvez définir les 3 pour un total combiné si nécessaire.

en: You can set the global commission rates for all coupons in the <a href="%s">plugin settings</a> page.
fr_FR: Vous pouvez définir les taux de commission globaux pour tous les coupons dans la page des <a href="%s">paramètres du plugin</a> .

en: You can set your custom commission rates in the "commission" tab of the
fr_FR: Vous pouvez définir vos taux de commission personnalisés dans l’onglet « commission » du

en: You can then customise the the page further after it is generated, by editing the page itself.
fr_FR: Vous pouvez ensuite personnaliser davantage la page après sa génération, en modifiant la page elle-même.

en: You can track and manage payouts on the
fr_FR: Vous pouvez suivre et gérer les paiements sur le

en: You can update the tier 1 affiliate (who invited this user). All other tiers will be updated automatically based on that affiliates network.
fr_FR: Vous pouvez mettre à jour l’affilié de niveau 1 (qui a invité cet utilisateur). Tous les autres niveaux seront mis à jour automatiquement en fonction de ce réseau d’affiliés.

en: You can use the terms and conditions manager and generation tool to help you easily create your terms and conditions page.
fr_FR: Vous pouvez utiliser le gestionnaire et l’outil de génération de conditions générales pour vous aider à créer facilement votre page de conditions générales.

en: You can view, edit and accept the application below.
fr_FR: Vous pouvez consulter, modifier et accepter la demande ci-dessous.

en: You cannot clone instances of %s.
fr_FR: Vous ne pouvez pas cloner des instances de %s.

en: You cannot unserialize instances of %s.
fr_FR: Vous ne pouvez pas annuler la désérialisation des instances de %s.

en: You currently have no %s!
fr_FR: Vous n'avez actuellement pas de %s !

en: You currently have scheduled payouts enabled. This will automatically submit payout requests for all affiliates with more than
fr_FR: Vous avez actuellement activé les paiements programmés. Cela enverra automatiquement les demandes de paiement pour tous les affiliés ayant plus de

en: You do not have permission to access the affiliate portal.
fr_FR: Vous n'avez pas l'autorisation d'accéder au portail des affiliés.

en: You do not have permission to access this data.
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à accéder à ces données.

en: You do not have permission to action this registration.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission d'agir sur cet enregistrement.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
fr_FR: Vous ne disposez pas des autorisations suffisantes pour accéder à cette page.

en: You do not have sufficient permissions.
fr_FR: Vous n'avez pas les autorisations suffisantes.

en: You don't currently have any sub-affiliates.
fr_FR: Vous n’avez #39t actuellement de sous-affiliés.

en: You don't currently have any sub-affiliates. Use the Invite tab to invite new members to your network.
fr_FR: Vous n'avez actuellement aucun sous-affilié. Utilisez l'onglet Inviter pour inviter de nouveaux membres dans votre réseau.

en: You don't have any active %s coupons right now.
fr_FR: Vous n'avez pas de coupons %s actifs en ce moment.

en: You don't have any completed commission payments yet.
fr_FR: Vous n’avez pas encore effectué de paiements de commission.

en: You don't have any processing commission payments.
fr_FR: Vous n’avez pas de paiements de commission en attente.

en: You have a Pro license! Please deactivate the FREE version and install the PRO version instead to enable the new functionality.
fr_FR: Vous avez une licence Pro ! Veuillez désactiver la version GRATUITE et installer la version PRO à la place pour activer la nouvelle fonctionnalité.

en: You have a pending %s application.
fr_FR: Vous avez déjà une demande d’affiliation en attente.

en: You have been unsubscribed from affiliate newsletters.
fr_FR: Vous avez été désabonné des bulletins d'information des affiliés.

en: You have earned a reward!
fr_FR: Vous avez mérité une récompense !

en: You have made a new referral sale!
fr_FR: Vous avez réalisé une nouvelle vente de parrainage !

en: You have no %s yet.
fr_FR: Vous n'avez pas encore de %s.

en: You have no pending payout requests.
fr_FR: Vous n'avez pas de demande de paiement en attente.

en: You must be logged in to perform this action.
fr_FR: Vous devez être connecté pour effectuer cette action.

en: You must be logged in to view the MLA dashboard.
fr_FR: Vous devez être connecté pour afficher le tableau de bord MLA.

en: You must be logged in to view this.
fr_FR: Vous devez être connecté pour voir ceci.

en: You must be logged in.
fr_FR: Vous devez être connecté.

en: You must provide one of the following: IBAN, UK Sort Code + Account Number, US Routing Number + Account Number, or SWIFT Code + Account Number.
fr_FR: Vous devez fournir l'un des éléments suivants : IBAN, UK Sort Code + Account Number, US Routing Number + Account Number, ou SWIFT Code + Account Number.

en: You need to be logged in to view your bonuses.
fr_FR: Vous devez être connecté pour voir vos bonus.

en: You should only disable this if your primary method of tracking referrals is through customers manually applying the affiliates coupon at checkout.
fr_FR: Vous ne devez désactiver cette option que si votre principale méthode de suivi des références consiste à ce que les clients appliquent manuellement le coupon d’affiliation à la caisse.

en: You will be able to customise more group settings once it has been added.
fr_FR: Vous pourrez personnaliser davantage de paramètres de groupe une fois qu’il aura été ajouté.

en: You will be able to customise more options in the <a href="%s" target="_blank">settings page</a> later.
fr_FR: Vous pourrez personnaliser plus d’options dans la <a href="%s">page des paramètres</a> plus tard.

en: You will just need to use the shortcode:
fr_FR: Il vous suffira d’utiliser le shortcode :

en: You will still be able to review and edit the generated code before approving.
fr_FR: Vous pourrez toujours examiner et modifier le code généré avant de l’approuver.

en: You're almost ready to launch your affiliate program, and start growing your revenue!
fr_FR: Vous êtes presque prêt à lancer votre programme d’affiliation et à commencer à augmenter vos revenus !

en: YouTube URL:
fr_FR: URL YouTube:

en: Your %s application for the coupon code "{coupon}" has been submitted.
fr_FR: Votre demande %s pour le code de coupon "{coupon}" a été soumise.

en: Your %s application has been submitted.
fr_FR: Votre demande d’affiliation a été soumise.

en: Your Account
fr_FR: Votre compte

en: Your Affiliate Program signup promo page has been created. You can update it or view it below.
fr_FR: Votre page promotionnelle d’inscription au programme d’affiliation a été créée. Vous pouvez le mettre à jour ou le consulter ci-dessous.

en: Your Commission
fr_FR: Votre Commission

en: Your Coupon
fr_FR: Votre coupon

en: Your PRO license is not active. Access to some PRO features may now be limited. Please <a href='%s'>active your license</a>, or <a href='%s'>upgrade again</a> to enable PRO features.
fr_FR: Votre licence PRO n'est pas active. L'accès à certaines fonctionnalités PRO peut maintenant être limité. Veuillez activer votre licence ou effectuer une nouvelle mise à jour pour activer les fonctionnalités PRO.

en: Your Website
fr_FR: Votre site Web

en: Your affiliate network:
fr_FR: Votre réseau d’affiliation :

en: Your affiliate portal will be located at:
fr_FR: Votre portail d'affiliation sera situé à l'adresse suivante

en: Your affiliate statistics need to be refreshed and recalculated. Please visit your full affiliate dashboard to complete this process.
fr_FR: Vos statistiques d'affiliation doivent être actualisées et recalculées. Veuillez consulter votre tableau de bord d'affilié complet pour compléter ce processus.

en: Your affiliate users can manage and manually submit their own payout by visiting the "Payouts" tab on their affiliate dashboard.
fr_FR: Vos utilisateurs affiliés peuvent gérer et soumettre manuellement leur propre paiement en visitant l’onglet « Paiements » de leur tableau de bord d’affiliation.

en: Your latest invites:
fr_FR: Vos dernières invitations :

en: Your referred order #{id} has been cancelled.
fr_FR: Votre commande parrainée #{id} a été annulée.

en: Your sub-affiliate coupons:
fr_FR: Vos coupons de sous-affiliation :

en: Your users can become super-affiliates and invite other affiliates to be a part of their network. They will then earn extra commission from all their referrals.
fr_FR: Vos utilisateurs peuvent devenir des super-affiliés et inviter d’autres affiliés à faire partie de leur réseau. Ils gagneront alors une commission supplémentaire sur toutes leurs références.

en: [%s] This is a test SMS from Coupon Affiliates. Your SMS notifications are working correctly!
fr_FR: [%s] Ceci est un SMS test de Coupon Affiliates. Vos notifications par SMS fonctionnent correctement !

en: [Admin] Only the affiliate user for this coupon can setup their Stripe account connection.
fr_FR: [Administrateur] Seul l’utilisateur affilié de ce coupon peut configurer la connexion de son compte Stripe.

en: [Admin] You can edit the account details for this user in the admin area: %s
fr_FR: [Administrateur] Vous pouvez modifier les détails du compte de cet utilisateur dans la zone d’administration : %s

en: [Live] API Publishable Key
fr_FR: [En direct] Clé publiable API

en: [Live] API Secret Key
fr_FR: [En direct] Clé secrète API

en: [Live] API Token
fr_FR: token API [Live]

en: [Live] Client ID
fr_FR: [En direct] Client ID

en: [Live] Client Secret
fr_FR: [En direct] Client Secret

en: [Live] Profile ID
fr_FR: [Live] ID du profil

en: [Test] API Publishable Key
fr_FR: [Tester] Clé publiable API

en: [Test] API Secret Key
fr_FR: [Tester] Clé secrète API

en: [Test] API Token
fr_FR: [Test] Token API

en: [Test] Client ID
fr_FR: [Tester] Client ID

en: [Test] Client Secret
fr_FR: [Tester] Client Secret

en: [Test] Profile ID
fr_FR: [Test] ID du profil

en: [Warning] You have this option enabled: Delete plugin options and custom database tables on plugin deletion. (See 'Debug' Settings)
fr_FR: [Avertissement] Vous avez cette option activée : Supprimer les options de plug-in et les tables de base de données personnalisées lors de la suppression de plug-in. (Voir Paramètres 'Débogage')

en: [{site_name}] Affiliate registration approved for {name}.
fr_FR: [{nom_du_site}] Enregistrement d'affiliation approuvé pour {nom}.

en: [{site_name}] Affiliate {name} has requested a payout of {amount}. Please review.
fr_FR: [{nom_du_site}] L'affilié {nom} a demandé un paiement de {montant}. Veuillez vérifier.

en: [{site_name}] Congratulations {name}! Your affiliate application has been approved. Log in to your dashboard to get started.
fr_FR: [{nom_du_site}] Félicitations {nom} ! Votre demande d'affiliation a été approuvée. Connectez-vous à votre tableau de bord pour commencer.

en: [{site_name}] Great news, {name}! You just earned {commission} commission from a new referral sale (Order #{id}). Keep it up!
fr_FR: [Bonne nouvelle, {nom} ! Vous venez de gagner {commission} de commission sur une nouvelle vente de référence (commande #{id}). Continuez comme ça !

en: [{site_name}] Hi {name}, unfortunately one of your referred orders (#{id}) has been {status} and the commission has been removed.
fr_FR: [{site_name}] Bonjour {nom}, malheureusement l'une de vos commandes référencées (#{id}) a été {status} et la commission a été supprimée.

en: [{site_name}] Hi {name}, your commission payout of {amount} has been successfully processed! Thank you.
fr_FR: [{nom_du_site}] Bonjour {nom}, votre paiement de commission de {montant} a été traité avec succès ! Nous vous remercions de votre attention.

en: [{site_name}] Hi {name}, your payout request for {amount} has been received and is being processed.
fr_FR: [{nom_du_site}] Bonjour {nom}, votre demande de paiement pour {montant} a été reçue et est en cours de traitement.

en: [{site_name}] New affiliate registration from {name} ({email}) is awaiting your approval.
fr_FR: [{nom_du_site}] Une nouvelle inscription d'affilié de {nom} ({email}) est en attente de votre approbation.

en: [{site_name}] New referral sale! Affiliate {name} (coupon: {coupon}) earned {commission} commission on order #{id}.
fr_FR: [{nom_du_site}] Nouvelle vente de référence ! L'affilié {nom} (coupon : {coupon}) a gagné {commission} sur la commande #{id}.

en: [{site_name}] Order #{id} by affiliate {name} has been {status}. Commission removed.
fr_FR: [{nom_du_site}] La commande #{id} de l'affilié {nom} a été {état}. Commission supprimée.

en: [{site_name}] Payout of {amount} sent to affiliate {name} (payout #{id}).
fr_FR: [{nom_du_site}] Paiement de {montant} envoyé à l'affilié {nom} (paiement #{id}).

en: a discount
fr_FR: une remise

en: admin page
fr_FR: page d’administration

en: affiliate
fr_FR: affilié

en: affiliates
fr_FR: affiliés

en: always on
fr_FR: toujours en marche

en: and add or edit a coupon, then assign users under the "coupon affiliates" tab
fr_FR: et ajoutez ou modifiez un coupon, puis attribuez des utilisateurs sous l’onglet « Affiliés du coupon »

en: and view the group ID here:
fr_FR: et consultez l’ID du groupe ici :

en: as a template and enter the exact name of it below.
fr_FR: en tant que modèle et entrez le nom exact de celui-ci ci-dessous.

en: as normal in WooCommerce. You can then assign affiliate users to these coupons (see below) to make them an affiliate.
fr_FR: comme d’habitude dans le WooCommerce. Vous pouvez ensuite affecter des utilisateurs affiliés à ces coupons (voir ci-dessous) pour en faire un affilié.

en: at
fr_FR: à

en: by more than
fr_FR: par plus de

en: campaign
fr_FR: campagne

en: click "edit" on the coupon, then go to "Coupon Affiliates & Commission" data settings tab.
fr_FR: cliquez sur « modifier » sur le coupon, puis allez dans l’onglet « Coupons Affiliés et commission » des paramètres de données.

en: click here
fr_FR: cliquez ici

en: commission earned
fr_FR: commission gagnée

en: coupon list page
fr_FR: Page de liste de coupons

en: coupons management page
fr_FR: page de gestion des coupons

en: custom
fr_FR: sur mesure

en: debug settings tab
fr_FR: Onglet Paramètres de débogage

en: discount
fr_FR: réduction

en: draft
fr_FR: projet

en: e.g. +447911123456
fr_FR: par exemple +447911123456

en: edit a coupon and assign users under the "coupon affiliates" tab
fr_FR: modifier un coupon et affecter les utilisateurs sous l’onglet « affiliés de coupon »

en: for a solution.
fr_FR: pour certains une solution.

en: free shipping
fr_FR: livraison gratuite

en: free shipping discount
fr_FR: réduction des frais de port

en: funds have been added back to your Stripe account, and to the affiliates unpaid commission total.
fr_FR: les fonds ont été rajoutés à votre compte Stripe et au total des commissions impayées des affiliés.

en: has been paid into your connected Stripe account.
fr_FR: a été versé sur votre compte Stripe connecté.

en: has been paid to
fr_FR: a été payé à

en: has been reversed.
fr_FR: a été inversé.

en: https://couponaffiliates.com/
fr_FR: https://couponaffiliates.com/#about

en: in
fr_FR: dans

en: is
fr_FR: est

en: items
fr_FR: articles

en: jQuery is required to load the affiliate dashboard. It looks like you have a performance tool that is disabling jQuery from loading. Please exclude this page from your optimisations, or <a href='%s' target='_blank'>see here for other solutions</a>.
fr_FR: jQuery est nécessaire pour charger le tableau de bord des affiliés. Il semble que vous disposiez d’un outil de performance qui désactive le chargement de jQuery. Veuillez exclure cette page de vos optimisations, ou <a href='%s' target='_blank'>voir ici pour d’autres solutions</a>.

en: left
fr_FR: gauche

en: or
fr_FR: ou

en: over
fr_FR: sur

en: payout
fr_FR: paiement

en: per order
fr_FR: par commande

en: per product
fr_FR: par produit

en: plugin "Payouts" settings
fr_FR: paramètres du plugin "Payouts

en: recipients selected.
fr_FR: les destinataires sélectionnés.

en: sent
fr_FR: envoyé

en: settings page
fr_FR: page paramètres

en: store credit was removed from user
fr_FR: le crédit de magasin a été supprimé de l’utilisateur

en: store credit was successfully paid to user
fr_FR: le crédit du magasin a été payé avec succès à l’utilisateur

en: than
fr_FR: que

en: to
fr_FR: À

en: to fully translate this plugin.
fr_FR: pour traduire complètement ce plugin.

en: to show a list of all the payouts.
fr_FR: pour afficher une liste de tous les paiements.

en: to show a list of the products purchased (and quantities).
fr_FR: pour afficher une liste des produits achetés (et des quantités).

en: to show the account username.
fr_FR: pour afficher le nom d’utilisateur du compte.

en: to show the admin URL to manage payouts.
fr_FR: pour afficher l’URL d’administration pour gérer les paiements.

en: to show the admin URL.
fr_FR: pour afficher l’URL d’administration.

en: to show the affiliate dashboard URL.
fr_FR: pour afficher l’URL du tableau de bord de l’affilié.

en: to show the affiliate registration "How did you hear about us?" field value.
fr_FR: pour afficher la valeur du champ d’inscription de l’affilié « Comment avez-vous entendu parler de nous? »

en: to show the affiliate registration "How will you promote us?" field value.
fr_FR: pour afficher la valeur du champ d’inscription de l’affilié « Comment allez-vous nous promouvoir ? ».

en: to show the affiliate registration "Website" field value.
fr_FR: pour afficher la valeur du champ « Site Web » de l’inscription de l’affilié.

en: to show the affiliate registration custom field values.
fr_FR: pour afficher les valeurs des champs personnalisés d’enregistrement d’affiliation.

en: to show the affiliates default referral URL.
fr_FR: pour afficher l’URL de référence par défaut de l’affilié.

en: to show the amount.
fr_FR: pour afficher le montant.

en: to show the coupon code.
fr_FR: pour afficher le code promo.

en: to show the custom message entered when admins accept/decline affiliate registrations.
fr_FR: pour afficher le message personnalisé entré lorsque les administrateurs acceptent / refusent les applications associées.

en: to show the domain.
fr_FR: pour afficher le domaine.

en: to show the fixed MLA commission earned.
fr_FR: pour montrer la commission MLA fixe gagnée.

en: to show the invite referral UR (with hyperlink) for the registration form.
fr_FR: pour afficher l’URL de parrainage d’invitation (avec lien hypertexte) pour le formulaire d’inscription.

en: to show the invite referral URL without hyperlink (to create your own link/button).
fr_FR: pour afficher l’URL de parrainage d’invitation sans lien hypertexte (pour créer votre propre lien/bouton).

en: to show the number.
fr_FR: pour afficher le numéro.

en: to show the order ID.
fr_FR: pour afficher l’ID de commande.

en: to show the order status.
fr_FR: pour afficher l’état de la commande.

en: to show the password reset URL.
fr_FR: pour afficher l’URL de réinitialisation du mot de passe.

en: to show the payout method.
fr_FR: pour afficher la méthode de paiement.

en: to show the percentage MLA commission earned.
fr_FR: pour montrer le pourcentage de commission MLA gagné.

en: to show the sub-affiliate display name.
fr_FR: pour afficher le nom d'affichage de la sous-affiliation.

en: to show the sub-affiliate email address.
fr_FR: pour afficher l'adresse électronique du sous-affilié.

en: to show the sub-affiliate username.
fr_FR: au nom d’utilisateur du sous-affilié.

en: to show the users commission earned on that order.
fr_FR: pour montrer la commission des utilisateurs gagnée sur cette commande.

en: to show the users display name.
fr_FR: pour afficher le nom complet des utilisateurs.

en: to show the users email address.
fr_FR: pour afficher l’adresse e-mail des utilisateurs.

en: total sales
fr_FR: ventes totales

en: total usage
fr_FR: utilisation totale

en: unpaid commission
fr_FR: commission impayée

en: unpaid commission, and also meet any other requirements such as payment threshold, and payout details.
fr_FR: commission impayée, et également répondre à toutes les autres exigences telles que le seuil de paiement et les détails de paiement.

en: was updated
fr_FR: a été mis à jour

en: where product ID is
fr_FR: où l’ID du produit est

en: with the settings you want the gift coupons to include, and enter the name here. The new gift coupons generated will copy all the settings from this template.
fr_FR: avec les paramètres que vous souhaitez inclure dans les chèques-cadeaux, puis saisissez le nom ici. Les nouveaux coupons-cadeaux générés copieront tous les paramètres de ce modèle.

en: you have no pending %s registrations.
fr_FR: vous n'avez pas d'inscriptions d'affiliés en attente.

en: {number} New Payout Requests
fr_FR: {nombre} Nouvelles demandes de paiement

en: • Paid: Successfully paid to affiliate.
fr_FR: - Payé : Payé avec succès à l'affilié.

en: • Pending: Payout requests currently awaiting approval.
fr_FR: - En attente : Demandes de paiement en attente d'approbation.

en: • Unpaid: Earned from completed orders but not yet paid.
fr_FR: - Non payé : Gain réalisé sur des commandes achevées mais non encore payées.

en: ✓ This page is currently set as the default registration Page.
fr_FR: ✓ Cette page est actuellement définie comme page d’inscription par défaut.
